Азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 562 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 21 маусымда № 18881 болып тіркелді.
"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы 1-тармағы 8-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 20 маусымдағы
№ 562 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 29-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау тәртібін айқындайды.
2. Азаматтық және қызметтiк қарудың иелері мен пайдаланушыларын, сондай-ақ атыс қаруын, газды тапаншалар мен револьверлерді, пневматикалық, электрлік қаруды сатып алатын адамдарды даярлау және қайта даярлау қару айналымына бақылау жасау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымдарда жүргізіледі.

Об утверждении Правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 562. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июня 2019 года № 18881.
В соответствии с подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила безопасного обращения с гражданским и служебным оружием.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
генерал-лейтенант полиции
Е. Тургумбаев
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 июня 2019 года № 562
Правила безопасного обращения с гражданским и служебным оружием
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила безопасного обращения с гражданским и служебным оружием (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (далее – Закон) и определяют порядок безопасного обращения с гражданским и служебным оружием.
2. Подготовка и переподготовка владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия, а также лиц, приобретающих огнестрельное, газовые пистолеты и револьверы, пневматическое, электрическое оружие проводится в соответствии со статьей 16 Закона в организациях, определяемых уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.

3. Жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлер "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-1-бабы 4) тармақшасына сәйкес бекітілетін Жекеше күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес мамандандырылған оқу орталықтарында қару иелері мен пайдаланушыларын даярлаудан және қайта даярлаудан өтеді.
4. Қару иелері мен пайдаланушылары:
1) қару мен патрондар олардың сақталуын қамтамасыз ететін, сондай-ақ оларға бөгде тұлғалардың рұқсатын болдырмайтын шарттардың сақталуымен құлыпқа жабылатын сефтерде немесе металл шкафтарда, жәшіктерде сақтау. Бұл ретте қару оқсыз оралған күйінде болады;
2) қаруды және патрондарды ұқыпты пайдалану және қару мен патрондарды пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын қатаң сақтау;
3) қауіпсіздік (қоса берілген қарудың әрбір моделі үшін пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың) талаптарын сақтау;
4) қаруды оқсыз оралған күйінде тасымалдау қажет (қапта, кобурада, арнайы тарада, кейстерде, футлярда).
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қарудың иелері мен пайдаланушыларына:
1) қажет болмаса қаруды оқтауға, сақтандырғышты сөндіруге, оқтау сәтіне дейін саусағын шүріппеге қоюға;
2) егер қару оқталған болса да оны өзін-өзі қорғау жағдайларын қоспағанда, адамдарға, үй жануарларына, көлік құралдарына немесе олар пайда болуы мүмкін бағыттар бойынша, ғимараттарға, құрылыстарға, электр желілерінің сымдары мен тіреуіштеріне, сондай-ақ өзге де қауіпті бағыттарға бағыттауға;
3) қару мен оның патрондарын сақтауға және алып жүруге берілген тиісті рұқсатсыз сақтауға, алып жүруге, тасымалдауға және пайдалануға;
4) атыс үшін ақауы бар не бұзылған (жарықтары болса, майысқан, сырылған, тотыққан болса) қару мен оның патрондарын, сондай-ақ көзге көрінетін ақаулары бар (сынған, жарықтары бар, бұрандалары жоқ, адырнасы бұзылған) лақтырылатын қаруды пайдалануға;
5) пайдаланатын қару модельдерінен атуға арналған қарудың патрондарын және зақымдаушы элеметтердің қуаты өздігінен ұлғайтылған патрондарды, қолдан жасалған зақымдаушы элементтерді (азаматтардың жеке пайдалану үшін жарақталған аңшылық атыс тегіс ұңғылы қарудың патрондарынан басқасы), жарамдылық мерзімі өтіп кеткен патрондарды, атылмай қалған патрондарды қолдануға;

3. Работники, занимающие должности руководителя и охранника в частной охранной организации подготовку и переподготовку владельцев и пользователей оружия проходят в специализированных учебных центрах в соответствии с типовыми учебными программами и типовыми учебными планами по подготовке работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации утверждаемыми в соответствии с подпунктом 4) статьи 10-1 Закона Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности".
4. Владельцу и пользователю оружия необходимо:
1) хранить оружие и патроны с соблюдением условий, обеспечивающих их сохранность, а также исключающих доступ к ним посторонних лиц, в запирающихся на замок сейфах или металлических шкафах, ящиках. При этом оружие находится в разряженном состоянии;
2) обращаться с оружием и патронами бережно и строго соблюдать меры безопасности при обращении с оружием и патронами к нему;
3) соблюдать требования безопасности (приложенной инструкции по эксплуатации для каждой модели оружия);
4) перевозить оружие в разряженном состоянии в упаковке (чехлах, кобурах, специальной таре, кейсах, футлярах).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Владельцам и пользователям оружия не допускается:
1) без необходимости заряжать оружие, выключать предохранитель, накладывать палец на спусковой крючок до момента прицеливания;
2) направлять оружие, даже если оно не заряжено, в сторону людей, домашних животных, транспортных средств или по направлению их возможного появления, зданий, сооружений, проводов и опор линий электропередач, а также в иных опасных направлениях, за исключением случаев самообороны;
3) хранить, носить, перевозить и использовать оружие и патроны к нему без соответствующего разрешения на их хранение и ношение;
4) использовать для стрельбы неисправные либо поврежденные (имеющие трещины, забоины, вздутия, коррозию) оружие и патроны к нему, а также метательное оружие с явными дефектами (сколы, трещины, открученные винты, повреждения тетивы);
5) применять патроны к оружию и поражающие элементы, не предназначенные для стрельбы из используемой модели оружия, патроны с самостоятельно увеличенным пороховым зарядом, поражающие элементы, изготовленные кустарным способом (за исключением патронов к охотничьему огнестрельному гладкоствольному оружию, снаряженных гражданами для личного использования), патроны с истекшим сроком годности, осечные патроны;

6) тұрақсыз жағдайда немесе көп ұңғылы қарудан біруақытта бірнеше ұңғыдан атуға;
7) көзге көрінуі шектеулі, сондай-ақ шу, сыбдыр жағдайында анық көрінбейтін нысана бойынша атуға;
8) қарудың құрама бөлшектері мен компоненттеріне өздігінен жөндеу жүргізуге, оларға тактикалық-техникалық сипаттамаларын өзгертетін конструктивтік өзгерістер енгізуге;
9) қару мен оның патрондарын арнайы жабдықталған сақтау орындарынан тыс жерлерде қалдыруға, сондай-ақ оларды бөгде адамдарға беруге;
10) есірткі құралдарын, психотроптық, уытқұмарлық және басқа да есеңгірететін заттарды пайдаланған күйде және (немесе) алкогольдік масаң күйде, зейінді төмендететін және ден қою жылдамдығын төмендететін дәрі-дәрмектің әсерінен, сондай-ақ адамдардың қауіпсіздігінің және қару мен оның патрондарының сақталуының қаупін тудыратын қаруды алып жүруге, тасымалдауға және пайдалануға, оның патрондарын жарақтауға жол берілмейді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 27.10.2020 № 739 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Азаматтық қару мен оның патрондарын қауіпсіз ұстау тәртібі
1-параграф. Газды пистолеттер мен револьверлер, механикалық шашыратқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жабдықталған аэрозольді және басқа да құрылғылар
6. Газды пистолеттердің және револьверлердің (бұдан әрі – газды қару) иелері:
1) газды қарудың патрондары герметикалық орамда сақтау, алып жүру және тасымалдау;
2) газда қарудың патрондарын орамнан ашқаннан кейін патронда және орамның ішкі жағында ұнтақ түрінде көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттардың жоқ екеніне көз жеткізу;
3) егер патрондары бар орамды ашқаннан кейін көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттардың (түшкіру, тамақтың жыбырлауы, көз бен мұрынның жануы, жас ағу, мұрыннан су ағу) әсері сезілсе газды қарудың патрондарын спиртке немесе спирт ерітіндісіне суланған тампонмен сүрту;
4) герметизацияны болдырмау үшін патрондарды соққылар мен құлаудан қорғау;
5) оқтау және оқсыздандыру кезінде газды қаруды жоғары не өзге де қауіпсіз бағытта бағыттауға;
6) аэрозоль бұлтының әсер етуін болдырмау үшін атқан кезде газды қаруды қолды созып ұстау, атқаннан кейін бірден бірнеше метрге қарай кету;
7) газды қарудың патрондарын, атылған гильзаларды және газды қарудың бөлшектерін ұстаған қолмен бетті, әсіресе көзді ұстамау қажет;
8) оқ атқаннан кейін газды қаруды спиртке немесе құрамында кемінде 40 пайыз спирт бар ерітіндісіне суланған шүберекпен тазалап, полиэтилен пакетке орналастыру қажет.

6) стрелять из неустойчивых положений или одновременно из нескольких стволов многоствольного оружия;
7) стрелять по неясно видимой цели, в условиях ограниченной видимости, а также на шум, шорох;
8) самостоятельно производить ремонт составных частей и компонентов оружия, вносить в них конструктивные изменения, меняющие их тактико-технические характеристики;
9) оставлять оружие и патроны к нему вне специально оборудованных мест хранения, а также передавать их посторонним лицам;
10) носить, перевозить и использовать оружие, снаряжать патроны к нему в состоянии опьянения, вызванном потреблением алкоголя, наркотических средств, психотропных, токсических и других одурманивающих веществ и (или) под воздействием лекарственных средств, снижающих внимание и быстроту реакции ставящем под угрозу безопасность людей и сохранность оружия и патронов к нему.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.10.2020 № 739 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок безопасного обращения с гражданским оружием и патронами к нему
Параграф 1. Газовые пистолеты и револьверы, механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами
6. Владельцу газовых пистолетов и револьверов (далее – газовое оружие) необходимо:
1) хранить, носить и перевозить патроны к газовому оружию в герметичной упаковке;
2) после вскрытия упаковки с патронами к газовому оружию убедиться в отсутствии слезоточивых или раздражающих веществ в виде порошка на патронах и внутренних поверхностях упаковки;
3) протирать патроны к газовому оружию тампоном, смоченным спиртом или спиртовым раствором, если после вскрытия упаковки с патронами ощущается воздействие слезоточивых или раздражающих веществ (чихание, першение в горле, жжение в глазах и носу, слезотечение, выделения из носа);
4) оберегать патроны от ударов и падений во избежание разгерметизации;
5) при заряжании и разряжении направлять газовое оружие вверх либо в ином безопасном направлении;
6) во избежание воздействия аэрозольного облака при выстреле держать газовое оружие в вытянутой руке, после выстрела сразу же отойти на несколько метров в сторону;
7) не касаться лица, особенно глаз, руками, которые контактировали с патронами к газовому оружию, стреляными гильзами и деталями газового оружия;
8) после стрельбы газовое оружие почистить тканью, смоченной спиртом или спиртовым раствором, содержащим не менее 40 процентов спирта, и поместить в полиэтиленовый пакет.

7. Механикалық шашыратқыштардың, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жабдықталған аэрозольді және басқа құрылғылардың иелеріне адамға 0,5 метрден астам қашықтықта орташа және ауыр дәрежедегі дене жарақатын келтіретін механикалық шашыратқыштарды, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жабдықталған аэрозольді және басқа құрылғыларды қолдануға жол берілмейді.
8. Көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жабдықталған механикалық шашыратқыштарды, аэрозольді және басқа да құрылғыларды 0,5 метрден астам қашықтықта қолдану адамның белсенді іс-қимылға қабілетін жоғалтуға әкеп соқтыруы, бірақ 30 минуттан аспауы тиіс.
9. Газды қару иелеріне:
1) қарсы жел кезінде және жабық шектелген кеңістіктің ішінде (бөлмеде, лифтте, көлік құралында), ұңғы кесіктен зақымдау объектісіне дейін кемінде 1 метр қашықтықта газды қаруды пайдалануға;
2) мүгедектіктің айқын белгілері бар адамдарға, жүкті әйелдер мен балаларға газды қарудан атуға;
3) бас пен мойынға газды қарудан жарақат салатын патрондармен атуға;
4) оқпен және бытыра зарядтарымен, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі қолдануға рұқсат етпеген заттарымен жарақталған газды қару патрондарын пайдалануға;
5) ысырманың еркін жүрісімен газды қарудан ату кезінде мұндай қаруды бекітпеден ұстауға не қолын оның қозғалысы аймағына қоюға;
6) газды қару мен оның патрондарын жанатын, тез тұтанатын және химиялық агрессивті материалдармен бір үй-жайда сақтауға;
7) газды қаруды, оның патрондарын киімнің қалтасында алып жүруге, қыздыруға және оларға кір мен атмосфералық жауын-шашынның түсуіне жол беруге;
8) созылатын атудың салдарын болдырмау үшін газды қару бекітпесін (барабанын) кескеннен кейін 5 секундтан кейін ашуға;
9) газды қаруға кездейсоқ табылған патрондарды пайдалануға жол берілмейді.
2-параграф. Спорттық және аңшылық атыс қаруы
10. Спорттық және аңшылық атыс қаруының (бұдан әрі – атыс қаруы) иелері:
1) ұңғы арнасын (оқпандарды), атыс қаруының құрамдас бөліктерін уақтылы тазалау және майлау, оларда тотық пайда болуына жол бермеу;
2) оқтау және оқсыздандыру кезінде атыс қаруын жоғарыға қарай не өзге де қауіпсіз бағытта бағыттау қажет.
11. Атыс қаруы иелеріне:
1) патрондарды атыс қаруының оқжатарына (барабанына) күшпен салуға не оны қағуға;
2) созылатын атудың салдарын болдырмау үшін атыс қаруының бекітпесін (барабанын) атылмай қалғаннан кейін кемінде 5 секундтан кейін ашуға;

7. Владельцу механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами не допускается применение механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами причиняющих телесные повреждения человеку средней и тяжелой степени тяжести на расстоянии более 0,5 метра.
8. Применение механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами на расстоянии более 0,5 метра должны приводить к потере способности человека к активным действиям, но не более чем на 30 минут.
9. Владельцу газового оружия не допускается:
1) использовать газовое оружие при встречном ветре и внутри замкнутого ограниченного пространства (в комнате, лифте, транспортном средстве), на расстоянии менее 1 метра от дульного среза до объекта поражения;
2) стрельба из газового оружия в лиц с явными признаками инвалидности, беременных женщин и детей;
3) стрельба из газового оружия патронами травматического действия в голову и шею;
4) использовать патроны к газовому оружию, снаряженные пулевыми и дробовыми зарядами, веществами, не разрешенными к применению уполномоченным органом в области здравоохранения;
5) при стрельбе из газового оружия со свободным ходом затвора держать такое оружие за затвор либо размещать руку в зоне его движения;
6) хранить газовое оружие и патроны к нему в одном помещении с горючими, легковоспламеняющимися и химически агрессивными материалами;
7) носить газовое оружие, патроны к нему в карманах одежды, допускать нагрев и попадание на них грязи и атмосферных осадков;
8) во избежание последствий затяжного выстрела открывать затвор (барабан) газового оружия не ранее чем через 5 секунд после осечки;
9) использовать случайно найденные патроны к газовому оружию.
Параграф 2. Огнестрельное спортивное и охотничье оружие
10. Владельцу огнестрельного спортивного и охотничьего оружия (далее – огнестрельное оружие) необходимо:
1) своевременно производить чистку и смазку канала ствола (стволов), составных частей огнестрельного оружия, не допускать образования на (в) них коррозии;
2) при заряжании и разряжении направлять огнестрельное оружие вверх либо в ином безопасном направлении.
11. Владельцу огнестрельного оружия не допускается:
1) досылать патрон в патронник (барабан) огнестрельного оружия силой, либо забивать его;
2) во избежание последствий затяжного выстрела открывать затвор (барабан) огнестрельного оружия не ранее чем через 5 секунд после осечки;

3) кездейсоқ табылған патрондарды пайдалануға;
4) бекітпенің еркін жүрісімен атыс қаруынан ату кезінде қаруды бекітпеден ұстауға не қолын оның қозғалысы аймағына қоюға;
5) атыс қаруын және оның патрондарын жанатын, тез тұтанатын және химиялық агрессивті материалдармен бір үй-жайда сақтауға;
6) қысқа ұңғылы атыс қаруын киімнің қалталарында алып жүруге;
7) спорттық қаруды атыс тирлерінен, атыс алаңдарынан, атыс-аңшылық стенділерінен тыс жерлерде пайдалануға жол берілмейді.
3-параграф. Электр қаруы
12. Электр қаруын және электр қуатын пайдалануға негізделген өзге де заттарды қолдану адамға ауырлығы орташа және ауыр дәрежедегі дене жарақаттарын келтірмеуі тиіс.
13. Электр қуатын пайдалануға негізделген электр қаруы мен өзге де заттарды қолдану адамның белсенді іс-қимылға қабілетін жоғалтуға әкеп соқтыруы тиіс, бірақ 30 минуттан аспауы тиіс.
14. Электр қару иесіне:
1) мүгедектіктің айқын белгілері бар адамдарға, жүкті әйелдер мен балаларға қатысты электр қаруын қолдануға;
2) электр қаруын қолдану кезінде жүрек, бас, мойын және кеуде тұсына электродтардың түйісуін болдырмау қажет;
3) электр қаруын мақсатсыз пайдалануға жол берілмейді.
4-параграф. Пневматикалық қару
15. Пневматикалық қару иесі оқтау немесе оқсыздандыру кезінде пневматикалық қаруды жоғарыға не өзге де қауіпсіз бағытта бағыттауға міндетті.
16. Пневматикалық қару иесіне:
1) пневматикалық қаруды елді мекендерде орамасыз алып жүруге және тасымалдауға, сондай-ақ осындай қаруды елді мекендерде атыс тирлерінен және атыс орындарынан, атыс-аңшылық стендтерінен тыс жерлерде пайдалануға;
2) пневматикалық қарудың нақты моделіне арнайы арналмаған заттарды оқтар ретінде пайдалануға;
3) атылған оқты қайта пайдалануға;
4) қысқа ұңғылы пневматикалық қаруды киімнің қалтасында алып жүруге жол берілмейді.
5-параграф. Белгі беретін қару
17. Белгі беретін қару иесі:
1) оқтау және оқсыздандыру кезінде белгі беретін қаруды жоғары не өзге де қауіпсіз бағытта бағыттау;
2) ұңғы оқпанын жоғары бағыттағаннан кейін ғана белгі беретін қарудан ату қажет.
18. Белгі беретін қару иесіне:
1) патронды белгі беретін қарудың оқжатарына күшпен салуға не оны қағуға;
2) өрт қауіпті объектілерге жақын, сондай-ақ егер пиротехникалық зарядтың ұшу траекториясында кедергілер болса немесе олардың пайда болуы мүмкін болса белгі беретін қарудан атуға;

3) использовать случайно найденные патроны;
4) при стрельбе из огнестрельного оружия со свободным ходом затвора держать оружие за затвор либо размещать руку в зоне его движения;
5) хранить огнестрельное оружие и патроны к нему в одном помещении с горючими, легковоспламеняющимися и химически агрессивными материалами;
6) носить короткоствольное огнестрельное оружие в карманах одежды;
7) использовать спортивное оружие вне стрелковых тиров, стрельбищ, стрелково-охотничьих стендов.
Параграф 3. Электрическое оружие
12. Применение электрического оружия и иных предметов, поражающее действие которых основано на использовании электрической энергии не должно причинять телесных повреждений человеку средней и тяжелой степени тяжести.
13. Применение электрического оружия и иных предметов, поражающее действие которых основано на использовании электрической энергии должно приводить к потере способности человека к активным действиям, но не более чем на 30 минут.
14. Владельцу электрического оружия не допускается:
1) применение электрического оружия в отношении лиц с явными признаками инвалидности, беременных женщин и детей;
2) при применении электрического оружия следует избегать контакта электродов в области сердца, головы, шеи и солнечного сплетения;
3) использование электрического оружия не по назначению.
Параграф 4. Пневматическое оружие
15. Владелец пневматического оружия обязан при заряжании и разряжении направлять пневматическое оружие вверх либо в ином безопасном направлении.
16. Владельцу пневматического оружия не допускается:
1) в населенных пунктах ношение и перевозка пневматического оружия в не зачехленном виде, а также использование такого оружия в населенных пунктах вне стрелковых тиров, стрельбищ, стрелково-охотничьих стендов;
2) использовать в качестве пуль предметы, специально не предназначенные для конкретной модели пневматического оружия;
3) повторно использовать стреляные пули;
4) носить короткоствольное пневматическое оружие в карманах одежды.
Параграф 5. Сигнальное оружие
17. Владельцу сигнального оружия необходимо:
1) при заряжании и разряжении направлять сигнальное оружие вверх либо в ином безопасном направлении;
2) стрелять из сигнального оружия только после направления канала ствола вверх.
18. Владельцу сигнального оружия не допускается:
1) досылать патрон в патронник сигнального оружия силой, либо забивать его;
2) стрелять из сигнального оружия вблизи пожароопасных объектов, а также если на траектории полета пиротехнического заряда имеются препятствия или возможно их появление;

3) белгі беретін қаруға оқтары бар патрондарды, сондай-ақ қолдан жасалған патрондарды, кездейсоқ табылған патрондарды пайдалануға;
4) белгі беретін қару мен оның патрондарын жанатын, тез тұтанатын және химиялық агрессивті материалдармен бір үй-жайда сақтауға;
5) белгі беретін қару мен оның патрондарын киімнің қалтасында алып жүруге жол берілмейді.
6-параграф. Лақтырылатын қару
19. Лақтырылатын қарудың иесі лақтырылатын қаруды тек атыс сызығында және қатаң нысана бағытында оқтауы қажет.
20. Лақтырылатын қарудың иесіне:
1) оқталған, лақтырылатын қарумен қозғалуға (вольерлік аң аулаудан басқа);
2) лақтырылатын қарудың істен шығуына әкеліп соғатындықтан, оқсыз атуға (адырнаны зақымдайтын элементсіз жіберу);
3) лақтырылатын қарудан тігінен жоғары атуға;
4) оқталған, лақтырылған қаруды басқа адамға беруге;
5) лақтырылатын қаруды оқталған күйінде қалдыруға;
6) саусақтарды және дененің басқа да бөліктерін адырна қозғалысы аймағында орналастыруға жол берілмейді.
3-тарау. Қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау тәртібі
21. Бекетте қызмет атқару кезінде қару оқталады және сақтандырғышқа қойылады.
22. Қабылдап алынған патрондар олардың санына және гильзада тоттанғаны, мыжылғаны, гильзаның аузына оқ бекітілуі, капсулада жасыл ұшасы мен басқа да ақаулықтардың болуы мәніне тексеріледі, ақаулы патрондар анықталған кезде басшыға хабарланады.
23. Қаруды оқтау және оқсыздандыру тек ауысым басшысының, оның көмекшісінің нұсқауы бойынша белгіленген жерде жүргізіледі.
24. Егер қаруды қолдану қажет болмаса, патрон салатын орындарға патронды салуға жол берілмейді.
25. Ескерту ату кезінде қару жоғары немесе қауіпсіз жерге бағытталады.
26. Қаруды қолданғаннан кейін егер атысты одан әрі жүргізу қажеттілігі туындамаса қару сақтандырғышқа қойылады, ұйым басшысына, ауысымның аға қызметкеріне баяндалады және тек олардың тікелей бақылауымен және олардың командасы бойынша қару оқсыздандырылады.
27. Қызмет өткеру кезінде бекітілген қару қалдырылмайды және басқа адамдарға берілмейді.
28. Қызметтік қаруды пайдаланушыларға:
1) бекітілмеген (басқа адамға) қаруды алуға;
2) қаруды оқталғанына немесе оқталмағанына қарамастан оны адамдарға, тұрғын үй-жайларға және күзетілетін объектілерге қарай бағыттауға;
3) егер ол қызметтік қажеттілігінен туындамаса, атыс жүргізуге, сондай-ақ тұрғын үйлер, адамдар жаппай жиналатын орындар, өрт қаупі бар және жарғыш қаупі бар қоймалар бағытында атыс жүргізуге;
4) қызмет өткеру кезінде қаруды бөлшектеуге, қажет болмаған жағдайда оны сақтандырғыштан алуға, патронды патрон салатын орындарға салуға және саусақты шүріппе ілмегіне қоюға;

3) использовать для сигнального оружия патроны с пулевыми и дробовыми зарядами, а также патроны кустарного производства, случайно найденные патроны;
4) хранить сигнальное оружие и патроны к нему в одном помещении с горючими, легковоспламеняющимися и химически агрессивными материалами;
5) носить сигнальное оружие и патроны к нему в карманах одежды.
Параграф 6. Метательное оружие
19. Владельцу метательного оружия необходимо взводить, заряжать метательное оружие только на линии стрельбы и строго в направлении цели.
20. Владельцу метательного оружия не допускается:
1) передвигаться с заряженным, взведенным метательным оружием (кроме вольерной охоты);
2) производить холостой выстрел (спуск тетивы без поражающего элемента), так как это приводит к выходу метательного оружия из строя;
3) стрелять из метательного оружия вертикально вверх;
4) передавать заряженное, взведенное метательное оружие другому лицу;
5) оставлять метательное оружие заряженным, взведенным;
6) располагать пальцы и другие части тела в зоне движения тетивы.
Глава 3. Порядок безопасного обращения служебным оружием
21. Во время несения службы на посту оружие заряжается и ставится на предохранитель.
22. Полученные патроны, проверяются на предмет их количества и ржавчины и помятости на гильзах, крепление пули в дульце гильзы, наличие в капсуле зеленого налета и других неисправностей, при обнаружении неисправных патронов сообщается руководителю.
23. Заряжение и разряжение оружия производится только в установленном месте по указанию старшего смены, его помощника.
24. Не допускается досылать патрон в патронник, если нет необходимости в применении оружия.
25. При производстве предупредительного выстрела оружие направляется вверх или в безопасное место.
26. После применения оружия, если необходимость дальнейшего ведения огня не вызывается обстановкой, оружие ставится на предохранитель, докладывается руководителю организации, старшему смены и только под их непосредственным наблюдением и по их команде разряжается оружие.
27. Во время несения службы закрепленное оружие не оставляется и не передается другим лицам.
28. Пользователю служебного оружия не допускается:
1) брать незакрепленное (другого лица) оружие;
2) направлять оружие на людей, в сторону жилых помещений и охраняемых объектов, независимо от того, заряжено оно или нет;
3) вести стрельбу, если она не вызывается необходимостью службы, а также вести огонь в направлении жилых домов, мест скопления людей, огнеопасных и взрывоопасных складов;
4) разбирать оружие во время несения службы, без надобности снимать его с предохранителя, досылать патрон в патронник и накладывать палец на спусковой крючок;

5) патрон салатын орында патроны бар бола тұра қызмет өткеруге;
6) әскери қызмет өткеру кезінде оқжатарды ажыратуға және одан патрондарды алуға;
7) қаруды белгіленбеген орындарда және ауысымның аға қызметкерінің рұқсатынсыз оқтауға және оқсыздандыруға жол берілмейді.
29. Оқу-жаттығуларда, атыстарда және сабақтарда:
1) қарумен және оқ-дәрілермен кез келген іс-әрекеттер тек атыс басшысының командасы бойынша жүргізіледі.
2) атқыш әр оқтау алдында оқпанда бөгде заттардың (жердің, құмның, шүберектің және т.б.) болмауын тексереді.
3) қаруды оқтау және оқсыздандыру тек атыс басшысының командасы бойынша жүргізіледі, бұл ретте қарудың оқпаны нысанаға қарай немесе ол көрсеткен бағытқа бағытталады.
4) оқу немесе бос патрондарды пайдаланар алдында білім алушы олардың арасында жауынгерлік патрондардың болмауын жеке өзі тексереді.
30. Сабақтар мен атудан кейін барлық қалған, пайдаланылмаған жауынгерлік, бос, шағын калибрлі немесе оқу патрондары атыс басшысына дереу тапсырылады.
31. Қару атуға арналған жағдай мен басшының "ату" командасын қабылдағаннан кейін ғана сақтандырғыштан алынады.
32. Атысты аяқтаған соң, қару дереу сақтандырғышқа қойылады.
33. Ату дереу дербес немесе атыс басшысының командасы бойынша мына жағдайларда:
1) нысана алаңында адамдардың, машиналар мен жануарлардың, атыстар ауданының үстінен төмен ұшатын ұшақтар мен тікұшақтар пайда болған;
2) командалық (учаскелік) пунктте және панада (блиндажда) ақ туды (шамды) көтерген;
3) оқ атуды жалғастыру қаупі туралы белгіленген белгіні қоршау бекетінен берген;
4) оқ атудан өрт шыққан;
5) атушы бағдарды, әсіресе түнде жоғалтқан жағдайда атыс тоқтатылады.
34. Қызметтік қаруды пайдаланушыларға:
1) қаруды жауынгерлік және бос патрондармен "ату" белгісіне (басшының, командирдің командаларына) дейін оқтауға;
2) оқталғанына немесе оқсыздандырылғанына қарамастан, қаруды адамдарға, атыс орнына және тылға бағыттауға;
3) ақаулы қарудан, ақаулы оқ-дәрілермен, атудың қауіпті бағыттарында, командалық (учаскелік) пунктте және паналарда (блиндаждарда) ақ туды көтерген кезде атуды бастауға;
4) оқталған қаруды кез келген жерде қалдыруға немесе оны басқа адамдарға беруге, жеке қаруды басшының (командирдің) командасынсыз атыс позициясында (атуға арналған орындарда) қалдыруға жол берілмейді.

5) нести службу, имея патрон в патроннике.
6) отсоединять магазин и вынимать из него патроны во время несения боевой службы.
7) заряжать и разряжать оружие в неустановленных местах и без разрешения старшего смены.
29. На учениях, стрельбах и занятиях:
1) любые свои действия с оружием и боеприпасами производятся только по команде руководителя стрельб;
2) перед каждым заряжанием стрелок проверяет отсутствие в стволе посторонних предметов (земли, песка, ветоши и т.п.);
3) заряжание и разряжание оружия производится только по команде руководителя стрельб, при этом ствол оружия направляется в сторону мишени или в указанном им направлении.
4) перед тем, как использовать учебные или холостые патроны, обучающийся лично проверяет отсутствие среди них боевых.
30. После занятий и стрельбы все оставшиеся, неиспользованные боевые, холостые, малокалиберные или учебные патроны незамедлительно сдаются руководителю стрельб.
31. Оружие снимается с предохранителя только после принятия положения для стрельбы и команды руководителя "огонь".
32. Закончив стрельбу, сразу же ставиться оружие на предохранитель.
33. Огонь немедленно прекращается самостоятельно или по команде руководителя стрельбы в случаях:
1) появления людей, машин и животных на мишенном поле, низко летящих самолетов и вертолетов над районом стрельб;
2) поднятия белого флага (фонаря) на командном (участковом) пункте и укрытиях (блиндажах);
3) подачи с поста оцепления установленного сигнала об опасности продолжения стрельбы;
4) возникновения пожара от стрельбы;
5) потери ориентировки стреляющим, особенно ночью.
34. Пользователю служебного оружия не допускается:
1) заряжать оружие боевыми и холостыми патронами до сигнала "Огонь" (команды руководителя, командира);
2) направлять оружие на людей, в сторону и в тыл стрельбища, независимо от того, заряжено или нет;
3) открывать и вести огонь из неисправного оружия, неисправными боеприпасами, в опасных направлениях стрельбы, при поднятом белом флаге на командном (участковом) пункте и укрытиях (блиндажах);
4) оставлять где бы то ни было заряженное оружие или передавать его другим лицам, оставлять на огневой позиции (месте для стрельбы) индивидуальное оружие без команды руководителя (командира).