Приозерск қаласы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Приозерск қалалық мәслихатының 2018 жылғы 23 тамыздағы XXII сессиясының № 22/227 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 17 қыркүйекте № 4943 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қосымша беріліп отырған Приозерск қаласы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Г. Мондыбаева
Қалалық мәслихат хатшысы Б. Сәрсембеков
Приозерск қалалық мәслихатының
2018 жылғы 23 тамыздағы № 22/227
шешімімен бекітілген
Приозерск қаласы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары
1 тарау. Кіріспе
1. Осы Приозерск қаласы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында әзірленген.
2. Жоспарды әзірлеу үшін келесі ақпарат пайдаланылды:
"Азаматтарға арналған Үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Қарағанды облысы бойынша филиалы - жер кадастры және жылжымайтын мүлікті техникалық тексеру департаменті 2018 жылы әзірлеген Приозерск қаласының жерлерін геоботаникалық зерттеп-қарау жөніндегі есеп;
"Приозерск қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген, ветеринариялық-санитариялық нынсандар туралы мәліметтер;
"Приозерск қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
"Приозерск қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген, үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер.
3. Приозерск қаласының жағрафиялық орналасуы және туристтік бағытын ескере отырып, ауыл шаруашылығы әлеуеті үлкен емес және қаланың қажеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді, себебі мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығының өнім негізінен жеке қосалқы шаруашылықтарда шығарылады.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2018-2019 годы
Решение XXII сессии Приозерского городского маслихата Карагандинской области от 23 августа 2018 года № 22/227. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 17 сентября 2018 года № 4943.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Г. Мондыбаева
Секретарь городского маслихата Б. Сарсембеков
Утвержден
решением Приозерского городского
маслихата от 23 августа 2018 года
№ 22/227
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2018-2019 годы
Глава 1. Введение
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2018 - 2019 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
2. Для разработки Плана использована следующая информация:
отчет по геоботаническому обследованию земель города Приозерск, полученный от Департамента земельного кадастра и технического обследования недвижимости – филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Карагандинской области в 2018 году;
сведения о ветеринарно - санитарных объектах, предоставленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Приозерск";
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Приозерск";
данные о количестве гуртов, отар, табунов, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Приозерс";
иные данные, предоставленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
3. Учитывая географическое расположение и туристическое направленность города Приозерск, потенциал сельского хозяйства не велик, и не позволяет обеспечить потребности города. Продукция, как животноводства, так и растениеводства в основном производится личными подсобными хозяйствами.

4. Әкімшілік аумақта ауыл шаруашылығы алқаптары ретінде пайдалану үшін жарамды жердің көлемі жеткіліксіз болып табылады.
5. Сонымен бірге, ауыл шаруашылығын дамыту, неғұрлым өзектіленіп келеді. Соңғы жылдары қаланың аграрлық секторында өнімдердің жалпы көлемінің тұрақты өсуі және агроөнеркәсіп кешені қарқынды дамуы байқалуда. Мал басы және мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы өнімінің негізгі түрлерін өндіру артты.
6. Қала аумағы 5 452 гектарды құрайды, оның 75,2 % астамы - елді мекендердің жерлері, 24,8 % ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлер құрайды. Шектеулі мүмкіндіктерге қарамастан, әкімшілік аумақта мал шаруашылығын және өсімдік шаруашылығын әрі қарай дамытуға мүмкіндігі бар.
7. Саланы тұрақты дамытудың құрамдасы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану болып табылады.
8. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ұтымды пайдалану - жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың ауыл шаруашылығы өнімін өндіру процесінде топырақтын құнарлылығы мен жердің мелиоративтік жай-күйінің айтарлықтай төмендеуіне жол бермеуді қамтитын жер ресурстарын тиімді пайдалануды қамтамасыз ету, қажетті тиімділік көрсеткіштерге қол жеткізу мақматында жерді оңтайлы пайдалану.
9. Жайылым пайдаланушылар үшін жайылымдарды оларды тоздырмай тиімді пайдалану басты міндеті болып табылады.
10. Осыған байланысты, 2018-2019 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша жоспары, жем-шөпке қажеттілігін және жайылымдардың тозу процесін алдын алуды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін ауыл шаруашылығы құрылымдары мен тұрғындар үшін жайылым айналымдарның сызбалары әзірленді.
2 тарау. Жалпы мәліметтер
11. Приозерск қаласы, әлемдегі ең ірі көлдердің бірі - Балқаш көлінің батыс жағалауында, Ақтоғай ауданының Сарышаған станциясынан 12 шақырым жерде орналасқан.
12. Қаланың аумағы толқынды-шатқалы жазықтықпен ұсынылған және жартылай шөлді аймақта орналасқан.
13. 2018 жылғы 14 мамырдағы жағдай бойынша Приозерск қаласындағы жер қорлары 5 452 гектарды құрайды, оның ішінде 1 352 гектар - ауыл шаруашылық жерлері, оның ішінде 1 352 гектар – жайылымдар құрайды.
14. 2017 жылғы ауыл шаруашылық санағының қорытындысы бойынша қаланың әкімшілік аумағында 180-ден астам үй шаруашылықтары бар, оның ішінде 89 үй шаруашылығы - мал мен құс. Заңды тұлғаны құрмай қызмет атқаратын екі шаруа қожалығы тіркелді.
15. Малды жартылай қорада ұстайды. Жайылым кезеңі сәуір айының соңында басталып, қазан айының соңы қараша айының басында аяқталады. Қыста малды қорада ұстайды. Қорада ұстау кезеңіне түбегейлі жақсартылған жерлерде табиғи шабындық жем шөптері біртіндеп дайындалады.
3 тарау. Климат

4. На административной территории города не имеется достаточного количества земель, пригодных для использования в качестве сельскохозяйственных угодий.
5. Вместе с тем, развитие сельского хозяйства, приобретает все большую актуальность. За последние годы в аграрном секторе города наблюдается стабильный рост объемов валовой продукции сельского хозяйства. Увеличилось поголовье скота и производство основных видов продукции животноводства и растениеводства.
6. Территория города составляет 5 452 гектара, из которых более 75,2 % - это земли населенных пунктов, 24,8% составляют земли сельскохозяйственного использования. Несмотря на ограниченные возможности, на административной территории возможно и дальше развивать как животноводство, так и растениеводство.
7. Составляющей устойчивого развития отрасли является рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения.
8. Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения - обеспечение собственниками земельных участков и землепользователями в процессе производства сельскохозяйственной продукции эффективного использования земельных ресурсов включающее недопущение существенного снижения плодородия почв и мелиоративного состояния земель, оптимальное использование земли в целях получения необходимых показателей продуктивности.
9. Для пастбищепользователей эффективное использование пастбищ без их деградации является главной задачей.
10. В связи с этим, разработан План по управлению пастбищами и их использованию на 2018 - 2019 годы, схемы пастбищеоборотов для сельскохозяйственных формирований и населения, что позволит обеспечить потребность в кормах и предотвратить процесс деградации пастбищ.
Глава 2. Общие сведения
11. Город Приозерск расположен на западном побережье одного из самых крупнейших озер мира – озера Балхаш, в 12 км от железнодорожной станции Сарышаган Актогайского района.
12. Территория города представлена волнисто-холмистой равниной и находится в полупустынной зоне.
13. По состоянию на 14 мая 2018 года земельный фонд города Приозерск составляет 5 452 гектара, из которых 1 352 гектаров - земли сельскохозяйственных угодий, из них пастбища составляют 1 352 гектар.
14. По результатам сельскохозяйственной переписи 2017 года на административной территории города насчитывается свыше 180 домохозяйств, из которых скот и птицу имеют 89 домохозяйства. Зарегистрировано 2 крестьянских хозяйств, осуществляющих деятельность без образования юридического лица.
15. Содержание скота в основном полустойловое. Пастбищный период начинается в начале апреля и заканчивается в конце октября -начале ноября. Зимнее содержание скота стойловое. Корма на стойловый период частично заготавливаются с природных сенокосов, с участков коренного улучшения.
Глава 3. Климат

16. Климаты шұғыл континенттік, үлкен маусымдық ауытқулары бар ауаның температурасы, жауын-шашынның аздығы, қыста қардың аз болуы және құрғақ жазымен белгілі. Атмосфералық жауын-шашынның жылдық мөлшері орташа 127 мм құрайды, ең үлкен мәні - 220 мм, ең кіші - 59 мм. Суық кезеңде (қараша-наурыз) орташа жылдық жауын-шашын 58 мм, жылы мезгілде 69 мм. Ең жоғарғы айлық жауын-шашын желтоқсанда, ал ең төменгі қыркүйекте түседі. Қыс мезгіліндегі жауын-шашынның ең көп мөлшері, тиісінше, қар жамылғысы аздау. Қыс мезгілінде қар жамылғысының биіктігі орта есеппен 17,0 см-ге дейін жетеді, бұл бірнеше жылда 9,0-ден 28 см-ге дейін болады.
17. Қаланың маңайында желтоқсанның бірінші онкүндігінде тұрақты қар жамылғысы орнатылады, бірақ әсіресе қыс ерте келсе қазан айының мезгілінде мүмкін болады. Қар қабаты әдетте наурыздың екінші жартысында қар еріп кетеді.
18. Жыл бойы желдер негізінен солтүстік-шығыс және оңтүстік-батыстан соғады. Желдің орташа жылдық жылдамдығы 5,2 м / сек. Кейде дауыл дауылға (30-40 м / сек) жетеді. Қуатты желдер кезінде шаңды дауылдар жылы маусымында байқалады, бұл кезде көріну 1 км-ден аспайды.
4тарау. Жер бедері
19. Геоморфологиялық тұрғыдан Приозерск қаласының аумағы Орталық Қазақ ұсақ шоқыларының аймағының массивінде оңтүстік шетіне орналасқан. Мұнда рельефтің үлгісі қатты тегістеледі. Мұнда тек төменгі биіктіктермен сипатталатын типтік төбешіктер бар, әдетте олар 10-15 м-ден аспайды. Беткі жағы Балқаш көліне бірте-бірте түсіп бара жатқан толқынды немесе толқынды тегіс жазықты пайда болады.
20. Рельеф геохимиялық ағындарды ұйымдастырушы болып табылады, ол әсіресе құрғақ даланың ұсақ шоқылары үшін өте маңызды, ең жетілмеген факторды - ылғалды қайта бөледі.
5 тарау. Өсімдік
21. Приозерск қаласының аумағы қатал климат және өнімді өсімдіктермен сипатталатын шөл аймағында орналасқан. Соңғысы, негізінен, сұр жусан мен тұзды құралады.
22. Бұл немесе осы учаскелердің өсімдік жамылғысының ерекшелігі көбінесе топырақ жамылғымен анықталады; топырақтың түрі, олардың тұз және механикалық құрамы, ылғалдануы, рельефте орналасуы және т.б. Осыған байланысты сұр-қоңыр нашар дамыған және толық жетілмеген топырақтың топырақ жамылғысының танымал біркелкілігі зерттеуге арналған сөзсіз басым болып табылады, кейбір сипаттағы өсімдік қауымдастықтарының кең таралуын түсіндіреді.
23. Бір-бірімен ұштасқан кезде өсімдіктер өсімдіктердің түрлерін тапты. Барлығы аумағында:

16. Климат резко-континентальный с большими сезонными колебаниями температур воздуха, малым количеством осадков, малоснежной зимой и засушливым летом. Годовая сумма атмосферных осадков составляет в среднем 127 мм, наибольшее значение 220 мм, наименьшее – 59 мм. В холодной период года (ноябрь-март) выпадеат в среднем 58 мм осадков, в теплое время года – 69 мм. Наибольшее месячное количество осадков выпадает в декабре, наименьшее – в сентябре. Наибольшее количество осадков в зимний преиод формирует,соответственно, невысокий снежный покров. Высота снежного покрова за зиму достигает в среднем до 17,0 см изменяясь в отдельные годы от 9,0 до 28 см.
17. В окрестностях города устойчивый снежный покров обычно устанавливается в первой декаде декабря, но в особо раннюю зиму возможно и в конце октября. Сход снежного покрова обычно происходит во второй половине марта.
18. Ветры в течение года преимущественно северо-восточные и юго-западные. Среднегодовая скорость ветра 5,2 м/сек. Иногда ветры достигают ураганных значений (30-40 м/сек). Во время сильных ветров в теплое время года наблюдаются пыльные бури, когда видимость не превышает 1 км.
Глава 4. Рельеф
19. В геоморфологическим отношении территория города Приозерск расположена на массиве который относится к южной окраине Центрального Казахского мелкосопочника. Сопочный рельеф здесь сильно сглажен. Лишь кое-где возвышаются участки типичных сопок, характеризуюшиеся незначительными высотами, как правило, редко превыщающими 10-15м. Остальная поверхность имеет вид волнистой, либо волнисто-увалистой равнины с общим постепенным падением к озеру Балхаш.
20. Рельеф является организатором геохимических потоков и, что особенно важно для условий сухостепного мелкосопочника - перераспределяет наиболее дефицитный фактор – влагу.
Глава 5. Растительность
21. Территория города Приозерск лежит в зоне пустынь, характеризующейся аридным климатом и малопродуктивной растительностью. Последняя формируется, главным образом, из серых полыней и солянок.
22. Своеобразие растительности тех или иных участков в значительной мере определяется почвенным покровом; типом почв, их солевым и механическом составом, увлажнением, положением в рельефе и т.д. в связи с этим присущее для массива обследования известное однообразие почвенного покрова, где безусловным доминантом являются серо-бурые малоразвитые и неполноразвитые почвы, объясняет широкое распространение некоторых характерных для них растительных сообществ.
23. В сочетании друг с другом встречаемые растения образуют типы растительности. Всего их на территории:

1) Божалыш-Лере-сағыз жусан;
2) Шығыс тұзды балауса;
3) Жусан (жусан-ақтопрақты), бұталы;
4) Қылқан жапырақты және жусан;
5) Жусан-караган;
6) Лере-сағыз жусан және божалыш;
Аумақ жайылымдардың жағдайы қанағаттанарлықсыз.
24. Жалпы алғанда, қаланың аумағында алты түрлі жемшөпті жерлер көрсетілген, олардың топтары есепте келтіріліп көрсетілген.
25. Жем-шөп массасының азық-түлік тұтынуына сәйкес, шалғынды шөптер қауымдастығы күзгі-көктемгі кезеңінде пайдаланатын жерлерге жатады. Малдың барлық түрлерін жайылымға жаюға ұсынылады.
Жайылым жылы мезгілінде жүргізіледі.
6 тарау. Гидрография, гидрология және сулану
26. Батыс жағалауында Балқаш көлі ағынсыз, суы тұзды, кей жерлерде тұсшы. Солтүстік жағалауы биік, жартасты. Жағалау сызығы көптеген шығанақтар және бухталармен бөлінген. Ауа-райының қолайсыздығымен көлдің қуаты 1,5 м дейінгі толқын биіктігімен екі-үш нүктеге жетеді. Аумақтың сейсмикалығы бес баллдан төмен.
27. Қалада малды суару үшін қолданылатын негізгі ашық су көздері Балқаш көлі болып табылады.
28. Табиғи су коллекторлары - сирек кездесетін бассейндер, еріген су және жауын-шашынның суы жиналатын басқа да жер асты суларының басқа жер үсті су көздері ыстық кезеңі басталуымен кебеді.
29. Қарастырылған массивтің жер асты сулары минералданған. Әдетте олар өте үлкен тереңдікте және тек көлдің жағасында және жер бетіне жақындайды, бұл сортаңға және сортаң топырақтардың пайда болуына себеп болады.
7 тарау. Геоботаника
30. 2018 жылы ауыл шаруашылығы жерлерін геоботаникалық зерттеуге сәйкес қаланың айналасындағы жайылымдар келесі көрсеткіштермен сипатталады.
31. Приозерск әкімшілік аумағы топырақтың құрамында Балқаш толқынды-дөңес ауданының сұр-қоңыр топырақтарына жатады.
32. Рельефтің мәліметтері бойынша, аймақ қатты тегістелген толқынды ұсақ шоқыларымен немесе толқынды тегіс жазықтықпен ұсынылған.
8 тарау. Топырақ
33. Топырақ жамылғысы топырақтың келесі түрлерімен ұсынылған: сұр-қоңыр, қоңыр сортаң, сортаңға, батпақты қоңыр топырақтар.
34. Топырақ жамылғысының негізгі фоны сұр-қоңыр топырақ болып табылады: қарапайым, толық емес және дамымаған. Механикалық құрамы оларды, көбінесе саздақтармен, шеміршекпен және қоқысымен байытқан. Гумустың үлесі, әдетте, 1% аспайды.
35. Табиғи жағдайда шөл, көбінесе жеміссіз жайылымдар түрлі сұр сорттары мен сұр жусан (жусан және туран жусандары) басым сұр-қоңыр топырақтарда қалыптасады. Суару, органикалық минералды тыңайтқыштарды қолдану, тиісті ауыл шаруашылық техникасын қолдану кезінде көптеген жылуды жақтайтын дақылдар өсіруге болады. Дегенмен, топырақтың физикалық және химиялық қасиеттері шамадан тыс суару, салыстырмалы түрде тез қайталама тұздану немесе шөгу құбылыстарының дамуы мүмкін.
9 тарау. Жер қорының жағдайы және пайдалану
1 параграф. Жер қорын жер санаттары бойынша бөлу

1) Боялычево-лерховскополынные;
2) Восточносолянковые;
3) Полынно (полынь белоземельная)-кустарниковые;
4) Полынно-боялычевые;
5) Полынно-карагановые;
6) Лерховскополынно-боялычевые;
Состояние пастбищ в целом на территории неудовлетворительное.
24. Всего на террритории города нами выделено 6 типов кормовых угодий, описание групп которых дается в отчете.
25. Согласно поедаемости кормовой массы сообщества ковыльных пастбищ отнесены к угодьям осеннее-весенного использования. Рекомендуются под выпас всех видов скота.
Выпас осуществляется в теплый период.
Глава 6. Гидрография, гидрология и обводненность
26. На западном побережье озеро Балхаш бессточное, вода солоноватая, местами пресная. Северные берега высокие, скалистые. Береговая линия извилистая, расчленена многочисленными заливами и бухтами. В ветренную погоду волнение на озере достигает силы два-три балла с высотой волны до 1,5м. Сейсмичность территории менее пяти балов.
27. Основным открытым водным источником, используемым в городе для водопоя животных является озеро Балхаш.
28. Прочие поверхностные водоисточники, представляющие собой естественные водосборники-такыры, солончаковые впадины, другие понижения, в которых собирается талая вода и вода ливневых осадков, с наступлением жары пересыхают.
29. Грунтовые воды, рассматриваемого массива, минерализованы. Обычно они находятся на довольно большой глубине и лишь вдоль побережья озера и реки залегают ближе к поверхности, вызывая образование солончаков и солончаковых почв.
Глава 7. Геоботаника
30. Согласно геоботаническому обследованию сельскохозяйственных угодий 2018 года, пастбища по городу характеризуются следующими показателями.
31. Административная территория города Приозерск в почвенном соотношении относится к Прибалхашскому волнисто-холмистому району серо-бурых почв.
32. По рельефу район представлен сильно сглаженным мелкосопочником и волнистым, либо волнисто-увалистым равнинами.
Глава 8. Почвы
33. Почвенный покров представлен следующими типами почв: серо-бурыми, солонцами бурыми, солончаками, болотными бурыми.
34. Основной фон почвенного покрова составляет серо-бурые почвы: обычные, неполноразвитые и малоразвитые. Мехсостав их чаще всего суглинистый, обогащенный хрящом и щебнем. Содержание гумуса, как правило, не превышает 1%.
35. В естественном состоянии на серо-бурых почвах формируются пустынные, в большинстве малопродуктивные пастбища с преобладанием различных солянок и серых полыней (полынь белоземельной и туранской). При орошении, внесении органоминеральных удобрений применении соответствующей агротехники на них могут возделываться многие теплолюбивые культуры. Однако физико-химические свойтсва почв таковы, что при неумеренном поливе возможно довольно быстрое вторичное их засоление или развитие просадочных явлений.
Глава 9. Состояние земельного фонда города и его использование
Параграф 1. Распределение земельного фонда по категориям земель

36. 2018 жылғы 1 қаңтардағы жерді есепке алу мәліметтері бойынша қалаға бекітілген алаңы 5 452 га құрайды. Нысаналы мақсатына қарай бүкіл жер қоры 2 қосымшаға сәйкес санаттар бойынша бөлінеді.
37. Кестеге қарағанда қаланың басым бөлігі 11,01% ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді құрайды, ал елді мекен жерлері қала аумағының 62,42% алып жатыр, өнерксіп, көлік және байланысқа арналған жерлерінің үлесі 22,7 % құрайды, қала аумағының су қорының жерлері 3,87 % болып табылады.
38. Ауыл шаруашылығында пайдалану жерлері 600 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығында пайдалану жерлері мемлекеттік емес заңды тұлғалармен жеке тұлғалардың тұрақты, уақытша өтеулі ұзақ мерзімдік жер пайдалануда тұр.
39. Ауыл шаруашылығында пайдалану жерлерінен шаруа қожалығын жүргізу үшін – 10,33 % (156 гектар) және заңды тұлғасыз 0,50% (27 га), мемлекеттік емес ауыл шаруашылық субъектілерінің 7,47% (407 га), бақ шаруашылығын жүргізу үшін және саяжай құрылысының жерлері 0,19 % (10 га) құрайды.
40. Су қоры жерлері 211 гектарды құрайды. Приозерск қаласының шекарасында Балқаш көлінің солтүстік бөлігінде су қорғау аймақтары мен топтары, оларды шаруашылық пайдалану режимі белгіленді.
41. Ауыл шаруашылығы мақсатында пайдалану үшін қолайлы барлық жерлер жер пайдаланушыларға тіркеліп беріледі.
параграф 2. Елді мекендердің аумақтарын пайдалану
42. Елді мекендер жерлерінің жалпы ауданы 5452 гектарды құрайды, олардың ішінде ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлері 1 352 гектарды құрайды, басқа да жерлер 436 гектарды құрайды. Басқада учаскелердің ішінде 18 гектар алқаптар, сортаңдар - 63,4 гектар, ферма ғимараттары - 98 гектар, қолайсыздықтар - 236 гектар, су - 20,6 гектар.
43.Жайылымдарға қажеттілікті есептеу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3 - 3/332 "Жайылымдардың жалпы ауданы үшін рұқсат етілген жүктің нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064), геоботаникалық зерттеулер деректеріне негізделген.
10 тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспардың ішінде:
1) Приозерск қаласының өнімділігі бойынша жайылым сапасын бағалау 1-қосымшаға сәйкес ұсынылған;
2) жер қорының жер санаттары кестесі 2 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
3) Ауыл шаруашылық жануарларын жайылымға және жылжытуға арналған маусымдық бағыттарды белгілейтін жайылымдарды пайдаланудың күнтізбелік жоспары 3-қосымшаға сәйкес ұсынылған;

36. По данным земельного учета на 1 января 2018 года площадь, закрепленная за городом, составляет 5 452 гектара. В зависимости от целевого назначения весь земельный фонд города распределяется по категориям согласно приложению 2.
37. Из таблицы следует, что земли сельскохозяйственного использования составляют 11,01%, земли населенных пунктов занимают 62,42% территории города, доля земель промышленности, транспорта и связи составляет 22,7 %, земли водного фонда составляют 3,87% территории города.
38. Земли сельскохозяйственного использования составляют 600 гектара. Практически все земли сельскохозяйственного использования находятся во временном возмездном долгосрочном землепользовании физических лиц и негосударственных юридических лиц.
39. Из земель сельскохозяйственного использования 10,33% (156 га) земли для ведения крестьянских хозяйств, 0,50 % (27 гектар) индивидуальный предприниматель без образования юридического лица, 7,47% (407 гектар) земли негосударственных сельскохозяйственных юридических лиц, 0,19% (10 гектар) для садоводства и дачного строительства.
40. Земли водного фонда занимают площадь 211 гектара. Установлены водоохранные зоны и полосы, а также режимы их хозяйственного использования в северной части озера Балхаш в границах города Приозерск.
41. Почти все земли, пригодные для сельскохозяйственного использования, закреплены за землепользователями.
Параграф 2. Использование территории населенных пунктов
42. Общая площадь земель населенных пунктов составляет 5452 гектара, в том числе сельскохозяйственные угодья – 1 352 гектар, прочих угодий – 436 гектар. В числе прочих угодий выделены: тростниковые заросли – 18 гектар, солонцы– 63,4 гектар, хозяйственные постройки – 98 гектар, неудоби – 236 гектар, вода – 20,6 гектар.
43. Расчет потребности в пастбищах проводится согласно норм нагрузки в соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3 - 3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), на основании материалов геоботанических обследований.
Глава 10. План по управлению пастбищами и их использованию
1. План по управлению пастбищами и их использованию включает:
1) Оценка качества пастбищ по продуктивности города Приозерск представлен согласно приложению 1;
2) таблица земельного фонда по категориям земель представлена согласно приложению 2;
3) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных представлен согласно приложению 3;

4) ветеринариялық-санитариялық нысандары туралы ақпарат 4-қосымшаға сәйкес ұсынылған;
5) ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы ақпарат 5 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
6) Приозерск қаласы бойынша жайылым айналымдарының схемасы 6 қосымшаға сәйкес ұсынылды.
Приозерск қаласы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1 қосымша
Приозерск қаласының өнімділігі бойынша жайылым сапасын бағалау
Ұсынылған жайылымдарды маусымдық пайдалану
Жемшөптердың с / га өнімділігі үшін жайылымдардың сапасы
жақсы
ортадан жоғары
орташа
ортадан төмен
нашар
Көктем-жазғы-

4) информация о ветеринарно - санитарных объектах представлена согласно приложению 4;
5) информация по численности поголовья сельскохозяйственных животных представлена согласно приложению 5;
6) схема пастбищаоборотов по городу Приозерск согласно приложению 6.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Приозерск
на 2018-2019 годы
Оценка качества пастбищ по продуктивности
Рекомендуемаясезонность использования пастбищ
Качество пастбищ по продуктивности в ц/га кормовых единиц
хорошее
выше среднего
среднее
ниже среднего
плохое
Весенне-летне-Осенние