Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібін және өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы
Ақмола облысы әкімдігінің 2019 жылғы 28 қазандағы № А-11/512 қаулысы. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 29 қазанда № 7443 болып тіркелді.
"Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдаланудың үлгілік қағидаларын және өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 863 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актiлердi мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 17522 болып тiркелген) сәйкес, Ақмола облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібі;
2) өкілдік шығындардың нормалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақмола облысы әкімінің орынбасары Қ.М.Ыдырысовқа жүктелсін.
3. Осы қаулы Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облысының
әкімі
Е.Маржикпаев
Ақмола облысы әкімдігінің
2019 жылғы "28" қазан
№ А-11/512 қаулысымен
бекітілген
Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібін мен өкілдік шығындардың нормалары (әрі қарай – Тәртіп) жергілікті бюджет есебінен қаражатты өкілдік шығындарға пайдалану тәртібін мен өкілдік шығындардың нормаларын айқындайды.
2. Өкілдік шығындар – тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетте көзделген және шетелдік делегацияларды қабылдауға, отырыстар, конференциялар, кеңестер, семинарлар, салтанатты және ресми іс-шаралар өткізуге бөлінетін қаражат.
Өкiлдік шығындарға:
1) іс-шараларды өткiзу үшiн үй-жайды жалға алу;
2) ресми таңғы ас, түскi ас, кешкi ас, фуршеттер, кофе-брейктер;
3) аудармашылардың қызметтері;
4) автокөлiкпен қызмет көрсету жатады.
5) кәдесыйлар, естелік сыйлықтар сатып алуға;
6) облыстың әкімі рұқсат еткен өзге шығыстарға арналған шығындар жатады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақмола облысы әкімдігінің 30.10.2020 № А-11/551 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі
3. Жергілікті бюджеттен өкілдік шығындарға қаражат бөлу, бюджеттік бағдарлама әкімшісімен құрастырылған, бюджетті жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен келісілген және өкілдік шығындардың нормаларын есепке ала отырып, облыс әкімімен бекітілген іс-шаралар жоспарының негізінде жүзеге асырылады.

Об утверждении Порядка использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат
Постановление акимата Акмолинской области от 28 октября 2019 года № А-11/512. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 29 октября 2019 года № 7443.
В соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 863 "Об утверждении Типовых правил использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17522), акимат Акмолинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты;
2) нормы представительских затрат.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Идрисова К.М.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким Акмолинской области Е.Маржикпаев
Утверждены
постановлением акимата
Акмолинской области
от "28" октября 2019 года
№ А-11/512
Порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат (далее-Порядок) определяет порядок использования средств на представительские затраты и норм представительских затрат за счет средств местного бюджета.
2. Представительские затраты - средства, предусмотренные в местном бюджете на соответствующий финансовый год и используемые для приема иностранных делегаций, проведение заседаний, конференций, совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий.
К представительским затратам относятся:
1) аренда помещения для проведения мероприятия;
2) официальные завтраки, обеды, ужины, фуршеты, кофе-брейки;
3) услуги переводчиков;
4) автотранспортное обслуживание;
5) приобретение сувениров, памятных подарков;
6) иные затраты, разрешенные акимом области.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением акимата Акмолинской области от 30.10.2020 № А-11/551 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 2. Порядок использования средств на представительские затраты
3. Выделение средств из местного бюджета на представительские затраты осуществляется на основании Плана мероприятий, разработанного администратором бюджетной программы, согласованного местным уполномоченным органом по планированию бюджета и утвержденного акимом области, с учетом норм представительских затрат.

4. Өкілдік шығындарға қажеттілік, көрсетілген шығындарды жүзеге асырудың қажеттілігін, негізділігін және орындылығын талдау нәтижелерінің негізінде жүктелген функциялар мен уәкілеттіліктерін орындауды ескере отырып, бюджеттік бағдарламаның әкімшісімен айқындалады.
5. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне өкілдік шығындар үшін қаражат бөлуде келесі құжаттардың болуы негіз болып табылады:
1) іс-шараны өткізу қажеттігінің негіздемесі;
2) ресми делегация келуінің бағдарламасы;
3) іс-шара жоспары;
4) қатысушылар саны туралы деректер;
5) өкілдік шығындардың нормаларына сәйкес шығындардың әрбір бабы бойынша есептерімен шығыстар сметасы және шығындар көлемін растайтын құжаттар (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құнын көрсету арқылы шығындар калькуляциясы, сондай-ақ тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді ұсынатын ұйымдардың деректемелері, прайс-парақтар және өзге де құжаттар);
6) шығындар сметасы бойынша бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті атқарушы органның қорытындысы.
6. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі іс-шара өткізілгеннен кейін 10 күнтізбелік күн ішінде бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті органға бірінші басшының (оны ауыстыратын тұлғаның) қолтаңбасымен өкілдік шығындарға бөлінген қаражатты пайдалану туралы есепті ұсынады, ол мыналарды қамтиды:

4. Потребность в представительских затратах определяется администратором бюджетной программы с учетом выполнения возложенных функций и полномочий на основе результатов анализа необходимости, обоснованности и целесообразности осуществления данных затрат.
5. Основанием для выделения администратору бюджетной программы средств на представительские затраты является наличие следующих документов:
1) обоснование необходимости проведения мероприятия;
2) программа пребывания официальной делегации;
3) план мероприятия;
4) данные о количестве участников;
5) смета расходов с расчетами по каждой статье затрат в соответствии с нормами представительских затрат и документы, подтверждающие объем затрат (калькуляция затрат с указанием стоимости товаров, работ, услуг, а также реквизиты организаций, которые предлагают товары, работы, услуги, прайс-листы и иные документы);
6) заключение местного уполномоченного органа по исполнению бюджета по смете расходов.
6. Администратор бюджетной программы в течение 10 календарных дней после проведения мероприятия представляет местному уполномоченному органу по исполнению бюджета отчет об использовании средств, выделенных на представительские затраты, за подписью первого руководителя (лица, его заменяющего) с приложением:

1) іс-шараны өткізу үшін негіздеме, осы Тәртібінің 5-тармағы, 2) және 4) тармақшаларында қарастырылған шығыстар сметасы мен құжаттар;
2) қатысушылардың нақты санын растайтын құжат;
3) шығыстар сметасы бойынша нақты шығындарды растайтын құжаттардың көшірмелері (сатып алынған тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің құны мен көлемі көрсетілген түбіртектер, есепшот-фактуралар, жүкқұжаттар, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актілері).
Ақмола облысы әкімдігінің

1) основания для проведения мероприятия, сметы расходов и документов, предусмотренных подпунктами 2) и 4) пункта 5 настоящего Порядка;
2) документа, подтверждающего фактическое количество участников;
3) копий документов, подтверждающих фактические затраты по смете расходов (квитанции, счета-фактуры, накладные, акты выполненных работ (оказанных услуг) с указанием стоимости и объема приобретенных товаров, работ и услуг, договора).
Утверждены
постановлением акимата
Акмолинской области

2019 жылғы "28" қазан
№ А-11/512 қаулысымен
бекітілген
Өкілдік шығындардың нормалары
р/б
Өкілдік шығындардың атауы
Құны, теңгемен
1
2
3
1
Іс-шараларды өткiзу үшiн қатысушылардың санына қатысты 200-ге дейін отырғызу орнымен үй-жайды жалға алу
1000 000 дейін
2
Ресми қабылдауларды өткізуге шығындар (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) күніне бір адам есебінен делегациялар үшін жүргізіледі
10 000 дейін
3
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары төрағаларының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының қатысуымен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Хаттамасында қарастырылған қабылдауларды өткізуге шығындар (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас), күніне бір адамға арналған есеп бойынша жүргізіледі
30 000 дейін
4
Келіссөздер, мәдени бағдарлама іс-шаралары кезінде бір күнде бір адамға, аудармашы мен бірге еріп жүрген тұлғаларды қоса алғанда, фуршеттер, кофе-брейктер
1040 дейін
5
Делегацияны қарсы алатын мемлекеттік органның штатында жоқ аудармашының еңбекақысын төлу, сағат сайынғы негізде жүргізіледі.
500 дейін
6
Автомобиль көлігімен делегацияларға қызмет көрсетуге көлік шығындарын төлеу, сағат сайынғы негізде қарастырылады
700 дейін
Ескерту:

от "28" октября 2019 года
№ А-11/512
Нормы представительских затрат
Сноска. Нормы в редакции постановления акимата Акмолинской области от 15.01.2025 № А-1/21 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование представительских затрат
Стоимость, в тенге
1
2
3
1
Аренда помещения для проведения мероприятия до 200 посадочных мест из расчета количества участников
до 2 000 000
2
Затраты на проведение официальных приемов (завтраки, обеды, ужины) производятся для делегаций из расчета на одного человека в день
до 32 500
3
Затраты на проведение приемов (завтраки, обеды, ужины), предусмотренных в Государственном Протоколе Республики Казахстан, с участием Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, председателей палат Парламента Республики Казахстан, Государственного советника Республики Казахстан, Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан из расчета на одного человека в день
до 32 500
4
Фуршеты, кофе-брейки во время переговоров, мероприятий культурной программы на одного человека в день, включая переводчика и сопровождающих лиц
до 2 600
5
Оплата труда переводчика, встречающего делегацию, не состоящего в штате государственного органа, из расчета почасовой оплаты
до 20 000
6
Оплата транспортных затрат на обслуживание делегаций автомобильным транспортом предусматривается из расчета почасовой оплаты
до 25 000
7
Сувениры, памятные подарки
по наименьшей стоимости из предложенных ценовых предложений
8
Иные затраты
по наименьшей стоимости из предложенных ценовых предложений
Примечание:

1. Ресми қабылдаулар кезінде, Қазақстан Республикасы тарапынан қатысушылардың саны шетелдік делегациялар тарапынан қатысушылардың санынан аспауы тиіс.
2. Бес адамнан артық делегация құрамында, делегацияға қызмет көрсетіп бірге еріп жүретін тұлғалар мен аудармашылардың саны делегацияның кем дегенде бес мүшесіне бір аудармашы немесе бірге еріп жүретін тұлға есебінен айқындалады.

1. Во время официальных приемов количество участников со стороны Республики Казахстан не должно превышать количество участников со стороны иностранных делегаций.
2. При составе делегаций свыше пяти человек количество сопровождающих лиц и переводчиков, обслуживающих делегацию (кроме синхронного перевода), определяется из расчета один переводчик или сопровождающий не менее чем на пять членов делегации.