"Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 265 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 қаңтарда № 19846 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 6 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген, 2019 жылғы 24 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидалары";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң), "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі – Валюталық реттеу туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қойылатын біліктілік талаптарын қоса алғанда, уәкілетті ұйымдарды лицензиялау, уәкілетті банктің айырбастау пункттері қызметінің басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлау тәртібін, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды, айырбастау пункттерінің жұмыс істеу талаптарын және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) шығарған тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар жүргізу тәртібін, сондай-ақ уәкілетті банктердің және уәкілетті ұйымдардың есептерді ұсыну нысандары мен мерзімдерін айқындайды.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 265. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2020 года № 19846
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" и от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545, опубликовано 24 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан.";
в Правилах организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях), от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании) и определяют порядок лицензирования уполномоченных организаций, включая квалификационные требования к ним, уведомления уполномоченным банком о начале или прекращении деятельности обменных пунктов, требования к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, условия функционирования обменных пунктов и порядок проведения операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), а также формы и сроки представления уполномоченными банками и уполномоченными организациями отчетов.

2. Қағидаларда "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы, "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі, "Ойын бизнесі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы, "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі, "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарында, Валюталық реттеу туралы заңда көрсетілген мағыналарда қолданылатын ұғымдар пайдаланылады.
Қағидаларда сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған айырбастау пункті – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаға тиесілі және оның қызметкерінің қатысуынсыз оған қолма-қол ақшаны осы құрылғыға енгізу және одан басқа валютада қолма-қол балама соманы алу арқылы айырбастау операцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін электрондық-механикалық құрылғы;
2) айырбастау операциялары – айырбастау пункттері және автоматтандырылған айырбастау пункттері арқылы жүзеге асырылатын қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операциялар;
3) айырбастау пунктінің операциялық кассасы – айырбастау пункті үй-жайының қолма-қол шетел валютасымен операциялар жүргізу кезінде, сондай-ақ "Алтынның өлшеуіш құймалары. Техникалық талаптар" ҚР СТ 2049-2010 Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған тазартылған құйма алтынды (бұдан әрі - тазартылған құйма алтын) сатып алу және (немесе) сату кезінде клиенттерге қызмет көрсететін кассирге арналған арнайы жабдықталған бөлігі;
4) аппараттық-бағдарламалық кешен – айырбастау операцияларының, тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату есебін жүргізуді қамтамасыз ететін бақылау-касса машинаның функциясын іске асыратын автоматтандырылған ақпараттық жүйе;
5) қолданыстағы лицензия – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензия;
6) қолма-қол шетел валютасы – шетелдік мемлекеттер заңды төлем құралы ретінде қабылдаған айналыстағы банкноттар, монеталар және қазынашылық билеттер;
7) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға – өзіне Ұлттық Банк, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген лицензияға немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар уәкілетті ұйым немесе уәкілетті банк;

2. В Правилах используются понятия, применяемые в значениях, указанных в законах Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте", от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности", от 12 января 2007 года "Об игорном бизнесе", от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан", от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), Законе о валютном регулировании.
В Правилах используются также следующие понятия:
1) автоматизированный обменный пункт – электронно-механическое устройство, принадлежащее юридическому лицу, имеющему право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, и позволяющее без участия его работника осуществлять обменные операции путем внесения наличных денег в данное устройство и получения из него наличными эквивалентной суммы в другой валюте;
2) обменные операции – операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты, осуществляемые через обменные пункты и автоматизированные обменные пункты;
3) операционная касса обменного пункта – специально оборудованная часть помещения обменного пункта, предназначенная для кассира, обслуживающего клиентов при проведении операций с наличной иностранной валютой, а также при покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049-2010 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года (далее – аффинированное золото в слитках);
4) аппаратно-программный комплекс – автоматизированная информационная система, реализующая функции контрольно-кассовой машины, обеспечивающая ведение учета обменных операций, покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках;
5) действительная лицензия – выданная или переоформленная лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой, действие которой не приостановлено или не прекращено;
6) наличная иностранная валюта – находящиеся в обращении банкноты, монеты и казначейские билеты, принятые иностранными государствами как законное платежное средство;
7) юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой – уполномоченная организация или уполномоченный банк, имеющие право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой в соответствии с выданной им лицензией Национального Банка, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законами Республики Казахстан;

8) лицензияға қолданыстағы қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензияға қосымша;
9) лицензияға қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің нақты орналасқан орны туралы мәліметтер қамтылған ажырамас бөлігі;
10) электрондық лицензия және лицензияға электрондық қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия және ақпараттық технологиялар пайдаланыла отырып ресімделетін және берілетін, маңызы қағаз тасымалдағыштағы лицензиямен және лицензияға қосымшамен бірдей электрондық құжат нысанындағы лицензия және лицензияға қосымша.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға айырбастау операцияларын жүргізгенге, тазартылған құйма алтынды сатып алғанға және (немесе) сатқанға дейін "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) 5-бабына сәйкес клиенттерді тиісінше тексеру жөніндегі шараларды қабылдайды.";
6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (қатысушылары) Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент жеке және заңды тұлғалары болып табылады.
Мына:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясынан айыру туралы шешім қабылданған уәкілетті ұйымның құрылтайшысы (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылатын тұлға Ұлттық Банктің аумақтық филиалының тиісті шешімінің күнінен бастап 3 (үш) жыл өткенге дейін;
2) өзіне қатысты қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкерінің лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы соттың заңды күшіне енген шешімі бар тұлға уәкілетті ұйымның құрылтайшысы (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылмайды.
7. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы заңды тұлға қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш білдіргенге дейін толық көлемде ақшалай нысанда қалыптастырылады.
8. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталының ең аз мөлшері:
1) Нұр-Сұлтан, республикалық маңызы бар қалаларда, облыстардың әкімшілік орталықтарында, облыстық маңызы бар қалаларда орналасқан әрбір айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) үшін 100 000 000 (бір жүз миллион) Қазақстан теңгесін (бұдан әрі – теңге);

8) действительное приложение к лицензии – выданное или переоформленное приложение к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, действие которого не приостановлено или не прекращено;
9) приложение к лицензии – неотъемлемая часть лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, содержащая сведения о фактическом месте нахождения обменного пункта уполномоченной организации;
10) электронная лицензия и электронное приложение к лицензии – лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложение к лицензии в форме электронного документа, оформляемые и выдаваемые с использованием информационных технологий, равнозначные лицензии и приложению к лицензии на бумажном носителе.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, до проведения обменных операций, покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках принимает меры по надлежащей проверке клиентов в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОДФТ).";
пункты 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"6. Учредителями (участниками) уполномоченной организации являются физические и юридические лица-резиденты и нерезиденты Республики Казахстан.
Учредителем, участником (одним из учредителей, участников) уполномоченной организации не может быть лицо:
1) являвшееся учредителем, участником (одним из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой было принято решение о лишении лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, до истечения 3 (трех) лет с даты соответствующего решения территориального филиала Национального Банка;
2) в отношении которого имеется вступившее в законную силу решение суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации.
7. Уставный капитал уполномоченной организации формируется в денежной форме в полном объеме до обращения юридического лица за получением лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии.
8. Минимальный размер уставного капитала уполномоченной организации составляет:
1) 100 000 000 (сто миллионов) казахстанских тенге (далее – тенге) для каждого обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) с местом нахождения в городе Нур-Султан, городах республиканского значения, административных центрах областей, городах областного значения;

2) өзге жерде орналасқан әрбір айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) үшін 50 000 000 (елу миллион) теңгені құрайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қаланы республикалық, облыстық маңызы бар қала санатына жатқызған немесе қаланы облыстың әкімшілік орталығы деп таныған жағдайда, осы қалада айырбастау пункті бар уәкілетті ұйым жарғылық капиталдың мөлшерін қаланы республикалық, облыстық маңызы бар қала санатына жатқызған немесе қаланы облыстың әкімшілік орталығы деп таныған күннен бастап алты ай ішінде Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келтіреді.";
11-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) айырбастау пунктінің үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Заңның 15-бабының екінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес Ұлттық Банкі бекіткен екінші деңгейдегі банктердің, Ұлттық пошта операторының, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың және қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларында белгіленген талаптарына сәйкес жүзеге асырылады;";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Уәкілетті ұйымдарды лицензиялау тәртібі";
12-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтініш, өтініш берушінің Қағидалардың 13-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;";
13-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтініш (Қағидалардың 12-тармағында көзделген жағдайда), Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш (Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайда);
2) екінші деңгейдегі банктің Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес уәкілетті ұйымның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген құжатының электрондық көшірмесін (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме) не уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің қосымша айырбастау пунктін ескере отырып белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымша алуға өтініш берген айдың біріндегі жағдай бойынша қаржылық есептіліктің электрондық көшірмесін (Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайда);";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) 50 000 000 (пятьдесят миллионов) тенге для каждого обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) с иным местом нахождения.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В случае отнесения города к категории города республиканского, областного значения или признания города административным центром области уполномоченная организация, имеющая обменный пункт в данном городе, приводит размер уставного капитала в соответствие с требованием, установленным подпунктом 1) пункта 8 Правил, в течение шести месяцев с даты отнесения города к категории города республиканского, областного значения или признания города административным центром области.";
подпункт 1) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"1) организация охраны и устройство помещения обменного пункта осуществляются в соответствии с требованиями, установленными в Правилах организации охраны и устройства помещений банков второго уровня, Национального оператора почты, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утвержденных Национальным Банком в соответствии с подпунктом 11) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан";";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок лицензирования уполномоченных организаций";
подпункт 1) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно к Правилам, электронные копии документов, подтверждающих соответствие заявителя квалификационным требованиям, предусмотренных пунктом 13 Правил;";
подпункты 1) и 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно приложению 1 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 12 Правил), электронное заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 17 Правил);
2) электронную копию документа банка второго уровня (в том числе выписку о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающую зачисление на банковский счет уполномоченной организации денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданного не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо электронную копию финансовой отчетности по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала уполномоченной организации установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта (в случае, предусмотренном в пункте 17 Правил);";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшаны Ұлттық Банктің аумақтық филиалы "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы қазақ және орыс тілдерінде құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде тиісінше Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларда белгіленген нысандар бойынша береді. Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруден бас тартуды Ұлттық Банктің аумақтық филиалы "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы Валюталық реттеу туралы заңның 12-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларда жүргізеді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктіне арналған үй-жайды, жабдықты, оларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келуін қарап тексеруді Ұлттық Банктің аумақтық филиалы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру үшін көзделген мерзім ішінде жүргізеді.";
19-тармақта:
екінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеген кезде;";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолданыстағы лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеуді Ұлттық Банктің аумақтық филиалы "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы барлық құжат ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде және Рұқсаттар туралы заңның 33 және 34-баптарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады. Бұл ретте қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге өтініш қолданыстағы лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша ұсынылады.";
26-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Ерікті таратылған не қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметтен бас тартқан жағдайда, уәкілетті ұйым шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды және қазақ және орыс тілдеріндегі қолданыстағы лицензияны және лицензияға қолданыстағы қосымшаларды қайтарады (қағаз нысанында берілген қолданыстағы лицензия және лицензияға қолданыстағы қосымшалар үшін).";
27-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложение к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой выдаются территориальным филиалом Национального Банка через веб-портал "электронного правительства" на казахском и русском языках по формам согласно приложениям 3 и 4 к Правилам, соответственно, в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня представления всех документов. Отказ в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии производится территориальным филиалом Национального Банка через веб-портал "электронного правительства" в случаях, предусмотренных пунктом 6 статьи 12 Закона о валютном регулировании.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Осмотр помещения, оборудования, предназначенных для обменного пункта уполномоченной организации, на соответствие предъявляемым к ним квалификационным требованиям проводится территориальным филиалом Национального Банка в течение срока, предусмотренного для выдачи лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии.";
в пункте 19:
подпункт 1) части второй изложить в следующей редакции:
"1) при переоформлении действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой;";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Переоформление действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии осуществляется территориальным филиалом Национального Банка в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня представления через веб-портал "электронного правительства" всех документов и в порядке, установленном статьями 33 и 34 Закона о разрешениях. При этом заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 5 к Правилам, направляется через веб-портал "электронного правительства" в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии.";
часть первую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"26. В случае добровольной ликвидации либо отказа от деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия решения письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает о принятом решении территориальный филиал Национального Банка с приложением копии соответствующего решения и возвращает действительную лицензию и действительные приложения к лицензии на казахском и русском языках (для действительной лицензии и действительных приложений к лицензии, выданных в бумажной форме).";
часть первую пункта 27 изложить в следующей редакции:

"27. Қолданыстағы лицензияның және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаның қолданылуы тоқтатыла тұрған не уәкілетті ұйым одан айырылған жағдайда, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиядан және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшадан айыру (қолданылуын тоқтата тұру) шешімі Қағидалардың сәйкес нысан бойынша ресімделеді және оны Ұлттық Банктің аумақтық филиалының басшысы бекітеді.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптар";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға айырбастау пунктінің қызметін жүзеге асыру процесінде айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) үй-жайына, жабдығына, қызметкерлеріне қойылған, Қағидалардың 11-тармағында белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 33-1 және 33-2-тармақтармен толықтырылсын:
"33-1. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялар қызметін жүзеге асыру үшін уәкілетті ұйым өзінің банк шоттарында және (немесе) айырбастау пунктінің кассасында теңгеде немесе шетел валютасында, сонымен бірге тазартылған құйма алтындағы (бар болса) жарғылық капиталының ең аз мөлшерінің сомасының 100 (бір жүз) пайыздан кем емес ақшаның күнделікті болуын қамтамасыз етеді.
Уәкілетті ұйымның банк шоттарындағы және (немесе) айырбастау пунктінің кассасындағы шетел валютасындағы ақша сомасының баламасын есептеу валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
33-2. Айырбастау пункттердің (автоматтандырылған айырбастау пункттердің) жұмыс режимі теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарының ішінде, халықаралық әуежай аэровокзалдар ғимараттарының ішінде және Мемлекеттік шекара арқылы автомобильді өткізу пунктінің аумағында орналасқан айырбастау пункттерді (автоматтандырылған айырбастау пункттерді) қоспағанда қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғамен 9 сағат 00 минуттан бастап 20 сағат 00 минутқа дейін уақыт ішінде дербес анықталады.
1 (бірінші) санатқа кіретін стационарлық сауда орындарында орналасқан айырбастау пункттердің (автоматтандырылған айырбастау пункттердің) жұмыс режимі 9 сағат 00 минуттан бастап 22 сағат 00 минутқа дейін уақыт ішінде қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғамен дербес анықталады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"27. В случае приостановления действия либо лишения уполномоченной организации действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии решение о лишении (приостановлении) действия лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой оформляется по форме согласно приложению 7 к Правилам и утверждается руководителем территориального филиала Национального Банка.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Требования к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, в процессе осуществления деятельности обменного пункта обеспечивает выполнение требований к помещению, оборудованию, персоналу обменного пункта (за исключением автоматизированного обменного пункта), установленных пунктом 11 Правил.";
дополнить пунктами 33-1 и 33-2 следующего содержания:
"33-1. Для деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченная организация ежедневно обеспечивает наличие на своих банковских счетах и (или) в кассе обменного пункта денег в тенге или иностранной валюте, а также аффинированного золота в слитках (при наличии) в размере не менее 100 (ста) процентов от минимального размера уставного капитала.
Расчет эквивалента суммы денег в иностранной валюте, находящихся на банковских счетах и (или) в кассе обменного пункта уполномоченной организации, в тенге осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют.
33-2. Режим работы обменных пунктов (автоматизированных обменных пунктов) определяется юридическим лицом, имеющим право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, самостоятельно в пределах времени с 9 часов 00 минут до 20 часов 00 минут, за исключением обменных пунктов (автоматизированных обменных пунктов), расположенных внутри зданий железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных аэропортов, а также на территории автомобильных пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.
Режим работы обменных пунктов (автоматизированных обменных пунктов), находящихся в зданиях стационарных торговых объектов 1 (первой) категории, определяется юридическим лицом, имеющим право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, самостоятельно в пределах времени с 9 часов 00 минут до 22 часов 00 минут.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"35. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бастамасы бойынша айырбастау пунктінің қызметі күнтізбелік 30 (отыз) күннен асатын мерзімге уақытша тоқтатыла тұрған, сондай-ақ айырбастау пунктінің қызметі қайта басталған жағдайда, заңды тұлға (оның филиалы) айырбастау пунктінің қызметін тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы айырбастау пункті орналасқан жер бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына көрсетілген шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, жазбаша хабарлайды.
Айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бастамасы бойынша айырбастау пунктінің қызметін уақытша тоқтата тұру мерзімі қатарынан 12 (он екі) айдан аспауға тиіс.";
39-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Банктер туралы заңның 30-бабы 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес лицензияны алу талап етілмеген жағдайларды қоспағанда, қазақ және орыс тілдеріндегі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның көшірмесі;";
40-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) басшысының тиісті тұлғаны кассир лауазымына қабылдау және (немесе) тағайындау туралы бұйрығының көшірмесі;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) айырбастау пункті кассирінің осы қағидалармен танысу туралы белгісі бар, КЖТҚҚ туралы заңның 11-бабының талаптарына сәйкес әзірленген және қабылданған, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның ішкі бақылау қағидаларының көшірмесі.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Айырбастау пункттерінің жұмыс істеу талаптары";
43-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Бағамдарды белгілеу туралы өкімді қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) басшысы немесе осындай өкілеттіктер берілген өзге адам шығарады, онда оның нөмірі, шығарылған күні мен уақыты (сағатпен және минутпен белгіленетін) міндетті түрде көрсетіледі.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Бағамдарды белгілеу туралы өкім қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) мыналарды көздейтін аппараттық-бағдарламалық кешенді пайдаланған жағдайда, электрондық түрде (бұдан әрі – электрондық өкім) шығарылады:
бағамдарды белгілеу туралы электрондық өкімді айырбастау пункттеріне бір орталықтан жіберу;
электрондық өкімді шығарған адамды идентификаттау мүмкіндігі;
электрондық өкімдерді 3 (үш) жыл бойы сақтау.
Бағамдарды белгілеу туралы қағаз нысандағы өкім айырбастау пункті қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) орналасқан жерінде болған жағдайда, бір дана етіп шығарылады. Өзге жағдайларда бағамдарды белгілеу туралы өкімнің бір данасы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғада (оның филиалында) қалады және өкімнің бір-бір данасы осындай өкім шығарылған әрбір айырбастау пунктіне жіберіледі.
Өкімдердің көрсетілген даналары 3 (үш) жыл бойы сақталады.";
45-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар бір заңды тұлғаның (оның филиалының) түрлі айырбастау пункттерінде түрлі бағамдар белгілеуге жол беріледі.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"35. В случае временного приостановления деятельности обменного пункта по инициативе юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) на срок более 30 (тридцати) календарных дней, а также возобновления деятельности обменного пункта юридическое лицо (его филиал) в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения о приостановлении или возобновлении деятельности обменного пункта письменно уведомляет об этом территориальный филиал Национального Банка по месту нахождения обменного пункта с приложением копии указанного решения.
Срок временного приостановления деятельности обменного пункта по инициативе юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций, (его филиала) не может превышать 12 (двенадцать) последовательных месяцев.";
подпункт 1) пункта 39 изложить в следующей редакции:
"1) копия лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой на казахском и русском языках, за исключением случаев, когда получение лицензии не требуется в соответствии с частью второй пункта 5 статьи 30 Закона о банках;";
в части первой пункта 40:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) копия приказа руководителя юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) о принятии и (или) назначении соответствующего лица на должность кассира;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) копия правил внутреннего контроля юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, разработанных и принятых в соответствии с требованиями статьи 11 Закона о ПОДФТ, с отметкой об ознакомлении кассира обменного пункта с данными правилами.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Условия функционирования обменных пунктов";
часть первую пункта 43 изложить в следующей редакции:
"43. Распоряжение об установлении курсов издается руководителем юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) или иным лицом, которому предоставлены такие полномочия, с обязательным указанием номера, даты и времени (определяемого в часах и минутах) его издания.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Распоряжение об установлении курсов издается в электронном виде (далее – электронное распоряжение) в случае использования юридическим лицом, имеющим право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиалом) аппаратно-программного комплекса, предусматривающего:
централизованное доведение до обменных пунктов электронного распоряжения об установлении курсов;
возможность идентификации лица, издавшего электронное распоряжение;
хранение электронных распоряжений в течение 3 (трех) лет.
Распоряжение об установлении курсов в бумажной форме издается в одном экземпляре в случае нахождения обменного пункта по месту нахождения юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала). В иных случаях один экземпляр распоряжения об установлении курсов остается у юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) и по экземпляру распоряжения направляется в каждый обменный пункт, для которого издано такое распоряжение.
Указанные экземпляры распоряжений хранятся в течение 3 (трех) лет.";
часть третью пункта 45 изложить в следующей редакции:
"Допускается установление различных курсов в разных обменных пунктах одного юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала).";
пункт 51 изложить в следующей редакции:

"51. Айырбастау операциясын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан асатын сомаға айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында мыналар көрсетіледі:
клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (аты, әкесінің аты толық көрсетіледі), құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі);
клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
клиенттің заңды мекенжайы.
Айырбастау пункттері арқылы (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері арқылы) айырбастау операциясын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан аспайтын сомаға жүргізілген айырбастау операциялар бойынша тізілімдер журналында клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) көрсетіледі.";
53-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғаға айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату бағамдары белгіленген қолма-қол ұлттық немесе қолма-қол шетел валютасының болмауы себебінен айырбастау операциясын жүргізуден бас тартылған жағдайда, айырбастау пунктінің кассирі жеке тұлғаның талап етуі бойынша айырбастау пунктінде жоқ валютаның түрін және сомасын, анықтама берілген күнді және уақытын көрсете отырып, еркін нысандағы анықтаманы береді. Анықтамаға айырбастау пунктінің кассирі қол қояды және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) ішкі қағидаларында белгіленген тәртіппен тіркеледі.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға шет мемлекеттерінің (мемлекеттер тобының) монеталарын сатып алу, сату және айырбастау операцияларын жүргізу жөніндегі шешімді дербес қабылдайды.";
58-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) банкноттардың түпнұсқалығын және төлем жасауға қабілеттігін анықтау жөніндегі анықтамалық және ақпараттық материалдарды осы өнім түрін көбейтумен айналысатын тұлғалардан дербес сатып алады.";
7 және 8-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғамен есептерді ұсыну тәртібі және мерзімдері;
8-тарау. Ұлттық Банк шығарған тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізу тәртібі";

"51. По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются:
данные документа, удостоверяющего личность клиента, (фамилия, имя и отчество (при наличии) (имя, отчество указываются полностью), вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия);
индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии);
юридический адрес клиента.
По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, не превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются фамилия, имя и отчество (при наличии) и индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии).";
часть вторую пункта 53 изложить в следующей редакции:
"В случае отказа физическому лицу в проведении обменной операции по причине отсутствия в обменном пункте наличной национальной или наличной иностранной валюты, на которую в обменном пункте были установлены курсы покупки и (или) продажи, по требованию физического лица кассиром обменного пункта выдается справка в произвольной форме с указанием вида и суммы валюты, отсутствующей в обменном пункте, даты и времени выдачи справки. Справка подписывается кассиром обменного пункта и регистрируется в порядке, установленном внутренними правилами юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала).";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, самостоятельно принимает решение по проведению операций по покупке, продаже и обмену монет иностранных государств (группы государств).";
часть третью пункта 58 изложить в следующей редакции:
"Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиал) самостоятельно приобретает справочные и информационные материалы по определению подлинности и платежности банкнот у лиц, занимающихся тиражированием данного вида продукции.";
заголовки глав 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок и сроки представления отчетов юридическим лицом, имеющим право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой";
"Глава 8. Порядок проведения операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком";

1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
9-қосымша";
10-қосымша осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
14-қосымша";
15-қосымша осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
16-қосымша осы қаулыға 14-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2. Уәкілетті ұйымдар өз қызметін (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 8-тармағының талаптарына:
1) Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларда орналасқандар 2020 жылғы 1 сәуірге дейінгі мерзімде;
2) облыстардың әкімшілік орталықтарында және облыстық маңызы бар қалаларда орналасқандар 2020 жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде;
3) өзге жерлерде орналасқандар 2021 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде сәйкес келтіру тиіс.
3. Қолма-қол ақша айналысы департаменті (Қажымұратов Ж.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
текст в правом верхнем углу приложения 9 изложить в следующей редакции:
"Приложение 9
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан";
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
текст в правом верхнем углу приложения 14 изложить в следующей редакции:
"Приложение 14
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан";
приложение 15 изложить в редакции согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
приложение 16 изложить в редакции согласно приложению 14 к настоящему постановлению.
2. Уполномоченным организациям привести свою деятельность в соответствие с требованием пункта 8 Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545, в следующие сроки:
1) находящимся в городах Нур-Султан, Алматы и Шымкент в срок до 1 апреля 2020 года;
2) находящимся в административных центрах областей и городах областного значения в срок до 1 июля 2020 года;
3) находящимся в иных местах в срок до 1 января 2021 года.
3. Департаменту наличного денежного обращения (Кажмуратов Ж.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева А.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік Комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған өтініш
(Қайда) ____________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының атауы)
(Кімнен) ___________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, орналасқан жері)
Айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) (қажетін көрсету)
мына мекенжай бойынша:
_________________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көшесінің атауы, үйінің
(ғимаратының) (стационарлық үй-жайының) нөмірі, сондай-ақ қабаты, секторы, блогы
және басқалары (бар болса) ашу үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау
операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:
1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына (құрылтайшылардың) қатысушылардың қатысу үлесі:

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 1
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
Заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной
иностранной валютой и приложения к лицензии
В ______________________________________________________________________
(наименование территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан)
От _____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, место нахождения)
Прошу выдать лицензию на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложение к лицензии для открытия обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) (нужное указать), расположенного по адресу:
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, название улицы, номер
дома (здания) (стационарного помещения),
а также этаж, сектор, блок и другое (при наличии))
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:
1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:

1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), туған күні);
жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы)).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
орналасқан жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы)).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалылығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары*:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары*:
Бейнебақылау жүйесінің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде ақпаратты жазу мен сақтауды қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиенттің бейнебақылауда болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін бөгеттің болмауын қамтамасыз ететін жерлерде орнату
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық почта _______________________________________________
Телефондары ____________________________________________________
Факс ____________________________________________________________
Теңгемен банктік шоты ____________________________________________ (уәкілетті банк шотының нөмірі, атауы)
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыс деректері болып табылатыны;
өтініш берушіге лицензияланатын қызмет түрімен айналысуға сотта тыйым салынбағаны;
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған "Өлшеуіш алтын құймалары. Техникалық талаптар" 2049-2010 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) басқа уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілетін құжаттар (мәліметтер) жарамды болып табылатыны (сәйкес келетіні) расталады.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
____________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
* автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_________________________
(Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің аумақтық
филиалының атауы)
_________________________
(басшының тегі, аты және
әкесінің аты (бар болса))
Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш
Лицензиат: _______________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиаттың филиалы*: ______________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналғанлицензияның нөмірі мен күні: _____________________
Мына мекенжай **: ______________________________________________ бойынша орналасқан айырбастау пунктіне (автоматтандырылған айырбастау пункті) (қажетін көрсету) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымша беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:

1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество (при наличии), дата рождения);
индивидуальный идентификационный номер (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
бизнес-идентификационный номер (для резидентов);
место нахождения;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков*:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики аппаратно-программного комплекса*:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
4. Технические характеристики программного обеспечения*:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики системы видеонаблюдения*:
Наименование системы видеонаблюдения
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение 30 (тридцати) календарных дней
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Электронная почта ________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________
Факс ____________________________________________________________
Банковский счет в тенге ____________________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом деятельности;
на протяжении всего периода времени осуществления деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049-2010 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) не размещается в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта уполномоченной организации;
все прилагаемые документы (сведения) являются действительными (соответствуют) действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
______________ ________________________________________________________
(должность)                   (фамилия, имя и отчество (при наличии)
* не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 2
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
____________________________
(наименование территориального
филиала Национального Банка
Республики Казахстан)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) руководителя)
Заявление на получение приложения к действительной лицензии на
обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно
открываемого обменного пункта
Лицензиат: ______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной регистрации,
бизнес-идентификационный номер)
Филиал лицензиата*: ___________________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, бизнес-идентификационный номер)
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой:
______________________________________________________________________________
Прошу выдать приложение к действительной лицензии на обменные операции с наличной
иностранной валютой на обменный пункт (автоматизированный обменный пункт)
(нужное указать), расположенный по адресу**:
_____________________________________________________________________________
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына құрылтайшылардың (қатысушылардың) қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), туған күні);
жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы)).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
орналасқан жері;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы)).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалылығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамалары ***:
Модель (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық сипаттамалары***:
Модель (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары***:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары***:
Бейнебақылау жүйесінің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде ақпаратты жазу мен сақтауды қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиенттің бейнебақылауда болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін бөгеттің болмауын қамтамасыз ететін жерлерде орнату
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыс деректері болып табылатыны;
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған "Өлшеуіш алтын құймалары. Техникалық талаптар" 2049-2010 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) басқа уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілетін құжаттар (мәліметтер) жарамды болып табылатыны (сәйкес келетіні) расталады.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
___________ __________________________________ _________
(лауазымы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
* Ескертпе: лицензиат орналасқан жердің өңірінен тыс қосымша айырбастау пунктін ашу кезінде көрсетіледі
** Ескертпе: айырбастау пунктінің үй-жайы орналасатын мекенжай, айырбастау пункті көпфункционалды үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде іскерлік орталықтарда), теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарында, халықаралық әуежайлардың аэровокзалдарында орналасқан жағдайда, айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректер (мысалы, қабаты, секторы, блогы)
*** автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия
20___ жылғы "____" ________________ № ____
Лицензиат: _____________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиар: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ________ филиалы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің __________ филиалы уәкілетті ұйымға валюталық бақылау агентінің функциясын жүктейді.
Осы лицензия шектелмеген мерзімге бір данада беріледі және басқа тұлғаларға берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің аумақтық
филиалының басшысы
____________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
20 __ жылғы "___" ____________ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға 20 __ жылғы "___" ____________ № ____ қосымша
Лицензиат: ______________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиаттың филиалы*: __________________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Айырбастау пунктінің орналасқан жері: ______________________________
_____________________________________________________________________
(облыс, қала, аудан, көше, үй, қабат, сектор, блок)
Айырбастау пунктінің түрі:
айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті)
қажеттісін сызу
Лицензиар: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ______ филиалы
Осы лицензияның қосымшасы осы айырбастау пунктінің жұмыс істеуі үшін негіз болып табылады.
Осы айырбастау пунктінің қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ______________ филиалы бақылайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалының
басшысы __________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
* Ескертпе: лицензиат орналасқан жердің өңірінен тыс қосымша айырбастау пунктін ашу кезінде көрсетіледі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
___________________________
(Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің аумақтық
филиалының атауы)
___________________________
(басшының тегі, аты және
әкесінің аты (бар болса)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның қосымшасын қайта ресімдеуге арналған өтініш
Лицензиат: _______________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиаттың филиалы*: _________________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Мына мекенжайда орналасқан айырбастау пунктіне ____________ жылғы № _____ лицензияны және (немесе) ____________ жылғы № _____ лицензияға __________ жылғы
№ _____ қосымшаны қайта ресімдеуді сұраймын **:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Қайта ресімдеу негіздемесі: _______________________________________
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
____________ ____________________________________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
* Ескертпе: лицензиат орналасқан жердің өңірінен тыс орналасқан айырбастау пунктіне арналған лицензияның қосымшасын қайта ресімдеу туралы өтініш берген кезде көрсетіледі
** Ескертпе: айырбастау пунктінің үй-жайы орналасатын мекенжай, айырбастау пункті көпфункционалды үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде іскерлік орталықтарда), теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарында, халықаралық әуежайлардың аэровокзалдарында орналасқан жағдайда, айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректер (мысалы, қабаты, секторы, блогы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
6-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (қатысушылары) туралы мәліметтер
_______________________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)

1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество (при наличии), дата рождения);
индивидуальный идентификационный номер (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
место нахождения;
бизнес-идентификационный номер (для резидентов);
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Характеристики технических средств, для определения подлинности денежных знаков***:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики аппаратно-программного комплекса ***:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
4. Технические характеристики программного обеспечения***:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики системы видеонаблюдения***:
Наименование системы видеонаблюдения
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение 30 (тридцати) календарных дней
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
на протяжении всего периода времени осуществления деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049-2010 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) не размещается в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта уполномоченной организации;
все прилагаемые документы (сведения) являются действительными (соответствуют) действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
____________ _________________________________________________ ___________
(должность)                   фамилия, имя, отчество (при наличии)       (подпись)
* Примечание: указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения лицензиата
** Примечание: адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе деловых центрах), в зданиях железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных аэропортов, данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок)
*** не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 3
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
Лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой
№ ____от "____" ________________ 20___ года
Лицензиат: _______________________________________________________________
(полное наименование, место государственной регистрации, бизнес-
________________________________________________________________________________
идентификационный номер юридического лица)
Лицензиар: __________ филиал Национального Банка Республики Казахстан
________ филиал Национального Банка Республики Казахстан возлагает на уполномоченную организацию функции агента валютного контроля.
Настоящая лицензия выдается в единственном экземпляре на неограниченный срок и не может быть передана другим лицам.
Руководитель
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан _________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 4
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
Приложение № ______ от "____" _______________ 20___ года к лицензии на
обменные операции с наличной иностранной валютой № ______
от "_____" ______________ 20___ года
Лицензиат: ________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной
регистрации, бизнес-идентификационный номер)
Филиал лицензиата*: _____________________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, бизнес-идентификационный номер)
Место нахождения обменного пункта: _______________________________________________
________________________________________________________________________________
(область, город, район, улица, дом, этаж, сектор, блок)
Тип обменного пункта:
обменный пункт (автоматизированный обменный пункт)
нужное подчеркнуть
Лицензиар: __________ филиал Национального Банка Республики Казахстан
Настоящее приложение к лицензии является основанием для функционирования данного обменного пункта.
Деятельность данного обменного пункта контролируется ______________ филиалом Национального Банка Республики Казахстан.
Руководитель
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан ________________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
* Примечание: указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения лицензиата
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 5
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
____________________________
(наименование территориального
филиала Национального Банка
Республики Казахстан)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) руководителя)
Заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной
иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с
наличной иностранной валютой
Лицензиат:
______________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной регистрации,
бизнес-идентификационный номер)
Филиал лицензиата*: _____________________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, бизнес-идентификационный номер)
Прошу переоформить лицензию № ____ от _________________ года и (или)
приложение № _____ от __________ года к лицензии № ________ от __________ года
на обменный пункт, расположенный по адресу**:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Основание для переоформления: ____________________________________
Прилагаемые документы:
1.
2.
…………
Уполномоченное лицо заявителя:
____________ _____________________________________________________________
(должность)                   (фамилия, имя, отчество (при наличии)
* Примечание: указывается при подаче заявления о переоформлении приложения к лицензии на обменный пункт, расположенный вне региона места нахождения лицензиата
** Примечание: адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе деловых центрах), в зданиях железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных аэропортов, данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок)
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 6
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
Сведения об учредителях (участниках) уполномоченной организации
_______________________________________________________
(наименование уполномоченной организации)

1. Жеке тұлғалар:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін)
Тұрғылықты жері
Жарғылық капиталдағы үлесі
%-бен
сомасы
2. Заңды тұлғалар:
Р/с №
Заңды тұлғаның атауы
Ұйымдық-құқықтық нысан
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін)
Орналасқан жері
Жарғылық капиталдағы үлесі
%-бен
сомасы
Осы арқылы, уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (қатысушылары) Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 6-тармағының талаптарына сәйкес екендігін растайды
Басшы ______________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
7-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
қала _____________
күні ____________
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшалардың қолданылуын айыру (тоқтата тұру) туралы шешім
(қабылданатын шешімге байланысты көрсетіледі)
____________________________________________________________________
(талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің нормалары көрсетілсін)
көзделген талаптарды бұзғаны үшін, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабын басшылыққа ала отырып Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің _________ филиалы ШЕШТІ:
1. "______" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне (бұдан әрі – ЖШС) берілген ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия және (немесе) ______
№ ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшалар қолданыстан______ мерзімге* айырылсын (қабылданатын шешімге байланысты көрсетіледі) (қолданылуы тоқтатыла тұрсын).
2. ___________________________ бөлімі (бөлім басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)) осы шешімнің көшірмесін ЖШС-ке орындау үшін жіберсін (тапсырсын).
3. Осы шешімнің орындалуын өзім бақылаймын.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының басшысы ________ _________________________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
* Ескертпе: лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшалардың қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімдер қабылданған жағдайда көрсетіледі және ЖШС осы шешімнің көшірмесін алған күннен бастап есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
8-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының атауы)
20 ___ жылғы "____" _____________
№ ____
Уәкілетті банктің айырбастау пунктінің қызметінің басталғандығы немесе тоқтатылғандығы туралы хабарлама
(қабылданатын шешімге байланысты көрсетіледі)

1. Физические лица:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата рождения
Данные документа, удостоверяющего личность
Индивидуальный идентификационный номер (для резидентов)
Место жительства
Доля в уставном капитале
в %
сумма
2. Юридические лица:
№ п/п
Наименование юридического лица
Организационно-правовая форма
Бизнес-идентификационный номер (для резидентов)
Место нахождения
Доля в уставном капитале
в %
сумма
Настоящим подтверждается, что учредители (участники) уполномоченной организации соответствуют требованиям пункта 6 Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан.
Руководитель ______________
(подпись)
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 7
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
город _____________
дата ____________
Решение о лишении (приостановлении) действия (указывается в зависимости от принимаемого решения) лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой
За нарушение требований, предусмотренных ___________________________________
_________________________________________________________________________,
указать нормы нормативных правовых актов, требования которых нарушены)
руководствуясь статьей 48 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" _________ филиал Национального Банка Республики Казахстан РЕШИЛ:
1. Лишить (Приостановить) сроком* на __________ действие (указывается в зависимости от принимаемого решения) лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой № ____ от ______ и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой № ____ от ______, выданной Товариществу с ограниченной ответственностью "______" (далее – ТОО).
2. Отделу ___________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя отдела) направить (вручить) копию настоящего решения ТОО для исполнения.
3. Контроль исполнения настоящего решения оставляю за собой.
Руководитель
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан _________ ___________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати
* Примечание: указывается в случае принятия решения о приостановлении действия лицензии и (или) приложения к лицензии и исчисляется со дня получения ТОО копии настоящего решения.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 8
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
___________________________________________________________________
(наименование территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан)
№ ____
от "____" _____________ 20 ___ года
Уведомление о начале или прекращении деятельности обменного пункта
уполномоченного банка (указывается в зависимости
от принимаемого решения)

1. ___________ қызметін бастау туралы (айырбастау пунктін ашу туралы)
_____________ қызметін тоқтату туралы (айырбастау пунктін жабу туралы)
_____________ деректердің өзгеруі туралы
2. Уәкілетті банктің (уәкілетті банктің аумақтық филиалының) атауы
_________________________________________________________________
3. Уәкілетті банктің (оның филиалының) орналасқан жері _______________
4. Уәкілетті банктің (оның филиалының) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________
5. Айырбастау пунктінің түрі:
айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті)
қажеттісін сызу
6. Айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктінің) орналасқан жері
________________________________________________________________
7. Уәкілетті банктің айырбастау пунктіндегі операциялық кассалар саны
________________________________________________________________
8. Уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігінің не жазбаша растамасының нөмірі
және күні ________________________________________________________________
9. Уәкілетті банк (оның филиалы) осы хабарлама арқылы
___________________________ мекенжайда орналасқан _________________
_____________________________________________ айырбастау пунктінің
Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) талаптарына сәйкестігін растайды
Хабарлама берушінің уәкілетті тұлғасы:
____________ ___________________________________ ________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
8-қосымшаны толтыру бойынша нұсқаулар
Уәкілетті банктің айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) ашқан кезде осы қосымшаның 8-тармағын қоспағанда, Қағидаларға 8-қосымшаның барлық тармақтарын толтыра отырып, айырбастау пункті қызметінің басталғандығы туралы хабарлама жіберіледі.
Уәкілетті банктің айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) жапқан кезде Қағидаларға 8-қосымшаның барлық тармақтарын толтыра отырып, уәкілетті банктің айырбастау пунктінің қызметін тоқтату туралы хабарлама жіберіледі.
Айырбастау пункті қызметінің басталғандығы туралы бұрын берілген хабарламада көрсетілген, толтыруға міндетті мәліметтер өзгерген кезде Қағидаларға 8-қосымшаның барлық тармақтарын толтыра отырып, деректердің өзгергендігі туралы хабарлама жіберіледі.
Қағидаларға 8-қосымшаның 6-тармағында айырбастау пункті көп функциялы мақсаттағы үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде іскерлік орталықтарда), теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарында, халықаралық әуежайлардың аэровокзалдарында орналастырылған жағдайда айырбастау пункті орналастырылған жерді (мысалы, қабат, сектор, блок) нақтылайтын деректерді көрсете отырып айырбастау пункті орналастырылатын мекенжай көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
9-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Айырбастау пунктінің клиенттеріне арналған ақпарат
_________________________________________________________________
(қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға
құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) атауы мен орналасқан жері)
Лицензияның нөмірі және күні
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Осы айырбастау пунктінің қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ________________ филиалы бақылайды.
Айырбастау пунктінің жұмысына қатысты ескертулер болған кезде шағымдар мына мекенжай бойынша:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банктің аумақтық филиалының пошталық мекенжайы) жіберілсін.
Шағымды қарау үшін онда мынадай мәліметтерді хабарлауды сұраймыз:
өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
жеке сәйкестендіру нөмірі;
өтініш берушінің мекенжайы;
айырбастау пунктінің мекенжайы;
осы айырбастау пунктін ашқан, айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) атауы;
шағымның мазмұны;
айырбастау пункті бұзушылыққа жол берген күн және уақыт;
айырбастау пункті кассирінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Шағымды беру үшін өтініш берушінің қолтаңбасы қажет.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
10-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің ЖУРНАЛЫ
Айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_________________________________________________________________
Уәкілетті ұйымның қолданыстағы лицензиясының қолданыстағы қосымшасының (уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің немесе жазбаша растаудың) (уәкілетті банк осындай куәлікті немесе осындай растауды алғаннан кейін) нөмірі _______________________________________________ _________________________________________________________________
20___ жылғы "_____" ______________
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы күн басындағы қалдық*
_______________________________ теңге ____________________________________
(валюталардың барлық түрлері бойынша)
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы күн соңындағы қалдық*
_______________________________ теңге ____________________________________
(валюталардың барлық түрлері бойынша)
*Айырбастау операцияларын өзге де банк операцияларымен қоса жүргізген кезде толтырылмайды
Өкімнің қолданылуының басталған күні мен уақыты
Басшы өкімінің нөмірі мен күні
USD
EUR
...
Сатып алу
Сату
Сатып алу
Сату
Сатып алу
Сату
20___ жылғы "___" ___________ сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімі
р/с №
Резиденттік белгісі*
Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері**
Клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі
Клиенттің заңды мекенжайы
Шетел валютасының атауы
Валюта сомасы
Операцияны жүргізу уақыты (сағатпен және минутпен) *****
Сатып алынды
Сатылды
шетел валютасымен
Теңгемен ***
шетел валютасымен
Теңгемен ****
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиын-тығы:
Кассир _____________________________________ _________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Ескертпе:

1. _____________ о начале деятельности (об открытии обменного пункта)
_______________ о прекращении деятельности (о закрытии обменного пункта)
_______________ об изменении данных
2. Наименование уполномоченного банка (территориального филиала уполномоченного банка ___________________________________________________________
3. Место нахождения уполномоченного банка (его филиала)
_______________________________________________________________________________
4. Бизнес-идентификационный номер уполномоченного банка (его филиала)
_______________________________________________________________________________
5. Тип обменного пункта:
обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) нужное подчеркнуть
6. Место нахождения обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) ______________________________________________________________________________
7. Количество операционных касс в обменном пункте уполномоченного банка
______________________________________________________________________________
8. Номер и дата свидетельства обменного пункта уполномоченного банка либо письменного подтверждения
______________________________________________________________________________
9. Уполномоченный банк (его филиал) настоящим уведомлением подтверждает, что обменный пункт, расположенный по адресу
___________________________________________________________, соответствует
требованиям Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в
Республике Казахстан (далее – Правила)
Уполномоченное лицо уведомителя:
____________ ____________________________________________________________
(должность)             (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Указания по заполнению приложения 8
При открытии обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченного банка направляется уведомление о начале деятельности обменного пункта с заполнением всех пунктов приложения 8 к Правилам, за исключением пункта 8 настоящего приложения.
При закрытии обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченного банка направляется уведомление о прекращении деятельности обменного пункта уполномоченного банка с заполнением всех пунктов приложения 8 к Правилам.
При изменении обязательных для заполнения сведений, указанных в ранее представленном уведомлении о начале деятельности обменного пункта, направляется уведомление об изменении данных с заполнением всех пунктов приложения 8 к Правилам.
В пункте 6 приложения 8 к Правилам указывается адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе деловых центрах), в зданиях железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных аэропортов, данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок).
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 10
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
Информация для клиентов обменного пункта
__________________________________________________________________________
(наименование и место нахождения юридического лица, имеющего право на осуществление
обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала)
Номер и дата лицензии ____________________________________________
Деятельность настоящего обменного пункта контролируется ____________ филиалом
Национального Банка Республики Казахстан.
При наличии замечаний к работе обменного пункта просьба направлять жалобы по
адресу: ________________________________________________________________________
(почтовый адрес территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан)
Для рассмотрения жалобы просьба сообщить в ней следующие сведения:
фамилию, имя и отчество (при наличии) заявителя;
индивидуальный идентификационный номер;
адрес заявителя;
адрес обменного пункта;
наименование юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций, (его филиала), открывших данный обменный пункт;
содержание жалобы;
дату и время, указывающие, когда обменным пунктом было допущено нарушение;
фамилия, имя и отчество (при наличии) кассира обменного пункта.
Для подачи жалобы необходима подпись заявителя.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 11
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты
Наименование юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций, (его филиала), бизнес-идентификационный номер
________________________________________________________________________
Номер действительного приложения к действительной лицензии уполномоченной организации (свидетельства обменного пункта уполномоченного банка или письменного подтверждения) (после получения уполномоченным банком такого свидетельства или такого подтверждения) ___________________________________ "____"______________20____года
Остаток в операционной кассе обменного пункта на начало дня*
________________________ тенге _____________________________ (по всем видам валют)
Остаток в операционной кассе обменного пункта на конец дня*
________________________ тенге _____________________________ (по всем видам валют)
*Не заполняется при совмещении обменных операций с иными банковскими операциями
Дата и время начала действия распоряжения
Номер и дата распоряжения руководителя
USD
EUR
...
Покупка
Продажа
Покупка
Продажа
Покупка
Продажа
Реестр купленной и проданной наличной иностранной валюты за "____"_________________20____года
№ п/п
Признак резидентства*
Данные документа, удостоверяющего личность клиента**
Индивидуальный идентификационный номер клиента
Юридический адрес клиента
Наименование иностранной валюты
Сумма валюты
Время проведения операции (в часах и минутах) *****
Куплено
Продано
в иностранной валюте
тенге ***
в иностранной валюте
тенге ****
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого по:
Кассир ________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)             (подпись)
Примечание:

* – айырбастау операциясын жүргізген кезде клиент берген құжаттарға сәйкес көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсат негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар), 2 – бейрезидентер үшін;
** – Қағидалардың 51-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайда клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) толтырылады.
*** – сатып алу бағамы бойынша есептеледі;
**** – сату бағамы бойынша есептеледі;
***** – бақылау чегінде көрсетілген операцияны жүргізу уақыты.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
11-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп"
Есепті кезең: 20__ жылғы __________
Индексі: NIV_UB
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті банк (оның филиалы)
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты немесе аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетісіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
___________________________________________________________
уәкілетті банктің (оның филиалының) атауы
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюталар
оның ішінде валюталар түрі бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасының түрін көрсетіңіз)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

* - указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при проведении обменной операции: 1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан), 2 – для нерезидентов;
** - в случаях, предусмотренном в части второй пункта 51 Правил заполняются фамилия, имя и отчество (при наличии) клиента.
*** - исчисляется по курсу покупки;
**** - исчисляется по курсу продажи;
***** - время проведения операции, указанное в контрольном чеке.
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 12
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
Отчетный период: за _________________20 ____года
Индекс: NIV_UB
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк (его филиал)
Куда представляется форма: центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
_________________________________________________________________
наименование уполномоченного банка (его филиала)
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

120
оның ішінде бейрезиденттерге
121
Қолма-қол шетел валютасын сату бойынша операциялар саны
220
оның ішінде сомаға:
бір миллион теңгеге (қоса алғанда) дейін
221
екі миллион теңгеден астам
222
Ең төмен сату бағамы
321
X
X
Ең жоғары сату бағамы
322
X
X
20___ жылғы "____" _____________________
Басшы ____________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Орындаушы _______________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Айырбастау пункттері
арқылы жүргізілген айырбастау
операциялары туралы есеп"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті банк (оның филиалы) Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 11-қосымшасына сәйкес толтырылатын Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті айдағы деректері бойынша ай сайын жасайды.
4. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген есеп айырысуларда Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 6 және 8-бағандарына сәйкес көрсетілген теңгемен айырбастау операциясының сомасы пайдаланылады.
5. Есептік кезеңде деректер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
6. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін алты ай ішінде енгізіледі.
2. Нысанды толтыру
7. Есептің 1-бағанында уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемі бойынша жиынтық деректер теңгемен есептелінеді.
8. 1-бағанда 110, 111, 120, 121-жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектеніп, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бір мың теңгеге дейін – бірге дейін дөңгелектенеді).
9. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда деректер Америка Құрама Штаттары доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша беріледі, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пунктері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер беріледі.

120
в том числе нерезидентам
121
Количество операций по продаже наличной иностранной валюты
220
в том числе на сумму:
до одного миллиона тенге (включительно)
221
свыше двух миллионов тенге
222
Наименьший курс продажи
321
X
X
Наибольший курс продажи
322
X
X
"____"_______________20____года
Руководитель __________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Исполнитель _________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Отчет об обменных
операциях, проведенных через
обменные пункты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченным банком (его филиалом) по данным за отчетный месяц Реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан.
4. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 6 и 8 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
5. В случае отсутствия данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
6. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.
2. Заполнение Формы
7. В графе 1 отчета предоставляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
8. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120, 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).
9. В графах 2, 3, 4, 5, 6 данные предоставляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.

10. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120, 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде ұсынылады.
Егер айырбастау пунктері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валюталармен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
11. 210, 211, 212, 220, 221, 222-жолдар есептеу бірлігінде толтырылады.
12. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321) жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі, 312 (322) жол бойынша – уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасының бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
13. Осы есепті толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мынадай талаптарды орындау қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;
коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
12-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп"
Есепті кезең: 20__ жылғы __________
Индексі: NIV_UО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты немесе аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетісіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
______________________________________________________________
уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның нөмірі және күні
_________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюта-лар
оның ішінде валюталар түрлері бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасы-ның түрін көрсетіңіз)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

10. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120, 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5, 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
11. Строки 210, 211, 212, 220, 221, 222 заполняются в единицах счета.
12. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге, по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
13. При заполнении данного отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;
строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222.
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 13
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
Отчетный, период: за __________ 20 ___ года
Индекс: NIV_UO
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченная организация (ее филиал)
Куда представляется форма: центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
______________________________________________________________
наименование уполномоченной организации (ее филиала)
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой
______________________________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

(430 > = 431 + 432 + 433 + 434)
430
оның ішінде:
уәкілетті банкке (уәкілетті банктің атауын көрсету) сатылған шетел валютасы
___________________
___________________
___________________
431
уәкілетті банктердің (уәкілетті банктің атауын көрсету) өтелген қарыздары
___________________
___________________
432
айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғаларға сатылған қолма-қол шетел валютасы
433
басқа да шығыстар
434
Есепті кезеңнің соңындағы шетел валютасының қалдығы
(440 = 441 + 442)
440
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол шетел валютасы (айырбастау пункттерінің кассасын қоса алғанда)
441
уәкілетті банктердегі (уәкілетті банктерді көрсету) валюталық шоттардағы шетел валютасы
_______________________
_______________________
442
20___ жылғы "____" ___________
Басшы ____________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Орындаушы _______________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
пошталық мекенжайы, телефон, факс
____________________________________________________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Шетел валютасының
қозғалысы және айырбастау
пункттері арқылы жүргізілген
айырбастау операциялары
туралы есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 56-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 11-қосымшасына сәйкес толтырылатын Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті ай үшін берілген деректері бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.
4. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 6 және 8-бағандарына сәйкес көрсетілген айырбастау операциясының теңгемен сомасы пайдаланылады.
5. Есептік кезеңде деректер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
6. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін алты ай ішінде енгізіледі.

Израсходовано иностранной валюты (430 > = 431+432 + 433 + 434)
430
из них:
продано иностранной валюты уполномоченному банку (указать наименование уполномоченного банка)
___________________
___________________
431
погашено займов уполномоченных банков (указать наименование уполномоченного банка)
___________________
___________________
432
продано наличной иностранной валюты физическим лицам через обменные пункты
433
прочие расходы
434
Остаток иностранной валюты на конец отчетного периода(440 = 441 + 442)
440
в том числе:
наличная иностранная валюта в кассе (включая кассу обменных пунктов)
441
иностранная валюта на валютных счетах в уполномоченных банках (указать уполномоченные банки)
___________________
___________________
442
"____"_______________20____года
Руководитель _________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Исполнитель _______________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
почтовый адрес, телефон, факс____________________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Отчет о движении
иностранной валюты и
обменных операциях,
проведенных через обменные пункты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц Реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.
4. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 6 и 8 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
5. В случае отсутствия данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
6. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.

2. Нысанды толтыру
1 және 2-бөлімдер бойынша
7. Есепті қалыптастыру кезінде теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің тиісінше 6 және 8-бағандарында көрсетілген теңгемен айырбастау операциясы сомасының баламасы пайдаланылады.
8. Есептің 1-бағанында ("Х" белгісімен белгіленген жолдарды қоспағанда) уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемдері бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.
9. 1-бағанда кодтары 110, 111, 120, 121-жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектеніп, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бастап бір мыңға дейінгі – бірге дейін дөңгелектенеді).
10. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда деректер АҚШ доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша беріледі, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер келтіріледі.
11. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120, 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде беріледі.
Егер айырбастау пунктері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валютамен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
12. 210, 211, 212, 220, 221, 222-жолдар шоттың бірлігімен толтырылады.
13. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша одан әрі нөмірленген бағандарда тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321) жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі; 312 (322) жол бойынша – уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
14. Есептің 1 және 2-бөлімдерін толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;
коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол.
3-бөлім бойынша
15. Есептің 3-бөлімінде 1-баған толтырылмайды.
16. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда жолдар бойынша деректер тиісті валютаның мың бірлігімен беріледі.

2. Заполнение Формы
По разделам 1 и 2
7. При формировании отчета в расчетах для данных в тенге используется эквивалент суммы обменной операции в тенге, указанный соответственно в графах 6 и 8 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
8. В графе 1 отчета (за исключением строк, отмеченных знаком "X") представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
9. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120, 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).
10. В графах 2, 3, 4, 5, 6 данные представляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
11. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120, 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5, 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
12. Строки 210, 211, 212, 220, 221, 222 заполняются в единицах счета.
13. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге; по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
14. При заполнении разделов 1 и 2 отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;
строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222.
По разделу 3
15. В разделе 3 отчета графа 1 не заполняется.
16. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам представляются в тысячах единиц соответствующей валюты.

17. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 423 және 433-жолдар бойынша деректер мың бірлікке айналдырылған тиісінше 110 және 120-бағандардағы деректерге тең болуға тиіс.
18. Есептің 3-бөлімін толтырған кезде 2, 3, 4, 5, 6-бағандар және 410, 420, 430, 440-жолдар бойынша одан әрі нөмірленген бағандар бойынша тиісті көрсеткіштердің атауында көрсетілген талаптарды орындау қамтамасыз етіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
13-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын есепке алу журналы
Уәкілетті ұйымның немесе оның филиалының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_________________________________________________
Уәкілетті ұйымның Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған 20 ____ жылғы "____" ______________ лицензиясына қосымшаның нөмірі
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы тазартылған құйма алтынның қалдығы
Құйма алтынның массадағы (грамм) түрлері бойынша саны
күннің басына
күннің соңына
Тазартылған құйма алтынның құнын белгілеу туралы өкімнің күні және қолданысының басталу сәті
Тазартылған құйма алтынның құнын белгілеу туралы басшының өкімінің нөмірі және күні
Массадағы (грамм) түрлері бойынша тазартылған бір құйма алтынның ұлттық валютадағы құны
Сатып алу (массалары бойынша)
Сату (массалары бойынша)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын есепке алу тізілімі 20____жылғы "____"______________
Р/с №
Резиденттік белгісі*
Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері **
Сатып алынды
Сатылды
Операцияны өткізу уақыты (сағаты және минуттары ) *****
Құйма алтынның массасы (грамм)
Теңгемен құны***
Құйма алтынның бірегей нөмірі
Құйма алтынның массасы (грамм)
Теңгемен құны ****
Құйма алтынның бірегей нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиынтығы:
Кассир _____________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
* Ескертпе: – клиент операция жүргізген кезде ұсынған құжатқа сәйкес көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсат негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар), 2 – бейрезиденттер үшін, 0 – өткізу кезінде жеке басын куәландыратын құжат ұсынылмаған 2 (екі) миллион теңгеден (қоса алғанда) кем операциялар үшін;
** – Қағидалардың 73-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайда толтырылады;
*** Ескертпе: – сатып алу құны бойынша есептеледі;
**** Ескертпе: – сату құны бойынша есептеледі;
***** Ескертпе: – бақылау чегінде көрсетілген операцияны өткізу уақыты.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 265 қаулысына
14-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп"
Есепті кезең: 20 ___ жылғы __________ үшін
Индекс: SMSAZ_UO
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты немесе аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 10 (онына) дейін (қоса алғанда)
Нысан
_______________________________________________________________
уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның нөмірі және күні
_______________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жолдың коды
Барлығы теңгемен
Массалары (грамм) бойынша түрлері
А
Б
1
2
3
4
5
6

17. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 423 и 433 должны быть равны данным в строках 110 и 120 соответственно, переведенным в тысячи единиц.
18. При заполнении раздела 3 отчета по графам 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованным графам по строкам 410, 420, 430, 440 обеспечивается выполнение условий, указанных в наименовании соответствующих показателей.
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 15
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
Журнал учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в
слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Наименование уполномоченной организации или ее филиала, бизнес-идентификационный номер _________________________________________
Номер приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан уполномоченной организации________________________ "____"______________20____года
Остаток аффинированного золота в слитках в операционной кассе обменного пункта
Количество слитков по разновидностям в массах (грамм)
на начало дня
на конец дня
Дата и время начала действия распоряжения об установлении стоимости аффинированного золота в слитках
Номер и дата распоряжения руководителя об установлении стоимости аффинированного золота в слитках
Стоимость одного слитка аффинированного золота в национальной валюте по разновидностям в массах (грамм)
Покупка (по массам)
Продажа (по массам)
Реестр учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком за "____"_________________20____года
№ п/п
Признак резидентства*
Данные документа, удостоверяющего личность клиента **
Куплено
Продано
Время проведения операции (в часах и минутах) *****
Масса слитка (грамм)
Стоимость в тенге ***
Уникальный номер слитка
Масса слитка (грамм)
Стоимость в тенге ****
Уникальный номер слитка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого по:
Кассир _______________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
* Примечание: – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при проведении операции: 1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан), 2 – для нерезидентов, 0 – для операций менее 2 (двух) миллионов тенге (включительно), при проведении которых не представлен документ, удостоверяющий личность;
** - заполняется в случае, предусмотренном в части третьей пункта 73 Правил;
*** Примечание: – исчисляется по стоимости покупки;
**** Примечание: – исчисляется по стоимости продажи;
***** Примечание: – время проведения операции, указанное в контрольном чеке.
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 365
Приложение 16
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или)
продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных
Национальным Банком Республики Казахстан"
Отчетный, период: за __________ 20 ___ года
Индекс: SMSAZ_UO
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченная организация (ее филиал)
Куда представляется форма: центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
_______________________________________________________________
наименование уполномоченной организации (ее филиала)
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой _________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Всего в тенге
Разновидности по массам (грамм)
А
Б
1
2
3
4
5
6

3-бөлім. Тазартылған құйма алтынды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сатып алу және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сату бойынша операциялар
Сатылған тазартылған құйма алтынның саны
310
X
Сатып алынған тазартылған құйма алтынның саны
320
X
4-бөлім. Тазартылған құйма алтынмен операциялар бойынша жиынтығы
Есепті кезеңнің басына айырбастау пунктінің кассасындағы тазартылған құйма алтынның қалдығы
410
X
Есепті кезеңнің соңына тазартылған құйма алтынның қалдығы
420
X
20____жылғы "____"_______________
_____________________________________ _________ басшы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
_____________________________________ _________ орындаушы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
пошталық мекенжайы, телефон, факс
_________________________________________________________________
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі шығарған
тазартылған құйма алтынды
сатып алу және (немесе) сату
бойынша айырбастау пункттері
арқылы жүргізілген операциялар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға
қосымша
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 56-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тазартылған құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналының есепті айдағы деректері бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде тазартылған құйма алтынмен операцияларды есепке алу тізілімінің 5 және 8-бағандарына сәйкес көрсетілген операциялардың теңгемен сомасы қолданылады.
5. Есептік кезеңде деректер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
6. Деректерге түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) есепті ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін алты ай ішінде енгізіледі.

Раздел 3. Операции по покупке у Национального Банка Республики Казахстан и продаже Национальному Банку Республики Казахстан аффинированного золота в слитках
Количество проданного аффинированного золота в слитках
310
X
Количество купленного аффинированного золота в слитках
320
X
Раздел 4. Итоги по операциям с аффинированным золотом в слитках
Остаток аффинированного золота в слитках на начало отчетного периода в кассе обменного пункта
410
X
Остаток аффинированного золота в слитках на конец отчетного периода
420
X
"____"_______________20____года
_____________________________________________________________ ____________
руководитель
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
___________________________________________________________________ ____________
исполнитель
(фамилия имя, отчество (при наличии)             (подпись)
почтовый адрес, телефон, факс ____________________________________________________
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Отчет о проведенных
через обменные пункты
операциях по покупке и (или)
продаже аффинированного
золота в слитках, выпущенных
Национальным Банком
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан"
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц журнала учета операций с аффинированным золотом в слитках по форме согласно приложению 16 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.
4. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма операций в тенге, указанная соответственно в графах 5 и 8 Реестра учета операций с аффинированным золотом в слитках.
5. В случае отсутствия данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
6. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.