"Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 28 маусымдағы № 237-ө бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 24 шілдедегі № 376 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 25 шілдеде № 19083 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 8 маусымдағы № 210 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.06.2023 № 210 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 28 маусымдағы № 237-ө бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7075 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2011 жылғы 9 тамызда № 356-357 жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидасында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан халықты әлеуметтік қорғау саласындағы ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттаудың тәртібін айқындайды.";
3, 4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерді аттестаттаудың негізгі мақсаты:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету жүйесін арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету саласындағы заманауи теориялық және практикалық әдістерді игерген жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз ету;
2) әлеуметтік қызметкердің тиісті біліктілік санатын белгілеу немесе арттыру;
3) тұлғалық жетістіктерді жобалау үшін әлеуметтік қызметкер қызметінің уәждемелік аясын кеңейту болып табылады.
4. Осы Қағидада мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июня 2011 года № 237-ө "Об утверждении Правил аттестации социальных работников в сфере социальной защиты населения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 июля 2019 года № 376. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2019 года № 19083. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 июня 2023 года № 210.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.06.2023 № 210 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июня 2011 года № 237-ө "Об утверждении Правил аттестации социальных работников в сфере социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7075, опубликован 9 августа 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 250) следующие изменения и дополнение:
в Правилах аттестации социальных работников в сфере социальной защиты населения, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила аттестации социальных работников в сфере социальной защиты населения (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" и определяют порядок аттестации социальных работников, оказывающих специальные социальные услуги в организациях в сфере социальной защиты населения независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности.";
пункты 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"3. Основной целью проведения аттестации социального работника в сфере социальной защиты населения являются:
1) обеспечение системы предоставления специальных социальных услуг высококвалифицированными кадрами, владеющими современными теоретическими и практическими методами в сфере предоставления специальных социальных услуг;
2) установление или повышение соответствующей квалификационной категории социального работника;
3) расширение мотивационной сферы деятельности социального работника для проектирования личностных достижений.
4. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:

1) әлеуметтік қызметкерді аттестаттау – әлеуметтік қызметкердің тиісті біліктілік санатын белгілеу немесе арттыру мақсатында жүргізілетін рәсім;
2) біліктілік санаты – жұмысты орындаудың күрделілігін көрсететін қызметкердің біліктілігіне қойылатын талаптардың деңгейі.
5. Міндетті аттестаттау әлеуметтік қызметкердің тиісті біліктілік санатын белгілеу немесе арттыру мақсатында бес жылда кемінде бір рет, бірақ осы лауазымға орналасқан күннен бастап кемінде бір жыл өткеннен кейін өткізіледі, бұл ретте бала күтімі бойынша демалыста жүрген әлеуметтік қызметкер жұмысқа шыққаннан соң, кемінде алты айдан кейін аттестатталады.
6. Халықты әлеуметтік қорғау жүйесіндегі ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін әлеуметтік қызметкер атқаратын лауазымы бойынша біліктілік санатын белгілеу немесе арттыру мақсатында мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтініш беру негізінде өтеді, оның қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16057 болып тіркелген) Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес біліктілікке қойылатын талаптарды ескере отырып бірінші, екінші немесе жоғары санат беріледі.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Аттестаттауды өткізу бойынша жұмысты ұйымдастыру";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өткізу бойынша жұмысты ұйымдастыру үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органдары (бұдан әрі – уәкілетті орган) тұрақты жұмыс істейтін аттестаттау комиссиясын құрады.
11. Аттестаттау комиссиясы саны кемінде бес адамнан тұратын комиссия мүшелерінен және комиссия хатшысынан тұрады. Міндетті аттестаттау кезінде аттестаттау комиссиясын оның Төрағасы болып табылатын арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мекеменің (ұйымның) басшысы не оның орынбасары, мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде уәкілетті органның бірінші басшысы не оның орынбасары басқарады. Аттестаттау комиссиясының Төрағасы оның қызметін басқарады, отырыстарында төрағалық етеді, жұмысын жоспарлайды, аттестаттау комиссиясының қызметі мен оның қабылдаған шешімдеріне жалпы бақылауды жүзеге асырады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) аттестация социального работника – процедура, проводимая с целью установления или повышения соответствующей квалификационной категории социального работника;
2) квалификационная категория – уровень требований к квалификации работника, отражающий сложность выполнения работ.
5. Обязательная аттестация проводится в целях установления или повышения соответствующей квалификационной категории социального работника, не реже одного раза в пять лет, но не ранее одного года со дня занятия данной должности, при этом социальный работник, находящийся в отпуске по уходу за детьми, аттестуется не ранее, чем через шесть месяцев после выхода на работу.
6. Социальный работник, оказывающий специальные социальные услуги в организациях в сфере социальной защиты населения на основании заявления проходит досрочную аттестацию в целях установления или повышения квалификационной категории по занимаемой должности, по итогам которой присваивается первая, вторая или высшая категория, с учетом требований к квалификации, предъявляемых в соответствии с Типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16057).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация работы по проведению аттестации";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Для организации работы по проведению досрочной аттестации уполномоченные органы в сфере социальной защиты населения областей, городов республиканского значения и столицы (далее – уполномоченный орган) создают постоянно действующую аттестационную комиссию.
11. Аттестационная комиссия состоит из членов в количестве не менее пяти человек и секретаря комиссии. Аттестационную комиссию при обязательной аттестации возглавляет первый руководитель учреждения (организации), оказывающего специальные социальные услуги либо его заместитель, при досрочной аттестации – первый руководитель уполномоченного органа, либо его заместитель, который является ее Председателем. Председатель аттестационной комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на ее заседаниях, планирует ее работу, осуществляет общий контроль за деятельностью аттестационной комиссии и принимаемые ею решения.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Аттестаттау комиссиясы өз қызметін осы Қағидаға сәйкес жүзеге асырады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Әлеуметтік қызметкер мерзімінен бұрын аттестаттаудан өту үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
еркін нысандағы жазбаша өтініш;
кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ;
ұйымның кадр қызметі куәландырған білімі туралы дипломның көшірмесі;
ұйымның кадр қызметі куәландырған еңбек кітапшасының көшірмесі;
аттестаттаудан өту туралы куәліктің көшірмесі (бар болса).";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Тестілеу";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Тестілеу әлеуметтік қызметкердің таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде өткізіледі. Тестілер әлеуметтік қызметкердің негізгі қызмет түрлерін қамтуға және:
1) міндетті аттестаттау кезінде 60 сұрақтан тұруға тиіс, оның ішінде:
10 сұрақ – Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша;
20 сұрақ – әлеуметтік жұмыс, психология, педагогика, дәрігерге дейінгі көмек көрсету негіздері бойынша;
30 сұрақ – осы лауазымның функционалдық міндеттері бойынша;
2) мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде 80 сұрақтан тұруға тиіс, оның ішінде:
20 сұрақ – Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша;
20 сұрақ – әлеуметтік жұмыс, психология, педагогика, дәрігерге дейінгі көмек көрсету негіздері бойынша;
40 сұрақ – осы лауазымның функционалдық міндеттері бойынша.
Тест сұрақтарын уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді. Уәкілетті орган тест сұрақтарын жыл сайын, 1 ақпаннан кешіктірмей міндетті аттестаттаудан және мерзімінен бұрын аттестаттаудан өту үшін бекітеді. Тестілер жауаптардың біреуі дұрыс болатын кемінде үш нұсқаны қамтуға тиіс. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мекеме (ұйым) тиісті жылы алғаш рет аттестаттау өткізген жағдайда тестілеу күнінен кемінде екі ай бұрын уәкілетті органды бұл туралы хабардар етеді. Уәкілетті орган тестілеу өткізу күнінен күнтізбелік 15 күн бұрын арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мекеменің (ұйымның) басшысына тестілік тапсырмаларды пошта бойынша тестілеу өткізуді ұйымдастыру үшін жібереді. Тестілерді орындауға берілген уақыт міндетті аттестаттау кезінде 60 минутты, мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде 80 минутты құрайды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Аттестаттау комиссиясы мен уәкілетті органның, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мекеменің (ұйымның) бірінші басшылары тестілеу сұрақтарының құпиялығы мен оларды тестілеу өткізу уақытына дейін жарияламауды қамтамасыз етеді.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Әңгімелесуді өткізу";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Қайта аттестаттау";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Қорытынды рәсімдер";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Аттестационная комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящими Правилами.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Для прохождения досрочной аттестации социальный работник представляет в уполномоченный орган следующие документы:
письменное заявление в произвольной форме;
личный листок по учету кадров;
копию диплома об образовании, заверенную кадровой службой организации;
копию трудовой книжки, заверенную кадровой службой организации;
копию удостоверения о прохождении аттестации (при наличии).";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Тестирование";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Тестирование проводится на казахском или русском языках по выбору социального работника. Тесты должны охватывать основные виды деятельности социального работника и состоять:
1) при обязательной аттестации – из 60 вопросов, из них:
10 вопросов – по законодательству Республики Казахстан;
20 вопросов – по основам социальной работы, психологии, педагогики, оказанию доврачебной помощи;
30 вопросов – по функциональным обязанностям данной должности;
2) при досрочной аттестации – из 80 вопросов, из них:
20 вопросов – по законодательству Республики Казахстан;
20 вопросов – по основам социальной работы, психологии, педагогики, оказанию доврачебной помощи;
40 вопросов – по функциональным обязанностям данной должности.
Тестовые вопросы разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом. Уполномоченный орган ежегодно не позднее 1 февраля утверждает тестовые вопросы отдельно для прохождения обязательной аттестации и досрочной аттестации. Тесты должны содержать не менее трех вариантов ответов с одним правильным. Учреждение (организация), оказывающее специальные социальные услуги в случае проведения аттестации в соответствующем году впервые не позднее чем за два месяца до даты проведения тестирования информирует об этом уполномоченный орган. Уполномоченный орган за 15 календарных дней до даты проведения тестирования направляет по почте тестовые задания руководителю учреждения (организации), оказывающему специальные социальные услуги для организации проведения тестирования. Время, отпущенное на выполнение теста при обязательной аттестации, составляет 60 минут, при досрочной аттестации – 80 минут.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Аттестационные комиссии и первые руководители уполномоченного органа, учреждения (организации), оказывающего специальные социальные услуги, обеспечивают конфиденциальность и неразглашение тестовых вопросов до момента проведения тестирования.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Проведение собеседования";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Повторная аттестация";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Заключительные процедуры";
пункт 34 изложить в следующей редакции:

"34. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан табысты өткен әлеуметтік қызметкерге уәкілетті орган хаттамалық шешім шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес аттестаттаудан өтуі туралы куәлік береді. Аттестаттаудан өтуі туралы куәлік беру журналда тіркеледі.";
мынадай мазмұндағы 36-тармақпен толықтырылсын:
"36. Біліктілік санатын белгілеу немесе арттыру туралы куәліктің жарамдылық мерзімі аттестаттау комиссиясы шешім шығарған күннен бастап 5 жылды құрайды.";
2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 24 шілдедегі
№ 376 бұйрығына
қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласындағы әлеуметтік
қызметкерлерді аттестаттау
қағидасына
2-қосымша
Нысан
_________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
аттестаттаудан өту туралы
№ _________ куәлік
20__ жылғы "__" ___________ аттестаттау комиссиясының шешімімен,
№ ________ хаттама
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
20__ жылғы "___" _____________ аттестаттау комиссиясының
шешіміне сәйкес ____________________________________________________
(лауазым атауы)
20 жылғы "___" ___________ мерзіміне дейін
_____________ біліктілік санаты белгіленді немесе жоғарылатылды.
Аттестаттау
комиссиясының төрағасы:____________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
Аттестаттау
комиссиясының хатшысы:
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
М.О.
Берілген жері ____________________ Күні "___"__________ 20__жыл.
(қала, облысты көрсету қажет)
Тіркеу № ______

"34. Социальному работнику, успешно прошедшему досрочную аттестацию, уполномоченным органом в течение трех рабочих дней со дня вынесения протокольного решения выдается удостоверение о прохождении аттестации согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Выдача удостоверения о прохождении аттестации регистрируется в журнале выдачи удостоверений.";
дополнить пунктом 36 следующего содержания:
"36. Срок действия удостоверения о прохождении аттестации составляет 5 лет со дня вынесения решения аттестационной комиссии.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от "24" июля 2019 года № 376
Приложение 2
к Правилам аттестации
социальных работников в сфере
социальной защиты населения
Форма
_______________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Удостоверение № _________
о прохождении аттестации
Решением аттестационной комиссии от "____" _____________ 20___ года,
протокол № ________,
выдано _______________________________________________________________
Ф.И.О. (при наличии)
в том, что в соответствии с решением аттестационной комиссии от "___" _______
20___ года установлена или повышена ___________________
квалификационная категория ____________________________________________
(наименование должности)
со сроком до "____"_________ 20___ года.
Председатель
аттестационной комиссии: ______________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись)
Секретарь
аттестационной комиссии: ______________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись)
М.П.
Место выдачи ________________________ Дата "___" _________ 20___ года.
(указать город, область)
Регистрационный № __________.