"Мүгедектігі бар және мекемелерде жазасын өтеп жүрген және күзетпен қамауда отырған сотталғандарға техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнайы жүріп-тұру құралдарын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1088 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 9 қазандағы № 873 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 10 қазанда № 19460 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мүгедектігі бар және мекемелерде жазасын өтеп жүрген және күзетпен қамауда отырған сотталғандарға техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнайы жүріп-тұру құралдарын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1088 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13238 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 5 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектігі бар және мекемелерде жазасын өтеп жүрген және күзетпен қамауда отырған сотталғандарға техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнайы жүріп-тұру құралдарын ұсыну қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын;
"2-тарау. Техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнайы жүріп-тұру құралдарын ұсыну тәртібі";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. ҚАЖ мекемесінің әкімшілігі сотталғанның ағза функцияларының тұрақты бұзылуын анықтаған кезде ҚАЖ мекемесі орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық бөліністеріне (бұдан әрі – аумақтық бөліністер) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген Медициналық әлеуметтік сараптаманы өткізу қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 тіркелген) куәландыратын адамға құжаттарын әзірлейді және ұсынады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Мүгедектігі бар сотталғандарды техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнайы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 шілдедегі № 754 қаулысымен бекітілген Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнайы жүріп-тұру құралдар тізбесіне, "Мүгедектердi оңалтудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығымен бекітілген Мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдармен қамтамасыз ету қағидаларына және мүгедектерді арнайы жүріп-тұру құралдармен қамтамасыз ету қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10370 тіркелген) (бұдан әрі – № 26 Бұйрық) сәйкес жүргізіледі.

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1088 "Об утверждении Правил предоставления технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения осужденным, имеющим инвалидность и отбывающим наказание в учреждениях, и находящимся под стражей"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2019 года № 873. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2019 года № 19460
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1088 "Об утверждении Правил предоставления технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения осужденным, имеющим инвалидность и отбывающим наказание в учреждениях, и находящимся под стражей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13238, опубликован 5 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах предоставления технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения осужденным, имеющим инвалидность и отбывающим наказание в учреждениях, и находящимся под стражей, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок предоставления технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В случае установления у осужденного стойких нарушений функций организма администрация учреждения УИС формирует и представляет в территориальные подразделения Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – территориальное подразделение) по месту дислокации учреждения УИС документы на освидетельствуемое лицо в соответствии с Правилами проведения МСЭ, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10589).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Обеспечение техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и специальными средствами передвижения осужденных, имеющих инвалидность, осуществляется в соответствии с Перечнем технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2005 года № 754, Правилами обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и Правилами обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10370) (далее – Приказ № 26).

Мүгедектігі бар сотталғандар "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің iшкi тәртiптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 819 бұйрығымен бекітілген Мекемелердің iшкi тәртiптеме қағидаларымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9984 тіркелген) қатар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Мүгедектігі бар және мекемелерде жазасын өтеп жүрген және күзетпен қамауда отырған сотталғандарға ұсынылған және өзімен бірге алып жүруге рұқсат етілген техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар және арнайы жүріп-тұру құралдарының тізбесіне сәйкес техникалық көмекші (компенсаторлық) және арнайы жүріп-тұру құралдарын өзімен бірге алып жүреді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. ҚАЖ мекемелерінің мемлекеттік тапсырыс қаражаттары есебінен протездік-ортопедиялық көмекке, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдарға, міндетті гигиеналық заттарға, арнайы жүріп-тұру құралдарына мұқтаж мүгедектігі бар сотталғандардың құжаттары № 26 бұйрықпен бекітілген тізбе бойынша сотталғанның жазасын өтеу орны бойынша республикалық маңызы бар қалалар, астана, облыстық маңызы бар қалалар және ауданның жергілікті атқарушы органдарының халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органдарына жолданады.";
18-тармақтың 1-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"18. ҚАЖ мекемелері техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар мен арнайы жүріп-тұру құралдарын алған мүгедектігі бар сотталғандардың тізімдерін Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне жылына екі рет ұсынады (бұдан әрі - ІІМ).";
Осы бұйрықпен бекітілген мүгедектігі бар және мекемелерде жазасын өтеп жүрген және күзетпен қамауда отырған сотталғандарға ұсынылатын және өзімен бірге алып жүруге рұқсат етілген техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар және арнайы жүріп-тұру құралдарының тізбесі, осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Д.Т. Қанатбеков) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Осужденные, имеющие инвалидность, наряду с установленными Правилами внутреннего распорядка учреждений, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 819 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9984), имеют при себе технические вспомогательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения по Перечню технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения предоставляемых и разрешенных иметь при себе осужденным, имеющим инвалидность и отбывающим наказание в учреждениях, и находящимся под стражей согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Документы по перечню, утвержденному Приказом № 26, на осужденных, имеющих инвалидность, нуждающихся в протезно-ортопедической помощи, в обеспечении сурдотехническими, тифлотехническими средствами, обязательными гигиеническими средствами, специальными средствами передвижения за счет средств государственного заказа учреждениями УИС направляются в уполномоченные органы в области социальной защиты населения местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы, городов областного значения и районов по месту отбывания наказания.";
часть первую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. Учреждения УИС два раза в год представляют списки осужденных, имеющих инвалидность, получивших технические вспомогательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения, в Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД).";
Перечень технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения предоставляемых и разрешенных иметь при себе осужденным, имеющим инвалидность и отбывающим наказание в учреждениях, и находящимся под стражей, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Канатбеков Д.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (Д.Т. Қанатбеков) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 9 қазандағы
№ 873 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1088 бұйрығымен
бекітілген
Мүгедектігі бар және мекемелерде жазасын өтеп жүрген және күзетпен қамауда отырған сотталғандарға ұсынылатын және өзімен бірге алып жүруге рұқсат етілген техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдар және арнайы жүріп-тұру құралдарының тізбесі
Мекемелерде жазасын өтеп жатқан және қамаудағы мүгедектігі бар сотталғандар мынадай заттар мен бұйымдарды өздерімен бірге алып жүре алады:
1. Протездiк-ортопедиялық құралдар:
1) протездер;
2) аппараттар, туторлар;
3) балдақтар, таяқтар, жетек арбалар;
4) корсеттер, реклинаторлар, басұстағыштар;
5) бандаждар, емдік белбеулер, балалардың профилактикалық шалбаршалары;
6) ортопедиялық аяқкиім және қосымша құрылғылар (кебiстер, супинаторлар);
7) аппараттарға арналған аяқ киім;
8) жейде киюге арналған құрылғы;
9) колготки киюге арналған құрылғы;
10) шұлық киюге арналған құрылғы;
11) түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек).
2. Сурдотехникалық құралдар:
1) есту аппараттары;
2) кохлеарлық импланттарға арналған сөйлеу процессорлары;
3) дауыс шығаратын аппарат.
3. Тифлотехникалық құралдар:
1) тифлотаяқтар;
2) Брайль жүйесі бойынша жазу құралы;
3) Брайль жүйесі бойынша жазу грифелi;
4) рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз;
5) сөз шығаратын термометр;
6) сөз шығаратын тонометр;
7) тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр;
8) брайль қарпін өз бетімен үйренуге болатын сөйлейтін құрал;
9) Брайль бойынша алмалы-салмалы әліппе;
10) көру қабілеті бұзылған мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері.
4. Жүрiп-тұрудың арнайы құралдары:
1) бөлмеде жүріп-тұруға арналған кресло-арбалар;
2) серуендеуге арналған кресло-арбалар.
5. Міндетті гигиеналық құралдар:
1) несеп қабылдағыштар;
2) нәжіс қабылдағыштар;
3) жөргектер;
4) сіңіргіш жаймалар (жаялықтар);
5) катетер;
6) стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик;
7) қорғаныш крем;
8) сіңіргіш ұнтақ (опа);
9) иісті бейтараптандырғыш;
10) теріні тазартқыш;
11) санитарлық құрылғысы бар кресло-орындық.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Канатбеков Д.Т.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 9 октября 2019 года № 873
Утвержден
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1088
Перечень технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения предоставляемых и разрешенных иметь при себе осужденным, имеющим инвалидность и отбывающим наказание в учреждениях, и находящимся под стражей
Осужденные, имеющие инвалидность и отбывающие наказание в учреждениях, и находящиеся под стражей, имеют при себе следующие вещи и предметы:
1. Протезно-ортопедические средства:
1) протезы;
2) аппараты, туторы;
3) костыли, трости, ходунки;
4) корсеты, реклинаторы, головодержатели;
5) бандажи, лечебные пояса, детские профилактические штанишки;
6) ортопедическая обувь и вкладные приспособления (башмачки, супинаторы);
7) обувь на аппараты;
8) приспособление для надевания рубашек;
9) приспособление для надевания колгот;
10) приспособление для надевания носков;
11) приспособление (крючок) для застегивания пуговиц.
2. Сурдотехнические средства:
1) слуховые аппараты;
2) речевые процессоры к кохлеарным имплантам;
3) голосообразующий аппарат.
3. Тифлотехнические средства:
1) тифлотрости;
2) прибор для письма по системе Брайля;
3) грифель для письма по системе Брайля;
4) бумага для письма рельефно-точечным шрифтом;
5) термометр с речевым выходом;
6) тонометр с речевым выходом;
7) глюкометр с речевым выходом с тест-полосками;
8) говорящий самоучитель брайлевского шрифта;
9) азбука разборная по Брайлю;
10) нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушениями зрения.
4. Специальные средства передвижения:
1) кресла-коляски комнатные;
2) кресла-коляски прогулочные.
5. Обязательные гигиенические средства:
1) мочеприемники;
2) калоприемники;
3) подгузники;
4) впитывающие простыни (пеленки);
5) катетер;
6) паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы;
7) крем защитный;
8) порошок (пудра) абсорбирующий;
9) нейтрализатор запаха;
10) очиститель для кожи;
11) кресло-стул с санитарным оснащением.