"Дінтану сараптамасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 162 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 207 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 16 шілдеде № 19064 болып тіркелді.
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 25 ақпандағы № 848 Жарлығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дінтану сараптамасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 162 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10184 болып тіркелген, 2015 жылғы 23 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дінтану сараптамасын жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дінтану сараптамасын (бұдан әрі – сараптама) жүргізуді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Дін істері комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган) қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Дінтану сараптамасын жүргізу үшін гуманитарлық ғылымдар бағыты бойынша мына мамандықтардың біреуі бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар сарапшылар тартылады:
дінтану;
теология;
исламтану.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Дін істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 162 "Об утверждении Правил проведения религиоведческой экспертизы"
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 207. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июля 2019 года № 19064
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" и Указом Президента Республики Казахстан от 25 февраля 2019 года № 848 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 162 "Об утверждении Правил проведения религиоведческой экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10184, опубликован 23 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
В Правилах проведения религиоведческой экспертизы, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Проведение религиоведческой экспертизы (далее – экспертиза) обеспечивается Комитетом по делам религий Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган)";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Для проведения религиоведческой экспертизы привлекаются эксперты, имеющие высшее и (или) послевузовское образование по направлению гуманитарные науки по одной из следующих специальностей:
религиоведение;
теология;
исламоведение.";
приложение к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам религий Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан после его официального опубликования;

4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 207 бұйрығына
қосымша
Дінтану сараптамасын жүргізу
қағидаларына
қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық
даму министрлігі
Дін істері комитетінің төрағасы
_________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_________________________
_________________________
(жеке тұлғалар үшін тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған
жағдайда), мекенжайы мен
телефоны.
Заңды тұлғалар үшін атауы,
пошталық мекенжайы мен
телефоны)
Өтініш
Сізден мынадай діни материалдарға: ____________________________
_________________________________________________________________
(авторын (және (немесе) аудармашысын, құрастырушысын),
шығарылым деректерін (қала, баспасы, шыққан жылы, парақ саны)
көрсете отырып, сараптама объектілерін санамалау)
____________________________________________________________
____________________________ дінтану сараптамасын жүргізуді сұраймын.
_________________________________________________________________
(себебі көрсетіледі, бұл ретте ұйымның кітапхана қорына түскен
жағдайда, ұйымның атауын және келіп түскен күнін көрсету қажет,
миссионерлер немесе діни бірлестіктер тіркеуге өтініш білдірген
жағдайда, қабылданған күнін және мұндай өтінішті
қабылдаған органды, Қазақстан Республикасының
аумағына әкелінген жағдайда – әкеліну күнін
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
байланысты дінтану сараптамасын жүргізу көрсету қажет).
Өтініш берушінің қолы, қол қойылған күні.
Мөр (заңды тұлғалар үшін)

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приложение
к приказу Министра
информации и
общественного развития
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 207
Приложение
к Правилам проведения
религиоведческой экспертизы
Форма
Председателю
Комитета по делам религий
Министерства информации
и общественного развития
Республики Казахстан
_______________________
(фамилия, инициалы)
от
_______________________
_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии), адрес и телефон
для физических лиц.
Наименование, почтовый адрес
и телефон для юридических лиц)
Заявление
Прошу Вас провести религиоведческую экспертизу на следующие
религиозные материалы:__________________________________________
(перечислить объекты экспертизы с указанием
автора (и (или) переводчика, составителя),
выходные данные (город, издательство,
год изданий, количество страниц)
Проведение религиоведческой экспертизы необходимо в связи с
________________________________________________________________
(указывается причина, при этом в случае поступления в библиотечные
фонды организаций необходимо указать наименование организации
и дату поступления, в случае обращения за регистрацией миссионеров
либо религиозного объединения – дату и орган, принявший такое
обращение, в случае ввоза на территорию Республики Казахстан –
дата ввоза).
Подпись заявителя, дата подписания.
печать (для юридических лиц)