Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекіткені туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органды хабардар ету қағидаларын, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 19 желтоқсандағы № 237 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 27 желтоқсанда № 19777 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 22 ақпандағы № 35 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.02.2021 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекіткені туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органды хабардар ету қағидалары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекіткені туралы хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.

Об утверждении Правил уведомления государственного органа, осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, а также перечня документов, прилагаемых к уведомлению
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2019 года № 237. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2019 года № 19777.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Aгентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.02.2021 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года «О микрофинансовой деятельности» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТAНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила уведомления государственного органа, осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) перечень документов, прилагаемых к уведомлению об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту защиты прав потребителей финансовых услуг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций - пресс - служба Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.A.

5. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2019 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
2019 жылғы "___" ___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 237 қаулысымен
бекітілді
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекіткені туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органды хабардар ету қағидалары
1. Осы Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекіткені туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органды хабардар ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органды (бұдан әрі - уәкілетті орган) микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекіткені туралы хабардар ету тәртібін айқындайды.
2. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым микрокредитті беру бойынша қызметті оны бекітуге уәкілетті микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның органы бекіткен күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымының микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекітуі туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) жібереді.
3. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның микрокредиттер беру жөніндегі қызметтерді бекіткені туралы хабарламаға қоса берілетін құжаттар тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) көзделген құжаттар қоса берілген хабарлама Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысына 2-қосымшаға сәйкес рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы беріледі.
4. Тізбеде көрсетілген, бірнеше парақтан тұратын құжаттар, нөмірленіп, тігіліп және соңғы парақтың артқы жағында тігілген беттердің саны көрсетілген тігістің түйініне желімделген жапсырманың жартысына соғылған микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның мөрімен (бар болса) куәландырып беріледі.

5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка        Е. Досаев
«СОГЛAСОВAНО»
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
__________ 2019 года
«СОГЛAСОВAНО»
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
__________ 2019 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 237
Правила уведомления государственного органа, осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность
1. Настоящие Правила уведомления государственного органа, осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность (далее - Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года «О микрофинансовой деятельности», от 16 мая 2014 года «О разрешениях и уведомлениях» и определяют порядок уведомления организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, государственного органа, осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган), об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов.
2. Организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, в течение десяти рабочих дней со дня утверждения услуги по предоставлению микрокредита органом организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, уполномоченным на утверждение услуги, направляет в уполномоченный орган уведомление об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов микрофинансовой организацией (далее - Уведомление) по форме согласно приложению к Правилам.
3. Уведомление с приложением документов, предусмотренных в перечне документов, прилагаемых к уведомлению об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность (далее - Перечень) согласно приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан, представляется посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений.
4. Документы, указанные в Перечне, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми и заверенными печатью (при наличии) организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, на обороте последнего листа, частично поверх ярлыка с указанием количества прошитых листов, наклеенного на узел прошивки.

5. Хабарламаны микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым микрокредиттің әр түрі бойынша бөлек ұсынады.
6. Хабарламаны жіберу, сондай-ақ:
1) шартты Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келтіру;
2) Хабарламаның 4-тармағында көрсетілген микрокредит беру қызметі туралы ақпаратқа әсер етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жағдайларын қоспағанда, микрокредит беру жөніндегі қызмет туралы ақпаратты өзгерткен және (немесе) толықтырған кезде, оның ішінде микрокредит беру жөніндегі шарттың (бұдан әрі – шарт) нысанына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда да талап етіледі.
7. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым Хабарламаның 4-тармағында көрсетілген, шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге әкеп соқпайтын микрокредит беру жөніндегі қызмет туралы ақпаратты өзгерткен және (немесе) толықтырған кезде, Тізбеде көрсетілген құжаттарды қоспай, уәкілетті органға микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызмет туралы ақпаратқа енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды көрсете отырып хабарлама жібереді.
8. Тізбеде көзделмеген басқа құжаттарды Хабарламаға қоса ұсыну талап етілмейді.
9. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым Хабарламаны жібергені туралы растаманы алу үшін өтініш жасаған кезде уәкілетті орган өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымға рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен өзі жіберген Хабарлама туралы үзінді көшірме береді.
Микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымның
микрокредиттер беру жөніндегі
көрсетілетін қызметтерді
бекіткені туралы қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын
мемлекеттік реттеуді,
бақылауды және қадағалауды
жүзеге асыратын мемлекеттік
органды хабардар ету
қағидаларына
қосымша
Нысан
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекіткені туралы хабарлама
1. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның атауы және есептік тіркеу нөмірі:
___________________________________________________________________
2. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның тіркелген және орналасқан
жері, байланыс деректері, электрондық мекенжайы, интернет-ресурсы:
____________________________________________________________________
3. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
____________________________________________________________________

5. Уведомление предоставляется организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, по каждому виду микрокредита отдельно.
6. Направление Уведомления требуется также при изменении и (или) дополнении информации об услуге по предоставлению микрокредита, указанной в пункте 4 Уведомления, в том числе в случае внесения изменений и (или) дополнений в форму договора по предоставлению микрокредита (далее - договор), за исключением случаев:
1) приведения договора в соответствие с требованиями законодательства Республики Казахстан;
2) внесения изменений и (или) дополнений, не затрагивающих информацию об услуге по предоставлению микрокредита, указанную в пункте 4 Уведомления.
7. Организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, при изменении и (или) дополнении информации об услуге по предоставлению микрокредита, указанной в пункте 4 Уведомления, не влекущих внесение изменений и (или) дополнений в договор, направляет в уполномоченный орган уведомление с указанием внесенных изменений и (или) дополнений в информацию об услуге по предоставлению микрокредита без приложения документов, указанных в Перечне.
8. Не требуется приложение к Уведомлению иных документов, не предусмотренных в Перечне.
9. При обращении организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, за подтверждением о направлении Уведомления, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня обращения выдает организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, выписку из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленном ею Уведомлении.
Приложение к Правилам
уведомления государственного органа,
осуществляющего государственное регулирование,
контроль и надзор финансового рынка
и финансовых организаций, об
утверждении услуг по
предоставлению микрокредитов
организацией, осуществляющей
микрофинансовую деятельность
Форма
Уведомление об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов
организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность
1. Наименование организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, и номер учетной регистрации:
_____________________________________________________________________________
2. Место регистрации и нахождения организации, осуществляющей микрофинансовую
деятельность, контакты, электронный адрес, интернет-ресурс:
_____________________________________________________________________________
3. Бизнес-идентификационный номер организации, осуществляющей микрофинансовую
деятельность: _________________________________________________________________

4. Микрокредит беру жөніндегі көрсетілетін қызмет туралы ақпарат:
1) нысаналы микрокредит беру кезіндегі микрокредит мақсаты:
____________________________________________________________________
2) микрокредиттің шекті сомалары:
____________________________________________________________________
3) берілетін микрокредиттің шекті мерзімі:
____________________________________________________________________
4) сыйақы мөлшерлемесінің шекті шамалары:
____________________________________________________________________
5) қарыз алушының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету тәсілдері:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6) оны бекітуге уәкілетті, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның органы бекіткен микрокредит беруді регламенттейтін микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның ішкі құжатының деректемелері (атауы, нөмірі және күні): ____________________________________________________________________
5. Хабарламаға:
________________________________________________________ қоса беріледі.
(құжаттардың атауы мен парақтар саны көрсетіледі)
6. ___________________________________________ осы хабарламамен
(микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның атауы)
микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекітуге уәкілетті
____________________________________________________________________,
(микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның атауы)
_____________________________________________________________ бекіткен
(микрокредитті беру туралы қызметтің атауы)
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетінін растайды.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның бірінші басшысы
(ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам):
____________________ ________________________________________________
(лауазымы )             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
20____ жылғы "_____" ______________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 237 қаулысына
2-қосымша
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекіткені туралы хабарламаға қоса берілетін құжаттар тізбесі
1. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның оны бекітуге уәкілетті органы бекіткен қазақ және орыс тілдеріндегі микрокредит беру жөніндегі шарт нысаны (микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның ішкі құжаттарында микрокредит беру жөніндегі шарттардың (бұдан әрі – шарт) нысандарын бекіту туралы талап бар болса).

4. Информация об услуге по предоставлению микрокредита:
1) цель микрокредита, при выдаче целевого микрокредита:
_____________________________________________________________________________
2) предельные суммы микрокредита:
_____________________________________________________________________________
3) предельные сроки микрокредита:
_____________________________________________________________________________
4) предельные величины ставки вознаграждения:
_____________________________________________________________________________
5) способы обеспечения исполнения обязательств заемщиком: _______________________
____________________________________________________________________________
6) реквизиты (наименование, номер и дата) внутреннего документа микрофинансовой
организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, регламентирующего
предоставление микрокредита, утвержденного органом организации, осуществляющей
микрофинансовую деятельность, уполномоченным на его утверждение:
____________________________________________________________________________
5. К уведомлению прилагаются:
____________________________________________________________________________
(указываются наименование документов и количество листов)
6. ____________________________________________________ настоящим уведомлением
(наименование организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность)
подтверждает, что утвержденный органом
______________________________________________________________________________,
(наименование организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность)
уполномоченным на утверждение услуг по предоставлению микрокредитов,
______________________________________________________________________________
(наименование услуги о предоставлении микрокредита)
соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан.
Первый руководитель организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность
(на период его отсутствия - лицо, его замещающее):
_________________________________________________________________ _____________
(должность) (фамилия, имя, отчество (при наличии)                (подпись)
«_____» ______________ 20____ года
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 19 декабря 2019 года № 237
Перечень документов, прилагаемых к уведомлению об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность
1. Форма договора по предоставлению микрокредита на казахском и русском языках, утвержденная органом организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, уполномоченным на ее утверждение (при наличии требования об утверждении форм договоров по предоставлению микрокредита во внутренних документах организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность) (далее - договор).

2. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның мөрімен бекітілген және уәкілетті тұлғасының қолымен куәландырылған, дауыс беру қорытындысы көрсетілген шартты бекіту туралы микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның органы шешімінің көшірмесі немесе шешімнің үзінді көшірмесі.
3. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның бірінші басшысын алмастырған жағдайда, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекіткені туралы хабарламаға қол қойған тұлғаның өкілеттіктерін растайтын құжат.

2. Копия решения или выписка из решения органа организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, об утверждении договора с указанием итогов голосования, заверенные подписью уполномоченного лица и скрепленные печатью (при наличии) организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность.
3. Документ, подтверждающий полномочия лица, подписавшего уведомление об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, в случае замещения первого руководителя организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность.