Қазақстан Республикасының клиринг ұйымдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 16 тамыздағы № 133 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 20 тамызда № 19263 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 211 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 211 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының клиринг ұйымдары есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2 және 3 қосымшаларға сәйкес клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілердің нетто-талаптары мен нетто-міндеттемелері туралы есеп нысаны;
3) осы қаулыға 4 және 5 қосымшаларға сәйкес клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есеп нысаны;
4) осы қаулыға 6 және 7 қосымшаларға сәйкес клирингтік қызмет көрсетуге қабылданған қаржы құралдары туралы есеп нысаны;
5) осы қаулыға 8 және 9 қосымшаларға сәйкес мәмілелер бойынша өзінің міндеттемелерін жосықсыз орындайтын клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есеп нысаны;
6) осы қаулыға 10 қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы клиринг ұйымдарының есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Клиринг ұйымы уәкілетті органға электрондық нысанда:
1) күн сайын, келесі жұмыс күнінің соңына дейін осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілердің нетто-талаптары мен нетто-міндеттемелері туралы есепті;
2) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей:
осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есепті;
осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес клирингтік қызмет көрсетуге қабылданған қаржы құралдары туралы есепті;
осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес мәмілелер бойынша өзінің міндеттемелерін жосықсыз орындайтын клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есепті ұсынады.

Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности клиринговых организаций Республики Казахстан и Правил их представления
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 августа 2019 года № 133. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2019 года № 19263. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 211.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 211 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) перечень отчетности клиринговых организаций Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о нетто-требованиях и нетто-обязательствах субъектов, пользующихся услугами клиринговой организации, согласно приложениям 2 и 3 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации, согласно приложениям 4 и 5 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о финансовых инструментах, принятых на клиринговое обслуживание, согласно приложениям 6 и 7 к настоящему постановлению;
5) форму отчета о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации, недобросовестно исполняющих свои обязательства по сделкам согласно приложениям 8 и 9 к настоящему постановлению;
6) Правила представления отчетности клиринговыми организациями Республики Казахстан согласно приложению 10 к настоящему постановлению.
2. Клиринговая организация представляет в уполномоченный орган в электронной форме:
1) ежедневно, до конца следующего рабочего дня, отчет о нетто-требованиях и нетто-обязательствах субъектов, пользующихся услугами клиринговой организации, в соответствии с приложением 2 к настоящему постановлению;
2) ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем:
отчет о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации в соответствии с приложением 3 к настоящему постановлению;
отчет о финансовых инструментах, принятых на клиринговое обслуживание, в соответствии с приложением 4 к настоящему постановлению;
отчет о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации, недобросовестно исполняющих свои обязательства по сделкам, в соответствии с приложением 5 к настоящему постановлению.

3. Мыналардың:
1) "Клиринг ұйымдарының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 119 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7673 болып тіркелген, 2012 жылғы 8 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 477-482 (27555) жарияланған);
2) "Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті белгілеу, Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтің мәндерін есеп айырысу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 7 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9410 болып тіркелген, 2014 жылғы 29 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығындағы қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі 3-тармағының күші жойылды деп танылсын.
4. Банктік емес ұйымдарды дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 5-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Сыртқы коммуникациялар департаменті-Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 119 "Об утверждении Правил представления отчетности клиринговыми организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7673, опубликовано 08 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 256-257 (27075-27076);
2) пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам деятельности на рынке ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 7 "Об установлении пруденциального норматива для организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем, утверждении Правил расчета значений пруденциального норматива для организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9410, опубликовано 29 мая 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Департаменту развития небанковских организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 5 настоящего постановления.
5. Департаменту внешних коммуникаций-пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.

6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.А. Біртановқа жүктелсін.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2019 жылғы "__" ___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2019 жылғы 16 тамыздағы
№ 133 қаулысына
1-қосымша
Клиринг ұйымдарының есептілік тізбесі
Клиринг ұйымдарының есептілігіне мыналар жатады:
1) клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілердің нетто-талаптары мен нетто-міндеттемелері туралы есеп;
2) клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есеп;
3) клирингтік қызмет көрсетуге қабылданған қаржы құралдары туралы есеп;
4) мәмілелер бойынша өзінің міндеттемелерін жосықсыз орындайтын клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есеп.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2019 жылғы 16 тамыздағы
№ 133 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинау үшін арналған нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады
Әкімшілік деректерге арналған нысан www.natіonalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілердің нетто-талаптары мен нетто-міндеттемелері туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: Ф1-КО
Кезеңділігі: күнделікті
Есепті кезең: 20__жылғы "___" _____________
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: клиринг ұйымдары
Ұсыну мерзімі: күн сайын, келесі жұмыс күнінің соңына дейін .
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің атауы
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің коды
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің міндеттемелері
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің талаптары
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
1
2
3
4-1.
4-n
5-1.
5-n
1
2
n.
Кестенің жалғасы
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің нетто-позициясы
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің мәмілелер саны
Кепілдік жарнаның сомасы
Маржалық жарналардң/маржалық қамтамасыз етудің сомасы
Қаржы нарығы
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
6-1.
6-n
7
8-1.
8-n
9-1.
9-n
10
Атауы ________________________________________________ Мекенжайы ____
Телефоны _____________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы ___________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Қаржылық құралдар мәмілесі бойынша клирингтік қызметін жүзеге асыратын
бөлімшенің басшысы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
______________________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
_____________________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда ) қолы, телефон
Күні 20 __ жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2019 жылғы 16 тамыздағы
№ 133 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілердің нетто-талаптары мен нетто-міндеттемелері туралы есеп
(индексі: Ф1-КО, езеңділігі: күнделікті)
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілердің нетто-талаптары мен нетто-міндеттемелері туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.

6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Биртанова Е.А.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"___" _____________ 2019 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 133
Перечень отчетности клиринговых организаций
Отчетность клиринговых организаций включает в себя:
1) отчет о нетто-требованиях и нетто-обязательствах субъектов, пользующихся услугами клиринговой организации;
2) отчет о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации;
3) отчет о финансовых инструментах, принятых на клиринговое обслуживание;
4) отчет о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации, недобросовестно исполняющих свои обязательства по сделкам.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 133
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о нетто-требованиях и нетто-обязательствах субъектов, пользующихся услугами клиринговой организации
Индекс формы административных данных: Ф1-КО
Периодичность: ежедневная
Отчетный период: за __________ 20__года
Круг лиц представляющих: клиринговые организации
Срок представления: ежедневно, до конца следующего рабочего дня.
Наименование субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Код субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Обязательства субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Требования субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
1
2
3
4-1.
4-n
5-1.
5-n
1
2
n.
продолжение таблицы
Нетто-позиция субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Количество сделок субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Сумма гарантийных взносов
Сумма маржевых взносов / маржевого обеспечения
Финансовый рынок
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
6-1.
6-n
7
8-1.
8-n
9-1.
9-n
10
Наименование ______________________________________ Адрес ________________
Телефон ___________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель _______________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Начальник ответственного подразделения, осуществляющего клиринговую
деятельность по сделкам с финансовыми инструментами или лицо,
уполномоченное им на подписание отчета
_____________________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_____________________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20 __ года
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 133
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о нетто-требованиях и нетто-обязательствах субъектов, пользующихся услугами клиринговой организации (индекс – Ф1-КО, периодичность – ежедневная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о нетто-требованиях и нетто-обязательствах субъектов, пользующихся услугами клиринговой организации" (далее – Форма).

2. Нысан "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына, 52-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды клиринг ұйымы күн сайын жасайды.
4. Есеп нысанына бірінші басшы, қаржылық құралдар мәмілесі бойынша клирингтік қызметін жүзеге асыратын бөлімшенің басшысы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлғалар және орындаушы қол қояды.
5. Есеп нысаны тек клиринг қызметін көрсетуге қабылданған қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша ұсынылады.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 2-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің коды көрсетіледі.
8. 4-1. бастап 4-n дейінгі бағандарда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің міндеттемелері тиісті валютада көрсетіледі.
9. 5-1. бастап 5-n дейінгі бағандарда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің талаптары тиісті валютада көрсетіледі.
10. 6-1. бастап 6-n дейінгі бағандарда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің 4 және 5-бағандарда көрсетілген деректердің айырмасы ретінде есептелген нетто-позициясы тиісті валютада көрсетіледі.
11. 7-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мәмілелерінің саны көрсетіледі.
12. 8-1. бастап 8-n дейінгі бағандарда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын кепілдік жарнаның сомасы тиісті валютада көрсетіледі.
13. 9-1. бастап 9-n дейінгі бағандарда клиринг клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің маржалық жарналардың/маржалық қамтамасыз етудің сомасы тиісті валютада көрсетіледі.
14. 10-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектіге мәртебе берілген қор нарығын және (немесе) валюталық нарықты және (немесе) туынды қаржы құралдарының нарығын (деривативтер нарығын) қамтитын қаржы нарығы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2019 жылғы 16 тамыздағы
№ 133 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинау үшін арналған нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады
Әкімшілік деректерге арналған нысан www.natіonalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: Ф2-КО
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "_____" ___________
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: клиринг ұйымдары
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің атауы
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің коды
Күні
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мәртебесін иелену
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мәртебесін тоқтата тұру
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мәртебесін жаңарту
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мәртебесінен айыру
1
2
3
4
5
6
7
1
2
n.
кестенің жалғасы
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мүшесі болып табылатын қор (тауар) биржасының атауы
Қаржы нарығы
8
9
Атауы _______________________________________________ Мекенжайы _______
Телефоны ____________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _________________________
Орындаушы __________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы, телефон
Қаржылық құралдар мәмілесі бойынша клирингтік қызметін жүзеге асыратын
бөлімшенің басшысы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
____________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы, телефон
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
___________________________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда )             қолы, телефон
Күні 20 __ жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2019 жылғы 16 тамыздағы
№ 133 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есеп
(индексі: Ф2-КО, кезеңділігі: ай сайын)

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 3, пунктом 2 статьи 52 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг".
3. Форма составляется ежедневно клиринговыми организациями.
4. Форму подписывают первый руководитель, руководитель подразделения, осуществляющего клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма отчета предоставляется только по сделкам с финансовыми инструментами, принятыми на клиринговое обслуживание.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В столбце 2 указывается наименование субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации.
7. В столбце 3 указывается код субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации.
8. В столбцах с 4-1. по 4-n указываются обязательства субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации в соответствующей валюте.
9. В столбцах с 5-1. по 5-n указываются требования субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации в соответствующей валюте.
10. В столбцах с 6-1. по 6-n указывается нетто - позиция субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации, рассчитанная как разница данных, указанных в столбцах 4 и 5, в соответствующей валюте.
11. В столбце 7 указывается количество сделок субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
12. В столбцах с 8-1. по 8-n указывается сумма гарантийных взносов субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации.
13. В столбцах с 9-1. по 9-n указывается сумма маржевых взносов/маржевого обеспечения субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации, и его клиентов.
14. В столбце 10 указывается финансовый рынок, включающий в себя фондовый рынок и (или) валютный рынок и (или) рынок производных финансовых инструментов (рынок деривативов), на котором субъекту, пользующемуся услугами клиринговой организации, присвоен статус.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 133
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации
Индекс формы административных данных: Ф2-КО
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20__года
Круг лиц представляющих: клиринговые организации
Срок представления: ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Наименование субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Код субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Дата
Присвоения статуса субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Приостановления действия статуса субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Возобновления действия статуса субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Лишения статуса субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
1
2
3
4
5
6
7
1
2
n.
продолжение таблицы
Наименование фондовой (товарной) биржи, членом которой является субъект, пользующийся услугами клиринговой организации
Финансовый рынок
8
9
Наименование ______________________________________ Адрес _________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель ____________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Начальник ответственного подразделения, осуществляющего клиринговую деятельность по
сделкам с финансовыми инструментами или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20 __ года
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 133
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации (индекс – Ф2-КО, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 02 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына, 52-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды клиринг ұйымдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
4. Нысанға бірінші басшы, қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыратын бөлімшенің бастығы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлғалар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің атауы көрсетіледі.
6. 3-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің коды көрсетіледі.
7. 4-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мәртебесі берілген күні көрсетіледі.
8. 5-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мәртебесі тоқтата тұрылған күні көрсетіледі.
9. 6-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мәртебесін жаңарту күні көрсетіледі.
10. 7-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мәртебесінен айыру күні көрсетіледі.
11. 8-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мүшесі болып табылатын қор (тауар) биржасының атауы
12. 9-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектіге мәртебе берілген және (немесе) мәртебе қолданысының тоқтата тұруы және (немесе) жаңартуы болған қор нарығын және (немесе) валюталық нарықты және (немесе) туынды қаржы құралдарының нарығын (деривативтер нарығын) қамтитын қаржы нарығы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2019 жылғы 16 тамыздағы
№ 133 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинау үшін арналған нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады
Әкімшілік деректерге арналған нысан www.natіonalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Клирингтік қызмет көрсетуге қабылданған қаржы құралдары туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: Ф3-КО
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "_____" ___________
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: клиринг ұйымдары
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Қаржы құралының сауда коды
Қаржы құралының атауы
Қаржы құралының ІSІN коды
Қаржы құралының түрі
Номинал валютасы
Эмитенттің атауы
Күні
Қаржы құралын клиринг қызметін көрсетуге қабылдау
Қаржы құралын клиринг қызметін көрсетуден шығару
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
n.
кестенің жалғасы
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мүшесі болып табылатын қор (тауар) биржасының атауы
Қаржы нарығы
10
11
Атауы ________________________________________________ Мекенжайы _________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы ___________________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы, телефон
Қаржылық құралдар мәмілесі бойынша клирингтік қызметін жүзеге асыратын
бөлімшенің басшысы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
______________________________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы, телефон
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
______________________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда )             қолы, телефон
Күні 20 __ жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2019 жылғы 16 тамыздағы
№ 133 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме
Клирингтік қызмет көрсетуге қабылданған қаржы құралдары туралы есеп
(индексі: Ф3-КО, кезеңділігі: ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 3, пунктом 2 статьи 52 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг".
3. Форма составляется клиринговыми организациями ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывают первый руководитель, руководитель подразделения, осуществляющего клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В столбце 2 указывается наименование субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации.
6. В столбце 3 указывается код субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации.
7. В столбце 4 указывается дата присвоения статуса субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации.
8. В столбце 5 указывается дата приостановления статуса субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации.
9. В столбце 6 указывается дата возобновления действия статуса субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации.
10. В столбце 7 указывается дата лишения действия статуса субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации.
11. В столбце 8 указывается наименование фондовой (товарной) биржи, членом которой является субъект, пользующийся услугами клиринговой организации.
12. В столбце 9 указывается финансовый рынок, включающий в себя фондовый рынок и (или) валютный рынок и (или) рынок производных финансовых инструментов (рынок деривативов), на котором субъекту, пользующемуся услугами клиринговой организации, присвоен статус и (или) произошло приостановление и (или) возобновление действия статуса.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 133
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о финансовых инструментах, принятых на клиринговое обслуживание
Индекс формы административных данных: Ф3-КО
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20__года
Круг лиц представляющих: клиринговые организации
Срок представления: ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Торговый код финансового инструмента
Наименование финансового инструмента
ISIN финансового инструмента
Вид финансового инструмента
Валюта номинала
Наименование эмитента
Дата
Принятия финансового инструмента на клиринговое обслуживание
Исключения финансового инструмента из клирингового обслуживания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
n.
продолжение таблицы
Наименование фондовой (товарной) биржи, членом которой является субъект, пользующийся услугами клиринговой организации
Финансовый рынок
10
11
Наименование ______________________________________ Адрес _________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель ____________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Начальник ответственного подразделения, осуществляющего клиринговую деятельность по
сделкам с финансовыми инструментами или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20 __ года
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 133
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о финансовых инструментах, принятых на клиринговое обслуживание (индекс – Ф3-КО, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректерді жинауға арналған "Клирингтік қызмет көрсетуге қабылданған қаржы құралдары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 02 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына, 52-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды клиринг ұйымдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
4. Нысанға бірінші басшы, қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыратын бөлімшенің бастығы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлғалар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда клиринг қызметін көрсетуге қабылданған қаржы құралының тауар коды көрсетіледі.
6. 3-бағанда клирингтік қызмет көрсетуге қабылданған қаржы құралының атауы көрсетіледі.
7. 4-бағанда клирингтік қызмет көрсетуге қабылданған қаржы құралының ІSІN коды көрсетіледі.
8. 5-бағанда клиринг қызметін көрсетуге қабылданған қаржы құралының түрі көрсетіледі.
9. 6-бағанда клирингтік қызмет көрсетуге қабылданған қаржы құралының номинал валютасы көрсетіледі.
10. 7-бағанда клиринг қызметін көрсетуге қабылданған қаржы құралы эмитентінің атауы көрсетіледі.
11. 8-бағанда қаржы құралы клиринг қызметін көрсетуге қабылданған күні көрсетіледі.
12. 9-бағанда қаржы құралы клиринг қызметін көрсетуден шығарылған күні көрсетіледі.
13. 10-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті мүшесі болып табылатын қор (тауар) биржасының атауы көрсетіледі.
14. 11-бағанда қаржы құралдары клиринг қызметін көрсетуге қабылданатын және (немесе) клиринг қызметін көрсетуден алып тасталатын қор нарығын, валюталық нарықты, туынды қаржы құралдарының нарығын (деривативтер нарығын) қамтитын қаржы нарығы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2019 жылғы 16 тамыздағы
№ 133 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинау үшін арналған нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады
Әкімшілік деректерге арналған нысан www.natіonalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Мәмілелер бойынша өзінің міндеттемелерін жосықсыз орындайтын клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: Ф4-КО
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "_____" ___________
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: клиринг ұйымдары
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің атауы
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің коды
Қаржы нарығы
Клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің орындалмаған/уақтылы орындалған міндеттемесінің көлемі
Клиринг ұйымы қаржы құралдарымен орындалмаған/ уақтылы орындалған мәмілелер бойынша қабылдаған шаралар
валютаның атауы
валютаның атауы
валютаның атауы
1
2
3
4
5-1.
5-n
6
1
2
n.
Атауы _______________________________________________ Мекенжайы __________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы ___________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы, телефон
Қаржылық құралдар мәмілесі бойынша клирингтік қызметін жүзеге асыратын
бөлімшенің басшысы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
___________________________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы, телефон
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
__________________________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда )             қолы, телефон
Күні 20 __ жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2019 жылғы 16 тамыздағы
№ 133 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме
Мәмілелер бойынша өзінің міндеттемелерін жосықсыз орындайтын клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есеп
(индексі: Ф4-КО, кезеңділігі: ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о финансовых инструментах, принятых на клиринговое обслуживание" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 3, пунктом 2 статьи 52 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг".
3. Форма составляется клиринговыми организациями ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывают первый руководитель, руководитель подразделения, осуществляющего клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В столбце 2 указывается торговый код финансового инструмента, принятого на клиринговое обслуживание.
6. В столбце 3 указывается наименование финансового инструмента, принятого на клиринговое обслуживание.
7. В столбце 4 указывается код ISIN финансового инструмента (международный идентификационный код), принятого на клиринговое обслуживание.
8. В столбце 5 указывается вид финансового инструмента, принятого на клиринговое обслуживание.
9. В столбце 6 указывается валюта номинала финансового инструмента, принятого на клиринговое обслуживание.
10. В столбце 7 указывается наименование эмитента финансового инструмента, принятого на клиринговое обслуживание.
11. В столбце 8 указывается дата принятия финансового инструмента на клиринговое обслуживание.
12. В столбце 9 указывается дата исключения финансового инструмента из клирингового обслуживания.
13. В столбце 10 указывается наименование фондовой (товарной) биржи, на которой торгуется данный финансовый инструмент.
14. В столбце 11 указывается финансовый рынок, включающий в себя фондовый рынок, валютный рынок, рынок производных финансовых инструментов (рынок деривативов), финансовые инструменты которого принимаются на клиринговое обслуживание и (или) исключаются из клирингового обслуживания.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 133
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации, недобросовестно исполняющих свои обязательства по сделкам
Индекс формы административных данных: Ф4-КО
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20__года
Круг лиц представляющих: клиринговые организации
Срок представления: ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Наименование субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Код субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Финансовый рынок
Объем неисполненного/несвоевременно исполненного обязательства субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации
Меры, предпринятые клиринговой организацией по неисполненным / несвоевременно исполненным сделкам с финансовыми инструментами
наименование валюты
наименование валюты
наименование валюты
1
2
3
4
5-1.
5-n
6
1
2
n.
Наименование ______________________________________ Адрес _________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель ________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Начальник ответственного подразделения, осуществляющего клиринговую деятельность по
сделкам с финансовыми инструментами или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20 __ года
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 133
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации, недобросовестно исполняющих свои обязательства по сделкам (индекс – Ф4-КО, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректерді жинауға арналған "Мәмілелер бойынша өзінің міндеттемелерін жосықсыз орындайтын клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 02 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2- тармағының 15) тармақшасына, 52-бабының 2- тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды клиринг ұйымдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
4. Нысанға бірінші басшы, қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыратын бөлімшенің бастығы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлғалар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің атауы көрсетіледі.
6. 3-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің коды көрсетіледі.
7. 4-бағанда клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъекті жұмыс істетйн қор нарығын, валюталық нарықты, туынды қаржы құралдары нарығын (деривативтер нарығын) қамтитын қаржы нарығы көрсетіледі.
8. 5-1. бастап 5-n дейінгі бағандарда есепті ай ішінде пайда болған тиісті валютада орындалмаған/уақтылы орындалмаған міндеттеменің әрбір фактісі бойынша клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектінің орындалмаған/уақтылы орындалмаған міндеттемесінің көлемі көрсетіледі.
9. 6-бағанда клиринг ұйымы қаржы құралдарымен орындалмаған/уақтылы орындалмаған мәмілелер бойынша қабылдаған шаралар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2019 жылғы 16 тамыздағы
№ 133 қаулысына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы клиринг ұйымдарының есептілікті ұсыну қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы клиринг ұйымдарының есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы клиринг ұйымдарының (бұдан әрі – Ұйым) есептілігін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсыну тәртібін белгілейді.
2. Есептік күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағыштағы есептілікке Ұйымның бірінші басшысы, Ұйымның қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыратын бөлімшенің бастығы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлғалар, орындаушы қол қояды және Ұйымда сақталады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о субъектах, пользующихся услугами клиринговой организации, недобросовестно исполняющих свои обязательства по сделкам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 3, пунктом 2 статьи 52 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг".
3. Форма составляется клиринговыми организациями ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывают первый руководитель, руководитель подразделения, осуществляющего клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В столбце 2 указывается наименование субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации.
6. В столбце 3 указывается код субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации.
7. В столбце 4 указывается финансовый рынок, включающий в себя фондовый рынок, валютный рынок, рынок производных финансовых инструментов (рынок деривативов), на котором функционирует субъект, пользующийся услугами клиринговой организации.
8. В столбцах с 5-1. по 5-n указывается объем неисполненного/несвоевременно исполненного обязательства субъекта, пользующегося услугами клиринговой организации по каждому факту неисполненного/несвоевременно исполненного обязательства в соответствующей валюте, возникшего в течение отчетного месяца.
9. В столбце 6 указываются меры, предпринятые клиринговой организацией по неисполненным/несвоевременно исполненным сделкам с финансовыми инструментами.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 августа 2019 года № 133
Правила представления отчетности клиринговыми организациями Республики Казахстан
1. Настоящие Правила представления отчетности клиринговыми организациями Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и определяют порядок представления отчетности клиринговыми организациями Республики Казахстан (далее – Организация) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
2. Отчетность на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписывается первым руководителем Организации, руководителем подразделения, осуществляющего клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами Организации или лицами, уполномоченными на подписание отчета, исполнителем и хранится у Организации.

3. Электрондық форматтағы есептілік берілетін деректердің құпиялылығын және түзетілмеуін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныш құралдары бар ақпаратты кепілдікпен жеткізудің тасымалдау жүйесін пайдалана отырып ұсынылады.
4. Электрондық форматта берілетін деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін Ұйымның бірінші басшысы Ұйымның қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыратын бөлімшенің бастығы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлғалар қамтамасыз етеді.
5. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, клиринг ұйымы пысықталған есептілікті және есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін көрсете отырып, жазбаша түсіндірмені уәкілетті органға ұсынады.
6. Есептерді қарау кезінде уәкілетті орган клиринг ұйымынан есептілікте көрсетілген ақпаратты тексеру үшін қажетті мәліметтер мен құжаттарды сұратады.

3. Отчетность в электронном формате представляется с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
4. Идентичность данных, представляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем Организации и руководителем подразделения, осуществляющего клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами Организации или лицами, уполномоченными на подписание отчета.
5. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность, клиринговая организация представляет в уполномоченный орган доработанную отчетность и письменное объяснение с указанием причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность.
6. При рассмотрении отчетов уполномоченный орган запрашивает у клиринговой организации сведения и документы, необходимые для проверки информации, указанной в отчетности.