"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 48/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 сәуірде № 18588 болып тіркелді
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген, 2018 жылғы 24 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) ақпараттық жүйені өнеркәсіптік пайдалану – ақпараттық жүйені мақсаттарына, міндеттері мен техникалық құжаттамада жазылған талаптарға және нормативтік-техникалық құжаттамасына сәйкес штаттық режимде пайдалану;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Куәландырушы орталықтар берген сервистер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын мәліметтерді және таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын ақпараттандыру объектілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі қызметі бойынша аналитикалық ақпарат ұсыну мақсаттары үшін деректердің біртұтас кеңістігін қалыптастыру үшін арналған және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында орналасқан ақпараттандыру объектілері ЭҮШ, ЭҮСШ және ЭҮТШ интеграциялауға жатпайды.";
6-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сервистік интегратор өтінімді алған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде бекітілген мемлекеттік органдардың архитектураларын талдауды есепке ала отырып, ақпараттандыру объектілерінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бірыңғай талаптарға, Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 239 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17046 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту жөніндегі талаптарға сәйкестігіне, сондай-ақ сервистер тізілімінде ұқсас сервистердің бар-жоғына талдау жүргізеді және интеграциялық сервистің бастамашысына ЭҮШ, ЭҮСШ, ЭҮТШ-мен интеграциялауға ұсынымдар береді;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 "Об утверждении Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства"
Приказ Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 48/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2019 года № 18588
В соответствии с подпунктом 13) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 "Об утверждении Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16777, опубликован 24 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
в Правилах интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) промышленная эксплуатация информационной системы – эксплуатация информационной системы в штатном режиме в соответствии с целями, задачами и требованиями, изложенными в технической документации и нормативно-технической документации;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Интеграции с ШЭП, ВШЭП и ПШЭП не подлежат сервисы, предоставляемые удостоверяющими центрами, объекты информатизации, которые содержат сведения, составляющие государственные секреты Республики Казахстан и служебную информацию ограниченного распространения, а также объекты информатизации, размещенные на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства" и предназначенные для формирования единого пространства данных для целей предоставлений аналитической информации по деятельности Правительства Республики Казахстан.";
в пункте 6:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) сервисный интегратор в течение 7 (семь) рабочих дней с момента получения запроса проводит анализ реализации интеграции объектов информатизации с учетом анализа утвержденных архитектур государственных органов, соответствия единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832, требованиям по развитию архитектуры "электронного правительства", утвержденным приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 239 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17046), а также анализа на наличие аналогичных сервисов в реестре сервисов и предоставляет рекомендации инициатору интеграционного сервиса к интеграции с ШЭП, ВШЭП и ПШЭП;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:

"6) интеграциялық сервистің бастамашысы ЭҮШ-де жарияланған сервисті пайдалану үшін ЭҮШ-пен ақпараттандыру объектісін интеграциялауға (тестілік және өнеркәсіптік ортасы көрсетіледі) арналған өтінімді төмендегілермен қоса осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді уәкілетті органның мекенжайына жібереді:
ақпараттандыру объектісі иесімен интеграцияға келісім;
ақпараттандыру объектілерін интеграциялау бойынша сервистік интегратордың ұсынымдары;
Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы берген SSL сертификаты (беру актісі), АЖ-нің ашық кілті;
МО БКО контурындағы өзара іс-қимыл кезінде МО БКО электрондық ақпараттық ресурстарына қолжетімділікті ұйымдастыруға өтінім осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (тестілік немесе өнеркәсіптік ортасы көрсетіледі) қосымша беріледі;
интернет контурындағы өзара іс-қимыл кезінде (ЭҮСШ арқылы интеграцияланатын МО БКО-дан тыс АЖ үшін) VPN-туннелін құру үшін VPN-нысаны осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (тестілік немесе өнеркәсіптік ортасы көрсетіледі) қосымша беріледі;
АЖ өнеркәсіптік пайдалануға қабылдау туралы акті (өнеркәсіптік ортада жұмыс үшін мемлекеттік емес АЖ иесімен ұсынылады);
ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне оң сынақтар нәтижесімен акті(өнеркәсіптік ортада жұмыс үшін мемлекеттік емес АЖ иесімен ұсынылады);
техникалық құжаттаманың сараптамасы және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестік аттестаты (өнеркәсіптік ортада жұмыс үшін мемлекеттік емес АЖ иесімен ұсынылады);
мемлекеттік және мемлекеттік емес АЖ-нің ақпараттық қауіпсіздігі бойынша бірлескен жұмыстар шарты;".
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің "Электрондық үкіметті" және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді дамыту департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

"6) инициатор интеграционного сервиса направляет в адрес уполномоченного органа заявку на интеграцию объекта информатизации с ШЭП для использования, опубликованного на ШЭП сервиса (указывается тестовая и промышленная среда) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с приложением:
соглашения на интеграцию с владельцем объекта информатизации;
рекомендации сервисного интегратора по интеграции объектов информатизации;
SSL сертификата, открытого ключа ИС, выданных Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан (актом передачи);
при взаимодействии в контуре ЕТС ГО дополнительно предоставляется заявка на организацию доступа к информационным ресурсам в ЕТС ГО по форме согласно приложению 3 к настоящим правилам (указывается тестовая или промышленная среда);
при взаимодействии в контуре Интернет (для ИС вне ЕТС ГО интегрируемых посредством ВШЭП) дополнительно предоставляется VPN-форма для создания VPN-туннеля по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (указывается тестовая или промышленная среда);
акта о приемке в промышленную эксплуатацию ИС (предоставляется владельцем негосударственной ИС для работы в промышленной среде) ;
акта с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности (предоставляется владельцем негосударственной ИС для работы в промышленной среде);
экспертизы технической документации и аттестата соответствия требованиям информационной безопасности (предоставляется владельцем негосударственной ИС для работы в промышленной среде);
договора совместных работ по информационной безопасности государственных и негосударственных ИС;".
2. Департаменту развития "электронного правительства" и государственных услуг Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, қорғаныс және
аэроғарыш өнеркәсібінің министрі
А. Жұмағалиев

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней дня после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
А. Жумагалиев