Нұр-Сұлтан қаласында тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы туралы
Астана қаласы мәслихатының 2019 жылғы 6 наурыздағы № 363/45-VI шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2019 жылғы 10 сәуірде № 1222 болып тіркелді. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 2021 жылғы 24 қарашадағы № 104/15-VII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 24.11.2021 № 104/15-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. Қаулының атауындағы және бүкіл мәтін бойынша "Астана" деген сөз "Нұр-Сұлтан" деген сөзбен ауыстырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 22.09.2020 № 532/72-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 97-бабына, "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 4 мамырдағы № 237 қаулына сәйкес, Нұр-Сұлтан қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Нұр-Сұлтан қаласында тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. 2-қосымшаға сәйкес Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешiм әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы Қ. Әбден
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы Ж. Нұрпейісов
Астана қаласы мәслихатінің
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 363/45-VI шешіміне
1-қосымша
Нұр-Сұлтан қаласында тұрғын үй көмегiн көрсету қағидалары
Ескерту. Қағиданың атауындағы және бүкіл мәтін бойынша "Астана" деген сөз "Нұр-Сұлтан" деген сөзбен ауыстырылды және "тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты)" деген сөздер "кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін" деген сөздермен ауыстырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 22.09.2020 № 532/72-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұр-Сұлтан қаласында тұрғын үй көмегiн көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына, "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына сәйкес әзiрленіп, Нұр-Сұлтан қаласындағы аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібін белгілейді.

О Правилах предоставления жилищной помощи в городе Нур-Султане
Решение маслихата города Астаны от 6 марта 2019 года № 363/45-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 10 апреля 2019 года № 1222. Утратило силу решением маслихата города Нур-Султана от 24 ноября 2021 года № 104/15-VII.
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Нур-Султана от 24.11.2021 № 104/15-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2018 года № 237 "О внесении изменения и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила предоставления жилищной помощи в городе Нур-Султане согласно приложению 1.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению 2.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
Қ. Абден
Секретарь маслихата
города Астаны
Ж. Нурпиисов
Приложение 1
к решению маслихата
города Астаны
от 6 марта 2019 года
№ 363/45-VI
Правила предоставления жилищной помощи в городе Нур-Султане
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления жилищной помощи в городе Нур-Султане (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" и определяют порядок назначения жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) города Нур-Султана.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) аз қамтылған отбасылар (азаматтар) – Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдар;
3) кондоминиум объектісін басқару органы – кондоминиум объектісін басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
4) отбасының (азаматтың) жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағысег тоқсанда отбасы (азамат) кірістерінің жалпы сомасы;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға және жөндеуге, жер учаскесін күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеудің үйге ортақ құралдарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және тексеруге, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалатын, жалпы жиналыстың шешімімен белгіленген ай сайынғы жарналар түріндегі үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері шығыстарының міндетті сомасы, сондай-ақ болашақта кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген түрлерін күрделі жөндеуге жинақталатын ақша;
6) уәкілетті орган – "Нұр-Сұлтан қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау" мемлекеттік мекемесі;
7) шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматтың) бір айда кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының (азаматтың) жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы;

2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее –Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) малообеспеченные семьи (граждане) – лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи;
3) орган управления объектом кондоминиума – физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по управлению объектом кондоминиума;
4) совокупный доход семьи (гражданина) – общая сумма доходов семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
5) расходы на содержание общего имущества объекта кондоминиума – обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, содержание земельного участка, приобретение, установку, эксплуатацию и поверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг, оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов;
6) уполномоченный орган – Государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Нур-Султан" (далее – Управление);
7) доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи (гражданина) в месяц на содержание общего имущества объекта кондоминиума, потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи (гражданина) не более пяти процентов.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 22.09.2020 № 532/72-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен Нұр-Сұлтан қаласында тіркелген және тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға;
2) тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;
3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге беріледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 22.09.2020 № 532/72-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Тұрғын үй көмегінің мөлшері Қағидада белгіленген норма шегінде коммуналдық және басқа да қызметтерге төлеуге тиесілі сома мен осы мақсатқа отбасы шығыстарының шекті жол берілетін деңгейі арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі.
5. Құжаттарды қарау және Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, тұрғын үй көмегін көрсету туралы шешім қабылдау немесе көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру мерзімі Мемлекеттік корпорациядан құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап сегіз жұмыс күнін құрайды.
6. Тұрғын үй көмегін тағайындаған кезде отбасы құрамына бірге тұратын, ортақ шаруашылық жүргізетін және Нұр-Сұлтан қаласында тіркелген отбасының барлық мүшелері ескеріледі.
7. Тұрғын үй көмегiн тағайындау және төлеу жөнiнде жергiлiктi бюджеттiк бағдарламаның әкiмгерi уәкілетті орган болып табылады.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
8. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасы (азамат) (немесе нотариалды куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) тоқсанда бір рет Мемлекеттік корпорацияға және/немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды ұсына отырып өтініш береді:

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Нур-Султане, на оплату:
1) расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилищах или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между подлежащей к оплате суммой коммунальных и иных услуг в пределах норм, установленных Правилами, и предельно допустимым уровнем расходов семьи на эти цели.
5. Срок рассмотрения документов и принятия решения, по форме согласно приложению 2 к Правилам, о предоставлении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе со дня принятия полного пакета документов от Государственной корпорации составляет восемь рабочих дней.
6. При назначении жилищной помощи в составе семьи учитываются все ее члены совместно проживающие, ведущие общее хозяйство и зарегистрированные в городе Нур-Султане.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Администратором местной бюджетной программы по назначению и выплате жилищной помощи является уполномоченный орган.
2. Порядок назначения жилищной помощи
8. Для назначения жилищной помощи семья (гражданин) (либо его представитель по нотариально заверенной доверенности) один раз в квартал подает заявление, по форме согласно приложению 1 к Правилам, в Государственную корпорацию и/или посредством веб-портала "электронного правительства" с предоставлением следующих документов:

1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін түпнұсқасы беріледі);
2) отбасының табысын растайтын құжат. Тұрғын үй көмегін алуға үмiткер отбасының (Қазақстан Республикасы азаматының) жиынтық табысын есептеу тәртiбiн тұрғын үй қатынастары саласындағы уәкілетті орган айқындайды;
3) алып тасталды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 22.09.2020 № 532/72-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4) жылжымайтын мүлiктiң болуы (болмауы) туралы анықтама (тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді қоспағанда);
5) зейнетақы аударымдары туралы анықтама (тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді қоспағанда);
6) жұмыс орнынан немесе жұмыссыз адам ретінде тіркелуі туралы анықтама;
7) балаларға және асырауындағы басқа да адамдарға алименттер туралы мәліметтер;
8) банктік шоты;
9) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шоттар;
10) коммуналдық қызметтерді тұтынуға арналған шоттар;
11) телекоммуникация қызметтері үшін түбіртек-шот немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
12) жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
Осы тармақта көзделмеген құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Отбасы (азамат) (не нотариалды куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) қайта өтініш берген кезде Қағиданың 9-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, отбасының табыстарын растайтын құжаттар мен коммуналдық шығыстарға арналған шоттарын ғана ұсынады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 22.09.2020 № 532/72-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9. Уәкілетті орган отбасы (азамат) (не нотариалды куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс емес екенін анықтау негізінде тұрғын үй көмегін беруден бас тартады және өтініш берілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге "электрондық үкіметтің" веб-порталы не Мемлекеттік корпорация арқылы дәлелді бас тартуды жібереді.
3. Коммуналдық және басқа да қызметтердi тұтыну нормалары
10. Тұрғын үй көмегін тағайындаған кезде мынадай коммуналдық қызмет түрлерінің төлемақысын жасауға шығындар ескеріледі:
1) сумен жабдықтау;

1) документа, удостоверяющего личность заявителя (оригинал представляется для идентификации личности);
2) документа, подтверждающего доходы семьи. Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина Республики Казахстан), претендующей на получение жилищной помощи, определяется уполномоченным органом в сфере жилищных отношений;
3) исключен решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) справки об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (за исключением сведений, получаемых из соответствующих государственных информационных систем);
5) справки о пенсионных отчислениях (за исключением сведений, получаемых из соответствующих государственных информационных систем);
6) справки с места работы либо справки о регистрации в качестве безработного лица;
7) сведений об алиментах на детей и других иждивенцев;
8) банковского счета;
9) счета о размерах ежемесячных взносов на содержание жилого дома (жилого здания);
10) счета на потребление коммунальных услуг;
11) квитанции-счета за услуги телекоммуникаций или копии договора на оказание услуг связи;
12) счета о размере арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предъявленного местным исполнительным органом.
Истребование документов, не предусмотренных настоящим пунктом, не допускается.
При повторном обращении семья (гражданин) (либо его представитель по нотариально заверенной доверенности) представляет только подтверждающие документы о доходах семьи и счета на коммунальные расходы, за исключением случая, предусмотренного пунктом 9 Правил.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Уполномоченный орган отказывает в предоставлении жилищной помощи на основании установления недостоверности документов, представленных семьей (гражданином) (либо его представителем по нотариально заверенной доверенности), и (или) данных (сведений), содержащихся в них, и в течение пяти рабочих дней со дня подачи заявления направляет заявителю мотивированный отказ посредством веб-портала "электронного правительства" либо Государственной корпорации.
3. Нормы потребления коммунальных и иных услуг
10. При назначении жилищной помощи учитываются расходы на оплату следующих видов коммунальных услуг:
1) водоснабжение;

2) кәріз;
3) газбен жабдықтау;
4) электрмен жабдықтау;
5) жылумен жабдықтау;
6) қоқысты әкету;
7) лифт қызметін көрсету.
11. Коммуналдық қызмет тарифтерiн, сондай-ақ олардың Нұр-Сұлтан қаласы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органдармен келiсiлген өзгерiстерiн уәкiлеттi орган коммуналдық қызметтi жеткiзушiлерден сұрау салады.
12. Тұрғын үй көмегiн тағайындағанда өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін тұрғын үй алаңының нормасына Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасымен белгіленген әр адамға он сегіз шаршы метрден норма қабылданады.
Жалғыз басты тұратын аз қамтылған отбасылар (азаматтар) үшін тұрғын үй алаңының нормасына отыз шаршы метр, бiрақ бiр бөлмелi пәтерден кем емес тұрғын үй алаңының нормасы қабылданады.
13. Тұрғын үй көмегiн есептегенде электр қуатын тұтынудың мына мөлшерлемелері қолданылады:
150 Квт.сағ – бір-үш адамнан тұратын отбасы;
200 Квт.сағ – төрт және одан да көп адамдардан тұратын отбасы.
14. Тұрғын үйдің газбен жабдықталмағаны және тамақ дайындау үшін электр тұрмыстық плиталары қолданылатыны жөнiнде тиісті құжат болғанда, белгiленген нормативтерден асқан электр қуатына төленетін төлем, тұрғын үй көмегін алушылардың өтiнiшi бойынша газбен жабдықтау үшін төленетін төлемнің есебіне есептелуі мүмкін, бірақ газбен жабдықтау үшін белгіленген тұтыну нормалары мен тарифтері шегiнде.
4. Отбасының кіріс жиынтығын есептеу
15. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде оның құрамы Қағиданың 6-тармағына сәйкес анықталады.
16. Отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 226 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20498 болып тіркелген) бекітілген Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (Қазақстан Республикасы азаматының) жиынтық табысын есептеу тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 22.09.2020 № 532/72-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. Тұрғын үй көмегін төлеу
17. Тұрғын үй көмегiн төлеудi қаржыландыру Нұр-Сұлтан қаласының бюджетінде тиісті қаржылық жылға қарастырылған қаражат шегiнде жүзеге асырылады.

2) канализация;
3) газоснабжение;
4) электроснабжение;
5) теплоснабжение;
6) мусороудаление;
7) обслуживание лифтов.
11. Тарифы на коммунальные услуги, а также их изменения, согласованные с уполномоченными органами по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по городу Нур-Султану, запрашиваются уполномоченным органом у поставщиков коммунальных услуг.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При назначении жилищной помощи за норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами, принимается норма предоставления жилья, установленная жилищным законодательством Республики Казахстан, восемнадцать квадратных метров на человека.
Для одиноко проживающих малообеспеченных семей (граждан) за норму площади жилья принимается тридцать квадратных метров, но не менее однокомнатной квартиры.
13. При начислении жилищной помощи применяются следующие нормативы потребления электроэнергии:
150 кВт.ч – семья от одного до трех человек;
200 кВт.ч – семья из четырех и более человек.
14. При наличии соответствующего документа о том, что жилище не газифицировано, и для приготовления пищи используются электробытовые плиты, оплата за электроэнергию сверх установленных нормативов может быть зачтена по заявлению получателей жилищной помощи в счет оплаты за газоснабжение, но в пределах норм потребления и тарифов, установленных по газоснабжению.
4. Исчисление совокупного дохода семьи
15. При исчислении совокупного дохода семьи ее состав определяется согласно пункту 6 Правил.
16. Исчисление совокупного дохода семьи (гражданина) осуществляется в соответствии с Порядком исчисления совокупного дохода семьи (гражданина Республики Казахстан), претендующей на получение жилищной помощи, утвержденным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 226 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20498).
Сноска. Пункт 16 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Выплата жилищной помощи
17. Жилищная помощь оказывается в пределах средств, предусмотренных в бюджете города Нур-Султана на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

18. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын сомаларды жинауға және (немесе) күрделі жөндеуге төлеу кезеңінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұрғын үй көмегiн төлеу оны кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге сомалар жинақтау үшін кондоминиум объектісін басқару органының жинақ шотына екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – ЕДБ) бөлiмшелерi арқылы аудару жолымен жүргiзiледi.
Қалалық телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемді ұлғайту бөлігінде коммуналдық қызметтерге, байланыс қызметтеріне ақы төлеу бойынша тұрғын үй көмегін төлеу, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалға берген тұрғын үйді пайдалану үшін жалдау ақысын төлеуге қатысты есептелген сомаларды алушылардың жеке шоттарына ЕДБ бөлімшелері арқылы жүзеге асырылады.
19. Жинақ шотынан қаражатты пайдалану кондоминиум объектісінің органы мен мердігерлер арасындағы келісімшарттардың орындалуын қамтамасыз ету үшін кондоминиум объектісінің (пәтерлерінің) меншік иелерінің жалпы жиналысының шешімі бойынша жүргізіледі.
20. Тұрғын үй көмегін алушы тұтынылған коммуналдық және басқа да қызметтер туралы (екі айдың ішінде) мәліметтерді белгілі бір себептерге байланысты (науқастану, қала шегінен тыс жерде болу) уақытылы ұсынбаған жағдайда және осы себептерді куәландыратын тиісті анықтама бар болған кезінде, көрсетілген кезеңге тұрғын үй көмегін төлейді.
21. Тұрғын үй көмегін аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) жалған мәлімет беру салдарынан артық немесе заңсыз төленген сомасын өндіртіп алу Қазақстан Республикасының заңнамамен белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
22. Басқарма ЕДБ арқылы төленген тұрғын үй көмегінің сомасына ай сайын мониторинг жүргізеді.
Нұр-Сұлтан қаласында тұрғын үй
көмегін көрсету қағидаларына
1-қосымша
Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы өтініш
Мен _______________________________________________________
(Т.А.Ә., туған жылы)
тұрғын үйдің меншік иесі (жалдаушы, қосымша жалдаушы) болып табыламын, жеке куәлік №________________, кім берді _______________________________________________
Нұр-Сұлтан қаласы ___________________________________________________ мекенжайы бойынша тұратын құрамы ____ адамнан тұратын менің отбасыма коммуналдық және есептеу құралының құнын төлеу, өзге де қызметтер төлемі бойынша шығынды өтеу үшін тұрғын үй көмегін тағайындауыңызды сұраймын.
Р/с №
Өтініш беруші отбасының мүшелері Т.А.Ә.
Туған күні
Туыстық қатынастар
Әлеуметтік мәртебесі
1
2
3
4
5
Өтінішке қажетті құжаттарды ___ данада қоса беремін.
Жеке шоттың № _____________ банктің атауы ___________________
Өзгерістер болған жағдайда 10 күннің ішінде ол туралы хабарлауға міндеттенемін.

18. Выплата жилищной помощи на содержание жилого дома (жилого здания) в части оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, производится через отделения банков второго уровня (далее – БВУ) путем ее перечисления на сберегательный счет органу управления объектом кондоминиума для накопления сумм на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума.
Выплата жилищной помощи в части оплаты потребления коммунальных услуг, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к городской сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, производится через отделения БВУ путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей.
19. Использование средств со сберегательного счета производится по решению общего собрания собственников помещений (квартир) объекта кондоминиума для обеспечения исполнения договоров между органом объекта кондоминиума и подрядчиками.
20. В случае несвоевременного представления получателями жилищной помощи сведений о потребленных коммунальных и иных услугах (в течение двух месяцев) по уважительным причинам (болезнь, выезд за пределы города) и при наличии соответствующих справок, подтверждающих эти причины, жилищная помощь выплачивается за указанный период.
21. Взыскание излишне и (или) незаконно выплаченных сумм жилищной помощи по причине предоставления малообеспеченными семьями (гражданами) недостоверных сведений производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
22. Ежемесячно Управление осуществляет мониторинг сумм жилищной помощи, выплаченных через БВУ.
Приложение 1
к Правилам предоставления
жилищной помощи в городе Нур-Султане
Заявление о назначении жилищной помощи
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Я _____________________________________________________________________
(Ф.И.О., год рождения)
являющийся (-аяся) собственником (нанимателем, поднанимателем) жилья, № удостоверения личности _____________, кем выдан_____________________
Прошу назначить моей семье в количестве ____ человек, проживающей по адресу:
город Нур-Султан ________________________________________________________________
жилищную помощь для возмещения затрат по оплате за коммунальные и иные услуги, оплате стоимости прибора учета.
№ п/п
Члены семьи заявителя Ф.И.О.
Дата рождения
Родственные отношения
Социальный статус
1
2
3
4
5
К заявлению прилагаю необходимые документы в количестве ___ штук.
№ лицевого счета _____________ наименование банка ___________________
В случае возникновения изменений обязуюсь в течение 10 дней сообщить о них.

Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190-бабының 1-тармағына, 385-бабының 3-тармағына сәйкес, ұсынылған құжаттардың дұрыстығына жауапкершілікпен таныстым.
200__ жылғы "___" _________ Өтініш иесінің қолы ______________________________
Құжаттарды қабылдады _____________________________________________________
(Құжатты қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
кесу сызығы
Азамат __________________________________________________ тұрғын үй көмегін тағайындау үшін қоса берілген ____ парақ құжатты қабылдады.
200__ жылғы "__" ____ ___________________________________________________
(Құжатты қабылдаған маманның Т.А.Ә.)
Нұр-Сұлтан қаласында тұрғын үй
көмегін көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Нұр-Сұлтан қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі Тұрғын үй көмегін тағайындау жөніндегі комиссия отырысының 20____ жылғы "____"___________ № ____ ШЕШІМІ
Т. А. Ә. __________________________________
Мекен-жайы _____________________________
Мәртебесі_______________________________
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
Есепке сәйкес 20____ жылдың _______ айына
__________ теңге _____ тиын көлемінде тұрғын үй көмегі
Тағайындалсын
Тіркеу № ____________________________________
Ашылды ____________________________________
Комиссия төрағасы ___________________________
Комиссия мүшелері___________________________
____________________________________________
____________________________________________
Бөлім бастығы _______________________________
М.О.
____________________________________________
Астана қаласы мәслихатінің
шешіміне 2-қосымша
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 363/45-VI
Астана қаласы мәслихатінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізілімі
1. Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 387/51-IV "Астана қаласында тұрғын үй көмегін көрсету ережесі туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 652 болып тіркелді, 2010 жылғы 20 қарашада "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
2. Астана қаласы мәслихатының 2012 жылғы 26 маусымдағы № 46/5-V "Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 387/51-ІV "Астана қаласында тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" шешім (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 739 болып тіркелді, 2012 жылғы 4 тамызда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған)..

Об ответственности за достоверность представленных документов в соответствии с пунктом 1 статьи 190, пунктом 3 статьи 385 Уголовного кодекса Республики Казахстан ознакомлен (-а).
"___" _________ 20__ года Подпись заявителя ___________________________
Документы принял _________________________________________________________
(Ф.И.О., должность лица, принявшего документы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
линия отреза
Заявление гр. ________________________________________ с прилагаемыми документами
для назначения жилищной помощи в количестве ____ листов
принято. "__" ____ 20__ года ______________________________________________________
(Ф.И.О. специалиста, принявшего документы)
________________________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам предоставления
жилищной помощи в городе Нур-Султане
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными решением маслихата города Нур-Султана от 22.09.2020 № 532/72-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственное учреждение "Управление занятости и социальной
защиты города Нур-Султан"
Решение заседания Комиссии по назначению жилищной помощи
№ ____ от "____"___________ 20____ года
Ф. И. О. ___________________________
Адрес _____________________________
Статус_____________________________
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях",
Назначить
жилищную помощь за _______ месяц 20____ года
в размере __________ тенге _____ тиына (ов) согласно расчету.
Регистрационный № ________________
Открыт ___________________________
Председатель комиссии _____________
Члены комиссии ___________________
__________________________________
__________________________________
Начальник отдела __________________
М.П.
_________________________________
Приложение 2
к решению маслихата
города Астаны
от 6 марта 2019 года
№ 363/45-VI
Перечень некоторых решений маслихата города Астаны, утративших силу
1. Решение маслихата города Астаны от 22 сентября 2010 года № 387/51-IV "О Правилах предоставления жилищной помощи в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 652, опубликовано 20 ноября 2010 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
2. Решение маслихата города Астаны от 26 июня 2012 года № 46/5-V "О внесении изменений и дополнения в решение маслихата города Астаны от 22 сентября 2010 года № 387/51-IV "О Правилах предоставления жилищной помощи в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 739, опубликовано 4 августа 2012 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").

3. Астана қаласы мәслихатының 2013 жылғы 28 наурыздағы № 119/14-V Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 387/51-ІV "Астана қаласында тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 775 болып тіркелді, 2013 жылғы 9 мамырда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған)..
4. Астана қаласы мәслихатының 2014 жылғы 27 наурыздағы № 222/31-V "Астана қаласында тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 387/51-ІV шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 809 болып тіркелді, 2014 жылғы 6 мамырда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
5. Астана қаласы мәслихатының 2014 жылғы 27 наурыздағы № 225/31-V "Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 811 болып тіркелді, 2014 жылғы 6 мамырда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
6. Астана қаласы мәслихатының 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 291/41-V "Астана қаласында тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 387/51-IV шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 844 болып тіркелді, 2014 жылғы 25 қазанда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
7. Астана қаласы мәслихатының 2015 жылғы 17 шілдедегі № 400/55-V "Астана қаласында тұрғын үй көмегін көрсету қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 387/51-IV шешіміне өзгеріс енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 935 болып тіркелді, 2015 жылғы 22 тамызда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған)..
8. Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 23 маусымдағы № 160/20-VI "Астана қаласында тұрғын үй көмегін көрсету ережесі туралы" Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 387/51-IV шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1115 болып тіркелді, 2017 жылғы 18 шілдеде "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған)..

3. Решение маслихата города Астаны от 28 марта 2013 года № 119/14-V "О внесении изменений и дополнения в решение маслихата города Астаны от 22 сентября 2010 года № 387/51-IV "О Правилах предоставления жилищной помощи в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 775, опубликовано 9 мая 2013 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
4. Решение маслихата города Астаны от 27 марта 2014 года № 222/31-V "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 22 сентября 2010 года № 387/51-IV "О Правилах предоставления жилищной помощи в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 809, опубликовано 6 мая 2014 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
5. Решение маслихата города Астаны от 27 марта 2014 года № 225/31-V "О внесении изменений в некоторые решения маслихата города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 811, опубликовано 6 мая 2014 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
6. Решение маслихата города Астаны от 29 сентября 2014 года № 291/41-V "О внесении изменений и дополнения в решение маслихата города Астаны от 22 сентября 2010 года № 387/51-ІV "О Правилах предоставления жилищной помощи в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 844, опубликовано 25 октября 2014 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
7. Решение маслихата города Астаны от 17 июля 2015 года № 400/55-V "О внесении изменения в решение маслихата города Астаны от 22 сентября 2010 года № 387/51-IV "О Правилах предоставления жилищной помощи в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 935, опубликовано 22 августа 2015 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
8. Решение маслихата города Астаны от 23 июня 2017 года № 160/20-VI "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 22 сентября 2010 года № 387/51-IV "О Правилах предоставления жилищной помощи в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1115, опубликовано 18 июля 2017 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").