Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 156 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 мамырда № 18756 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.04.2020 № 88 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабы 14-7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақтсан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) қолданысқа енген күннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Министр А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2019 жылғы _____________
№ ____ бұйрығымен
бекітілген
Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Р/с №
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Орналасқан жері
1
2
3
4
Нұр-Сұлтан қаласы
1.
Тарихи-мәдени мұра объектілерін және ескерткіштерді сақтауды қамтамасыз ету жөніндегі дирекция ғимараты (бұрынғы Мұсылман мектебі), ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 156. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2019 года № 18756. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 14.04.2020 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14-7) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстици Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после введение в действия настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представления в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Мухамедиулы
Утвержден
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 30 мая 2019 года № 156
Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения
№ п/п
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
город Нур-Султан
1.
Дирекция по обеспечению сохранности памятников и объектов историко-культурного наследия (бывшая Мусульманская школа), ХІХ век
градостроительства и архитектуры

Отырар көшесі, 1/3
2.
"Астана" концерт залының ғимараты (бұрынғы Тың игерушілер сарайы), сәулетшілер О. Н. Крауская, Д. К. Даннеберг, 1963 жыл, 2000–2001 жылдары қайта қалпына келтірілген
қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, 32
3.
Бозоқ қалашығы, ХІІІ-ІV ғғ.
археология
Нұр-Сұлтан қаласының оңтүстік-батыс шеті, Бұзықты көлінің шығыс жағалауы
Барлығы: 3 тарих және мәдениет ескерткіштері
(2 - қала құрылысы және сәулет, 1 - археология)
Алматы қаласы
4.
Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының бас корпусы, сәулетші А.В. Щусев, 1948–1953 жылдары, 1980 жылы жапсарлас құрылыс
қала құрылысы және сәулет
Шевченко көшесі, 28
5.
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы (бұрынғы А.С. Пушкин атындағы мемлекеттік кітапхана), сәулетшлер В.П. Ищенко, В.Н. Ким, К.К. Кальпой, В.Н. Тютин, Э.К. Кузнецова, 1970 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 14
6.
Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетінің ғимараты (бұрынғы Верный ерлер гимназиясы), сәулетші П. Гурде, 1892–1895 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Қазыбек би көшесі, 28
7.
Республика сарайы, сәулетшілер Н.И. Рипинский, В.Н. Ким, Л.Л. Ухоботов, Н.Г. Ратушный, В.И. Кукушкин, Б.Н. Делов, 1970 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 54, Абай алаңы
8.
Т. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы (бұрынғы Қазақ КСР Үкіметінің үйі), сәулетші М.Я. Гинзбург, 1927–1931 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Бөгенбай батыр көшесі, 136 а
9.
М.О. Әуезовтың әдеби-мемориалдық музей үйі, сәулетші Г.Г. Герасимов, 1961 жыл
қала құрылысы және сәулет
Төлебаев көшесі, 185
10.
Қалалық жедел жәрдем станциясының ғимараты (бұрынғы сәулетші Зенковтардың үйі), сәулетшісі белгісіз, XIX ғасыр соңы
қала құрылысы және сәулет
Қазыбек би көшесі, 115.
11.
Қазақ-британ техникалық университетінің ғимараты (бұрынғы Қазақ КСР-нің Үкімет үйі), сәулетшілер Б.Р. Рубаненко, Т.А. Симонов, 1947−1957 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Төле би көшесі, 59, Астана алаңы
12.
№ 4 Мемлекеттік резиденцияның ғимараты (Верный Қаласының құрметті азаматы Т. А. Головизиннің үйі), 1905–1908 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Н. Назарбаев даңғылы, 162
13.
Бұрынғы көпес М.А. Гавриловтың үйі, сәулетші А.П. Зенков, XX ғасыр басы
қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, 167
14.
"Қызыл-Таң" маталар үйі (бұрынғы көпес И. Ғабдувалиевтің сауда үйі), сәулетші А.П. Зенков, 1912 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жібек жолы көшесі, 39
15.
Ықылас атындағы халық музыкалық аспаптар музейі (бұрынғы офицерлер үйі), сәулетші А.П. Зенков, 1908 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зенков көшесі, 24
16.
Қазақстан Республикасындағы АҚШ консулдығы ғимараты (бұрынғы көпес Шахворостовтың үйі), сәулетші А.П. Зенков, 1890 жыл
қала құрылысы және сәулет
Н. Назарбаев даңғылы, 99
17.

улица Отырар, 1/3
2.
Здание концертного зала "Астана" (бывший Дворец целинников), архитекторы О.Н. Крауская, Д.К. Даннеберг, 1963 год, реконструкция 2000-2001 годы
градостроительства и архитектуры
улица Кенесары, 32
3.
Городище Бозок, VIII-IX вв.
археология
Юго-западный оконечтность города Нур-Султана, восточный берег озера Бузыкты
Итого: 3 памятника истории и культуры (2 - градостроительства и архитектуры, 1 - археология)
город Алматы
4.
Главный корпус Академии наук Республики Казахстан, архитектор А. Щусев, 1948–1953 годы, пристройка 1980 год
градостроительства и архитектуры
улица Шевченко, 28
5.
Национальная библиотека Республики Казахстан (бывшая Государственная библиотека имени А. Пушкина), архитекторы В.П. Ищенко, В.Н. Ким, К.К. Кальпой, В.Н. Тютин, Э.К. Кузнецова, 1970 год
градостроительства и архитектуры
проспект Абая, 14
6.
Здание Казахского национального педагогического университета имени Абая (бывшая Верненская мужская гимназия), архитектор П.В. Гурдэ, 1892-1895 годы
градостроительства и архитектуры
улица Казыбек би, 28
7.
Дворец Республики, архитекторы Н.И. Рипинский, В.Н. Ким, Л.Л. Ухоботов, Н.Г. Ратушный, В.И. Кукушкин, Б.Н. Делов, 1970 год
градостроительства и архитектуры
проспект Достык, 54, площадь Абая
8.
Здание Казахской национальной академии искусств имени Т. Жургенова (бывший дом Правительства Казахской ССР), архитектор М.Я. Гинзбург, 1927-1931 годы
градостроительства и архитектуры
улица Богенбай батыра, 136а
9.
Литературно-мемориальный дом-музей М.О. Ауэзова, архитектор Г.Г. Герасимов, 1961 год
градостроительства и архитектуры
улица Тулебаева, 185
10.
Здание Станции скорой медицинской помощи (бывший дом зодчих Зенковых), архитектор неизвестен, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Казыбек би, 115
11.
Здание Казахстанско-британского технического университета (бывший дом Правительства Казахской ССР), архитекторы Б.Р. Рубаненко, Т.А. Симонов, 1947-1957 годы
градостроительства и архитектуры
улица Толе би, 59, площадь Астана
12.
Здание Государственной резиденции № 4 (бывший дом почетного гражданина города Верного Т.А. Головизина), 1905-1908 годы
градостроительства и архитектуры
проспект Н. Назарбаева, 162
13.
Бывший дом купца М.А. Гаврилова, архитектор А. Зенков, начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Желтоксан, 167
14.
Дом тканей "Кызыл-Тан" (бывший торговый дом купца И. Габдувалиева), архитектор А. Зенков, 1912 год
градостроительства и архитектуры
улица Жибек жолы, 39
15.
Здание Музея народных музыкальных инструментов имени Ыкыласа (бывший дом офицерского собрания), архитектор А. Зенков, 1908 год
градостроительства и архитектуры
улица Зенкова, 24
16.
Здание консульства Соединенных Штатов Америки в Республике Казахстан (бывший дом купца Шахворостова), архитектор А. Зенков, 1890 год
градостроительства и архитектуры
проспект Н. Назарбаева, 99
17.

"Медеу" спорт кешені, сәулетшілер В.З. Кацев, А.С. Қайнарбаев, инженер С.Б. Матвеев, 1969–1972 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Медеу шатқалы
18.
Мемлекеттік Ә. Қастеев атындағы өнер музейі ғимараты, сәулетшілер Э.К. Кузнецова, О.А. Наумова, Б.М. Новиков, 1976 жыл
қала құрылысы және сәулет
Сәтпаев көшесі, 30 а
19.
С. Бегалин атындағы орталық қалалық балалар кітапханасы ғимараты (бұрынғы Верный ерлер гимназиясы пансионы), сәулетші П.В. Гурде, А.П. Зенковтың қатысуымен, 1907 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 15
20.
Вознесенск кафедралы соборы, сәулетшілер К.А. Борисоглебский, С.К. Тропаревский, Н.И. Степанов пен А.П. Зенковтың қатысуымен, 1904–1906 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Гоголь көшесі, 40, 28 гвардияшы-панфиловшылар атындағы парк
21.
Абай атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық опера және балет театрының ғимараты, сәулетшілер А.Н. Простаков, Н.О. Оразымбетов, 1939–1941 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр көшесі, 110
22.
"Қазқайтажаңғырту" республикалық мемлекеттік кәсіпорны ғимараты (бұрынғы А. Колпаковский атындағы нақты бастауыш Қалалық училище), сәулетші А.П. Зенков, 1890 жыл
қала құрылысы және сәулет
Гоголь көшесі, 37
23.
Мемлекет және қоғам қайраткері, Қазақстан КП ОК бірінші хатшысы Д.А. Қонаевтың бюсті, мүсіншілер Т.С. Досмағамбетов, А.Б. Татаринов, 1978 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бөгенбай батыр және Қонаев көшелерінің қиылысы
24.
Екі мәрте Кеңес Одағының Батыры С.Д. Луганскийдің бюсті, Мүсінші Б. Павлов, сәулетші И. Белоцерковский, 1947 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, Гоголь және Әйтеке би көшелерінің қиылысы
25.
Даңқ мемориалы, мүсіншілер А.В.Артимович, В.В. Андрюшенко, сәулетшілер Т.К. Басенов, Р.А. Сейдалин, 1975 жыл
қала құрылысы және сәулет
28 гвардияшы-панфиловшылар атындағы парк, Зенков көшесінің бойында
26.
Абай Құнанбаев (Ибраһим) ескерткіші, мүсінші Х.И. Наурызбаев, сәулетші И. Белоцерковский, 1961 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, Абай атындағы алаң
27.
М. Әуезов ескерткіші, мүсінші Е.А. Сергебаев, Сәулетшілер О. Баймырзаев, А. Қайнарбаев, 1980 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, М. Әуезов атындағы Қазақ академиялық драма театрының алдында
28.
Шоқан Уәлиханов ескерткіші, мүсінші Х.И. Наурызбаев, сәулетші Ш.Е. Уәлиханов, 1969 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шевченко көшесі, Қазақстан Республикасы Ғылым Академиясының алдындағы алаң
29.
Ә. Жангелдин ескерткіші, мүсіншілер Т.С. Досмағамбетов, О.Г. Прокопьева, сәулетші Ш.Е. Уәлиханов, 1975 жыл
қала құрылысы және сәулет
Алматы 1 станция вокзал алды алаңы
30.
А. Иманов ескерткіші, мүсінші Х. Асқар-Сарыджа, сәулетші Т. Басенов, 1947 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, Амангелді саябақ
31.
Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің резиденциясы, ХХ ғасыр 90-шы жылдардың басы
қала құрылысы және сәулет
Н. Назарбаев даңғылы, 205
32.
Мемлекеттік музей "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының ғимараты (бұрынғы Нан өнімдері министрлігінің ғимараты), сәулетші В. Ввердхлебов, мүсінші И. Вахек, 1936 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр көшесі, 94 үй
33.
А. Байтұрсынов музей үйі, сәулетші белгісіз, 1917 жыл
қала құрылысы және сәулет
Байтұрсынов көшесі, 60
34.
Қазақстан Республикасының Орталық Мемлекеттік музейі ғимараты, сәулетшілер Ю. Ратушный, З. Мустафина, Б. Рзагалиев
қала құрылысы және сәулет

Спортивный комплекс "Медеу", архитекторы В.З. Кацев, А.С. Кайнарбаев, инженер С.Б. Матвеев, 1969-1972 годы
градостроительства и архитектуры
урочище Медеу
18.
Здание Государственного музея искусств имени А. Кастеева Республики Казахстан, архитекторы Э.К. Кузнецова, О.А. Наумова, Б.М. Новиков, 1976 год
градостроительства и архитектуры
улица Сатпаева, 50 а
19.
Здание Центральной городской детской библиотеки имени С. Бегалина (бывший пансион Верненской мужской гимназии), архитектор П.В. Гурдэ при участии А.П. Зенкова, 1907 год
градостроительства и архитектуры
проспект Достык, 15
20.
Вознесенский кафедральный собор, архитекторы К.А. Борисоглебский, С.К. Тропаревский при участии Н.И. Степанова, А.П. Зенкова, 1904-1906 годы
градостроительства и архитектуры
улица Гоголя, 40 Парк имени 28 гвардейцев-панфиловцев
21.
Здание Казахского государственного академического театра оперы и балета имени Абая, архитекторы А.Н. Простаков, Н.О. Оразымбетов, 1939-1941 годы
градостроительства и архитектуры
улица Кабанбай батыра, 110
22.
Здание республиканского государственного предприятия "Казреставрация" (бывшее Городское начальное реальное училище имени А. Колпаковского), архитектор А.П. Зенков, 1890 годы
градостроительства и архитектуры
улица Гоголя, 37
23.
Бюст государственного и общественного деятеля, первого секретаря ЦК КП Казахстана Д.А. Кунаева, скульпторы Т.С. Досмагамбетов, А.Б. Татаринов, 1978 год
градостроительства и архитектуры
угол улиц Богенбай батыра и Кунаева
24.
Бюст дважды Героя Советского Союза С.Д. Луганского, скульптор Б. Павлов, архитектор И. Белоцерковский, 1947 год
градостроительства и архитектуры
проспект Абылай хана, между улицами Гоголя и Айтеке би
25.
Мемориал Славы, скульпторы А.В. Артимович, В.В. Андрюшенко, архитекторы Т.К. Басенов, Р.А. Сейдалин 1975 год
градостроительства и архитектуры
Парк имени 28 гвардейцев-панфиловцев, вдоль улицы Зенкова
26.
Памятник Абаю (Ибрагиму) Кунанбаеву, скульптор Х.И. Наурызбаев, архитектор И. Белоцерковский, 1961 год
градостроительства и архитектуры
проспект Достык, площадь имени Абая
27.
Памятник М. Ауэзову, скульптор Е.А. Сергебаев, архитекторы О. Баймурзаев, А. Кайнарбаев, 1980 год
градостроительства и архитектуры
проспект Абая, перед зданием Казахского академического драматического театра имени М. Ауэзова
28.
Памятник Чокану Валиханову, скульптор Х.И. Наурызбаев, архитектор Ш.Е. Валиханов, 1969 год
градостроительства и архитектуры
улица Шевченко, площадь перед Академией наук Республики Казахстан
29.
Памятник А. Джангильдину, скульпторы Т.С. Досмагамбетов, О.Г. Прокопьева, архитектор Ш.Е. Валиханов, 1975 год
градостроительства и архитектуры
привокзальная площадь станции Алматы-1
30.
Памятник А. Иманову, скульптор Х. Аскар-Сарыджа, архитектор Т.К. Басенов, 1947 год
градостроительства и архитектуры
проспект Абылай хана, сквер Амангельды
31.
Резиденция Первого Президента Республики Казахстан-Елбасы, начало 90-х годов ХХ века
градостроительства и архитектуры
проспект Н. Назарбаева, 205
32.
Здание республиканского государственного казенного предпрития "Государственный музей "Центр сближения культур" (бывшее здание Министерства хлебопродуктов), архитектор В. Твердохлебов, скульптор И. Вахек, 1936 год
градостроительства и архитектуры
улица Кабанбай батыра, 94
33.
Здание Дома-музея А. Байтурсынова, архитектор неизвестен, 1917 год
градостроительства и архитектуры
ул. Байтурсынова, 60
34.
Здание Центрального государственного музея Республики Казахстан, архитекторы Ю. Ратушный, З. Мустафина, Б. Рзагалиев, 1985 год
градостроительства и архитектуры

Н.Назарбаев даңғылы, Самал ықшам ауданы, 1 үй 44
35.
Орталық мемлекеттік архив ғимараты, 1962 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 39
Барлығы: 32 тарих және мәдениет ескерткіштері
(қала құрылысы және сәулет)
Шымкент қаласы
36.
Сайрам (Исфиджаб) қалашығы ҮІІІ-ХҮІІ ғғ.
археология
Шымкент қаласы, Сайрам тұрғын үй алабының аумағында.
37.
Әбдель Әзиз баб кесенесі ХІХ ғ. ортасы.
қала құрылысы және сәулет
Шымкент қаласы, Сайрам тұрғын үй алабының аумағында.
38.
Ибрагим ата кесенесі ХҮІІ ғ. басы, ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шымкент қаласы, Сайрам тұрғын үй алабының аумағында.
39.
Қожа Салық кесенесі ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шымкент қаласы, Сайрам тұрғын үй алабының аумағында.
40.
Мірәлі баб кесенесі ХІХ ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет
Шымкент қаласы, Сайрам тұрғын үй алабының аумағында.
41.
Қарашаш ана кесенесі ХҮІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шымкент қаласы, Сайрам тұрғын үй алабының аумағында.
42.
Қызыр мұнарасы ХҮІІІ-ХІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Шымкент қаласы, Сайрам тұрғын үй алабының аумағында.
Барлығы: 7 тарих және мәдениет ескерткіштері
(6 - қала құрылысы және сәулет, 1 - археология)
Ақмола облысы
43.
Көкшетау қаласының тарихи мұражайының ғимараты (бұрынғы В.В. Куйбышевтың мұражай-үйі), 1889–1905 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Көкшетау қаласы, Қанай би көшесі, 32
44.
Ш. Уәлихановтың ескерткіші, мүсінші Т.С. Досмағамбетов, сәулетші К. А. Әбдіков, 1971 жыл
қала құрылысы және сәулет
Көкшетау қаласы, Әуезов көшесі М. Сағдиев көшесінің қиылысында
45.
Халық композиторы Біржан Қожағұловтың бейіті (1832 –1897жылдар), мүсінші Т.С. Досмағамбетов, 1950 жыл
қала құрылысы және сәулет
Біржан сал ауданы, Степняк қаласы, Біржан сал көшесі, қала шетіндегі ескі зират жанында
46.
Ботағай мавзолейі (Боғатай), XI–XII ғасырлары
археология
Қорғалжын ауданы, Қорғалжын ауылынан шығысқа қарай 2 шақырым жерде
Барлығы: 4 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 - қала құрылысы және сәулет, 1 - археология)
Ақтөбе облысы
47.
Теміржолшылар мәдениет үйі, 1928 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Уәлиханов көшесі, 39
48.
Кеңес Одағының Батыры ұқыш-космонавт В.И. Пацаевтың мүсіні, мүсінші Ю.А. Тур, сәулетші А.А. Заварзин, 1976 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Әбілқайыр хан даңғылы
49.
Кеңес Одағы Батыры Ә. Молдағұлованың ескерткіші, мүсінші Е.Н. Штамм, сәулетші Л.В. Распутов, 1960 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Молдағұлова атындағы бақ, Шернияз к-сі
50.
Дауымшар мазары: мавзолей, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары, ХVІІ-ХХ ғғ.
ансамбль
Байғанин ауданы, Жарқамыс кентінен оңтүстік-батысқа қарай 37 км.
51.
Қарасақал мазары: мавзолей, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары, ХVІІ-ХХ ғғ.
ансамбль
Байғанин ауданы, Жарқамыс кентінен оңтүстік-батысқа қарай 60 км.
52.
Сүндет мавзолейі, шебер Дәулетнияз, XIX ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет
Байғанин ауданы, Жарқамыс кентінен оңтүстік-батысқа қарай 68 км.
53.
Асан-Қожа мазары, мавзолей, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары, ХVІІ-ХХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Байғанин ауданы, Оймауыт кентінен оңтүстік-батысқа қарай 48 км.
54.
Тоқпан мавзолейі, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Шалқар ауданы, Шалқар қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 38 км.
55.
Абат-Байтақ қорымы: мавзолей, құлпытастар, ХІV ғасыр басы -ХХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қобда ауданы, Талдысай ауылынан Оңтүстік-батысқа қарай 12 км.
Барлығы: 9 тарих және мәдениет ескерткіштері
(7 - қала құрылысы және сәулет, 2 - ансамбль)
Алматы облысы
56.

проспект Н. Назарбаева, мкр. Самал, 1 д. 44
35.
Здание Центрального государственного архива, 1962 год
градостроительства и архитектуры
проспект Абая, 39
Итого: 32 памятника истории и культуры (градостроительства и архитектуры)
город Шымкент
36.
Городище Сайрам (Испиджаб), VIII-XVII вв.
археологии
г. Шымкент, на территории жилого массива Сайрам
37.
Мавзолей Абдель Азиз баба, середина XIX века
градостроительства и архитектуры
г. Шымкент, на территории жилого массива Сайрам
38.
Мавзолей Ибрагим ата, XVII век-начало XX века
градостроительства и архитектуры
г. Шымкент, на территории жилого массива Сайрам
39.
Мавзолей Ходжи Салиха, XIX век
градостроительства и архитектуры
г. Шымкент, на территории жилого массива Сайрам
40.
Мавзолей Мирали баба, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
г. Шымкент, на территории жилого массива Сайрам
41.
Мавзолей Карашаш ана, XVIII век
градостроительства и архитектуры
г. Шымкент, на территории жилого массива Сайрам
42.
Минарет Хызра, XVIII-XIX вв.
градостроительства и архитектуры
г. Шымкент, на территории жилого массива Сайрам
Итого: 7 памятников истории и культуры (6 - градостроительства и архитектуры, 1 - археологии)
Акмолинская область
43.
Здание Музея истории города Кокшетау (бывший дом-музей В.В. Куйбышева), 1889-1905 годы
градостроительства и архитектуры
г. Кокшетау улица Канай би, 32
44.
Памятник Ч. Валиханову, скульптор Т.С. Досмагамбетов, архитектор К.А. Абдиков, 1971 год
градостроительства и архитектуры
г. Кокшетау улица Ауэзова угол улицы М. Сагдиева
45.
Могила народного композитора Биржана Кожагулова (1832-1897 годы), скульптор Т.С. Досмагамбетов, 1950 год
градостроительства и архитектуры
Район Биржан сал, город Степняк, улица Биржан сала, окраина города около старого кладбища
46.
Мавзолей Ботагай (Богатай), XI–XII века
археологии
Коргалжынский район село Коргалжын, к востоку от села в 2-х километрах
Итого: 4 памятника истории и культуры (3 - градостроительства и архитектуры, 1 – археологии)
Актюбинская область
47.
Дом культуры железнодорожников, 1928 год
градостроительства и архитектуры
город Актобе улица Ч. Валиханова, 39
48.
Памятник-бюст героя Советского Союза, летчика-космонавта В. И. Пацаева, скульптор Ю.А. Тур, архитектор А. Заварзин, 1976 год
градостроительства и архитектуры
город Актобе проспект Абулхаир хана
49.
Памятник-бюст героя Советского Союза А. Молдагуловой, скульптор Е.Н. Штамм, архитектор Л.В. Рапутов, 1960 год
градостроительства и архитектуры
город Актобе, улица Шернияза
50.
Некрополь Даумшар: мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, малые архитектурные формы, ХVІІ-начало ХХ века
ансамбль
Байганинский район, в 37 километрах к юго-западу от поселка Жаркамыс
51.
Некрополь Карасакал: мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, малые архитектурные формы, ХVІІ- начало ХХ века
ансамбль
Байганинский район, в 60 километрах к юго-западу от поселка Жаркамыс
52.
Мавзолей Сундета, конец ХІХ века, мастер Даулетнияз
градостроительства и архитектуры
Байганинский район, в 68 километрах к юго-западу от поселка Жаркамыс
53.
Некрополь Асан-Кожа, саганатамы, кулпытасы, малые архитектурные формы, ХVІІ-начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
Байганинский район, в 43 километрах к юго-западу от поселка Оймаут
54.
Мавзолей Токбана, ХIХ век
градостроительства и архитектуры
Шалкарский район, в 38 километрах к юго-западу от города Шалкар
55.
Некрополь Абат-Байтак: мавзолей, кулпытасы, ХІV-начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
Хобдинский район, в 12 километрах к юго-западу от поселка Талдысай
Итого: 9 памятников истории и культуры (7 - градостроительства и архитектуры, 2 – ансамбли)
Алматинская область
56.

Қапшағай гидроторабы, инженер Н.В. Вологдин, сәулетші Е.В. Эрхарт, 1965–1971 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қапшағай Қаласы, Іле өзенінде
57.
Ақын Сара Тастанбекованың бейіті (1878–1916 жылдар), 1972 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақсу ауданы, Көшкентал ауылы, ауылдан солтүстік-батысқа қарай 8 км.
58.
Екі мәрте Социалистік Еңбек Ері Н. Алдабергеновтің мүсіні, сәулетші Х. Наурызбаев, 1960 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ескелді ауданы, Алдабергенов ауылы, Батырлар аллеясы,
59.
Қарамерген қалашығы, ІХ-ХІІІ ғғ.
археология
Балқаш ауданы, Бақанас ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 200 км., Ортасу құрғақ арнасынан солтүстікке қарай 3 км.
60.
"Тамғалы" археологиялық ландшафт петроглифтері, қола кезеңі, орта ғасыр
археология
Жамбыл ауданы, Қарабастау кенті, Қопа станциясынан солтүстік-батысқа қарай 40 км.
61.
Жамбыл мұражай - үйінің кешені, 1938–1946 жылдар (Жамбылдың тұрғын үйі (1936–1938 жылдары тұрған, 1945–1978 жылдар – Жамбылдың кіші ұлы Тезекбай тұрған (фонд қоймасы), 1935 жыл;
әдеби-мемориалдық мұражай-үйі сәулетшілер В.В. Бирюков, А. К. Деев. 1938-1995 жылдары – жапсарлас құрылыс Жамбыл мавзолейі (1846 – 1865), сәулетші И. И. Белоцерковский, 1957, 1978 жыл – қайта қалпына келтірілген, әкімшілік корпус, 60-шы жылдар; парк)
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданы, Жамбыл ауылы
62.
Бесшатыр обалы қорымы, біздің заманымызға дейінгі VII–IV ғасыр
археология
Кербұлақ ауданы, Басши ауылы, ауылдан солтүстікке қарай 65 шақырым, Іле өзенінің оң жағалауында, Шылбыр шатқалының кіре берісі
63.
Ш. Уәлиханов атындағы мемориалды мұражай-паркі, 1985 жыл (Ш. Уәлиханов бейіті (1835–1865), 1865, 1881 жыл – құлпытас орнатылды;
Ш. Уәлихановтың ескерткіші. мүсіншілер Ю. Рукавишников, Н. Милоидов, 1979 жыл;
Ш. Уәлихановтың "Алтынемел" мұражайы, сәулетшілер Б. Ыбыраев, А. Рүстембек, Р. Сейдалин, 1985 жыл)
қала құрылысы және сәулет
Кербұлақ ауданы, Шоқан ауылы, ауылдан батысқа қарай 3 км.
64.
"Жаркент мешіті" сәулеттік- көркемдік мұражай кешені (мешіт, медіресе, бас қақпа, бүйір қақпалары (оңтүстік, солтүстік), XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Панфилов ауданы, Жаркент Қаласы, Юлдашев көшесі, 40
65.
Черкасск қорғанысының мемориалы, 1918–1919 жылдар, (Сарқан ауданының тарихы музейі, 1974 жыл музей, 1974 жыл;
Черкасск қорғанысының мемориалы, мүсінші В. Ю. Рахманов, сәулетшілер А. Ордабаев, Т. Б. Сүлейменов, 1973 жыл;
тұрғын үй - штаб, 1918–1919 жылдар)
қала құрылысы және сәулет
Сарқанд ауданы, Черкасск ауылы, ауылдан солтүстікке қарай 2,5 км.
66.
Қойлық қалашығы, ХІ ғасыр басы – ХІІІ ғасыр
археология
Саркан ауданы, Қойлық ауылының шығыс шекарасы
67.
Талғар Қалашығы, VIII–XIV ғасырлар
археология
Талғар қаласы, қала шетінің оңтүстік бөлігі, Талғар өзенінің оң жағалауы, Шатқал ауызы
Барлығы: 12 тарих және мәдениет ескерткіштері
(7 - қала құрылысы және сәулет, 5 - археология)
Атырау облысы
68.
Мұнайшылар тұратын қалашық, 1945 – 1947 жылдар, сәулетшілер А.В. Арефьев, С.В. Васильковский 1943–1948 жылдар
ансамбль

Капчагайский гидроузел, инженер Н.В. Вологдин, архитектор Е. В. Эрхарт, 1965-1971 годы
градостроительства и архитектуры
г. Капчагай, на реке Или
57.
Могила акына Сары Тастанбековой (1878-1916 годы), 1972 год
градостроительства и архитектуры
Аксуский район село Кошкентал, в 8 километрах к северо-западу от села
58.
Бюст дважды Героя Социалистического Труда Н. Алдабергенова, скульптор Х. Наурызбаев, 1960 год
градостроительства и архитектуры
Ескельдинский район село Алдабергенова, аллея героев
59.
Городище Карамерген, ІХ-ХІІІ века
археологии
Балхашский район, в 200 километрах к северо-востоку от поселка Баканас, в 3 километрах к северу от сухого русла Ортасу
60.
Петроглифы археологического ландшафта "Тамгалы", эпоха бронзы, средние века
археологии
Жамбылский район село Карабастау, 40 километров северо-западней станции Копа
61.
Комплекс Дома-музея Жамбыла1938-1946 годы: жилой дом Жамбыла (1936-1938 годы жил Ж. Жабаев, 1945-1978 годы жил младший сын Жамбыла Тезекбай;
фондохранилище, 1935 год;
литературно-мемориальный дом-музей, архитекторы В.В. Бирюков, А.К. Деев, 1938 год, 1995 год, пристройка, архитектор И.И. Белоцерковский, 1957 год, реконструкция в 1978 году, корпус административный, парк, 60-е годы
градостроительства и архитектуры
Жамбылский район село Жамбыл
62.
Курганный могильник Бесшатыр, VII-IV вв. до нашей эры
археология
Кербулакский район село Басши, в 65 километрах к северу от села, на правом берегу реки Или
63.
Мемориальный музей-парк имени Ч. Валиханова, 1985 год;
могила Ч. Валиханова (1835-1865 годы), 1865, 1881 год – установка надгробного камня;
памятник Ч. Валиханову, скульпторы Ю.Рукавишников, Н. Миловидов, 1979 год;
музей Ч. Валиханова "Алтын эмель", архитекторы Б. Ибраев, А. Рустембек, Р. Сейдалин, 1985 год
градостроительства и архитектуры
Кербулакский район село Шокан, в 3-х километрах к западу от села
64.
Комплекс архитектурно-художественного музея "Жаркентская мечеть" (мечеть, медресе, ворота главные, ворота боковые (южные, северные), XIX век
градостроительства и архитектуры
Панфиловский район город Жаркент, улица Юлдашева, 40
65.
Мемориал Черкасской обороны 1918-1919 годы: музей истории сарканского района; 1974 год, скульптор В.Ю. Рахманов, архитекторы А. Ордабаев, Т.Б. Сулейменов, 1973 год;
Дом жилой-штаб, 1918-1919 годы
градостроительства и архитектуры
Саркандский район село Черкасское, в 2,5 километрах к северу от села
66.
Городище Койлык, ХІ-начало ХІІІ века
археологии
Саркандский район восточная окраина с. Койлык (Антоновка)
67.
Городище Талгар, VIII-XIV века
археологии
город Талгар, на южной окраине города, на правом берегу реки Талгар, у входа в ущелье
Итого: 12 памятников истории и культуры (7 - градостроительства и архитектуры, 5 – археологии)
Атырауская область
68.
Жилой городок нефтяников 1945-1947 годы, архитекторы А.В. Арефьев, С.В. Васильковский, 1943-1948 годы (жилые дома (4), водонапорная башня, дворец культуры Курмангазы)
ансамбль

Атырау қаласы, мұнайшылардың тұрғын қалашығы ауданы, Әуезов көшесі, 1, 2, Волгоградская көшесі, 8, 10, С. Сауырғалиев көшесі, 1, Әуезов көшесі, Шарипов көшесінің қиылысы
69.
Жұбан мавзолейі, шеберлер Оңалбай, Мұңалбай, Өмірбай, Итбай, Иманбай Қаражүсіповтер, 1880–1898 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Жылыой ауданы Құлсары қаласы, қаладан солтүстікке қарай 90 км.
70.
Ақын 1836–1838 жылдар, көтеріліс басшысы Махамбет Өтемісовтің жерленген орны, (1803–1846 жылдар) 1995 жылы мавзолей салынған
қала құрылысы және сәулет
Индер ауданы, Индербор кенті, кенттен оңтүстік-шығысқа қарай 40 км.
71.
Сарайшық қалашығы, ХІІІ–ХVІ ғасыр
археология
Махамбет ауданы, Сарайшық ауылы, ауылдан шығысқа қарай 1,5 км.
Барлығы: 4 тарих және мәдениет ескерткіштері
(2 - қала құрылысы және сәулет, 1 – археология, 1 - ансамбль)
Батыс Қазақстан облысы
72.
Батыс Қазақстан облыстық тарихи-өлкетану музейінің ғимараты (бұрынғы орыс-қырғыз мектебі), 1864 жыл
қала құрылысы және сәулет
Орал қаласы, Достық-Дружба даңғылы, 184 үй
73.
Қала құрылысы кешені - ескі Оралдың қала орталығынан Е. Пугачев алаңына дейінгі бөлігі, XVII-XX ғасырлар
ансамбль
Орал Қаласы Достық-Дружба даңғылы, 184
(Облыстық әкімшіліктің ғимараты (бұрынғы коммерциялық банк), 1896 жыл;
ішкі істер басқармасы емханасының ғимараты (бұрынғы жазалы атамандар үйі), 1823 жыл;
Ғ. Құрманғалиев атындағы облыстық филармония ғимараты (бұрынғы көпес Қаревтің үйі), 1901 жыл;
Х. Есенжанов атындағы балалар кітапхана (бұрынғы әскери шаруашылық басқармасы), 1869 жыл;
Михаил Архангел Соборы, 1740–1751 жылдар;
бұрынғы типтік Қалалық үй-жай, 1878 жыл;
Құтқарушы (Спаситель) Христтің храмы, сәулетші В.Н. Чагин, 1891–1907 жылдар)
Достық-Дружба даңғылы, 179
Н. Савичев көшесі, 43
Қарев көшесі, 47
Достық–Дружба даңғылы, 166
Достық–Дружба даңғылы, 63
"Курени" ауданы
Достық–Дружба даңғылы, 147
Достық–Дружба даңғылы, 202
74.
В.И. Чапаевтың музей-кешені; 1919 жыл
(В.И. Чапаев дивизиясының 25-ші штабы (музей), 1919 жыл;
Василий Чапаевтың қайтыс болған жері, 1919 жыл;
Чапаевшылардың бауырластар бейіті, 1957 жыл)
қала құрылысы және сәулет
Ақжайық ауданы, Чапаев ауылы, мәдениет және демалыс саябағы, ескерткіштер аллеясы
75.
Тұрғын үй (1918 жылдан бастап Орда баспасы, кейіннен тұрғын үй), ХІХ ғасырдың 2-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Бөкей ордасы ауданы, Хан Ордасы ауылы, Абдолла Теңізбаев көшесі, 19
76.
Кеңес одағының Батыры М. Мәметованың мүсіні, мүсіншілер Ю.П. Поммер, Н.А. Ковальчук, 1971 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жәнібек ауданы, Жәнібек ауылы Өтемісов көшесі, 26
77.
Батыс Қазақстан облыстық Хан ордасы тарихи-мәдени, архитектуралық-этнографиялық музей-қорығы Хан сарайы ғимараты, 1828 ж.;
Бұрынғы Хан мешіті (қазіргі Тәуелсіздік музейі), 1835 ж.;
Дәрігер А.А.Сергачев үйі (қазіргі музейдің әкімшілік ғимараты), 1830 ж.;
Бұрынғы қазынашылық ғимараты (қазіргі "Бөкей Ордасы тарихы музейі"), 1867 ж.;
Бұрынғы әйелдер гимназиясы (қазіргі "Халыққа білім беру музейі"), 1883 ж.;
Аурухана ғимараты, 1872 ж.;
Халық училищелері инспекторы Данилевскийдің үйі (қазіргі "Тұңғыш қазақ баспаханасы" музейі, 1841 ж.;
Жәңгір учелищесі мұғалімі Ольдекоптың үйі (А.Тажетдиновтың мемориалдық музейі), 1841 ж.;
Халық училищелері инспекторы А.Е. Алекторовтың үйі (С. Меңдешевтің мемориалдық музейі), 1842 ж.;
А. Оразбаева тұрған Халық училищелері инспекторы И.И. Проскуряковтың үйі, 1842 ж.;
Аурухана ғимараты (Денсаулық сақтау мемориалдық музейі), 1852 ж.;
Халық училищелері инспекторы А.А. Воскресенскийдің үйі (Табиғат музейі), 1890 ж.;
Хан Жәңгір кесенесі, 1997 ж.;
Күйші Дәулеткерей кесенесі, 2000 ж.;
Ғалым М.Бабажанов кесенесі, 2001 ж.
Бұрынғы Тарғын мектебі ғимараты (Педтехникум), 1868 ж.;
қала құрылысы және сәулет
Батыс Қазақстан облысы, Бөкей ордасы ауданы, Хан Ордасы ауылы, Жәңгір хан көшесі, 31.
78.
Жайық қалашығы, ХІV ғ.
археология

г. Атырау мкрн. Жилгородок, улица Ауэзова 1, 2; улица Волгоградская 8, 10; улица Сауыргалиева 1 улица Ауэзова, угол улицы Шарипова
69.
Мавзолей Жубана, мастера Унгалбай, Муналбай, Умербай, Итбай, Иманбай Каражусуповы, 1880–1898 годы
градостроительства и архитектуры
Жылыойский район город Кульсары, в 90 километрах к северу от города
70.
Место захоронения поэта, предводителя восстания 1836-1838 годов Махамбета Утемисова (1803-1846 годы), 1995 году построен мавзолей
градостроительства и архитектуры
Индерский район поселок Индерборский, в 40 километрах к юго-востоку от поселка
71.
Городище Сарайшык, ХІІІ-ХVІ века
археологии
Махамбетский район село Сарайшык, в 1,5 километрах к востоку от села
Итого: 4 памятника истории и культуры (2 - градостроительства и архитектуры, 1 – археологии, 1 - ансамбль)
Западно-Казахстанская область
72.
Здание областного историко-краеведческого музея (бывшая русско-киргизская школа), 1864 год
градостроительства и архитектуры
город Уральск, проспект Достык–Дружба, 184
73.
Градостроительный комплекс – часть старого Уральска от центра города до площади Е. Пугачева XVII-XX века:
(здание областного акимата (бывший коммерческий банк), 1896 год;
ансамбль
город Уральск, проспект Достык–Дружба, 184 Дружба, 179
здание поликлиники управления внутренных дел (бывший дом наказных атаманов), 1823 год;
улица Н. Савичева, 43
здание областной филармонии имени Г. Курмангалиева (бывший дом купца Карева), 1901 год;
улица Карева, 47
здание детской и юношеской библиотека имени Х. Есенжанова (бывшее войсковое хозяйственное правление), 1869 год
проспект Достык–Дружба, 166
собор Михаила Архангела, 1740–1751 годы;
проспект Достык–Дружба, 63, район "Курени"
здание военной прокуратуры (бывшая типовая городская усадьба), 1878 год;
проспект Достык–Дружба, 147
храм Христа Спасителя, архитектор В.Н. Чагин, 1891-1907 годы)
проспет Достык–Дружба, 202
74.
Комплекс музея В.И. Чапаева; 1919 год (штаб 25-й Чапаевской дивизии (музей), 1919 год;
место гибели В.И. Чапаева,1919 год;
Братская могила чапаевцев, 1957 год)
градостроительства и архитектуры
Акжайкский район, село Чапаево, парк культуры и отдыха, аллея памятников
75.
Жилой дом (Урдинская типография с 1918 года, позднее–жилой дом), вторая половина XIX век
градостроительства и архитектуры
Бокей ординский район, село Хан Ордасы, улица Абдуллы Тенизбаева, 19
76.
Бюст Героя Советского Союза М. Маметовой, скульпторы Ю. П. Поммер, Н. А. Ковальчук, 1971 год
градостроительства и архитектуры
Жанибекский район, село Жанибек, улца Утемисова, 26
77.
Бокей ордасы, Бывшее здание Казначейства, ныне "Музей истории Бокеевской Орды", 1867г. Ханский дворец, 1828 г.;
Ханская мечеть, ныне музей Независимости, 1835 г.;
Бывший дом врача А.А.Сергачева, ныне административное здание музея, 1830 г.;
Бывшее здание Казначейства, ныне "Музей истории Бокеевской Орды", 1867 г.;
Бывшая Торгунская школа (Педтехникум), 1868 г.;
Бывшая женская гимназия, ныне музей народного образования, 1883 г.;
Амбулатория, 1872 г.;
Дом инспекторов народных училищ (Мемориальный музей С.Мендешева), 1842 г.;
Дом купца, инспекторов народных училищ (Музей природы), 1890 г.;
Дом купца, дом инспекторов народных училищ, где жила А. Уразбаева, 1842 г.;
Дом купца, дом инспекторов народных училищ, ныне музей "Первая казахская типография", 1841 г.;
Дом учителей Жангировской школы (Мемориальный музей А.Тажетдинова) 1841 г.;
Здание больницы (Мемориальный музей здравоохранения), 1852 г.;
Мавзолей хана Жангира, 1997 г.;
Мавзолей кюйши Даулеткерея, 2000 г.;
Мавзолей М.Бабажанова, 2001 г.
градостроительства и архитектуры
Западно-Казахстанская область, район Бокейская Орда, село Хан Ордасы, улица Жангир-хана, 31.
78.
Жайык, Городище Жайык, 14 век.
археологии

Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласы, Круглоозерный ауылдық округі. Орал қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 км, Жайық өзенінің 2-ші жайылма үсті терассасында орналасқан.
Барлығы: 7 тарих және мәдениет ескерткіштері
(5 - қала құрылысы және сәулет, 1 – архитектура, 1 - ансамбль)
Жамбыл облысы
79.
Тараз қалашығы, I–ХIХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, қалалық орталық базар
80.
Талас өзен арқылы өтетін көпір, XIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, қаланың оңтүстік-шығыс шеті, Самарқант және Жангелдин көшелерінің Талас өзеннен шығар жерде, Тектұрмас кешенінің жанында
81.
Қали Жүніс моншасы, XX ғасырының басы
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Байзақ батыр көшесі, 38, Қазыбек би көшесімен қиылыс
82.
Қарахан мавзолейі, XI ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, қала орталығында, Төле би және Байзақ батыр көшелерінің қиылысы
83.
Тектұрмас мавзолейі, X–XIV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, қаланың оңтүстік-шығыс шеті, Талас өзен оң жағалауы, Тектұрмас тауының шыңында
84.
Шамансұр (Дәуітбек) мавзолейі, XIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, қаланаң орталығында, Карахан көшесі, 1
85.
Әбдіқадыр мешіт-медіресесі, XХ ғасыр басы
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Абай көшесі, 5, Көшеней көшесінің қиылысы
86.
Жүнісбай Мешіті (Әулие ата), 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет
Адамбаев көшесі, 24, Қылымбай ақын көшесінің қиылысы
87.
Нәметбай мешіті, 1887, 1897 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Ташкент көшесі, 21, Байзақ батыр көшесінің қиылысы
88.
Жамбыл Жабаевтың ескерткіші, мүсінші Хакімжан Наурызбаев, сәулетші В.В. Сашенко, 1961 жыл
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Жамбыл алаңы
89.
Төменгі Барысхан (Төрткөл) қалашығы, VI–XII ғасырлар
археология
Байзақ ауданы, Талас ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км., Талас өзенінің оң жағалауында, Тараз – Алматы жолынан солтүстікке қарай 0,5 км.
90.
Түймекент қалашығы, VI–XII ғасыр
археология
Байзақ ауданы, Түймекент ауылы, ауылдың оңтүстік-шығыс шеті, Талас өзенінің оң жағалауында
91.
Оххум қалашығы, VI–XII ғасырлар
археология
Жамбыл ауданы, Шахан ауылы, ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 13 км., Сәмбет –Бостандық авто-жолынан батысқа қарай 0,3 км.
92.
Айша Бибі кесенесі, XI–XII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданы, Айшабибі ауылы, ауыл орталығы, Тараз қаласынан батысқа қарай 20 км.
93.
Бабажы Қатын кесенесі, X–XI ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданы, Айшабибі ауылының орталығында,
Тараз қаласынан батысқа қарай 20 км.
94.
Ақыртас сәулет-археологиялық кешені, VIII–XII ғасыр
ансамбль

Западно-Казахстанская область, город Уральск, Круглоозерновский сельский округ. Располагается в 12 км к юго-востоку от г. Уральск, на 2-ой надпойменной террасе реки Урал.
Итого: 7 памятников истории и культуры (5 - градостроительства и архитектуры, 1 – археологии, 1 - ансамбль)
Жамбылская область
79.
Городище Тараз, I–ХIХ века
археологии
город Тараз,центральный городской рынок
80.
Мост через реку Талас, XIII век
градостроительства и архитектуры
город Тараз, юго-восточная окраина города, при выходе улица Самарканд и Жангильдина к реке Талас, близ комплекса Тектурмас
81.
Баня Кали Жунуса, начало XX века
градостроительства и архитектуры
город Тараз, улица Байзак батыра, 38, на пересечении с улицы Казыбек би
82.
Мавзолей Карахана, XI век
градостроительства и архитектуры
город Тараз, в центре города, на пересечении улицы Толеби и Байзак батыра
83.
Мавзолей Тектурмас, X–XIV века
градостроительства и архитектуры
город Тараз, юго-восточная окраина города, правый берег реки Талас, на вершине горы Тектурмас
84.
Мавзолей Шамансура (Давутбека), XIII век
градостроительства и архитектуры
город Тараз, в центральной части города, улица Карахана, 1
85.
Мечеть-медресе Абдукадыра, начало XХ век
градостроительства и архитектуры
город Тараз, улица Абая, 5, на пересечении с улицы Кошеней
86.
Мечеть Жунусбая (Аулие ата), 1913 год
градостроительства и архитектуры
город Тараз, улица Адамбаева, 24, на пересечении с улицы Кылымбай-акына
87.
Мечеть Наметбая, 1887, 1897 годы
градостроительства и архитектуры
город Тараз, улица Ташкентская, 21, угол улицы Байзак батыра
88.
Памятник Жамбылу Жабаеву, скульптор Хакимжан Наурызбаев, архитектор В. Сашенко, 1961 год
градостроительства и архитектуры
город Тараз, улица Джамбула
89.
Городище Нижний Барсхан (Тортколь), VI–XII века
археологии
Байзакский район, село Талас, в 1,5 километрах к юго-востоку от села, на правом берегу реки Талас, 0,5 километров севернее от трассы Тараз-Алматы
90.
Городище Туймекент, VI–XII века
археологии
Байзакский район, село Туймекент, юго-восточная окраина аула, на правом берегу реки Талас
91.
Городище Оххум, VI–XII века
археологии
Байзакский район, село Шахан, в 13 километрах к северо-востоку от аула, в 3-х километрах к западу от дороги Самбет-Бостандык
92.
Мавзолей Айша Биби, XI–XII века
градостроительства и архитектуры
Жамбылский район, село Айшабиби, в центре аула, в 20 километрах к западу от города Тараз
93.
Мавзолей Бабаджи Хатун, X–XI века
градостроительства и архитектуры
Жамбылский район, село Айшабиби, в центре аула, в 20 километрах к западу от города Тараз
94.
Архитектурно-археологический комплекс Акыртас, VIII–XII века
ансамбль

Жамбыл ауданы, Ақшолақ станциясы, станциядан 6 км оңтүстікке қарай, Қырғыз Алатауы етегінде, Тараз қаласынан шығысқа қарай 40 км.
95.
Жалпақтөбе (Жікіл) қалашығы, VI–XII ғасырлар
археология
Жамбыл ауданы, Жалпақтөбе ауылы
96.
Берікқара обалы қорымы (500), біздің заманымызға дейінгі ІІ ғасыр – біздің заманымыздың IV ғасыры
археология
Жуалы ауданы, Қарабастау ауылы, ауылдан оңтүстікке қарай 3 км
97.
Меркі қалашығы, VII–XIII ғасырлар
археология
Мерке ауданы, Мерке ауылы, ауылдың батыс шеті
98.
Екі мәрте Социалистік Еңбек Ері Жазылбек Қуанышбаевтың ескерткіші, мүсінші Б. Түлеков, сәулетші Төлеу Басенов, 1962 жыл
қала құрылысы және сәулет
Мойынқұм ауданы, Бірлік ауылы, әкімдік ғимараты алдында
99.
Шоқай Датқа мавзолейі, XVIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сарысу ауданы, Саудакент ауылы, ауылдың шығыс шеті, ескі зиратта
100.
Ақкөл тұрағы, Шелль-ашель
археология
Талас ауданы, Ақкөл ауылы, ауылдан батысқа қарай 13 км, Ақкөл көлінен солтүстікке қарай 8 км
101.
Бөріқазған тұрағы, Шелль-ашель
археология
Талас ауданы, Қызылаут ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 8 км, Қаратау Қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 38 км
102.
Тәңірқазған тұрағы, Шелль-ашель
археология
Талас ауданы, Қызылаут ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай10 км., Қаратау Қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 34 км, Көктал өзенінің шығысқа қарай 13–15 км
103.
Қарақожа мешіті, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Талас ауданы, Сейілбек ауылы, ауылдың шығыс шеті.
104.
Абдолла ишан мешіті, ХХ ғасырдың басы
археология
Талас ауданы, Үшарал ауылы, Ештайбек көшесі, 7
105.
Құлан Қалашығы, VI ғасыр - XIII ғасырдың басы
археология
Тұрар Рысқұлов ауданы, Құлан ауылы, ауылдың шығыс және солтүстік-шығыс шеті
106.
Актөбе Қалашығы, VI–XIII ғасырлар
археология
Шу ауданы, Ақсу ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км., Ақсу өзенінің екі жағалауында
107.
Өрнек Қалашығы VIII-XII ғасыр
археология
Т. Рысқұлов ауданы, Өрнек ауылынан оңтүстікке қарай 6 км
108.
Қостөбе Қалашығы VI-XII ғасыр
археология
Байзақ ауданы, Сарыкемер ауылының шығысында орналасқан
Барлығы: 30 тарих және мәдениет ескерткіштері
(15 - қала құрылысы және сәулет, 14 – археология, 1 - ансамбль)
Қарағанды облысы
109.
Кеңес Одағының Батыры Нүркен Әбдіровтің ескерткіші, мүсіншілер: А.П. Билык, Ю. В. Гуммель, сәулетші Л. Е. Воробьев, 1958 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қарағанды қаласы, Н. Әбдіров даңғылы
110.
Беғазы қорымы, біздің заманымызға дейінгі XII–X ғасырлар
археология
Ақтоғай ауданы, Беғазы ауылы, ауылдан батысқа қарай 1 км., Бегазы өзенінің оң жағалауы, Тоқырау өзенінің шектескен жерден 18 км. жоғары, Ақтоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 км.

Жамбылский район, станция Акшолак, в 6 километрах к югу от станции, у подножья Киргизского Алатау, в 40 километрах к востоку от города Тараза
95.
Городище Жалпактобе (Жикиль), VI–XII века
археологии
Жамбылский район, село Жалпактобе
96.
Курганный могильник Берккара (500), II века до нашей эры – IV век нашей эры
археологии
Жуалынский район, село Карабастау, в 3 километрах к югу от села
97.
Городище Мерке, VII–XIII века
археологии
Меркенский район, село Мерке, западная окраина села
98.
Памятник дважды Герою Социалистического Труда Ж. Куанышбаеву, скульптор Б. Тулеков, архитектор Т. Басенов, 1962 год
градостроительства и архитектуры
Мойынкумский район, село Бирлик, перед зданием акимата
99.
Мавзолей Шокай Датка, XVIII век
градостроительства и архитектуры
Сарысуский район, село Саудакент, на восточной окраине села, на старом кладбище
100.
Стоянка Акколь, Шелль-ашель
археологии
Таласский район, село Акколь, в 13 километрах к западу от аула, 8 километрах к северу от озера Акколь
101.
Стоянка Бориказган, Шелль-ашель
археологии
Таласский район, село Кызылаут, в 8 километрах к юго-востоку от аула, в 38 километрах к северо-востоку от города Каратау
102.
Стоянка Танирказган, Шелль-ашель
археологии
Таласский район, село Кызылаут, в 10 километрах к юго-востоку от аула, 34-х километрах к северо-востоку от города Каратау,13–15 километрах к востоку от реки Коктал
103.
Мечеть Каракожа, начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
Таласский район, село Сейилбек, восточная окраина села
104.
Мечеть Абдулла Ишана, начало ХХ века
археологии
Таласский район, Село Ушарал, улица Ештайбека, 7
105.
Городище Кулан, VI – начало XIII века
археологии
Район Турара Рыскулова, село Кулан восточная и северо-восточная окраина села
106.
Городище Актобе, VI–XIII века
археологии
Шуский район, село Аксу, в 3-х километрах к юго-востоку от аула, по обоим берегам реки Аксу
107.
Городище Орнек VIII-XII века
археологии
район Т. Рыскулова, 6 километров к югу от села Орнек,
108.
Городище Костобе, VI-XII века
археологии
Байзакский район, восточнее села Сарыкемер
Итого: 30 памятников истории и культуры (14 - градостроительства и архитектуры, 15 – археологии, 1 - ансамбль)
Карагандинская область
109.
Памятник Герою Советского Союза Н. Абдирову, скульпторы А. П. Билык, Ю. В. Гуммель, архитектор Л. Е. Воробьев, 1958 год
градостроительства и архитектуры
город Караганда, проспект Н. Абдирова
110.
Могильник Бегазы, XII–X веки до нашей эры
археология
Актогайский район, село Бегазы, 1 километр к западу от села, на правом берегу реки Бегазы, 18 километров выше ее впадения в реку Токырау, в 40 километрах к юго-востоку от села Актогай

111.
Айдарлы қорымдар тобы, Кейінгі қола дәуірі, ерте темір дәуірі
археология
Жаңарқа ауданы, Айшырақ ауылы, ауылдан батысқа қарай 2 км. Атасу өзенінің оң жағалауы, Ақсай алқабы
112.
Саңғыру қорымы II, 150 тас қоршаулар, қола дәуірі, ерте темір дәуірі
археология
Жаңаарқа ауданы, Айшырақ ауылы, ауылдан батысқа қарай 5,5 км., Дарат қосалқы шаруашылығынан солтүстік-батысқа қарай 4 км., Санғуыр шатқалы, Атасу өзенінің жоғары ағысында
113.
Айшырақ қорымы, қола дәуірі
археология
Жаңаарқа ауданы, Ақтау ауылы, ауылдан солтүстікке қарай 20 км., Атасу өзенінің сол жағалауында, Қаражал кенішінен оңтүстік-шығысқа қарай 93 км.
114.
Саңғыру I қорымы, 40 тас қоршаулар, кейінгі қола дәуірі
археология
Жаңаарқа ауданы, Ақтау ауылы, ауылдан шығысқа қарай 45 км., Саңғуыр шатқалында, Дарат шатқалынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км.
115.
Жұбан-ана кесенесі, XI–ХII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жаңаарқа ауданы, Монадыр станциясы, станциядан солтүстік-батысқа қарай 12 км., Сарысу өзенінің оң жағалауында
116.
Халық композиторы Мәди Бәпиұлының бейіті (1880 - 1921 жылдар)
қала құрылысы және сәулет
Қарқаралы қаласы, қаладан солтүстікке қарай 200 м., Ақбейіт зиратында
117.
Қызылкент сарайының қираған орны, XIV–XV ғасырлар
археология
Қарқаралы ауданы, Кент ауылы, ауылдан шығысқа қарай 3 км., Қызылсу өзені Талды өз. құятын арнасы, Кент тауларында, Қарқаралы Қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 км.
118.
Айранбай (Бескүмбез) кесенесі, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Алғабас ауылы, ауылдан оңтүстікке қарай 35 км., Сарысеңгір өзенінің оң жағалауында
119.
Аяққамыр кесенесі, XI–ХII ғасылар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Жезді ауылы, ауылдан солтүстік-батысқа қарай 9 км., Жезді өзенінің сол жағалауында
120.
Алаша-хан кесенесі, XI–ХII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылы, ауылдан оңтүстік – батысқа қарай 2 км., Қаракеңгір өзенінің оң жағалауында
121.
Жошы хан кесенесі (Жучихан), XIII ғасыр І-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 28 км., Кеңгір өзенінің сол жағалауы, Жезказған Қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 50 км.
122.
Дүзен кесенесі (Жүзден), Шебер Еманұлы Сералы, 1863–1866 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылы, ауылдан солтүстік-батысқа қарай 30 км., Қаракеңгір өзенінің оң жағалауында
123.
Домбауыл салт-жоралғы құрылысы, VIII–IX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 24 км., Кеңгір өзенінің сол жағалауында, Жезказған Қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 55 км.

111.
Группа могильников Айдарлы, Эпоха поздней бронзы – раний железный век
археологии
Жанаркинский район, село Айшырак, в 2-х километрах к западу от села, на правом берегу реки Атасу, в долине Аксай
112.
Могильник Сангру (Сангыру) II (150), Эпоха бронзы – ранний железный век
археологии
Жанаркинский район, село Айшырак, в 5,5 километрах к западу от села, 4-х километрах к северо-западу подсобного хозяйства Дарат, в ущелье Сангуыр, в верховьях реки Атасу
113.
Могильник Айшырак (102), Эпоха бронзы
археологии
Жанаркинский район, село Актау, в 20 километрах к северу от села, на левом берегу реки Атасу, 93 километра к юго-востоку от рудника Каражал
114.
Могильник Сангру I из 40 каменных оград, Эпоха поздней бронзы
археологии
Жанаркинский район, село Актау, в 45 километрах к востоку от села, в урочище Сангуыр, 3-х километрах к северо-востоку от урочища Дарат
115.
Мавзолей Жубан-ана, XI–ХII века
градостроительства и архитектуры
Жанаркинский район, станция Монадырь, в 12 километрах к северо-западу от станции, на правом берегу реки Сарысу
116.
Могила народного композитора Мади Бапиулы (1880―1921 годы)
градостроительства и архитектуры
Каркаралинский район, город Каркаралинск, в 200 метрах к северу от города, кладбище Акбейт
117.
Развалины Кызылкентского дворца, XIV–XV века
археологии
Каркаралинский район, село Кент, в 3-х километрах к востоку от села, на реке Кызылсу, в притоке реки Талды, в горах Кент, 40 километров к юго-востоку от города Каркаралинск
118.
Мавзолей Айранбая (Бескумбез), XIX век
градостроительства и архитектуры
Улытауский район, село Алгабас, в 35 километрах к югу от села, на правом берегу реки Сарысенгир
119.
Мавзолей Аякхамыр, XI–ХII века
градостроительства и архитектуры
Улытауский район, село Жезды, в 9 километрах к северо-западу от села, на левом берегу реки Жезды
120.
Мавзолей Алаша хана, XI–ХII века
градостроительства и архитектуры
Улытауский район, село Малшыбай, в 2-х километрах к юго-западу от села, на правом берегу реки Каракенгир
121.
Мавзолей Жоши хана (Джучихана), первый половина XIII век
градостроительства и архитектуры
Улытауский район, село Малшыбай, в 28 километрах к юго-востоку от села, на левом берегу реки Кенгир, в 50 километрах к северо-востоку от города Жезказгана
122.
Мавзолей Дузена (Жузден), Мастер Еманулы Сералы, 1863–1866 годы
градостроительства и архитектуры
Улытауский район, село Малшыбай, в 30 километрах к северу-западу от села, на правом берегу реки Каракенгир
123.
Ритуальное строение Домбаул, VIII–IX века
градостроительства и архитектуры
Улытауский район, село Малшыбай, в 24 километрах к юго-востоку от села, на правом берегу реки Кенгир, в 55 километрах к северо-востоку от города Жезказган

124.
Лабақ кесенесі, XIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 20 км., Қаракеңгір өзенінің сол жағалауында
125.
Кетебай кесенесі, 1898 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 20 км., Қаракеңгір өзенінің сол жағалауында
126.
Болған-ана кесенесі, XII–ХIII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы,Талап ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 30 км.
127.
Басқамыр Қалашығы, IX–XII ғасырлар
археология
Ұлытау ауданы, Талдысай ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 0,5 км., Жезді кентінен солтүстікке қарай 18 км., Жезды өзенінің сол жағалауында, Талдысай өзенінің сағасы
128.
Мақат кесенесі, 1923 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Шеңбер ауылы, ауылдан солтүстік-батысқа қарай 8 км.
129.
Талды І қорымы (48), біздің заманымызға дейінгі XIV-XI ғасырлар
археология
Шет ауылы, Жаңажұрт кенті, кенттен солтүстік-шығысқа қарай 10 км., Талды өзенінің сол жағалауында
130.
Бұғылы II қорымы соңғы қола – ерте темір дәуірі
археология
Шет ауданы, Жарық станциясынан солтүстік-шығысқа қарай 40 км., Шопа өзенінің жағалауы, Бұғылы тауларының солтүстік-батыс етегі
131.
Ақмешіт әулие кешені, ХІV- ХV ғасырлар
археология
Ұлытау ауданы, Ұлытау кентінен батысқа қарай Ақмешіт әулие тауының шыңы
Барлығы: 23 тарих және мәдениет ескерткіштері
(13 - қала құрылысы және сәулет, 10 - археология)
Қостанай облысы
132.
Екі мәрте Кеңес Одағының Батыры Леонид Беданың мүсіні, мүсінші Д.П. Шварц, 1951 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қостанай қаласы, Пушкин көшесі, 98
133.
Екі мәрте Кеңес Одағының Батыры Иван Павловтың мүсіні, мүсінші Д.П. Шварц, 1952 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қостанай қаласы, Пушкин көшесі, 98
134.
Ы. Алтынсариннің ескерткіші, мүсінші Н.А. Щербаков, сәулетшілер И.А. Покровский, В.Д. Горчинский, 1970 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қостанай қаласы, Алтынсарин көшесі, 118 а, Ы. Алтынсарин атындағы мектеп-интернатының саябағы
135.
Екідің I рәсім құрылысы, VII–IX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Арқалық қаласының әкімдігіне қарасты аумақ, Екідін ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1,5 км., Қараторғай өзенінің оң жағалауы
136.
Екідің IІ рәсім құрылысы, VII–IX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Арқалық қаласының әкімдігіне қарасты аумақ, Екідін ауылы, ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 1,5 км., Қараторғай өзенінің сол жағалауы
Барлығы: 5 тарих және мәдениет ескерткіштері
(5 - қала құрылысы және сәулет)
Қызылорда облысы
137.
Екі мәрте Социалистік Еңбек Ері Ы. Жақаевтың мүсіні, мүсінші А. Пекарев, сәулетшілер А. Борецкий, К. Күлбашева, 1975 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы, Ы. Жақаев көшесі,

124.
Мавзолей Лабака, XIХ век
градостроительства и архитектуры
Улытауский район, село Малшыбай, в 20 километрах к юго-востоку от села, на левом берегу реки Каракенгир
125.
Мавзолей Кетебая, 1898 год
градостроительства и архитектуры
Улытауский район, село Малшыбай, в 20 километрах к юго-востоку от села, на левом берегу реки Каракенгир
126.
Мавзолей Болган-ана, XII–ХIII века
градостроительства и архитектуры
Улытауский район, село Талап, в 30 километрах к юго-востоку от села
127.
Городище Баскамыр, IX–XII века
археологии
Улытауский район, село Талдысай, в 0,5 километрах к юго-востоку от села, 18 километрах к северу от поселка Жезды, на левом берегу реки Жезды, в устье реки Талдысай
128.
Мавзолей Маката, 1923 год
градостроительства и архитектуры
Улытауский район, село Шенбер, в 8 километрах к северо-западу от села
129.
Могильник Талды I (48), XIV–XI веки до нашей эры
археологии
Шетский район, поселок Жанажурт, в 10 километрах к северо-востоку от поселка, на левом берегу реки Талды
130.
Могильник Бугулы II, Эпоха поздней бронзы – ранний железный век
археологии
Шетский район, станция Жарык, в 40 километрах к северо-востоку от станции, на берегу реки Шопа, у северо-восточного подножья горы Бугулы
131.
Комплекс Акмечеть аулие, ХІV- ХV вв.
археология
Улытауский район, к западу от поселка Улытау, на вершине горы Акмечеть аулие
Итого: 23 памятника истории и культуры (13 - градостроительства и архитектуры, 10 – археологии)
Костанайская область
132.
Бюст дважды Героя Советского Союза Леонида Беды, Скульптор Д. П. Шварц, 1951 год
градостроительства и архитектуры
город Костанай, улица Пушкина, 98
133.
Бюст дважды Героя Советского Союза И.Ф. Павлова, Скульптор Д. П. Шварц 1952 год
градостроительства и архитектуры
город Костанай, улица Пушкина, 98
134.
Памятник И. Алтынсарину, скульптор Н. А. Щербаков, архитекторы И. А. Покровский, В. Д. Горчинский, 1970 год
градостроительства и архитектуры
город Костанай, улица Алтынсарина, 118 А, сквер школы-интерната имени И. Алтынсарина
135.
Ритуальное сооружение Екидын I, VII–IX века
градостроительства и архитектуры
территория подчиненная акимату город Аркалыка, село Екидын, в 1,5 километрах к северо-востоку от села, на правом берегу реки Каратургай
136.
Ритуальное сооружение Екидын II, VII–IX века
градостроительства и архитектуры
территория подчиненная акимату город Аркалыка, село Екидын, 0,5 километрах к северо-востоку от села, на левом берегу реки Караторгай
Итого: 5 памятников истории и культуры (5 - градостроительства и архитектуры)
Кызылординская область
137.
Бюст дважды Героя Социалистического Труда И. Жахаева, 1975 год, скульптор А. Пекарев, архитекторы А. Борецкий, К. Кульбашева,
градостроительства и архитектуры
город Кызылорда, улица И.Жахаева

138.
Айтбай мешіті, шеберлер Ысқан және Камал, 1878 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы, Сатпаев көшесі, 18
139.
Құтқарушы Христос (Христос Спаситель) шіркеуі, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы, Тоқтыбаев көшесі, 5
140.
Көтібар мұнарасы, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы, Баймұрат батыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 км. орналасқан
141.
Бегім-Ана мұнарасы, ІХ-ХI ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Арал ауданы, Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстікке қарай 30 км. орналасқан
142.
Жент (ЖанҚала) Қалашығы, Х-ХY ғасырлар
археология
Жалағаш ауданы, Аққыр ауылынан оңтүстікке қарай 37 км. орналасқан
143.
Қарасопы кесенесі, ХVIII–XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған ауданы, Жаңақорған кентінен оңтүстікке 5 км. орналасқан
144.
Айқожа кесенесі, ХVIII–XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған ауданы, Бесарық ауылынан оңтүстік-батысқа 11 км. орналасқан
145.
Ақтас мешіті, 1884 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған ауданы, Бесарық ауылынан оңтүстік-батысқа 11 км. орналасқан
146.
Сығанақ (Сунақата) қалашығы, Х-ХVІІІ ғасырлар
археология
Жаңақорған ауданы, Сунақата ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 км. орналасқан
147.
Қорасан ата мавзолейі ХІХ ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған ауданы, Жанарық кентінің оңтүстік-батысынан 20 км. жерде
148.
Қазалы қаласы ескі бөлігі - қала құрылыс кешені, ХІХ ғасырдың соңы-ХХ ғасырдың басы Ғанибай үйі, XIX ғасыр;
Ғ. Мұратбаевтың мемориалдық мұражай ғимараты (бұрынғы депутаттар кеңесінің ғимараты);
қалалық кітапхананың ғимараты (бұрынғы Ғанибай мешіті);
Ноғай (Нұралы) мешіті
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауданы, Қазалы қаласы, № 17 мектептің ауласында
Қорқыт ата көшесі, 24
Шаляпин көшесі, 17
Жанұзақов көшесі, 51
149.
Теміржолшылар клубы ғимараты (бұрынғы шіркеу), 1904 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауданы, Әйтеке би кенті, Әйтеке би көшесі, 1
150.
Сараман-Қос (Сарман-Қожа) мұнарасы, Х-ХI ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауданы, Кәукей ауылынан шығысқа қарай 3 км. орналасқан
151.
Құттыбай кесенесі, XVIІI-XІX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауданы, Жанкент ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 км. орналасқан
152.
Жанкент (Янгикент) қалашығы, ІХ-ХІ ғасырлар
археология
Қазалы ауданы, Жанкетн ауылынан оңтүстікке қарай 1 км. орналасқан
153.
Баланды ІІ кесенесі, біздің заманымызға дейінгі VI–II ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Қармақшы ауданы, Қуаңдария ауылынан оңтүстікке қарай 69,5 км. орналасқан
154.
Жетіасар ІІІ (Алтынасар) қалашығы, біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдықтың соңы- біздің заманымыздың ІV-V ғасырлары
археология

138.
Мечеть Айтбая, Мастера Искан и Камал, 1878 год
градостроительства и архитектуры
город Кызылорда, улица Сатпаева, 18
139.
Церковь Христос Спасителя, ХIХ век
градостроительства и архитектуры
город Кызылорда, улица Токтыбаева, 5
140.
Башня Кутебара, ХIХ век
градостроительства и архитектуры
город Кызылорда, в 7 километрах к северо-западу от села Баймурат батыра
141.
Башня Бегим-Ана, ІХ-ХІ века
градостроительства и архитектуры
Аральский район, в 30 километрах к югу от села Жанакурылыс
142.
Городище Джент (Жанкала), Х-ХV века
археологии
Жалагашский район, в 37 километрах к югу от села Аккыр
143.
Мавзолей Карасопы, ХҮІІІ-ХІХ века
градостроительства и архитектуры
Жанакорганский район, в 5 километрах к югу от поселка Жанакорган
144.
Мавзолей Айкожа, ХVIII–XIX века
градостроительства и архитектуры
Жанакорганский район, в 11 километрах к юго-западу от села Бесарык
145.
Мечеть Актас, 1884 год
градостроительства и архитектуры
Жанакорганский район, в 11 километрах к юго-западу от села Бесарык
146.
Городище Сыганак (Сунаката), Х-ХҮІІІ века
археологии
Жанакорганский район, в 2-х километрах к северо-западу от села Сунаката
147.
Мавзолей Корасан ата, конец ХІХ века
градостроительства и архитектуры
Жанакорганского район, 20 километров к юго-западу от села Жанарык
148.
Градостроительный комплекс – историческая часть города Казалинска конец XIX века – начало XX века дом Ганибая, XIX века;
здание мемориального музея Г. Муратбаева (бывшее здание совета депутатов);
здание городской библиотеки (бывшая мечеть Ганибая);
мечеть Ногая (Нуралы)
градостроительства и архитектуры
Казалинский район, город Казалинск, во дворе с/ш №17 улица Коркыт ата, 24 улица Шаляпина, 17 улица Жанузакова, 51
149.
Здание клуба железнодорожников, (бывшая церковь), 1904 год
градостроительства и архитектуры
Казалинский район, поселок Айтеке би, улица Айтеке би, 1
150.
Башня Сараман-Коса (Сарман-Кожа), Х-ХІ век
градостроительства и архитектуры
Казалинский район, в 3-х километрах к востоку от села Каукей
151.
Мавзолей Куттыбая, XVIIІ-XІX века
градостроительства и архитектуры
Казалинский район, в 4-х километрах к юго-западу от села Жанкент
152.
Городище Жанкент (Янгикент), ІХ-ХІ века
археологии
Казалинский район, 1 километр к югу от села Жанкент
153.
Мавзолей Баланды ІІ, VІ-ІІ веки до нашей эры
градостроительства и архитектуры
Кармакшинский район, в 69,5 километрах к югу от села Куандария
154.
Городище Жетиасар ІІІ (Алтынасар), конец І тысячелетие до нашей эры - ІV-V веки нашей эры
археологии

Қармақшы ауданы, Тұрмағамбет ауылынан солтүстік-батысқа қарай 33,7 км. орналасқан
155.
Сырлытам кесенесі, ХІІ-ХІІІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Қармақшы ауданы, Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 106,5 км. орналасқан
156.
Қорқыт ата ескерткіші кешені (стелла, амфитеатр, төбе, қошқар тас, музей), 1980 жыл.
қала құрылысы және сәулет
Қармақшы ауданы, Жусалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 18 км. жерде
157.
Шірік-Рабат қалашығы б.з.д V-ІІ ғғ.
археология
Қармақшы ауданы, Көмекбаев ауылынан 87 км. оңтүстік-батысқа қарай орналасқан
158.
Бәбіш-мола ескерткіш кешені Б.з.д ІV-ІІ ғғ.
археология
Қармақшы ауданы, Көмекбаев кентінің оңтүстігінен 47 км. жерде
159.
Сырлытам кесенесі, ХІІІ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сырдария ауданы, Іңкәрдария ауылынан оңтүстікке қарай 25 км.
160.
Молқалан (Молла-Қалан) кесенесі, ХVI ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сырдария ауданы, Іңкәрдария ауылынан солтүстікке қарай 6 км. орналасқан
161.
Асанас кесенесі, ХVІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сырдария ауданы, Айдарлы ауылының батысынан 15 км. жерде
162.
Бақатам кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауданы, Сарбұлақ ауылынан батысқа қарай 29 км. жерде
163.
Қожан қожа кесенесі, ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сырдария ауданы, Айдарлы ауылының солтүстігінен 15 км. жерде
164.
Асан-ата кесенесі, ХVI ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Шиелі ауданы, Бәйгеқұм ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,5 км. орналасқан
165.
Сауысқандық петроглифі, қола дәуірі, ерте темір ғасыры
археология
Шиелі ауданы, Еңбекші кентінен солтүстік- шығысқа қарай 50 шақырым
166.
Оқшы ата кесенесі, ХІ ғ
қала құрылысы және сәулет
Шиелі ауданы, Бәйгеқұм кентінен шығысқа қарай 5 км.
Барлығы: 30 тарих және мәдениет ескерткіштері
(23 - қала құрылысы және сәулет, 7 - археология)
Маңғыстау облысы
167.
Көне Бейнеу қорымы және Бекет-ата жерасты мешіті (130 объект), ХI–ХIХ ғасырлар;
Атауы
саны
күмбезтам
2;
сағанатам
25;
құлпытас, сағанатам
9;
құлпытас
26;
қойтас
15;
қошқартас
1;
қойтас, құлпытас
14;
тас қоршау, құлпытас
8:
үштас
2;
сандықтас, құлпытас
5;
сандықтас
7;
тас қоршау
6;
тас белгі
5;
тас қоршау, тас белгі
5.
ансамбль
Бейнеу ауданы, Бейнеу ауылынан 17 км. оңтүстік-батыс бағытта
168.
Омар-Тұр күмбезтамы, 1898 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бейнеу ауданы, Бейнеу ауылынан 20 км. шығыс бағытта
169.
Оғланды жеріндегі Бекет ата жерасты мешіті, ХVIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қарақия ауданы, Сенек ауылынан 95 км. солтүстік-шығыс бағытта
170.
Қызылсу қорымы (113 объект), ХVIII–ХХ ғасырлар;
Атауы
саны
мешіт
1;
күмбезтам
1;
сағанатам
57;
құлпытас
2;
қойтас
11;
қойтас; құлпытас
1;
құлпытас, қойтас, сандықтас
1;
қойтас, үштас
6;
қойтас, бестас
2;
құлпытас, үштас
1;
құлпытас, бестас,
1;
үштас
7;
бестас
6;
жетітас
1;
сандықтас
4;
тас қоршау
9;
тас белгі
2.
ансамбль
Қарақия ауданы, Сенек ауылынан 21 км. солтүстік бағытта

Кармакшинский район, в 33,7 километрах к северо-западу от села Турмагамбет
155.
Мавзолей Сырлытам, ХІІ-ХІІІ ғасырлар
градостроительства и архитектуры
Кармакшинский район, 106,5 километров к юго-западу от села Комекбаев
156.
Комплекс памятника Коркыт ата, (стелла, амфитеатр, хилует, кошкар тас, музей), 1980 г.
градостроительства и архитектуры
Кармакшинского район, 18 километров к северо- западу от поселка Жосалы
157.
Городище Ширик-Рабат V-ІІ вв. до н.э.
археологии
Кармакшинского район, 87 километров к юго-западу от села Комекбаев
158.
Комплекс памятников Бабиш-Мола, ІV-ІІ вв. до н.э.
археологии
Кармакшинского район, 47 километров к югу от села Комекбаев
159.
Мавзолей Сырлытам, ХІІІ века
градостроительства и архитектуры
Сырдарьинский район, в 25 километрах к югу от села Инкардария
160.
Мавзолей Молкалан (Молла-Калан), ХҮІ век
градостроительства и архитектуры
Сырдарьинский район, в 6 километрах к северу от села Инкардария
161.
Мавзолей Асанас, ХVІІ в.
градостроительства и архитектуры
Сырдарьинского район, 15 километров к западу от села Айдарлы
162.
Мавзолей Бакатам, ХІХ в.
градостроительства и архитектуры
Казалинского район, 29 километров к западу от села Сарбулак
163.
Мавзолей Кожан кожа ХVІІІ в.
градостроительства и архитектуры
Сырдарьинского район, 15 километров к северу от села Айдарлы
164.
Мавзолей Асан ата, ХҮІ век
градостроительства и архитектуры
Шиелийский район, в 6,5 километрах к юго-востоку от села Байгекум
165.
Петроглифы Сауыскандык, Эпоха бронзы, ранний железный век
археологии
Шилийского район, 50 километров к северо-востоку от села Енбекши
166.
Мавзолей Окшы ата, ХІ в.
градостроительства и архитектуры
Шилийского района, 5 километров к востоку от села Байгекум
Итого: 30 памятников истории и культуры (23 - градостроительства и архитектуры, 7 – археологии)
Мангистауская область
167.
Некрополь старый Бейнеу и мечеть подземнная Бекет ата (130 объект), ХI–ХIХ века;
В состав ансамбля входить:
наименование:
Единиц:
мавзолеи
2;
саганатам
25;
кулпытас, саганатам
9;
кулпытас
26;
койтасы
15;
кошкартас
1;
койтас, кулпытас
14;
ограда, кулпытас
8;
уштас
2;
саркофаг, кулпытас
5;
саркофаг
7;
ограда
6;
стела
5;
ограда, стела
5.
ансамбль
Бейнеуский район, в 17 километрах на юго-западу от ж.д. станции Бейнеу
168.
Мавзолей Омара и Тура, 1898 год
градостроительства и архитектуры
Бейнеуский район в 20 километрах на восток от села Бейнеу
169.
Мечеть подземная Бекет ата в местности Огланды, ХVIII века
градостроительства и архитектуры
Каракиянский район, в 95 километрах на северо-восток от села Сенек
170.
Некрополь Кызылсу (113 объект), ХVIII–ХХ века;
наименование:
Единиц:
мечеть
1;
мавзолей
1;
саганатам
57;
кулпытас
2;
койтас
11;
койтас, кулпытас
1;
кулпытас, койтас, саркофаг
1;
койтас, уштас
6;
койтас, бестас
2;
кулпытас, уштас
1;
кулпытас, бестас,
1;
уштас
7;
бестас
6;
жетитас
1;
саркофаг
4;
каменная ограда
9;
стела
2.
ансамбль
Каракиянский район, в 21 километрах на север от села Сенек

171.
Сенек қорымы (34 объект), ХVII–ХХ ғасырлар;
Атауы
саны
күмбезтам
3;
сағанатам
30;
үштас
1.
ансамбль
Қарақия ауданы, Сенек ауылынан 1 шақырым шығыс бағытта
172.
Шопан ата қорымы және жерасты мешіті (1661 объект), Х–ХIХ ғасырлар;
Атауы
саны
мешіт
1;
құдық
1;
күмбезтам
6;
сағанатам
205;
сағанатам, құлпытас
16;
сандықтас, құлпытас
21
сандықтас
32;
сандықтас,тас белгі(
10;
сандықтас, қойтас
8;
сандықтас, құлпытас
17;
сандықтас, құлпытас, қойтас
2;
сандықтас, қойтас, тас белгі
1;
қойтас
660;
қойтас, төрттас
2;
қойтас, бестас
1;
қойтас, тас белгі
6;
қойтас, үйінді тас
1;
қойтас, үштас, тас белгі
1;
қойтас, екітас, тас белгі
1;
құлпытас
49;
құлпытас, екітас
1;
құлпытас, үштас
35;
құлпытас, төрттас
8;
құлпытас, бестас
6;
құлпытас, алтытас
1;
құлпытас, жетітас
5;
құлпытас, қойтас
146;
құлпытас, үйінді тас
6;
құлпытас, тас қоршау
50;
құлпытас, қойтас, бестас
4;
құлпытас, қойтас, тас қоршау
2;
құлпытас, қойтас,тас белгі(
4;
құлпытас, тас белгі
3;
тас қоршау
172;
тас қоршау,тас белгі
43;
тас қоршау, қойтас
10;
үйінді тас, тас белгі
20;
қойтас, тас қоршау, қос тас белгі
1;
композициялық, бестас, төрттас
1;
үштас
36;
төрттас
1;
бестас
4;
үйінді тас
29;
тас белгі
32.
ансамбль
Қарақия ауданы, Сенек ауылынан 20 шақырым солтүстік-батыс бағытта
173.
Қырғын қорымы (26 объект), ХIХ–ХХ ғасырлар;
Атауы
саны
күмбезтам
1
сағанатам
3
қойтас
5
екітас
15
үштас
1
төрттас
1
ансамбль
Қарақия ауданы, Жетібай ауылынан 5 км. батысқа бағытта
174.
Сисем ата қорымы (1327 объект), ХIII–ХIХ ғасырлар;
Атауы
саны
күмбезтам
22;
сағанатам
139;
сағанатам, құлпытас
18;
тас қоршау
134;
тас қоршау, тас белгі
56;
сандықтас
80;
сандықтас, құлпытас
16;
сандықтас, қойтас
46;
сандықтас, тас белгі
6;
сандықтас, құлпытас, қойтас
25;
құлпытас
46;
құлпытас, қойтас
149;
құлпытас, тас белгі
11;
құлпытас, екітас
5;
құлпытас, үштас
4;
құлпытас, төрттас
11;
құлпытас, бестас
3;
құлпытас, қойтас, тас белгі
2;
құлпытас, тас қоршау
92;
қойтас
136;
қойтас, тас белгі
21;
қойтас, үйінді тас
4;
қос тас белгі, екітас
1
үштас
2;
үштас, тас белгі
1;
үйінді тас
48;
үйінді тас, тас белгі
83;
тас белгі
159;
үйінді тас, қойтас,тас белгі
2;
тас қоршау, құлпытас, қойтас
1;
композициялық құлпытас, қойтас
4;
ансамбль
Маңғыстау ауданы, Өтес селосынан 35 км. солтүстік бағытта
175.
Уәли қорымы (328 объект), ХI–ХХ ғасырлар;
Атауы
саны
мешіт
1;
күмбезтам
2;
сағанатам
21;
құлпытас, сағанатам
2;
құлпытас
8;
құлпытас, сандықтас
2;
құлпытас, үйінді тас
6;
құлпытас, қойтас
8;
құлпытас, тас қоршау
27;
құлпытас, төрттас,тас қоршау
1;
қойтас
13;
қойтас,сандықтас
1;
қойтас, тас белгі
2;
тас қоршау
89;
сандықтас
1;
бестас
1;
үштас
4;
екітас
6;
тас белгі
16;
қос тас белгі
12;
тас белгі, тас қоршау
39;
үйінді тас, тас белгі
22;
үйінді тас
44;
ансамбль
Маңғыстау ауданы, Өтес селосынан 60 км. солтүстік-шығыс бағытта

171.
Некрополь Сенек (34 объект), ХVII–ХХ века;
наименование:
Единиц:
мавзолей
3;
саганатам
30;
пирамида
1.
ансамбль
Каракиянский район, 1 километр на восток от села Сенек
172.
Некрополь и подземная мечеть Шопан ата (1661 объект), Х–ХIХ века;
наименование:
Единиц:
мечеть подземная
1;
землянка
1;
мавзолей
6;
саганатам
205;
кулпытас, саганатам
16;
саркофаг, кулпытас
21;
саркофаг
32;
саркофаг, стела
10;
саркофаг, койтас
8;
саркофаг, кулпытас(
17;
саркофаг, кулпытас, койтас
2;
саркофаг, койтас, стела
1;
койтас
660;
койтас, торттас
2;
койтас, бестас
1;
койтас, стела
6;
койтас, надмогильные насыпи
1;
койтас, уштас, тас белгі
1;
койтас, екитас, стела
1;
кулпытас
49;
кулпытас, екитас
1;
кулпытас, уштас
35;
кулпытас, торттас
8;
кулпытас, бестас
6;
кулпытас, алтытас
1;
кулпытас, жетитас
5;
кулпытас, койтас
146;
кулпытас, надмогильные насыпи
6;
кулпытас, надмогильные насыпи
50;
кулпытас, койтас, бестас
4;
кулпытас, койтас, стела
2;
кулпытас, койтас,стела
4;
кулпытас, стела
3;
каменная ограда
172;
каменная ограда, стела
43;
каменная ограда, койтас
10;
надмогильные насыпи, стела
20;
койтас, каменная ограда, парная стела
1;
композиционный бестас, торттас
1;
уштас
36;
торттас
1;
бестас
4;
надмогильные насыпи
29;
стела
32.
ансамбль
Каракиянский район, в 20 километрах на северо-запад от села Сенек
173.
Некрополь Кыргын (26 объект), ХIХ–ХХ века;
наименование:
Единиц:
мавзолей
1;
саганатам
3;
койтас
5;
екитас
15;
уштас
1;
торттас
1.
ансамбль
Каракиянский район, в 5 километрах на запад от села Старый Жетыбай
174.
Некрополь Сисем ата (1327 объект), ХIII–ХIХ века;
наименование:
Единиц:
мавзолей
22;
саганатам
139;
кулпытас, саганатам
18;
каменная ограда
134;
каменная ограда, стела
56;
саркофаг
80;
саркофаг, кулпытас
16;
саркофаг, койтас
46;
саркофаг, стела
6;
саркофаг, кулпытас, койтас
25;
кулпытас
46;
кулпытас, койтас
149;
кулпытас, стела
11;
кулпытас, екитас
5;
кулпытас, уштас
4;
кулпытас, торттас
11;
кулпытас, бестас
3;
кулпытас, койтас, стела
2;
кулпытас, стела
92;
койтас
136;
койтас, стела
21;
койтас, надмогильные насыпи
4;
парная стела, екитас
1;
уштас
2;
уштас, стела
1;
екитас
2;
надмогильные насыпи
48;
надмогильные насыпи, стела
83;
стела
159;
надмогильные насыпи, койтас,стела
2;
каменная ограда, кулпытас, койтас
1;
комп. кулп, койтас
4.
ансамбль
Мангистауский район, в 35 километрах на север от села Отес
175.
Некрополь Уали (328 объект) ХI–ХХ века;
наименование:
Единиц:
мечеть
1;
мавзолей
2;
саганатам
21;
кулпытас, саганатам
2;
кулпытас
8;
кулпытас, саркофаг
2;
кулпытас, надмогильные насыпи
6;
кулпытас, койтас
8;
кулпытас, каменная ограда
27;
кулпытас, торттас, каменная ограда
1;
койтас
13;
койтас,саркофаг
1;
койтас, стела
2;
каменная ограда
89;
саркофаг
1;
бестас
1;
уштас
4;
екитас
6;
стела
16;
парная стела
12;
стела, каменная ограда
39;
надмогильные насыпи, стела
22;
надмогильные насыпи
44.
ансамбль
Мангистауский район, в 60 километрах на северо-восток от села Отес

176.
Қарамола (Шытша, Төбеқұдық) қорымы (134 объект), ХII–ХV ғасырлар;
Атауы
саны
күмбезтам
1;
сағанатам
1;
қойтас
107;
сандықтас
5;
тас қоршау
13;
тастан қаланған төбешік
7;
ансамбль
Маңғыстау ауданы, Таушық ауылынан 20 км. солтүстік бағытта
177.
Шақпақ ата қорымы және жерасты мешіті (57 объект), IХ–Х ғасырлар және XIV–XIX ғасырлар;
Атауы
саны
мешіт
1;
сағанатам
18;
сағанатам, құлпытас
2;
құлпытас
6;
құлпытас, тас қоршау
1;
құлпытас, қойтас
2;
құлпытас, қойтас, сандықтас
1;
сандықтас
2;
сандықтас, қойтас
9;
сандықтас, шырақтас
1;
тас қоршау,құлпытас
1;
қойтас
13.
ансамбль
Маңғыстау ауданы, Таушық ауылынан 30 км. солтүстік-батыс бағытта
178.
Масат ата қорымы және жерасты мешіті (526 объект), Х–ХIХ ғасырлар;
Атауы
саны
мешіт
1;
күмбезтам
4;
сағанатам
28;
құлпытас, сағанатам
3;
сағанатам, қойтас
1;
тас қоршау
39;
тас қоршау, тас белгі
5;
тас қоршау, қойтас
6;
қойтас
280;
қойтас, тас белгі
6;
комозициялық қойтас
20;
құлпытас
15;
құлпытас, қойтас
46;
құлпытас, төрттас
5;
құлпытас, үштас
1;
құлпытас, бестас
1;
құлпытас, жетітас
1;
құлпытас, үйінді тас
3;
құлпытас, сандықтас
7;
құлпытас, тас қоршау
4;
сандықтас
16;
сандықтас, қойтас
5;
сандықтас, тас белгі
3;
үйінді тас
8;
екітас
1;
тас белгі
14;
композициялық қойтас, төрттас
1;
композициялық тас белгі, үйінді тас
1;
композициялық құлпытас, қойтас
1;
ансамбль
Маңғыстау ауданы, Ұштаған селосынан 20 км. оңтүстік-шығысқа бағытта
179.
Қапаш мешіті, шебер Капаш Қинақұлы, 1928 жыл
қала құрылысы және сәулет
Маңғыстау ауданы, Жармыш ауылынан 20 км. солтүстік-батыс бағытта
180.
Ақүйік қорымы (13 объект), ХIХ–ХХ ғасырлар;
Атауы
саны
күмбезтам
2;
сағанатам
5;
тас қоршау
5;
тас үйінді
1;
ансамбль
Маңғыстау ауданы, Шетпе аулынан 17 км. оңтүстік-шығыс бағытта
181.
Бекі қорымы (113 объект), ХVIII–ХIХ ғасырлар;
Атауы
саны
күмбезтам
3;
сағанатам
13;
құлпытас
7
қойтас
35;
қойтас, құлпытас
6;
құлпытас, қойтас, сандықтас
2;
құлпытас, төрттас
5;
қоршау, құлпытас
5
сандықтас, құлпытас
2;
сандықтас
4;
қоршау
8;
үйінді тастар
7;
тас белгі
9;
тас қоршау
1;
тас белгі
6;
ансамбль
Маңғыстау ауданы, Бекі ауылынан 1 км. батыс бағытта
182.
Каратөбе қорымы (225 объект), ХVIII–ХХ ғасырлар;
Атауы
саны
сағанатам
20;
құлпытас
40;
қойтас
22;
қойтас, құлпытас
63;
құлпытас, қойтас, сандықтас
1
құлпытас, үштас
3;
тас қоршау, құлпытас
3;
сандықтас, құлпытас
4;
сандықтас
3;
қоршау
39;
үйінді тастар
8;
тас белгі
19;
ансамбль
Маңғыстау ауданы, Шебір ауылынан 15 км. оңтүстік-шығыс бағытта
183.
Қараман ата қорымы және жерасты мешіті (470 объект), ХIII–ХIХ ғасырлар;
Атауы
саны
жер асты мешіті
1;
күмбезтам
4;
сағанатам
41
сағанатам, құлпытас
1;
құлпытас
9;
қойтас
99;
құлпытас, қойтас
47;
сандықтас
26;
сандықтас, қойтас
17;
сандықтас, үштас
2;
сандықтас, құлпытас, қойтас
1;
сандықтас, тас белгі
1
сандықтас, құлыптас
3
қос тас белгі
59;
тас қоршау
55;
композициялық үштас
1;
үштас
1;
төрттас
2;
бестас
5;
құлпытас, төрттас
2;
құлпытас, үштас
1;
үйінді тас белгі
21;
құлпытас, тас қоршау, қос тас белгі
2;
тас қоршау, тас белгі
30;
композициялық құлпытас, қойтас
5;
құлпытас, тас белгі
2;
құлпытас, қойтас, қос тас белгі
5;
тас қоршау, қойтас
1;
қос қойтас
1;
қойтас, тас белгі
8;
үштас, тас белгі
1;
құлпытас, тас қоршау
16;
ансамбль
Маңғыстау ауданы, Шетпе ауылынан 35 км. оңтүстік-батыс бағытта

176.
Некрополь Карамола (Шытша, Тобекудук) (134 объект), ХII–ХV века;
наименование:
Единиц:
мавзолей
1;
саганатам
1;
койтас
107;
саркофаг
5;
каменная ограда
13;
холм (набросок) из камней
7.
ансамбль
Тупкараганский район, в 20 километрах на северо-запад от села Таучик
177.
Некрополь и подземная мечеть Шакпак ата (57 объект), IХ–Х века и XIV–XIX века;
наименование:
Единиц:
мечеть
1;
саганатам
18;
саганатам, кулпытас
2;
кулпытас
6;
кулпытас, каменная ограда
1;
кулпытас, койтас
2;
кулпытас, койтас, саркофаг
1;
саркофаг
2;
саркофаг, койтас
9;
саркофаг, светильники
1;
каменная ограда, кулпытас
1;
койтас
13.
ансамбль
Тупкараганский район, в 30 километрах на северо-запад от села Таучик
178.
Некрополь и подземная мечеть Масат ата (526 объект), Х–ХIХ века;
наименование:
Единиц:
мечеть
1;
мавзолей
4;
саганатам
28;
кулпытас, саганатам
3;
саганатам, койтас
1;
каменная ограда
39;
каменная ограда,стела
5;
каменная ограда , койтас
6;
койтас
280;
койтас, стела
6;
комозиционный койтас
20;
кулпытас
15;
кулпытас, койтас
46;
кулпытас, уштас
1;
кулпытас, торттас
5;
кулпытас, бестас
1;
кулпытас, жеттас
1;
кулпытас, надмогильные насыпи
3;
кулпытас, саркофаг
7;
кулпытас, каменная ограда
4;
саркофаг
16;
саркофаг, койтас
5;
саркофаг, стела
3;
надмогильные насыпи
8;
екитас
1;
стела
14;
композиционный койтас, торттас
1;
композиционная стела, надмогильные насыпи
1;
композиционный кулпытас, койтас
1.
ансамбль
Мангистауский район, в 20 километрах на восток от села Бейнеу
179.
Мечеть Капаша Мастер Капаш Кинакумы, 1928 год
градостроительства и архитектуры
Мангистауский район, в 20 километров на северо-запад от села Жармыш
180.
Некрополь Акуюк (13 объект), ХIХ–ХХ века;
наименование:
Единиц:
мавзолей
2;
саганатам
5;
каменная ограда
5;
надмогильные насыпи
1.
ансамбль
Мангистауский район, в 17 километров на юго-восток от села Шетпе
181.
Некрополь Беки (113 объект), ХVIII–ХIХ века
наименование:
Единиц:
мавзолей
3;
сагана
13;
кулпытас
7;
койтас
35;
койтас, кулпытас
6;
кулпытас, койтас, саркофаг
2;
кулпытас, пирамида
5;
ограда, кулпытас
5;
пирамида
5;
саркофаг, кулпытас
2;
саркофаг
4;
ограда
8;
холм (набросок) из камней
7;
стела
9;
ограда;
1;
стела
6.
ансамбль
Мангистауский район, на запад от населенного пункта Беки
182.
Некрополь Каратобе (225 объект), ХVIII–ХХ века
наименование:
Единиц:
саганатам
20;
кулпытас
40;
койтас
22;
койтас, кулпытас
63;
кулпытас, койтас, саркофаг
1;
кулпытас, пирамида
3;
ограда, кулпытас
3;
саркофаг, кулпытас
4;
саркофаг
3;
ограда
39;
холм (набросок) из камней
8;
стела
19;
ансамбль
Мангистауский район, в 15 километрах на юго-восток от села Шебир
183.
Некрополь и подземная мечеть Караман ата (470 объект), ХIII–ХIХ века;
наименование:
Единиц:
подземная мечеть
1;
мавзолей
4;
саганатам
41;
кулпытас, саганатам
1;
кулпытас
9;
койтас
99;
койтас, кулпытас
47;
саркофаг
26;
саркофаг, койтас
17;
саркофаг, уштас
2;
саркофаг,кулпытас,койтас
1;
саркофаг, койтас, стела
2;
саркофаг, койтас, стела
1;
саркофаг, стела
1;
саркофаг, кулпытас
3;
парная стела
59;
каменная ограда
55;
композиционный уштас
1;
уштас
1;
торттас
2;
бестас
5;
кулпытас, торттас
2;
кулпытас, уштас
1;
надмогильные насыпи
21;
кулпытас, каменная ограда, парная стела
2;
каменная ограда, стела
30;
композиционный кулпытас, койтас
5;
кулпытас, стела
2;
кулпытас, койтас, парная стела
5;
каменная ограда , койтас
1;
парный койтас
1;
койтас, стела
8;
уштас, стела
1;
кулпытас, каменная ограда
16;
ансамбль
Мангистауский район, в 35 километрах на юго-запад от села Шетпе

184.
Қамысбай қорымы (430 объект), ХV–ХIХ ғасырлар;
Атауы
саны
күмбезтам
12;
сағанатам
53;
құлпытас
7;
құлпытас, қойтас
86;
құлпытас, тас қоршау
13;
құлпытас, үйінді тастар
2;
құлпытас, сандықтас, қойтас
3;
композициялық құлпытас, қойтас
1;
құлпытас, үштас
1;
қойтас
86;
қойтас, шырақтас
1;
композициялық қойтас
9;
қойтас, тас белгі
3;
қойтас, екітас
1;
тас қоршау
58;
тас қоршау, қойтас
6;
тас қоршау, үйінді тастар
1;
тас қоршау, екі тас
2;
сандықтас
7;
сандықтас, қойтас
9;
сандықтас, құлпытас
1;
сандықтас, тас белгі
1
бестас
4;
төрттас
15;
үштас
18;
төрттас, бестас
1;
екітас
15;
үйінді тастар
9;
қос тас белгі
5;
ансамбль
Маңғыстау ауданы, Шетпе ауыланан 14 км. оңтүстік-шығыс бағытта
185.
Бесінбай қорымы (81 объект), ХVII–ХIХ ғасырлар;
Атауы
саны
күмбезтам
2;
сағанатам
15;
құлпытас, қойтас
14;
тас қоршау
15;
тас қоршау, қойтас
2;
сандықтас
1;
сандықтас, қойтас
1;
шырақтас
1;
қойтас
12;
төрттас
1;
үйінді тас
14;
композициялық төрттас
1;
композициялық тас қоршау, құлпытас, қойтас
1;
композициялық құлпытас, қойтас
1.
ансамбль
Түпқараған ауданы, Форт-Шевченко қаласынан 25 км. шығыс бағытта
186.
Т. Г.Шевченко мемориалды кешені (1847-1857 жылдар) (Т. Г. Шевченконың жер үйі, мұражай-үйі, 1853 жыл, құдық; Т. Г. Шевченконың мүсіні, 1888 жыл)
қала құрылысы және сәулет
Түпқараған ауданы, Форт-Шевченко қаласы, Т. Г. Шевченко атындағы парк, Б.Маяұлы көшесі, 7
Барлығы: 20 тарих және мәдениет ескерткіштері
(4 - қала құрылысы және сәулет, 16 - ансамбль)
Түркістан облысы
187.
Қожа Ахмет Ясауи кесенесі, XIV ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, қаланың оңтүстік-шығыс бөлігі, Түркістан Қалашығының аумағында
188.
Күлтөбе қалашығы ІІІ-ІV – ХІV-ХІХ ғғ.
археология
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 350 м.
189.
Көне Түркістан қаласы ХV-ХІХ ғғ.
археология
Түркістан қаласы, қазіргі қаланың оңтүстік-шығыс бөлігінде
190.
Қылует жер асты мешіті XII-ХХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи ханакасынан оңтүстікке қарай 150 м., Түркістан некрополінің аумағында
191.
Әулие Құмшық ата жер асты мешіті XI-ХIІ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысқа қарай 1 км.
192.
Шілдехана XI-ХIІ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен солтүстік-батысқа қарай 22 м, Түркістан мазарының аумағында.
193.
Сегіз қырлы кесене ХІV-ХVІІ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласысы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінің шығыс мұнарасынан оңтүстікке қарай 40 м.
194.
Рәбия Сұлтан Бегім кесенесі XV ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысқа қарай 60 м.

184.
Некрополь Камысбай (430 объект), ХV–ХIХ века
наименование:
Единиц:
мавзолей
12;
саганатам
53;
кулпытас
7;
кулпытас, койтас
86;
кулпытас, каменная ограда
13;
кулпытас, надмогильные насыпи
2;
кулпытас, саркофаг, койтас
3;
композиционный кулпытас, койтас
1;
кулпытас, уштас
1;
койтас
86;
койтас, светильники
1;
композиционный койтас
9;
койтас, стела
3;
койтас, екитас
1;
каменная ограда
58;
каменная ограда, койтас
6;
каменная ограда, надмогильные насыпи
1;
каменная ограда, еки тас
2;
саркофаг
7;
саркофаг, койтас
9;
саркофаг, кулпытас
1;
саркофаг, стела
1;
бестас
4;
торттас
15;
уштас
18;
торттас, бестас
1;
екитас
15;
надмогильные насыпи
9;
парная стела
5;
ансамбль
Мангистауский район, в 14 километрах на юго-восток от села Шетпе
185.
Некрополь Бесинбай (81 объект), ХVII–ХIХ века
наименование:
Единиц:
мавзолей
2;
саганатам
15;
кулпытас, койтас
14;
каменная ограда
15;
каменная ограда, койтас
2;
саркофаг
1;
саркофаг, койтас
1;
светильники
1;
койтас
12;
торттас
1;
надмогильные насыпи
14;
композиционный торттас
1;
композиционная каменная ограда, кулпытас, койтас
1;
композиционная кулпытас, койтас
1;
ансамбль
Тупкараганский район, в 25 километрах на восток от города Форт–Шевченко,
186.
Мемориальный комплекс Тараса Григорьевича Шевченко (1847–1857 годы), 1932 год (землянка Тараса Григорьевича. Шевченко;
дом-музей 1853 год;
колодец;
бюст Тараса Григорьевича Шевченко, 1888 год)
градостроительства и архитектуры
Тупкараганский район, город Форт–Шевченко, парк имени Т. Г. Шевченко, улица Б. Маяулы, 7
Итого: 20 памятников истории и культуры (4 - градостроительства и архитектуры, 16 - ансамбль)
Туркестанская область
187.
Мавзолей Ходжа Ахмеда Ясауи конец XIV века
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, юго-восточная часть города, территория городища Туркестан.
188.
Городище Культобе ІІІ-ІV – ХІV-ХІХ вв.
археологии
г. Туркестан, в 350 м. к югу от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави.
189.
Древний город Туркестан ХV-ХІХ вв
археологии
г. Туркестан, юго-восточная часть города.
190.
Большой Хильвет и подземная мечеть XII-ХХ вв.
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, 150 м. к югу от ханаки Ходжи Ахмеда Ясави.
191.
Подземная мечеть Аулие Кумчик ата XI-ХIІ вв.
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, в 1 км. к юго-востоку от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави.
192.
Чилляхана (шильдехана) XI-ХIІ вв.
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, в 22 м. к северо-западу от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави, на территории некрополя Туркестана.
193.
Мавзолей восьмигранный ХІV-ХVІІ вв.
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, в 40 м к югу от восточного минарета ханаки Ходжа Ахмеда Ясави.
194.
Мавзолей Рабии Султан Бегим XV в.
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, в 60 м. юго-восточнее мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави, на территории некрополя средневекового Туркестана.

195.
Белгісіз сағана XVI ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысқа қарай 45 м.
196.
Цитадель қамал қабырғасы ХVІ-ХІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Көне Түркістан қаласы шығыс қамалының бөлігі.
197.
Шығыс моншасы ХVІ-ХХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-батысқа қарай 150 м.
198.
Есім ханның кесенесі, XVII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінің батыс мұнарасынан оңтүстікке қарай 12 м.
199.
Цитадель қамал қақпасы ХVI-ХІХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Түркістан қалашығы қамалының шығыс жағы
200.
Жұма мешіті, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 150 м, Қылует жер асты мешітінің жанында.
201.
Темір жол станциясы кешені, 1903 жыл (вокзал; депо; тұрғын үйлер; мұздықтар)
қалақұрылысы және сәулет
Түркістан т.ж. станциясы
202.
Сауран археологиялық сәулеттік кешені ХIII-ХІV-ХVІІІ ғғ.
археология
Кентау қаласы, Сауран ауылы, ауылдан солтүстік-батысқа қарай 9 км., Түркістан қаласынан солтүстік-батысқа қарай 40 км.
203.
Қарасу тұрағы (Ш.Уәлиханов атындағы) Мустье
археология
Бәйдібек ауданы, Қарасу ауылынан 2 км. солтүстік-батыста, Арыстанды өзенінің оң жағалауында.
204.
Аппақ Ишан сәулет кешені, XIX ғасыр (мешіт; медресе; дәрісхана)
қала құрылысы және сәулет
Бәйдібек ауданы, Шаян ауылының батыс шетінде
205.
Ысмайыл ата сәулет кешені, XI−XIX ғасырлар
(Ысмайыл ата кесенесі, орта ғасыр;
Жәбірейіл кесенесі, XIX ғасыр;
Кошқар-ата кесенесі, орта ғасыр;
мешіт, кейінгі орта ғасыр;
шілдехана, орта ғасыр;
қақпалар, XIX ғасыр)
қала құрылысы және сәулет
Қазығұрт ауданы, Тұрбат ауылының орталығында.
206.
Арыстанбаб кесенесі, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Отырар ауданы, Қоғам ауылынан 3 км. солтүстік-батыста.
207.
Оқсыз (Оксус) Қалашығы, I−XIVғасырлар
археология
Отырар ауданы, Маяқұм ауылынан 8 км. солтүстікте, Сырдария өзенінің сол жағалауы.
208.
Отырар қалашығы, I−XVIII ғасырлар
археология
Отырар ауданы, Талапты ауылының оңтүстік-шығыс шетінде.
209.
Медресе, XIX ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Баба-ата ауылының солтүстік шетінде
210.
Баба-ата мешіт-кесенесі, XIX ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Баба ата ауылының солтүстік шетінде.
211.
Қорғанның қираған орны VI−X ғғ
археология
Созақ ауданы, Баба ата ауылының солтүстік шетінде, Баба ата қалашығының аумағында.

195.
Мавзолей безымянный (склеп) XVI в.
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, 45 м. к юго-западу от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави,
на территории туркестанского некрополя.
196.
Стена крепостная цитадели XVI-XIX вв.
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, восточная часть цитадели городища Туркестан.
197.
Баня восточная XVI-XVIII вв.
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, 150 м. к юго-западу от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави.
198.
Мавзолей Есим хана XVII в.
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, 12 м. к югу от западного минарета мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави, на территории некрополя средневекового Туркестана.
199.
Ворота крепостной стены цитадели XVI-XIX вв.
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, восточная сторона цитадели городища Туркестан.
200.
Мечеть Жума XIX в.
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, 150 м. к югу от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави, рядом с Большим Хильветом.
201.
Комплекс железнодорожной станции 1903 г. (вокзал; депо; дома жилые; ледники).
градостроительства и архитектуры
г. Туркестан, ж-д станция г. Туркестана.
202.
Археолого-архитектурный комплекс Сауран XIII-XVI-ХVIII вв.
археологии
г. Кентау, с. Сауран, 9 км северо-западнее села, в 40 км к северо-западу от г. Туркестан.
203.
Стоянка Карасу (им. Ч. Валиханова) Мустье.
археологии
Байдибекский район, с. Карасу, 2 км к северо-западу от села, на правом берегу р. Арыстанды.
204.
Архитектурный комплекс Аппак Ишана (мечеть, медресе, дарсхана) XIX в.
градостроительства и архитектуры
Байдибекский район, с. Шаян, западная окраина села.
205.
Архитектурный комплекс Исмаил ата XI-XIX вв. (мавзолей Исмаил ата, средние века;
мавзолей Жабраила, XIX в.;
мавзолей Кошкар ата, средние века;
мечеть, позднее средневековье;
чилляхана, средние века, ворота, XIX в.).
градостроительства и архитектуры
Казыгуртский район, с. Турбат, в центре села на территории некрополя, с северной стороны.
206.
Мавзолей Арыстан баб начало XX в.
градостроительства и архитектуры
Отрарский район, с. Когам, 3 км. к северо-северо-западу от села.
207.
Городище Оксыз (Оксус) I-XIV вв.
археологии
Отрарский район, с. Маякум, 8 км. к северу от села, в урочище Акжар, на левом берегу р. Сырдарьи.
208.
Городище Отрар I-XVIII вв.
археологии
Отрарский район, с. Талапты, на юго-восточной окраине села.
209.
Медресе конец XIX в.
градостроительства и архитектуры
Сузакский район, с. Баба ата, на окраине села.
210.
Мечеть-мавзолей Баба ата конец XIX в.
градостроительства и архитектуры
Сузакский район, с. Баба ата, на левом берегу р. Баба ата, на территории городища.
211.
Развалины замка VI-X вв.
археологии
Сузакский район, с. Баба ата, на левом берегу р. Баба ата, на территории городища.

212.
Ноғай-Ишан мешіті, XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Созақ ауылының орталығында.
213.
Ишан-базар мешіті (Ақмешіт), XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ордабасы ауданы, Аққойлы ауылының орталығында
214.
Ақсүмбе мұнарасы, ХІІІ-ХІV ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Ақсүмбе ауылынан 1 км. батыста
215.
Үкаша (Үкаш) ата кешені (мазар, құдық), ІХ-Х ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан облысы, Түркістан қаласынан 35 км. жерде Бабайқорған ауылдық округі, 128 кварт., 017 учаскеде
216.
Гаухар ана кесенесі, ХІІ-ХІV ғғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласынан 4 км. жерде Шойтөбе-Гаухар ана учаскесінде
217.
Гарнизон штабы ғимараты, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түркістан облысыны, Түркістан қаласы Әйтеке би көшесі, 1
Барлығы: 31 тарих және мәдениет ескерткіштері
(24 - қала құрылысы және сәулет, 7 - археология)
Павлодар облысы
218.
Г.Н. Потанин атындағы облыстық тарихи-өлкетану музейі ғимараты (бұрынғы көпес Деровтың сауда үйі), 1899 жыл
қала құрылысы және сәулет
Павлодар қаласы, Астана көшесі, 149
219.
Халық композиторы Естайдың бейіті (1874–1946 жылдар), 1946 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтоғай ауданы, Мүткенов ауылы, ауылдан оңтүстікке қарай
220.
Халық композиторы Жаяу Мұсаның бейіті (1835–1929 жылдар), 1929 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баянауыл ауданы, Жаңатілек ауылы, ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 30 км.
Барлығы: 3 тарих және мәдениет ескерткіштері
(қала құрылысы және сәулет)
Солтүстік Қазақстан облысы
221.
Абылай үйі (әскери лазарет, казармалар), 1829 жыл
қала құрылысы және сәулет
Петропавл қаласы, Карима Сутюшева көшесі, 1Б
222.
Облыстық қаржы бөлімінің ғимараты (бұрынғы көпес Янгуразовтың үйі, 1988 жыл бастап мектеп, 2005 жыл бастап Қазақстан мұсұлмандары рухани бірлестігінің бөлімі), XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Петропавл қаласы, Ульянов көшесі, 94
223.
Бейнелеу өнері мұражайының ғимараты (бұрынғы көпес Юзефовичтің үйі), 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Петропавл қаласы, 314-ші атқыштар дивизиясы көшесі, 83
224.
Қарасай және Ағынтай батырлар ескерткіштері, 1999 жыл
қала құрылысы және сәулет
Петропавл қаласы, Театральный алаңы
225.
Қарасай және Ағынтай батырлар мемориалдық кешені, 1999 жыл
қала құрылысы және сәулет
Айыртау ауданы, Қарасай ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 4 км.
226.
Ботай елді-мекені, біздің заманымызға дейінгі XXIV-XXII ғасырлар
археология
Айыртау ауданы Сырымбет ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км. Иман-Бүрлік өзенінің оң жағалауында

212.
Мечеть Ногай Ишана XIX в.
градостроительства и архитектуры
Сузакский район, с. Сузак, в центре села.
213.
Мечеть Ишан базар конец XIX в.-начало ХХ в.
градостроительства и архитектуры
Ордабасинский район, центр села Аккойлы
214.
Башня Аксумбе ХІІІ-ХІV вв.
градостроительства и архитектуры
Сузакский район, с. Аксумбе, в 1 км. к западу от села, на высокой скале на краю горного отрога.
215.
Комплекс Укаша (Укаш) ата (мазар, колодец), ІХ-Х вв.
градостроительства и архитектуры
Туркестанская область, в 35 км. от города Туркестан, в сельском округе Бабайкурган 128 кварт., 017 участок
216.
Мавзолей Гаухар ана, ХІІ-ХІV вв.
градостроительства и архитектуры
На участке Шайтубе-Гаухар в 4 км. от города Туркестан
217.
Здание штаб Гарнизона ХІХ в.
градостроительства и архитектуры
Туркестанская область, город Туркестан улица Айтеке би 1
Итого: 31 памятник истории и культуры (24 - градостроительства и архитектуры, 7 - археологии)
Павлодарская область
218.
Здание областного историко-краеведческого музея имени Г.Н. Потанина (бывший торговый дом купца Дерова), 1899 год
градостроительства и архитектуры
город Павлодар, улица Астана, 149
219.
Могила народного композитора Естая (1874–1946 годы), 1946 год
градостроительства и архитектуры
Актогайский район, село Муткенова, в 4-х километрах к югу от села
220.
Могила народного композитора Жаяу Мусы (1835–1929 годы), 1929 год
градостроительства и архитектуры
Баянаулский район, село Жанатлек, в 30 километрах к юго-западу от села, в степи
Итого: 3 памятника истории и культуры (градостроительства и архитектуры)
Северо-Казахстанская область
221.
Дом Аблая (военный лазарет, казармы), 1829 год
градостроительства и архитектуры
город Петропавловск, улица Карима Сутюшева,1Б
222.
Здание областного финансового отдела (бывший дом купца Янгуразова, с 1988 – школа, с 2005 – отделение Духовного объединения мусульман Казахстана), начало XX века
градостроительства и архитектуры
город Петропавловск, улица Ульянова, 94
223.
Здание музея изобразительных искусств (бывший дом купца Юзефовича), 1909 год
градостроительства и архитектуры
город Петропавловск, улица 314-й стрелковой дивизии, 83
224.
Памятник Карасай и Агынтай батырам, 1999 год
градостроительства и архитектуры
город Петропавлск, Театральная площадь
225.
Мемориальный комплекс Карасай и Агынтай батыров, 1999 год
градостроительства и архитектуры
Айыртауский район, село Карасай, в 4-х километрах к юго-востоку от села
226.
Поселение Ботай, XXIV– XXII веки до нашей эры
археологии
Айыртауский район, село Никольское, в 1,5-х километрах юго-восточнее села, на правом берегу реки Иман-Бурлык

227.
Сырымбеттің үй-жайы (Уәлихановтардың үй-жайы), XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Айыртау ауданы, Сырымбет ауылы, ауылдан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км.
228.
Қожаберген жыраудың зираты (1663-1762), 2000 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданы, Благовещенка ауылы
Барлығы: 8 тарих және мәдениет ескерткіштері
(7 - қала құрылысы және сәулет, 1 - археология)
Шығыс Қазақстан облысы
229.
Жамбыл атындағы облыстық драма театрының ғимараты (бұрынғы Халық үйі), 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет
Өскемен қаласы, Тоқтаров көшесі, 47
230.
Металлургтер мәдениет сарайы, сәулетші Л.И. Маковеев, 1957 жыл
қала құрылысы және сәулет
Өскемен қаласы, Тәуелсіздік даңғылы, 68
231.
ЦентрКредит банктің ғимараты (бұрынғы Н.В. Гоголь атындағы бірінші қоғамдық кітапхана, кейіннен Абай атындағы кітапхана), ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Мәңгілік Ел көшесі, 22
232.
Ямышевский бекініс қақпалары, XVIII ғасыр (1776 жыл)
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Абай көшесі
233.
Облыстық тарихи-өлкетану музейінің ғимараты (бұрынғы губернатор үйі), 1856 жыл
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Абай көшесі, 90
234.
Ф.М. Достоевскийдің әдеби-мемориалдық музей-үйінің ғимараты (бұрынғы почтальон Липухиннің үйі, 1857–1859 жылдары жазушы Ф.М. Достоевский тұрған), 1838 жыл
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Достоевский көшесі, 118
235.
Революция және азамат соғысы батырларының мемориалы, мүсіншілер А. В. Тихомиров, О. С. Клюшкин, А. М. Семченко, сәулетші М.И. Михайлов, 1977 жыл
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Мамай батыр көшесі
236.
Екі мұнаралы мешіт, сәулетші Болбатов, инженер Поручик Манашев, 1856-1862 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Абай көшесі, 50
237.
Бір мұнаралы мешіт, шебер Ғабдулла Эфенди, XIX ғасырдың 2-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Семей Қаласы, Жұмабаев көшесі, 17
238.
Кеңес Одағының Батыры Т. Тоқтаровтың ескерткіші, мүсінші П.В. Шишов, сәулетшілер В.С. Рапопорт, А. Е. Мартиросов, 1970 жыл
қала құрылысы және сәулет
Риддер Қаласы, Тоқтаров көшесі
239.
Жазушы М.О. Әуезов туылған үй, XIX ғасырдың 2-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Абай ауданы, Бөрілі ауылы, ауыл аумағынан Қасқабұлақ ауылына қарай солтүстік-шығыста
240.
Абай Құнанбаев үй-жайының кешені (тұрғын үй, Абайдың музей–үйі, Абай бейіті), 1894–1904 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Абай ауданы, Бөрілі ауылы, Қарауыл ауылы, ауылдан оңтүстікке қарай 23-25 км., Жидебай шатқалында
241.
Қозы-Көрпеш – Баян сұлу мазары, IX–X ғасыр
қала құрылысы және сәулет

227.
Усадьба Сырымбет (Усадьба Валихановых), XIX век
градостроительства и архитектуры
Айыртауский район, село Сырымбет, в 3-х километрах к юго-востоку от села
228.
Могила Кожаберген жырау (1663-1762 годы), 2000 год
градостроительства и архитектуры
Жамбылский район, село Благовещенка
Итого: 8 памятников истории и культуры (7 - градостроительства и архитектуры, 1 - археологии)
Восточно-Казахстанская область
229.
Здание Областного драматического театра имени Жамбыла (бывший Народный дом), 1902 год
градостроительства и архитектуры
г. Усть-Каменогорск улица Токтарова, 47
230.
Дворец культуры металлургов, архитектор Л.И. Маковеев, 1957 год
градостроительства и архитектуры
г. Усть-Каменогорск проспект Независимости, 68
231.
Здание банка ЦентрКредит (бывшая первая общественная библиотека имени Н. Гоголя, позднее библиотека имени Абая), конец XIX века
градостроительства и архитектуры
город Семей улица Мәңгілік Ел, 22
232.
Ямышевские крепостные ворота, XVIII век (1776 год)
градостроительства и архитектуры
город Семей улица Абая
233.
Здание Областного историко-краеведческого музея (бывший дом губернатора), 1856 год
градостроительства и архитектуры
город Семей улица Абая, 90
234.
Здание литературно-мемориального дома-музея Ф.М. Достоевского (бывший дом почтальона Липухина, 1857-1859 годах жил писатель Ф. Достоевский), 1838 год
градостроительства и архитектуры
город Семей улица Достоевского, 118
235.
Мемориал героям революции и гражданской войны, скульпторы А.В. Тихомиров, О.С. Клюшкин, А.М. Семченко, архитектор М.И. Михайлов, 1977 год
градостроительства и архитектуры
город Семей улица Мамай батыра
236.
Мечеть двухминаретная, архитектор А. Болбатов, инженер поручик Манашев, 1856-1862 годы
градостроительства и архитектуры
город Семей, улица Абая, 50
237.
Мечеть одноминаретная, мастер Габдулла Эфенди, вторая половина XIX века
градостроительства и архитектуры
город Семей, улица Жумабаева, 17
238.
Памятник Герою Советского союза Тулегену Тохтарову, Скульптор П. В. Шишов, архитекторы В. С. Рапопорт, А. Е. Мартиросов, 1970 год
градостроительства и архитектуры
город Риддер, улица Тохтарова
239.
Дом, в котором родился писатель М.О. Ауэзов, вторая половина XIX века
градостроительства и архитектуры
Абайский район, село Борлы, на территории села к северо-востоку от села Каскабулак
240.
Комплекс усадьбы Абая Кунанбаева: 1894–1904 годы (жилой дом, дом-музей Абая, могила Абая)
градостроительства и архитектуры
Абайский район, село Борлы, в 23–25 километрах к югу от села, в урочище Жидебай
241.
Мазар Козы-Корпеш – Баян Сулу, IX–X века
градостроительства и архитектуры

Аягөз ауданы, Тарлаулы ауылы, ауылдан оңтүстікке қарай 7 км., Аягөз өзенінің оң жағалауында, Тансық станциясынан батысқа қарай 11 км.
242.
Шілікті обалы қорымы (57), біздің заманымызға дейінгі VII–V ғасырлары
археология
Зайсан ауданы, Шілікті ауылы, ауылдан оңтүстік-батысқа қарай 3 км. және солтүстік шығысқа қарай 5 км.
243.
Зейнолла мавзолейі, құрылысшы-шебер Баязит, 1925 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зайсан ауданы, Жолшы ауылы, ауылдан солтүстік-шығысқа қарай 0,5 км.
244.
Аблайкет шіркеуінің қираған орны, 1654 жыл
археология
Ұлан ауданы, Бозанбай ауылы, оңтүстік-шығысқа қарай 15 км.
245.
Б.М. Шаяхметовтың бюсті, мүсінші Самойлов В.Б., сәулетші Артеменко С.М.
қала құрылысы және сәулет
Өскемен қаласы, Менделеев көшесі, 6, "Өскемен титан-магний комбинаты" акционерлік қоғамының Мәдениет үйінің алдындағы алаң
246.
Абайдың Республикалық әдеби-мемориалдық музей, ғимараттар тобы (әкімшілік ғимарат; көпес Р. Ершовтың бұрынғы үйі, 1860 жыл; жалғасқан құрылыс)
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Мұхамедханов көшесі, 29 Мәңгілік Ел көшесі, 12
247.
Абай оқыған Ахмет Риза медресесі, XIX ғасырдың 60 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Мұхамедханов көшесі, 29
248.
Абай тұрған үй, XIX ғасырдың соңы ("Алаш арыстары-М.Әуезов" музейі, Анияр Молдабаевтың үйі, Абай өмір сүрген Семейдегі үй).
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Бөгенбай батыр көшесі, 132
Барлығы: 20 тарих және мәдениет ескерткіштері
(18 - қала құрылысы және сәулет, 2 - археология)

Аягозский район, село Тарлаулы, в 7 километрах к юго-западу от села, на правом берегу реки Аягуз, в 11 километрах к западу от станции Тансык
242.
Могильник Шиликты (57), VII–V веки до нашей эры
археологии
Зайсанский район, село Шиликти, в 3-х километрах к юго-западу и 5 километрах к северо-востоку от села
243.
Мавзолей Зейнуллы, Мастер-строитель Баязит, 1925 год
градостроительства и архитектуры
Зайсанский район, село Жолши, в 0,5 километрах к северо-востоку от села
244.
Развалины храма Аблайкета, 1654 год
археологии
Уланский район, село Бозанбай, в 15 километрах к юго-востоку от села
245.
Бюст Шаяхметова Б.М., скульптор Самойлов В.Б. архитектор Артеменко С.М.
градостроительства и архитектуры
город Усть-Каменогорск, улица Менделеева 6, площадь перед зданием Дома культуры акционерного общества "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат"
246.
Республиканский литературно-мемориальный музей Абая, группа зданий (административное здание; бывший Ершова Р., купца, дом 1860 год; пристройка)
градостроительства и архитектуры
город Семей, улица Мухамедханова, 29, улица Мәңгілік Ел, 12
247.
Медресе Ахмета Ризы, где учился Абай, 60 годы XIX века Абай;
градостроительства и архитектуры
город Семей, улица Мухамедханова, 29
248.
Дом, в котором жил Абай, конец XIX века (музей "Алаш арыстары - М. Әуезов", дом Анияра Молдабаева, дом в Семее, где жил Абай).
градостроительства и архитектуры
город Семей, улица Богенбай батыра, 132
Итого: 20 памятников истории и культуры (18 - градостроительства и архитектуры, 2 – археологии)