Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғалар немесе жеке практикамен айналысатын адамдар, заңды тұлғалар - салық төлеушілердің санаттары, төлем карточкаларын мен мобильдік төлемдерді пайдаланумен, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтарды (құрылғыларды) қолдану арқылы ағымдағы шотқа түскен, күнтізбелік жыл үшін төлемдердің жиынтық сомалары туралы мәліметтерді екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ұсыну Қағидалары мен мерзімдерін, сондай-ақ оның нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1451 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 желтоқсанда № 19815 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2022 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінің 24-бабы 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2022 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғалар немесе жеке практикамен айналысатын адамдар, заңды тұлғалар - салық төлеушілердің санаттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Төлем карточкаларын және мобильдік төлемдерді пайдаланумен, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтарды (құрылғыларды) қолдану арқылы ағымдағы шотқа түскен, күнтізбелік жыл үшін төлемдердің жиынтық сомалары туралы мәліметтерді екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ұсыну қағидалары мен мерзімдері;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес төлем карточкаларын және мобильдік төлемдерді пайдаланумен төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтарды (құрылғыларды) қолдану арқылы ағымдағы шотқа түскен, күнтізбелік жыл үшін төлемдердің жиынтық сомалары туралы мәліметтердің нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2022 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

Об утверждении категорий налогоплательщиков – физических лиц, состоящих на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, юридических лиц, Правил и сроков представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений по итоговым суммам платежей за календарный год, поступившим на текущий счет посредством применения оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек и мобильных платежей, а также ее формы
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1451. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2019 года № 19815.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.03.2022 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19) статьи 24 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.03.2022 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) категории налогоплательщиков – физических лиц, состоящих на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, юридического лица, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила и сроки представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений по итоговым суммам платежей за календарный год, поступившим на текущий счет посредством применения оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек и мобильных платежей согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму сведений по итоговым суммам платежей за календарный год, поступившим на текущий счет посредством применения оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек и мобильных платежей согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.03.2022 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а. Б. Шолпанкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1451 бұйрығына
1-қосымша
Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғалар немесе жеке практикамен айналысатын адамдар, заңды тұлғалар - салық төлеушілердің санаттары
1. Дара кәсіпкерлер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалықтары.
2. Жеке практикамен айналысатын адамдар.
3. Арнаулы салық режимін қолданатын заңды тұлғалар.
4. Ойын бизнесi субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғалар жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1451 бұйрығына
2-қосымша
Төлем карточкаларын және мобильдік төлемдерді пайдаланумен төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтарды (құрылғыларды) қолдану арқылы ағымдағы шотқа түскен, күнтізбелік жыл үшін төлемдердің жиынтық сомалары туралы мәліметтерді екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ұсыну қағидалары мен мерзімдері
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2022 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төлем карточкаларын және мобильдік төлемдерді пайдаланумен төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтарды (құрылғыларды) қолдану арқылы ағымдағы шотқа түскен, күнтізбелік жыл үшін төлемдердің жиынтық сомалары туралы мәліметтерді екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ұсыну қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінің 24-бабы 19) тармақшасына сәйкес әзірленген және төлем карточкаларын және мобильдік төлемдерді пайдаланумен төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтарды (құрылғыларды) қолдану арқылы дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлға немесе жеке практикамен айналысатын адам, заңды тұлға - салық төлеушінің (бұдан әрі – салық төлеушілер) ағымдағы шотына түскен, күнтізбелік жыл үшін төлемдердің жиынтық сомалары туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – Банктер мен ұйымдар) ұсыну тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра Б. Шолпанкулов
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 1451
Категории налогоплательщиков – физических лиц, состоящих на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, юридических лиц
1 Индивидуальные предприниматели, в том числе крестьянские или фермерские хозяйства.
2. Лица, занимающиеся частной практикой.
3. Юридические лица, применяющие специальные налоговые режимы.
4. Юридические лица, являющиеся субъектами игорного бизнеса.
Приложение 2
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 1451
Правила и сроки представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений по итоговым суммам платежей за календарный год, поступившим на текущий счет, посредством применения оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек и мобильных платежей
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.03.2022 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений по итоговым суммам платежей за календарный год, поступившим на текущий счет посредством применения оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек и мобильных платежей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) статьи 24 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – Банками и организациями), сведений по итоговым суммам платежей за календарный год, поступившим на текущий счет (далее – Сведения) налогоплательщика – физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, юридического лица (далее – налогоплательщики), посредством применения оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек и мобильных платежей.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2022 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мәліметтерді беру тәртібі мен мерзімі
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі - Комитет) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғалар немесе жеке практикамен айналысатын адамдар, заңды тұлғалар - салық төлеушілердің санаттарына сәйкес жыл сайын, есепті жылдың кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей, есепті жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Microsoft Excel форматында салық төлеушілердің санаттары қалыптастырады.
3. Комитет салық төлеушілердің тізбесін қалыптастырған сәттен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде Банктерге және ұйымдарға көрсетілген тізбені қоса бере отырып, Мәліметтер ұсыну туралы сұрау салуды жібереді.
4. Банктер мен ұйымдар Мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуды алғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде Комитетке Мәліметтерді осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Microsoft Excel форматында электрондық құжат түрінде жібереді.
5. Мәліметтердің нысаны мынадай түрде толтырылады:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында Мәліметтер ұсынылатын кезең көрсетіледі;
3) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында салық төлеушінің атауы көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында банктік шоттары ашылған банктің (филиалының, құрылымдық бөлімшесінің) БСН көрсетіледі;
6) нысанның 6-бағанында банктік шоттары ашылған банктің (филиалының, құрылымдық бөлімшесінің) банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
7) нысанның 7-бағанында банктік шоттары ашылған банктің (филиалының, құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі;
8) нысанның 8-бағанында банктік шоттың түрі көрсетіледі;
9) нысанның 9-бағанында банктік шот валютасының түрі көрсетіледі;
10) нысанның 10-бағанында салық төлеушінің банктік шотының нөмірі көрсетіледі;
11) нысанның 11-бағанында күнтізбелік жыл үшін, төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықты (құрылғыны) қолдану арқылы түскен, төлемдердің қорытынды сомасы көрсетіледі.
12) нысанның 12-бағанында есепті күнтізбелік жыл үшін ағымдағы шотқа түскен мобильді төлемдердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2022 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.03.2022 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок и сроки передачи Сведений
2. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) ежегодно, в срок не позднее 20 января года, следующего за отчетным годом, формирует по состоянию на 31 декабря отчетного года, в формате Microsoft Excel, категории налогоплательщиков – физических лиц, состоящих на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, юридических лиц, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
3. Комитет в течение 10 (десяти) календарных дней с момента формирования списка налогоплательщиков направляет в Банки и организации запрос о представлении Сведений с приложением указанного списка.
4. Банки и организации в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения запроса о представлении Сведений передают в Комитет Сведения в виде электронного документа в формате Microsoft Excel по форме согласно приложению 3 к настоящему приказу.
5. Форма Сведений заполняются следующим образом:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается отчетный год, за который представляются Сведения;
3) в графе 3 формы указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика;
4) в графе 4 формы указывается наименование налогоплательщика;
5) в графе 5 формы указывается БИН банка (филиала, подразделения банка), в котором открыты банковские счета;
6) в графе 6 формы указывается банковский идентификационный код банка (филиала, подразделения банка), в котором открыты банковские счета;
7) в графе 7 формы указывается наименование банка (филиала, подразделения банка), в котором открыты банковские счета;
8) в графе 8 формы указывается вид банковского счета;
9) в графе 9 формы указывается валюта банковского счета;
10) в графе 10 формы указывается номер банковского счета налогоплательщика;
11) в графе 11 формы указывается сумма платежей, поступивших на текущий счет за отчетный календарный год, посредством применения оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек;
12) в графе 12 формы указывается итоговая сумма мобильных платежей, поступивших на текущий счет за отчетный календарный год.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 10.03.2022 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Мәліметтер мәліметтерді беру жөніндегі уәкілетті тұлғаның немесе оны алмастыратын адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1451 бұйрығына
3-қосымша
нысан
Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем карточкаларын және мобильдік төлемдерді пайдаланумен төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтарды (құрылғыларды) қолдану арқылы ағымдағы шотқа түскен, күнтізбелік жыл үшін төлемдердің жиынтық сомалары туралы туралы мәліметтер

6. Сведения удостоверяются электронной цифровой подписью уполномоченного лица на передачу сведений либо лица, его замещающего.
Приложение 3
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 1451
форма
Сведения по итоговым суммам платежей за календарный год, поступившим на текущий счет налогоплательщика - физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, юридического лица, посредством применения оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек и мобильных платежей