"Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығына өзгерiс енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 16 сәуірдегі № ҚР ДСМ-39 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 17 сәуірде № 18541 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР- ДСМ-27 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 24.03.2022 № ҚР- ДСМ-27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 94-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 12204 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Стационарлық көмек көрсету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің

О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении Правил оказания стационарной помощи"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-39. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2019 года № 18541. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР- ДСМ-27.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 24,03,2022 № ҚР- ДСМ-27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 94) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении Правил оказания стационарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12204) следующее изменение:
Правила оказания стационарной помощи, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2019 жылғы 16 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-39 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 761 бұйрығымен бекітілген
Стационарлық көмек көрсету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Стационарлық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде стационарлық көмек көрсету тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) стационарлық көмек – дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, тәулік бойы медициналық бақылау жасалатын көмек ұсыну нысаны;
2) білікті медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап етпейтін аурулар кезінде жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
3) мамандырылған медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
4) жоғары технологиялы медициналық көмек (бұдан әрі – ЖТМҚ) – диагностиканың және емдеудің инновациялық, ресурстық сыйымды және (немесе) бірегей әдістерді пайдалануды талап ететін аурулар кезінде, бейінді мамандар көрсететін қызметтер;
5) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыру субъектісі (бұдан әрі - ақпараттандыру субъектісі) - денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыру аясында қызметін жүзеге асыратын немесе құқықтық қатынастарға түсетін мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар;
7) Жоғары технологиялы медициналық көмек жөніндегі комиссия (бұдан әрі – ЖМТК комиссия) – ЖМТК ұсынатын денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу мәселесін шешу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті мемлекеттік басқару органдарының жанынан құрылған комиссия;
8) емдік-профилактикалық кеңес (бұдан әрі – ЕПК) – пациенттерді стационарларға емдеуге жатқызуды ұйымдастыру, емдеуге жатқызу құрылымын басқару, медициналық көмек көрсетудің деңгейлері бойынша жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызудың динамикасын, жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдамалардың негізділігін, медициналық көмектің қолжетімділігін, пациенттің құқықтарын қорғау мәселелерін қарау мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мемлекеттік денсаулық сақтау басқармадарының жергілікті органдарының жанынан құрылған тұрақты жұмыс істейтін үйлестіруші және консультациялық-кеңесші орган;

от 16 апреля 2019 года
№ ҚР ДСМ-39
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 сентября 2015 года № 761
Правила оказания стационарной помощи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания стационарной помощи (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 47 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливают порядок оказания стационарной помощи населению в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) и системы обязательного социального медицинского страхования.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) стационарная помощь – форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением;
2) квалифицированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками с высшим медицинским образованием при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
3) специализированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
4) высокотехнологичные медицинские услуги (далее – ВТМУ) – услуги, оказываемые профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
5) организация здравоохранения - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
6) субъект информатизации в области здравоохранения (далее - субъект информатизации) - государственные органы, физические и юридические лица, осуществляющие деятельность или вступающие в правоотношения в сфере информатизации в области здравоохранения;
7) Комиссия по высокотехнологичным медицинским услугам (далее – Комиссия ВТМУ) – комиссия, созданная при местных органах государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы для решения вопроса госпитализации в организацию здравоохранения, предоставляющую ВТМУ;
8) лечебно-профилактический совет (далее – ЛПС) - постоянно действующий координирующий и консультативно-совещательный орган, созданный при местных органах государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы в целях рассмотрения вопросов организации госпитализации пациентов в стационары, управления структурой госпитализации, динамики плановой и экстренной госпитализации по уровням оказания медицинской помощи, обоснованности направлений на плановую госпитализацию, доступности медицинской помощи, защиты прав пациента;

9) консилиум – дагноз қою, емдеу тәсілін айқындау және кемінде үш дәрігердің қатысуымен ауруларды болжау мақсатында адамдарды зерттеу;
10) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) шеңберінде пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
11) жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні – жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркегеннен кейін Порталда айқындалатын емдеуге жатқызу күні;
12) жоспарлы емдеуге жатқызу коды – мынадай қағидат бойынша Порталда жолдаманы тіркеу кезінде автоматты генерацияланған Пациенттің коды: алғашқы екі белгі – облыстың коды (қайдан жіберілген); келесі төртеуі – медициналық ұйымның коды (қайда жіберілген); келесі үшеуі – төсек бейінінің коды (қайда жіберілген), соңғы сандар – пациенттің реттік нөмірі;
13) жоспарлы емдеуге жатқызудың соңғы күні – пациентті стационарға нақты емдеуге жатқызу күні;
14) жоспарлы емдеуге жатқызу талоны – жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамасының Порталда тіркелуі фактісін растайтын құжат;
15) күту парағы – жоспарланған және соңғы емдеуге жатқызу күндерін айқындаумен жоспарлы емдеуге жатқызуға науқастарды жіберуді, емдеуге жатқызудан бас тартқан жағдайда жолдамаларды алып тастаудың себептерін көрсету мен негіздемесін тіркеудің электрондық нысаны;
16) ургенттілік – шұғыл медициналық көмекті талап ететін пациенттердің күту режиміндегі жұмыс;
17) триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу – бірінші кезекті және бір текті (емдік, профилактикалық, эвакуациялық) іс-шаралардың қажеттілігіне қарай зардап шеккендерді және науқастарды топтарға бөлу;
18) тәуліктік бақыланатын стационар – асқынулардың жоғары қаупі және даму мүмкіндігі бар және бір тәулікте кемінде2-3 рет және түнде, оның ішінде оперативтік араласулардан, сондай-ақ тәулігіне кемінде 2 рет диагностикалық және емдік іс-шараларды жүргізгеннен кейін дәрігерлік бақылауды талап ететін жағдайлар кезінде;
19) күндізгі стационар – халыққа денсаулық сақтау ұймының базасында стационарды алмастыратын көмек көрсету. АЕК-де бірнеше сағат бойына кемінде 2 рет емдік және диагностикалық іс-шараларды, оның ішінде оперативтік араласулардан кейін және тәулікті стационарда бір тәулікке дейін жүргізу қажет болған кезде, жіті созылмалы аурулары бар немесе ушыққан адамдар күндізгі стационарда бақылануы тиіс.
2. Стационарлық көмек көрсету тәртібі
3. Дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, тәулік бойы медициналық бақылаумен медициналық көмек көрсету қажеттілігі емдеуге жатқызу үшін көрсетілім болып табылады.

9) консилиум - исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
10) портал Бюро госпитализации (далее - Портал) - единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП);
11) планируемая дата плановой госпитализации – дата госпитализации, определяемая в Портале после регистрации направления на плановую госпитализацию;
12) код плановой госпитализации – автоматически сгенерированный Код пациента при регистрации направления в Портале по следующему принципу: первые два знака – код области (откуда направлен), следующие четыре – код медицинской организации (куда направлен); следующие три – код профиля койки (куда направлен), последние цифры – порядковый номер пациента;
13) окончательная дата плановой госпитализации – дата фактической госпитализации пациента в организацию здравоохранения;
14) талон плановой госпитализации – документ, подтверждающий факт регистрации в Портале направления на плановую госпитализацию;
15) лист ожидания – электронная форма регистрации в Портале направления больных на плановую госпитализацию с определением планируемой и окончательной даты госпитализации, указания причин и обоснования снятий направлений в случае отказа в госпитализации;
16) ургентность – работа в режиме ожидания пациентов, требующих неотложной медицинской помощи;
17) медицинская сортировка по триаж системе - распределение пострадавших и больных на группы, исходя из нуждаемости в первоочередных и однородных мероприятиях (лечебных, профилактических, эвакуационных).
18) стационар с круглосуточным наблюдением - при состоянии с высоким риском и возможностью развития осложнений и требующие врачебного наблюдения не менее 2-3-х раз в сутки и ночью, в том числе после оперативных вмешательств, а также проведения диагностических и лечебных мероприятий не менее 2-х раз в сутки;
19) дневной стационар - оказание стационарозамещающей помощи населению на базе организаций здравоохранения. Наблюдению в дневном стационаре подлежат лица с наличием острого или обострения хронического заболевания при необходимости проведения лечебных и диагностических мероприятий не более 2-х раз в течении нескольких часов в АПП, в том числе после оперативных вмешательств и до суток в круглосуточном стационаре.
2. Порядок оказания стационарной помощи
3. Показанием для госпитализации является необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов в организациях здравоохранения.

4. ТМККК шеңберінде пациентті денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу:
1) жоспарлы тәртіппен – медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) немесе басқа денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының Аурулардың және проблемалардың статистикалық халықаралық жіктемесінің 10 қайта қаралған денсаулықпен байланысты (бұдан әрі – АХЖ 10) кодтары бойынша аурулардың тізбесіне және осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес тәуліктік стационар, осы Қағидаларға 3, 4-қосымшаларға сәйкес аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау ұйымдары жағдайларында басым емдеу үшін Аурулардың және проблемалардың статистикалық халықаралық жіктемесінің 9 қайта қаралған денсаулықпен байланысты (бұдан әрі – АХЖ 9) кодтары бойынша операциялар мен манипуляциялардың тізбесіне сәйкес жолдамасы бойынша;
2) шұғыл көрсетілімдер бойынша (демалыс және мереке күндері) – жолдаманың бар-жоғына қарамастан жүзеге асырылады.
5. Жоспарлы стационарлық медициналық көмек алуға стационардың қабылдау бөлімшесіне пациентті қабылдау және тіркеу ұйымның бекітілген жұмыс кестесіне сәйкес жұмыс уақытында жүгінген сәтінен бастап 60 минуттың ішінде жүзеге асырылады. Шұғыл медициналық көмек тәулік бойы көрсетіледі. Қажет болған кезде, қабылдау бөлімшесінде консилиум ұйымдастырылады.
Толық зерттеліп-қаралған және қарсы көрсетілімдер болмаған кезде, бейінді бөлімшеге емдеуге жатқызу жүзеге асырылады.
6. Егер, ауру басым емдеуге арналған АХЖ 10 коды бойынша аурулар тізбесіне кірмеген жағдайда, тәуліктік стационарға емдеу үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес алгоритм бойынша ақпараттық жүйеге деректерін енгізе отырып, тәулік бойы дәрігерлік бақылау қажеттілігі айқындалатын өлшем шарттар бойынша жай-күйіне бағалау жүргізілетін адамдар емдеуге жатқызылуы тиіс.
7. Пациентті денсулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызған жағдайда "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі - № 907 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 6697 болып тіркелген), № 003/е нысаны бойынша тағайындау парағымен медициналық карта (бұдан әрі – медициналық карта) ресімделеді.
8. Пациенттің денсаулық сақтау ұйымына медициналық көмекке жүгінуі кезінде алкогольден, есірткіден немесе уытқұмарлықтан мас болу белгілері анықталған жағдайда, медицина қызметкері медициналық картаға нәтижелерді енгізе отырып, кейін психикаға белсенді әсер ететін заттардың құрамын анықтауға биологиялық материал ала отырып, бұл туралы медициналық картада жазады.

4. Госпитализация пациента в организацию здравоохранения в рамках ГОБМП осуществляется:
1) в плановом порядке – по направлению специалистов первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) или другой организации здравоохранения в соответствии с перечнем заболеваний по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра (далее - МКБ - 10) и перечнем операций и манипуляций по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра (далее - МКБ-9) для преимущественного лечения в условиях круглосуточного стационара согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам, в организации здравоохранения районного значения и села согласно приложениям 3, 4 к настоящим Правилам;
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления;
5. Прием и регистрация пациентов в приемном отделении организации здравоохранения на получение плановой госпитализации осуществляется в рабочее время согласно утвержденному графику работы организации, в течение 60 минут с момента обращени. Экстренная медицинская помощь оказывается круглосуточно. При необходимости в приемном отделении организовывается консилиум.
При полном обследовании и отсутствии противопоказаний осуществляется госпитализация в профильное отделение.
6. В случае, если заболевание не входит в перечень заболеваний по кодам МКБ 10 для лечения в круглосуточном стационаре госпитализации подлежат лица, которым при проведении оценки состояния по критериям определяется необходимость круглосуточного врачебного наблюдения с вводом данных в информационную систему по алгоритму согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
7. В случае госпитализации пациента в организацию здравоохранения оформляется медицинская карта с листом назначений (далее – медицинская карта) по форме 003/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов под № 6697) (далее - Приказ № 907).
8. При обнаружении признаков алкогольного, наркотического или токсического опьянения пациента во время обращения за медицинской помощью в организацию здравоохранения, медицинским работником делается об этом запись в медицинской карте с последующим забором биологических сред на определение содержания психоактивного вещества с занесением результатов в медицинскую карту.

9. Стационарға келіп түскен кезде пациентті медициналық картада белгілей отырып, медициналық ұйымның ішкі тәртібінің қағидаларымен таныстырады және пациент пен денсаулық сақтау ұйымының арасында "Пациент пен медициналық ұйым арасында жасалатын, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмек ұсыну жөніндегі үлгілік шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 418 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде №11520 болып тіркелген) сәйкес шарт жасалады.
10. Емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімін алғаннан кейін медициналық көмек ұсынылады.
Өз еркін білдіруге мүмкіндік бермейтін есеңгіреген, ес-түссіз жағдайдағы, айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардан зардап шегуші; психикасының ауыр түрде бұзылуынан (ауруынан) зардап шегуші; психикасының бұзылуынан (ауруынан) зардап шегуші және қоғамға қауіпті әрекет жасаған адамдарға қатысты келісімсіз медициналық көмек көрсетуге жол беріледі.
Азаматтардың келісімінсіз медициналық көмек көрсету жоғарыда көрсетілген жағдайлар аяқталғанға дейін жалғасатын болады.
11. Кәмелетке толмағандарға және сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдарға қатысты медициналық көмек көрсетуге келісімді олардың заңды өкілдері береді. Заңды өкілдері болмаған кезде, медициналық көмек көрсету туралы шешімді консилиум қабылдайды, ал консилиумды жинау мүмкін болмаған кезде – денсаулық сақтау ұйымдарының лауазымды адамдарын кейіннен хабардар ете отырып, тікелей медицина қызметкері қабылдайды.
12. Медициналық көмек алу кезінде пациент ұсынылған және баламалы емдеу әдістерінің қаупі мен артықшылықтары туралы деректерді, емдеуден бас тартудың ықтимал салдары туралы мәліметтерді, диагноз туралы ақпаратты, пациент үшін қолжетімді нысанда диагноз, емдеу іс-шараларының болжамы мен жоспары туралы ақпаратты, сондай-ақ үйге шығару немесе басқа медициналық ұйымға ауыстыру себептерін түсіндіруді қоса алғанда, өз денсаулығының жай-күйі туралы толық ақпарат алады.
13. Жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкері (бұдан әрі – дәрігер) стационарға түскен күні пациентті тексеріп-қарайды, оған қажетті ем жазып береді және оны тағайындалған емдік-диагностикалық іс-шаралармен таныстырады.
14. Емдік-диагностикалық іс-шаралар, дәрі-дәрмектік қамтамасыз ету, пациентті емдік тамақтандыру мен тиісті күтім жасауды ұйымдастыру стационарға келіп түскен сәттен бастап жүзеге асырылады.

9. При поступлении в стационар пациента осведомляют о правилах внутреннего распорядка организации здравоохранения с отметкой в медицинской карте и заключается Договор между пациентом и организацией здравоохранения в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 418 "Об утверждении типового договора по предоставлению медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, заключаемого между пациентом и медицинской организацией", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11520).
10. Медицинская помощь предоставляется после получения письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя на проведение лечебно-диагностических мероприятий.
Оказание медицинской помощи без согласия допускается в отношении лиц, находящихся в шоковом, коматозном состоянии, не позволяющем выразить свою волю; страдающих заболеваниями, представляющими опасность для окружающих; страдающих тяжелыми психическими расстройствами (заболеваниями); страдающих психическими расстройствами (заболеваниями) и совершивших общественно опасное деяние.
Оказание медицинской помощи без согласия граждан продолжается до исчезновения вышеуказанных состояний.
11. Согласие на оказание медицинской помощи в отношении несовершеннолетних и лиц, признанных судом недееспособными, дают их законные представители. При отсутствии законных представителей решение об оказании медицинской помощи принимает консилиум, а при невозможности собрать консилиум - непосредственно медицинский работник с последующим уведомлением должностных лиц организации здравоохранения.
12. При получении медицинской помощи пациент получает исчерпывающую информацию о состоянии своего здоровья, включая данные о возможном риске и преимуществах, предлагаемых и альтернативных методах лечения, сведения о возможных последствиях отказа от лечения, информацию о диагнозе, прогнозе и плане лечебных мероприятий в доступной для пациента форме, а также разъяснение причин выписки домой или перевода в другую организацию здравоохранения.
13. Медицинский работник с высшим медицинским образованием (далее – врач) осматривает пациента в день поступления в стационар, прописывает ему необходимое лечение и осведомляет о назначенных лечебно-диагностических мероприятиях.
14. Проведение лечебно-диагностических мероприятий, лекарственное обеспечение, организация лечебного питания и соответствующий уход пациента осуществляются с момента поступления в организацию здравоохранения.

15. Пациенттің жағдайына қарай толық және ішінара санитариялық тазалық жүргізіледі. Тұрғылықты мекенжайы белгісіз адамдар міндетті санитариялық тазалықтан өтеді.
16. Стационарларда айналасындағыларға қауіп төндіретін пациенттерді бөлек орналастыру үшін палаталар немесе бокстар көзделеді.
17. Стационардағы пациенттер демалыс және мереке күндерінен басқа, емдеуші дәрігер күн сайынғы тексеріп-қарауына жатады. Кезекші дәрігер қарап тексергеннен және қосымша диагностикалық және емдік манипуляциялар тағайындағаннан кейін, медициналық картаға тиісті жазбалар жазылады.
Пациенттің жағдайы нашарлаған кезде, кезекші дәрігер бөлімше меңгерушісін/емдеуші дәрігерді немесе жауапты кезекші дәрігерді хабардар етеді, диагностика мен емдеу процесіне өзгерістер енгізуді келіседі және медициналық картаға (қағаз/электрондық) жазба қалдырады.
Аурудың ағымы ауыр және аса ауыр болған жағдайда жазбалардың қысқалығы жағдайының ауыр динамикасына қарай жүргізіледі. Дәрігердің жазбасында пациенттің жағдайындағы нақты өзгерістер және тағайындауларды түзетудің қажеттілігі, тағайындалған зерттеп-қарау мен емнің негізділігі, алынған нәтижелердің бағасы мен түсіндірмесі және жүргізілген емнің тиімділігі көрсетілуі тиіс. Қарап-тексерулің қысқалығы кезек күттірмейтін жағдайларда, кезек күттірмейтін көмек көрсетудің уақытын сағат және минут бойынша көрсете отырып, үш сағаттан сирек болмайды.
18. Клиникалық диагноз пациент денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызылған күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей бөлімше меңгерушісімен берлесіп қойылады.
Клиникалық диагноз қойылған күні медициналық картаға тиісті жазба жазылады.
19. Бөлімше меңгерушісі ауыр пациенттерді емдеуге жатқызылған күні, кейін – күнделікті қарайды. Жағдайы орташа ауыр пациенттер аптасына кемінде бір рет қарап-тексеріледі.
Пациентті қарап-тексеру нәтижесі жазба енгізген медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіре отырып, пациентті одан әрі емдеу тәсілі бойынша ұсынымдарды көрсетіп, медициналық картаға тіркеледі.
20. Хирургиялық көмек көрсету төрт санат бойынша операциялық жарақаттың көлемі мен сипатына қарай жүзеге асырылады.
Бірінші санат кезінде, көлемі бойынша шағын операциялар жасалады, олар осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша науқастың ағзалары мен жүйесі функцияларының бұзылуын туындатпайды.
Екінші санақа іш қуыстарды ашумен және шағын анатомиялық өсінділерді жоюмен сүйемелденетін операциялар жатқызылады, олар осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша арнайы емсіз өз бетінше қалыпқа келетін науқастың әртүрлі ағзалары мен жүйсі функцияларының ауыспалы бұзылуын туғызады.
Үшінші санатқа ағзаны алып тастаумен немесе резекциялаумен (асқазан резекциясы, өт жолдарындағы операциялар және т.б.) сүйемелденетін операцияларға жатады, олар осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша қарқынды түзетуді талап ететін әртүрлі ағзалар мен жүйе функцияларының айқын бұзылуын туындатады.
Төртінші санатқа бір немесе бірнеше ағзаларды алып тастаумен, анатомиялық өсінділердің реконструкциясымен сүйемелденетін операцияларға жатады, олар осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша айқын функционалдық бұзылыстарды туындатады.

15. В зависимости от состояния пациента проводится полная или частичная санитарная обработка. Обязательную санитарную обработку проходят лица без определенного места жительства.
16. В стационарах предусматриваются палаты или боксы для раздельного размещения пациентов с заболеваниями, представляющих опасность для окружающих.
17. Пациенты, находящиеся в стационаре, подлежат ежедневному осмотру лечащим врачом, кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте.
При ухудшении состояния пациента дежурный врач оповещает заведующего отделением/лечащего врача или ответственного дежурного врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения, и делает запись в медицинской карте (бумажный/электронный).
При тяжелом и крайне тяжелом течении заболевания кратность записей зависит от динамики тяжести состояния. Записи врача должны отражать конкретные изменения в состоянии пациента и необходимость коррекции назначений, обоснование назначенного обследования и лечения, оценку и интерпритацию полученных результатов и эффективности проводимого лечения. Кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых трех часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам.
18. Клинический диагноз устанавливается совместно с заведующим отделением не позднее трех календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию здравоохранения.
В день установления клинического диагноза в медицинской карте делается соответствующая запись.
19. Заведующий отделением проводит осмотр тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии осматриваются не реже одного раза в неделю.
Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи.
20. Оказание хирургической помощи осуществляется в зависимости от объема и характера операционной травмы по четырем категориям:
При первой категории проводятся небольшие по объему операции, которые не вызывают нарушений функций органов и систем больного по перечню согласно приложению 5 к настоящему приказу.
К второй категории отнесены операции, сопровождающиеся вскрытием внутренних полостей и удалением небольших анатомических образований, которые вызывают преходящие нарушения функций разных органов и систем больного, которые самостоятельно нормализуются без специального лечения по перечню согласно приложению 6 к настоящему приказу.
К третьей категории отнесены операции, сопровождающиеся удалением или резекцией органа (резекция желудка, операции на желчных путях и т.п.), которые вызывают выраженные нарушения функций различных органов и систем, требующих интенсивной коррекции по перечню согласно приложению 7 к настоящему приказу.
К четвертой категории отнесены операции, сопровождающиеся удалением одного или нескольких органов, резекцией нескольких органов, реконструкцией анатомических образований, которые вызывают выраженные функциональные расстройства по перечню согласно приложению 8 к настоящему приказу.

21. Үш жасқа дейінгі балаларды, сондай-ақ емдеуші дәрігердің қорытындысы бойынша қосымша күтімді талап ететін сырқаты ауыр ересек балаларды стационарда емдеген кезде, анасына (әкесіне) немесе балаға тікелей күтімді жүзеге асыратын өзге адамға еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ бере отырып, онымен бірге медициналық ұйымда қалу мүмкіндігі беріледі, жатын орынмен тегін қаматамасыз етіледі.
Бір жасқа дейінгі емізетін ана денсаулық сақтау ұйымында бала күтімі бойынша болған барлық кезеңде тегін тамақтанумен қамтамасыз етіледі.
22. Мектеп жасындағы балаларға стационарлық ем кезеңінде көпбейінді балалар ауруханасы жағдайында үздіксіз білім алуға жағдай жасалады.
23. Көпбейінді балалар ауруханасының пациенттеріне ойнау, демалу және тәрибе жұмыстарын жүргізу үшін жағдайлар жасалады.
24. Медициналық көмек көрсетудің кез келген деңгейінде диагнозды сәйкестендіру қиындаған, жүргізілген ем тиімсіз болған жағдайда, сондай-ақ өзге айғақтар болған жағдайда басшының медициналық бөлім жөніндегі орынбасары қажет болған жағдайда республикалық деңгейдегі маманды қоса отырып, консультация (пациентті барынша жоғары білікті немесе басқа бейінді маманның тексеріп-қарауы) немесе консилиум (қажет болған жағдайда диагнозды белгілеу, ауруды емдеу тәсілін анықтау және болжамдау мақсатында пациентті қосымша зерттеп-қарау жүргізе отырып, барынша жоғары білікті немесе басқа бейіннің кемінде үш маманының қатысуымен ұйымдастырады.
Кешкі, түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері - стационар бойынша жауапты кезекші дәрігер консультация немесе консилиум ұйымдастырады.
25. Өмірлік маңызды функцияларының тұрақты мониторингін қажет ететін ауыр пациентті қажетті аспаптық және зертханалық сүйемелдеу болмаған жағдайда, медициналық көрсетілімдері бойынша, консилиумның шешімі және денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын хабардар ету бойынша аталған пациент жағдайы тұрақталғаннан кейін одан әрі зерттеп-қарау және емдеу үшін ауруының бейіні бойынша басқа медициналық ұйымға ауыстырылады.
26. Стационардан шығару өлшем шарттары:
1) емдеудің жалпыға бірдей нәтижелері (сауығу, жақсару, өзгеріссіз, қайтыс болу, басқа медициналық ұйымға ауыстырылды);
2) пациенттің өмірі үшін және айналасындағылар үшін тікелей қауіп болмаған жағдайда емдеу курсын аяқтағанға дейін пациенттің (оның заңды тұлғасының) жазбаша өтініші;
3) денсаулық сақтау ұйымы бекіткен ішкі тәртіп қағидаларын бұзған, сондай-ақ емдеу – диагностикалық процеске кедергі келтірген, басқа пациенттердің тиісті медициналық көмек алу құқығын таптаған (оның өміріне тікелей қауіп болмаған кезде) жағдайлар болып табылады, ол туралы медициналық картаға жазылады.

21. При лечении в стационаре детей в возрасте до трех лет, а также тяжелобольных детей старшего возраста, нуждающихся по заключению лечащего врача в дополнительном уходе, матери (отцу) или иному лицу, непосредственно осуществляющему уход за ребенком, предоставляется возможность находиться с ним в медицинской организации с выдачей листа о временной нетрудоспособности; бесплатно обеспечивается спальным местом.
Кормящая мать ребенка до одного года жизни обеспечивается бесплатным питанием на весь период пребывания по уходу за ребенком в организации здравоохранения.
22. Детям школьного возраста в период стационарного лечения создаются условия для непрерывного образования в условиях детских многопрофильных больниц.
23. Пациентам многопрофильных детских больниц создаются условия для игр, отдыха и проведения воспитательной работы.
24. На любом уровне оказания медицинской помощи при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях, заведующий отделением/заместитель руководителя по медицинской части организует консультацию (осмотр пациента специалистом более высокой квалификации или другого профиля) или консилиум (осмотр пациента, с участием не менее трех специалистов одного профиля более высокой квалификации, или другого профиля, с проведением дополнительного обследования пациента в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания), включая специалиста республиканского уровня по показаниям.
В вечернее, ночное время, выходные и праздничные дни - консультацию или консилиум организует ответственный дежурный врач организации здравоохранения.
25. В случае отсутствия необходимого интрументального и лабораторного сопровождения тяжелого пациента, нуждающегося в постоянном мониторинге жизненно важных функций по медицинским показаниям, по решению консилиума и уведомлению руководителей организаций здравоохранения, данный пациент после стабилизации состояния переводится в другую медицинскую организацию по профилю заболевания для дальнейшего обследования и лечения.
26. Критериями выписки из стационара являются:
1) общепринятые исходы лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, смерть, переведен в другую медицинскую организацию);
2) письменное заявление пациента или его законного представителя при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих.
3) случаи нарушения правил внутреннего распорядка, установленных организацией здравоохранения, а также создание препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи (при отсутствии непосредственной угрозы его жизни), о чем делается запись в медицинской карте.

27. Стационардан шығару кезінде пациенттің қолына (№ 907 бұйрықпен бекітілген) 027/е нысаны қолына беріледі, онда қорытынды клиникалық диагноз, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің көлемі, одан әрі бақылау мен емдеу бойынша емдеу іс-шаралары және ұсынымдар көрсетіледі.
Шығару бойынша деректер ақпараттық жүйеге сол күні шығарудың нақты күнін көрсете отырып, жазылады.
28. Денсаулық сақтау ұйымы АХЖ-9, АХЖ-10 кодына сәйкес есепке алу нысандарының уақтылы және дәйекті толтырылуын қамтамасыз етеді.
1--Параграф. Жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру
29. Порталда жолдаманы тіркеумен жоспарлы емдеуге жатқызу пациенттің денаулық сақтау ұйымын еркін таңдау құқықтарын есепке ала отырып, жоспарлы емделуге жатқызу күнін анықтау арқылы:
1) меншік нысанына қарамастан МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы маманының жолдамасы бойынша стационар маманы;
2) МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы маманының жолдамасы бойынша автоматты анықтау;
3) осы денсаулық сақтау ұйымына пациентті емдеуге жатқызу туралы пациенттің өз бетінше жүгінуі және стационар басшысының шешімі кезінде стационардың қабылдау бөлімінің маманы жүзеге асырады.
Ақылы негіздегі жоспарлы емдеуге жатқызу Науқастарды қабылдауды және емдеуге жатқызудан бас тартуды тіркеу журналына №907 бұйрықпен бекітілген және Порталда электрондық форматта іске асырылған 001/е нысаны бойынша міндетті тіркей отырып, жүзеге асырылады.
ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсетуге шарт жасасқан денсаулық сақтау субъектілерінің Порталға қолжетімділігі бар. "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" (бұдан әрі – ӘМСҚ) коммерциялық емес акционерлік қоғамы ТМККК шеңберінде меншік нысанына қарамастан медициналық көмек көрсетуге жаңа медициналық қызмет берушілермен шарт жасалған жағдайда Порталда жұмыс істеу логин және пороль беру қызмет беруші жүгінген сәттен бастап 2 жұмыс күнінің ішінде жүзеге асырылады.
30. Емдеуге жатқызуды ұйымдастыру процесіне қатысушылар:
1) денсаулық сақтау ұйымдары;
2) ӘМСҚ және оның филиалдары;
3) ақпараттандыру субъектілері;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың (Астана, Алматы, Шымкент) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары болып табылады.
31. Жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсетілімдер болған кезде, МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының маманы пациентке жіберілетін диагнозына сәйкес, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын басшылыққа ала отырып, қажетті клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) зерттеулер (бұдан әрі - зерттеулер), бейінді мамандардың консультациясын жүргізеді.
Емдеуге жатқызу күні автоматты түрде анықталған кезде пациенттің емдеуге жатқызғанға дейінгі зерттеп-қарау көлемі емдеуге жатқызудың тағайындалған күніне дейін 14 күн бұрын жүргізіледі. Емдеуге жатқызғанға дейінгі бақылауды жіберген медициналық ұйым жүзеге асырады.
МСАК ұйымына немесе басқа денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу алдында жүргізілген стационардағы қосымша және қайталама зерттеулерді жүзеге асыру диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес науқастың жағдайын динамикалық бағалау үшін медициналық картаға негіздей отырып, медициналық көрсетілімдері бойынша жүргізіледі.

27. При выписке из стационара пациенту выдается форма 027/у, утвержденная приказом № 907, где указываются заключительный клинический диагноз, проведенный объем диагностических исследований, лечебных мероприятий, рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению.
Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки.
28. Организации здравоохранения обеспечивают своевременное и достоверное заполнение учетных форм согласно коду МКБ-9, МКБ-10.
Параграф 1. Организация плановой госпитализации
29. Плановая госпитализация с регистрацией направления в Портале осуществляется путем определения планируемой даты плановой госпитализации с учетом права пациента на свободный выбор организации здравоохранения:
1) специалистом стационара по направлению специалиста ПМСП или другой организации здравоохранения независимо от форм собственности;
2) автоматического определения по направлению специалиста ПМСП или другой организации здравоохранения;
3) специалистом приемного покоя организации здравоохранения при самостоятельном обращении пациентов и решении руководителя о госпитализации пациента в данную организацию здравоохранения.
Плановая госпитализация на платной основе осуществляется с обязательной регистрацией в Журнале учета приема больных и отказов в госпитализации, по форме 001/у, утвержденной приказом № 907 и реализованной в Портале в электронном формате.
Доступ к Порталу имеют организации здравоохранения, заключившие договор на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП. В случае заключения договора некоммерческого акционерного общества "Фонд социального медицинского страхования" (далее- ФСМС) с новым поставщиком медицинских услуг, независимо от форм собственности, на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП, присвоение логина и пароля для работы в Портале осуществляется в течение 2-х рабочих дней с момента подачи заявки поставщиком.
30. Участниками процесса организации госпитализации являются:
1) организации здравоохранения;
2) ФСМС и его филиалы;
3) cубъект информатизации;
4) местные органы государственного управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы (Астаны, Алматы, Шымкента).
31. При наличии показаний к плановой госпитализации специалист ПМСП или другой организации здравоохранения проводит пациенту клинико-диагностические (лабораторные, инструментальные и функциональные) исследования (далее - исследования), консультации профильных специалистов, соответственно направляемому диагнозу, руководствуясь клиническими протоколами диагностики и лечения.
При автоматическом определении даты госпитализации минимальный объем догоспитального обследования пациента проводится за 14 дней до назначенной даты госпитализации. До госпитальное наблюдение осуществляет направившая медицинская организация.
Дополнительное и повторное осуществление в стационаре исследований, проведенных перед госпитализацией в организации ПМСП или другой организации здравоохранения, проводится по медицинским показаниям, с обоснованием в медицинской карте для динамической оценки состояния больного, согласно клиническим протоколам диагностики и лечения.

32. Пациент денсаулық сақтау ұйымын таңдаған кезде, МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының ішкі бұйрығымен бектілген жауапты маманы (бұдан әрі – жауапты маман) оған емдеуге жатқызуды күтудің ең аз мерзімімен тиісті бейіні бойынша денсаулық сақтау ұйымын баламалы таңдау мүмкіндігі туралы ақпарат береді.
Жауапты маман пациентті таңдалған стационарға емдеуге жатқызу күні және ауызша немесе электрондық үкімет порталындағы жеке кабинетінде (push немесе sms-хабарлама) электронды хабарлау арқылы жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күні міндетті келуі туралы хабардар етеді.
Дәлелді себептер бойынша жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күні стационарға келу мүмкін болмаған жағдайда, пациент емдеуге жатқызуға жіберген МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымын хабардар етеді. Стационар емдеуге жатқызу мерзімін 3 тәуліктен аспайтын мерзімге ауыстырады.
33. Республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын ғылыми ұйымдарға (бұдан әрі- ғылыми ұйымдар) ЖТМҚ және ЖМК көрсету үшін жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсетілімдері болған кезде, пациент "Жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 7 ақпандағы № 12 бұйрығына сәйкес ЖТМҚ комиссиясының шешімі бойынша емдеуге жатқызылады.
34. МСАК-тың немесе медициналық ұйым маманының жолдамасы бойынша стационардың маманы жоспарлы емделуге жатқызу күнін белгілеген кезде:
1) жауапты жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порталда орналасқан күту парағына жолдаманы тіркейді және пациентке осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жоспарлы емдеуге жатқызу талонын береді;
2) күн сайын стационардың маманы осы стационарға емдеуге жатқызуға жіберілген пациенттердің тізімін қарап шығады, бейіндері бойынша бос төсектер туралы мәліметтерді қалыптастырады және сағат 9.30-ға дейін оларды осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порталда орналасқан Бос төсектерді есепке алу парағына енгізеді. Жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін жауапты маман Порталда жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркеген күннен бастап 2 жұмыс күнінің ішінде айқндайды;
3) күн сайын жауапты маман күту парағын мониторингілеуді жүзеге асырады және денсаулық сақтау ұйымы жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін қойғаннан кейін пациентке осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызуға арналған жолдама береді;

32. При выборе пациентом организации здравоохранения ответственный специалист ПМСП или другой организации здравоохранения, утвержденный внутренним приказом (далее - ответственный специалист), предоставляет ему информацию о возможности альтернативного выбора организации здравоохранения по соответствующему профилю с наименьшим сроком ожидания госпитализации.
Ответственный специалист информирует пациента о дате госпитализации в выбранный стационар и необходимости обязательной явки в установленную дату плановой госпитализации путем устного или электронного оповещения в личном кабинете Портала электронного правительства (push или sms-сообщение).
В случае невозможности явиться в стационар, в установленную дату плановой госпитализации по уважительным причинам, пациент извещает организацию ПМСП или организацию здравоохранения, направившую на госпитализацию. Стационар переносит госпитализацию на срок не более 3- х суток.
33. При наличии показаний для плановой госпитализации в научные организации, создаваемые в городах республиканского значения (далее-научные организации) и столице на оказание ВТМУи СМП, пациент госпитализируется по решению Комиссии ВТМУ согласно приказа министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 февраля 2017 года № 12 "Об утверждении правил предоставления высокотехнологичных медицинских услуг".
34. При определении даты плановой госпитализации специалистом стационара по направлению специалиста ПМСП или другой организации здравоохранения:
1) ответственный специалист регистрирует направление на плановую госпитализацию в расположенном на Портале листе ожидания по форме, согласно приложению 10 к Правилам и выдает пациенту талон плановой госпитализации по форме, согласно приложению 11 к Правилам;
2) ежедневно специалист стационара просматривает список пациентов, направленных на госпитализацию в данную организацию здравоохранения, формируют сведения о свободных койках по профилям и до 9 часов 30 минут вносит их в размещенный в Портале лист учета свободных коек по форме, согласно приложению 12 к Правилам. Планируемую дату плановой госпитализации определяет ответственный специалист в течение 2-х рабочих дней со дня регистрации направления на плановую госпитализацию в Портале;
3) ежедневно ответственный специалист осуществляет мониторинг листа ожидания и выдает пациенту направление на госпитализацию в организацию здравоохранения по форме согласно приложению 13 к Правилам после проставления организацией здравоохранения планируемой даты плановой госпитализации;

4) пациент жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күніне сәйкес емдеуге жатқызылады;
35. Жоспарлы емдеуге жатқызуды жоспарланған күнін жауапты маман және "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 284 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 29 мамырда №11231 болып тіркелген) сәйкес айқындайды:
1) аудандық деңгейде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері;
2) қалалық деңгейде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
перинаталдық (босандыру бөлімшесі), онкологиялық, инфекциялық, тері-венерологиялық, травматогиялық, инсульттік, ревматологиялық, офтальмалогиялық, кардиологиялық және кардиохирургиялық орталықтар;
қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту ұйымдары - санаторий, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе көп бейінді аурухананың жанынан құрылатын оңалту бөлімшесі (төсектері);
көп бейінді аурухана, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдар - хоспис, мейіргерлік күтім ауруханасы немесе туберкулезге қарсы дсиапнсердің жанынан ұйымдастырылатын бөлімшесі, төсектері;
республикалық маңызы бар қалада құрылатын ғылыми ұйымдар;
3) облыстық деңгейде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
облыс орталығында құрылатын көп бейінді облыстық балалар ауруханасы;
облыс орталығында құрылатын облыстық психикалық денсаулық орталығы;
перинаталдық (босандыру бөлімшесі), онкологиялық, инфекциялық, тері-венерологиялық орталықтар көп бейінді ауруханалардың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады
қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту ұйымдары-санаторий, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе көп бейінді аурухананың жанынан құрылатын оңалту бөлімшесі (төсектері);
паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдар - хоспис, мейіргерлік күтім ауруханасы немесе бөлімшесі, туберкулезге қарсы диспансердің жанынан ұйымдастырылатын төсектері;
36. Пациентті басқа денсаулық сақтау ұйымына ауыстыру үшін медициналық көрсетілім болған кезде, емдеуші дәрігер бас дәрігердің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен келісім бойынша жолдаманы Порталға тіркеуді жүзеге асырады.
37. Жауапты маманның жолдамасы бойынша емделуге жатқызу күні автоматты анықталғанда:

4) пациент госпитализируется в соответствии с установленной датой плановой госпитализации;
35. Планируемая дата плановой госпитализации определяется ответственным специалистом в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 284 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 29 мая 2015 года под № 11231) в:
1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощь на районном уровне;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощь на городском уровне:
перинатальный (родильное отделение), онкологический, инфекционный, кожно-венерологический, травматологический, инсультный, ревматологический, офтальмологический, кардиологический и кардиохирургический центры;
организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации – санаторий, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр или отделение (койки) реабилитации, организуемые при многопрофильной больнице;
организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода или отделение, койки, организуемые при многопрофильной больнице, противотуберкулезном диспансере;
научные организации, создаваемые в городе республиканского значения;
3) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощьна областном уровне:
многопрофильная областная детская больница, создаваемая в областном центре;
областной центр психического здоровья, создаваемый в областном центре;
перинатальный (родильное отделение), онкологический, инфекционный, кожно-венерологический создаются как структурные подразделения многопрофильных больниц;
организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации – санаторий, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, или отделение (койки) реабилитации, организуемые при многопрофильной больнице;
организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода или отделение, койки, организуемые при многопрофильной больнице, противотуберкулезном диспансере;
36. При наличии медицинских показаний для перевода пациента в другую организацию здравоохранения, лечащий врач по согласованию с заместителем главного врача по лечебной работе осуществляет регистрацию направления в Портале;
37. При автоматическом определении даты госпитализации по направлению ответственного специалиста:

1) жауапты маман жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркейді, Порталда автоматты белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні туралы ақпаратты ұсынады және жолдама береді (қағаз/электрондық жеткізгіштере);
2) егер, пациент Порталда автоматты белгіленген емдеуге жатқызу күнінен бас тартса, МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының емдеуші дәрігері оған емдеуге жатқызудың кейінгі уақытын немесе ерте емдеуге жатқызу мүмкіндігі қарастырылатын басқа денсаулық сақтау ұйымын таңдауды ұсынады;
3) пациентті басқа денсаулық сақтау ұйымына ауыстыруға медициналық көрсетілімдер болған кезде, емдеуші дәрігер бас дәрігердің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен келісу бойынша жолдаманы Порталда тіркеуді жүзеге асырады;
4) пациент Порталда автоматты түрде белгіленген, жолдамада көрсетілген мерзімде денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызылады;
5) пациент уақтылы мерзімде келмеген жағдайда медициналық ұйым аталған төсекті шұғыл пациенттер үшін пайдаланады;
6) жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін автоматты айқындау мыналардың есебінен әзірленген өлшем шарттарға сәйкес денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркеген сәттен бастап Порталда жүзеге асырылады:
жалпы жоспарланған қаржыландыру көлемі;
былтырғы жылдың негізінде нозологиялар бөлінісіндегі жағдайларды есепке ала отырып, жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу үшін қаржыландырудың жоспарланған сомасының үлес салмағының орташа жылдық мәні;
былтырғы жылдың негізінде емдеуге жатқызу процесіне қатыспайтын, бейіндер бойынша нозологиялар бөлінісінде жоспарлы емдеуге жатқызу жағдайлары үшін қаржыландырудың жоспарланған сомасының үлес салмағының орташа жылдық мәні;
шығару есепті айда жалпы қаржыландыру жоспарына сәйкес есепті кезеңде жоспарланатын (жоспарлы және шұғыл) барлық жағдайларды болжамды құны;
науқастың нозологиялар бөлінісінде төсекте болуының орташа ұзақтығының мерзімдері;
1 жұмыс күнінде жоспалы тәртіппен емдеуге жатқызылуы мүмкін пациенттердің саны туралы мәліметтер;
демалыс, мереке (ауыспалы), операциялық күндер, ургенттік күндер, санитариялық тазалыққа (медициналық ұйымдардың деректері бойынша) арналған күндер туралы мәліметтер;
қызметі жоспарлы емдеуге жатқызу процесіне әсер ететін еңбек демалыстарының кестесі туралы мәліметтер;
пациенттердің дербес жоспарлы емделуге жатуындағы жоспарланған үлесі туралы мәліметтер.
7) келер жылға өлшем шарттарды қалыптастыру үшін стационарлардың келесі қаржы жылының басталуына дейін күнтізбелік екі ай бұрын ақпараттандыру субъектісіне мынадай мәліметтерді ұсынуы тиіс:
бейіндердің бөлінісінде бір жұмыс күнінде жоспарлы емдеуге жатқызуға жоспарланған пациенттердің саны;
бейіндердің бөлінісінде жоспарлы емдеуге жатқызу күндері;
операциялық күндердің кестесі;
санитариялық тазалауға арналған күндердің кестесі;
қызметі жоспарлы емдеуге жатқызу процесіне әсер ететін мамандардың еңбек демалыстарының, біліктілігін арттырудың, еңбекке уақытша жарамсыздығының кестесі;
пациенттердің дербес жоспарлы емделуге жатуындағы жоспарланған үлесі.

1) ответственный cпециалист регистрирует направление на плановую госпитализацию, предоставляет информацию о планируемой дате госпитализации, установленной автоматически в Портале и выдает направление (на бумажном/электронном носителе);
2) если пациент отказывается от планируемой даты госпитализации, установленной автоматически в Портале, лечащий врач ПМСП или другой организации здравоохранения предлагает ему более позднюю дату госпитализации или выбор другой организации здравоохранения, в котором предусматривается возможность более ранней госпитализации;
3) при наличии медицинских показаний к переводу пациента в другую организацию здравоохранения, лечащий врач по согласованию с заместителем главного врача по лечебной работе осуществляет регистрацию направления в Портале;
4) пациент госпитализируется в организацию здравоохранения, указанный в направлении в срок, автоматически определенным Порталом;
5) в случае неявки пациента в срок, медицинская организация использует данную койку для госпитализации экстренных пациентов;
6) автоматическое определение планируемой даты госпитализации осуществляется в Портале при регистрации направления на госпитализацию в организацию здравоохранения в соответствии с критериями разработанными из расчета:
общего планируемого объема финансирования;
среднегодового значения удельного веса прогнозируемой суммы финансирования для плановой и экстренной госпитализации с учетом случаев в разрезе нозологий на основании данных прошлого года;
среднегодового значения удельного веса прогнозируемой суммы финансирования для случаев плановой госпитализации в разрезе нозологий по профилям, не участвующих в процессе госпитализации, на основании данных прошлого года;
прогнозируемой стоимости всех случаев (плановых и экстренных), выписка которых планируется в отчетный период, в соответствии плана общего финансирования на отчетный месяц;
сроков средней длительности пребывания больного на койке в разрезе нозологий;
сведений о количестве пациентов, которых возможно госпитализировать в плановом порядке за 1 рабочий день;
сведений о выходных, праздничных днях (с переносом), операционных, ургентных днях, днях предназначенных на санитарную обработку (по данным медицинских организацийй);
сведений о графике трудовых отпусков, деятельность которых влияет на процесс плановой госпитализации;
сведений о доле на самостоятельную плановую госпитализацию пациентов.
7) для формирования критериев на предстоящий год стационарам необходимо представлять в субъект информатизации за два месяца до начала следующего финансового года следующие сведения:
количество пациентов, планируемых для плановой госпитализации в один рабочий день в разрезе профилей;
дни плановой госпитализации в разрезе профилей;
график операционных;
график дней, предназначенных на санитарную обработку;
график трудовых отпусков, повышения квалификации специалистов, деятельность которых влияет на процесс плановой госпитализации;
планируемую долю на самостоятельную плановую госпитализацию пациентов.

8) өлшем шарттарды қалыптастыру үшін мәліметтер өзгерген жағдайда деректерді жоспарланған өзгерістер басталғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей ақпараттандыру субъектісіне ұсыну қажет;
9) төсек қорын оңтайландыру болған жағдайда, денсаулық сақтау ұйымдары жоспарлы өзгерістер басталғанға дейінгі бір күнтізбелік айдан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) тиісті ақпараттық жүйелеріндегі төсек қорының құрылымындағы өзгерістерді уақытылы өзектендіруді жүргізу үшін денсаулық сақтау басқармасына және ақпараттандыру субъектісіне хабарлайды;
10) жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні жауапты маманның:
пациенттің денсаулық сақтау ұйымын еркін таңдау құқығын есепке ала отырып, ММК және МТМҚ қызметтерін ұсынатын ғылыми ұйымдарға;
мынадай:
гематологиялық, онкогематологиялық, инфекциялық, психиатриялық, психоневрологиялық, туберкулезге қарсы, наркологиялық, тері-венерологиялық, онкологиялық, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім, балалар және босандыру төсектерінің бейіндерін қоспағанда қалалық және облыстық деңгейдегі көпбейінді стационарларға жіберуі кезінде Порталда автоматтандырылған түрде айқындалады;
11) жоспарлы емдеуге жатқызу күнін автоматтандырылған түрде белгілеуге қатысатын денсаулық сақтау ұйымдары үшін күту парағынан алып тастау мынадай жағдайларда көзделеді:
МСАК ұйымдарының немесе басқа денсаулық сақтау ұйымдарының деңгейінде:
Порталда жолдаманы тіркегеннен кейін пациенттің емдеуге жатқызудан жазбаша бас тартуы;
емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде пациенттің қайтыс болу жағдайын тіркеу;
медициналық ұйымға емдеуге жатқызған сәтте медициналық көрсетілімдерінің болуы;
шұғыл емдеуге жатқызу;
медициналық ұйымның қабылдау бөлімінің деңгейінде:
емдеуге жатқызуға медициналық көрсетілімдерінің болмауы;
емдеуге жатқызу кезінде медициналық қарсы көрсетілімдерінің болуы;
пациенттің емдеуге жатқызуға келмеуі;
жолдаманы Порталда тіркегеннен кейін пациенттің емдеуге жатқызудан жазбаша түрде бас тартуы;
бейінді емес емдеуге жатқызу;
шұғыл емдеуге жатқызу.
38. Денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлмесінің маманы пациенттер өз бетінше жүгінген пациентті емдеуге жатқызу күнін айқындаңған кезде, емдеуге жатқызу туралы шешім денсаулық сақтау ұйымының жауапты маманымен келісіледі.
39. Денсаулық сақтау ұйымының басшысы пациенттің құқықтарын қорғау мақсатында халықтың мынадай әлеуметтік осал топтары үшін медициналық көрсетілімдері болған жағдайда пациентті жоспарлы емдеуге жатқызу туралы өз бетінше шешім қабылдайды: 18 жасқа дейінгі балалар, жүкті әйелдер, Ұлы Отан соғысына қатысушылар, мүгедектер, "Алтын Алқа", "Күміс Алқа" алқаларымен марапатталған көп балалы аналар, зейнеткерлер, әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдар республикалық медициналық денсаулық сақтау ұйымдары үшін жоспарлы емдеуге жатқызу көлемінен 15%, меншік деңгейі мен нысанына қарамастан басқа медициналық ұйымдар үшін 10% шегінде;

8) в случае изменения сведений для формирования критериев необходимо представить данные в субъект информатизации, в срок не позднее десяти рабочих дней до начала планируемых изменений;
9) в случае оптимизации коечного фонда организации здравоохранения в срок не позднее одного календарного месяца до начала планируемых изменений уведомляют управления здравоохранения и субъект информатизации для проведения своевременной актуализации изменений структуры коечного фонда в соответствующих информационных системах Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Министерство);
10) планируемая дата плановой госпитализации определяется автоматически в Портале при направлении ответственным специалистом в:
Научные организации с учетом права пациента на свободный выбор организации здравоохранения, предоставляют услуги СМП и ВТМУ;
многопрофильные больницы городского или областного уровней, за исключением следующих профилей коек:
гематологический, онкогематологический, инфекционный, психиатрический, психоневрологический, противотуберкулезный, наркологический, кожно-венерологический, онкологический, паллиативной помощи и сестринского ухода, детские, перинатальный (родильное отделение).
11) для организаций здравоохранения, участвующих в автоматическом определении даты плановой госпитализации, снятие с листа ожидания предусматривается в следующих случаях:
на уровне организации ПМСП или другой организации здравоохранения:
письменный отказ пациента от госпитализации после регистрации направления на Портале;
регистрация случая смерти пациента на догоспитальном этапе;
наличие медицинских противопоказаний на момент госпитализации в медицинскую организацию;
экстренной госпитализации.
на уровне приемного покоя организации здравоохранения:
отсутствие медицинских показаний к госпитализации;
наличие медицинских противопоказаний на момент госпитализации;
неявка пациента на госпитализацию;
письменный отказ пациента от госпитализации после регистрации направления на Портале;
непрофильная госпитализация;
экстренной госпитализации.
38. При определении даты плановой госпитализации специалистом приемного покоя организации здравоохранения, в случае самостоятельного обращения пациентов, решение о госпитализации согласовывается с ответственным лицом организации здравоохранения.
39. Руководство организации здравоохранения, в целях защиты прав пациента, самостоятельно принимает решение о плановой госпитализации пациента при наличии медицинских показаний для социально-незащищенных групп населения: дети до 18 лет, беременные, участники Великой Отечественной войны, инвалиды, многодетные матери, медицинские работники, пенсионеры, больные социально-значимыми заболеваниями в пределах 15% от объема плановой госпитализации для научных организаций, 10% для организаций здравоохранения районного, городского, областного уровней независимо от формы собственности;

40. Медициналық көрсетілімдері бар пациенттер өз бетінше жүгінген кезінде денсаулық сақтау ұйымы қабылдау бөлмесінің дәрігері пациент жүгінген күні мынадай денсаулық сақтау ұйымдарына/құрылымдықбөлімшелерге:
Инфекциялық, психиатриялық, психоневрологиялық,туберкулезге қарсы күрес,наркологиялық,тері-венерологиялық,онкологиялық,Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне арналған госпитальдер,хоспистер мен мейіргерлік күтім ауруханалары,гинекологиялық бейінге жолдаманы қоспағанда, босандыру ұйымдары (перинаталдық көмекті өңірлендіруді есепке ала отырып);
меншік деңгейі мен нысанына қарамастан көп бейінді стационарларда операциялық, онкогематологиялық, онкологиялық, гематологиялық, терапиялық емдеудің кезекті деңгейіне және мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігіне сәйкес медициналық оңалту бойынша іс-шаралар өткізу үшін жоспарлы емдеуге жатқызуды дербес жүзеге асырады.
41. Жоспарлы емделуге жатқызуды ұйымдастыру кезінде штаттан тыс жағдай - стандартты емес жағдайлар туындайды, онда емдеуге жатқызу үдерісінің кезеңдері рұқсат етілген шектерден шығады:
1) орындалмаған жоспарлы емдеуге жатқызу:
жоспарлы емдеуге жатқызуға медициналық көрсетілімдердің болмауы;
емдеуге жатқызу сәтінде медициналық көрсетілімдердің болуы.
2) жоспарлы емдеуге жатқызу деңгейіне жағымсыз әсер ететін жағдайлар:
жолдаманы Порталда тіркегеннен кейін пациенттің емдеуге жатқызудан жазбаша бас тартуы;
пациенттің емдеуге жатқызуға келмеуі;
емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде пациенттің қайтыс болуын тіркеу;
шұғыл емделуге жатқызу;
емдеуге жатқызу рәсімінен тәуелсіз жағдайлар жатады.
42. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған және тоқтатылған кезде денсаулық сақтау ұйымы, денсаулық сақтау басқармасына, ӘМСҚ-ға және ақпараттандыру субъектісіне бір жұмыс күнінің ішінде жазбаша хабарлама жібереді.
Денсаулық сақтау ұйымының қызметін тоқтатқан жағдайда ақпараттандыру субъектісі бір жұмыс күнінің ішінде МСАК ұйымын және басқа денсаулық сақтау ұйымдарын хабардар етеді. Жауапты маман жоспарлы емдеуге жатқызуды күтіп отырған пациентке форс-мажорлық жағдайлардың пайда болуы туралы хабарлайды және басқа стационарды тандауды немесе қызметі басталғаннан кейін бұрын тандаған денсаулық сақтау ұйымына емделуге жатуды ұсынады.
Егер Порталда емдеуге жатқызуға жолдаманы электрондық тіркеу 3 сағаттан аса жұмыс істемесе, онда денсаулық сақтау ұйымы мынадай жүйеде жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу процесінің үздіксіздігін қамтамасыз етеді:
1) МСАК ұйымдары немесе денсаулық сақтау ұйымы қағаз жеткізгіште денсаулық сақтау ұйымымен келісілген күнге жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдаманы ресімдейді;

40. Врач приемного отделения организации здравоохранения в случае самостоятельного обращения пациентов с медицинскими показаниями осуществляет плановую госпитализацию в день обращения в следующие организации здравоохранения/структурные подразделения:
инфекционные, психиатрические, психоневрологические, противотуберкулезные, наркологические, кожно-венерологические, онкологические, госпитали для инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним, хосписы и больницы сестринского ухода, перинатальный центр (родильное отделение) с учетом регионализации перинатальной помощи;
многопрофильные больницы независимо от уровня и форм собственности на очередной этап оперативного, онкогематологического, онкологического, гематологического, терапевтического лечения и проведение мероприятий по восстановительному лечению и медицинской реабилитации в соответствии с медицинской частью индивидуальной программы реабилитации инвалида.
41. При организации плановой госпитализации возникают нештатные ситуации, когда этапы процесса госпитализации выходят за допустимые пределы:
1) несостоявшаяся плановая госпитализация:
отсутствие медицинских показаний к плановой госпитализации;
наличие медицинских противопоказаний на момент госпитализации.
2) случаи, негативно влияющие на уровень плановой госпитализации:
письменный отказ пациента от госпитализации после регистрации направления на Портале;
неявка пациента на госпитализацию;
регистрация смерти пациента на догоспитальном этапе;
экстренная госпитализация;
независящие от процедуры госпитализации.
42. При возникновении и прекращении форс-мажорных обстоятельств организация здравоохранения в течение одного рабочего дня направляет письменное уведомление в управление здравоохранения, в ФСМС и в субъект информатизации.
В случае приостановления деятельности организации здравоохранения, субъект информатизации в течение одного рабочего дня оповещает организации ПМСП и другие организации здравоохранения. Ответственный специалист доводит до сведения пациента о возникновении форс-мажорных обстоятельств и предлагает выбор другой организации здравоохранения или госпитализацию в выбранную ранее организацию здравоохранения после возобновления его деятельности.
В случае нефункционирования в Портале электронной регистрации направления на госпитализацию более 3-х часов, организация здравоохранения обеспечивает непрерывность процесса направления на плановую госпитализацию в следующей последовательности:
1) организация ПМСП или другая организация здравоохранения оформляет направление на плановую госпитализацию на дату, согласованную с организацией здравоохранения на бумажном носителе;

2) денсаулық сақтау ұйымы қағаз жеткізгіште емдеуге жатқызу күніне сәйкес пациенттің емдеуге жатқызылуын қамтамасыз етеді;
3) МСАК ұйымы немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы тікелей Порталда жолдаманы тіркеу функциясын жаңартқаннан кейін қағаз жеткізгіштердегі жолдамалардың негізінде функцияларды ажыратылған кезеңінде емдеуге жатқызылған немесе емдеуге жатқызуға жоспарланған пациенттердің жолдамаларын Порталға тіркеуді жүзеге асыру бөлігінде іс-қимылдың келісілуін қамтамасыз етеді
4) ақпараттандыру субъектісі:
емдеуге жатқызуға жолдаманы электрондық тіркеу функциясын 3 сағаттан аса ажырату туралы хаттаманы рәсімдейді;
МСАК ұйымдарынан немесе басқа медициналық ұйымдардан қағаз жеткізгіштерде жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу фактілері бойынша ақпаратты сұратады;
қағаз жеткізгіштердің деректеріне сәйкес Порталға жолдамаларды тіркеу процесін үйлестіреді.
43. "Госпитальге дейінгі кезеңде пациенттің қайтыс болуы" себебі бойынша Порталдағы "Күту парағынан" жолдамаларды алып тастау кезінде Сот-медицина сараптамасына тиісті жағдайларды қоспағанда, № 907 бұйрықпен бекітілген № 106/е-12 нысанына сәйкес қайтыс болуы туралы дәрігерлік куәліктің көшірмесін қоса бере отырып, мәліметтер (тіркеуден алғаннан кейін үш жұмыс күнінің ішінде) ақпараттандыру субъектісіне ұсынылады.
44. Емдеуге жатқызуды ұйымдастыру процесіне қатысушылар оларға жол бермеу бойынша басқарушылық шараларын қабылдай отырып штаттық емес жағдайларды мониторингілеуді жүзеге асырады.
45. Денсаулық сақтау ұйымдары осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пациенттерді емдеуге жатқызудан бас тарту туралы ақпаратты электрондық жеткізгіштерде тоқсан сайын МСАК-қа жібереді. Емдеуге жатқызудан бас тарту туралы нысан пациенттің талабы бойынша қолына беріледі.
46. Денсаулық сақтау басқармалары:
1) басқарушылық шешімдерін қабылдаумен мынадай көрсеткіштерге тұрақты мониторингті жүзеге асырады:
өңірдегі стационарлық көмекті тұтыну деңгейіне;
төсек қорының жұмысы мен оны оңтайландыруға;
олардың талап етілуіне сәйкес төсектерді қайта бейіндеуге;
тәуліктік және күндізгі стационарлардағы емделіп шығу жағдайларының құрылымына;
негізсіз емдеуге жатқызуға;
штаттан тыс жағдайларға.
2) меншік нысанына қарамастан, денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын тарта отырып, есепті кезеңнен кейінгі айдың он бесінші күніне дейін ақпараттандыру субъектісіне қабылданған шаралар туралы мәліметтерді ұсына отырып және есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың оныншы күнінен кешіктірмей ЕПК отырыстарын өткізеді.
2 -параграф. Шұғыл емдеуге жатқызу тәртібі
47. Шұғыл жағдайларда пациент денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесіне жедел медициналық көмек станцияларының (бөлімшелердің) бригадасымен, МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесінің бригадасымен, басқа денсаулық сақтау ұйымдарынан санитариялық авиацияның мобильді бригадасымен немесе өз бетінше жүгінген жағдайларда жеткізіледі. Жекелеген жағдайларда пациенттерді азаматтар немесе ішкі істер органдарының қызметкерлері денсаулық сақтау ұйымдарына жеткізеді.

2) организация здравоохранения обеспечивает госпитализацию пациента в соответствии с датой госпитализации на бумажном носителе;
3) организация ПМСП или другая организация здравоохранения непосредственно после возобновления работы информационной системы обеспечивает регистрацию направлений пациентов в Портале госпитализированных или запланированных на госпитализацию в период отключения системы на основании данных бумажных носителей.
4) субъект информатизации:
оформляет протокол о факте отключения электронной регистрации направления на госпитализацию на срок более 3-х часов;
запрашивает информацию из организации ПМСП или другой медицинской организации по фактам направлений на плановую госпитализацию на бумажных носителях;
координирует процесс регистрации направлений в Портал в соответствии с данными бумажных носителей.
43. При снятии направлений с "Листа ожидания" в Портале по причине "Смерть пациента на догоспитальном этапе" субъекту информатизации предоставляются сведения (в течение трех рабочих дней со дня регистрации снятия): выписку из амбулаторной карты, копии врачебного свидетельства о смерти по форме № 106-12/у, утвержденной приказом № 907, за исключением случаев, подлежащих судебно-медицинской экспертизе.
44. Участники процесса организации госпитализации осуществляют мониторинг нештатных ситуаций с принятием мер по их недопущению.
45. Организации здравоохранения еженедельно направляют на электронных носителях, информацию об отказе в госпитализации пациента по форме согласно приложению 14 к Правилам, в организацию ПМСП или другую организацию здравоохранения. Форма отказа в госпитализации выдается пациенту на руки по требованию.
46.Управления здравоохранения:
1) осуществляют постоянный мониторинг следующих показателей организаций здравоохранения с принятием управленческих мер:
уровень потребления стационарной помощи в регионе;
работа коечного фонда и его рационализация;
перепрофилирование коек в соответствии с их востребованностью;
структура пролеченных случаев в круглосуточных и дневных стационарах;
необоснованная госпитализации;
нештатные ситуации.
2) проводят заседания ЛПС с привлечением руководителей организаций здравоохранения, независимо от формы собственности, с последующим представлением сведений о принятых мерах субъекту информатизации в срок до десятого числа месяца, следующего за отчетным.
Параграф 2. Порядок экстренной госпитализации
47. В экстренных случаях пациент доставляется в приемное отделение организации здравоохранения бригадой станции (отделения) скорой медицинской помощи, бригадой отделения СМП при ПМСП, мобильной бригадой санитарной авиации, из других организаций здравоохранения или обращается самостоятельно. В отдельных случаях, пациенты доставляются в организацию здравоохранения гражданами или сотрудниками правоохранительных органов.

48. Пациентті тасымалдау кезінде, жедел медициналық көмек станциясының немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесінің диспетчері денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесін пациенттің жеткізілетіні туралы хабардар етеді.
49. Қабылдау бөлімшесінде қайтыс болған кезде, пациенттің қайтыс болу фактісі аталған медициналық ұйымға тіркеледі.
50. Пациентті емдеуге жатқызған кезде, қабылдау бөлімшесінің дәрігері/мейіргері Триажжүйесі бойынша топтарға бөледі:
Бірінші топ (қызыл аймақ) – өміріне тікелей қауіп төнетін және жедел емдеу-диагностикалық іс-шаралар жүргізуді талап ететін жағдайдағы пациенттер.
Екінші топ (сары аймақ) – денсаулығына әлеуетті қауіп төнетін, бірақ шұғыл араласуды қажет етпейтін жағдайдағы пациенттер.
Үшінші топ (жасыл аймақ) – жүгіну/жеткізілген сәтте өміріне және денсаулығына тікелей қауіп төнбейтін жағдайдағы пациенттер.
51. Пациенттің жағдайын бағалау аяқталғаннан кейін мейіргер түрлі түсті таңбалау (қызыл, сары, жасыл) жүргізеді.
52. Пациент қабылдау бөлімшесінде болған кезеңде, оған денсаулық сақтау ұйымы қабылдау бөлімшесінің меңгерушісі, ал түнгі уақытта, мереке және демалыс күндері – қабылдау бөлімшесінің жауапты дәрігері жауапты болады.
53. Пациентті бірінші топқа (қызыл аймақ) айқындаған кезде, шұғыл медициналық көмек ҚТП немесе операциялық бөлім жағдайларында көрсетіледі. Пациенттің жағдайы тұрақталған кезде, пациент ОАРиТ-ке (ОРит) немесе денсаулық сақтау ұйымының бейінді бөлімшесіне ауыстырылады.
54. Екінші топтың (сары аймақ) пациенті медицина қызметкерінің сүйемелдеуімен диагностикалық палатаға емдеуге жатқызылады. Динамикалық бақылау қажет болған кезде, пациент 24 сағатқа дейін диагностикалық палатада болады. Осы кезеңде кезек күттірмейтін емдеу-диагностикалық іс-шаралардың толық көлемі жүргізіледі.
55. Үшінші топтың (жасыл аймақ) пациенті қабылдау бөлімшесінің қарау кабинетіне жіберіледі. Қарау кабинетінде емдеу тәсілін одан әрі анықтай отырып, диагноз қойылғанға дейін емдеу-диагностикалық іс-шаралардың қажетті көлемі жүргізіледі.
Денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу үшін көрсетілім болмаған кезде, қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациентке жазбаша бас тартуды негіздей отырып, №907 бұйрықпен бекітілген медициналық қорытынды (№071/е нысаны) береді.
Қабылдау бөлімшесінің мейіргері пациенттің тіркелген орны бойынша МСАК ұйымына соңғысы болған кезде актив береді.
56. Санитариялық авиацияның мобильді бригадасы жеткізген пациент денсаулық сақтау ұйымының басшылығын алдын ала хабардар ете отырып, бейінді бөлімшее емдеуге жатқызылады.

48. При транспортировке пациента диспетчер станции скорой медицинской помощи или отделения СМП при ПМСП информирует приемное отделение организации здравоохранения о доставке пациента.
49. При наступлении летального исхода в приемном отделении, факт смерти пациента регистрируется на данную медицинскую организацию.
50. При госпитализации пациента врач/медицинская сестра приемного отделения проводят распределение по Триаж системе на группы:
Первая группа (красная зона) - пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни и требует проведения незамедлительных лечебно-диагностических мероприятий.
Вторая группа (желтая зона) - пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья, но не требует экстренного вмешательства.
Третья группа (зеленая зона) - пациенты, состояние которых в момент обращения/доставки не представляет непосредственную угрозу жизни и здоровью.
51. По завершению оценки состояния пациента медицинской сестрой проводится цветовая маркировка (красная, желтая, зеленая).
52. Ответственность за пациента на период нахождения в приемном отделении несет заведующий приемного отделения организации здравоохранения, в ночное время, праздничные и выходные дни - ответственный врач приемного отделения.
53. При определении пациента в первую группу (красная зона) экстренная медицинская помощь оказывается в условиях ПИТ или операционной. При стабилизации состояния пациент переводится в ОАРиТ (ОРиТ) или профильное отделение организации здравоохранения.
54. Пациент второй группы (желтая зона) в сопровождении медицинского работника госпитализируется в диагностическую палату. При необходимости динамического наблюдения, пациент находится в диагностической палате до 24 часов. За этот период проводится полный объем неотложных лечебно-диагностических мероприятий.
55. Пациент третьей группы (зеленая зона) направляется в смотровой кабинет приемного отделения. В смотровом кабинете проводится необходимый объем лечебно-диагностических мероприятий до установления диагноза с дальнейшим определением тактики лечения.
При отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения, врач приемного отделения выдает пациенту медицинское заключение (форма №071/у), утвержденное приказом № 907 с письменным обоснованием отказа.
Медицинской сестрой приемного отделения направляется актив в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента при наличии последнего.
56. Пациент, доставленный мобильной бригадой санитарной авиации, госпитализируется в профильное отделение по предварительному уведомлению руководства организации здравоохранения.

57. Шұғыл емдеуге жатқызылған кезде, денсаулық сақтау ұйымы қабылдау бөлімшесінің мамандары пациентті порталға тіркеуді жүзеге асырады.
58. Порталда денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесіне жүгінген пациенттер туралы деректерді тіркеу пациенттерді емдеуге жатқызуды және емдеуге жатқызудан бас тартуды есепке алу үшін электрондық формата жүзеге асырылады.
59. Емдеуге жатқызылмаған пациенттерге медициналық қызметтер көрсетілген және дәрілік заттарды пайдаланған жағдайда, деректер Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізіледі.
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Тәуліктік стационарда емделуі тиіс АХЖ-10 кодтарының тізбесі
р/с №
АХЖ-10 код
АХЖ-10 атауы
1

57. При экстренной госпитализации регистрация пациентов в портале осуществляется специалистами приемного отделения организации здравоохранения.
58. Регистрация в Портале данных об обратившихся пациентах в приемное отделение организации здравоохранения, осуществляется в электронном формате для учета пациентов на госпитализацию и отказов в госпитализации.
59. В случае оказания не госпитализированным пациентам медицинских услуг и использования лекарственных средств, данные вносятся по форме согласно приложению 15 к Правилам.
Приложение 1
к Правилам оказания
стационарной помощи
Перечень кодов МКБ - 10 подлежащих лечению в круглосуточном стационаре
№ п/п
Kод МКБ-10
Наименование МКБ-10
1

1430
F11.2
Апиын туындыларын қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Тәуелділік синдромы
1431
F11.3
Апиын туындыларын қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Абстиненттік жағдай ""бас жазу" синдромы"
1432
F11.4
Апиын туындыларын қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Делирий қабаттасқан абстиненттік жағдай
1433
F11.5
Апиын туындыларын қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психоздық бұзылу
1434
F11.6
Апиын туындыларын қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Амнезиялық синдром
1435
F11.7
Апиын туындыларын қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Резидуалдық және мәулет психоздық бұзылулар
1436
F11.8
Апиын туындыларын қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың басқа бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылулары
1437
F11.9
Апиын туындыларын қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылуы, анықталмаған
1438
F12.0
Каннабиоидтар қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Жіті уыттану
1439
F12.1
Каннабиоидтар қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Зиянды қолдану
1440
F12.2
Тәуелдiлiктiң каннабиоидов, синдромы қолдану шақырылған психикалық және жүрiс-тұрыс бұзылулар
1441
F12.3
Каннабиоидтар қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Абстиненттік жағдай ""бас жазу" синдромы"
1442
F12.4
Каннабиоидтар қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Делирий қабаттасқан абстиненттік жағдай
1443
F12.5
Каннабиоидтар қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психоздық бұзылу
1444
F12.6
Каннабиоидтар қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Амнезиялық синдром
1445
F12.7
Каннабиоидтар қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Резидуалдық және мәулет психоздық бұзылулар
1446
F12.8
Каннабиоидтар қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың басқа бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылулары
1447
F12.9
Каннабиоидтар қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылуы, анықталмаған
1448
F13.0
Тыныштандыратын немесе ұйықтатқы заттарды қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Жіті уыттану
1449
F13.1
Тыныштандыратын немесе ұйықтатқы заттарды қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Зиянды қолдану
1450
F13.2
Тыныштандыратын немесе ұйықтатқы заттарды қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Тәуелділік синдромы
1451
F13.3
Тыныштандыратын немесе ұйықтатқы заттарды қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Абстиненттік жағдай ""бас жазу" синдромы"

1430
F11.2
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением опиоидов, синдром зависимости
1431
F11.3
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением опиоидов, абстинентное состояние
1432
F11.4
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением опиоидов, абстинентное состояние с делирием
1433
F11.5
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением опиоидов, психотическое расстройство
1434
F11.6
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением опиоидов, амнестический синдром
1435
F11.7
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением опиоидов, резидуальные и отсроченные психотические расстройства
1436
F11.8
Другие психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением опиоидов
1437
F11.9
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением опиоидов, неуточненные
1438
F12.0
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением каннабиоидов, острая интоксикация
1439
F12.1
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением каннабиоидов, пагубное употребление
1440
F12.2
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением каннабиоидов, синдром зависимости
1441
F12.3
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением каннабиоидов, абстинентное состояние
1442
F12.4
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением каннабиоидов, абстинентное состояние с делирием
1443
F12.5
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением каннабиоидов, психотическое расстройство
1444
F12.6
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением каннабиоидов, амнестический синдром
1445
F12.7
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением каннабиоидов, резидуальные и отсроченные психотические расстройства
1446
F12.8
Другие психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением каннабиоидов
1447
F12.9
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением каннабиоидов, неуточненные
1448
F13.0
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением седативных и снотворных средств, острая интоксикация
1449
F13.1
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением седативных и снотворных средств, пагубное употребление
1450
F13.2
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением седативных и снотворных средств, синдром зависимости
1451
F13.3
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением седативных и снотворных средств, абстинентное состояние

1452
F13.4
Тыныштандыратын немесе ұйықтатқы заттарды қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Делирий қабаттасқан абстиненттік жағдай
1453
F13.5
Тыныштандыратын немесе ұйықтатқы заттарды қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психоздық бұзылу
1454
F13.6
Тыныштандыратын немесе ұйықтатқы заттарды қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Амнезиялық синдром
1455
F13.7
Тыныштандыратын немесе ұйықтатқы заттарды қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Резидуалдық және мәулет психоздық бұзылулар
1456
F13.8
Тыныштандыратын немесе ұйықтатқы заттарды қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың басқа бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылулары
1457
F13.9
Тыныштандыратын немесе ұйықтатқы заттарды қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылуы, анықталмаған
1458
F14.0
Кокаин қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Жіті уыттану
1459
F14.1
Кокаин қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Зиянды қолдану
1460
F14.2
Кокаин қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Тәуелділік синдромы
1461
F14.3
Кокаин қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Абстиненттік жағдай ""бас жазу" синдромы"
1462
F14.4
Кокаин қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Делирий қабаттасқан абстиненттік жағдай
1463
F14.5
Кокаин қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психоздық бұзылу
1464
F14.6
Кокаин қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Амнезиялық синдром
1465
F14.7
Кокаин қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Резидуалдық және мәулет психоздық бұзылулар
1466
F14.8
Кокаин қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың басқа бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылулары
1467
F14.9
Кокаин қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылуы, анықталмаған
1468
F15.0
Басқа ширатқыларды (кофеинді қоса) қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Жіті уыттану
1469
F15.1
Басқа ширатқыларды (кофеинді қоса) қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Зиянды қолдану
1470
F15.2
Басқа ширатқыларды (кофеинді қоса) қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Тәуелділік синдромы
1471
F15.3
Басқа ширатқыларды (кофеинді қоса) қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Абстиненттік жағдай ""бас жазу" синдромы"
1472
F15.4
Басқа ширатқыларды (кофеинді қоса) қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Делирий қабаттасқан абстиненттік жағдай

1452
F13.4
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением седативных и снотворных средств, абстинентное состояние с делирием
1453
F13.5
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением седативных и снотворных средств, психотическое расстройство
1454
F13.6
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением седативных и снотворных средств, амнестический синдром
1455
F13.7
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением седативных и снотворных средств, резидуальные и отсроченные психотические расстройства
1456
F13.8
Другие психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением седативных и снотворных средств
1457
F13.9
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением седативных и снотворных средств, неуточненные
1458
F14.0
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением кокаина, острая интоксикация
1459
F14.1
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением кокаина, пагубное употребление
1460
F14.2
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением кокаина, синдром зависимости
1461
F14.3
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением кокаина, абстинентное состояние
1462
F14.4
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением кокаина, абстинентное состояние с делирием
1463
F14.5
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением кокаина, психотическое расстройство
1464
F14.6
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением кокаина, амнестический синдром
1465
F14.7
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением кокаина, резидуальные и отсроченные психотические расстройства
1466
F14.8
Другие психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением кокаина
1467
F14.9
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением кокаина, неуточненные
1468
F15.0
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением других стимуляторов (включая кофеин), острая интоксикация
1469
F15.1
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением других стимуляторов (включая кофеин), пагубное употребление
1470
F15.2
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением других стимуляторов (включая кофеин), синдром зависимости
1471
F15.3
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением других стимуляторов (включая кофеин), абстинентное состояние
1472
F15.4
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением других стимуляторов (включая кофеин), абстинентное состояние с делирием

1473
F15.5
Басқа ширатқыларды (кофеинді қоса) қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психоздық бұзылу
1474
F15.6
Басқа ширатқыларды (кофеинді қоса) қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Амнезиялық синдром
1475
F15.7
Басқа ширатқыларды (кофеинді қоса) қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Резидуалдық және мәулет психоздық бұзылулар
1476
F15.8
Басқа ширатқыларды (кофеинді қоса) қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың басқа бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылулары
1477
F15.9
Басқа ширатқыларды (кофеинді қоса) қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылуы, анықталмаған
1478
F16.0
Галлюциногендерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Жіті уыттану
1479
F16.1
Қолдану шақырылған галлюциногендердiң психикалық және жүрiс-тұрыс бұзылулары, қатерлi қолдану
1480
F16.2
Галлюциногендерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Тәуелділік синдромы
1481
F16.3
Галлюциногендерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Абстиненттік жағдай ""бас жазу" синдромы"
1482
F16.4
Галлюциногендерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Делирий қабаттасқан абстиненттік жағдай
1483
F16.5
Галлюциногендерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психоздық бұзылу
1484
F16.6
Галлюциногендерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Амнезиялық синдром
1485
F16.7
Галлюциногендерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Резидуалдық және мәулет психоздық бұзылулар
1486
F16.8
Галлюциногендерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың басқа бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылулары
1487
F16.9
Галлюциногендерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылуы, анықталмаған
1488
F17.0
Темекіні қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Жіті уыттану
1489
F17.1
Темекіні қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Зиянды қолдану
1490
F17.3
Темекіні қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Абстиненттік жағдай ""бас жазу" синдромы"
1491
F17.4
Темекіні қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Делирий қабаттасқан абстиненттік жағдай
1492
F17.5
Темекіні қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психоздық бұзылу
1493
F17.7
Темекіні қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Резидуалдық және мәулет психоздық бұзылулар
1494
F18.0
Ұшқыш еріткіштерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Жіті уыттану

1473
F15.5
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением других стимуляторов (включая кофеин), психотическое расстройство
1474
F15.6
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением других стимуляторов (включая кофеин), амнестический синдром
1475
F15.7
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением других стимуляторов (включая кофеин), резидуальные и отсроченные психотические расстройства
1476
F15.8
Другие психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением других стимуляторов (включая кофеин)
1477
F15.9
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением других стимуляторов (включая кофеин), неуточненные
1478
F16.0
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением галлюциногенов, острая интоксикация
1479
F16.1
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением галлюциногенов, пагубное употребление
1480
F16.2
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением галлюциногенов, синдром зависимости
1481
F16.3
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением галлюциногенов, абстинентное состояние
1482
F16.4
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением галлюциногенов, абстинентное состояние с делирием
1483
F16.5
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением галлюциногенов, психотическое расстройство
1484
F16.6
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением галлюциногенов, амнестический синдром
1485
F16.7
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением галлюциногенов, резидуальные и отсроченные психотические расстройства
1486
F16.8
Другие психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением галлюциногенов
1487
F16.9
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением галлюциногенов, неуточненные
1488
F17.0
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением табака, острая интоксикация
1489
F17.1
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением табака, пагубное употребление
1490
F17.3
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением табака, абстинентное состояние
1491
F17.4
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением табака, абстинентное состояние с делирием
1492
F17.5
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением табака, психотическое расстройство
1493
F17.7
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением табака, резидуальные и отсроченные психотические расстройства
1494
F18.0
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением летучих растворителей, острая интоксикация

1495
F18.1
Ұшқыш еріткіштерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Зиянды қолдану
1496
F18.2
Ұшқыш еріткіштерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Тәуелділік синдромы
1497
F18.3
Ұшқыш еріткіштерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Абстиненттік жағдай ""бас жазу" синдромы"
1498
F18.4
Ұшқыш еріткіштерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Делирий қабаттасқан абстиненттік жағдай
1499
F18.5
Ұшқыш еріткіштерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психоздық бұзылу
1500
F18.6
Ұшқыш еріткіштерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Амнезиялық синдром
1501
F18.7
Ұшқыш еріткіштерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Резидуалдық және мәулет психоздық бұзылулар
1502
F18.8
Ұшқыш еріткіштерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың басқа бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылулары
1503
F18.9
Ұшқыш еріткіштерді қолданудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психиканың бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылуы, анықталмаған
1504
F19.0
Бірнеше есірткі заттарды бір уақытта қолдану мен басқа психоблесенді заттарды пайдаланудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Жіті уыттану
1505
F19.1
Бірнеше есірткі заттарды бір уақытта қолдану мен басқа психоблесенді заттарды пайдаланудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Зиянды қолдану
1506
F19.2
Бірнеше есірткі заттарды бір уақытта қолдану мен басқа психоблесенді заттарды пайдаланудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Тәуелділік синдромы
1507
F19.3
Бірнеше есірткі заттарды бір уақытта қолдану мен басқа психоблесенді заттарды пайдаланудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Абстиненттік жағдай ""бас жазу" синдромы"
1508
F19.4
Бірнеше есірткі заттарды бір уақытта қолдану мен басқа психоблесенді заттарды пайдаланудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Делирий қабаттасқан абстиненттік жағдай
1509
F19.5
Бірнеше есірткі заттарды бір уақытта қолдану мен басқа психоблесенді заттарды пайдаланудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Психоздық бұзылу
1510
F19.6
Бірнеше есірткі заттарды бір уақытта қолдану мен басқа психоблесенді заттарды пайдаланудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Амнезиялық синдром
1511
F19.7
Бірнеше есірткі заттарды бір уақытта қолдану мен басқа психоблесенді заттарды пайдаланудан туған психика мен мінез-құлықтың бұзылулары. Резидуалдық және мәулет психоздық бұзылулар

1495
F18.1
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением летучих растворителей, пагубное употребление
1496
F18.2
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением летучих растворителей, синдром зависимости
1497
F18.3
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением летучих растворителей, абстинентное состояние
1498
F18.4
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением летучих растворителей, абстинентное состояние с делирием
1499
F18.5
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением летучих растворителей, психотическое расстройство
1500
F18.6
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением летучих растворителей, амнестический синдром
1501
F18.7
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением летучих растворителей, резидуальные и отсроченные психотические расстройства
1502
F18.8
Другие психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением летучих растворителей
1503
F18.9
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением летучих растворителей, неуточненные
1504
F19.0
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением нескольких наркотических средств и использованием других психоактивных веществ, острая интоксикация
1505
F19.1
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением нескольких наркотических средств и использованием других психоактивных веществ, пагубное употребление
1506
F19.2
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением нескольких наркотических средств и использованием других психоактивных веществ, синдром зависимости
1507
F19.3
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением нескольких наркотических средств и использованием других психоактивных веществ, абстинентное состояние
1508
F19.4
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением нескольких наркотических средств и использованием других психоактивных веществ, абстинентное состояние с делирием
1509
F19.5
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением нескольких наркотических средств и использованием других психоактивных веществ, психотическое расстройство
1510
F19.6
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением нескольких наркотических средств и использованием других психоактивных веществ, амнестический синдром
1511
F19.7
Психические и поведенческие расстройства, вызванные употреблением нескольких наркотических средств и использованием других психоактивных веществ, резидуальные и отсроченные психотические расстройства

2596
O32.6
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың құрама келуі
2597
O32.8
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың дұрыс келмеуінің басқа формалары
2598
O32.9
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың анықталмаған дұрыс келмеуі
2599
O33.0
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға əкеліп соғатын жамбас астауы сүйектерінің
2600
O33.1
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға əкеліп соғатын біркелкі тарылған жамбас
2601
O33.2
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын жамбас астауы кіре берісінің тарылуы
2602
O33.3
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын жамбас астауы шыға берісінің тарылуы
2603
O33.4
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, ана мен ұрық жағынан аралас диспропорция
2604
O33.5
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға əкеліп соғатын ұрық өлшемдерінің үлкендігі
2605
O33.6
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын ұрық сумиы
2606
O33.7
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын ұрықтың басқа ауытқулары
2607
O33.8
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға əкеліп соғатын басқа себептердің салдарлары
2608
O33.9
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, анықталмаған диспропорция
2609
O34.0
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жатырдың туа біткен ауытқулары
2610
O34.1
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жатыр денесінің ісігі
2611
O34.2
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін операциядан кейінгі жатыр тыртығы
2612
O34.3
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жатыр мойнағы қылтасы-мойын жеткіліксіздігі
2613
O34.4
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жатыр мойнының басқа ауытқулары
2614
O34.5
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жүкті жатырдың басқа ауытқулары
2615
O34.6
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін қынап ауытқулары
2616
O34.7
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін сарпай мен шаттың ауытқулары
2617
O34.8
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жамбас астауы ағзаларының анықталған басқа ауытқулары
2618
O34.9
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жамбас астауы ағзаларының анықталмаған ауытқулары
2619
O35.0
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың орталық нерв жүйесі дамуының кемістіктері
2620
O35.1
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықта хромосомалық ауытқулар (болжанған) болуы
2621
O35.2
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықта тұқым қуалайтын аурулар (болжанған)болуы

2596
O32.6
Комбинированное предлежание плода, требующее предоставления медицинской помощи матери
2597
O32.8
Другие формы неправильного предлежания плода, требующие предоставления медицинской помощи матери
2598
O32.9
Неправильное предлежание плода, требующее предоставления медицинской помощи матери, неуточненное
2599
O33.0
Деформация костей таза, приводящая к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
2600
O33.1
Равномерно суженный таз, приводящий к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
2601
O33.2
Сужение входа таза, приводящее к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
2602
O33.3
Сужение выхода таза, приводящее к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
2603
O33.4
Диспропорция смешанного материнского и плодного происхождения, требующая предоставления медицинской помощи матери
2604
O33.5
Крупные размеры плода, приводящие к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
2605
O33.6
Гидроцефалия плода, приводящая к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
2606
O33.7
Другие аномалии плода, приводящие к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
2607
O33.8
Диспропорция вследствие других причин, требующая предоставления медицинской помощи матери
2608
O33.9
Диспропорция, требующая предоставления медицинской помощи матери, неуточненная
2609
O34.0
Врожденные аномалии матки, требующие предоставления медицинской помощи матери
2610
O34.1
Опухоль тела матки, требующая предоставления медицинской помощи матери
2611
O34.2
Послеоперационный рубец матки, требующий предоставления медицинской помощи матери
2612
O34.3
Истмико-цервикальная недостаточность, требующая предоставления медицинской помощи матери
2613
O34.4
Другие аномалии шейки матки, требующие предоставления медицинской помощи матери
2614
O34.5
Другие аномалии беременной матки, требующие предоставления медицинской помощи матери
2615
O34.6
Аномалии влагалища, требующие предоставления медицинской помощи матери
2616
O34.7
Аномалии вульвы и промежности, требующие предоставления медицинской помощи матери
2617
O34.8
Другие уточненные аномалии тазовых органов, требующие предоставления медицинской помощи матери
2618
O34.9
Аномалия тазовых органов, требующая предоставления медицинской помощи матери, неуточненная
2619
O35.0
Пороки развития центральной нервной системы у плода, требующие предоставления медицинской помощи матери
2620
O35.1
Хромосомные аномалии у плода (предполагаемые), требующие предоставления медицинской помощи матери
2621
O35.2
Наследственные болезни (предполагаемые) у плода, требующие предоставления медицинской помощи матери

2845
O99.3
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын психиканың бұзылулары мен нерв жүйесінің аурулары
2846
O99.4
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын қанайналым жүйесінің аурулары
2847
O99.5
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын тыныс алу ағзаларының аурулары
2848
O99.6
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын ас қорыту ағзаларының аурулары
2849
O99.7
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын тері мен теріасты шелмайының аурулары
2850
O99.8
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын анықталған басқа аурулар мен жағдайлар
2851
P00.0
Анасының гипертензиялық бұзылыстарымен шартталған ұрық пен нәрестенің зақымдары
2852
P00.1
Анасынның бүйрек және несеп жолдарының ауруларымен шартталған ұрық пен нәрестенің зақымдары
2853
P00.2
Анасының жұқпалы және паразиттік ауруларымен шартталған ұрық пен нәрестенің зақымдары
2854
P00.3
Ұрық пен нәрестенің анасының қанайналым және тыныс алу жүйелерінің созылмалы ауруларымен шартталған зақымдары
2855
P00.4
Ұрық пен нәрестенің анасының тамақтануы бұзылуларымен шартталған зақымдары
2856
P00.5
Ұрық пен нәрестенің анасының жарақаттарымен шартталған зақымдары
2857
P00.6
Ұрық пен нәрестенің анасына жүргізілген хирургиялық араласулармен шартталған зақымдары
2858
P00.7
Басқа айдарларда жіктелмеген, анасына жүргізілген басқа медициналық ем шаралармен шартталған ұрық пен нәрестенің зақымдары
2859
P00.8
Анасының басқа жағдайларымен шартталған ұрық пен нәрестенің зақымдары
2860
P00.9
Ұрық пен нәрестенің анасының анықталмаған жағдайларымен шартталған зақымдары
2861
P01.0
Ұрық пен нәрестенің жатыр мойнағының қылтасы мен жатыр мойнының жеткіліксіздігімен шартталған зақымдары
2862
P01.1
Ұрық пен нәрестенің ұрық қабығының мерзімінен бұрын жыртылуымен шартталған зақымдары
2863
P01.2
Ұрық пен нәрестенің қағанақ суының өте аздығымен шартталған зақымдары
2864
P01.3
Ұрық пен нәрестенің қағанақ суының көптігімен шартталған зақымдары
2865
P01.4
Ұрық пен нәрестенің жатырдан тыс жүктілікпен шартталған зақымдары
2866
P01.5
Ұрық пен нәрестенің көп ұрықты жүктілікпен шартталған зақымдары
2867
P01.6
Ұрық пен нәрестенің анасының қайтыс болуымен шартталған зақымдары
2868
P01.7
Ұрық пен нәрестенің ұрықтың босану алдында, алдыңғы жағында жатуының бұрыстығымен шартталған зақымдары
2869
P01.8
Ұрық пен нәрестенің анасының жүктілікті асқындыратын басқа ауруларымен шартталған зақымдары
2870
P01.9
Ұрық пен нәрестенің жүктілікті асқындыратын анықталмаған жағдайлармен шартталған зақымдары

2845
O99.3
Психические расстройства и болезни нервной системы, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
2846
O99.4
Болезни системы кровообращения, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
2847
O99.5
Болезни органов дыхания, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
2848
O99.6
Болезни органов пищеварения, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
2849
O99.7
Болезни кожи и подкожной клетчатки, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
2850
O99.8
Другие уточненные болезни и состояния, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
2851
P00.0
Поражения плода и новорожденного, обусловленные гипертензивными расстройствами у матери
2852
P00.1
Поражения плода и новорожденного, обусловленные болезнями почек и мочевых путей у матери
2853
P00.2
Поражения плода и новорожденного, обусловленные инфекционными и паразитарными болезнями у матери
2854
P00.3
Поражения плода и новорожденного, обусловленные хроническими болезнями системы кровообращения и дыхания у матери
2855
P00.4
Поражения плода и новорожденного, обусловленные расстройствами питания у матери
2856
P00.5
Поражения плода и новорожденного, обусловленные травмой у матери
2857
P00.6
Поражения плода и новорожденного, обусловленные проведением хирургического вмешательства у матери
2858
P00.7
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другими медицинскими процедурами у матери, не классифицированными в других рубриках
2859
P00.8
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другими состояниями матери
2860
P00.9
Поражения плода и новорожденного, обусловленные неуточненными состояниями матери
2861
P01.0
Поражения плода и новорожденного, обусловленные истмико-цервикальной недостаточностью
2862
P01.1
Поражения плода и новорожденного, обусловленные преждевременным разрывом плодных оболочек
2863
P01.2
Поражения плода и новорожденного, обусловленные олигогидрамнионом
2864
P01.3
Поражения плода и новорожденного, обусловленные полигидрамнионом
2865
P01.4
Поражения плода и новорожденного, обусловленные внематочной беременностью
2866
P01.5
Поражения плода и новорожденного, обусловленные многоплодной беременностью
2867
P01.6
Поражения плода и новорожденного, обусловленные смертью матери
2868
P01.7
Поражения плода и новорожденного, обусловленные неправильным предлежанием плода перед родами
2869
P01.8
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другими болезнями матери, осложняющими беременность
2870
P01.9
Поражения плода и новорожденного, обусловленные неуточненными состояниями, осложняющими беременность

2871
P02.0
Ұрық пен нәрестенің бала жолдасының алда жатуымен шартталған зақымдары
2872
P02.1
Ұрық пен нәрестенің бала жолдасының бөлінуімен және қан кетуімен байланысты басқа асқынулармен шартталған зақымдары
2873
P02.2
Ұрық пен нәрестенің бала жолдасының анықталмаған және басқа морфологиялық және қызметтік ақауларымен шартталған зақымдары
2874
P02.3
Ұрық пен нәрестенің бала жолдасы трансфузиясы синдромымен шартталған зақымдары
2875
P02.4
Ұрық пен нәрестенің кіндікбаудың шығып кетуімен шартталған зақымдары
2876
P02.5
Ұрық пен нәрестенің кіндікбау қысылуының басқа түрлерімен шартталған зақымдары
2877
P02.6
Ұрық пен нәрестенің кіндікбаудың басқа және анықталмаған жағдайларымен шартталған зақымдары
2878
P02.7
Ұрық пен нәрестенің хориоамнионитпен шартталған зақымдары
2879
P02.8
Ұрық пен нәрестенің қағанақ пен ұрықтың сыртқы қабығының басқа ауытқуларымен шартталған зақымдары
2880
P02.9
Ұрық пен нәрестенің қағанақ пен ұрықтың сыртқы қабығының анықталмаған ауытқуларымен шартталған зақымдары
2881
P03.0
Ұрық пен нәрестенің нәресте жамбасымен келгенде босандыру мен нәрестені тартып туғызумен шартталған зақымдары
2882
P03.1
Ұрық пен нәрестенің, нәрестенің басқадай алда жатуы, орналасуы және диспропорцияларымен шартталған босану үстіндегі және босандыру кезіндегі зақымдары
2883
P03.2
Ұрық пен нәрестенің қышқаш салу арқылы босандырумен шартталған зақымдары
2884
P03.3
Ұрық пен нәрестенің вакуум-экстрактор қолданумен шартталған зақымдары
2885
P03.4
Ұрық пен нәрестенің кесар тілігі арқылы босандырумен шартталған зақымдары
2886
P03.5
Ұрық пен нәрестенің қарқынды босанумен шартталған зақымдары
2887
P03.6
Ұрық пен нәрестенің жатырдың жиырылу әрекетінің бұзылуымен шартталған зақымдары
2888
P03.8
Ұрық пен нәрестенің босану мен босандырудың басқа асқынуларымен шартталған зақымдары
2889
P03.9
Ұрық пен нәрестенің босану мен босандырудың асқынуларымен шартталған анықталмаған зақымдары
2890
P04.0
Ұрық пен нәрестенің жүктілік, босану және босандыру кезінде анасына анестезия немесе ауырсынуды басатын заттарды қолданумен шартталған зақымдары
2891
P04.1
Ұрық пен нәрестенің анасына көрсетілген басқа емдік әсерлермен шартталған зақымдары
2892
P04.2
Ұрық пен нәрестенің анасының темекі шегуімен шартталған зақымдары
2893
P04.3
Ұрық пен нәрестенің анасының алкоголь пайдалануымен шартталған зақымдары
2894
P04.4
Ұрық пен нәрестенің анасының есірткі заттарды қолдануымен шартталған зақымдары
2895
P04.5
Ұрық пен нәрестенің анасының тағамдық химиялық заттарды пайдалануымен шартталған зақымдары

2871
P02.0
Поражения плода и новорожденного, обусловленные предлежанием плаценты
2872
P02.1
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другими осложнениями, связанными с отделением плаценты и кровотечением
2873
P02.2
Поражения плода и новорожденного, обусловленные неуточненными и другими морфологическими и функциональными аномалиями плаценты
2874
P02.3
Поражения плода и новорожденного, обусловленные синдромом плацентарной трансфузии
2875
P02.4
Поражения плода и новорожденного, обусловленные выпадением пуповины
2876
P02.5
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другими видами сдавления пуповины
2877
P02.6
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другими и неуточненными состояниями пуповины
2878
P02.7
Поражения плода и новорожденного, обусловленные хорионамнионитом
2879
P02.8
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другими аномалиями хориона и амниона
2880
P02.9
Поражения плода и новорожденного, обусловленные неуточненными аномалиями хориона и амниона
2881
P03.0
Поражения плода и новорожденного, обусловленные родоразрешением в тазовом предлежании и с экстракцией плода
2882
P03.1
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другим видом неправильного предлежания, положения и диспропорции во время родов и родоразрешения
2883
P03.2
Поражения плода и новорожденного, обусловленные родоразрешением с наложением щипцов
2884
P03.3
Поражения плода и новорожденного, обусловленные применением вакуум-экстрактора
2885
P03.4
Поражения плода и новорожденного, обусловленные родоразрешением с помощью кесарева сечения
2886
P03.5
Поражения плода и новорожденного, обусловленные стремительными родами
2887
P03.6
Поражения плода и новорожденного, обусловленные нарушениями сократительной деятельности матки
2888
P03.8
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другими осложнениями родов и родоразрешения
2889
P03.9
Поражения плода и новорожденного, обусловленные осложнениями родов и родоразрешения, неуточненные
2890
P04.0
Поражения плода и новорожденного, обусловленные применением анестезии и аналгезирующих средств у матери во время беременности, родов и родоразрешени
2891
P04.1
Поражения плода и новорожденного, обусловленные другими терапевтическими воздействиями на мать
2892
P04.2
Поражения плода и новорожденного, обусловленные потреблением табака матерью
2893
P04.3
Поражения плода и новорожденного, обусловленные потреблением алкоголя матерью
2894
P04.4
Поражения плода и новорожденного, обусловленные употреблением матерью наркотических средств
2895
P04.5
Поражения плода и новорожденного, обусловленные использованием матерью пищевых химических веществ

4011
T82.6
Жүрек қақпақшасының протезімен байланысты жұқпа мен қабыну реакциясы
4012
T82.7
Жүрек пен тамырлардың басқа қондырғыларымен, имплантаттары мен трансплантаттарымен байланысты жұқпа мен қабыну реакциясы
4013
T82.8
Жүрек пен тамырлардың протездік қондырғыларымен, имплантаттары мен трансплантаттарымен байланысты басқа асқынулар
4014
T82.9
Жүрек пен тамырлардың протездік қондырғыларымен, имплантаттары мен трансплантаттарымен байланысты анықталмаған асқынуы
4015
T83.0
Несеп катетерімен (тұрақты) байланысты механикалық текті aсқыну
4016
T83.1
Басқа несеп қондырғылары мен имплантаттарымен байланысты механикалық текті асқыну
4017
T83.2
Несеп ағзасының трансплантатымен байланысты механикалық текті асқыну
4018
T83.4
Басқа протездік қондырғылармен, имплантаттармен және трансплантаттармен байланысты механикалық текті асқыну
4019
T83.5
Несеп жүйесіндегі протездік қондырғымен, имплантатпен жəне трансплантатпен шартталған жұқпа мен қабыну реакциясы
4020
T83.6
Жыныс жолындағы протездік қондырғымен, имплантатпен және трансплантатпен шартталған жұқпа мен қабыну реакциясы
4021
T83.8
Несеп-жыныстық протездік қондырғылармен, имплантаттармен және трансплантаттармен байланысты басқа асқынулар
4022
T83.9
Несеп-жыныстық протездік қондырғымен, имплантатпен және трансплантатпен байланысты анықталмаған асқыну
4023
T84.0
Буын іші протезімен байланысты механикалық текті асқыну
4024
T84.1
Аяқ-қол сүйектерін бекіткіш ішкі қондырғылармен байланысты механикалық текті асқыну
4025
T84.2
Басқа сүйектерді бекіткіш ішкі қондырғылармен байланысты механикалық текті асқыну
4026
T84.3
Басқа сүйек қондырғылармен, имплантаттармен жəне трансплантаттармен байланысты механикалық текті асқыну
4027
T84.4
Басқа ішкі қондырғылармен, имплантаттармен жəне трансплантаттармен байланысты механикалық текті асқыну
4028
T84.5
Эндопротездеумен шартталған жұқпа мен қабыну серпілісі
4029
T84.6
Ішкі бекіткіш қондырғымен (кез келген жерде орналасқан) шартталған жұқпа мен қабыну серпілісі
4030
T84.7
Басқа ішкі ортопедиялық протездік қондырғылармен, имплантаттармен және трансплантаттармен шартталған жұқпа мен қабыну реакциясы
4031
T84.8
Басқа ішкі ортопедиялық протездік қондырғылармен, имплантаттармен жəне трансплантаттармен байланысты басқа асқынулар
4032
T84.9
Ішкі ортопедиялық протездік қондырғымен, имплантатпен және трансплантатпен байланысты анықталмаған асқыну
4033
T85.0
Бас сүйек ішілік қарыншалық шунтпен (байланыстырушы) байланысты механикалық текті асқыну

4011
T82.6
Инфекция и воспалительная реакция, связанные с протезом сердечного клапана
4012
T82.7
Инфекция и воспалительная реакция, связанные с другими сердечными и сосудистыми устройствами, имплантатами и трансплантатами
4013
T82.8
Другие осложнения, связанные с сердечными и сосудистыми протезами, имплантатами и трансплантатами
4014
T82.9
Осложнение, связанное с сердечным и сосудистым протезом, имплантатом и трансплантатом, неуточненное
4015
T83.0
Осложнение механического происхождения, связанное с мочевым (постоянным) катетером
4016
T83.1
Осложнение механического происхождения, связанное с другими мочевыми устройствами и имплантатами
4017
T83.2
Осложнение механического происхождения, связанное с трансплантатом мочевого органа
4018
T83.4
Осложнение механического происхождения, связанное с другими протезными устройствами, имплантатами и трансплантатами
4019
T83.5
Инфекция и воспалительная реакция, обусловленные протезным устройством, имплантатом и трансплантатом в мочевой системе
4020
T83.6
Инфекция и воспалительная реакция, обусловленные протезным устройством, имплантатом и трансплантатом в половом тракте
4021
T83.8
Другие осложнения, связанные с мочеполовыми протезными устройствами, имплантатами и трансплантатами
4022
T83.9
Осложнение, связанное с мочеполовым протезным устройством, имплантатом и трансплантатом неуточненное
4023
T84.0
Осложнение механического происхождения, связанное с внутренним суставным протезом
4024
T84.1
Осложнение механического происхождения, связанное с внутренним устройством, фиксирующим кости конечности
4025
T84.2
Осложнение механического происхождения, связанное с внутренним устройством, фиксирующим другие кости
4026
T84.3
Осложнение механического происхождения, связанное с другими костными устройствами, имплантатами и трансплантатами
4027
T84.4
Осложнение механического происхождения, связанное с другими внутреними ортопедическими устройствами, имплантатами и трансплантатами
4028
T84.5
Инфекция и воспалительная реакция, обусловленные эндопротезированием
4029
T84.6
Инфекция и воспалительная реакция, обусловленные внутренним фиксирующим устройством (любой локализации)
4030
T84.7
Инфекция и воспалительная реакция, обусловленные другими внутренними ортопедическими протезными устройствами, имплантатами и трансплантатами
4031
T84.8
Другие осложнения, связанные с внутренними ортопедическими протезными устройствами, имплантатами и трансплантатами
4032
T84.9
Осложнение, связанное с внутренним ортопедическим протезным устройством, имплантатом и трансплантатом неуточненное
4033
T85.0
Осложнение механического происхождения, связанного с внутричерепным желудочковым шунтом (связующего)

1818
79.15
Ішкі фиксациямен жамбас сүйегі сынықтарының жабық репозициясы
1819
79.16
Ішкі фиксациямен үлкен және кіші жіліншілік сүйегі сынықтарының жабық репозициясы
1820
79.19
Ішкі фиксациямен басқа дәлденген сүйек сынықтарының жабық репозициясы
1821
79.192
Шектеуші экстрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен анықталған сүйек сынықтарының жабық репозициясы
1822
84.991
Компрессті-дистракционды остеосинтез жасау үшін аппаратты қосу
1823
Бірінші кезеңдегі оңалтуы бар сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1824
79.20
Ішкі фиксациясыз, орналасқан жері анықталмаған сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1825
79.21
Ішкі фиксациясыз иық сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1826
79.22
Ішкі фиксациясыз иық және білек сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1827
79.25
Ішкі бекітусіз сан сүйегі сынықтарының ашық репозициясы
1828
79.26
Ішкі фиксациясыз үлкен және кіші жіліншілік сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1829
79.29
Ішкі фиксациясыз басқа анықталған сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1830
79.30
Ішкі фиксация арқылы орналасқан жері анықталмаған сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1831
79.31
Ішкі фиксация арқылы иық сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1832
79.32
Ішкі фиксация арқылы иық және білек сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1833
79.321
Шектеуші интрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен иық және білек сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1834
79.331
Шектеуші интрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен білезік және алақан сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1835
79.35
Ішкі бекіту арқылы сан сүйегі сынықтарының жабық репозициясы
1836
79.351
Шектеулі интрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі бекітумен сан сүйегі сынықтарының ашық репозициясы
1837
79.352
Шектеуші экстрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен жамбас сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1838
79.362
Шектеуші экстрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен үлкен және кіші жіліншілік сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1839
79.371
Шектеуші интрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен табанға дейінгі және табан сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1840
79.39
Ішкі фиксация арқылы басқа анықталған сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1841
Ішкі бекітусіз сүйек сынықтарының жабық репозициясы
1842
79.05
Ішкі бекітусіз сан сүйегі сынықтарының жабық репозициясы

1818
79.15
Закрытая репозиция костных обломков бедренной кости с внутренней фиксацией
1819
79.16
Закрытая репозиция костных обломков большеберцовой и малоберцовой костей с внутренней фиксацией
1820
79.19
Закрытая репозиция костных обломков другой уточненной кости с внутренней фиксацией
1821
79.192
Закрытая репозиция костных отломков другой уточненной кости с внутренней фиксацией экстрамедуллярным имплантатом
1822
84.991
Наложение аппарата для компрессионно-дистракционного остеосинтеза
1823
Открытая репозиция костных обломков с реабилитацией первого этапа
1824
79.20
Открытая репозиция костных обломков кости неуточненной локализации без внутренней фиксации
1825
79.21
Открытая репозиция костных обломков плечевой кости без внутренней фиксации
1826
79.22
Открытая репозиция костных обломков лучевой и локтевой кости без внутренней фиксации
1827
79.25
Открытая репозиция костных обломков бедренной кости без внутренней фиксацией
1828
79.26
Открытая репозиция костных обломков большеберцовой и малоберцовой костей с внутренней фиксации
1829
79.29
Открытая репозиция костных обломков другой уточненной кости без внутренней фиксации
1830
79.30
Открытая репозиция костных обломков кости неуточненной локализации с внутренней фиксацией
1831
79.31
Открытая репозиция костных обломков плечевой кости с внутренней фиксацией
1832
79.32
Открытая репозиция костных обломков лучевой и локтевой кости с внутренней фиксацией
1833
79.321
Открытая репозиция костных отломков лучевой и локтевой кости с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом
1834
79.331
Открытая репозиция костных отломков костей запястья и пястных костей с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом
1835
79.35
Открытая репозиция костных обломков бедренной кости с внутренней фиксацией
1836
79.351
Открытая репозиция костных отломков бедренной кости с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом
1837
79.352
Открытая репозиция костных отломков бедренной кости с внутренней фиксацией блокирующим экстрамедуллярным остеосинтезом
1838
79.362
Открытая репозиция костных отломков большеберцовой и малоберцовой костей с внутренней фиксацией блокирующим экстрамедуллярным остеосинтезом
1839
79.371
Открытая репозиция костных отломков предплюсневых и плюсневых костей с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом
1840
79.39
Открытая репозиция костных обломков другой уточненной кости с внутренней фиксацией
1841
Закрытая репозиция костных отломков без внутренней фиксации
1842
79.05
Закрытая репозиция костных отломков бедренной кости без внутренней фиксации

1989
Омырқадағы патология кезіндегі кифопластикасы
1990
81.651
Омырқадағы патология кезіндегі кифопластикасы
1991
Омыртқаның мойын бөлімінің омыртқаралық дискісінің жарық кезіндегі полифункциялық мойын дискісін импланттау
1992
84.621
Омыртқаның мойын бөлімінің омыртқаралық дискісінің жарық кезіндегі полифункциялық мойын дискісін импланттау
1993
Интраоперациондық нейромониторинг и навигациялық жабдық колданумен бірге жұлынға микрохирургиялық араласу
1994
03.591
Интраоперациондық нейромониторинг и навигациялық жабдық колданумен бірге жұлынға микрохирургиялық араласу
1995
Теріарқылы транспендикулярлық бекету және кейдж орнатумен бірге жұлын миының құрылымдарының микроскопиялық декомпрессиясы
1996
03.592
Теріарқылы транспендикулярлық бекету және кейдж орнатумен бірге жұлын миының құрылымдарының микроскопиялық декомпрессиясы
1997
Жұлын миы құрылымының микроскопиялық декомпрессиясы
1998
03.593
Жұлын миы құрылымының микроскопиялық декомпрессиясы
1999
Интраоперациондық нейрофизиологиялық жүйе қолдану арқылы жұлын миындағы ісіктерді алып тастау
2000
03.594
Интраоперациондық нейрофизиологиялық жүйе қолдану арқылы жұлын миындағы ісіктерді алып тастау
2001
Вольф-Паркинсон-Уайт синдромы кезінде эндоваскулярлық аблация (криоабляция) әдісімен жүректің тіні немесе басқа зақымданған
2002
37.341
Вольф-Паркинсон-Уайт синдромы кезінде эндоваскулярлық аблация (криоабляция) әдісімен жүректің тіні немесе басқа зақымданған жерінің деструкциясы немесе тілуі
2003
Жүрекалды фибриляциясы кезінде эндоваскулярлық аблация (криоабляция) әдісімен жүректің тіні немесе басқа зақымданған жерінің деструкциясы немесе тілуі
2004
37.342
Жүрекалды фибриляциясы кезінде эндоваскулярлық аблация (криоабляция) әдісімен жүректің тіні немесе басқа зақымданған жерінің деструкциясы немесе тілуі
2005
Брінші кезеңдегі оңалтуы бар навигацияны қолдана отырып, мидың ісіктері, эпилепсия кезіндегі нейрохирургиялық операциялар
2006
01.32
Лоботомия және өткізу жолдарының қиылысуы
2007
07.61
Транфронталдық жету әдісі арқылы гипофизді жартылай кесу
2008
07.64
Транфронталдық жету әдісі арқылы гипофизді толық кесу
2009
Бірінші кезеңдегі оңалтуы бар бас пен мойынның қантамырларындағы операциялар
2010
39.561
Тіндік трансплантаттың көмегімен ми қан тамырын қалпына келтіру
2011
39.571
Синтетикалық қиық имплантаттың көмегімен ми қан тамырын қалпына келтіру

1989
Кифопластика при патологии позвоночника
1990
81.651
Кифопластика при патологии позвоночника
1991
Имплантация полифункционального шейного диска при грыжах межпозвоночного диска шейного отдела позвоночника
1992
84.621
Имплантация полифункционального шейного диска при грыжах межпозвоночного диска шейного отдела позвоночника
1993
Микрохирургические вмешательства на спинном мозге с использованием интраоперационного нейромониторинга и навигационного оборудования
1994
03.591
Микрохирургические вмешательства на спинном мозге шейно-затылочной области со стабилизацией позвоночно-двигательных сегментов с использованием интраоперационного нейромониторинга и навигационного оборудования
1995
Микроскопическая декомпрессия структур спинного мозга с установкой кейджей и чрезкожной транспедикулярной фиксацией
1996
03.592
Микроскопическая (эндоскопическая) декомпрессия структур спинного мозга с установкой PLIF кейджей и чрезкожной транспедикулярной фиксацией
1997
Микроскопическая декомпрессия структур спинного мозга
1998
03.593
Микроскопическая декомпрессия структур спинного мозга с резекцией и фиксацией переднего и заднего опорного комплексов позвоночника
1999
Удаление опухолей спинного мозга с применением интраоперационной нейрофизиологической системы
2000
03.594
Удаление опухолей спинного мозга с применением интраоперационной нейрофизиологической системы
2001
Иссечение или деструкция другого пораженного участка или ткани сердца методом эндоваскулярной аблации (криоабляции) при синдроме Вольфа-Паркинсона-Уайта
2002
37.341
Иссечение или деструкция другого пораженного участка или ткани сердца методом эндоваскулярной аблации (криоабляции) при синдроме Вольфа-Паркинсона-Уайта
2003
Иссечение или деструкция другого пораженного участка или ткани сердца методом эндоваскулярной аблации (криоабляции) при фибрилляции предсердий
2004
37.342
Иссечение или деструкция другого пораженного участка или ткани сердца методом эндоваскулярной аблации (криоабляции) при фибрилляции предсердий
2005
Нейрохирургические операции при опухолях головного мозга, эпилепсии, с применением навигации с реабилитацией первого этапа
2006
01.32
Лоботомия и пересечение проводящих путей
2007
07.61
Частичное рассечение гипофиза через трансфронтальный доступ
2008
07.64
Полное иссечение гипофиза через трансфронтальный доступ
2009
Операции на сосудах головы и шеи с реабилитацией первого этапа
2010
39.561
Восстановление с помощью трансплантата ткани кровеносного сосуда головного мозга
2011
39.571
Восстановление кровеносного сосуда головного мозга с помощью имплантата синтетического лоскута

2162
00.65
Стенттердің бассүйек ішіндегі артерияларға тері арқылы импланттау
2163
39.72
Бас пен мойынның тамырларын эндоваскулярлық (жаппай) эмболиялау немесе окклюзиялау
2164
39.75
Жабық емес шиыршықтарды пайдаланып, бас пен мойынның тамырларын эндоваскулярлық эмболиялау немесе окклюзиялау
2165
39.76
Биобелсенді шиыршықтарды пайдаланып, бас пен мойынның тамырларын эндоваскулярлық эмболиялау немесе окклюзиялау
2166
Бірінші кезеңдегі оңалтуы бар басқа да жоғары технологиялы нейрохирургиялық операциялар
2167
00.63
Каротидтік артерияда стенттерді тері арқылы орнату
2168
02.391
Үшінші қарынша түбінің вентрикулостомиясы (эндоскопиялық)
2169
38.12
Бастың және мойынның басқа артерияларының эндартериоэктомиясы
2170
38.121
Эндартериоэктомия (ұйқы артериясының және оның тармақтары, жарма венасы)
2171
39.531
Мидың артериовеналық жыланкөзін жою
2172
39.741
Бас және мойын тамырларын эндоваскулярлық стенттеу
2173
81.601
Омыртқа ісігі кезінде вертебропластика
2174
84.62
Мойын деңгейінде омыртқааралық диск протезін импланттау
2175
84.65
Бел-құйымшақ сегізкөз деңгейінде омыртқааралық диск протезін импланттау
2176
Омыртқаның әтүрлі бөліктеріндегі спондиллодез
2177
81.041
Ішкі транспедикулярлық жүйе және кейдж фиксациясы арқылы кеуде және бел омыртқаларының спондиллодезі, алдыңғы жету әдісі
2178
81.043
Кеуде және бел омыртқасының спондилодезі, алдыңғы жету жолы, диск протезін жасау
2179
81.051
Ішкі транспедикулярлық жүйелердің және кейдждердің фиксациясы арқылы кеуде және бел омыртқаларының спондиллодезі, артқы жету әдісі
2180
81.06
Бел және құйымшақ сегізкөз омыртқасының спондилодезі, алдыңғы жету жолы
2181
81.061
Ішкі транспедикулярлы жүйе және кейдж ішкі фиксациясы арқылы кеуде және бел омыртқаларының спондиллодезі, алдыңғы жету әдісі
2182
81.063
Бел және құйымшақ сегізкөз омыртқаларының спондиллодезі, алдыңғы жету әдісі, диск протезін жасау
2183
81.071
Ішкі транспедикулярлық жүйе және кейдждердің ішкі фиксациясы арқылы бел және құйымшақ сегізкөз омыртқаларының спондиллодезі, көлдеңен жету әдісі
2184
81.073
Эндокорректордың ішкі фиксациясы арқылы бел және құйымшақ сегізкөз омыртқаларының спондиллодезі, диск протезін жасау
2185
81.081
Ішкі транспедикулярлық жүйе және кейдждердің фиксациясы арқылы бел және сегізкөз омыртқаларының спондиллодезі, артқы жету әдісі
2186
Бірінші кезеңдегі оңалтуы бар жүректің ЖТМҚ операциялары
2187
35.10
Ауыстырмай анықталмаған жүрек қақпақшасының ашық вальвулопластикасы
2188
35.11
Ауыстырмай аорталық қақпақшаның ашық вальвулопластикасы
2189
35.12
Ауыстырмай митраль қақпақшаның ашық вальвулопластикасы
2190
35.13
Ауыстырмай өкпе діңі қақпақшасының ашық вальвулопластикасы

2162
00.65
Чрезкожная имплантация стентов во внутричерепные артерии
2163
39.72
Эндоваскулярная (тотальная) эмболизация или окклюзия сосудов головы и шеи
2164
39.75
Эндоваскулярная эмболизации или окклюзия сосудов головы или шеи с использованием непокрытых спиралей
2165
39.76
Эндоваскулярная эмболизации или окклюзия сосудов головы или шеи с использованием биоактивных спиралей
2166
Другие высокотехнологичные нейрохирургические операции с реабилитацией первого этапа
2167
00.63
Чрескожная установка стентов в каротидную артерию
2168
02.391
Вентрикулостомия дна 3-го желудочка (эндоскопическая)
2169
38.12
Эндартериоэктомия других артерий головы и шеи
2170
38.121
Эндартериоэктомия (сонная артерия и ее ветви, яремная вена)
2171
39.531
Устранение артериовенозного свища головного мозга
2172
39.741
Эндоваскулярное стентирование сосудов головы и шеи
2173
81.601
Вертебропластика при опухолях позвоночника
2174
84.62
Имплантация протеза межпозвонкового диска на шейном уровне
2175
84.65
Имплантация протеза межпозвонкового диска на пояснично-крестцовом уровне
2176
Спондиллодез позвонков различных отделов позвоночника
2177
81.041
Спондиллодез грудного и поясничного позвонков, передний доступ, с фиксацией внутренними транспедикулярными системами и кейджами
2178
81.043
Спондиллодез грудного и поясничного позвонков, передний доступ, протезирование диска
2179
81.051
Спондиллодез грудного и поясничного позвонков, задний доступ, с фиксацией внутренними транспедикулярными системами и кейджами
2180
81.06
Спондилодез поясничного и крестцового позвонков переднего столба, передний доступ
2181
81.061
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, передний доступ, с фиксацией внутренними транспедикулярными системами и кейджами
2182
81.063
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, передний доступ, протезирование диска
2183
81.071
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, боковой поперечный доступ, с фиксацией внутренними транспедикулярными системами и кейджами
2184
81.073
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, боковой поперечный доступ, протезирование диска
2185
81.081
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, задний доступ, с фиксацией внутренними транспедикулярными системами и кейджами
2186
Операции ВТМУ на сердце с реабилитацией первого этапа
2187
35.10
Открытая вальвулопластика неуточненного сердечного клапана без замены
2188
35.11
Открытая вальвулопластика аортального клапана без замены
2189
35.12
Открытая вальвулопластика митрального клапана без замены
2190
35.13
Открытая вальвулопластика клапана легочного ствола без замены

2419
39.28
Экстра-интракраниалдық васкулярлық шунттау
2420
39.511
Ми тамырларының аневризмасын клиптау
2421
Бірінші және екінші кезеңдегі оңалтуы бар басқа да жоғары технологиялы нейрохирургиялық операциялар
2422
02.391
Үшінші қарынша түбінің вентрикулостомиясы (эндоскопиялық)
2423
38.12
Бастың және мойынның басқа артерияларының эндартериоэктомиясы
2424
38.121
Эндартериоэктомия (ұйқы артериясының және оның тармақтары, жарма венасы)
2425
39.531
Мидың артериовеналық жыланкөзін жою
2426
81.601
Омыртқа ісігі кезінде вертебропластика
2427
84.62
Мойын деңгейінде омыртқааралық диск протезін импланттау
2428
84.65
Бел-құйымшақ сегізкөз деңгейінде омыртқааралық диск протезін импланттау
2429
Бірінші және екінші кезеңдегі оңалтуы бар нейростимуляторларды орната отырып, стереотаксикалық негіздемелік жүйеніің интраоперациялық нейромониторингін қолдана отырып, нейрохиургиялық операциялар
2430
03.7991
Нейронавигацияны қолданумен омыртқаға және жұлынға операциялар жасау
2431
03.7992
Негіздемелік стереотаксиялық жүйені қолданумен операция
2432
03.7993
Стереотаксиялық жүйені қолданумен ми нейростимуляторын импланттау
2433
01.591
Интраоперациялық нейромониторингті қолданумен мидың зақымданған тінін кесу
2434
Бірінші және екінші кезеңдегі оңалтуы бар буындардың ревизиясы және алмастыру
2435
81.53
Ұршықбуынның ауыстырылуын тексеру, анықталмаған
2436
81.55
Тізе буынын ауыстыруды тексеру, анықталмаған
2437
Бірінші және екінші кезеңдегі оңалтуы бар эндоктүзеткіштермен ішкі бекіте отырып, омыртқа спондиллодезі
2438
81.042
Эндокорректор фиксациясы арқылы кеуде және бел омыртқаларының спондиллодезі, алдыңғы жету әдісі
2439
81.052
Эндокорректордың ішкі фиксациясы арқылы кеуде және бел омыртқаларының спондиллодезі, артқы жету әдісі
2440
81.062
Эндокорректордың ішкі фиксациясы арқылы бел және құйымшақ сегізкөз омыртқаларының спондиллодезі, алдыңғы жету әдісі
2441
81.082
Эндокорректор фиксациясы арқылы бел және сегізкөз омыртқаларының спондиллодезі, артқы жету әдісі
2442
Классикалық экстракорпоралды ұрықтандыру, ұзын хаттама
2443
69.921
Классикалық экстракорпоралдық ұрықтандыру, ұзын хаттама
2444
Классикалық экстракорпоралды ұрықтандыру, қысқаша хаттама
2445
69.922
Классикалық экстракорпоралдық ұрықтандыру, қысқа хаттама
2446
АЖСИИ өткізе отырып, экстрокорпоралды ұрықтандыру, ұзын хаттама
2447
69.923
АЖСИИ (аналық жасушаға сперматозоидты интрацитоплазмалық инъекциялау) жасалған экстракорпоралдық ұрықтандыру, ұзын хаттама
2448
АЖСИИ өткізе отырып, экстрокорпоралды ұрықтандыру, қысқаша хаттама

2419
39.28
Экстра-интракраниальное васкулярное шунтирование
2420
39.511
Клипирование аневризмы сосудов головного мозга
2421
Другие высокотехнологичные нейрохирургические операции с реабилитацией первого и второго этапов
2422
02.391
Вентрикулостомия дна 3-го желудочка (эндоскопическая)
2423
38.12
Эндартериоэктомия других артерий головы и шеи
2424
38.121
Эндартериоэктомия (сонная артерия и ее ветви, яремная вена)
2425
39.531
Устранение артериовенозного свища головного мозга
2426
81.601
Вертебропластика при опухолях позвоночника
2427
84.62
Имплантация протеза межпозвонкового диска на шейном уровне
2428
84.65
Имплантация протеза межпозвонкового диска на пояснично-крестцовом уровне
2429
Нейрохирургические операции с применением интраоперационного нейромониторинга, рамочной стереотаксической системы, с установкой нейростимуляторов с реабилитацией первого и второго этапов
2430
03.7991
Операции на позвоночнике и спинном мозге с применением нейронавигации
2431
03.7992
Операции с применением рамочной стереотаксической системы
2432
03.7993
Имплантация нейростимулятора головного мозга с применением стереотаксической системы
2433
01.591
Иссечение поврежденной ткани головного мозга с применением интраоперационного нейромониторинга
2434
Ревизия и замена сустава с реабилитацией первого и второго этапов
2435
81.53
Ревизия замены тазобедренного сустава, неуточненная
2436
81.55
Ревизия замены коленного сустава, неуточненная
2437
Спондиллодез позвонков с внутренней фиксацией эндокорректорами с реабилитацией первого и второго этапов
2438
81.042
Спондиллодез грудного и поясничного позвонков, передний доступ, с внутренней фиксацией эндокорректорами
2439
81.052
Спондиллодез грудного и поясничного позвонков, задний доступ, с внутренней фиксацией эндокорректорами
2440
81.062
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, передний доступ, с внутренней фиксацией эндокорректорами
2441
81.082
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, задний доступ, с внутренней фиксацией эндокорректорами
2442
Классическое экстракорпоральное оплодотворение, длинный протокол
2443
69.921
Классическое экстракорпоральное оплодотворение, длинный протокол
2444
Классическое экстракорпоральное оплодотворение, короткий протокол
2445
69.922
Классическое экстракорпоральное оплодотворение, короткий протокол
2446
Экстракорпоральное оплодотворение с проведением ИКСИ, длинный протокол
2447
69.923
Экстракорпоральное оплодотворение с проведением ИКСИ (интрацитоплазматическая инъекция сперматозоида в яйцеклетку), длинный протокол
2448
Экстракорпоральное оплодотворение с проведением ИКСИ, короткий протокол

2268
O02.0
Өлген ұрық жұмыртқасы мен көпіршікті емес кірме
2269
O02.1
Аяқталмаған түсік тастау
2270
O02.8
Ұрықтанудың анықталған қалыптан тыс басқа өнімдері
2271
O02.9
Ұрықтанудың қалыптан тыс анықталмаған өнімі
2272
O03.0
Өздiгiнен түсiк, жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының жұқпасымен асқынған толық емес түсік
2273
O03.1
Өздігінен болған түсік, ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық емес түсік
2274
O03.2
Өздігінен болған түсік. Эмболиямен асқынған толық емес түсік
2275
O03.3
Өздігінен болған түсік. Басқа және анықталмаған асқынулары бар толық емес түсік
2276
O03.5
Өздігінен болған түсік. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының жұқпасымен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2277
O03.6
Өздігінен болған түсік. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2278
O03.6
Өздігінен болған түсік. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2279
O03.7
Өздігінен болған түсік. Эмболиямен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2280
O03.8
Өздігінен болған түсік, басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан толық немесе анықталмаған түсік
2281
O04.0
Медициналық түсік, жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының жұқпасымен асқынған толық емес түсік
2282
O04.1
Медициналық түсік. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық емес түсік
2283
O04.2
Медициналық түсік. Эмболиямен асқынған толық емес түсік
2284
O04.3
Медициналық түсік. Басқа және анықталмаған асқынулары бар толық емес түсік
2285
O04.5
Медициналық түсiк, жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының жұқпасымен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2286
O04.6
Медициналық түсік. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2287
O04.7
Медициналық түсік. Эмболиямен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2288
O04.8
Медициналық түсік, басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан толық немесе анықталмаған түсік
2289
O05.0
Түсiктiң басқа түрлерi, Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының жұқпасымен асқынған толық емес түсік
2290
O05.1
Түсіктің басқа түрлері, ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық емес түсік
2291
O05.2
Түсіктің басқа түрлері. Эмболиямен асқынған толық емес түсік
2292
O05.3
Түсіктің басқа түрлері, басқа жəне анықталмаған асқынулары бар толық емес түсік
2293
O05.5
Түсіктің басқа түрлері. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының жұқпасымен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2294
O05.6
Түсiктiң басқа түрлерi, ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық немесе анықталмаған түсік

2268
O02.0
Погибшее плодное яйцо и непузырный занос
2269
O02.1
Несостоявшийся выкидыш
2270
O02.8
Другие уточненные анормальные продукты зачатия
2271
O02.9
Анормальный продукт зачатия неуточненный
2272
O03.0
Самопроизвольный аборт, неполный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
2273
O03.1
Самопроизвольный аборт, неполный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
2274
O03.2
Самопроизвольный аборт, неполный аборт, осложнившийся эмболией
2275
O03.3
Самопроизвольный аборт, неполный аборт с другими и неуточненными осложнениями
2276
O03.5
Самопроизвольный аборт, полный или неуточненный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
2277
O03.6
Самопроизвольный аборт, полный или неуточненный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
2278
O03.6
Самопроизвольный аборт, полный или неуточненный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
2279
O03.7
Самопроизвольный аборт, полный или неуточненный аборт, осложнившийся эмболией
2280
O03.8
Самопроизвольный аборт, полный или неуточненный аборт с другими или неуточненными осложнениями
2281
O04.0
Медицинский аборт, неполный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
2282
O04.1
Медицинский аборт, неполный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
2283
O04.2
Медицинский аборт, неполный аборт, осложнившийся эмболией
2284
O04.3
Медицинский аборт, неполный аборт с другими и неуточненными осложнениями
2285
O04.5
Медицинский аборт, полный или неуточненный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
2286
O04.6
Медицинский аборт, полный или неуточненный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
2287
O04.7
Медицинский аборт, полный или неуточненный аборт, осложнившийся эмболией
2288
O04.8
Медицинский аборт, полный или неуточненный аборт с другими или неуточненными осложнениями
2289
O05.0
Другие виды аборта, неполный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
2290
O05.1
Другие виды аборта, неполный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
2291
O05.2
Другие виды аборта, неполный аборт, осложнившийся эмболией
2292
O05.3
Другие виды аборта, неполный аборт с другими и неуточненными осложнениями
2293
O05.5
Другие виды аборта, полный или неуточненный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
2294
O05.6
Другие виды аборта, полный или неуточненный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением

2295
O05.7
Түсіктің басқа түрлері. Эмболиямен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2296
O05.8
Түсiктiң басқа түрлерi, басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан толық немесе анықталмаған түсік
2297
O06.0
Анықталмаған түсік. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының жұқпасымен асқынған толық емес түсік
2298
O06.1
Анықталмаған түсік. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық емес түсік
2299
O06.2
Анықталмаған түсік. Эмболиямен асқынған толық емес түсік
2300
O06.3
Анықталмаған түсік. Басқа және анықталмаған асқынулары бар толық емес түсік
2301
O06.5
Анықталмаған түсік. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының жұқпасымен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2302
O06.6
Анықталмаған түсік. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2303
O06.7
Анықталмаған түсік. Эмболиямен асқынған толық немесе анықталмаған түсік
2304
O06.8
Анықталмаған түсік. Басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан толық немесе анықталмаған түсік
2305
O07.0
Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының жұқпасымен асқынған сәтсіз медициналық түсік
2306
O07.1
Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған сәтсіз медициналық түсік
2307
O07.2
Эмболиямен асқынған сәтсіз медициналық түсік
2308
O07.3
Басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан сәтсіз
2309
O07.5
Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының жұқпасымен асқынған түсік жасауға басқа және анықталмаған сәтсіз әрекеттер
2310
O07.6
Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған түсік жасауға басқа және анықталмаған сәтсіз әрекеттер
2311
O07.7
Эмболиямен асқынған, түсік жасауға басқа және анықталмаған сәтсіз әрекеттер
2312
O07.8
Басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан, түсік жасауға басқа және анықталмаған сәтсіз әрекеттер
2313
O08.0
Түсік, жатырдан тыс жəне молярлық жүктілік тудырған жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының жұқпасы
2314
O08.1
Түсік, жатырдан тыс жəне молярлық жүктілік тудырған ұзақ қан кетулер
2315
O08.2
Түсік, жатырдан тыс және молярлық жүктілік тудырған эмболия
2316
O08.3
Түсік, жатырдан тыс және молярлық жүктілік тудырған шок
2317
O08.4
Түсік, жатырдан тыс және молярлық жүктілік тудырған бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі
2318
O08.5
Түсік, жатырдан тыс және молярлық жүктілік тудырған зат алмасуының бұзылуы
2319
O08.6
Түсік, жатырдан тыс жəне молярлық жүктілік тудырған жамбас астауы ағзалары мен тіндерінің зақымданулары
2320
O08.7
Түсік, жатырдан тыс және молярлық жүктілік тудырған басқа веналық асқынулар
2321
O08.8
Түсік, жатырдан тыс жəне молярлық жүктілік тудырған басқа асқынулар

2295
O05.7
Другие виды аборта, полный или неуточненный аборт, осложнившийся эмболией
2296
O05.8
Другие виды аборта, полный или неуточненный аборт с другими и неуточненными осложнениями
2297
O06.0
Аборт неуточненный, неполный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
2298
O06.1
Аборт неуточненный, неполный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
2299
O06.2
Аборт неуточненный, неполный аборт, осложнившийся эмболией
2300
O06.3
Аборт неуточненный, неполный аборт с другими и неуточненными осложнениями
2301
O06.5
Аборт неуточненный, полный или неуточненный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
2302
O06.6
Аборт неуточненный, полный или неуточненный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
2303
O06.7
Аборт неуточненный, полный или неуточненный аборт, осложнившийся эмболией
2304
O06.8
Аборт неуточненный, полный или неуточненный аборт с другими или неуточненными осложнениями
2305
O07.0
Неудачный медицинский аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
2306
O07.1
Неудачный медицинский аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
2307
O07.2
Неудачный медицинский аборт, осложнившийся эмболией
2308
O07.3
Неудачный медицинский аборт с другими и неуточненными осложнениями
2309
O07.5
Другие и неуточненные неудачные попытки аборта, осложнившиеся инфекцией половых путей и тазовых органов
2310
O07.6
Другие и неуточненные неудачные попытки аборта, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
2311
O07.7
Другие и неуточненные неудачные попытки аборта, осложнившийся эмболией
2312
O07.8
Другие и неуточненные неудачные попытки аборта с другими или неуточненными осложнениями
2313
O08.0
Инфекция половых путей и тазовых органов, вызванная абортом, внематочной и молярной беременностью
2314
O08.1
Длительное или массивное кровотечение, вызванное абортом, внематочной и молярной беременностью
2315
O08.2
Эмболия, вызванная абортом, внематочной и молярной беременностью
2316
O08.3
Шок, вызванный абортом, внематочной и молярной беременностью
2317
O08.4
Почечная недостаточность, вызванная абортом, внематочной и молярной беременностью
2318
O08.5
Нарушение обмена веществ, вызванные абортом, внематочной и молярной беременностью
2319
O08.6
Повреждения тазовых органов и тканей, вызванные абортом, внематочной и молярной беременностью
2320
O08.7
Другие венозные осложнения, вызванные абортом, внематочной и молярной беременностью
2321
O08.8
Другие осложнения, вызванные абортом, внематочной и молярной беременностью

2422
O35.1
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықта хромосомалық ауытқулар (болжанған) болуы
2423
O35.2
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықта тұқым қуалайтын аурулар (болжанған)болуы
2424
O35.3
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін анасының вирустық аурумен ауыруы нəтижесінде ұрықтың (болжанған)
2425
O35.4
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін алкоголь əсері нəтижесінде ұрықтың (болжанған) зақымдануы
2426
O35.5
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін дəрілік заттарды пайдалану нəтижесінде ұрықтың (болжанған) зақымдануы
2427
O35.6
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін сәулелену нәтижесінде ұрықтың (болжанған)зақымдануы
2428
O35.7
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін басқа медициналық ем шаралар нәтижесінде ұрықтың (болжанған) зақымдануы
2429
O35.8
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың басқа (болжанған) ауытқулары мен зақымданулары
2430
O35.9
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың анықталмаған ауытқулары мен зақымданулары
2431
O36.0
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін резус-иммундау
2432
O36.1
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін иммундаудың басқа формалары
2433
O36.2
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрық шемені
2434
O36.3
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың құрсақтық гипоксиясының белгілері
2435
O36.4
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың құрсақ ішінде өлуі
2436
O36.5
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрық өсуінің жеткіліксіздігі
2437
O36.6
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың шамадан тыс өсуі
2438
O36.7
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін құрсақтық жүктілік барысында өмірге бейім ұрық
2439
O36.8
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрық жағдайындағы басқа анықталған ауытқулар
2440
O36.9
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрық жағдайындағы анықталмаған ауытқулар
2441
O41.0
Қағанақ суының өте аздығы
2442
O41.1
Қағанақ қуыстары мен ұрық қабықтарының жұқпасы
2443
O41.8
Қағанақ сұйықтығы мен ұрық қабықтарының анықталған басқа бұзылулары
2444
O41.9
Қағанақ сұйықтығы мен ұрық қабықтарының анықталмаған бұзылулары
2445
O42.0
Ұрық қабықтарының мерзімінен бұрын жыртылуы, босанудың басталуы келесі 24сағат ішінде
2446
O42.1
Ұрық қабықтарының мерзімінен бұрын жыртылуы, босанудың басталуы 24 сағаттық сусыз кезеңнен кейін
2447
O42.2
Жүргізілген емдеуге байланысты ұрық қабықтарының мерзімінен бұрын жыртылуы, босанудың кешігуі

2422
O35.1
Хромосомные аномалии у плода (предполагаемые), требующие предоставления медицинской помощи матери
2423
O35.2
Наследственные болезни у плода (предполагаемые), требующие предоставления медицинской помощи матери
2424
O35.3
Поражение плода (предполагаемое) в результате вирусного заболевания матери, требующее предоставления медицинской помощи матери
2425
O35.4
Поражение плода (предполагаемое) в результате воздействия алкоголя, требующее предоставления медицинской помощи матери
2426
O35.5
Поражение плода (предполагаемое) в результате употребления лекарственных средств, требующее предоставления медицинской помощи матери
2427
O35.6
Поражение плода (предполагаемое) в результате радиации, требующее предоставления медицинской помощи матери
2428
O35.7
Поражение плода (предполагаемое) в результате других медицинских процедур, требующее предоставления медицинской помощи матери
2429
O35.8
Другие аномалии и поражения плода (предполагаемое), требующие предоставления медицинской помощи матери
2430
O35.9
Аномалия и поражение плода , требующие предоставления медицинской помощи матери, неуточненные
2431
O36.0
Резус-иммунизация, требующая предоставления медицинской помощи матери
2432
O36.1
Другие формы изоиммунизации, требующие предоставления медицинской помощи матери
2433
O36.2
Водянка плода, требующая предоставления медицинской помощи матери
2434
O36.3
Признаки внутриутробной гипоксии плода, требующие предоставления медицинской помощи матери
2435
O36.4
Внутриутробная гибель плода, требующая предоставления медицинской помощи матери
2436
O36.5
Недостаточный рост плода, требующий предоставления медицинской помощи матери
2437
O36.6
Избыточный рост плода, требующий предоставления медицинской помощи матери
2438
O36.7
Жизнеспособный плод при абдоминальной беременности, требующей предоставления медицинской помощи матери
2439
O36.8
Другие уточненные отклонения в состоянии плода, требующие предоставления медицинской помощи матери
2440
O36.9
Отклонения в состоянии у плода, требующие предоставления медицинской помощи матери, неуточненные
2441
O41.0
Олигогидрамнион
2442
O41.1
Инфекция амниотической полости и плодных оболочек
2443
O41.8
Другие уточненные нарушения амниотической жидкости и плодных оболочек
2444
O41.9
Нарушение амниотической жидкости и плодных оболочек неуточненное
2445
O42.0
Преждевременный разрыв плодных оболочек, начало родов в последующие 24 ч
2446
O42.1
Преждевременный разрыв плодных оболочек, начало родов после 24-часового безводного периода
2447
O42.2
Преждевременный разрыв плодных оболочек, задержка родов, связанная с проводимой терапией

1069
79.21
Ішкі фиксациясыз иық сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1070
79.22
Ішкі фиксациясыз иық және білек сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1071
79.23
Ішкі фиксациясыз білезік және алақан сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1072
79.24
Ішкі фиксациясыз қол саусақтары сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1073
79.25
Ішкі бекітусіз сан сүйегі сынықтарының ашық репозициясы
1074
79.26
Ішкі фиксациясыз үлкен және кіші жіліншілік сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1075
79.27
Ішкі фиксациясыз табанға дейінгі және табан сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1076
79.28
Ішкі фиксациясыз аяқ саусақтары сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1077
79.29
Ішкі фиксациясыз басқа анықталған сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1078
79.30
Ішкі фиксация арқылы орналасқан жері анықталмаған сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1079
79.31
Ішкі фиксация арқылы иық сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1080
79.311
Шектеуші интрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен иық сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1081
79.32
Ішкі фиксация арқылы иық және білек сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1082
79.321
Шектеуші интрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен иық және білек сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1083
79.33
Ішкі фиксация арқылы білезік және алақан сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1084
79.331
Шектеуші интрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен білезік және алақан сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1085
79.34
Ішкі фиксация арқылы қол саусақтары сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1086
79.341
Шектеуші интрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен өқол саусағы сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1087
79.37
Ішкі фиксация арқылы табанға дейінгі және табан сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1088
79.371
Шектеуші интрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен табанға дейінгі және табан сүйектері сынықтарының ашық репозициясы
1089
79.38
Ішкі фиксация арқылы аяқ саусақтары сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1090
79.381
Шектеуші интрамедуллярлы остеосинтез арқылы ішкі фиксациямен табан саусақтарының сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1091
79.39
Ішкі фиксация арқылы басқа анықталған сүйек сынықтарының ашық репозициясы
1092
79.01
Ішкі фиксациясыз иық сүйектері сынықтарының жабық репозициясы
1093
79.02
Ішкі фиксациясыз білек және алақан сүйектері сынықтарының жабық репозициясы

1069
79.21
Открытая репозиция костных обломков плечевой кости без внутренней фиксации
1070
79.22
Открытая репозиция костных обломков лучевой и локтевой кости без внутренней фиксации
1071
79.23
Открытая репозиция костных обломков костей запястья и пястных костей без внутренней фиксации
1072
79.24
Открытая репозиция костных обломков фаланг кисти без внутренней фиксации
1073
79.25
Открытая репозиция костных обломков бедренной кости без внутренней фиксацией
1074
79.26
Открытая репозиция костных обломков большеберцовой и малоберцовой костей с внутренней фиксации
1075
79.27
Открытая репозиция костных обломков предплюсневых и плюсневых костей без внутренней фиксации
1076
79.28
Открытая репозиция костных обломков фаланг стопы без внутренней фиксации
1077
79.29
Открытая репозиция костных обломков другой уточненной кости без внутренней фиксации
1078
79.30
Открытая репозиция костных обломков кости неуточненной локализации с внутренней фиксацией
1079
79.31
Открытая репозиция костных обломков плечевой кости с внутренней фиксацией
1080
79.311
Открытая репозиция костных отломков плечевой кости с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом
1081
79.32
Открытая репозиция костных обломков лучевой и локтевой кости с внутренней фиксацией
1082
79.321
Открытая репозиция костных отломков лучевой и локтевой кости с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом
1083
79.33
Открытая репозиция костных обломков костей запястья и пястных костей с внутренней фиксацией
1084
79.331
Открытая репозиция костных отломков костей запястья и пястных костей с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом
1085
79.34
Открытая репозиция костных обломков фаланг кисти с внутренней фиксацией
1086
79.341
Открытая репозиция костных отломков фаланг кисти с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом
1087
79.37
Открытая репозиция костных обломков предплюсневых и плюсневых костей с внутренней фиксацией
1088
79.371
Открытая репозиция костных отломков предплюсневых и плюсневых костей с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом
1089
79.38
Открытая репозиция костных обломков фаланг стопы с внутренней фиксацией
1090
79.381
Открытая репозиция костных отломков фаланг стопы с внутренней фиксацией блокирующим интрамедуллярным остеосинтезом
1091
79.39
Открытая репозиция костных обломков другой уточненной кости с внутренней фиксацией
1092
79.01
Закрытая репозиция костных отломков плечевой кости без внутренней фиксации
1093
79.02
Закрытая репозиция костных отломков лучевой и локтевой кости без внутренней фиксации

18 жасқа дейінгі балалар, жүкті, босанатын әйелдер, 65 жастан жоғары адамдар, І және ІІ топтағы мүгедектер;
аурудың бейініне сәйкес өлшем шарттар бойынша қосымша бағалау жүргізілген және нәтижелері бойынша тәулік бойы дәрігердің бақылау қажеттілігі бар адамдар кіреді:
1) нерв жүйесі аурулары кезінде:
G50.0 Үштік нервтің невралгиясы;
G54.0 Иық байланысының зақымы;
G54.2 Мойын қабықтарының зақымы, басқа жерлерде жіктелмеген;
G54.4 Бел қабықтарының зақымы, басқа жерлерде жіктелмеген.
Рентгенологиялық және магнитті-резонансты томографиямен расталған радикулопатия, спондилоартроз белгілері, дегенеративті-дистрофиялық өзгерістер, омыртқаның омыртқааралық дискілерінің прторузиясы және жарығы бар ауру синдромы болған кезде, ауру қарқыны ВҰШ (визуалды ұқсас шкаласы) жүйесін бағалау шкаласы бойынша бағаланады.
Пациентті аурудың айқын дәрежесіне сәйкес келетін ұзындығы 10 см нүктеге градустандырылмаған сызыққа белгілеуді сұрайды. Сызықтың сол жақ шекарасы "ауырсыну жоқ" деген, оң жағы "бұрын соңды болмаған ең қатты ауырсыну" деген ұғымға сәйкес келеді.
Ауырсыну синдромын басу бойынша іс-шара қосымша жүзеге асырылады және 30минуттан кейін қарқынды ауырсынуды қайтадан бағалау жүргізіледі.
Ауырсыну қарқындылығы 13 мм-ге өзгергенін динамикалық бағалаған кезде, стационардың қабылдау бөлімшесінің маманы тіркелген жері бойынша МСАК ұйымына жүгінуді ұсынады және пациенттің тұрғылықты жері бойынша активті береді.
Оң әсер болмаған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
2) эндокриндік жүйе аурулары кезінде:
E05.0 Диффузды жемсауы бар тиреотоксикоз;
E05.2 Уытты көп түйінді жемсауы бар тиреотоксикоз.
Асқынған ағымын және тиреуытты криз белгілерін айқындау, тиреотоксикоз симптомдарын азайту және алып тастау және хирургиялық ауруласулар туралы мәселені шешу үшін қалқанша безінің ұлғаю дәрежесі және гормоналды статусы бағаланады.
Электрокардиография (жүрек жиырылысының жиілігі, Р және Т ұшталған тісшелері, жүрекшенің жарқырауы; экстрасистолия; T сегментінің депрессиясы, Т теріс тілігі; сол жақ жүрекше гипертрофиясы белгілері) және қалқанша безінің УЗД-сы (қалқанша безі көлемінің диффузды ұлғаюы, тіннің гипоэхогенттігі, оның қанағымының күшеюі).
Қалқанша безінің гормондарына қан нәтижелері болған кезде, ТТГ болуы және Т4 пен Т3 (жоғарылауы) шөгуі бағаланады.
E10.5 Перифериялық қан айналым бұзылысы бар инсулинге тәуелді қан диабеті;

дети до 18 лет, беременные, родильницы, лица старше 65 лет;
лица, которым проведена дополнительная оценка состояния по критериям в соответствии с профилем заболевания и по результатам которой имеется необходимость круглосуточного врачебного наблюдения:
1) при болезнях нервной системы:
G50.0 Невралгия тройничного нерва;
G54.0 Поражения плечевого сплетения;
G54.2 Поражения шейных корешков, не классифицированные в других рубриках;
G54.4 Поражения поясничных корешков, не классифицированные в других рубриках.
При наличии болевого синдрома с признаками радикулопатии, спондилоартроза, дегенеративно-дистрофических изменений, протрузии и грыжи межпозвоночных дисков позвоночника, подтвержденных рентгенологически и магнитно-резонансной томографией, оценивается интенсивность боли по шкале оценки системе ВАШ (визуальная аналоговая шкала).
Пациента просят отметить на неградуированной линии длиной 10 см точку, которая соответствует степени выраженности боли. Левая граница линии соответствует определению "боли нет", правая - "худшая боль, какую можно себе представить".
Дополнительно осуществляются мероприятия по купированию болевого синдрома и через 30 минут проводится повторная оценка интенсивности боли.
При динамической оценке изменения интенсивности боли более чем на 13 мм, специалист приемного отделения стационара рекомендует обратиться в организацию ПМСП по месту прикрепления и передает актив в поликлинику по месту жительства пациента.
В случае отсутствия положительного эффекта пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
2) при болезнях эндокринной системы:
E05.0 Тиреотоксикоз с диффузным зобом;
E05.2 Тиреотоксикоз с токсическим многоузловым зобом.
Оценивается степень увеличения щитовидной железы и гормональный статус для выявления осложненного течения и признаков тиреотоксического криза, уменьшения и снятия симптомов тиреотоксикоза и решения вопроса о хирургическом вмешательстве.
Проводится электрокардиография (учащение сердечных сокращений; высокие, заостренные зубцы Р и Т; мерцание предсердий; экстрасистолия; депрессия сегмента ST, отрицательный зубец Т; признаки гипертрофии левого желудочка) и УЗИ щитовидной железы (диффузное увеличение объема щитовидной железы, гипоэхогенность ткани, усиление ее кровотока).
При наличии результатов крови на гормоны щитовидной железы оценивает содержание ТТГ и концентрации свободных Т4 и Т3 (повышены).
E10.5 Инсулинзависимый сахарный диабет с нарушениями периферического кровообращения;

E11.5 Перифериялық қан айналым бұзылысы бар инсулинге тәуелсіз қан диабеті.
Пациентте мынадай асқынулардың болу жағдайы бағаланады: жүрген кезде және түнгі уақыттарда қатты ауырсынулар, ауыспалы ақсау, аяқтардың қан тамырларында пульсацияның болмауы, ойық жарадан гангренаға дейінгі айқын трофикалық жазылмайтын өзгерістер түрінде перифериялық қан айналым бұзылысы.
Зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізіледі:
-жалпы қан талдауы және коагулограмма (тромбтүзілуіне тенденция);
- қан глюкозасы (гипергликемия);
- қандағы холестерин (гиперхолестеринемия);
- аяқар артериясының УДДГ (қан ағым жылдамдығының баяулауы).
E10.6 Басқа да нақтыланған асқынулары бар инсулинге тәуелді қант диабеті.
Қарқынды терапияның және үнемі дәрігерлік бақылауды талап ететін асқынулардың болу жағдайы бағаланады: диабеттік нейропатия, көздің зақымдануы, бүйректің зақымдануы түріндегі неврологиялық асқынулар.
Жоғары қауіп белгілері ескеріледі: көз тамырларының микротромбозы, ауыспалы соқырлық, бүйрек тамырларының тромбалануы, бүйрек функциясының жетіспеушілігі, дәрі-дәрмектік емге көнбейтін.
Зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізіледі:
-жалпы қан талдауы және коагулограмма (тромбтүзілуіне тенденция);
- қан глюкозасы (гипергликемия);
- көрсеткіштері нормадан асып кететін, холестериннің, креатининнің, қалдық азоттың болуына биохимиялық талдау;
- несептің жалпы талдауы (төмен үлес салмағы);
- түйінді сүзгі жылдамдығы (несептегі ТСЖ-нің кемінде 29-15 мл/мин төмендеуі);
- офтальмоскопия (көз түбіндегі өзгерістер: ұлғаю, тамырлардың быртиуы, микроаневризмдер; диабеттік катаракта, блефарит, кератопатия диабеттік ретинопатия, көздің қасаң қабығының зақымдануы, трофикалық ойықжара, қайталама глаукома).
Асқынулар мен қауіптер белгілері болған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
3) қан айналым жүйесі аурулары кезінде:
I 20.8 Стенокардияның басқа түрлері.
Қарқынды терапияның және үнемі дәрігерлік бақылауды талап ететін асқынулардың болу жағдайы бағаланады: гемодинамикалық тұрақсыздық немесе кардиогенндік шок, кеуде қуысындағы ушығатын немесе жалғасатын ауырсыну, дәрі-дәрмектік емге көнбеу; өміріне қауіп төндіретін аритмиялар немесе жүректің тоқтауы, ST сегментінің немесе Т тісшегінің, әсіресе ST сегментінің ауыспалы элвациясы бар қайталама динамикалық өзгерістер.
Зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізіледі:
- жоғары сезімтал тропонин түскен кезде және 1-3 сағаттан кейін қайтадан, немесе тиісті анализаторлар болған кезде, 0-1 сағаттан кейін;

E11.5 Инсулиннезависимый сахарный диабет с нарушениями периферического кровообращения.
Оценивается состояние пациента на наличие осложнения: нарушение периферического кровоснабжения в виде упорных болей при ходьбе и в ночное время, перемежающаяся хромота, отсутствие пульсации на сосудах нижних конечностей, незаживающие выраженные трофические изменения от язв до гангрены.
Проводятся лабораторные и инструментальные исследования:
общий анализ крови и коагулограмма (тенденция к тромбообразованию);
глюкоза крови (гипергликемия);
холестерин крови (гиперхолестеринемия);
УЗДГ артерий нижних конечностей (замедление скорости кровотока).
E10.6 Инсулинзависимый сахарный диабет с другими уточненными осложнениями.
Оценивается состояние на наличие осложнений, требующих интенсивной терапии и постоянного врачебного наблюдения: неврологические осложнения в виде диабетической нейропатии, поражения глаз, поражения почек.
Учитываются признаки высокого риска: микротромбоз сосудов глаз, преходящая слепота, тромбирование сосудов почек, почечная недостаточность, устойчивые к медикаментозному лечению.
Проводятся лабораторные и инструментальные исследования:
общий анализ крови и коагулограмма (тенденция к тромбообразованию);
глюкоза крови (гипергликемия);
биохимический анализ крови на содержание холестерина, креатинина, остаточного азота, показатели которых превышают нормы;
общий анализ мочи (низкий удельный вес);
скорость клубочковой фильтрации (снижение СКФ мочи менее 29-15 мл/мин.);
офтальмоскопия (изменения на глазном дне: расширение, извитость вен, микроаневризмы; диабетическая катаракта, блефарит, кератопатия диабетическая ретинопатия, поражение роговицы, трофические язвы, вторичная глаукома).
В случае наличия признаков осложнений и рисков пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
3) при болезнях системы кровообращения при заболеваниях:
I 20.8 Другие формы стенокардии.
Оценивается состояние на наличие риска осложнений, требующих интенсивной терапии и постоянного врачебного наблюдения: гемодинамическая нестабильность или кардиогенный шок, рецидивирующая или продолжающаяся боль в грудной клетке, устойчивая к медикаментозному лечению; жизнеугрожаемые аритмии или остановка сердца, повторные динамические изменения сегмента ST или зубца Т, особенно с преходящей элевацией сегмента ST.
Проводятся лабораторные и инструментальные исследования:
высокочувствительный тропонин при поступлении и через 1-3 часа повторно, или через 0-1 часов при наличии соответствующих анализаторов;

- стандартты Т тропонин болмаған кезде, қажеттілігіне қарай 6-9 сағаттан кейін қайта айқындай отырып (барлық әдістер сандық өлшемде);
- қанның жалпы талдауы (гемоглобин, гематокрит, тромбоциттер және басқалары.);
- қанның глюкозасы.
- электрокардиография: жүрек ауруларының коронарлық белгілері (оның ішінде бастан өткерген миокард инфаркті), миокард ишемиясы кезіндегі ST сегментінің байланысы немесе перикард зақымының белгілері; сол жақ жүрекшенің гипертрофиясы, Гис түйінінің аяқтарын блоктау, жүрекшелердің уақтынан бұрын қозуы, артмиялар немесе өткізгіштінің бұзылуы;
- эхокардиография (болған кезде): қақпақшалардың кемістігі, гипертрофиялық кардиомиопатия, жүрекшелер функциясының төмендеуі, локальді жиырылуының бұзылуы;
- ЭКГ-ні тәуліктік мониторингілеу (болған кезде): миокард ишемиясының критерийлері, ST> 2 мм сегментінің депрессиясы және оның ұзақтығы.
Миокард ишемиясын ушықтыратын немесе оның ағымын үдететін қосалқы жағдайлар ескеріледі:
- оттегін жоғарылатып тұтыну: артериялық гипертензия, гипертиреоз, жүректіңа орталық ақауы;
- оттегінің түсуін төмендететін: анемия, пневмония, бронх демікпесі, өкпенің созылмалы осбтруктивті ауруы, өкпе гипертензиясы, гиперкоагуляция, туа біткен және жүре пайда болған жүрек ақаулары.
I 11.9 Жүрек функциясының жетіспеушілігісіз (тұрып қалған) жүректің басымды зақымы бар гипертензивтік (гипертониялық) ауру.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- емдеуе жатқызуға дейінгі кезеңде, оның ішінде қабылдау бөлімшесінде басылмайтын гипертониялық криз;
- гипертониялық энцефлапотияның айқын пайда болуымен гипертониялық криз;
Аспаптық зерттеулер жүргізіледі және бағаланады:
- электрокардиография: жүректің электрлі осінің солға қарай ауытқуы, сол жақ жүрекшенің гипертрофиясы белгілері, Гис түйінінің аяқтарын блктау, жүрекшелердің уақтынан бұрын қозуы, артмиялар немесе өткізгіштінің бұзылуы;
- эхокардиография (болған кезде): қақпақшалардың кемістігі, жүрекшелер функциясының төмендеуі, миокард гипертрофиясы;
- артериялық қысымды (болған кезде) тәуліктік мониторингілеу.
I67.8 Ми қантамырларының басқа да анықталған зақымдары.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- прогредиентті ағым (каротиді немесе вертебралды-базилярлы жүйсінің жетіспеушілігі симпотомдарының өсуі):
-когнитивті бұзылыс;
-қозғалу функцияларының бұзылуы:
- транзиторлы ишемиялық шабуыл, инсульттің даму қаупі.
Бұзылулар мен қауіптер белгілері болған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.

при отсутствии стандартный тропонин T с повторным определением через 6-9 часов при необходимости (все методы в количественном измерении);
общий анализ крови (гемоглобин, гематокрит, тромбоциты и др.);
глюкоза крови.
электрокардиография: признаки коронарной болезни сердца (в том числе, перенесенный инфаркт миокарда), смещение сегмента ST при ишемии миокарда или признаки поражения перикарда; гипертрофия левого желудочка, блокада ножки пучка Гиса, синдром преждевременного возбуждения желудочков, аритмии или нарушения проводимости;
эхокардиография (при наличии): пороки клапанов, гипертрофическая кардиомиопатия, сниженная функция желудочков, нарушение локальной сократимости;
суточное мониторирование ЭКГ (при наличии): критерии ишемии миокарда депрессия сегмента ST> 2 мм и ее длительность.
Учитываются сопутствующие состояния, провоцирующие ишемию миокарда или усугубляющие ее течение:
повышающие потребление кислорода: артериальная гипертензия, гипертиреоз, аортальные пороки сердца;
снижающие поступление кислорода: анемия; пневмония, бронхиальная астма, хроническая обструктивная болезнь легких, легочная гипертензия, гиперкоагуляция, врожденные и приобретенные пороки сердца.
I 11.9 Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца без (застойной) сердечной недостаточности.
Определяются основания для госпитализации:
гипертонический криз, не купирующийся на догоспитальном этапе, в том числе в приемном отделении;
гипертонический криз с выраженными проявлениями гипертонической энцефалопатии;
Проводятся инструментальные исследования и оценивается:
электрокардиография: отклонение электрической оси сердца влево, признаки гипертрофии левого желудочка, блокада ножки пучка Гиса, синдром преждевременного возбуждения желудочков, аритмии или нарушения проводимости;
эхокардиографию (при наличии): пороки клапанов, сниженная функция желудочков, гипертрофия миокарда;
суточное мониторирование артериального давления (при наличии).
I67.8 Другие уточненные поражения сосудов мозга.
Определяются основания для госпитализации:
прогредиентное течение (нарастание симптомов недостаточности каротидной или вертебрально-базилярной системы):
когнитивные расстройства;
нарушения двигательных функций:
транзиторная ишемическая атака, риск развития инсульта.
В случае наличия признаков расстройств и рисков пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.

4) ас қорыту ағзаларының аурулары кезінде:
K25.3 Қан ағымсыз және туындаусыз жіті асқазан ойықжарасы;
K26.3 Қан ағымсыз және туындаусыз жіті тоқішек ойықжарасы.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- емдеуе жатқызуға дейінгі кезеңде және оның ішінде қабылдау бөлімшесінде спазмолитиктермен басылмайтын диспепсиямен сүйемелденеиін қарқынды ауырсыну;
- емдеуе жатқызуға дейінгі кезеңде эрадикацияға берілмейтін Helicobacter pylori бар ойықжара ауруы;
- малигнизацияны болдырмау мақсатында отбасылық анамнезінде болған асқазанның ойықжара ауруы;
- өзара асқыну синдромы (қосалқы аурулары) бар ойықжара ауруы.
K74.3 Бастапқы билиарлы цирроз;
K74.4 Екінші билиарлы цирроз.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- қандағы АлТ, АсТ көрсеткіштерінің 10 реттен астамға жоғарылауы ретінде қандағы патологиялық өзгерістермен расталған процестің белсенділігі, қан ұюының қаупті төмендеуі (тромбаланған уақыт 100 секундттан астам, МНО 6,5 астам).
Қарқынды терапияны және тұрақты дәрігелік бақылауды талап ететін асқынулардың туындау қаупі бағаланады:
- команың дамуы: патологиялық рефлекстердің болуы: Бабинский, Жуковский, Гордон және Хоботков;
- фиброгастродуоденоскопия жүргізу (өңештің ұлғайған веналарынан қан кетуге күдік);
- электроэнцефалография (баяу дельта-толқындардың пайда болуы, льфа-ритмнің баяулауы).
Асқынулар мен қауіптер белгілері болған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
5) сүйек-бұлшық ет жүйесінің аурулары кезінде:
М05.8 Басқа серопозитивті ревматоидті артридтер.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- басылмайтын ауырсыну синдромы,
- буындар қозғалысының бұзылуы және өз-өзіне қызмет етудің қиындауы.
Патологиялық өзгерістермен расталған процестің белсенділігі:
- қанның (ЭШЖ жеделдеуі, лийкоцитоздың жоғарылауы);
- рентгенологиялық өзгерістер: буындар деформациясы, субхондральді аймақтың склерозы.
М42.1 Ересектердегі омыртқа остеохондрозы;
М51.1 Бел және радиклопатиясы бар басқа да жерлернің омыртқааралық дискілерінің зақымдалуы.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады: омыртқаның әртүрлі бөліктерінің омыртқаралық дискілерінің протрузиясы және жарығы, радикулопатиялар, спондилез, спондилоартроз, рентгенографиядағы және МРТ-дағы дегенеративті-дистрофиялық өзгерістер және асқынудың жаму қаупі бағаланады:
- неврологиялық симптомдар: аяқ бұлшықеттері күшінің 2-3 балға дейін төмендеуі, бұлшы ет атрофиясының белгілері;
- жұлын миының ишемиясына және инфарктіге әкелетін параличтер.
Қауіптер болған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.

4) при болезнях органов пищеварения:
K25.3 Язва желудка острая без кровотечения и прободения;
K26.3 Язва двенадцатиперстной кишки острая без кровотечения и прободения.
Определяются основания для госпитализации:
интенсивная боль, сопровождаемая диспепсией, не купируемая спазмолитиками на догоспитальном этапе и в приемном отделении;
язвенная болезнь, ассоциированная с Helicobacter pylori, не поддающаяся эрадикации на догоспитальном этапе;
язвенная болезнь желудка при отягощҰнном семейном анамнезе с целью исключения малигнизации;
язвенная болезнь с синдромом взаимного отягощения (сопутствующие заболевания).
K74.3 Первичный билиарный цирроз,
K74.4 Вторичный билиарный цирроз.
Выявляются основания для госпитализации:
активность процесса, подтвержденная патологическими изменениями в крови как повышение показателей АлТ, АсТ, более чем в 10 раз, критическое снижение свертываемости крови (протромбиновое время более 100 сек, МНО более 6,5).
Оценивается риск возникновения осложнений, требующих интенсивной терапии и постоянного врачебного наблюдения:
развитие комы: наличие патологических рефлексов: Бабинского, Жуковского, Гордона и Хоботкового;
проведение фиброгастродуоденоскопии (подозрение на кровотечение из расширенных вен пищевода);
электроэнцефалография (появление медленных дельта-волн, замедление альфа-ритма).
В случае наличия признаков осложнений пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
5) при болезнях костно-мышечной системы:
М05.8 Другие серопозитивные ревматоидные артриты.
Выявляются основания для госпитализации:
некупируемый болевой синдром,
нарушение подвижности суставов и затруднение самообслуживания.
Активность процесса, подтвержденная патологическими изменениями:
крови (ускорение СОЭ, СРБ повышение, лейкоцитоз);
рентгенологические изменения: деформация суставов, склероз субхондральной зоны.
М42.1 Остеохондроз позвоночника у взрослых;
М51.1 Поражения межпозвоночных дисков поясничного и других отделов с радикулопатией.
Выявляются основания для госпитализации: протрузии и грыжи межпозвоночных дисков различных отделов позвоночника, радикулопатии, спондилеза, спондилоартроза, дегенеративно-дистрофические изменения на рентгенографии и МРТ позвоночника и оценивается риск развития осложнений:
неврологические симптомы: снижение силы мышц конечностей до 2-3 баллов, признаки атрофии мышц;
параличи, ведущие к ишемии и инфаркту спинного мозга.
В случае наличия рисков пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.

6) тыныс алу ағзаларының аурулары:
J18.0 Нақтыланбаған бронхопневмония;
J18.8 Басқа пневмония, қоздырғышы анықталмаған;
Жағдайының ауырлығы бағаланады: айқын инфекциялық-уытты синдром (тұншығу, гипотония, гипертермия). Асқынулардың жоғары қауіп және даму белгілері айқындалады: инфекциялық-уытты шок, плеврит, абсцедтеу.
J44.8 Басқа нақтыланбаған созылмалы обструктивті өкпе ауруы.
Жағдайының ауырлығы бағаланады: симтпомдар ауырлығыны айтарлықтай өсуі, тыныш кезде, тұншығудың аяқ астынан дамуы, жаңа симптомдардың пайда болуы - цианоз, перифериялық ісу, ушығу, жүргізілген терапиямен басылмау. Асқынулардың жоғары қаупі және даму белгілері айқындалады: тромбоэмболия, пневмоторакс, жүрекшеаралық предсердий.
Асқынулардың дамуының жоғарғы қаупінің белгілері болған кезде, пациент тәуліктік стационарға емдеуге жатқызылады.
J45.0 Аллергиялық компонентке иелік ететін демікпе;
J45.8 Аралас демікпе.
Жағдайы бағаланады: экспираторлы тұншығу, тыныс алу қозғалыстарының жиілігі 1 минутта 30-дан аспайды.
Асқынулардың жоғары қауіп және даму белгілері айқындалады: бронх демкіпесінің ауыр ұстамасы, тыныс алу жеткіліксіздігінің болуы.
Зерттеудің функционалдық әдістері жүргізіледі:
- пикфлоуметрия;
- спирометрия.
Бронх демікпесінің ауыр ұстамасы кезінде, спирометрия кезінде, бірінші секундтағы үдемелі демнің көлемі немесе пикфлоуметрия кезіндегі тиісті мәндерден кемінде 80% болатын пикфлоуметрия кезіндегі демнің ең жоғарғы жылдамдығы, спирометрия кезінде, бірінші секундтағы үдемелі демнің көлемі көрсеткішінің вариабельділігі немесе пикфлоуметрия кезіндегі >30% демнің ең жоғарғы.
Пациентке емдеу хаттамасына сәйкес бронхты кеңейтетін перпараттар тағайындалады, бұл ретте:
- тез әсер жоқ;
-әсер кемінде 3 сағат сақталады.
кортикостероидтер:
- қолданғаннан кейін 2-6 сағат ішінде жақсару жоқ;
- одан әрі нашарлау, тыны салу және өкпе-жүрек функциясының жетіспеушілігінің өршуі, "дыбыссыз өкпе" байқалады.
Оң әсер болмаған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
7) несеп жыныстық жүйесінің аурулары кезінде:
N10 Жіті тубулоинтерстициалды нефрит;
N11.1 Созылмалы обструктивті пиелонефрит;
N11.8 Басқа созылмалы тубулоинтерстициалды нефриттер.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
Антибиотиктерді қабылдау аясында басылмайтын 40 0С-дан жоғары қалшылдау және амбулаториялық жағдайларда зертханалық-аспаптық зерттеп-қараумен расталған:
- кемінде 29-15 мл/мин түйінді сүзгі жылдамдығының ушығып төмендеуі;
- УЗД – бүйрек өлшемінің кішіреюі;
- жалпы қан талдауы (лейкоцитурия), жалпы несеп талдауы (пиурия, протеинурия).
Асқынулардың даму қаупі бағаланады: абсцедтелу, бүйрек функциясының жетіспеушілігі.

6) болезни органов дыхания:
J18.0 Бронхопневмония неуточненная;
J18.8 Другая пневмония, возбудитель не уточнен;
Оценивается тяжесть состояния: выраженный инфекционно-токсический синдром (одышка, гипотония, гипертермия). Выявляются признаки высокого риска и развитие осложнений: инфекционно-токсический шок, плеврит, абсцедирование.
J44.8 Другая уточненная хроническая обструктивная легочная болезнь.
Оценивается тяжесть состояния: значительное нарастание тяжести симптомов, внезапное развитие одышки в покое, появление новых симптомов - цианоз, периферические отҰк, и обострение, не купируемое проводимой терапией. Выявляются признаки высокого риска и развития осложнений: тромбоэмболия, пневмоторакс, фибрилляция предсердий.
При наличии признаков высокого риска развития осложнений, пациент госпитализируется в круглосуточный стационар.
J45.0 Астма с преобладанием аллергического компонента;
J45.8 Смешанная астма.
Оценивается состояние: экспираторная одышка, частота дыхательных движений составляет более 30 в 1 мин.
Выявляются признаки высокого риска и развития осложнений: тяжелый приступ бронхиальной астмы, наличие дыхательной недостаточности.
Проводятся функциональные методы исследования:
пикфлоуметрия;
спирометрия.
При тяжелом приступе бронхиальной астмы объем форсированного выдоха за первую секунду при спирометрии, или пиковая скорость выдоха при пикфлоуметрии менее 80% от должных значений при пикфлоуметрии, вариабельность показателей объема форсированного выдоха за первую секунду при спирометрии или пиковая скорость выдоха >30% при пикфлоуметрии.
Пациенту назначаются бронхорасширяющие препараты, согласно клиническому протоколу лечения, при этом:
нет быстрого эффекта;
эффект сохраняется менее 3-х часов.
кортикостероиды:
нет улучшения в течение 2-6 часов после применения;
наблюдается дальнейшее ухудшение, нарастание дыхательной и легочно-сердечной недостаточности, "немое легкое".
В случае отсутствия положительного эффекта пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
7) при болезнях мочеполовой системы:
N10 Острый тубулоинтерстициальный нефрит;
N11.1 Хронический обструктивный пиелонефрит;
N11.8 Другие хронические тубулоинтерстициальные нефриты.
Выявляются основания для госпитализации:
некупируемая лихорадка на фоне приема антибиотиков выше 40 °С и подтвержденные лабораторно-инструментальные обследования в амбулаторных условиях:
прогрессирующее снижение скорости клубочковой фильтрации менее 29-15 мл/мин,
УЗИ - уменьшение размеров почек,
общий анализ крови (лейкоцитурия), общий анализ мочи (пиурия, протеинурия).
Оценивается риск развития осложнений: абсцедирование, почечная недостаточность.

N70.1 Созылмалы сальпингит және оофорит.
Емдеуге жатқызу үшін негіздер айқындалады:
- интоксикация симптомдары: дене қызуының жоғарылауы, ЭШЖ артуы, қарқынды ауырсынулар;
- УЗД (трансвагиналды): спайкалардың болуы және кіші жамбастағы дөңгес, түтікшенің гидро немесе пиосальпинск – ісік тәріздес өзгеріс кезінде.
Асқынулардың даму қаупі бағаланады: пельвиоперитонит, разрыв пиосальпинкстің жарылуы, жұмыртқаның апоплексиясы.
Оң әсер болмаған және асқынулардың белгісі болған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
S 06.1 Мидың шайқалуы.
Пациент қаңқа-миының жарақатына күдікпен жүгінген кезде, мидың шайқалуы мен соққы алуының сараланған диагностикасы жүзеге асырылады.
Мидың соққы алу симптомдары болған кезде:
естен тану: бірнеше және оданда көп минуттар бойы;
сананың жалпы бұзылуы: тежелу, ұйқышылдық, қанық емес амнезия, сананың шатасуы;
мидың ісуінен туындайтын бас ауруы, ликвор ағынының бұзылуы, бастың айналуы;
жүректің айнуы және құсу, қалшылдау;
артериялық қысымның қалыпты деңгейінің бұзылуы: жүрек соғысы 120-ға дейін жеделдеу немесе минутына 45 соққыға дейін баяулау кезінде, 140/80 мм рт. соққыдан 180/100 мм рт.соққыға дейін және одан жоғары артуы;
гипертермия: температураның болар болмастан 40-410С дейін жоғарылауы;
ми жасушаларының бұзылуы салдарынан туындайтын неврологиялық симптомдар, ликвор тоғының бұзылуы және жасуша бытаруы тағамдарынан улану: көздің кенеттен қозғалуы, бұлшық ет спазмалары, аяқ-қолдардың құрысуы, сөйлеуден айрылып қалу;
айқындылығы әртүрлі дәрежедегі менингеалды белгілер.
Растау үшін мидың (мида құрылымдық өзгерістердің және/немесе қаңқа сүйектерінің сынуының болуына) компьютерлік томография (болған кезде) жүргізіледі.
Мидың соққы алу диагнозы расталған жағдайда, пациент жүргізілген іс-шаралары және емдеуге жатқызу себептері ақпараттық жүйеде көрсетіліп, тәуіктік стационарға емдеуге жатқызылады.
Мидың шайқалуы диагнозы кезінде, пациентке тынығу, кемінде 5 күн төсек режимі және амбулаториялық жағдайларда бақылауда болу ұсынылады.
J30.4 Нақтыланбаған аллергиялық ринит, J45.0 Аллергиялық компонентке ие демікпе, D69.0 Аллергиялық пурпура L50.0Аллергилық итжегі, Т78.4 Нақтыланбаған аллергия.
Аурулардың көрсетілген коды бар, аллерголог-дәрігердің бақылауымен провокациялық дозаланатын тест жүргізуді талап ететін, сондай-ақ реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі бар тәуліктік стаицонарға емдеуге жатқызылуы тиіс пациенттер.
Жоғарыда көрсетілген нозологиялар бойынша зерттеп-қарау тізбесі АХЖ-10 кодтарының тізбесіне сәйкес сай болмаған жағдайда, бекітілген диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына бағдарлануы тиіс.
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
10-қосымша
Форма
Нысан
Күту парағы
Лист ожидания _____________________________________
Облыс/Қала Күні Область/Город____________________ Дата _____________________
Реттік №
№ по порядку
Пациентті жіберу кодының №
№ Кода направления пациента
Науқастың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (толық)
Фамилия, имя, отчество больного (при его наличии) (полностью)
Жынысы (еркек-1, әйел-2)
пол (мужской-1, женский-2)
Өңір (қала-1, ауыл-2)
Регион (город -1, село-2)
Науқастың туған күні
Дата рождения больного
Науқастың мекенжайы және байланыс телефоны
Домашний адрес и контактные телефоны больного
Науқасты Емдеуге жатқызуға жіберген медициналық ұжым
Медицинская организация, направившая больного на госпитализацию
Жолдама берген ұйымның диагнозы (Аурулардың халықаралық жиынтылығы-10)
Диагноз направившей организации (по Международной классификации болезней -10)
Науқасты жіберген облыстың коды
Код области, откуда направлен больной
Науқас бағытталған медициналық ұжым коды
Код медицинской организации, куда направляется больной
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Пациенттің реттік нөмірі
Порядковый номер
пациента
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(Кестенің жалғасы)
Науқас жіберілген медициналық ұжым
Медицинская организация, в которую направлен больной
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Өтінім тіркелген күн (күні, айы, жылы)
Дата регистрации заявки (число, месяц, год)
Емхана белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная поликлиникой
Стационар белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата Госпитализации, определенная стационаром
Емдеуге жатқызу бюросы белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная бюро госпитализации
Нақты емдеуге жатқызу күні (күні, айы, жылы)
Дата окончательной госпитализации (число, месяц, год)
Емдеуге жатқызуға жіберген дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) врача, направившего на госпитализацию
Емдеуге жатқызу орын алмаған немесе одан басқа тарту күні және себебі
Дата и причина несостоявшейся госпитализации или отказа
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
11-қосымша
Форма
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ МИНИСТРЛІГІ МИНИСТЕРСТВО ЗДРАВООХРАНЕНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ЖОСПАРЛЫ ЕМДЕУГЕ ЖАТҚЫЗУ ТАЛОНЫ ТАЛОН ПЛАНОВОЙ ГОСПИТАЛИЗАЦИИ
Коды/Код ________________________________________
Құжатты қалыптастыру күні ___________ Құжатты қалыптастыру уақыты ___________
(Дата формирования документа) (Время формирования документа)
Азамат (ша) (Гражданин (ка))
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) /фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні (Дата рождения) _________________ Пол (Жынысы) ___________
Диагнозы (Диагноз)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жіберілді (Направляется)
_____________________________________________________________________
кім (кем)
Жіберілді (Направляется в)
_______________________________________________________________ қайда (куда)
Емханамен белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызу күні
______________________________
Дата планируемой госпитализации, определенная поликлиникой
Емдеуге жатқызу коды бойынша республика стационарларындағы бос төсектер жөніндегі ақпаратты және Сізді емдеуге жатқызу жоспарланған стационарыңыздағы кезегіңізді іwww.bg.eicz.kz сайтынан қарай аласыз.
По коду госпитализации Вы можете просмотреть на сайте www.bg.eisz.kz информацию о свободных койках в стационарах республики и свою очередность в стационар, куда планируется Ваша госпитализация
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
12-қосымша
Форма
Нысан
Бос төсектерді тіркеу парағы
Лист учета свободных коек
Облыс/Қала Күні Область/Город___________________ Дата ______________________
Облыстың коды
Код области
Медициналық ұйымның коды
Код медицинской организации
Медициналық ұйымның атауы
Наименование медицинской организации
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Сметалық төсек саны
Количество сметных коек
1
2
3
4
5
6
Медициналық ұйымның бойынша жиыны
Итого по медицинской организации
кестенің жалғысы
Бос төсектер туралы мәліметтер
Сведения о свободных койках
Ағымдағы күн (куні, айы, жылы)
Текущий день (дата, месяц, год)
2 күн (куні, айы, жылы)
2 день (дата, месяц, год)
3 күн (куні, айы, жылы)
3 день (дата, месяц, год)
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
13-қосымша
Форма
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
№ 001-3/е нысанды медициналық құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация Форма 001-3/у
Стационарға емдеуге жатқызу ЖОЛДАМАСЫ НАПРАВЛЕНИЕ на госпитализацию в стационар
Коды/Код __________________________________
_____________________________________________________________________
Бағыттаушы медициналық ұйымның атауы (наименование направляющей медицинской организации*)
Жіберілді (Направляется в) _____________________________________________________________________
Медициналық ұйым, бөлiмшенiң атауы (наименование медицинской организации, отделение)
Азамат (ша) (Гражданин (ка))
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) /фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күнi (Дата рождения) __________________________________________
Амбулаториялық науқастың медициналық картасының № ___________________
(№ медицинской карты амбулаторного пациента)
Мекенжайы (Домашний адрес)
_____________________________________________________________________
Жұмыс немесе оқу орны (Место работы или учебы)
_____________________________________________________________________
Диагноз/диагноз______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Халықаралық аурулар жиынтылығының коды (код по Международной классификации болезней)
_____________________________________________________________________
Өңірлік комиссияға кімжіберді
Кем направлен на региональную комиссию
_____________________________________________________________________
Хаттаманың № __________________________ Хаттаманың күні
______________________
№ протокола Дата протокола
Тіркеу күні _________________________________________________________
(Дата регистрации) __________________________________________________
Жоспарлы емдеуге жатқызу күні________________________________________
(Дата планируемой госпитализации) ___________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), дәрiгердiң коды /
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии), код врача)
Дәрiгер (Врач) __________________________
қолы (подпись)
Объективті себептер бойынша белгіленген емдеуге жатқызу күнінде келу мүмкіндігі болмаған және растау құжаттары болған жағдайда Сізге бұл туралы медицина-санитарлық алғашқы көмек ұйымын, медициналық ұйымды немесе стационарды хабардар ету қажет. Хабардар етпеген жағдайда, Стационар емдеуге жатқызудан бас тартуға құқылы.
В случае невозможности по объективным причинам явиться в установленную дату плановой госпитализации и наличии подтверждающих документов Вам необходимо известить организацию первичной медико-санитарной помощи, медицинскую организацию или стационар. При не оповещении, стационар имеет право отказать в госпитализации.
"Стационарды және емдеуге жатқызу "С выбором стационара и
Күнін таңдауға келісемін" датой госпитализации согласен(а)"
Науқастың қолы _________ Подпись больного _________
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Пациентті шұғыл емдеуге жатқызудан бас тарту
Тегі ____________________ Аты ____________________________________
Әкесінің аты _____________________________________________________________
(бар болған кезде)
Жынысы:
ер,
әйел,
айқындалмаған
Туған күні _______ күні ___________ айы_______ жылы
Үй мекенжайы
_____________________________________________________________________
Тұрғын:
қала,
Ауыл
Жұмыс/оқу орыны __________________________________________________________
Телефондары: _____________________________________________________________
Жеңілдік санаты___________________________________________________________
Тіркелген __________________________________________________________
(МҰ атауын көрсету)
"Пациентті тіркеу туралы деректер ТХТ-да жоқ"
Кім жіберді:
өз бетінше жүгіну
МСАК ұйымы
консультациялық-диагностикалық көмек ұйымы
жедел көмек
басқа стационар
перзентхана
военкомат
өзгелері
"Жүгіну түрлері: жоспарлы, шұғыл (қажеттісінің астын сызу)
Диагноздың түрі
Диагноздың типі
Диагноздың коды
Диагнозды атауы
Жарақат сипаты
Емдеуге жатқызудан бас тартқан медициналық ұйым :____________________________
Бас тарту себебі: ___________________________________________________________
Орындалған қызметтер:
Қызметтер коды
Қызметтердің атауы
Саны
Орындалған операциялар/манипуляциялар:
Операциялардың/манипуляциялардың коды
Операциялардың/манипуляциялардың атауы
Саны
Пайдаланылған дәрі-дәрмектер:
Дәрі-дәрмектің коды
Дәрі-дәрмектің атауы
Саны
Ұсынымдар:
-амбулаториялық ем;
-ұсынылған дәрілік заттар
(препараттың атауын, дозасын, қабылдау қысқалығын көрсету)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
-бейінді маманның консультациясы (бейінді көрсету)
_____________________________________________________________________
Басқа ұсынымдар: ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бас тартуды тіркеу күні:_______күні ________айы_______ жыл
Пациент _____________________________________________________________
(Пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Пациенттің қолы_____________________________________________________
Дәрігер: _______________________________________________________________
(Пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Бас тартқан дәрігердің қолы____________________________________________
Стационарлық көмек
көрсету қағидаларына
15-қосымша
Нысан

N70.1 Хронический сальпингит и оофорит.
Выявляются наличие оснований для госпитализации:
симптомы интоксикации: повышение температуры тела, повышение СОЭ, интенсивные боли;
УЗИ (трансвагинально): наличие спаек и выпота в малом тазу; при гидро- или пиосальпинксе – опухолевидное изменение трубы.
Оценивается риск развития осложнений: пельвиоперитонит, разрыв пиосальпинкса, апоплексия яичника.
В случае отсутствия положительного эффекта и наличия признаков осложнений пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
S 06.1 Сотрясение головного мозга.
При обращении пациента с подозрением на черепно-мозговую травму, осуществляется дифференциальная диагностика между сотрясением и ушибом головного мозга.
При наличии симптомов ушиба головного мозга:
потеря сознания: от нескольких минут и более;
общее расстройство сознания: заторможенность, сонливость, неяркая амнезия, спутанность сознания;
головная боль, возникающая из-за отека мозга, нарушения оттока ликвора, головокружение;
тошнота и рвота, судороги;
нарушение нормального уровня артериального давления: повышение от 140/80 мм рт. ст. до или более 180/100 мм рт. ст. при учащении сердцебиения до 120 или замедление до 45 ударов в минуту;
гипертермия: от незначительного повышения температуры до 40—41°С;
неврологические симптомы, возникающие из-за разрушения мозговых клеток, нарушения ликворного тока и отравления продуктами распада клеток: спонтанные движения глаз, мышечные спазмы, парез конечностей, утрата речи;
менингеальные признаки разной степени выраженности.
Для подтверждения проводится компьютерная томография (при наличии) головного мозга (наличие структурных изменений головного мозга и/или переломов костей черепа).
В случае подтверждения диагноза ушиба головного мозга пациент госпитализируется в круглосуточный стационар с указанием проведенных мероприятий и причиной госпитализации в информационной системе.
При диагнозе сотрясения головного мозга пациенту рекомендуется покой, постельный режим не менее 5 дней и наблюдение в амбулаторных условиях.
J30.4 Аллергический ринит неуточненный, J45.0 Астма с преобладанием аллергического компонента, D69.0 Аллергическая пурпура L50.0Аллергическая крапивница, Т78.4 Аллергия неуточненная.
Пациенты, с указанными кодами заболеваний, требующими проведения провокационного дозируемого теста под контролем врача-аллерголога, также подлежат госпитализации в круглосуточный стационар с отделением реанимации и интенсивной терапии.
В случае несовпадения перечня обследований по вышеуказанным нозологиям согласно перечня годов МКБ - 10, необходимо ориентироваться на утвержденные клинические протоколы диагностики и лечения.
Приложение 10
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма
Күту парағы
Лист ожидания _____________________________________
Область/Қала Күні Область/Город____________________ Дата ______________________________
Реттік №
№ по порядку
Пациентті жіберу кодының №
№ Кода направления пациента
Науқастың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (толық)
Фамилия, имя, отчество больного (при его наличии) (полностью)
Жынысы (еркек-1, әйел-2)
пол (мужской-1, женский-2)
Өңір (қала-1, ауыл-2)
Регион (город -1, село-2)
Науқастың туған күні
Дата рождения больного
Науқастың мекенжайы және байланыс телефоны
Домашний адрес и контактные телефоны больного
Науқасты Емдеуге жатқызуға жіберген медициналық ұжым
Медицинская организация, направившая больного на госпитализацию
Жолдама берген ұйымның диагнозы (10 -Халықаралық аурулар жиынтылығы)
Диагноз направившей организации (по Международной классификации болезней -10)
Науқасты жіберген облыстың коды
Код области, откуда направлен больной
Науқас бағытталған медициналық ұжым коды
Код медицинской организации, куда направляется больной
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Пациенттің реттік нөмірі
Порядковый номер
пациента
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(Продолжение таблицы)
Науқас жіберілген медициналық ұжым
Медицинская организация, в которую направлен больной
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Өтінім тіркелген күн (күні, айы, жылы)
Дата регистрации заявки (число, месяц, год)
Емхана белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная поликлиникой
Стационар белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата Госпитализации, определенная стационаром
Емдеуге жатқызу бюросы белгілеген емдеуге жатқызу күні
Дата госпитализации определенная бюро госпитализации
Нақты емдеуге жатқызу күні (күні, айы, жылы)
Дата окончательной госпитализации (число, месяц, год)
Емдеуге жатқызуға жіберген дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) врача, направившего на госпитализацию
Емдеуге жатқызу орын алмаған немесе одан басқа тарту күні және себебі
Дата и причина несостоявшейся госпитализации или отказа
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Приложение 11
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО ЗДРАВООХРАНЕНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ЖОСПАРЛЫ ЕМДЕУГЕ ЖАТҚЫЗУ
ТАЛОНЫ ТАЛОН ПЛАНОВОЙ ГОСПИТАЛИЗАЦИИ
Коды/Код ________________________________________
Құжатты қалыптастыру күні _____________ Құжатты қалыптастыру уақыты _____________
(Дата формирования документа) (Время формирования документа)
Азамат (ша) (Гражданин (ка)) ______________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) /фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні (Дата рождения) _________________ Пол (Жынысы) ___________
Диагнозы (Диагноз)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жіберілді (Направляется)
_____________________________________________________________________ кім (кем)
Жіберілді (Направляется в)
_____________________________________________________________________
қайда (куда)
Емханамен белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызу күні ______________________________
Дата планируемой госпитализации, определенная поликлиникой
Емдеуге жатқызу коды бойынша республика стационарларындағы бос төсектер жөніндегі ақпаратты және Сізді емдеуге жатқызу жоспарланған стационарыңыздағы кезегіңізді іwww.bg.eicz.kz сайтынан қарай аласыз.
По коду госпитализации Вы можете просмотреть на сайте www.bg.eisz.kz информацию о свободных койках в стационарах республики и свою очередность в стационар, куда планируется Ваша госпитализация
Приложение 12
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма
Бос төсектерді тіркеу парағы
Лист учета свободных коек
Область/Қала Күні Область/Город____________________ Дата ______________________________
Облыстың коды
Код области
Медициналық ұйымның коды
Код медицинской организации
Медициналық ұйымның атауы
Наименование медицинской организации
Төсек бейінінің коды
Код профиля койки
Төсек бейінінің атауы
Наименование профиля койки
Сметалық төсек саны
Количество сметных коек
1
2
3
4
5
6
Медициналық ұйымның бойынша жиыны
Итого по медицинской организации
продолжение таблицы
Бос төсектер туралы мәліметтер
Сведения о свободных койках
Ағымдағы күн (куні, айы, жылы)
Текущий день (дата, месяц, год)
2 күн (куні, айы, жылы)
2 день (дата, месяц, год)
3 күн (куні, айы, жылы)
3 день (дата, месяц, год)
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Бос
Свободные
Күтуде
Ожидают
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
Барлығы
Всего
Олардың ішінде әйелдер
Из них женских
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Приложение 13
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
№ 001-3/е нысанды медициналық құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация Форма 001-3/у
Стационарға емдеуге жатқызу ЖОЛДАМАСЫ
НАПРАВЛЕНИЕ на госпитализацию в стационар
Коды/Код __________________________________
_____________________________________________________________________________
Бағыттаушы медициналық ұйымның атауы (наименование направляющей медицинской организации*)
Жіберілді (Направляется в) ______________________________________________________
Медициналық ұйым, бөлiмшенiң атауы       (наименование медицинской организации,
отделение)
Азамат (ша) (Гражданин (ка))
_______________________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда) /фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күнi (Дата рождения) ______________________________________________________
Амбулаториялық науқастың медициналық картасының № ____________________________
(№ медицинской карты амбулаторного пациента)
Мекенжайы (Домашний адрес)
_______________________________________________________________________________
Жұмыс немесе оқу орны (Место работы или учебы)
_______________________________________________________________________________
Диагноз/диагноз_________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Халықаралық аурулар жиынтылығының коды (код по Международной классификации болезней)
_______________________________________________________________________________
Өңірлік комиссияға кімжіберді
Кем направлен на региональную комиссию
_______________________________________________________________________________
Хаттаманың № __________________________ Хаттаманың күні ________________________
№ протокола Дата протокола
Тіркеу күні ____________________________________________________________________
(Дата регистрации) ______________________________________________________________
Жоспарлы емдеуге жатқызу күні___________________________________________________
(Дата планируемой госпитализации) _______________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), дәрiгердiң коды / (Фамилия, Имя, Отчество
(при его наличии), код врача)
Дәрiгер (Врач) __________________________
қолы (подпись)
Объективті себептер бойынша белгіленген емдеуге жатқызу күнінде келу мүмкіндігі болмаған және растау құжаттары болған жағдайда Сізге бұл туралы медицина-санитарлық алғашқы көмек ұйымын, медициналық ұйымды немесе стационарды хабардар ету қажет. Хабардар етпеген жағдайда, Стационар емдеуге жатқызудан бас тартуға құқылы.
В случае невозможности по объективным причинам явиться в установленную дату плановой госпитализации и наличии подтверждающих документов Вам необходимо известить организацию первичной медико-санитарной помощи, медицинскую организацию или стационар. При не оповещении, стационар имеет право отказать в госпитализации.
"Стационарды және емдеуге жатқызу "С выбором стационара и
Күнін таңдауға келісемін" датой госпитализации согласен(а)"
Науқастың қолы _________ Подпись больного _________
Приложение 14
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма
Отказ в экстренной госпитализации пациенту
Фамилия ____________________ Имя _______________________________________
Отчество______________________________________________________________________
(при его наличии)
Пол:
мужской,
женский,
не определен
Дата рождения _______ число ___________ месяц _______ год
Домашний адрес
_____________________________________________________________________
Житель:
города,
Села
Место работы/учебы _____________________________________________________________________
Телефоны: _____________________________________________________________________
Категория льготности___________________________________________________________
Прикреплен __________________________________________________________ (указать наименование МО)
"Данных о прикреплении пациента в РПН нет"
Кем направлен:
самообращение
организация ПМСП
организация консультативно-диагностической помощи
скорая помощь
другой стационар
родильный дом
военкомат
прочие
"Вид обращения: плановое, экстренное" (нужное подчеркнуть)
Вид диагноза
Тип диагноза
Код диагноза
Наименование диагноза
Характер травмы
Медицинская организация, отказавшая в
госпитализации:______________________________________________________
Причина отказа:
_____________________________________________________________________
Выполненные услуги:
Код услуги
Наименование услуги
Количество
Выполненные операции/манипуляции:
Код операции/ манипуляции
Наименование операции/манипуляции
Количество
Использованные медикаменты:
Код медикамента
Наименование медикамента
Количество
Рекомендации:
-лечение амбулаторное;
-рекомендованные лекарственные средства (указать наименование препарата, дозу, кратность приема)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
-консультация профильного специалиста (указать профиль)
_____________________________________________________________________
Другие рекомендации: ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата регистрации отказа:_______число ________месяц_______ год
Пациент ____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пациента)
Подпись пациента_____________________________________________________
Врач: _______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись отказавшего врача____________________________________________
Приложение 15
к Правилам оказания
стационарной помощи
Форма