Сумен жабдықтау және су бұру саласында әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 4 шілдедегі № 481 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 9 шілдеде № 18993 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған әкімшілік деректерді жинауға арналған мынадай нысандар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қалалық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 4 шілдедегі
№ 481 бұйрығына
1-қосымша
"Қалалық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных в области водоснабжения и водоотведения
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 4 июля 2019 года № 481. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2019 года № 18993.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые формы, предназначенные для сбора административных данных в области водоснабжения и водоотведения:
1) форму, предназначенную для сбора административных данных "Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в городских населенных пунктах", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму, предназначенную для сбора административных данных "Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах", согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 июля 2019 года № 481
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в городских населенных пунктах"

Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 03.05.2024 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны www.mps.gov.kz интернет - ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: "Қалалық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер"
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-ҚЕМ
Кезеңділік: жыл сайын
Есепті кезең: 20__жылы
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары.
Тапсыру мерзімі: аудандық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 ақпанынан кешіктірмей;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетіне есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей ұсынады.
"Қалалық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер"
Жол коды
Облыстың, қаланың атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша облыстың, қаланың коды
Жалпы саны
Қызмет көрсету кәсіпорны
Сумен жабдықтау
облыстағы қалалардың (бірлік)
тұрғынжайлардың
қалалық елді мекендерде тұратындар (адам)
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
БНС
Атауы
Орталықтандырылған сумен қамтылған абоненттер саны (бірлік)
оның ішінде
жеке тұлғалар/халық (бірлік)
заңды тұлғалардың (оның ішінде бюджеттік ұйымдар) (бірлік)
бюджеттік ұйымдар (бірлік)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Сумен жабдықтау
Орталықтандырылған сумен жабдықтауға рұқсаты бар халықтың саны (адам)
Орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету, % 13 баған /6 баған*
100
Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша суды есепке алудың жеке аспаптарымен қамту
Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша суды есепке алудың жалпыүйлік аспаптарымен қамту
Сумен жабдықтаудың өндірістік процестерін автоматтандыру және орталықтандырылған бақылау және басқару жүйесінің (SCADA) болуы
барлығы өсіммен (бірлік)
оның ішінде қызмет көрсететін кәсіпорынның (бірліктердің)энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан бере отырып
қамту %, 15 баған/ 9 баған*
100
Үйге ортақ есепке алу аспаптарын орнатуға жататын ғимараттар мен құрылыстардың саны (бірлік)
Үйге ортақ есептеу аспаптары орнатылған ғимараттар мен құрылыстардың саны (бірлік)
Белгіленген үйге ортақ есептеу аспаптарының саны (бірлік)
оның ішінде қызмет көрсететін кәсіпорынның (бірліктердің) энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан бере отырып
қамту %, 19 баған/ 18 баған*
100
Су алу (0 немесе 1)
Суды тазарту (0 немесе 1)
Сорғы станциялары (0 немесе 1)
Сумен жабдықтау желілері (0 немесе 1)
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
кестенің жалғасы
Су бұру
Орталықтандырылған су бұрумен қамтылған абоненттер саны (бірлік)
оның ішінде
Орталықтандырылған су бұрумен қамтылған халық саны (адам)

Сноска. Форма. – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 03.05.2024 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется:
Форма административных данных размещена на интернет - ресурсе: - www.mps.gov.kz.
Наименование формы административных данных: "Сведения об обеспеченности
услугами водоснабжения и водоотведения в городских населенных пунктах"
Индекс формы административных данных: 1-ГНП
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: местные исполнительные органы областей,
городов республиканского значения, столицы, городов областного значения, городов
районного значения.
Срок представления: местные исполнительные органы городов районного значения,
городов областного значения в местные исполнительные органы областей, городов
республиканского значения и столицы не позднее 25 февраля года, следующего
за отчетным;
местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения
и столицы в Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан не позднее
1 марта года, следующего за отчетным.
"Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в городских населенных пунктах"
Код строк
Наименование области, города
Код области, города по классификатору административно-территориальных объектов
Общее количество
Обслуживающее предприятие
Водоснабжение
городов в области (единиц)
жилищ
проживающих в городских населенных пунктах (человек)
Бизнес-идентификационный номер БИН
Наименование
Количество абонентов, охваченных централизованным водоснабжением (единиц)
в том числе
физических лиц/население (единиц)
юридических лиц (в том числе бюджетные организации) (единиц)
бюджетных организаций (единиц)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Водоснабжение
Количество населения имеющих доступ к централизованному водоснабжению (человек)
Обеспеченность централизованным водоснабжением, в % графа 13
/графа 6 *100
Охват индивидуальными приборами учета воды по состоянию на конец отчетного года
Охват общедомовыми приборами учета воды по состоянию на конец отчетного года
Автоматизация производственных процессов водоснабжения и наличие централизованной системы контроля и управления (SCADA)
всего с нарастающим (единиц)
в том числе с дистанционной передачей данных в автоматизированную систему учета энергопотребления обслуживающего предприятия (единиц)
охват в %, графа 15/графа 9*100
Количество зданий и сооружений, подлежащих к установке общедомовых приборов учета (единиц)
Количество зданий и сооружений с установленными общедомовыми приборами учета (единиц)
Количество установленных общедомовых приборов учета (единиц)
в том числе с дистанционной передачей данных в автоматизированную систему учета энергопотребления обслуживающего предприятия (единиц)
охват в %, графа 19/графа 18*100
Водозабор (0 или 1)
Водоподготовка (0 или 1)
Насосные станции (0 или 1)
Сети водоснабжения (0 или 1)
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
продолжение таблицы
Водоотведение
Кол-во абонентов, охваченных централизованным водоотведением (единиц)
в том числе
Численность населения, охваченного централизованным водоотведением, (человек)

1. Осы түсіндірме Қазақстан Республикасы бойынша сумен жабдықтау және су бұру саласындағы көрсеткіштеріне қол жеткізуді мониторингілеу мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 736 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған сәйкес әзірленген "Қалалық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер" (бұдан әрі – Нысан) нысанын толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Осы Нысан бойынша ақпаратты аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 ақпанына кешіктірмей;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетіне есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей ұсынады.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
"жол коды" деген 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
"Облыстың, қаланың атауы" деген 2-бағанда Қазақстан Республикасы облыстарының және қалалардың атауы көрсетіледі;
"Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша облыстың, қаланың коды" деген 3-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші (ӘАОЖ) бойынша облыстың, қаланың коды көрсетіледі;
"Облыстағы қалалардың жалпы саны" деген 4-бағанда облыстағы қалалық елді мекендердің жалпы саны көрсетіледі;
"Тұрғынжайдың жалпы саны" деген 5-бағанда қалалық елді мекендердегі дара тұрғын үйлердің, пәтерлердің, жатақханадағы бөлмелердің, модульдік (мобильді) тұрғын үйлердің жалпы саны көрсетіледі;
"Қалалардағы тұратын халықтың жалпы саны" деген 6-бағанда есепті кезеңнен кейінгі 1 қаңтардағы статистикалық деректерге сәйкес облыстың қалалық елді мекендерінде тұратын халықтың саны көрсетіледі;
"Қызмет көрсетуші кәсіпорын" деген 7, 8-бағандарда халыққа сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қызмет көрсететін кәсіпорынның бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) және атауы көрсетіледі;
"Орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылған абоненттер саны" деген 9, 10, 11, 12-бағандарда қалалық елді мекендерде, оның ішінде жеке және заңды тұлғаларда (оның ішінде бюджеттік ұйымдар), сондай-ақ бюджеттік ұйымдарда тұратын орталықтандырылған сумен қамтамасыз етілген абоненттердің саны көрсетіледі;
"Орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылған халық саны" деген 13-бағанда қалалық елді мекендердегі орталықтандырылған сумен жабдықталумен қамтылған халық саны көрсетіледі (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері);
"Орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету үлесі, %" деген 9-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтамасыз етілген тұрғындардың үлесі көрсетіледі, 13-бағанның 6-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в городских населенных пунктах" (далее – Форма) разработанной в соответствии с Концепцией развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023 – 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736 с целью мониторинга достижения показателей в области водоснабжения и водоотведения по Республике Казахстан.
2. Информация по данной Форме представляется местными исполнительными органами районов, городов областного значения, городов районного значения в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы не позднее 25 февраля года, следующего за отчетным,
местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы в Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан не позднее 1 марта года, следующего за отчетным.
3. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "код строк" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Наименование области, города" указывается наименование областей и городов Республики Казахстан;
в графе 3 "Код области, города по классификатору административно-территориальных объектов" указывается код области, города по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО);
в графе 4 "Общее количество городов в области" указывается количество городских населенных пунктов в области;
в графе 5 "Общее количество жилищ" указывается общее количество индивидуальных жилых домов, квартир, комнат в общежитии, модульных (мобильных) жилых домов, находящихся в городских населенных пунктах;
в графе 6 "Общая численность населения, проживающего в городах" указывается количество населения, проживающих в городских населенных пунктах области, согласно статистическим данным на 1 января следующего за отчетным периодом;
в графах 7, 8 "Обслуживающее предприятие" указываются бизнес-идентификационный номер (БИН) и наименование предприятия, обслуживающего население услугами водоснабжения и водоотведения;
в графах 9, 10, 11, 12 "Количество абонентов, охваченных централизованным водоснабжением" указывается количество абонентов, обеспеченных централизованным водоснабжением, проживающих в городских населенных пунктах, в том числе физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также бюджетных организаций;
в графе 13 "Количество населения, имеющего доступ к централизованному водоснабжению" указывается количество населения обеспеченных централизованным водоснабжением, проживающих в городских населенных пунктах (данные обслуживающих предприятий);
в графе 14 "Обеспеченность централизованным водоснабжением, в %" указывается доля жителей, обеспеченных централизованным водоснабжением, рассчитывается как процентное соотношение графы 13 к графе 6;

"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша суды есепке алудың жеке аспаптарымен барлық бірліктерді қамту" деген 15, 16-бағандарда есепті жылдың аяғына өсіп келе жатқан, оның ішінде қызмет көрсететін кәсіпорынның энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан бере отырып, суды есепке алудың белгіленген жеке аспаптарының жалпы саны;
"Суды есепке алудың жеке аспаптарымен қамту, %" деген 17-бағанда жеке есепке алу аспаптары орнатылған абоненттердің үлесі көрсетіледі, 9-бағанға 15-бағанның пайыздық қатынасы ретінде есептеледі;
"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша үйге ортақ су есепке алу аспаптарымен қамту" 18, 19, 20, 21-бағандарында үйге ортақ есепке алу аспаптарын (бірліктерін) орнатуға жататын және үйге ортақ есепке алу аспаптары (бірліктері) орнатылған ғимараттар мен құрылыстардың саны, сондай-ақ үйге орнатылған жалпы есепке алу аспаптарының (бірліктерінің) саны көрсетіледі, оның ішінде қызмет көрсететін кәсіпорынның (бірліктердің) энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан беру саны;
"Қамту %" деген 22-бағанда суды есепке алудың белгіленген жалпыүйлік аспаптарымен қамтылған ғимараттар мен құрылыстардың үлесі көрсетіледі, 19-бағанның 18-бағанға қатынасы ретінде есептеледі;
"Сумен жабдықтаудың өндірістік процестерін автоматтандыру және бақылау мен басқарудың орталықтандырылған жүйесінің (SCADA) болуы" деген 23, 24, 25, 26-бағандарда су қабылдағыштарда, су дайындауда, сорғы станцияларында және сумен жабдықтау желілерінде автоматтандыру мен SCADA болуы көрсетіледі. Сумен жабдықтаудың өндірістік процестерін автоматтандыру компоненттері және бақылау мен басқарудың орталықтандырылған жүйесі (SCADA) болған кезде - 1, болмаған кезде - 0 саны көрсетіледі;
"Орталықтандырылған су бұрумен қамтылған абоненттер саны" деген 27, 28, 29, 30-бағанда орталықтандырылған су бұруға қосылған қалалардағы халық саны (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), оның ішінде жеке және заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар), сондай-ақ бюджеттік ұйымдар көрсетіледі;
"Орталықтандырылған су бұруға қолжетімділігі бар халық саны" деген 31-бағанда қалалық елді мекендерде тұратын орталықтандырылған су бұрумен қамтылған халық саны көрсетіледі (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері);
"Орталықтандырылған су бұруға қолжетімділік, %" деген 32-бағанда орталықтандырылған су бұрумен қамтамасыз етілген тұрғындардың үлесі көрсетіледі, 31-бағанның 6-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Кәріздік тазарту құрылыстарының болуы" деген 33, 34, 35-бағандарда механикалық және биологиялық тазартуы бар кәріздік тазарту құрылыстарының болуы көрсетіледі;
"Кәріздік тазарту құрылыстарының өнімділігі" деген 36-бағанда кәріздік тазарту құрылыстарының жобалық өнімділігі көрсетіледі;

в графах 15, 16 "Охват индивидуальными приборами учета воды по состоянию на конец отчетного года, всего единиц" общее количество установленных индивидуальных приборов учета воды с нарастающим на конец отчетного года, в том числе с дистанционной передачей данных в автоматизированную систему учета энергопотребления обслуживающего предприятия;
в графе 17 "Охват индивидуальными приборами учета воды, в %" указывается доля абонентов, у которых установлены индивидуальные приборы учета, рассчитывается как процентное соотношение графы 15 к графе 9;
в графах 18, 19, 20, 21 "Охват общедомовыми приборами учета воды по состоянию на конец отчетного года" указывается количество зданий и сооружений, подлежащих к установке общедомовых приборов учета (единиц) и с установленными общедомовыми приборами учета (единиц), а также количество установленных общедомовых приборов учета (единиц), в том числе с дистанционной передачей данных в автоматизированную систему учета энергопотребления обслуживающего предприятия (единиц);
в графе 22 "Охват в %", указывается доля зданий и сооружений, охваченных установленными общедомовыми приборами учета воды, рассчитывается как соотношение графы19 к графе 18;
в графах 23, 24, 25, 26 "Автоматизация производственных процессов водоснабжения и наличие централизованной системы контроля и управления (SCADA)" указывается наличие автоматизации и SCADA на водозаборах, водоподготовке, насосных станциях и сетях водоснабжения. При наличии компонентов автоматизации производственных процессов водоснабжения и централизованной системы контроля и управления (SCADA) указывается цифра 1, при отсутствии - 0;
в графе 27, 28, 29, 30 "Количество абонентов, охваченных централизованным водоотведением" указывается численность населения в городах, подключенного к централизованному водоотведению (данные обслуживающих предприятий), в том числе физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также бюджетных организациях;
в графе 31 "Численность населения, имеющего доступ к централизованному водоотведению" указывается количество населения, обеспеченного централизованным водоотведением, проживающего в городских населенных пунктах (данные обслуживающих предприятий);
в графе 32 "Доступ к централизованному водоотведению, в %" указывается доля жителей, обеспеченных централизованным водоотведением, рассчитывается как процентное соотношение графы 31 к графе 6;
в графах 33, 34, 35 "Наличие канализационно-очистных сооружений" указываются наличие канализационно-очистных сооружений с механической и биологической очисткой;
в графе 36 "Производительность канализационно-очистных сооружений" указывается проектная производительность канализационно-очистных сооружений;

"Кәріздік тазарту құрылыстарының тозуы, %" деген 37-бағанда кәріздік тазарту құрылыстарының тозу деңгейі көрсетіледі, мынадай тәртіппен есептеледі: айырмашылық 100% және жыл соңындағы баланстық құны бойынша негізгі қорлардың болуы/жыл соңындағы бастапқы құны бойынша негізгі қорлардың болуы*100%;
"Кәріздік тазарту құрылыстарымен қамтылған халық саны" деген 38-бағанда орталықтандырылған және/немесе құрамдастырылған (орнында тазартумен немесе ассенизаторлық машиналармен танктерден сарқынды суларды қабылдаудың ұйымдастырылған пункттеріне (ағызу пункттеріне) ассенизаторлық машиналармен тасымалдау мүмкіндігімен қамтамасыз етілген, жұмыс істеп тұрған кәріздік тазарту құрылыстары бар қалалардағы халық саны көрсетіледі; егер Кәріздік тазарту құрылыстар болған жағдайда ұйымдастырылған ағызу пункттері болмаса, онда тазартумен қамту орталықтандырылған су бұруға қосылған үлеске тең қабылданады;
"Халықты тазартылған сарқынды сулармен қамтылуы, %" деген 39-бағанда қалалардағы сарқынды суларды тазартумен қамтылған халықтың үлесі көрсетіледі, қалаларда тұратын халық санының қолданыстағы Кәріздік тазарту құрылыстарымен қалалардағы тұрғындардың жалпы санына пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі 38-баған 6-бағанға;
"Іс жүзінде кәріз-тазарту құрылыстарына сарқынды сулар келіп түсті (мың текше метр)" деген 40, 41, 42, 43, 44-бағандарда кәріз-тазарту құрылыстарына келіп түскен сарқынды сулар саны, оның ішінде І, ІІ, ІІІ және IV тоқсандар бөлінісінде көрсетіледі;
"Есепті кезеңдегі меншікті зертханалық мониторинг бойынша нормативтік тазартуға сәйкес келетін сарқынды сулардың көлемі (мың текше метр)" деген 45-бағанда ішкі зертханалық мониторинг процесінде негізгі көрсеткіштер бойынша шекті рұқсат етілген концентрацияға сәйкес келетін сарқынды сулардың көлемі (өлшенген заттар, толық оттегінің биохимиялық тұтынуы, оттегінің химиялық тұтынуы, аммоний азоты, нитрат азоты, нитрит азоты, фосфор фосфаттары, мұнай өнімдері) көрсетіледі (зертхана журналдарына сәйкес), бір жыл ішінде;
"Нормативтік-тазартылған судың деңгейі, %" деген 46-бағанда тазарту құрылыстарында тазартудан өткен нормативтік тазартылған су көлемінің үлесі көрсетіледі, есеп тазарту құрылыстары арқылы өткізілген сарқынды сулардың көлеміне қарай жүзеге асырылады.
"Су бұрудың өндірістік процестерін автоматтандыру және бақылау мен басқарудың орталықтандырылған жүйесінің (SCADA) болуы" деген 47, 48, 49-бағандарда кәріз желілерінде, кәріз-сорғы станцияларында, кәріз-тазарту құрылыстарында автоматтандыру мен SCADA болуы көрсетіледі. Су бұрудың өндірістік процестерін автоматтандыру компоненттері және бақылау мен басқарудың орталықтандырылған жүйесі (SCADA) болған кезде - 1, болмаған кезде - 0 саны көрсетіледі;

в графе 37 "Износ канализационно-очистных сооружений, %" указывается уровень износа канализационно-очистных сооружений, рассчитывается следующим образом: как разница 100% и наличие основных по балансовой стоимости на конец года/наличие основных фондов по первоначальной стоимости на конец года*100%;
в графе 38 "Численность населения, охваченного действующими канализационно-очистными сооружениями" указывается численность населения в городах с действующими канализационно-очистными сооружениями, обеспеченные очисткой сточных вод через централизованные и/или комбинированные (с очисткой на месте или возможностью транспортировать ассенизаторскими машинами из септик танков в организованные пункты приема сточных вод (сливные пункты)) системы водоотведения; если при наличии канализационно-очистных сооружений отсутствуют организованные сливные пункты, то охват очисткой принимается равной к доле подключенных к централизованному водоотведению;
в графе 39 "Охват населения очисткой сточных вод, в %" указывается доля населения, охваченного очисткой сточных вод в городах, рассчитывается как процентное соотношение количества населения, проживающего в городах, с действующими канализационно-очистными сооружениями, к общему количеству жителей в городах, графа 38 к графе 6;
в графах 40, 41, 42, 43, 44 "Фактически поступило сточных вод в канализационно-очистные сооружения (тысяч кубических метров)" указывается количество сточных вод поступивших в канализационно-очистные сооружения, в том числе в разрезе І, ІІ, ІІІ и IV кварталов;
в графе 45 "Объем сточных вод, соответствующей нормативной очистке по собственному лабораторному мониторингу за отчетный период (тысяч кубических метров)" указывается объем стоков, соответствующий предельной допустимой концентрации по основным показателям (взвешенные вещества, полное биохимическое потребление кислорода, химическое потребление кислорода, азот аммонийный, азот нитратов, азот нитритов, фосфор фосфатов, нефтепродукты) в процессе внутреннего лабораторного мониторинга (согласно журналам лаборатории) в течение года;
в графе 46 "Уровень нормативно-очищенной воды, %" указывается доля объема нормативно-очищенной воды, прошедшей очистку на очистных сооружениях, расчет осуществляется к объему пропущенных сточных вод через очистные сооружения.
в графах 47, 48, 49 "Автоматизация производственных процессов водоотведения и наличие централизованной системы контроля и управления (SCADA)", указывается наличие автоматизации и SCADA на сетях канализации, канализационно-насосных станций, канализационно-очистных сооружениях. При наличии компонентов автоматизации производственных процессов водоотведения и централизованной системы контроля и управления (SCADA) указывается цифра 1, при отсутствии - 0;

"Сумен жабдықтау және су бұру тарифтерінің деңгейі" деген 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57-бағандарда мынадай тарифтер көрсетіледі: орташа, жеке және заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар) үшін, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру қызметтеріне бюджеттік ұйымдар үшін тарифтер;
"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша су құбыры желілерінің ұзындығы" деген 58, 59-бағандарда есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша су құбыры желілерінің жалпы ұзындығы және оның ішінде тозған сумен жабдықтау желілерінің ұзындығы көрсетіледі;
"Тозу, %" деген 60-бағанда су құбыры желілерінің тозу деңгейі көрсетіледі, мынадай түрде есептеледі: тозған желілердің су құбыры желілерінің жалпы ұзындығына қатынасы ретінде *100%;
"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша кәріз желілерінің ұзындығы" деген 61, 62-бағандарда есепті жылдың соңына кәріз желілерінің жалпы ұзындығы және оның ішінде тозған кәріз желілерінің ұзындығы көрсетіледі;
"Тозу, %" деген 63-бағанда кәріз желілерінің тозу деңгейі көрсетіледі, мынадай түрде есептеледі: тозған желілердің су құбыры желілерінің жалпы ұзындығына қатынасы ретінде *100%;
"Есепті кезеңде салынған желілердің жалпы ұзындығы, шаршы" деген 64, 65-бағандарда есепті кезеңде Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы шеңберінде салынған сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы көрсетіледі;
"Есепті кезеңде реконструкцияланған желілердің жалпы ұзақтығы, шаршы" деген 66, 67-бағандарда есепті кезеңде Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы шеңберінде реконструкцияланған сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы көрсетіледі;
"Есепті жылы жөнделген (ағымдағы/күрделі) желілердің жалпы ұзақтағы, шақырым" деген 68, 69-бағандарда жөнделген сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 4 шілдедегі
№ 481 бұйрығына
2-қосымша
"Ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 03.05.2024 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны www.mps.gov.kz интернет - ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: "Ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер"
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2-АЕМ
Кезенділік: жыл сайын
Есепті кезең: 20__жылы
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдық елді мекендердің жергілікті атқарушы органдары.
Ұсыну мерзімі: ауылдық елді мекендердің, аудандық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 ақпанынан кешіктірмей;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетіне есепті кезеңнен кейінгі 1 наурыздан кешіктірмей ұсынады.
Ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер
Жолдардың коды
Облыстың, ауданның, ауылдық елді мекеннің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуші бойынша облыстың, ауданның коды
Ауыл мәртебесі
Облыстағы ауылдық елді мекендердің жалпы саны (бірлік)
Ауылдык елді мекендердегі халықтың жалпы саны (адам)
Тұрғынжайлардың жалпы саны
Сумен жабдықтау жүйесінің салынған жылы
Қызмет көрсетуші кәсіпорын
тірек
спутниктік
өзге де
шекара маңындағы
БСН
атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Кімнің меншігінде
Халықтың сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділігі
Орталықтандырылған сумен жабдықтау
Ауылдык елді мекендердің саны (бірлік)
Осы ауылдық елді мекендерде тұратын халық саны (адам)
%
Ауылдық елді мекендердің саны (бірлік)
Ауылдық елді мекендердегі тұратын халықтың саны (адам)

в графах 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 "Уровень тарифов на водоснабжение и водоотведение" указываются следующие тарифы: усредненный, для физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также тарифы для бюджетных организаций на услуги водоснабжения и водоотведения;
в графах 58, 59 "Протяженность водопроводных сетей по состоянию на конец отчетного года" указывается общая протяженность водопроводных сетей и в том числе протяженность изношенных сетей водоснабжения по состоянию на конец отчетного года;
в графе 60 "Износ, %" указывается уровень износа водопроводных сетей, рассчитывается следующим образом: как соотношение изношенных сетей к общей протяженности водопроводных сетей *100 %;
в графах 61, 62 "Протяженность канализационных сетей по состоянию на конец отчетного года" указывается общая протяженность канализационных сетей и в том числе протяженность изношенных канализационных сетей на конец отчетного года;
в графах 63 "Износ, %" указывается уровень износа канализационных сетей, рассчитывается следующим образом: как соотношение изношенных сетей к общей протяженности водопроводных сетей *100 %;
в графах 64, 65 "Общая протяженность построенных сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность построенных сетей водоснабжения и водоотведения, в рамках Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы за отчетный период;
в графах 66, 67 "Общая протяженность реконструируемых сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность реконструируемых сетей водоснабжения и водоотведения, в рамках Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы за отчетный период;
в графах 68, 69 "Общая протяженность отремонтированных (текущий/капитальный ремонт) сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность отремонтированных сетей водоснабжения и водоотведения.
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 июля 2019 года № 481
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах"
Сноска. Форма. – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 03.05.2024 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется:
Форма административных данных размещена на интернет - ресурсе: - www. mps.gov.kz.
Наименование формы административных данных: "Сведения об обеспеченности
услугами водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах"
Индекс формы административных данных: 2-СНП
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: 20___года.
Круг лиц, представляющих информацию: местные исполнительные органы областей,
городов республиканского значения, столицы, городов областного значения, городов
районного значения, сельских населенных пунктов.
Срок представления: местные исполнительные органы сельских населенных пунктов,
городов районного значения, городов областного значения в местные исполнительные
органы областей, городов республиканского значения и столицы не позднее
25 февраля года, следующего за отчетным;
местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения
и столицы в Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан не позднее
1 марта, следующего за отчетным.
"Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах"
Код строк
Наименование области, района, сельского населенного пункта
Код области, района по классификатору административно-территориальных объектов
Статус села
Общее количество сельских населенных пунктов в области (единиц)
Общая численность населения в сельских населенных пунктах (человек)
Общее количество жилищ
Год постройки системы водоснабжения
Обслуживающее предприятие
опорное
спутниковое
прочие
приграничные
Бизнес-идентификационный номер БИН
Наименование
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
в чьей собственности находится
Доступ населения к услугам водоснабжения
Централизованное водоснабжение
Количество сельских населенных пунктов (единиц)
Численность населения, проживающего в данных сельских населенных пунктах (человек)
%
Количество сельских населенных пунктов (единиц)
Численность населения, проживающего в данных сельских населенных пунктах (человек)

Ауылдық елді мекендердің саны бойынша орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылуы, % 19 баған/8 баған *100
Халықтың саны бойынша орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылуы, % 20 баған/9 баған *100
мемлекеттік
жеке
14
15
16
17
18
19
20
21
22
кестенің жалғасы
Орталықтандырылған сумен жабдықтау
Орталықтандырылған сумен қамтылған абоненттердің саны (бірлік)
оның ішінде
Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша суды есепке алудың жеке құралдары барлығы орнатылды
(бірлік)
оның ішінде сервистік кәсіпорынның энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан беру (бірлік)
Жеке суды есептеу құралдарымен қамтылуы, % 27 баған/23 баған*100
жеке тұлғалар/халық (бірлік)
заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар) (бірлік)
бюджеттік ұйымдар (бірлік)
23
24
25
26
27
28
29
кестенің жалғасы
Орталықтандырылмаған сумен жабдықтау
Ауылдық елді мекендердің саны (бірлік)
Кешенді-блок модульдер
Су тасымалдау пункттері
Тасымалданатын су
Кешенді-лок модульдер орнатылған ауылдық елді мекендердің саны
Кешенді-лок модульдер белгіленген ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны (адам)
Халықты КБМ қамтамасыз ету, % 32 баған/9 баған*100
Су тасымалдау пункттері белгіленген ауылдық елді мекендердің саны
Су тасымалдау пункттері белгіленген ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны (адам)
Халықтың су тасымалдау пункттері қызметтерімен қамтамасыз етілуі, % 35 баған/9 баған*100
Тасымалданатын суы бар ауылдық елді мекендердің саны
Тасымалданатын суды пайдаланатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтын саны
Халықтың тасымалданатын сумен қамтамасыз етілуі, % 38 баған/9 баған*100
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
кестенің жалғасы
Орталықтандырылмаған сумен жабдықтау
Ұңғымалар мен құдықтар
Тұрғындары ұңғымалар мен құдықтардан суды пайдаланатын ауылдық елді мекендердің саны
Ұңғымалар мен құдықтардан су пайдаланатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны
Халықтың ұңғымалармен және құдықтармен қамтамасыз етілуі, % 41 баған/9 баған*100
Тұрғындары орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок модульдер мен су тасымалдау пункттер қондырғыларынан бас тартқан ауылдық елді мекендердің саны (бас тарту хаттамаларының болуы)
Орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пунктерінің қондырғысынан бас тартқан халық саны (бас тарту хаттамаларының болуы)
Орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок модульдер мен су тасымалдау пункттер қондырғыларынан қондырғысынан бас тартқан халықтың үлесі, 44 баған/9 баған*100

Обеспеченность централизованным водоснабжением по количеству сельских населенных пунктов, % граф 19/граф8 *100
Обеспеченность централизованным водоснабжением по численности населения, % граф 20/граф 9 *100
государственная
частная
14
15
16
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы
Централизованное водоснабжение
Количество абонентов, охваченных централизованным водоснабжением (единиц)
в том числе
Всего установлено индивидуальных приборов учета воды по состоянию на конец отчетного года (единиц)
в том числе с дистанционной передачей данных в автоматизированная система учета энергопотребления обслуживающего предприятия (единиц)
Охват индивидуальными приборами учета воды, % графа 27/графа 23*100
физических лиц/население (единиц)
юридических лиц (в том числе бюджетные организации)
(единиц)
бюджетных организаций (единиц)
23
24
25
26
27
28
29
продолжение таблицы
Нецентрализованное водоснабжение
Количество сельских населенных пунктов (единиц)
Комплекс блок-модули
Пункты раздачи воды
Привозная вода
Количество сельских населенных пунктов, где установлены Комплекс блок-модули
Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где установлены Комплекс блок-модули (человек)
Обеспеченность населения услугами Комплекс блок-модули, % графа 32/графа9*100
Количество сельских населенных пунктов, где установлено пункты раздачи воды
Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где установлены пункты раздачи воды (человек)
Обеспеченность населения услугами пунктов раздачи питьевой воды, % графа 35/графа 9*100
Количество сельских населенных пунктов, жители которых используют привозную воду
Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где используют привозную воду
Обеспеченность населения привозной водой, % графа 38/графа 9*100
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
продолжение таблицы
Нецентрализованное водоснабжение
Скважины, колодцы
Количество сельских населенных пунктов, жители которых используют воду из скважин и колодцев
Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где используют воду из скважин и колодцев
Обеспеченность населения скважинами и колодцами, % графа 41/графа 9*100
Количество сельских населенных пунктов, жители которых отказались от строительства централизованного водоснабжения и установки комплекс блок-модулей и пунктов раздачи воды (наличие протоколов отказа)
Численность населения, которых отказались от строительства централизованного водоснабжения и установки комплекс блок-модулей и пунктов раздачи воды (наличие протоколов отказа)
Доля населения, которых отказались от строительства централизованного водоснабжения и установки комплекс блок-модулей и пунктов раздачи воды, графа 44/графа 9*100

1. Осы түсіндірме Қазақстан Республикасы бойынша сумен жабдықтау және су бұру саласындағы көрсеткіштерге қол жеткізуді мониторингілеу мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйекиегі № 736 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй - коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес әзірленген "Ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Осы Нысан бойынша ақпаратты аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 ақпанынан кешіктірмей ұсынады;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетіне есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей ұсынады.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
"Жолдардың коды" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
"Облыстың, ауданның, ауылдық елді мекеннің атауы" деген 2-бағанда Қазақстан Республикасы облыстарының, аудандарының, ауылдық елді мекендерінің атауы көрсетіледі;
"Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуші бойынша облыстың, ауданның коды" деген 3-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуші (ӘАОЖ) бойынша облыстың, ауданның коды көрсетіледі;
"Ауыл мәртебесі" деген 4, 5, 6, 7-бағандарда ауылдың (тірек, спутниктік, өзге де және шекара маңындағы)мәртебесі көрсетіледі;
"Облыстағы ауылдық елді мекендердің жалпы саны" деген 8-бағанда облыстағы ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Ауылдық елді мекендердегі халықтың жалпы саны" деген 9-бағанда есептіден кейінгі 1 қаңтардағы статистикалық деректерге сәйкес облыстың ауылдық елді мекендерінде тұратын халықтың саны көрсетіледі;
"Тұрғынжайдың жалпы саны" деген 10-бағанда ауылдық елді мекендердегі дара тұрғын үйлердің, пәтерлердің, жатақханадағы бөлмелердің, модульдік (мобильді) тұрғын үйлердің жалпы саны көрсетіледі;
"Сумен жабдықтау жүйесінің салынған жылы" деген 11-бағанда сумен жабдықтау жүйесінің салынған жылы көрсетіледі;
"Қызмет көрсететуші кәсіпорын" деген 12, 13-бағандарда сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қызмет ауыл халқына қызмет көрсететін кәсіпорынның атауы мен бизнес-сейкестендіргіш номірі көрсетіледі;

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах" (далее – Форма) разработанной в соответствии с Концепцией развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736 с целью мониторинга достижения показателей в области водоснабжения и водоотведения по Республике Казахстан.
2. Информация по данной Форме представляется местными исполнительными органами районов, городов областного значения, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы не позднее 25 февраля года, следующего за отчетным;
местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы в Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан не позднее 1 марта года, следующего за отчетным.
3. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "Код строк" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Наименование области, района, сельского населенного пункта" указывается наименование областей, районов, сельских населенных пунктов Республики Казахстан;
в графе 3 "Код области, района по классификатору административно-территориальных объектов" указывается код области, района по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО);
в графах 4, 5, 6, 7 "Статус села" указывается статус села (опорные, спутниковые, прочие и приграничные)
в графе 8 "Общее количество сельских населенных пунктов в области" указывается количество сельских населенных пунктов в области;
в графе 9 "Общая численность населения в сельских населенных пунктах" указывается количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах области, согласно статистическим данным, на 1 января следующего за отчетным;
в графе 10 "Общее количество жилищ" указывается общее количество индивидуальных жилых домов, квартир, комнат в общежитии, модульных (мобильных) жилых домов, находящихся в сельских населенных пунктах;
в графе 11 "Год постройки системы водоснабжения" указывается год постройки системы водоснабжения;
в графах 12, 13 "Обслуживающее предприятие" указываются наименование и бизнес-идентификационный номер предприятия, обслуживающего сельское население услугами водоснабжения и водоотведения;

"Кімнің меншігінде" деген 14, 15-бағандарда ауыл халқына сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қызмет көрсететін кәсіпорынның меншік нысаны көрсетіледі;
"Ауылдық елді мекендердің саны" деген 16-бағанда сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділігі бар ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Осы ауылдық елді мекендерде тұратын халық саны" деген 17-бағанда сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділігі бар ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың жалпы саны көрсетіледі;
"%" деген 18-бағанда сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділігі бар ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 17-бағанның 9-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылған ауылдық елді мекендердің саны" деген 19-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылған ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Ауылдық елді мекендердегі тұратын халықтың саны" деген 20-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықталған ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың жалпы саны көрсетіледі;
"Ауылдық елді мекендердің саны бойынша орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылуы, %" деген 21-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтамасыз етілген ауылдық елді мекендердің үлесі көрсетіледі, 19-бағанның 8-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Халықтың саны бойынша орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылуы, %" деген 22-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтауға қосылған ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), 20-бағанға 9-бағанның пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Орталықтандырылған сумен қамтылған абоненттердің саны" деген 23, 24, 25, 26-бағанда ауылдық елді мекендерде тұратын орталықтандырылған сумен қамтылған абоненттердің саны (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), оның ішінде жеке және заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар), сондай-ақ бюджеттік ұйымдар көрсетіледі;
"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша суды есепке алудың жеке құралдарды барлығы белгіленді" 27, 28-бағандарда есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша өспелі суды есепке алудың белгіленген жеке аспаптарының жалпы саны (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), оның ішінде қызмет көрсететін кәсіпорынның энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан бере отырып;
"Жеке суды есептеу құрылдарымен қамтылуы, %" деген 29-бағанда жеке есепке алу аспаптары орнатылған абоненттердің үлесі көрсетіледі, 27-бағанның 23-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Ауылдық елді мекендердің саны" деген 30-бағанда сумен жабдықтау орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінен жүзеге асырылатын елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Кешенді блок-модульдері орнатылған ауылдық елді мекендердің саны" деген 31-бағанда халық сумен жабдықтау қызметтерін кешен-блок модульдері арқылы алатын ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Кешенді блок-модульдер белгіленген ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 32-бағанда халық кешенді блок-модульдер арқылы қызмет алатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны көрсетіледі;
"Халықты кешенді блок-модульдерімен қамтамасыз ету, %" деген 33-бағанда кешенді блок-модульдері бар ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 21-бағанның 5-бағанға пайыздық қатынасы ретінде есептеледі;
"Су тарату пункттері белгіленген ауылдық елді мекендердің саны" деген 34-бағанда халық су тарату пункттері арқылы сумен жабдықтау қызметтерін алатын ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Су тарату пункттері белгіленген ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 35-бағанда халық су тарату пункттері арқылы қызмет алатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны көрсетіледі;

в графах 14, 15 "В чьей собственности находится" указывается форма собственности предприятия, обслуживающего сельское население услугами водоснабжения и водоотведения;
в графе 16 "Количество сельских населенных пунктов" указывается количество сельских населенных пунктов, имеющих доступ к услугам водоснабжения;
в графе 17 "Численность населения, проживающих в данных сельских населенных пунктах" указывается общее количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах, имеющих доступ к услугам водоснабжения;
в графе 18 "%" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, имеющих доступ к услугам водоснабжения, рассчитывается как процентное соотношение графы 17 к графе 9;
в графе 19 "Количество сельских населенных пунктов, охваченных централизованным водоснабжением" указывается количество сельских населенных пунктов, обеспеченных централизованным водоснабжением;
в графе 20 "Численность населения, проживающего в данных сельских населенных пунктах" указывается общее количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах с централизованным водоснабжением;
в графе 21 "Обеспеченность централизованным водоснабжением по количеству сельских населенных пунктов, %" указывается доля сельских населенных пунктов, обеспеченных централизованным водоснабжением, рассчитывается как процентное соотношение графы 19 к графе 8;
в графе 22 "Обеспеченность централизованным водоснабжением по численности населения, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, подключенного к централизованному водоснабжению (данные обслуживающих предприятий), рассчитывается как процентное соотношение графы 20 к графе 9;
в графе 23, 24, 25, 26 "Количество абонентов, охваченных централизованным водоснабжением" указывается количество абонентов, обеспеченных централизованным водоснабжением, проживающих в сельских населенных пунктах (данные обслуживающих предприятий), в том числе физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также бюджетных организаций;
в графах 27, 28 "Всего установлено индивидуальных приборов учета воды по состоянию на конец отчетного года" общее количество установленных индивидуальных приборов учета воды с нарастающим по состоянию на конец отчетного года (данные обслуживающих предприятий), в том числе с дистанционной передачей данных в автоматизированной системе учета энергопотребления обслуживающего предприятия;
в графе 29 "Охват индивидуальными приборами учета воды, в %" указывается доля абонентов, у которых установлены индивидуальные приборы учета, рассчитывается как процентное соотношение графы 27 к графе 23;
в графе 30 "Количество сельских населенных пунктов" указывается количество населенных пунктов, где водоснабжение осуществляется из нецентрализованной системы водоснабжения;
в графе 31 "Количество сельских населенных пунктов, где установлены комплекс-блок модули", указывается количество сельских населенных пунктов, где население получает услуги водоснабжения посредством комплекс-блок модулей;
в графе 32 "Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где установлены комплекс-блок модули" указывается количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах, где население получает услуги посредством комплекс-блок модулей;
в графе 33 "Обеспеченность населения услугами комплекс-блок модулями, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, имеющих комплекс-блок модули, рассчитывается как процентное соотношение графы 32 к графе 9;
в графе 34 "Количество сельских населенных пунктов, где установлены пункты раздачи воды" указывается количество сельских населенных пунктов, где население получает услуги водоснабжения посредством пунктов раздачи воды;
в графе 35 "Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где установлены пункты раздачи воды" указывается количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах, где население получает услуги посредством пунктов раздачи воды;

"Халықтың су тарату пункттерінің қызметтерімен қамтамасыз етілуі, %" деген 36-бағанда су тарату пункттері бар ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 35-бағанның 9-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Тасымалданатын суы бар ауылдық елді мекендердің саны" деген 37-бағанда тасымалданатын сумен қамтылған ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Тасымалданатын суды пайдаланылатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 38-бағанда тасымалданатын суды пайдаланатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны көрсетіледі;
"Халықтың тасымалданатын сумен қамтамасыз етілуі, %" деген 39-бағанда тасымалданатын суы арқылы сумен жабдықтау қызметтерін алатын ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 38-бағанның 9-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Тұрғындары ұңғымалар мен құдықтардан суды пайдаланатын ауылдық елді мекендердің саны" деген 40-бағанда халық ұңғымалар мен құдықтар арқылы сумен жабдықтау қызметтерін алатын ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Ұңғымалар мен құдықтардан су пайдаланылатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 41-бағанда халық ұңғымалар мен құдықтар арқылы сумен жабдықтау қызметтерін алатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны көрсетіледі;
"Халықтың ұңғымалармен және құдықтармен қамтамасыз етілуі, %" деген 42-бағанда ұңғымалары мен құдықтары бар ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 41-бағанның 9-бағанға пайыздық қатынасы ретінде есептеледі;
"Тұрғындары орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттері қондырғыларынан бас тартқан ауылдық елді мекендердің саны (бас тарту хаттамаларының болуы)" деген 43-бағанда тұрғындар ұңғымалар мен құдықтарды пайдаланатын ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі, бұл ретте орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттер қондырғысынан бас тартады (қосылудан бас тарту бас тарту хаттамасының міндетті болуын көздейді);
"Орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок- модульдер мен су тарату пункттерінің қондырғысынан бас тартқан халық саны (бас тарту хаттамаларының болуы)" деген 44-бағанда ұңғымалар мен құдықтарды пайдаланатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны көрсетіледі, бұл ретте тұрғындар орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан және комплексті блок-модульдер мен су тарату пункттер қондырғысынан бас тартады (қосылудан бас тарту үшін бас тарту хаттамасының міндетті болуын көздейді);

в графе 36 "Обеспеченность населения услугами пунктов раздачи воды, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, имеющих пункты раздачи воды, рассчитывается как процентное соотношение графы 35 к графе 9;
в графе 37 "Количество сельских населенных пунктов с привозной водой" указывается количество сельских населенных пунктов, охваченных привозной водой;
в графе 38 "Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где используют привозную воду" указывается количество населения, проживающего в сельских населенных пунктах, которые используют привозную воду;
в графе 39 "Обеспеченность населения привозной водой, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, получающих услуги водоснабжения посредством привозной воды, рассчитывается как процентное соотношение графы 38 к графе 9;
в графе 40 "Количество сельских населенных пунктов, жители которых используют воду из скважин и колодцев" указывается количество сельских населенных пунктов, где население получает услуги водоснабжения посредством скважин и колодцев;
в графе 41 "Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где используют воду из скважин и колодцев" указывается количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах, где население получает услуги водоснабжения посредством скважин и колодцев;
в графе 42 "Обеспеченность населения скважинами и колодцами, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, имеющих скважины и колодцы, рассчитывается как процентное соотношение графы 41 к графе 9;
в графе 43 "Количество сельских населенных пунктов, жители которых отказались от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды (наличие протоколов отказа)" указывается количество сельских населенных пунктов, где население использует скважины и колодцы, при этом отказывается от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды (отказ от подключения предусматривает обязательное наличие протокола отказа);
в графе 44 "Численность населения, которые отказались от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды (наличие протоколов отказа)" указывается количество населения, проживающего в сельских населенных пунктах, которые используют скважины и колодцы, при этом отказываются от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды (отказ от подключения предусматривает обязательное наличие протокола отказа);

"Орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттері қондырғысынан бас тартқан халықтың үлесі, %" деген 45-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттері қондырғысынан бас тартатын ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 44-бағанның 9-бағанға пайыздық қатынасы ретінде есептеледі
"Орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттері қондырғысынан бас тартқан ауылдардың үлесі, %" деген 46-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттері қондырғысынан бас тартатын ауылдық елді мекендердің үлесі көрсетіледі, 43-бағанның 8-бағанға пайыздық қатынасы ретінде есептеледі;
"Орталықтандырылған су бұрумен қамтылған ауылдық елді мекендердің саны" деген 47-бағанда орталықтандырылған су бұрумен қамтамасыз етілген ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 48-бағанда орталықтандырылған су бұру бар ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың жалпы саны көрсетіледі;
"Осы ауылдық елді мекендерде тұратын абоненттердің саны" деген 49, 50, 51, 52-бағанда орталықтандырылған су бұруға қосылған (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), оның ішінде жеке және заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар), сондай-ақ бюджеттік ұйымдар үшін ауылдық елді мекендердегі халықтың саны көрсетіледі;
"Ауылдық елді мекендердің саны бойынша орталықтандырылған су бұруға қолжетімділік, %" 53-бағанында орталықтандырылған су бұрумен қамтамасыз етілген ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), 47-бағанның 8-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Халық саны бойынша орталықтандырылған су бұруға қолжетімділік, %" деген 54-бағанда ауылдық елді мекендердегі орталықтандырылған су бұрумен қамтамасыз етілген халық саны көрсетіледі (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), 48-бағанның 9-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Кәріздік тазарту құрылыстардың болуы" деген 55, 56, 57-бағандарда ауылдық елді мекендерде механикалық және биологиялық тазартумен кәріз-тазарту құрылыстарының болуы көрсетіледі;
"Кәріздік тазарту құрылыстарының өнімділігі" деген 58-бағанда кәріз-тазарту құрылыстарының жобалық өнімділігі көрсетіледі;
"Кәріздік тазарту құрылыстарының тозуы, %" деген 59-бағанда кәріздік тазарту құрылыстарының тозу деңгейі көрсетіледі, мынадай түрде есептеледі: айырмашылық 100% және жыл соңындағы баланстық құны бойынша негізгі қорладрдың болуы/жыл соңындағы бастапқы құны бойынша негізгі қорлардың болуы*100%;
"Кәріздік тазарту құрылыстарымен қамтылған халық саны" деген 60-бағанда орталықтандырылған және/немесе құрамдастырылған (орнында тазартумен немесе ассенизаторлық машиналармен сарқынды суларды қабылдаудың ұйымдастырылған пунктеріне (ағызу пунктеріне) ассенизаторлық машиналармен тасымалдау мүмкіндігімен қамтамасыз етілген, жұмыс істеп тұрған кәріздік тазарту құрылыстары бар ауылдық елді мекендергі халық саны көрсетіледі; егер кәріздік тазарту құрылыстар болған жағдайда ұйымдастырылған ағызу пунктері болмаса, онда тазартумен қамту орталықтандырылған су бұруға қосылған үлеске тең қабылданады;
"Халықтың тазартылған сарқынды сулармен қамтылуы, %" деген 61-бағанда ауылдық елді мекендерде сарқынды суларды тазартумен қамтылған халықтың үлесі көрсетіледі, ауылдық елді мекендерде тұратын халық санының қолданыстағы кәріздік тазарту құрылыстарымен ауылдық елді мекендерде тұратын тұрғындардың жалпы санына пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Іс жүзінде кәріз-тазарту құрылыстарына сарқынды сулар келіп түсті (мың м3)" деген 62, 63, 64, 65, 66-бағандарда кәріздік тазарту құрылыстарына келіп түскен сарқынды сулар саны, оның ішінде І, ІІ, ІІІ және IV тоқсандар бөлінісінде көрсетіледі;
"Есепті кезеңдегі меншікті зертханалық мониторинг бойынша нормативтік тазартуға сәйкес келетін сарқынды сулардың көлемі (мың м3)" деген 67-бағанда бір жыл ішіндегі ішкі зертханалық мониторинг процесінде негізгі көрсеткіштер бойынша шекті рұқсат етілген концентрацияға сәйкес келетін сарқынды сулардың көлемі көрсетіледі (өлшенген заттар, толық оттегінің биохимиялық тұтынуы, оттегінің химиялық тұтынуы, аммоний азоты, нитрат азоты, нитрит азоты, фосфор фосфаттары, мұнай өнімдері) (зертхана журналдарына сәйкес);
"Нормативтік тазартылған судың деңгейі, %" деген 68-бағанда тазарту құрылыстарында тазартудан өткен нормативтік тазартылған су көлемінің үлесі көрсетіледі, есеп тазарту құрылыстары арқылы өткізілген сарқынды сулардың көлеміне қарай жүзеге асырылады.
"Ауылдық елді мекендердің саны" деген 69-бағанда су бұру орталықтандырылмаған су бұру жүйесінен жүзеге асырылатын елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Осы ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 70-бағанда орталықтандырылмаған су бұруы бар ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың жалпы саны көрсетіледі;

в графе 45 "Доля населения, которое отказалось от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, отказывающихся от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды, рассчитывается как процентное соотношение графы 44 к графе 9;
в графе 46 "Доля сел, которое отказалось от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды, %" указывается доля сельских населенных пунктов, отказывающихся от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды, рассчитывается как процентное соотношение графы 43 к графе 8;
в графе 47 "Количество сельских населенных пунктов, охваченных централизованным водоотведением" указывается количество сельских населенных пунктов, обеспеченных централизованным водоотведением;
в графе 48 "Численность населения, проживающего в данных сельских населенных пунктах" указывается общее количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах с централизованным водоотведением;
в графе 49, 50, 51, 52 "Количество абонентов, проживающих в данных сельских населенных пунктах" указывается количество населения в сельских населенных пунктах, которые подключены к централизованному водоотведению (данные обслуживающих предприятий), в том числе для физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также бюджетных организаций;
в графе 53 "Доступ к централизованному водоотведению по количеству сельских населенных пунктов, %" указывается количество сельских населенных пунктов, обеспеченного централизованным водоотведением (данные обслуживающих предприятий), рассчитывается как процентное соотношение графы 47 к графе 8;
в графе 54 "Доступ к централизованному водоотведению по численности населения, %" указывается численность населения, обеспеченного централизованным водоотведением (данные обслуживающих предприятий), рассчитывается как процентное соотношение графы 48 к графе 9;
в графах 55, 56, 57 "Наличие канализационно-очистных сооружений" указываются наличие в сельских населенных пунктах канализационно-очистных сооружений с механической и биологической очисткой;
в графе 58 "Производительность канализационно-очистных сооружений" указывается проектная производительность канализационно-очистных сооружений;
в графе 59 "Износ канализационно-очистных сооружений, %" указывается уровень износа канализационно-очистных сооружений, рассчитывается следующим образом: как разница 100 % и наличие основных по балансовой стоимости на конец года/наличие основных фондов по первоначальной стоимости на конец года*100%;
в графе 60 "Численность населения, охваченного действующими канализационно-очистными сооружениями" указывается численность населения в сельских населенных пунктах с действующими канализационно-очистными сооружениями, обеспеченные очисткой сточных вод через централизованные и/или комбинированные (с очисткой на месте или возможностью транспортировать ассенизаторскими машинами из септик танков в организованные пункты приема сточных вод (сливные пункты)) системы водоотведения; если при наличии канализационно-очистных сооружений отсутствуют организованные сливные пункты, то охват очисткой принимается равной к доле подключенных к централизованному водоотведению;
в графе 61 "Охват населения очисткой сточных вод, в %" указывается доля населения, охваченного очисткой сточных вод в сельских населенных пунктах, рассчитывается как процентное соотношение количества населения, проживающего в сельских населенных пунктах, с действующими канализационно-очистными сооружениями, к общему количеству жителей в сельских населенных пунктах;
в графах 62, 63, 64, 65, 66 "Фактически поступило сточных вод в канализационно-очистные сооружения (тысяч кубических метров)" указывается количество сточных вод поступивших в канализационно-очистные сооружения, в том числе в разрезе І, ІІ, ІІІ и IV кварталов;
в графе 67 "Объем сточных вод, соответствующей нормативной очистке по собственному лабораторному мониторингу за отчетный период (тысяч кубических метров)" указывается объем стоков, соответствующий предельно-допустимой концентрации по основным показателям (взвешенные вещества, полное биохимическое потребление кислорода, химическое потребление кислорода, азот аммонийный, азот нитратов, азот нитритов, фосфор фосфатов, нефтепродукты) в процессе внутреннего лабораторного мониторинга (согласно журналам лаборатории) в течение года;
в графе 68 "Уровень нормативно-очищенной воды, %" указывается доля объема нормативно-очищенной воды, прошедшей очистку на очистных сооружениях, расчет осуществляется к объему пропущенных сточных вод через очистные сооружения;
в графе 69 "Количество сельских населенных пунктов" указывается количество населенных пунктов, где водоотведение осуществляется из нецентрализованной системы водоотведения;
в графе 70 "Численность населения, проживающего в данных сельских населенных пунктах" указывается общее количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах с нецентрализованным водоотведением;

"Сумен жабдықтау және су бұру тарифтерінің деңгейі" деген 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78-бағандарда мынадай тарифтер көрсетіледі: жеке және заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар) үшін орташа, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру қызметтері бюджеттік ұйымдарға арналған тарифтер;
"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша су құбыры желілерінің жалпы ұзындығы, км" деген 79, 80-бағандарда су құбыры желілерінің жалпы ұзындығы және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тозған сумен жабдықтау желілерінің ұзындығы көрсетіледі;
"Тозу, %" 81-бағанында су құбыры желілерінің тозу деңгейі көрсетіледі, келесідей есептелінеді: тозған су құбыр желілері желілердің жалпы ұзындығына қатынасы ретінде *100%;
"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша кәріз желілерінің жалпы ұзындығы, км" деген 82, 83-бағандарда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша кәріз желілерінің жалпы ұзындығы және тозған кәріз желілерінің ұзындығы көрсетіледі;
"Тозу, %" 84-бағанында кәріз желілерінің тозу деңгейі көрсетіледі, келесідей есептелінеді: тозған желілердің су құбыры желілерінің жалпы ұзындығына қатынасы ретінде *100%;
"Есепті жылда салынған желілердің ұзындығы, км" деген 85, 86-бағандарында есепті кезеңде Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы шеңберінде салынған сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы көрсетіледі;
"Есепті жылда реконструкцияланған желілердің ұзындығы, км" деген 87, 88-бағандарда есепті кезеңде Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру желілерінің реконструкцияланған ұзындығы көрсетіледі;
"Есепті жылы жөнделген (ағымдағы/күрделі жөндеу) желілердің ұзындығы, км" деген 89, 90-бағандарда есепті кезеңде жөнделген сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы көрсетіледі.

в графах 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 "Уровень тарифов на водоснабжение и водоотведение" указываются следующие тарифы: усредненный, для физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также тарифы для бюджетных организаций на услуги водоснабжения и водоотведения;
в графах 79, 80 "Общая протяженность водопроводных сетей по состоянию на конец отчетного года, километр" указывается общая протяженность водопроводных сетей и протяженность изношенных сетей водоснабжения по состоянию на конец отчетного периода;
в графе 81 "Износ, %" указывается уровень износа водопроводных сетей, рассчитывается следующим образом: как соотношение изношенных сетей к общей протяженности водопроводных сетей *100 %;
в графах 82, 83 "Общая протяженность канализационных сетей по состоянию на конец отчетного года, километр" указывается общая протяженность канализационных сетей и протяженность изношенных канализационных сетей по состоянию на конец отчетного периода;
в графе 84 "Износ, %" указывается уровень износа канализационных сетей, рассчитывается следующим образом: как соотношение изношенных сетей к общей протяженности водопроводных сетей *100 %;
в графах 85, 86 "Протяженность построенных сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность построенных сетей водоснабжения и водоотведения в отчетном периоде, в рамках Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы за отчетный период;
в графах 87, 88 "Протяженность реконструированных сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность реконструированных сетей водоснабжения и водоотведения в отчетном периоде в рамках Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы за отчетный период;
в графах 89, 90 "Протяженность отремонтированных (текущий/капитальный ремонт) сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность отремонтированных сетей водоснабжения и водоотведения в отчетном периоде.