Ақтоғай аудандық мәслихатының 2016 жылғы 20 шілдедегі "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Ақтоғай ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" № 31/5 шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2018 жылғы 20 ақпандағы № 161/29 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 7 наурызда № 5898 болып тіркелді. Күші жойылды – Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2019 жылғы 25 қарашадағы № 266/56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 25.11.2019 № 266/56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 504 қаулысына сәйкес, Ақтоғай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ақтоғай аудандық мәслихатының 2016 жылғы 20 шілдедегі "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Ақтоғай ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" № 31/5 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5199 болып тіркелген, 2016 жылғы 20 тамыздағы аудандық "Ауыл тынысы", "Пульс села" газеттерінде жарияланған) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Ақтоғай ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ақтоғай аудандық мәслихаттың бюджеттік саясат және аумақтың экономикалық дамуы жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Т. Ж. Таскенов
Мәслихаттың хатшысы Ж.Ш. Ташенев
Ақтоғай аудандық
мәслихатының 2018 жылғы 20
ақпандағы № 161/29 шешіміне
қосымша
Ақтоғай аудандық
мәслихатының 2016 жылғы 20
шілдедегі № 31/5 шешімімен
бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшелерін белгілеудің
және Ақтоғай ауданының мұқтаж азаматтарының жекелеген
санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары

О внесении изменения в решение Актогайского районного маслихата от 20 июля 2016 года № 31/5 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Актогайского района"
Решение маслихата Актогайского района Павлодарской области от 20 февраля 2018 года № 161/29. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 7 марта 2018 года № 5898. Утратило силу решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 25 ноября 2019 года № 266/56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 25.11.2019 № 266/56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категории нуждающихся граждан", Актогайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Актогайского районного маслихата от 20 июля 2016 года № 31/5 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Актогайского района" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5199, опубликовано 20 августа 2016 года в районных газетах "Ауыл тынысы", "Пульс села") следующее изменение:
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Актогайского района, утвержденные указанным решением изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Актогайского районного маслихата по бюджетной политики и экономического развития региона.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Т. Ж. Таскенов
Секретарь маслихата Ж. Ш. Ташенев
Приложение
к решению Актогайского
районного маслихата
от 20 февраля 2018 года
№ 161/29
Утверждены
решением Актогайского
районного маслихата
от 20 июля 2016 года № 31/5
Правила оказания социальной помощи, установления
размеров и определения перечня отдельных категорий
нуждающихся граждан Актогайского района

1. Осы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі - Үлгілік қағидалар) № 504 қаулысына сәйкес әзірленді.
1-тарау. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негiзгi терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер - жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия - өмiрлiк қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтiк көмек көрсетуге үмiткер адамның (отбасының) өтiнiшiн қарау бойынша Ақтоғай ауданы әкiмiнiң шешiмiмен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөрiс деңгейi - Павлодар облысының статистикалық органдары есептейтiн мөлшерi бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бiр адамға қажеттi ең төмен ақшалай кiрiс;
4) мереке күндерi - Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттiк мереке күндерi;
5) отбасының (азаматтық) жан басына шаққандағы орташа табысы - отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбiр мүшесiне келетiн үлесi;
6) өмiрлiк қиын жағдай - азаматтың тыныс-тiршiлiгiн объективтi түрде бұзатын, ол оны өз бетiнше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкiлеттi орган - "Ақтоғай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) уәкілетті ұйым - "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы коммерциялық емес Акционерлік қоғамының Павлодар облысы бойынша филиалы - "Әлеуметтік төлемдерді ведомствоаралық есептеу орталығы" Департаментінің Ақтоғай аудандық бөлімшесі;
9) учаскелiк комиссия - әлеуметтiк көмек алуға өтiнiш бiлдiрген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу және қорытындылар дайындау үшiн Ақтоғай ауданы әкiмінің шешiмiмен құрылатын комиссия;
10) шектi шама - әлеуметтiк көмектiң бекiтiлген ең жоғары мөлшерi.
3. Осы Қағидаларда әлеуметтік көмек ретінде уәкiлеттi орган мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай нысанда көрсететін көмек түсініледі.

1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее - Типовые правила).
Глава 1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты - события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима Актогайского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики по Павлодарской области;
4) праздничные дни - дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган - государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Актогайского района";
8) уполномоченная организация - Актогайское районное отделение Департамента "Межведомственный расчетный центр социальных выплат" филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Павлодарской области;
9) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акима Актогайского района для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью и подготовки заключений;
10) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая уполномоченным органом в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.

4. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 20-бабында және Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта бір рет) көрсетіледі.
6. Әлеуметтiк көмек көрсету үшiн атаулы және мереке күндерiнiң тiзбесi:
1) 8 наурыз - Халықаралық әйелдер күні;
2) 9 мамыр - Жеңiс күнi;
3) 1 қазан - Халықаралық қарттар күні;
4) қазаның екінші жексенбісі - Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін, Павлодар облысының жергілікті атқарушы орган бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін
айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
8. Әлеуметтік көмек Ақтоғай ауданының аумағында тұрақты тұратын, келесі санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
1) Ұлы Отан соғысының (бұдан әрі - ҰОС) қатысушылары мен мүгедектерiне;
2) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан ҰОС қатысушыларына теңестiрiлген тұлғаларға, атап айтқанда:
екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындарына;
Ауғанстандағы ұрыс қимылдарына қатысушы тұлғаларға;
1986-1987 жылдары Чернобыль атом электростанциясы (әрі қарай - ЧАЭС) апатының зардаптарын жоюға қатысқан тұлғаларға;
3) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан ҰОС қатысушыларына теңестiрiлген тұлғаларға, атап айтқанда:
бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасыларына;
қайтыс болған ҰОС мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелдерiне (күйеулерiне), сондай-ақ қайтыс болған ҰОС қатысушыларының, жалпы сырқат салдары, еңбек жарақаты және басқа да себеп (заңға қарсысын есептемегенде) нәтижесінде мүгедек деп танылған екiншi рет некелеспеген әйелдерiне (күйеулерiне);
ҰОС жылдары тылда атқарған қажырлы еңбегі, мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (әрі қарай - КСРО) ордендерімен және медальдарымен марапатталған тұлғаларға;
4) 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда кемінде 6 ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен қалтықсыз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСРО ордендерiмен және медальдерiмен марапатталмаған тұлғаларға;

4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в полугодие).
6. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 8 марта - Международный женский день;
2) 9 мая - День Победы;
3) 1 октября - Международный день пожилых людей;
4) второе воскресенье октября - День инвалидов Республики Казахстан.
7. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утвержденных местным исполнительным органом Павлодарской области.
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной
помощи и установления размеров социальной помощи.
8. Социальная помощь предоставляется следующим категориям граждан, постоянно проживающим на территории Актогайского района:
1) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны (далее - ВОВ);
2) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
военнослужащим Советской Армии, принимавшим участие в боевых действиях в Афганистане;
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции (далее - ЧАЭС) в 1986 - 1987 годах;
3) другим категориям лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
женам (мужьям) умерших инвалидов ВОВ и приравненных к ним инвалидов, а также женам (мужьям) умерших участников ВОВ, признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее - СССР), за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
4) лицам проработавшим (прослужившим) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденных орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;

5) зейнеткерлік жасқа жеткен тұлғаларға, атап айтқанда:
80 жасқа толған және одан асқан тұлғаларға;
төмен мөлшерде зейнетақы және мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алатын тұлғаларға;
6) мүгедектер, атап айтқанда:
бірінші топтағы мүгедектерге;
екінші топтағы мүгедектерге;
үшінші топтағы мүгедектерге;
18 жасқа дейінгі мүгедек балаларға;
балалық сал ауруымен ауыратын мүгедек балалары бар отбасыларға;
7) табыс көзі күнкөріс деңгейнің 50 (елу) % аспайтын мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушы төрт және одан да көп кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы, аз қамтылған отбасыларға;
8) бір адамға шаққандағы табысы белгіленген күнкөріс шегі мөлшерінен аспайтын, облыстың жоғары оқу орындарында оқитын аз қамтамасыз етілген отбасылардың студенттеріне және ата-ана қамқорынсыз қалған балалар мен жетім-балаларға;
9) аз қамтамасыз етілген азаматтарға, атап айтқанда:
бас бостандығынан айыру мекемелерінен босатылған адамдарға және пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға;
табысы күнкөріс шегі мөлшерінен аспайтын, уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелген және кәсіби оқу мен қайта дайындықты өтеуге жіберілген жұмыссыз азаматтарға;
өрт, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай салдарынан қаражатсыз қалған тұлғаларға;
жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын өмірдің қиын жағдайына тап болған аурудың нәтижесінде ұзақ емделуді қажет ететін тұлғаларға;
кірісі күнкөріс деңгейінен аспайтын 12 аптаға дейін аудандық ауруханаға жүктілігіне байланысты дер кезінде есепке тұрған, жүкті әйелдерге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар қатарындағы отбасыларға;
10) әлеуметтік маңызы бар аурулармен ауыратын азаматтарға, атап айтқанда:
онкологиялық аурулардан зардап шегуші тұлғаларға;
адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышы ауруынан зардап шегуші тұлғаларға;
туберкулездің әртүрлі формаларынан зардап шегуші тұлғаларға;
қант диабеті ауруынан зардап шегуші тұлғаларға;
11) "Алтын алқа" және "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған төрт және одан да көп кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы, аз қамтамасыз етілген отбасылар.
9. Уәкілетті орган кірісін ескере отырып әлеуметтік көмек көрсетеді:
1) атаулы және мерекелік күндерге біржолғы әлеуметтік көмек:
Жеңіс күніне орай, осы Қағиданың 8 тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
Халықаралық әйелдер күніне орай, осы Қағиданың 8 тармағының 7) тармақшасында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;

5) лицам, достигшим пенсионного возраста, а именно:
лицам, в возрасте от 80 и более лет;
лицам, получающим минимальный размер пенсии и государственную базовую пенсионную выплату;
6) инвалидам, а именно:
инвалидам первой группы;
инвалидам второй группы;
инвалидам третьей группы;
детям-инвалидам до 18 лет;
семьям, имеющим детей-инвалидов больных детским церебральным параличом;
7) малообеспеченным многодетным семьям, имеющим четырех и более несовершеннолетних детей, получающие адресную социальную помощь, со среднедушевым доходом не превышающим 50 (пятьдесят) % от прожиточного минимума;
8) студентам, обучающимся в высших учебных заведениях области из малообеспеченных семей, доход которых на одного члена семьи не превышает величины прожиточного минимума, детям–сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей;
9) малообеспеченным гражданам, а именно:
лицам, освободившимся из мест лишения свободы и находящихся на учҰте службы пробации;
безработным гражданам, состоящим на учете уполномоченного органа и направленным на прохождение профессиональной подготовки и переподготовки, со среднедушевым доходом не превышающим прожиточного минимума;
лицам, оставшимся без средств существования, вследствии пожара, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
лицам, попавшим в трудную жизненную ситуацию, со среднедушевым доходом не превышающим прожиточного минимума;
беременным женщинам, со среднедушевым доходом семьи, не превышающим прожиточного минимума, своевременно обратившимся в районную больницу для постановки на учет по беременности до 12 недель;
семьям из числа получателей государственной адресной социальной помощи;
10) гражданам, имеющим социально значимые заболевания, а именно:
лицам, страдающим онкологическим заболеванием;
лицам, страдающим заболеванием вирус иммунодефицита человека;
лицам, страдающим различными формами туберкулеза;
лицам, страдающим сахарным диабетом;
11) многодетные малообеспеченные семьи, имеющие четырех и более несовершеннолетних детей, многодетные малообеспеченные матери награжденные подвесками "Алтын алқа" и "Күміс алқа"
9. Уполномоченный орган ежегодно оказывает социальную помощь без учета доходов:
1) единовременную социальную помощь к памятным датам и праздничным дням:
ко дню Победы для категории, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 8 настоящих Правил на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
к Международному женскому дню для категории, указанных в подпункте 7) пункта 8 настоящих Правил на основании списка, согласованного с уполномоченным органом;

Халықаралық қарттар күніне орай уәкілетті ұйымның және мүгедектер мен қарттарға үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесінің тізімдері негізінде 8-тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін;
Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне орай, осы Қағиданың 8 тармағының 6) тармақшасында бірінші,екіншіжәне төртіншіабзацтарында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағиданың 8 тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін, осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге тұрғын үйге ағымдағы жөндеу жұмысына ауылдық округ әкімінің дайындаған сметасына және жеке өтініші негізінде - 70 (жетпіс) айлық есептік көрсеткішке дейін (әрі қарай - АЕК) әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының 6) тармақшасында үшіші абзацта көрсетілген санаттар үшін, уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде - 3000 теңге мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының 9) тармақшасында бірінші абзацта көрсетілген санаттар үшін, осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге "Ақтоғай ауданының ішкі істер бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұсынған тізімі мен әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасы бойынша біржолғы әлеуметтік көмек алу үшін жеке өтініші негізінде - 5 (бес) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының 9) тармақшасында үшінші абзацта көрсетілген санаттар үшін, осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 5) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге Ақтоғай ауданының төтенше жағдайлар бөлімінің анықтамасы, тұрғын-үй тұрмыстық акті және жеке өтініші негізінде - 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының 10) тармақшасында бірінші абзацта көрсетілген санаттар үшін, дәрі-дәрмек сатып алуға осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге науқастың Павлодар облысы онкологиялық диспансерінде есепте тұрғаны туралы анықтамасы және жеке өтініші негізінде - 7 (жеті) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының екінші абзацта көрсетілген санаттар үшін, дәрі-дәрмек сатып алуға осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге тиісті медицина мекемесінің анықтамасы және жеке өтініші негізінде - 10 (он) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының 10) тармақшасында төртінші абзацта көрсетілген санаттар үшін, дәрі-дәрмек сатып алуға осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге науқастың "Ақтоғай аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорында есепте тұрғаны туралы анықтамасы және жеке өтініші и негізінде - 5 (бес) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;

к Международному дню пожилых людей для категории, указанных в подпункте 5) пункта 8 настоящих Правил на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
ко дню инвалидов Республики Казахстан для категории, указанных в первом, во втором и в четвертом абзаце подпункта 6) пункта 8 настоящих Правил социальная помощь на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
2) единовременную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 1) пункта 8 настоящих Правил на текущий ремонт жилья, на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), пункта 13 настоящих Правил и представленной сметы акима сельского округа на сумму - до 70 (семьдесят) месячных расчетных показателей (далее - МРП);
для категории, указанной в третьем абзаце подпункта 6) пункта 8 настоящих Правил на социальную помощь в размере 3000 тенге - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
для категории, указанной в первом абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил на социальную помощь в размере 5 (пять) МРП - на основании списка, предоставляемого государственным учреждением Отдел внутренних дел Актогайского района и индивидуальной программы оказания социальной правовой помощи, а именно в получении единовременной социальной помощи при наличии личного заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 настоящих Правил;
для категории, указанной в третьем абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил на социальную помощь в размере до 20 (двадцать) МРП - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 5) пункта 13 настоящих Правил, акта обследования жилищно-бытовых условии, справки отдела по чрезвычайным ситуациям Актогайского района;
для категории, указанной в первом абзаце подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил на приобретение лекарств в размере 7 (семь) МРП - на основании заявления, приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 настоящих Правил, справки о нахождении больного на учете в Павлодарском областном онкологическом диспансере;
для категории, указанной во втором абзаце подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил на приобретение лекарств в размере 10 (десять) МРП - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 настоящих Правил, справки из соответствующего медицинского учреждения;
для категории, указанной в четвертом абзаце подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил на приобретение лекарств в размере 5 (пять) МРП - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 настоящих Правил, справки о нахождении больного на учете в казенном коммунальном государственном предприятии "Актогайская центральная районная больница";

3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағиданың 8 тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін, облыс орталығына бару және қайтудың жол ақысын төлеуге ауылдық округ әкімдерімен келісілген тізім негізінде - 2 (екі) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының 5) тармақшасында екінші абзацта көрсетілген санаттар үшін, тұрғын-үй коммуналдық қызметтерін төлеуге осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге зейнеткерлік куәлігінің көшірмесі және жеке өтініші негізінде - 2 (екі) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағиданың 8 тармағының 1), 2), тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін, дәрі-дәрмек сатып алу үшін осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3), 4) тармақшасында қөрсетілген құжаттармен бірге өтініші негізінде 1 (бір) АЕК және коммуналдық қызметті төлеуге 3,6 (үш бүтін алты) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының 6) тармақшасында бесінші абзацта көрсетілген санаттар үшін, осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге медико-әлеуметтік сараптаманың баланың мүгедектігі туралы анықтамасының көшірмесі, ата-анасының бірінің өтініші негізінде - 2 (екі) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының 10) тармақшасында үшінші абзацта көрсетілген санаттар үшін осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге "Ақтоғай аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік мекемесінің тізімі және жеке өтінішінің негізінде - амбулаторлық емдеуді өту кезеңінде жақсартылған тамаққа 6 (алты) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек.
осы Қағиданың 8 тармағының 11) тармақшасыда көрсетілген санаттар үшін мектепке дейінгі ұйымдарға қатыстын балаларға "Ақтоғай ауданының білім бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұсынған тізімге сәйкес, жүгінген айдан бастап 3 (үш) АЕК мөлшерінде ата-аналық төлем төлеу.
10. Уәкілетті орган кірісін ескере отырып әлеуметтік көмек көрсетеді:
1) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағиданың 8 тармағының 7) тармақшасында санаттар үшін, уәкілеттім ұйыммен келісілген тізім негізінде "Мектепке жол" акциясы бойынша бір оқушыға - 3 (үш) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының 9) тармақшасында көрсетілген табыс көзі күнкөріс деңгейнің 50 (елу) % аспайтын санаттар үшін, осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге өтініші негізінде көмір сатып алуға - 10 (он) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының 9) тармақшасында бесінші абзацта көрсетілген санаттар үшін, осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге "Ақтоғай аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорында есепте тұрғаны туралы жөнінде медициналық анықтамасы көрсетілген өтініштің негізінде - 7 (жеті) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;

3) ежеквартальную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 1) пункта 8 настоящих Правил социальная помощь на оплату проезда до областного центра и обратно в размере 2 (два) МРП - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
для категории, указанной во втором абзаце подпункта 5) пункта 8 настоящих Правил социальную помощь на оплату жилищно-коммунальных услуг в размере 2 (два) МРП - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 настоящих Правил, копии пенсионного удостоверения;
4) ежемесячную социальную помощь:
для категории, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 8 настоящих Правил социальная помощь на приобретение лекарственных препаратов в размере 1 МРП и на оплату коммунальных услуг в размере 3,6 (три целых шесть) МРП - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 настоящих Правил;
для категории, указанной в пятом абзаце подпункта 6) пункта 8 настоящих Правил материальная помощь в размере 2 (два) МРП - на основании заявления одного из родителей, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 настоящих Правил, справки медико-социальной экспертизы об инвалидности ребенка;
для категории, указанной в третьем абзаце подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил на усиленное питание в период прохождения амбулаторного лечения, в размере 6 МРП, на основании заявления и списка государственного учреждения "Актогайская центральная районная больница", с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 настоящих Правил.
для категории, указанной в подпункте 11) пункта 8 настоящих Правил для компенсации родительской оплаты за детей, посещающих дошкольные организации в размере 3 (три) МРП с месяца обращения, на основании списка ГУ "Отдел образования Актогайского района";
10. Уполномоченный орган оказывает социальную помощь с учетом доходов:
1) единовременную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 7) пункта 8 настоящих Правил по акции "Дорога в школу" на одного школьника в размере 3 (три) МРП - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
для категории, указанной в подпункте 9) пункта 8 настоящих Правил имеющие доход не превышающий 50% (пятьдесят) от прожиточного минимума, социальная помощь в размере 10 (десять) МРП на приобретение твердого топлива - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил;
для категории, указанной в пятом абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил социальная помощь в размере 7 (семь) МРП - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил, медицинской справки о постановке на учет в казенном коммунальном государственном предприятии "Актогайская центральная районная больница";

осы Қағиданың 8 тармағының 9) тармақшасында алтыншы абзацта көрсетілген санаттар үшін, осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге малдың бар (жоғы) туралы ауылдық округ ветеринарының анықтамасы, сатып алынатын малдың төлқұжатының көшірмесі, малды сатып алу туралы ниет-шарты, малды сатып алу туралы баламалы ниет-шарты және өтініші негізінде ірі немесе ұсақ қара мал сатып алуға - 80 (сексен) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
2) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағиданың 8 тармағының 8) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін, осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге өтініші негізінде, оқу төлем ақысын нақты төлем ақы мөлшерінде жартыжылда бір рет және жоғары оқу орындарында оқу кезеңінде тұруға, тамақтануға және тұрғылықты жеріне жол жүруге ай сайынғы - 10 (он) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Қағиданың 8 тармағының 8) тармақшасында екінші абзацта көрсетілген санаттар үшін, осы Қағиданың 13-тармағы 1), 2), 3), 4) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге оқушының сабаққа қатысу табелінің көшірмесі көрсетілген өтініштің негізінде - 5 (бес) АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
11. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді. Арнайы комиссия әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде жергілікті өкілетті органдар бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
12. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы органмен бекітетін тізімі бойынша көрсетіледі.
13. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округтың әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) Үлгілік қағидамен бекіткен нысанда адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;

для категории, указанной в шестом абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил социальная помощь в размере до 80 (восемьдесят) МРП на приобретение крупного или мелкого рогатого скота - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил, справки ветеринарного врача сельского округа о наличии (отсутствии) скота, копии паспорта на приобретаемый скот, договор-намерения о приобретении скота.
2) ежемесячную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 8) пункта 8 настоящих Правил на оплату обучения в высшем учебном заведении в размере фактической стоимости обучения - оплачивается один раз в полугодие и ежемесячная социальная помощь в размере 10 (десять) МРП на проживание, питание и проезд к месту жительства студентам, обучающимся по гранту акима района - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил, трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанного акимом Актогайского района, руководителем высшего учебного заведения и студентом;
для категории, указанной во втором абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил социальная помощь в размере 5 (пять) МРП - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 13 настоящих Правил, копии табеля посещаемости учащегося.
11. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет районная специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
Специальная комиссия при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуется утвержденным местным представительным органам перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
12. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
13. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) по форме, утвержденной Типовым правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);

5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және немесе құжатты ұсынады.
14. Құжаттарды салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
15. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күн ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
16. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күн ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Үлгілік қағидалардың 2, 3 қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күн ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.
17. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
18. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
19. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
20. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
21. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күн ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысы негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 18 және 19-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе ауыл, ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күн ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

5) акт и (или) документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
14. Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
15. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким села, сельского округа в течении одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
16. Участковая комиссия в течении двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа.
Аким села, сельского округа в течении двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
17. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
18. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
19. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
20. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
21. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи, принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 18 и 19 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима села, сельского округа.

22. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда - негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
23. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталғанда;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайын тексеру жүргізуден бас тартқанда, жалтарғанда.
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен артқан жағдайда.
4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару негіздемелері
24. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болғанда;
2) алушы Ақтоғай ауданы аумағы шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткенде;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жібергенде;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
25. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5-тарау. Қорытынды ереже
26. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.

22. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
23. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи.
Глава 4. Основание для прекращения и возврата предоставленой социальной помощи
24. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы территории Актогайского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
25. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 5. Заключительное положение
26. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е - Собес".