"Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 11 сәуірдегі № 149 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 маусымдағы № 56 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 17 маусымда № 18850 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 14 сәуірдегі № 40 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.04.2021 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 11 сәуірдегі № 149 бұйрығына (2018 жылғы 20 сәуірде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16787 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 27 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістемеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) мен "Экономикалық зерттеулер институты" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Институт) арасында жасалған шарт негізінде Қазақстан Республикасының өңірлерінде рейтинг жүргізу бойынша зерттеу жүргізіледі, ол мынадай 2 кезеңді қамтиды:
1) Қазақстан Республикасы өңірлеріндегі рейтинг әдіснамасының имплементациясы, бұл ретте:
осы Әдістемеге 1-қосымшада көрсетілген облыстар, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар респонденттерінің іріктемесіне сәйкес өңірлерде кәсіпкерлерге пікіртерім жүргізу арқылы далалық зерттеу жүргізу;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 24 қарашадағы № 590 Жарлығымен бекітілген Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің нәтижелері бойынша арнайы сыйлық беру қағидаларына сәйкес осы Әдістемеде пайдаланылатын статистикалық деректерді жинақтау жүргізіледі.
2) пікіртерімдік және статистикалық деректердің нәтижелері бойынша облыстарды, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларын және жеке аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларды бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша саралау (рейтингіні дайындау) рейтингісі бойынша қорытынды шығарылады.";

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 апреля 2018 года № 149 "Об утверждении Методики по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 56. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2019 года № 18850. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 апреля 2021 года № 40.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 14.04.2021 № 40 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 апреля 2018 года № 149 "Об утверждении Методики по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 20 апреля 2018 года № 16787, опубликован 27 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующие изменения и дополнение:
в Методике по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. На основании заключенного договора между Министерством национальной экономики Республики Казахстан (далее – Министерство) и акцонерным обществом "Институт экономических исследований" (далее – Институт) проводится исследование по проведению рейтинга в регионах Республики Казахстан, которое включает в себя 2 этапа:
1) имплементация методологии рейтинга в регионах Республики Казахстан при котором проводится:
проведение полевого исследования путем опроса предпринимателей в регионах согласно выборке респондентов областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов, городов областного значения, указанных в приложении 1 к настоящей Методике;
сбор статистических данных, используемых в настоящей Методике в соответствии с Правилами присуждения специальной премии по результатам рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 590.
2) подведение итогов по рейтингу:
Ранжирование (подготовка рейтинга) областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, и отдельно районов и городов областного значения по легкости ведения бизнеса по результатам опросных и статистических данных.";

мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Далалық зерттеудің сапасын бақылауды Министрлік Институттан интервьюерлердің маршруттық парақтарын және жүргізілген жұмыс туралы есептерін алу арқылы жүзеге асырады. Интервьюерлердің маршруттық парақтарын Институт Министрлікке далалық зерттеуді бастау алдында ұсынады. Жүргізілген жұмыс туралы есепті Институт Министрлікке апта сайын ұсынады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Рейтинг екі деңгейге бөлінеді:
Облыстар мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларын салыстыру;
аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларды (облыстардың әкімшілік орталықтарын қоса алғанда) салыстыру.";
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес облыстар және Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары, аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларға арналған статистикалық көрсеткіштерді таратып жазу бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдарға сұрау салулар жіберу арқылы алынған статистикалық деректер ақпарат көздері болып табылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Облыстар мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары үшін пайдаланылатын статистикалық деректер:
1) шағын және орта кәсіпкерлік (бұдан әрі – ШОК) субъектілерінен түсетін салық аударымдары көлемінің базалық 2015 жылға қарағанда өсу индексі;
2) есепті кезеңдегі шағын, орта кәсіпорындардың негізгі капиталына салынатын инвестициялардың өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
3) есепті кезеңдегі шикізаттық емес сектор кәсіпорындарының негізгі капиталына салынатын сыртқы инвестициялардың өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
4) ШОК субъектілерін қолдауға жергілікті бюджеттен бөлінетін қаражат көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
5) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК-та жұмыспен қамтылғандар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
6) есепті кезеңдегі ШОК субъектілерінің өнім шығаруының өткен жылмен салыстырғандағы нақты мәніндегі өсу қарқыны, пайызбен;
7) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
8) заңды тұлғалар үшін мерзімдері бұзылып көрсетілген мемлекеттік қызметтер үлесінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
9) 1000 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
10) 1000 ШОК-қа келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;

дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Контроль качества полевого исследования осуществляется Министерством путем получения от Института маршрутных листов интервьюеров и отчетов о проведенной работе. Маршрутные листы интервьюеров предоставляются Институтом в Министерство перед запуском полевого исследования. Отчет о проведенной работе предоставляется Институтом в Министерство еженедельно.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Рейтинг подразделяется на 2 уровня:
сравнение областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент;
сравнение районов и городов областного значения (включая административные центры областей).";
подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) статистические данные, полученные путем направления запросов в государственные органы и организации, по расшифровке статистических показателей для областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения согласно приложению 3 к настоящей Методике.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Статистические данные, используемые для областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент:
1) индекс роста объема налоговых отчислений от субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – МСП) к базовому 2015 году;
2) темп роста инвестиций в основной капитал малых, средних предприятий, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
3) темп роста внешних инвестиций в основной капитал предприятий несырьевого сектора, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
4) темп роста объема выделяемых средств из местного бюджета на поддержку субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
5) темп роста численности занятых в действующих МСП, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
6) темп роста выпуска продукции субъектами МСП в реальном выражении за отчетный период по сравнению с предыдующим годом, в процентах;
7) темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдующим годом, в процентах;
8) темп роста доли государственных услуг для юридических лиц, оказанных с нарушением сроков по сравнению с предыдущим годом, в процентах ;
9) темп роста количества проверок на 1000 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
10) темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;

11) республикалық бюджет есебінен ШОК өндіріс көлеміне қатысты ШОК-ты мемлекеттік қолдау көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
12) 1000 ШОК-қа келетін мемлекеттік көмек (гранттар, кепілдіктер, кредиттер, субсидиялар, инфрақұрылым шығындары) алған жобалар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
13) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының түлектер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен.
Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар үшін пайдаланылатын статистикалық деректер:
1) ШОК-тан түсетін салық аударымдары көлемінің базалық 2015 жылға қарағандағы өсу индексі;
2) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
3) 100 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
4) 100 ШОК субъектісіне келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істерінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Облыстар мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары үшін қорытынды рейтингілік балды есептеу облыстар мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының статистикалық деректерінің және облыстар, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының пікіртерім деректерінің негізінде қалыптастырылады.
Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар үшін қорытынды рейтингілік балды есептеу аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың статистикалық деректері және аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың пікіртерім деректерінің негізінде қалыптастырылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Іріктеме өңірлік және салалық қағидат бойынша Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес қалыптастырылады. Белгілі бір сипаттамалар бойынша репрезентативті іріктеме 9530 субъектіні құрайды. Іріктемені қалыптастырудың толық түсіндірмесі осы Әдістемеге 1-қосымшада сипатталған."
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. "Реттеушілік ахуал" факторы бойынша бағалау алты қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. ЖАО жұмысының тиімділігі:
облыстық, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің тиімділігі;
елді мекендегі әкімдіктің тиімділігі.
2-қосалқы фактор. Сыбайлас жемқорлықтың таралуы:
мемлекеттік органдарда сыбайлас жемқорлықтың таралуы.
3-қосалқы фактор. Тексерулер:
тексерулердің жиілігі.
4-қосалқы фактор. Лицензиялар мен рұқсаттар:
мемлекеттік органдардан барлық лицензиялар мен рұқсаттарды алу;
табиғи монополиялар субъектілерінен барлық рұқсаттарды алу.
5-қосалқы фактор. Құрылыс:
жер учаскесінің нысаналы мақсатын алу немесе өзгерту;
инженерлік желілерді қосу үшін сәулет-жоспарлау тапсырмасын және техникалық шарттарды алу рәсімі;
техникалық төлқұжат алу рәсімі;
объектіге құқықты тіркеу рәсімі;
құрылыс процесінде мемлекеттік органдар жүргізетін тексерулердің (инспекциялардың) жиілігі.
6-қосалқы фактор. Коммуналдық желілер:
объектіні инфрақұрылым желілеріне қосу үшін қаржылық шығындар;
коммуналдық қызметтер жұмысының сапасы;
коммуналдық қызметтер тарифтері.
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

11) темп роста объема государственной поддержки МСП за счет республиканского бюджета к объему производства МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
12) темп роста количества проектов, получивших государственную помощь (гранты, гарантии, кредиты, субсидии, затраты на инфраструктуру) на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
13) темп роста количества выпускников организации технического и профессионального образования (далее – ТИПО) по сравнению с предыдущим годом, в процентах.
Статистические данные, используемые для районов и городов областного значения:
1) индекс роста объема налоговых отчислений от МСП к базовому 2015 году;
2) темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдующим годом, в процентах;
3) темп роста количества проверок на 100 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдующим годом, в процентах;
4) темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 100 субъектов МСП по сравнению с предыдующим годом, в процентах.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Расчет итогового рейтингового балла для областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, формируется на основе статистических данных областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент и опросных данных областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент.
Расчет итогового рейтингового балла для районов и городов областного значения формируется на основе статистических данных районов и городов областного значения и опросных данных районов и городов областного значения.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Выборка формируется по региональному и отраслевому принципу в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности. Репрезентативная выборка по определенным характеристикам составляет 9530 субъектов. Подробные пояснения формированию выборки описаны в приложении 1 к настоящей Методике.";
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. "Оценка по фактору "Регуляторный климат" осуществляется по шести субфакторам:
Субфактор 1 .Эффективность работы МИО:
эффективность областного акимата, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент;
эффективность акимата в населенном пункте.
Субфактор 2 Распространенность коррупции:
распространенность коррупции в государственных органах.
Субфактор 3 .Проверки:
частота проверок.
Субфактор 4. Лицензии и разрешения:
получение всех лицензий или разрешений от государственных органов;
получение всех разрешений от субъектов естественных монополий.
Субфактор 5. Строительство:
получение или изменение целевого назначения земельного участка;
процедура получения архитектурно-планировочного задания и технических условий для подключения инженерных сетей;
процедура получения технического паспорта;
процедура регистрации права на объект;
частота проведения проверок (инспекции) государственными органами в процессе строительства.
Субфактор 6. Коммунальные сети:
финансовые затраты за подключения объекта к сетям инфраструктуры;
качество работы коммунальных служб;
тарифы коммунальных служб.
Расчет фактора производится по следующей формуле:

F1=P1+P2+P3+P4+Р5+Р6,
мұнда:
F1 – "Реттеушілік ахуал" факторы бойынша жалпы баға;
P1 – 1-қосалқы фактор. ЖАО жұмысының тиімділігі;
P2 – 2-қосалқы фактор. Сыбайлас жемқорлықтың таралуы;
P3 – 3-қосалқы фактор. Тексерулер;
P4 – 4-қосалқы фактор. Лицензиялар мен рұқсаттар;
P5 – 5-қосалқы фактор. Құрылыс;
P6 – 6-қосалқы фактор. Коммуналдық желілер.
21. "Инфрақұрылым" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Инфрақұрылым объектілері:
өңірде мамандандырылған алаңдардың болуы және пайдаланылуы;
инфрақұрылым объектілерін жалға алу;
инфрақұрылым объектілерін меншікке сатып алу.
2-қосалқы фактор. Көлік инфрақұрылымы:
көлік инфрақұрылымының сапасы мен қолжетімділігі;
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
F2=L1+L2,
мұнда:
F2- "Инфрақұрылым" факторы бойынша жалпы баға;
L1- 1-қосалқы фактор. Инфрақұрылым объектілері;
L2 – 2-қосалқы фактор. Көлік инфрақұрылымы.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. "Адами капитал" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Қызметкерлерді жалдау қиындығы:
мамандандырылған жұмыскерлер көрсететін қызметтер құны;
кадрлардың білімі мен дайындығының жалпы деңгейі;
техникалық мамандықтардың білікті жұмыскерлерін (инженерлер мен басқа да техникалық мамандар) іздеудің қиындығы;
өндірістік емес бөлімшелерде білікті мамандарды (экономистер, заңгерлер, бухгалтерлер, менеджерлер) іздеудің қиындығы;
қайта оқыту мен қосымша даярлықтың қажеттігі;
білікті кадрлардың ағыны.
2-қосалқы фактор. Кадрларды оқыту және даярлау:
өңірдегі қызметкерлердің құзыреттілігін арттыру үшін мүмкіндіктер;
өңірдегі Жоғары оқу орындары және ТжКБ ұйымдары түлектерінің сапасы.
"Адами капитал" факторын есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
F4=N1+N2,
мұнда:
F4 – "Адами капитал" факторы бойынша жалпы баға;
N1 – 1-қосалқы фактор. Қызметкерлерді жалдау қиындығы;
N2 – 2-қосалқы фактор. Кадрларды оқыту және даярлау."
24. "Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың ашықтығы:
облыстық, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің қабылдау үшін ашықтығы;
елді мекендегі әкімдіктің қабылдау үшін ашықтығы;
жүргізілетін реформаларды талқылау және ықпал ету мүмкіндігі;
жүргізілетін түсіндіру жұмыстарының жиілігі.
2-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың сенімділік және араласу деңгейі:
сот жүйесіне сенімділік деңгейі;
құқық қорғау органдарына сенімділік деңгейі;
кәсіпкерлік қызметке араласу (рейдерлік) деңгейі.
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

F1=P1+P2+P3+P4+Р5+Р6,
где:
F1 – общая оценка по фактору "Регуляторный климат";
P1 – субфактор 1. Эффективность работы МИО;
P2 – субфактор 2. Распространенность коррупции;
P3 – субфактор 3. Проверки;
P4 – субфактор 4. Лицензии и разрешения;
P5 – субфактор 5. Строительство;
P6 – субфактор 6. Коммунальные сети.
21. Оценка по фактору "Инфраструктура" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1. Объекты инфраструктуры:
наличие и использование специализированных площадок в регионе;
аренда объектов инфраструктуры;
приобретение в собственность объектов инфраструктуры.
Субфактор 2. Транспортная инфраструктура:
качество и доступность транспортной инфраструктуры.
Расчет фактора производится по следующей формуле:
F2=L1+L2,
где:
F2 – общая оценка по фактору "Инфраструктура";
L1 – субфактор 1. Объекты инфраструктуры;
L2 – субфактор 2. Транспортная инфраструктура.";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Оценка по фактору "Человеческий капитал" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1. Сложность найма сотрудников:
стоимость услуг квалифицированных работников;
общий уровень образования и подготовки кадров;
сложность поиска квалифицированных работников технических специальностей (инженеры и другие технические специалисты);
сложность поиска квалифицированных специалистов непроизводственных подразделений (экономисты, юристы, бухгалтеры, менеджеры);
необходимость в переобучении и дополнительной подготовке;
текучесть квалифицированных кадров.
Субфактор 2. Обучение и подготовка кадров:
возможности для повышения компетентности сотрудников в регионе;
качество выпускников Высших учебных заведений и организации ТиПО в регионе.
Расчет фактора "Человеческий капитал" производится по следующей формуле:
F4=N1+N2,
где:
F4 – общая оценка по фактору "Человеческий капитал";
N1 – субфактор 1. Сложность найма сотрудников;
N2 – субфактор 2. Обучение и подготовка кадров.
24. Оценка по фактору "Транспарентность принимаемых решений" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1. Открытость государственных органов:
открытость областного акимата, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент для приема;
открытость акимата в населенном пункте для приема;
возможность обсуждения и влияния на проводимые реформы;
частота проводимых разъяснительных работ.
Субфактор 2. Уровень доверия и вмешательства государственных органов:
уровень доверия к судебной системе;
уровень доверия к правоохранительным органам;
уровень вмешательства (рейдерства) в предпринимательскую деятельность.
Расчет фактора производится по следующей формуле:

F5=S1+S2,
мұнда:
F5 – "Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі" факторы бойынша жалпы баға;
S1 – 1-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың ашықтығы;
S2 – 2-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың сенімділік және араласу деңгейі.";
осы Әдістемеге 1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын:
2. Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

F5=S1+S2,
где:
F5 – общая оценка по фактору "Транспарентность принимаемых решений";
S1 – субфактор 1. Открытость государственных органов;
S2 – субфактор 2. Уровень доверия и вмешательства государственных органов.";
приложения 1, 2 и 3 к настоящей Методике изложить в редакции согласно приложению 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития предпринимательства в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

124 685
605
202
Алматы қаласы
174 509
617
203
Шымкент қаласы
58 054
559
Ескертпе:
Кәсіпкерлерге пікіртерім жүргізу үшін респонденттер іріктемесінің сенімділігі мен репрезентативтілігін объективті бағалау мақсатында репрезентативті жиынтықтарды әзірлеу мен бағалауда тәжірибесі бар жоғары оқу орындарының ("Назарбаев Университет" дербес білім беру ұйымы, Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университеті және Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық Университеті) сараптамалық пікірлері ескерілді.
Пікіртерім аз адамға жүргізілген жағдайда, іріктеме кезінде қолданылған іріктемелік жиынтық бас жиынтықты қажетті кепілдік дәрежесімен ұсыну мүмкін болатындай етіп құрылады. Іріктеме репрезентативтілігі деңгейін анықтау үшін сенімділік ықтималдығы мен сенімділік интервалының мәндері қарастырылады.
Сенімділік ықтималдығы кездейсоқ жауаптың сенімділік интервалына қаншалықты ықтималдықпен түсетіндігін көрсетеді. Сенімділік ықтималдығы неғұрлым жоғары болса, іріктеу дәлдігі соғұрлым көбірек болады.
Сенімділік интервалы (қателік деп түсініледі) бөлу қисық сызығының бір бөлігі жауаптар түсуі мүмкін таңдалған нүктенің екі жағынан түсуін ашып көрсетеді. Сенімділік интервалы неғұрлым төмен болса, іріктеу қателігі соғұрлым төменірек болады.

124 685
605
202
город Алматы
174 509
617
203
город Шымкент
58 054
559
Примечание:
В целях объективной оценки достоверности и репрезентативности выборки респондентов для проведения опроса предпринимателей учитывалось экспертное мнение высших учебных заведений (автономная организация образования "Назарбаев Университет", Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева и Казахский национальный университет имени Аль-Фараби), которые имеют опыт разработки и оценки репрезентативных совокупностей.
Выборочная совокупность, примененная при выборке, строится таким образом, чтобы при минимуме опрашиваемых людей удалось с необходимой степенью гарантии представить генеральную совокупность. Для определения уровня репрезентативности выборки рассматриваются значения доверительной вероятности и доверительного интервала.
Доверительная вероятность показывает, с какой вероятностью случайный ответ попадет в доверительный интервал. Чем выше доверительная вероятность, тем больше точность выборки.
Доверительный интервал (понимается, как погрешность) задает размах части кривой распределения по обе стороны от выбранной точки, куда могут попадать ответы. Чем ниже доверительный интервал, тем ниже погрешность выборки.

95% сенімділік ықтималдығымен және 1% сенімділік интервалымен барлық шағын және орта кәсіпкерлік (бұдан әрі – ШОК) субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме айқындалған, мұнда бас жиынтық 1 241 328 субъектіні құрайды.
"Назарбаев Университет" дербес білім беру ұйымының сараптамалық қорытындысына сәйкес 203 елді мекен және Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің салалары бөлінісінде жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме құру шеңберінде мынадай қадамдар жасалды:

С доверительной вероятностью 95% и доверительным интервалом 1% определена репрезентативная выборка по всем субъектам малого и среднего предпринимательства (далее – МСП), где генеральная совокупность составляет 1 241 328 субъектов.
В соответствии с экспертным заключением автономной организации образования "Назарбаев Университет" в рамках построения репрезентативной выборки по действующим субъектам МСП в разрезе 203 населенных пунктов и отраслей Общего классификатора видов экономической деятельности были проделаны следующие шаги:

1. 95% сенімділік ықтималдығымен және 1% сенімділік интервалымен барлық ШОК субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме айқындалды, онда бас жиынтық мынадай формула бойынша 1 241 328 субъектіні құрайды:
1-формула. Іріктеме өлшемі:
SS = (Z2 * (p) * (1-p))/ C2,
мұнда:
Z = Z факторы (95% сенімділік интервалы үшін 1,96);
p = қызығушылық білдірген респонденттер немесе жауаптар пайызы, ондық нысанда (ұйғарым бойынша 0,5);

1. С доверительной вероятностью 95% и доверительным интервалом 1% определена репрезентативная выборка по всем субъектам МСП, где генеральная совокупность составляет 1 241 328 субъектов, по следующей формуле:
Формула 1. Размер Выборки:
SS = (Z2* (p) * (1-p))/C2,
где:
Z = Z фактор (1,96 для 95% доверительного интервала);
p = процент интересующих респондентов или ответов, в десятичной форме (0,5 по умолчанию);

С = ондық нысандағы сенімділік интервалы (0,01 = ±1%).
2-формула. Шағын бас жиынтық үшін түзету:
CSS = SS / (1 + (ss-1)/pop),
мұнда:
SS = іріктеме өлшемі;
CSS = түзетілген іріктеме;
pop = бас жиынтық.
Осылайша, 1 241 328 ШОК субъектісі бойынша репрезентативті іріктеме 9530 құрайды.
2. 95% сенімділік ықтималдығы мен 1% сенімділік интервалы (1 және 2-формула) негізінде әрбір елді мекеннің бас жиынтығы елді мекеннің жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілерінің санына сәйкес келетін елді мекендердің репрезентативтілігі анықталды. Одан әрі әрбір өңір үшін репрезентативті сомасынан әрбір өңірдің үлесі есептеледі. Әрбір өңірге арналған осы үлесті Қазақстан Республикасының барлық ШОК бойынша анықталған репрезентативтілікке (9530) көбейту арқылы өңірлер бойынша түпкілікті іріктемені жасау үшін пайдаланылады. Осылайша, өңірлер және Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары бойынша түпкілікті репрезентативті іріктеме айқындалады:
Өңірлер
Өңірлер бойынша түпкілікті іріктеме
1.
Ақмола облысы

c = доверительный интервал, в десятичной форме (0,01 = ±1%).
Формула 2. Корректировка для малой генеральной совокупности:
CSS =SS / (1+ (ss-1)/pop),
где:
SS = размер выборки;
CSS = скорректированная выборка;
pop = генеральная совокупность.
Таким образом, репрезентативная выборка по 1 241 328 субъектам МСП составляет 9530.
2. На основе доверительной вероятности 95% и доверительным интервалом 1% (формула 1 и 2) определена репрезентативность населенных пунктов, где генеральная совокупность каждого населенного пункта соответствует количеству действующих субъектов МСП населенного пункта. Далее рассчитываются доли каждого региона от суммы репрезентативной суммы для каждого региона. Данные доли для каждого региона используются для составления окончательной выборки по регионам путем умножения доли на выявленную репрезентативность (9530) по всем МСП в Республике Казахстан. Таким образом определяется окончательная репрезентативная выборка по регионам и городам Нур-Султан, Алматы и Шымкент:
Регионы
Окончательная выборка по регионам
1.
Акмолинская область

4. 2-қосымшада көрсетілген 17 қызмет салалары бойынша әрбір елді мекеннің бас жиынтығының үлесі айқындалады.
5. Елді мекен бойынша әрбір саланың анықталған үлесі барлық елді мекендер бойынша түпкілікті салалық іріктемені айқындау үшін пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 13 маусымдағы
№ 56 бұйрығына
2-қосымша
Бизнесті жүргізу жеңілдігі
бойынша өңірлер мен қалалар
рейтингісін жүргізу жөніндегі
әдістемеге
2-қосымша
Нысан
САУАЛНАМА
1-тарау. Жалпы сипаттағы сұрақтар
1. Сіздің жасыңыз: ___________
2. Жынысыңыз: 1) Ер 2) Әйел
3. Кәсіпорыныңыздың нысанын көрсетіңіз:
1) АҚ
2) ЖШС

4. Определяется доля по 17 сферам деятельности, указанным в приложении 2, от генеральной совокупности каждого населенного пункта.
5. Выявленная доля каждой сферы деятельности по населенному пункту используется для определения окончательной отраслевой выборки по всем населенным пунктам.
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 июня 2019 года № 56
Приложение 2
к Методике по проведению
рейтинга регионов и городов
по легкости ведения бизнеса
Форма
АНКЕТА
Глава 1. Вопросы общего характера
1. Возраст: ___________ лет
2. Пол: 1) Мужской 2) Женский
3. Форма Вашего предприятия?
1) АО
2) ТОО

34 млн – 68 млн теңге (68 070 000 теңге – қосылған құн салығы бойынша есепке қою шегі)
6
68 млн – 300 млн теңге
7
300 млн – 680 млн. теңге
8
680 млн. – 1 миллиард (бұдан әрі – млрд) теңге
9
1 млрд теңгеден көп
10
Жауап беруден бас тартамын
2-тарау. Факторларды бағалау сұрақтары
1-бөлім. Мемлекеттік органдардың іс-қимылын жалпы бағалау
13. Сіз үшін басымдылығы бойынша бизнесті жүргізу шарттары факторларының маңыздылығын 1-ден 5-ке дейін бағалаңыз, мұнда 5 - ең маңызды фактор және 1 - ең төмен маңызды фактор:
Фактор
Сипаттамасы
Басымдылығы
Реттеушілік ахуал
Әкімдіктер жұмысының тиімділігі, сыбайлас жемқорлық, тексерулер, құрылысқа және коммуналдық желілерге қосылуға лицензиялар мен рұқсаттар
Инфрақұрылым
Бизнесті дамыту үшін мамандандырылған алаңдардың болуы және қолжетімділігі, көлік инфрақұрылымы
Бизнесті мемлекеттік қолдаудың қолжетімділігі
Қаржылық және қаржылық емес қолдаудың қолжетімділігі
Адами капитал
Кадрлардың қолжетімділігі мен сапасы, кадрларды дамыту мүмкіндіктері
Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі
Мемлекеттік органдардың ашықтығы, мемлекеттік органдардың түсіндіру жұмыстары, мемлекеттік органдарға деген сенімділік деңгейі

34 млн – 68 млн тенге (68 070 000 тенге – это предел для постановки на учет по налогу на добавленную стоимость)
6
68 млн – 300 млн тенге
7
300 млн – 680 млн. тенге
8
680 млн. – 1 миллиард (далее – млрд) тенге
9
Более 1 млрд тенге
10
Предпочитаю не указывать
Глава 2. Вопросы для оценки факторов
Раздел 1. Общая оценка действий государственных органов
13. Оцените важность факторов условий ведения бизнеса по приоритетности для Вас от 1 до 5, где 5 наиболее важный фактор и 1 наименее важный фактор
Фактор
Описание
Приоритетность
Регуляторный климат
Эффективность работы акиматов, коррупция, проверки, лицензии и разрешения, в том числе на строительство, и подключения к коммунальным сетям
Инфраструктура
Наличие и доступность специализированных площадок для развития бизнеса, аренда и приобретение в собственность объектов инфраструктуры, транспортная инфраструктура
Доступность государственной поддержки для бизнеса
Доступность финансовой и нефинансовой поддержки
Человеческий капитал
Доступность и качество кадров, возможности развития кадров
Транспарентность принимаемых решений
Открытость государственных органов, разъяснительные работы государственных органов, уровень доверия к государственным органам

3. Қатыстым, бірақ өтінішім өтпеді
4. Қатыстым
22. Соңғы 12 айдағы бизнесті мемлекеттік қаржылық қолдауды ("Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы, ауыл шаруашылығы жөніндегі бағдарлама және басқалары шеңберінде) бес балдық шәкілмен бағалаңыз, мұнда 5 - ең жоғары оң баға.
22.1. Қатысуға қолжетімділік
Қатысқан жоқпын
Қолжетімсіз, тіпті талаптарға сәйкес келсем де менің кандидатурам қаралған жоқ
Қолжетімсіз, мен талаптарға сәйкес келемін, бірақ менің мәселелерімді оң шешу үшін байланыстар немесе қосымша ресурстар қажет
Қолжетімсіз, талаптар бойынша мен сәйкес келгеніммен, қатысушыларға қойылатын талаптар өте жоғары
Қолжетімді, бірақ мен көп уақыт жұмсадым
Толығымен қолжетімді
0
1
2
3
4
5
22.2. Рәсімдер (құжаттарды жинау, қарау және шешім қабылдау мерзімі)
Қатысқан жоқпын
Рәсімдер өте қиын (құжаттарды жинау бойынша және мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиын (құжаттарды жинау бойынша не мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиындығы орташа деңгейде
Рәсімдер қиын емес, бірақ болмашы ерекшелігі болды
Рәсімдер жеңіл
0
1
2
3
4
5
22.3. Көрсетілетін қызметтің сапасы
Қатысқан жоқпын
Қызмет көрсету өте төмен деңгейде, қызметкерлердің өздері бағдарламалардың көптеген детальдарын білмейді, мен барлығын түсіну үшін көп уақыт жұмсадым
Қызмет көрсету төмен деңгейде, бастапқы кезеңдерде хабарланбаған түсініксіз сәттер жиі туындады
Қызмет көрсету орташа деңгейде, кадрлардың құзыреттілігі одан да жақсы болуы мүмкін еді
Қызмет көрсету жақсы деңгейде, бірақ кейде басында хабарламаған түсініксіз сәттер туындады
Қызмет көрсету жоғары деңгейде, барлығын анық және айқын түсіндірді
0
1
2
3
4
5
23. Соңғы 12 айдағы бизнесті қаржылай емес мемлекеттік қолдауды (оқыту бағдарламалары, бизнес-жоспарларды дайындауға көмек, консультациялар) бес балдық шәкіл бойынша бағалаңыз, мұнда 5 ең жоғары оң баға.
23.1. Қатысуға қолжетімділік
Қатысқан жоқпын
Қолжетімсіз, тіпті талаптарға сәйкес келсем де, менің кандидатурам қаралған жоқ
Қолжетімсіз, мен талаптарға сәйкес келемін, бірақ оң шешім шығару үшін байланыстар немесе қосымша ресурстар қажет
Қолжетімсіз, талаптар бойынша мен сәйкес келгеніммен, қатысушыларға қойылатын талаптар өте жоғары
Қолжетімді, бірақ мен көп уақыт жұмсадым
Толығымен қолжетімді
0
1
2
3
4
5
23.2. Рәсімдер (құжаттарды жинау, қарау және шешім қабылдау мерзімі)
Қатысқан жоқпын
Рәсімдер өте қиын (құжаттарды жинау бойынша және мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиын (құжаттарды жинау бойынша не мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиындығы орташа деңгейде
Рәсімдер қиын емес, бірақ аз ғана өзгешеліктер болды
Рәсімдер жеңіл
0
1
2
3
4
5

3. Подавал, но было отказано
4. Принимал участие
22. Оцените, пожалуйста, финансовую государственную поддержку бизнеса рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса –2020", программы по сельскому хозяйству и другие) по пятибалльной шкале за последние 12 месяцев, где 5 максимально положительная оценка.
22.1. Доступ к участию
Не принимал участия
Не доступно, меня даже не рассматривали, хотя по требованиям я подхожу
Не доступно, по требованиям я подхожу, но для положительного решения нужны связи или дополнительные ресурсы
Не доступно, завышенные требования к участникам, хотя по требованиям я подхожу
Доступно, но мной было потрачено много времени
Вполне доступно
0
1
2
3
4
5
22.2. Процедуры (сбор документов, сроки рассмотрения и принятия решения)
Не принимал участия
Процедуры очень сложные (сложности и по сбору документов и по срокам)
Процедуры сложные (сложности по сбору документов либо по срокам)
Сложность процедур на среднем уровне
Процедуры не сложные, но были незначительные нюансы
Процедуры легкие
0
1
2
3
4
5
22.3. Качество оказанных услуг
Не принимал участия
Оказание услуг на очень низком уровне, сотрудники сами не знают многих деталей программ, мной потрачено было много времени, чтобы все понять
Оказание услуг на низком уровне, часто возникали непонятные моменты, о которых не извещали на начальных этапах
Оказание услуг на среднем уровне, компетентность кадров могла бы быть лучше
Оказание услуг на хорошем уровне, но иногда возникали непонятные моменты, о которых не извещали в начале
Оказание услуг на высшем уровне, объясняли все четко и ясно
0
1
2
3
4
5
23. Оцените, пожалуйста, нефинансовую государственную поддержку бизнеса (программы обучения, помощь в подготовке бизнес-планов, консультации) по пятибалльной шкале за последние 12 месяцев, где 5 максимально положительная оценка.
23.1. Доступ к участию
Не принимал участия
Не доступно, меня даже не рассматривали, хотя по требованиям я подхожу
Не доступно, по требованиям я подхожу, но для положительного решения нужны связи или дополнительные ресурсы
Не доступно, завышенные требования к участникам, хотя по требованиям я подхожу
Доступно, но мной было потрачено много времени
Вполне доступно
0
1
2
3
4
5
23.2. Процедуры (сбор документов и сроки рассмотрения и принятия решения)
Не принимал участия
Процедуры очень сложные (сложности и по сбору документов и по срокам)
Процедуры сложные (сложности по сбору документов либо по срокам)
Сложность процедур на среднем уровне
Процедуры не сложные, но были незначительные нюансы
Процедуры легкие
0
1
2
3
4
5

28. Сіздің өңірдің ТжКБ ұйымдары түлектерінің сапасын бағалаңыз:
Дайындығы нашар
1
2
3
4
5
Дайындығы өте жақсы
29. Өз қызметкерлеріңіздің кәсіби дамуымен шұғылданасыз ба?
1. Ия, мен тұрақты негізде өзімнің қызметкерлерімді біліктілікті арттыру курстарына/семинарларына жіберемін.
2. Ия, мүмкіндік болған жағдайда өзімнің қызметкерлерімді біліктілікті арттыру курстарына/семинарларына жіберемін
3. Жоқ, мен персоналдың дамуымен айналыспаймын, өйткені ол босқа жұмсалатын қаражат

28. Оцените качество выпускников организации технического и профессионального образования в Вашем регионе:
Плохая подготовка
1
2
3
4
5
Отличная подготовка
29. Занимаетесь ли Вы профессиональным развитием своих сотрудников?
1. Да, я на постоянной основе направляю своих сотрудников на курсы/семинары повышения квалификации
2. Да, при появлении возможности направляю своих сотрудников на курсы/семинары повышения квалификации
3. Нет, я не занимаюсь развитием своего персонала, т.к. считаю, что это пустая трата денег

4. Жоқ, мен персоналдың дамуымен айналыспаймын, себебі бұл мақсатқа қаражатым жеткіліксіз
5. Жоқ, мен персоналдың дамуымен айналыспаймын, себебі өңірде/қалада/ауылда кадрлардың біліктілігін арттыруға арналған мамандандырылған мекемелер жоқ
6. Қызметкерлер өздеріне дамыту курстары/тренингтерін тауып, оқу уақытында демалыс алады
7. Басқасы:________________
30. Қызметкерлердің оқуына және дамуына арналған жылдық шығыныңыз қандай?
1. табыстың 3%, көп емес,
2. 3%-дан 5%-ға дейін
3. 6%-дан 10%-ға дейін

4. Нет, я не занимаюсь развитием персонала, т.к. у меня не хватает на это средств
5. Нет, я не занимаюсь развитием персонала, т.к. в регионе/городе/селе нет специализированных учреждений для повышения квалификации кадров
6. Сотрудники сами находят себе курсы/тренинги для развития и берут отпуск на время учебы
7. Другое:________________
30. Каковы ваши ежегодные затраты на обучение и развитие персонала?
1. Небольше 3% отдохода
2. От 3% до 5%
3. От 6% до 10%

43. Сіздің облыстың/қаланың (Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент) сот жүйесіне деген сенім деңгейін бағалаңыз:
Деңгейі өте төмен
Деңгейі төмен
Деңгейі орташа
Ортадан жоғары
Сенім деңгейі жоғары
Кесдестірген жоқпын
1
2
3
4
5
0
44. Сіздің елді мекеніңіздің құқық қорғау органдарына (Ішкі істер министрлігі, Прокуратура, Ұлттық қауіпсіздік комитеті органдары), сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметіне (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы), Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің экономикалық тергеу қызметіне деген сенім деңгейін бағалаңыз:
Деңгейі өте төмен
Деңгейі төмен
Деңгейі орташа
Ортадан жоғары
Сенім деңгейі жоғары
Кесдестірген жоқпын
1
2
3
4
5
0
45. Сіздің елді мекендегі кәсіпкерлік қызметке араласу (рейдерлік) деңгейін бағалаңыз:
Кесдестірген жоқпын
Жергілікті атқарушы органдар
Жоғары
1
2
3
4
Өте төмен
Құқық қорғау органдары
Жоғары
1
2
3
4
Өте төмен
Бизнес өкілдері және өзгелер
Жоғары
1
2
3
4
Өте томен
Респонденттің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі: ______________________
Респонденттердің байланыс деректері: +7____________________
Интервьюердің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі:___________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 13 маусымдағы
№ 56 бұйрығына
3-қосымша
Бизнесті жүргізу жеңілдігі
бойынша өңірлер мен қалалар
рейтингісін жүргізу жөніндегі
әдістемеге
3-қосымша
Облыстар және Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларына арналған статистикалық көрсеткіштерді таратып жазу
Облыстар және Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларына арналған статистикалық көрсеткіштер
Дереккөздер
Ескертпе
1.
шағын және орта кәсіпкерлік (бұдан әрі – ШОК) субъектілерінен түсетін салық аударымдары көлемінің базалық жылға (2015) қарағандағы өсу индексі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – ҚР Қаржымині МКК)
2.
есепті жылдағы шағын, орта кәсіпорындардың негізгі капиталға салатын инвестицияларының өткен жылмен салыстырғандағы пайыздық өсу қарқыны
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті (бұдан әрі – ҚР ҰЭМ СК)
3.
есепті кезеңдегі шикізаттық емес сектор кәсіпорындарының негізгі капиталға салатын сыртқы инвестицияларының өткен жылмен салыстырғандағы пайыздық өсу қарқыны
ҚР ҰЭМ СК
4.
ШОК субъектілерін қолдауға жергілікті бюджеттен бөлінетін қаражат көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО)
Бұл көрсеткіште ШОК-ты жергілікті бюджет есебінен қолдаудың жергілікті бағдарламалары шеңберінде кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау қарастырылады.
5.
есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК-та жұмыспен қамтылғандар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР ҰЭМ СК
6.
есепті кезеңдегі ШОК субъектілерінің өнім шығаруының өткен жылмен салыстырғандағы нақты мәніндегі өсу қарқыны, пайызбен
ҚР ҰЭМ СК
7.
есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР ҰЭМ СК
8.
заңды тұлғалар үшін мерзімдері бұзылып көрсетілген мемлекеттік қызметтер үлесінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі, "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Бұл көрсеткіште ЖАО заңды тұлғаларға ұсынатын қызметтері қарастырылады.
9.
1000 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасы (бұдан әрі – ҚР БП)
Бұл көрсеткіште ШОК субъектілеріне қатысты тексерулер тағайындау туралы ҚР БП Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – ҚР БП ҚСжАЕК) тіркелген актілер қарастырылады
10.
1000 ШОК-қа келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты (бұдан әрі – ҚР ЖС)
Бұл көрсеткіш шеңберінде келесі істер қаралады:

43. Оцените уровень доверия к судебной системе в Вашей области/городе (Нур-Султан, Алматы и Шымкент)
Очень низкий уровень
Низкий уровень
Средний уровень
Выше среднего
Высокий уровень доверия
Не сталкивался
1
2
3
4
5
0
44. Оцените уровень доверия к правоохранительным органам (органы Министерства внутренних дел, Прокуратуры, Комитета национальной безопасности), антикоррупционные службы (Национальное бюро по противодействию коррупции), служба экономических расследований Комитета государственных доходов Министерства финансов в Вашем населенном пункте
Очень низкий уровень
Низкий уровень
Средний уровень
Выше среднего
Высокий уровень доверия
Не сталкивался
1
2
3
4
5
0
45. Оцените уровень вмешательства (рейдерства) в предпринимательскую деятельность в Вашем населенном пункте
Не сталкивался
Местные исполнительные органы
Высокий
1
2
3
4
5
Очень низкий
0
Правоохранительные органы
Высокий
1
2
3
4
5
Очень низкий
0
Представители бизнеса и прочие
Высокий
1
2
3
4
5
Очень низкий
0
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) респондента: ______________________
Контакты респондента: +7____________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) интервьюера: _______________________
Приложение 3
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 июня 2019 года № 56
Приложение 3
к Методике по проведению
рейтинга регионов и городов
по легкости ведения бизнеса
Расшифровка статистических показателей для областей и городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент
Статистические показатели для областей и городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент Источники данных Примечание
1.
индекс роста объема налоговых отчислений от субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – МСП) к базовому году (2015)
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД МФ РК)
2.
темп роста инвестиций в основной капитал малых, средних предприятий, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – КС МНЭ РК)
3.
темп роста внешних инвестиций в основной капитал предприятий несырьевого сектора, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
КС МНЭ РК
4.
темпы роста объема выделяемых средств из местного бюджета на поддержку субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Местные исполнительные органы (далее – МИО)
В данном показателе рассматривается государственная поддержка предпринимателей в рамках местных программ поддержки МСП за счет местного бюджета.
5.
темп роста численности занятых действующих МСП, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
КС МНЭ РК
6.
темп роста выпуска продукции субъектами МСП в реальном выражении за отчетный период по сравнению с предыдующим годом, в процентах
КС МНЭ РК
7.
темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдующим годом, в процентах
КС МНЭ РК
8.
темп роста доли государственных услуг для юридических лиц, оказанных с нарушением сроков по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
В данном показателе рассматриваются услуги предоставляемые МИО для юридических лиц.
9.
темп роста количества проверок на 1000 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Генеральная Прокуратура Республики Казахстан (далее – ГП РК)
В данном показателе рассматриваются зарегистрированные акты в Комитете по правовой статистике и специальным учетам ГП РК (далее – КПСиСУ ГП РК) о назначении проверок по отношению к субъектам МСП.
10.
темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Верховный Суд Республики Казахстан (далее – ВС РК)
В рамках данного показателя рассматриваются следующие дела:

1) мемлекеттік билік органдарының, жергілікті өзін-өзі басқарудың, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың, лауазымды тұлғалар мен мемлекеттік қызметшілердің шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы істер бойынша іс жүргізу;
2) мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнаманың сақталуын тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті органдардың әрекеттеріне, тексеру актілеріне шағымдану;
3) мемлекеттік мекемелердің қатысуымен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар, азаматтар арасындағы даулар;
4) лицензиялық қызметке байланысты даулар;
5) заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің қызметін (заңды тұлғалардың салық органдарына талап-арызы және заңды тұлғаны тарату (дара кәсіпкердің қызметін тоқтату) туралы) тоқтата тұру туралы.
11.
республикалық бюджет есебінен ШОК өндіріс көлеміне қатысты ШОК-ты мемлекеттік қолдау көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Даму" КДҚ АҚ), ЖАО
Бұл көрсеткіште Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – АӨК дамытудың мемлекеттік бағдарламасы) шеңберіндегі мемлекеттік қолдау, "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының (бұдан әрі – БЖК-2020), "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған бағдарламасының жалпы сипаттағы трансферттері, сондай-ақ инфрақұрылымдық жобаларды қолдау және республикалық бюджет есебінен "Kazakh Export" және "Kazakh Invest" акционерлік қоғамдары арқылы ШОК субъектілері алатын мемлекеттік қолдау қарастырылады.
12.
1000 ШОК-қа келетін мемлекеттік көмек (гранттар, кепілдіктер, кредиттер, субсидиялар, инфрақұрылым шығындары) алған жобалар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
"Даму" КДҚ АҚ, ЖАО
БЖК-2020, "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 арналған бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік қолдау алған кәсіпкерлер саны, сондай-ақ инфрақұрылымдық жобаларды қолдау және республикалық бюджет есебінен "Kazakh Export" және "Kazakh Invest" акционерлік қоғамдары арқылы ШОК субъектілері алатын мемлекеттік қолдау қарастырылады.
13.
техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының түлектер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, ЖАО
Аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларға арналған статистикалық көрсеткіштерді таратып жазу
Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша аудандар мен қалаларға арналған статистикалық көрсеткіштер
Дереккөздер
Ескерту
1.
ШОК-тан түсетін салық аударымдары көлемінің базалық 2015 жылға қарағандағы өсу индексі
ҚР Қаржымині МКК
2.
есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР ҰЭМ СК
3.
100 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР БП
Бұл көрсеткіште кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты тексерулер тағайындау туралы ҚР БП ҚСжАЕК-де тіркелген актілер қаралады
4.
100 ШОК субъектісіне келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істерінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР ЖС
Бұл көрсеткіш шеңберінде келесі істер қаралады:

1) производство по делам об оспаривании решений и действий (бездействия) органов государственной власти, местного самоуправления, общественных объединений, организаций, должностных лиц и государственных служащих;
2) обжалование актов проверки, действий уполномоченных органов по результатам проверок соблюдения законодательства в сфере государственных закупок;
3) споры между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, с участием государственных учреждений;
4) споры, связанные с лицензионной деятельностью;
5) о приостановлении деятельности юридических лиц и индивидуальных предпринимателей (иски юридических лиц к налоговым органам и о ликвидации юридического лица (прекращении деятельности индивидуального предпринимателя).
11.
темп роста объема государственной поддержки МСП за счет республиканского бюджета к объему производства МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – АО "ФРП "Даму"), МИО
В данном показателе рассматривается государственная поддержка в рамках Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 - 2021 годы (далее – Государственная программа развития АПК), трансферты общего характера Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – ДКБ-2020), Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек", а также поддержка инфраструктурных проектов и государственная поддержка, получаемые субъектами МСП за счет республиканского бюджета через акционерные общества "Kazakh Export" и "Kazakh Invest".
12.
темп роста количества проектов, получивших государственную помощь (гранты, гарантии, кредиты, субсидии, затраты на инфраструктуру) на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
АО "ФРП "Даму", МИО
В данном показателе рассматривается количество предпринимателей, получивших государственную поддержку в рамках ДКБ-2020, Государственной программы развития АПК, Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек", а также поддержка инфраструктурных проектов и государственная поддержка, получаемые субъектами МСП за счет республиканского бюджета через акционерные общества "Kazakh Export" и "Kazakh Invest".
13.
темп роста количества выпускников организации технического и профессионального образования по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Министерство образования и науки Республики Казахстан, МИО
Расшифровка статистических показателей для районов и городов областного значения
Статистические показатели для районов и городов по легкости ведения бизнеса
Источники данных
Примечание
1.
индекс роста объема налоговых отчислений от субъектов МСП к базовому году (2015)
КГД МФ РК
2.
темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
КС МНЭ РК
3.
темп роста количества проверок на 100 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
ГП РК
В данном показателе рассматриваются зарегистрированные акты в КПСиСУ ГП РК о назначении проверок по отношению к субъектам предпринимательства.
4.
темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 100 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
ВС РК
В рамках данного показателя рассматриваются следующие дела: