"Азаматтық және эксперименттік авиация үшін ұшуға дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 25 маусымдағы № 390 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 27 маусымдағы № 441 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 шілдеде № 18942 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық және эксперименттік авиация үшін ұшуға дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 25 маусымдағы № 390 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7102 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2011 жылғы 18 қазандағы № 151 (1967) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық және эксперименттік авиация үшін ұшуға дайындау қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда әуе кемелерінің пайдаланушылары мен иелерінің ұшулар қауіпсіздігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында авиациялық персоналды және әуе кемелерін дайындау негізгі қағидаттары баяндалған. Қағидалар Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген әуе кемелерінің, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға беретін пайдаланушы сертификатына (куәлігіне) енгізілетін шетелдік тіркелуі бар әуе кемелерінің пайдаланушылары мен иелерінің, сондай-ақ азаматтық әуе кемелерінің ұшуларын ұйымдастыруды, қамтамасыз ету мен орындауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың орындауына жатады.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Ұшуларға алдын ала дайындау";
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Жалпы ережелер";
2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Халықаралық ұшуларды орындауға дайындау";
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Ұшу карталарын таңдау және дайындау";
4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Іздестіру-құтқару ұшуларын орындауға дайындау";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3- тарау. Ұшуларға ұшар алдындағы дайындау";
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Жалпы ережелер";
2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Брифинг бөлмесіндегі ұшар алдындағы дайындалу";
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Ұшар алдындағы "брифинг" үлгісі бойынша ақпараттық консультациялық қызмет көрсету";
3-1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1-параграф. Ұшу экипажы мүшелерін, егер пайдаланушы осы мақсат үшiн ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкерлердi пайдалануды алдын ала көздесе, ұшар алдында дайындаудың ерекшелігі";

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 25 июня 2011 года № 390 "Об утверждении Правил подготовки к полетам для гражданской и экспериментальной авиации"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 июня 2019 года № 441. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2019 года № 18942
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.08.2019г.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 25 июня 2011 года № 390 "Об утверждении Правил подготовки к полетам для гражданской и экспериментальной авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7102, опубликован в газете "Юридическая газета" от 13 октября 2011 года № 149 (2139) следующие изменения и дополнение:
в Правилах подготовки к полетам для гражданской и экспериментальной авиации, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах изложены основные принципы подготовки авиационного персонала и воздушных судов в целях обеспечения безопасности и регулярности полетов эксплуатантами и владельцами воздушных судов. Правила подлежат исполнению эксплуатантами и владельцами воздушных судов, зарегистрированных в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан, воздушных судов с иностранной регистрацией включаемых в сертификат (свидетельство) эксплуатанта, выдаваемый уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, а также физическими и юридическими лицами, осуществляющими организацию, обеспечение и выполнение полетов гражданских воздушных судов.";
пункт 6 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Предварительная подготовка к полетам";
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Общие положения";
заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Подготовка к выполнению международных полетов";
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Подбор и подготовка полетных карт";
заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Подготовка к выполнению поисково-спасательных полетов";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Предполетная подготовка к полетам";
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Общие положения";
заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Предполетная подготовка в комнате брифинга";
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Предполетное информационно-консультативное обслуживание по типу "брифинг";
заголовок параграфа 3-1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3-1. Особенности предполетной подготовки членов летного экипажа, если для этих целей эксплуатантом предусмотрено использование сотрудников по обеспечению полетов";

48-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48-2. Егер пайдаланушының ұшақтарында пайдалану-бақылау және ұшу - диспетчерлiк қамтамасыз ету шараларынуәкілетті ұйымға бекіткен жағдайда, ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкерді пайдалана отырып, ұшу экипажының мүшелерін ұшар алдында дайындау жүргізіледі.
Бұл жағдайда ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер және әуе кемесінің командирі ұшар алдындағы дайындық жүргізу сапасына және ұшуға басшылық жасауға жауап береді.";
4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Әуе кемесіндегі ұшар алдындағы дайындау";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) дайындау";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Азаматтық авиацияның әуе кемелері ұшуларының тұрақтылығын қамтамасыз ету";
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Жалпы ережелер";
2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Ұшулардың тұрақтылығын бағалау";
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Ұшулар тұрақтылығының есебін жүргізу қағидаттары";
82-тармақ алынып тасталсын;
4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Ұшулардың тұрақтылығы бойынша есептер жасау";
103-тармақ алынып тасталсын;
5-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-параграф. Ұшулардың тұрақтылығы бойынша құжаттама".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
Р. Скляр

пункт 48-2 изложить в следующей редакции:
"48-2. Предполетная подготовка членов летного экипажа с использованием сотрудников по обеспечению полетов, проводится в том случае, если процедуры эксплуатационного контроля и полетно-диспетчерского сопровождения самолетов эксплуатанта утверждены уполномоченной организацией.
В этом случае сотрудник по обеспечению полетов и командир воздушного судна отвечает за качество проведения предполетной подготовки и руководство полетами.";
заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Предполетная подготовка на воздушном судне";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Подготовка аэродромов (вертодромов)";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Обеспечение регулярности полетов воздушных судов гражданской авиации";
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Общие положения";
заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Оценка регулярности полетов";
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Принципы учета регулярности полетов";
пункт 82 исключить;
заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Составление отчетов по регулярности полетов";
пункт 103 исключить;
заголовок параграфа 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 5. Документация по регулярности полетов".
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр