"Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 859 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 21 қарашада № 19626 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11704 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 5 тамызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
3-тармақтын 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдарында рұқсат беру жүйесін қолдану тәртібі";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Алмасу квотасы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) интернет-ресурсында орналастырылады.";
21-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Отандық тасымалдаушы шетелдік рұқсаттарды алуға өтінімді берген кезде маршрутта пайдалануға жататын жылжымалы құрамның түрі (класы) және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері туралы мәліметті жібереді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Отандық тасымалдаушы күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды алуға өтінімдерді берген кезде мынадай құжаттарды қоса береді:
1) шетелдік тасымалдаушымен бірлескен қызмет туралы шарттың көшірмесі;
2) көрсетілген көлік құралдары жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдаудың басқа маршруттарында іске тартылмауы туралы мәлімделген автобустар мен шағын автобустардың тіркелген жергілікті атқарушы органдарының жазбаша растауы.";

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353 "Об утверждении Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 859. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2019 года № 19626
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353 "Об утверждении Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11704, опубликован 5 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
подпункт 11) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"11) уполномоченный орган – Комитет транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Квота обмена размещается на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее - Министерство).";
пункт 21 дополнить частью второй следующего содержания:
"При подаче заявок на получение иностранных разрешений отечественным перевозчиком направляются сведения о типе (классе) и государственных регистрационных номерных знаках подвижного состава, подлежащего для использования на маршруте.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. При подаче заявок на получение иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год отечественным перевозчиком прилагаются следующие документы:
1) копия договора о совместной деятельности с иностранным перевозчиком;
2) письменное подтверждение местных исполнительных органов, где зарегистрированы заявленные автобусы, микроавтобусы, о незадействованности данных транспортных средств на других маршрутах регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.";

26 және 27-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Отандық тасымалдаушылар жүктерді және жолаушыларды мен багажды тұрақты емес тасымалдау үшін шетелдік рұқсаттарды алуға арналған өтінімдерді Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы береді.
Отандық тасымалдаушылар күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды алуға арналған өтінімдерді Мемлекеттік корпорация, аумақтық органдар немесе портал арқылы береді.
Өтінімдерді қарау, сондай-ақ берілетін шетелдік рұқсаттамалар санын есептеу шетелдік рұқсаттамалар бланкілерін таратудың автоматты үйлестіру жүйесін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
27. Отандық тасымалдаушыларға шетелдік рұқсаттарды беру аумақтық органға "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) белгіленген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым сомасын төлегені туралы төлем құжаты түскен күнінен бастап бір жұмыс күні мерзімінде жүзеге асырылады.";
28-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкілерін басқа отандық тасымалдаушыға беруіне жол берілмейді.";
33-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) отандық тасымалдаушыға хабарлама жіберілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым сомасын төленгені болмаған.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Отандық тасымалдаушыға шетелдік рұқсат берілген кезде бланкінің тиісті бағандарына тасымалдаушының атауы, заңды мекенжайы жазылады және мөр (мөртабан) басылып, рұқсат берген адамның қолы қойылады.
Күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімімен жолаушыларды және багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсат берілген кезде, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден басқа, Қазақстан Республикасымен шектесетін елдерге шетелдік рұқсат берілген кезде бланктің тиісті бағандарына тасымалдаушының атауы, заңды мекенжайы, автокөлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі, жүру маршруты жазылады және мөртаңба басылып, рұқсат берген адамның қолы қойылады.
Шетелдік рұқсаттарда түзетулерге жол берілмейді.";
35-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тіркелген тасымалдаушы орындайтын халықаралық автомобиль жүк тасымалдары рұқсатсыз негізде жүзеге асырылады:

пункты 26 и 27 изложить в следующей редакции:
"26. Заявки на получение иностранных разрешений на перевозку грузов и на нерегулярные перевозки пассажиров и багажа отечественными перевозчиками подаются через Государственную корпорацию либо портал.
Заявки на получение иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год отечественными перевозчиками подаются через Государственную корпорацию, территориальный орган либо портал.
Рассмотрение заявок, а также расчет количества выдаваемых иностранных разрешений осуществляются с использованием системы автоматического распределения иностранных бланков разрешений.
27. Выдача бланков иностранных разрешений отечественным перевозчикам осуществляется в срок один рабочий день со дня поступления в территориальный орган платежного документа об уплате суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).";
пункт 28 дополнить частью второй следующего содержания:
"Передача отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений другому отечественному перевозчику не допускается.";
пункт 33 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) отсутствие уплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении в течение одного рабочего дня со дня направления отечественному перевозчику уведомления.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. При выдаче отечественному перевозчику иностранного разрешения в соответствующие графы бланка записываются наименование перевозчика, юридический адрес, и проставляется печать (штамп) и подпись лица, выдавшего разрешение.
При выдаче иностранного разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год, а также при выдаче иностранных разрешений в страны, граничащие с Республикой Казахстан кроме государств-членов Евразийского экономического союза, в соответствующие графы бланка записываются наименование перевозчика, юридический адрес, марка и государственный номер автотранспортного средства, маршрут движения и проставляется печать (штамп) и подпись лица, выдавшего разрешение.
Исправления в иностранных разрешениях не допускаются.";
пункт 35 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Международные автомобильные перевозки грузов, выполняемые перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств-членов Евразийского экономического союза, осуществляются на безразрешительной основе:

1) аумағында тасымалдаушы тіркелген Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекет пен басқа мүше мемлекет арасында;
2) Еуразиялық экономикалық одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағы арқылы транзитпен;
3) Еуразиялық экономикалық одағына мүше басқа мемлекеттер арасында.
Шетел мемлекетінің тасымалдаушылары Қазақстан Республикасында немесе Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жүктерді тасымалдауды Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шетел тасымалдаушысы тіркелген елдің құзыретті органдары берген рұқсаттар негізінде жүзеге асырады.";
39-1-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
41-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
43, 44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Өз мемлекетінің тіркеу және айырым белгісінсіз Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүретін шетелдік автокөлік құралының жүріп өтуі, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше ескерілмесе, Салық кодексімен белгіленген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде немесе мемлекеттік кіріс органдары Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде беретін транзиттік жол жүруге арналған рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
Жүкті немесе жолаушыларды үшінші елдердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдердің аумағына тасымалдауларға көрсетілген автокөлік құралдарымен тасымалдауды жүзеге асыруға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға арналған, оның ішінде жүгі бар автокөлік құралдарын айдап өту кезінде ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсаттарды қоспағанда, рұқсат беру құжаттары талап етілмейді.
44. Мемлекеттерімен рұқсат беру құжаттарының бланкілерін тепе-тең айырбастау жүргізілмеген шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүруі, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше ескерілмесе, Салық кодексімен белгіленген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде немесе мемлекеттік кіріс органдары Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде, соның ішінде халықаралық теңіз өткізу пункттерінде беретін транзиттік жол жүруге арналған рұқсат негізінде жүзеге асырылады.

1) между государством-членом Евразийского экономического союза, на территории которого перевозчики зарегистрированы и другим государством-членом;
2) транзитом через территории других государств-членов Евразийского экономического союза;
3) между другими государствами-членами Евразийского экономического союза.
Перевозка груза в Республику Казахстан или транзитом по территории Республики Казахстан, перевозчиками иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, осуществляются на основе разрешений, выдаваемых компетентными органами страной регистрации иностранного перевозчика.";
часть третью пункта 39-1 исключить;
часть вторую пункта 41 исключить;
пункты 43, 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"43. Проезд иностранного автотранспортного средства, следующего транзитом по территории Республики Казахстан без регистрационного и отличительного знака своего государства, осуществляется на оснований разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан либо органами государственных доходов в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с внешней границей Евразийского экономического союза, если иное не оговорено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Налоговым кодексом.
Осуществление перевозки грузов или пассажиров из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны указанными автотранспортными средствами не допускается.
При перегоне автотранспортных средств, предназначенных для использования на территории Республики Казахстан, в том числе с грузом, разрешительные документы не требуются, за исключением специального разрешения на проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства.
44. Транзитный проезд иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, с государствами которых не произведен паритетный обмен бланками разрешительных документов, осуществляется на оснований разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан, либо органами государственных доходов в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с внешней границей Евразийского экономического союза, в том числе, в международных морских пунктах пропуска, если иное не оговорено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Налоговым кодексом.

45. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту құқығын растайтын отандық рұқсат беру құжаттарында Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде мемлекеттік кірістің аумақтық органдары немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде аумақтық органдар:
1) Қазақстан Республикасының аумағынан автокөлік құралының күнтізбелік 30 күннен аспайтын шығу мерзімін;
2) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту маршрутын көрсетеді.
Шетелдік автокөлік құралдарының транзиттік жүріп өтуі кезінде Қазақстан Республикасының аумағына келу және аумағынан кету мерзімдері тура да, кері де бағытта жүріп өту кезіндегі Қазақстан Республикасының аумағында нақты болу уақытымен айқындалады.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Шетелдік тасымалдаушылар көліктік бақылау органдарына Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасында берілген көлік құралының бақыланатын параметрлерінің сәйкессіздігі, құжаттардың жоқ болуы немесе сәйкессіздігі туралы хабарламалар береді.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті көліктік бақылау органы берген хабарлама орандалмаған кезде халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асыруға және хабарламада көрсетілген маршруттан ауытқуға жол берілмейді.";
48-1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға қажетті ілеспе құжаттары (халықаралық көлік жүкқұжаты (СМR), шот-фактура (инвойс), коносамент, Халықаралық жол тасымалдау кітапшасы және тағы басқа құжаттар) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес болуы және уәкілетті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының талабы бойынша жүргізушілермен ұсынылуы тиіс.";
54-тармақ алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

45. На отечественных разрешениях, подтверждающих право проезда по территории Республики Казахстан, территориальные органы государственных доходов на пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с внешней границей Евразийского экономического союза, или территориальные органы на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан указывают:
1) срок выезда автотранспортного средства с территории Республики Казахстан не более 30 календарных дней;
2) маршрут следования по территории Республики Казахстан.
При транзитном проезде иностранных автотранспортных средств сроки въезда на территорию и выезда с территории Республики Казахстан определяются временем фактического пребывания на территории Республики Казахстан при следовании, как в прямом, так и в обратном направлении.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Иностранные перевозчики предоставляют органам транспортного контроля уведомление о несоответствии контролируемых параметров транспортного средства, отсутствии или несоответствии документов, выданное на внешней границе Евразийского экономического союза.
Не допускается осуществление международной автомобильной перевозки при неисполнении уведомления, выданного уполномоченным органом транспортного контроля государств-членов Евразийского экономического союза и отклонении от маршрута, указанного в уведомлении.";
пункт 48-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Сопроводительные документы (международная транспортная накладная (СМR), счет-фактура (инвойс), коносамент, книжка Международной дорожной перевозки и другие документы), необходимые для осуществления международных автомобильных перевозок, должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан и международных договоров Республики Казахстан и предъявляться водителями по требованию должностных лиц уполномоченных государственных органов.";
пункт 54 исключить.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан