"Қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру үшін төлемақыны есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 762 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2019 жылғы 26 желтоқсандағы № 122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 қаңтарда № 19822 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 2 қарашадағы № 448 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 02.02.2021 № 448 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру үшін төлемақыны есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 762 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12753 болып тіркелген, 2016 жылғы 19 қаңтарда"Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру үшін төлемақыны есептеу әдістемесінде:
3, 4 және 6-тармақтар алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өндірілетін (импортталатын) өнімнің (тауарлардың) әрбір түрі үшін Қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру үшін төлемақыны есептеу(Сөнім) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұнда:
Сөнім – өндірушілердің (импорттаушылардың) төлеуіне жататын өндірілетін (импортталатын) өнімнің (тауарлардың) әрбір түрінің қалдықтарын жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру үшін төлемақы;
m – өндірілетін (импортталатын) өнім (тауарлар) массасы (тоннамен);
CАЕК – бір айлық есептік көрсеткіштің сомасы;
k – осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес айқындалатын коэффициент.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Автокөлік құралдарына қатысты төлемақы Операторға осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес базалық мөлшерлемелер және коэффициенттер бойынша, бір мәрте әрбір автокөлік құралы үшін төленеді.";
3-тарау алып тасталсын;
көрсетілген Әдістемеге қосымшада:
оң жақтағы жоғары бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайта өңдеуді,
залалсыздандыруды,
пайдалануды және (немесе)
кәдеге жаратуды ұйымдастыру
үшін төлемақыны есептеу
әдістемесіне 2-қосымша";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 1-қосымшамен толықтырылсын.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 762 "Об утверждении Методики расчета платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов"
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года № 122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2020 года № 19822. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 ноября 2021 года № 448.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 02.11.2021 № 448 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок вв
едения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 762 "Об утверждении Методики расчета платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12753, опубликован 19 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
в Методике расчета платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов, утвержденной указанным приказом:
пункты 3, 4 и 6 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Расчет платы (Спродукция) за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов для каждого вида производимой (импортируемой) продукции (товаров), рассчитывается по следующей формуле:
где:
Спродукция – плата за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов каждого вида производимой (импортируемой) продукции (товаров), подлежащая оплате производителями (импортерами);
m – масса производимой (импортируемой) продукции (товаров) (в тоннах);
CМРП – сумма одного месячного расчетного показателя;
k – коэффициент, определяемый согласно приложению 1 к настоящей Методике.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Плата в отношении автотранспортных средств уплачивается Оператору по базовым ставкам и коэффициентам согласно приложению 2 к настоящей Методике, однократно за каждое автотранспортное средство.";
главу 3 исключить;
в приложении к указанной Методике:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
" Приложение 2
к Методике расчета платы за
организацию сбора,
транспортировки, переработки,
обезвреживания, использования
и (или) утилизации отходов";
дополнить приложением 1 согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының он төртінші абзацын және осы бұйрыққа қосымшаның реттік нөмірлері 5-23-жолдарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а. Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2019 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 122 бұйрығына
қосымша
Қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайта өңдеуді,
залалсыздандыруды,
пайдалануды және (немесе)
кәдеге жаратуды ұйымдастыру
үшін төлемақыны есептеу
әдістемесіне
1-қосымша
Өндірушілеріне (импорттаушыларына) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнім (тауарлар) үшін төлемақы коэффициенттері
Өнім (тауар) атауы
Тізбе бөлімі*
k коэффи
циенті
1.
шиналарментыстар
2-бөлімнен. Каучук, резеңке және олардан жасалған бұйымдар

2. Департаменту государственной политики управления отходами Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца четырнадцатого пункта 1 настоящего приказа и строк, порядковые номера 5 – 23 приложения к настоящему приказу, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.
И.о. Министра Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 декабря 2019 года № 122
Приложение 1
к Методике расчета платы за
организацию сбора,
транспортировки, переработки,
обезвреживания, использования
и (или) утилизации отходов
Коэффициенты Платы за продукцию (товары), на производителей (импортеров) которых распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
Наименование продукции (товара)
Раздел Перечня*
Коэффициент k
1.
шины и покрышки
из раздела 2. Каучук, резина и изделия из них

14,15
2.
электр аккумуляторлар
3-бөлімнен. Электр аккумуляторлар және оларға арналған сепараторларды қоса алғанда
56,25
3.
мотор, майлау, ашық түсті, вазелин майлары және жетектерге, репродукторларға және гидравликалық мақсаттарға арналған майлар
4-бөлімнен. Битумды жыныстардан алынған мұнай және мұнай өнімдері (шикілерден басқасы) және басқа жерде аталмаған немесе қосылмаған, құрамында 70 және одан артық массалық пайыз мұнай немесе мұнай өнімдері бар, битумды жыныстардан алынған өнімдер, бұл ретте осы мұнай өнімдері құрамында биодизель және пайдаланылған мұнай өнімдері барларын қоспағанда, өнімдердің негізгі құрауыштары болып табылады
11,09
4.
тежегіш сұйықтықтар, гидравликалық, антифриздер және мұздануға қарсы сұйықтықтар
5-бөлімнен. Өзге де химиялық өнімдер
0
5.
Қағаз және картон орама, қағаздан және картоннан жасалған бұйымдар
6-бөлімнен. Полимер, шыны, қағаз, картон, металл орамалары, құрамдастырылған материалдардан жасалған орама
1,76
6.
Шыныдан жасалған орама
6-бөлімнен. Полимер, шыны, қағаз, картон, металл орамалары, құрамдастырылған материалдардан жасалған орама
1,14
7.
Полимер материалдардан жасалған орама
6-бөлімнен. Полимер, шыны, қағаз, картон, металл орамалары, құрамдастырылған материалдардан жасалған орама
1,40
8.
Металдан жасалған орама
6-бөлімнен. Полимер, шыны, қағаз, картон, металл орамалары, құрамдастырылған материалдардан жасалған орама
0,20
9.
Құрамдастырылған материалдардан жасалған орама
6-бөлімнен. Полимер, шыны, қағаз, картон, металл орамалары, құрамдастырылған материалдардан жасалған орама
0,91
10.
Пластмассадан жасалған бұйымдар
7-бөлімнен. Пластмассадан жасалған асхана және ас үй ыдыстары, асхана және ас үй жарақтары, үй тұрмысындағы басқа да заттар және гигиеналық немесе дәретханаға арналған заттар
1,40
11.
Баспа кітаптары, газеттер, полиграфия өнеркәсібінің басқа да бұйымдары
8-бөлімнен. Иллюстрацияланған немесе иллюстрацияланбаған, құрамында жарнама материалы бар немесе жоқ газеттер, журналдар мен өзге де мерзімді басылымдар
1,76
12.
Қағаз және картон
9-бөлімнен. Қолдан жасалған, жылтырлатылмаған, хат жазу, баспа немесе басқа да графикалық мақсаттарда пайдаланатын қағаз және картон
1,76
13.
Батареялар және батарейкалар
10-бөлімнен. Бастапқы элементтер және бастапқы батареялар
0
14.
Шамдар
11-бөлімнен. Электрлік қыздыру немесе газразрядтышамдар, герметикалық бағытталған жарықшамдарын қосқанда, сондай-ақ ультракүлгін немесе инфрақызылшамдар; құрамында сынап бар доғалықшамдар
0
15.
Термометрлер
12-бөлімнен. Құрамында сынап бар медициналық немесе ветеринариялық термометрлер
0
16.
Электр және электрондықжабдық
13-бөлімнен. Ірі габаритті электр және электрондық жабдық
0
17.
Электр және электрондықжабдық
14-бөлімнен. Орташа габаритті электр және электрондық жабдық
0
18.
Электр және электрондық жабдық
15-бөлімнен. Ұсақ габаритті электр және электрондық жабдық
0
19.
Қағаз және картон орама
16-бөлімнен. Орамасына өндірушілердің(импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын орамадағы (полимер, шыны, қағаз, картон металл және (немесе) құрамдастырылған материалдардан жасалған) өнім (тауарлар)
1,76
20.
Шыныдан жасалған орама
1,14
21.
Полимер материалдарынан жасалған орама
1,40
22.
Металдан жасалған орама
0,20
23.
Құрамдастырылған материалдардан жасалған орама
0,91
*Ескертпе:Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес бекітілетін өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнім (тауарлар) тізбесі.

14,15
2.
аккумуляторы электрические
из раздела 3. Аккумуляторы электрические, включая сепараторы для них
56,25
3.
моторные, смазочные, светлые, вазелиновые масла и масла для шестерен, редукторов и гидравлических целей
из раздела 4. Нефть и нефтепродукты (кроме сырых), полученные из битуминозных пород, и продукты, в другом месте не поименованные или не включенные, содержащие 70 массовых процентов или более нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород, причем эти нефтепродукты являются основными составляющими продуктов, за исключением содержащих биодизель и отработанных нефтепродуктов
11,09
4.
жидкости тормозные, гидравлические, антифризы и жидкости антиобледенительные
из раздела 5. Прочие химические продукты
0
5.
Бумажная и картонная упаковки, изделия из бумаги и картона
из раздела 6. Полимерная, стеклянная, бумажная, картонная, металлическая упаковки, упаковка из комбинированных материалов
1,76
6.
Упаковка из стекла
из раздела 6. Полимерная, стеклянная, бумажная, картонная, металлическая упаковки, упаковка из комбинированных материалов
1,14
7.
Упаковка из полимерных материалов
из раздела 6. Полимерная, стеклянная, бумажная, картонная, металлическая упаковки, упаковка из комбинированных материалов
1,40
8.
Упаковка из металла
из раздела 6. Полимерная, стеклянная, бумажная, картонная, металлическая упаковки, упаковка из комбинированных материалов
0,20
9.
Упаковка из комбинированных материалов
из раздела 6. Полимерная, стеклянная, бумажная, картонная, металлическая упаковки, упаковка из комбинированных материалов
0,91
10.
Изделия из пластмасс
из раздела 7. Посуда столовая и кухонная, приборы столовые и кухонные принадлежности, прочие предметы домашнего обихода и предметы гигиены или туалета, из пластмасс
1,40
11.
Печатные книги, газеты, и другие изделия полиграфической промышленности
из раздела 8. Газеты, журналы и прочие периодические издания, иллюстрированные или неиллюстрированные, содержащие или не содержащие рекламный материал
1,76
12.
Бумага и картон
из раздела 9. Бумага и картон ручного отлива, немелованные, используемые для письма, печати или других графических целей
1,76
13.
Батареи и батарейки
из раздела 10. Первичные элементы и первичные батареи
0
14.
Лампы
из раздела 11. Лампы накаливания электрические или газоразрядные, включая лампы герметичные направленного света, а также ультрафиолетовые или инфракрасные лампы; дуговые лампы, ртутьсодержащие
0
15.
Термометры
из раздела 12. Термометры медицинские или ветеринарные, ртутьсодержащие
0
16.
Электрическое и электронное оборудование
из раздела 13. Крупногабаритное электрическое и электронное оборудование
0
17.
Электрическое и электронное оборудование
из раздела 14. Среднегабаритное электрическое и электронное оборудование
0
18.
Электрическое и электронное оборудование
из раздела 15. Мелкогабаритное электрическое и электронное оборудование
0
19.
Бумажная и картонная упаковки
из раздела 16. Продукция (товары) в упаковке (полимерная, стеклянная, бумажная, картонная, металлическая и (или) из комбинированных материалов), на упаковку которой распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
1,76
20.
Упаковка из стекла
1,14
21.
Упаковка из полимерных материалов
1,40
22.
Упаковка из металла
0,20
23.
Упаковка из комбинированных материалов
0,91
*Примечание: Перечень продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), утверждаемый в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан.