Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдарының стратегиялық әріптестерді тарту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 15 сәуірдегі № ҚР ДСМ-35 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 16 сәуірде № 18529 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-263/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.12.2020 № ҚР ДСМ-263/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдарының стратегиялық әріптестерді тарту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде, мемлекеттік және орыс тілдерінде бұйрықтың көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресустарына орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы бұйрықтың 1, 2 және 3-тармақтарында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі О.А. Әбішевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 15 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-35 бұйрығына
1-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдарының стратегиялық әріптестерді тарту қағидалары

Об утверждении Правил привлечения стратегических партнеров научными организациями и организациями образования в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2019 года № 18529. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-263/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 15.12.2020 № ҚР ДСМ-263/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии c пунктом 2) статьи 175-1 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила привлечения стратегических партнеров научными организациями и организациями образования в области здравоохранения.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Абишева О.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Биртанов
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 апреля 2019 года
№ ҚР ДСМ-35
Правила привлечения стратегических партнеров научными организациями и организациями образования в области здравоохранения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдарының стратегиялық әріптестерді тарту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау саласындағы медициналық ұйымдар мен білім беру ұйымдарының стратегиялық әріптестерді тарту тәртібін айқындайды.
2. Медициналық білім беу және ғылым саласындағы стратегиялық әріптестік – шарт негізінде білім берудің, ғылым мен клиникалық практиканың халықаралық стандарттарын енгізу және бейімдеу үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар және білім беру ұйымдары мен шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары мен медициналық білім беру және ғылым саласындағы медициналық ұйымдар (бұдан әрі – серіктес ұйымдар) арасындағы орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді ынтымақтастық нысаны.
3. Стратегиялық әріктестіктің негізгі бағыттары:
1) серіктес ұйымдардың институционалдық және қаржылық тұрақтылығын арттыру;
2) серіктес ұйымдардың денсаулық сақтау кадрларын даярлау және біліктілігін арттыру мәселелері бойынша қызметін жетілдіру;
3) серіктес ұйымдардың ғылыми әлеуетін дамыту;
4) серіктес ұйымдардың медициналық қызметтер көрсету мәселелері бойынша қызметін жетілдіру.
2-тарау. Стратегиялық әріптестерді тарту тәртібі
4. Серіктес ұйымдарды тарту тәртібі:
1) Мынадай өлшемшарттар:
университеттердің және (немесе) ғылыми ұйымдардың танылған халықаралық рейтингтеріне кіру;
медициналық және фармацевтикалық ғылым және медициналық және фармацевтикалық білім беру салаларындағы жұмыс тәжірибесінің болуы;
әріптестің алдына қойылған міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуге қабілетті білікті мамандардың болуы бойынша әлеуетті әріптестерді таңдауды;
2) серіктес ұйымдар арасында келісімшарт жасасуды қамтиды.
5. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым мен білім беру ұйымының бірінші басшысының бұйрығымен, ал ол болмаған жағдайда оның міндетін атқарушы адам жауапты адам тағайындалады және стратегиялық әріптестікті іске асыру жөніндегі жұмыс тобы құрылады.
6. Серіктес-ұйымдар:
1) медициналық кадрлар мен ғылыми қызметкерлерді даярлау және біліктілігін арттыру саласындағы стратегиялық әріптестікті дамыту жөніндегі іс-шараларды, бірлескен оқу-әдістемелік және ғылыми-зерттеу бағдарламаларын жоспарлауды және іске асыруды;
2) шетелдік серіктестермен бірлескен бағдарламаларды іске асыру туралы келісімдердің мәтіндерін дайындау, келісу және ұсыныстар енгізуді;

Глава 1. Общие положения
1. Правила привлечения стратегических партнеров научными организациями и организациями образования в области здравоохранения (далее - Правила), разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 18 сентября 2009 года и определяют порядок привлечения стратегических партнеров научными организациями и организациями образования в области здравоохранения.
2. Стратегическое партнерство в сфере медицинского образования и науки – форма среднесрочного или долгосрочного сотрудничества между научными организациями и организациями образования в области здравоохранения, и зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, и медицинскими организациями в сфере медицинского образования и науки (далее – организации-партнеры) для внедрения и адаптации международных стандартов образования, науки и клинической практики на основе договора.
3. Основные направления стратегического партнерства:
1) повышение институциональной и финансовой устойчивости организаций-партнеров;
2) совершенствование деятельности организаций-партнеров по вопросам подготовки и повышения квалификации кадров здравоохранения;
3) развитие научного потенциала организаций-партнеров;
4) совершенствование деятельности организаций-партнеров по вопросам оказания медицинских услуг.
Глава 2. Порядок привлечения стратегических партнеров
4) Порядок привлечения организаций-партнеров включает:
1) отбор потенциальных партнеров по следующим критериям:
вхождение в признанные международные рейтинги университетов и (или) научных организаций;
наличие опыта деятельности в сферах медицинской и фармацевтической науки и медицинского и фармацевтического образования;
наличие квалифицированного персонала, способного обеспечить реализацию поставленных задач перед партнером.
2) заключение договора между организациями-партнерами.
5. Приказом первого руководителя научной организации и организации образования в области здравоохранения, в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности, назначается ответственное лицо и создается рабочая группа по реализации стратегического партнерства.
6. Организации-партнеры осуществляют:
1) планирование и реализацию мероприятий по развитию стратегического партнерства в области подготовки и повышения квалификации медицинских кадров и научных работников, совместных учебно-методических и научно-исследовательских программ;
2) подготовку, согласование текстов и внесение предложений по заключению соглашений с зарубежными партнерами о реализации совместных программ;

3) жасалған келісімдерді іске асыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді;
4) стратегиялық әріптестікті жүзеге асыру бойынша қажетті құжаттардың жиналуын және рәсімделуін бақылауды;
5) есептік кезеңдегі стратегиялық әріптестік бойынша жалпыланған мәліметтерді дайындауды, талдау және оларды медициналық білім және ғылым саласындағы уәкілетті органға уақтылы ұсынуды жүзеге асырады.

3) организационное обеспечение мероприятий по реализации заключенных соглашений;
4) контроль за сбором и оформлением необходимых документов по реализации стратегического партнҰрства;
5) подготовку обобщҰнных сведений и анализ результатов стратегического партнерства за отчетный период и их своевременное представление в уполномоченный орган в области медицинского образования и науки.