Иондаушы сәулелену әсерімен байланысты аурулардың тізбесін және cебептік байланысын анықтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 10 сәуірдегі № ҚР ДСМ-24 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 11 сәуірде № 18499 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-217/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.11.2020 № ҚР ДСМ-217/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 89-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) иондаушы сәулелену әсерімен байланысты аурулардың тізбесі;
2) аурулардың иондаушы сәулелену әсерімен себептік байланысын анықтау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қағаз және электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің

Об утверждении перечня заболеваний, связанных с воздействием ионизирующих излучений, и Правил установления причинной связи
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 апреля 2019 года № 18499. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-217/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.11.2020 № ҚР ДСМ-217/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 89-1) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень заболеваний, связанных с воздействием ионизирующих излучений;
2) Правила установления причинной связи заболеваний.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2019 жылғы 10 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-24 бұйрығымен
бекітілген
Иондаушы сәулелену әсерімен байланысты аурулардың тізбесі
1. Тікелей иондаушы сәулелену әсеріне ұшыраған адамдарда ауру туындаған және күшейген кезде мынадай себептік байланысы анықталуы мүмкін:
1) аурулары иондаушы сәулелену әсеріне тікелей байланысы бар адамдар үшін:
жіті және созылмалы сәулелік ауру;
сәулелік катаракта;
сәулелік дерматит және күйіктер;
сәулелік гипотиреоз;
сәулелік аутоиммундық тиреоидит.
2) дербес сәулелену мөлшері немесе ата-анасының сәулелену мөлшері мынаны құрайтын адамдар үшін:
жіті лейкоз – 5 бэр (сЗв);
созылмалы лейкоз (созылмалы лимфолейкозды қоспағанда), миелодиспластикалық синдром – 10 бэр (сЗв);
қатерлі лимфома – 15 бэр (сЗв);
қомақты қатерлі ісіктер – 20 бэр (сЗв);
3) дербес сәулелену мөлшері немесе ата-анасының сәулелену мөлшері 35 бэр (сЗв) құрайтын адамдар үшін:
жүрек-тамырлық жүйенің аурулары: жүректің ишемиялық ауруы, асқынған артериялық гипертония;
қан және қан өндіру ағзаларының аурулары: агранулоцитоз, гипопластикалық және апластикалық анемия;
қалқанша безі аурулары (аутоиммундық тиреоидит, диффуздық түйінді зоб);
сүйек-бұлшық ет жүйесінің дегенерациялық-дистрофиялық зақымдануы (инфекциялық және жарақаттану генезінен басқа);
жарақаттық, тамырлық және инфекциялық генездің энцефалопатиясына негізделмеген ақыл-ой кемістігі;
туа біткен аурулар және даму кемістіктері:
микроцефалия;
бас сүйегінің және сүйек-бұлшық ет жүйесінің даму кемістіктері.
2. Сәулеленген ата-анадан туған адамдарда аурулар туындаған немесе күшейген кезде иондаушы сәулелену әсерімен себептік байланысы анықталуы мүмкін:
1) сәулеленудің дербес мөлшері немесе ата-анасының сәулелену мөлшері 10 бэр (сЗв) және одан жоғарыны құрайтын адамдар үшін:
жіті миелоидтік лейкоз;
жіті лимфоидтік лейкоз;
созылмалы миелоидтік лейкоз;
2) сәулеленудің дербес мөлшері немесе ата-анасының сәулелену мөлшері 25 бэр (сЗв) және одан жоғарыны құрайтын адамдар үшін:
өкпе обыры;
сүт безінің обыры;
асқынған артериялық гипертония;
жүректің асқынған ишемиялық ауруы;
микроцефалия;
бет-бассүйегінің даму кемістіктері;
жарақаттық, тамырлық және инфекциялық генездік энцефалопатиясына негізделмеген ақыл-ой кемістігі.
3. Аталары мен әжелерінің сәулелену мөлшері 25 бэр (сЗв) және одан жоғарыны құрайтын ұрпақтардағы аурулардың тізбесі:
жіті миелоидтік лейкоз;
жіті лимфоидтік лейкоз;
созылмалы миелоидтік лейкоз;
бет-бассүйегінің даму кемістіктері;
жарақаттық, тамырлық және инфекциялық генездік энцефалопатиясына негізделмеген ақыл-ой кемістігі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің

от 10 апреля 2019 года
№ ҚР ДСМ-24
Перечень заболеваний, связанных с воздействием ионизирующих излучений
1. Заболевания, при возникновении или прогрессировании которых у лиц, подвергавшихся прямому воздействию ионизирующих излучений, может быть установлена причинная связь:
1) Для лиц, заболевания которых имеют прямую связь с воздействием ионизирующих излучений:
острая и хроническая лучевая болезнь;
лучевая катаракта;
лучевые дерматит и ожоги;
лучевой гипотиреоз;
лучевой аутоиммунный тиреоидит.
2) для лиц, индивидуальная доза облучения или доза облучения родителей которых составляет:
острый лейкоз – 5 бэр (сЗв);
хронический лейкоз (исключая хронический лимфолейкоз), миелодиспластический синдром – 10 бэр (сЗв);
злокачественная лимфома – 15 бэр (сЗв);
солидные злокачественные новообразования – 20 бэр (сЗв);
3) для лиц, индивидуальная доза облучения или доза облучения родителей которых составляет 35 бэр (сЗв):
заболевания сердечно-сосудистой системы: ишемическая болезнь сердца, артериальная гипертония осложненные;
заболевания крови и кроветворных органов: агранулоцитоз, гипопластическая и апластическая анемия;
заболевания щитовидной железы (аутоиммунный тиреоидит, диффузный узловой зоб);
дегенеративно-дистрофические поражения костно-мышечной системы (кроме инфекционного и травматического генеза);
умственная отсталость, не обусловленная энцефалопатией травматического, сосудистого и инфекционного генеза;
врожденные заболевания и пороки развития:
микроцефалия;
пороки развития лицевого черепа и костно-мышечной системы.
2. Заболевания, при возникновении или прогрессировании которых у лиц, рожденных от облученных родителей, может быть установлена причинная связь с воздействием ионизирующего излучения.
1) для лиц, индивидуальная доза или доза облучения родителей которых составляет 10 бэр (сЗв) и более:
острый миелоидный лейкоз;
острый лимфоидный лейкоз;
хронический миелоидный лейкоз;
2) для лиц, индивидуальная доза или доза облучения родителей которых составляет 25 бэр (сЗв) и более:
рак легкого;
рак молочной железы;
артериальная гипертония осложненная;
ишемическая болезнь сердца осложненная;
микроцефалия;
пороки развития лицевого черепа;
умственная отсталость, не обусловленная энцефалопатией травматического, сосудистого и инфекционного генеза.
3. Перечень заболеваний у потомков, доза облучения дедушек и бабушек которых составляет 25 бэр (сЗв) и более:
острый миелоидный лейкоз;
острый лимфоидный лейкоз;
хронический миелоидный лейкоз;
пороки развития лицевого черепа;
умственная отсталость, не обусловленная энцефалопатией травматического, сосудистого и инфекционного генеза.
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2019 жылғы 10 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-24 бұйрығымен
бекітілген
Аурулардың себептік байланысын анықтау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 89-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қазақстан Республикасының халқы ауруларының иондаушы сәулелену әсеріне себептік байланысын сараптауды Өңірлік ведомствоаралық сараптама кеңесі және Орталық ведомствоаралық сараптама кеңесі жүзеге асырады.
3. ОВСК денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган құрады.
4. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган ӨВСК құрудың орындылығын айқындайды, оның құрамы мен өкілеттіктерін бекітеді.
5. ӨВСК және ОВСК қорытындысы радиациялық әсермен байланысты мүгедектіктің, өлімнің себептерін айқындау кезінде тиісті орган үшін негіз болып табылады.
6. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) иондаушы сәулелену – ортамен өзара іс-қимыл кезінде әртүрлі белгілердегі иондар түзетін, зарядталған, зарядталмаған бөлшектер мен фотондардан тұратын сәулелену;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) сәулеленудің әсерлі мөлшері – адам организмі мен оның жекелеген органдарының радиациялық сезімталдығын ескере отырып, олардың сәулеленуінің ұзақ мерзімді салдарының пайда болу қаупінің шамасы.
2-тарау. Аурулардың иондаушы сәулелену әсерімен себептік байланысын анықтау жөніндегі өңірлік ведомствоаралық сараптама кеңесін ұйымдастыру және жұмысы
7. ӨВСК – радиациялық сәулеленуге ұшыраған адамдардағы аурулардың иондаушы сәулелену әсерімен себептік байланысын анықтау мақсатында сараптамалық-консультациялық қызметті жүзеге асыратын тұрақты жұмыс істейтін орган.
8. ӨВСК құрамы денсаулық сақтау ұйымдарының бейінді мамандарынан және уәкілетті мемлекеттік органның өкілінен қалыптастырылады.
9. ӨВСК аурулардың иондаушы сәулелену әсерімен байланысын клиникалық және зертханалық деректердің, сәулеленудің тиімді мөлшерінің шамасы мен сипатының негізінде қарайды.

от 10 апреля 2019 года
№ ҚР ДСМ-24
Правила установления причинной связи заболеваний
Глава 1. Основные положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 89-1) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Экспертиза причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений у населения Республики Казахстан осуществляется Региональным и Центральным межведомственными экспертными советами по установлению причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений (далее – РМЭС и ЦМЭС).
3. ЦМЭС создается уполномоченным органом в области здравоохранения.
4. Уполномоченный орган в области здравоохранения определяет целесообразность создания РМЭС, утверждает его состав и полномочия.
5. Заключение РМЭС и ЦМЭС является основанием для соответствующих органов при определении причины инвалидности, смерти, связанной с радиационным воздействием.
6. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) ионизирующие излучения – излучения, состоящие из заряженных, незаряженных частиц и фотонов, которые при взаимодействии со средой образуют ионы разных знаков;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
3) уполномоченный государственный орган (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области социальной защиты населения;
4) эффективная доза облучения – мера риска возникновения отдаленных последствий облучения организма человека и отдельных его органов с учетом их радиочувствительности.
Глава 2. Организация и работа Регионального межведомственного экспертного совета по определению причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений
7. РМЭС – постоянно действующий орган, осуществляющий экспертно-консультативную деятельность в целях установления причинно-следственной связи заболеваний, смерти с воздействием ионизирующих излучений у лиц, подвергавшихся радиационному облучению.
8. Состав РМЭС формируется из профильных специалистов организаций здравоохранения и представителя уполномоченного государственного органа.
9. РМЭС рассматривает связь заболеваний с воздействием ионизирующих излучений на основании клинических и лабораторных данных, величины эффективной дозы и характера облучения.

10. ӨВСК азаматтардың сәулелену мөлшерін есептеуді олардың радиациялық ластану аумақтарында болу фактісін растайтын құжаттардың негізінде жүргізеді.
11. Ұрпақтардың ауруларының, өлімінің себептік байланысын сараптау ата-аналарының, аталарының, әжелерінің тиімді мөлшерін ескере отырып, жүргізіледі.
12. ӨВСК-да аурулардың иондаушы сәулелену әсерімен себептік байланысын сараптау құжаттардың толық пакеті болған кезде жүргізіледі; поштамен жіберген жағдайда құжаттардың көшірмелері нотариуспен расталуы қажет.
13. Өтініш берушілердің құжаттары қабылданғаннан және тіркелгеннен кейін күнтізбелік 30 күннің ішінде ӨВСК-нің қарауында болады.
14. Өлімнің иондаушы сәулелену әсерімен себептік байланысын сараптау қайтыс болу туралы анықтамада көрсетілген диагноз бойынша жүргізіледі.
15. ӨВСК азаматтарға сараптама қорытындысын жеке қол қоюымен немесе сенімді өкілінің қол қоюымен береді.
16. Басқа қаладағы азаматтарға ӨВСК-тің қорытындысы шешім шығарған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде пошта арқылы жіберіледі.
17. Азаматтардың диагнозы немесе тиімді мөлшері өзгерген жағдайда ӨВСК-ге құжаттарды қайта сараптауға беруге құқығы бар.
18. ӨВСК жартыжылдықтың қорытындысы бойынша ОВСК-ге өзінің қызметі туралы статистикалық есебін ұсынады.
19. ӨВСК қорытындысына ОВСК-де шешім берілген сәттен бастап күнтізбелік 30 күннің ішінде шағым жасалады.
20. ӨВСК-ге ұсынылатын құжаттар пакеті:
1) өтінішті;
2) жеке куәлікті;
3) амбулаториялық пациенттің медициналық картасынан хронологиялық тәртіппен бар аурулардың диагноздарын, асқыну жиіліктерін, еңбекке тұрақты жарамсыздығын көрсете отырып, үзіндіні;
4) стационарлық науқастың медициналық картасынан негізгі аурудың анамнезі мен динамикасын сипаттай отырып, диагностикалау және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функциялық) зерттеулердің, бейінді мамандар консультацияларының нәтижелері бар үзіндіні;
5) ДКК-ның қорытындысын;
6) қайтыс болған жағдайда – диагнозы көрсетілген қайтыс болу туралы анықтаманы;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 20 ақпандағы № 110 қаулысымен бекітілген Семей сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен адамдарға арналған жеңілдіктер алуға құқықты растайтын куәлікті;
8) ластанған аумақтарда тұрғанын (оқығанын, жұмыс істегенін, Қарулы Күштерде және әскери құралымдарда қызмет атқарғанын) растайтын құжаттардың көшірмелерін: туу туралы куәлік, аттестат, диплом, еңбек кітапшасы, архивтің анықтамасы, әскери билет, іссапар куәлігі, іссапарға жіберу туралы бұйрықтар, ЧАЭС-тегі аварияның салдарын жоюға қатысушының куәлігін;

10. РМЭС проводит расчет дозы облучения граждан на основании документов, подтверждающих факт их пребывания на территориях радиационного загрязнения.
11. Экспертиза причинной связи заболеваний, смерти потомков проводится с учетом эффективной дозы родителей, дедушек, бабушек.
12. Экспертиза причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений проводится при наличии полного пакета документов; в случае отправки почтой копии документов должны быть нотариально заверенными.
13. Документы заявителей находятся на рассмотрении РМЭС в течение 30 календарных дней после приема и регистрации.
14. Экспертиза причинной связи смерти с воздействием ионизирующих излучений проводится по диагнозу, указанному в справке о смерти.
15. РМЭС выдает экспертное заключение, подписанное председателем РМЭС, под личную подпись заявителя либо под подпись его доверенного представителя.
16. Иногородним гражданам заключение РМЭС высылается почтой в течение пяти рабочих дней после даты вынесения решения.
17. Граждане имеют право подать документы в РМЭС на повторную экспертизу в случае изменения диагноза или эффективной дозы.
18. РМЭС представляет в ЦМЭС статистический отчет о своей деятельности по итогам полугодия.
19. Заключение РМЭС обжалуется в ЦМЭС в течение 30 календарных дней с момента выдачи решения.
20. Пакет документов, предоставляемый в РМЭС, включает в себя:
1) заявление;
2) удостоверение личности;
3) выписку из медицинской карты амбулаторного пациента с указанием диагнозов имеющихся заболеваний в хронологическом порядке, частоты обострений, стойкой утраты трудоспособности;
4) выписку из медицинской карты стационарного больного с описанием анамнеза и динамики основного заболевания, с результатами клинико-диагностических (лабораторные, инструментальные и функциональные) исследований, консультаций профильных специалистов согласно клиническим протоколам диагностики и лечения;
5) заключение ВКК;
6) в случае смерти – справку о смерти с указанием диагноза;
7) удостоверение, подтверждающее право на льготы пострадавшему(-ей) вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном полигоне, утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года № 110;
8) копии документов, подтверждающих проживание (учебу, работу, службу в Вооруженных Силах и воинских формированиях) на загрязненных территориях: свидетельство о рождении, аттестат, диплом, трудовая книжка, архивная справка, военный билет, командировочное удостоверение, приказы о командировании, удостоверение участника ликвидации последствий аварии на ЧАЭС;

9) неке туралы куәлігін (өлім жағдайының байланысын сараптау кезінде);
10) ұрпақтардың сәулеленудің тиімді мөлшерін есептеу үшін – ата-анасының, аталарының, әжелерінің ластанған аумақтарда тұру фактісі мен кезеңін растайтын құжаттарын;
11) мекенжай анықтамасын;
12) құжат тігілетін папканы;
13) тиімді мөлшер туралы анықтаманы (ӨВСК-те береді) қамтиды.
3-тарау. Аурулардың иондаушы сәулелену әсерімен себептік байланысын анықтау жөніндегі орталық ведомствоаралық сараптама кеңесінұйымдастыру және жұмысы
21. ОВСК-тің құрамы денсаулық сақтау ұйымдарының бейінді мамандарынан, уәкілетті мемлекеттік органның және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның өкілдерінен қалыптастырылады.
22. ОВСК азаматтардың өтінішін олар ӨВСК қорытындысымен келіспеген жағдайда қарайды.
23. ОВСК қайта сараптама жүргізу үшін ӨВСК-дан өтініш берушінің медициналық құжаттамасының түпнұсқаларын сұратады.
24. ОВСК-тің отырыстары тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі.
25. ОВСК-тің қорытындысына сот тәртібімен шағым жасалады.
26. Иондаушы сәулелену әсерімен байланысты аурулардың тізбесіне кірмейтін аурулар бойынша құжаттар ӨВСК пен ОВСК-та қаралмайды.

9) свидетельство о браке (при экспертизе связи случаев смерти);
10) для расчета эффективной дозы облучения потомков – документы родителей, дедушек, бабушек, подтверждающие факт и период их проживания на загрязненных территориях;
11) адресная справка;
12) скоросшиватель;
13) справка об эффективной дозе (выдается в РМЭС).
Глава 3. Организация и работа Центрального межведомственного экспертного совета по определению причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений
21. Состав ЦМЭС формируется из профильных специалистов организаций здравоохранения, представителей уполномоченного государственного органа и уполномоченного органа в области здравоохранения.
22. ЦМЭС рассматривает заявления граждан в случае их несогласия с заключением РМЭС.
23. Для проведения повторной экспертизы ЦМЭС запрашивает из РМЭС подлинники медицинской документации заявителя.
24. Заседания ЦМЭС проводятся не реже одного раза в квартал.
25. Заключение ЦМЭС подписывается председателем ЦМЭС. Обжалование заключения ЦМЭС заявителем проводится в судебном порядке.
26. Документы по заболеваниям, не входящим в перечень заболеваний, связанных с воздействием ионизирующих излучений, в РМЭС и ЦМЭС не рассматриваются.