Атбасар аудандық мәслихатының 2017 жылғы 22 ақпандағы № 6С 9/10 "Атбасар ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Атбасар аудандық мәслихатының 2019 жылғы 9 қазандағы № 6С 34/8 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 14 қазанда № 7421 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Атбасар аудандық мәслихатының 2023 жылғы 17 қарашадағы № 8С 9/4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Атбасар аудандық мәслихатының 17.11.2023 № 8С 9/4 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына сәйкес, Атбасар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Атбасар аудандық мәслихатының "Атбасар ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 22 ақпандағы № 6С 9/10 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5835 тіркелген, 2017 жылғы 30 наурызында Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген, Атбасар ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
2-тармақтың 9) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"9) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;";
4-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы орган мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.";
орыс тіліндегі 6-тармаққа өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
7-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:

О внесении изменений в решение Атбасарского районного маслихата от 22 февраля 2017 года № 6С 9/10 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Атбасарского района"
Решение Атбасарского районного маслихата Акмолинской области от 9 октября 2019 года № 6С 34/8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 14 октября 2019 года № 7421. Утратило силу решением Атбасарского районного маслихата Акмолинской области от 17 ноября 2023 года № 8С 9/4
Сноска. Утратило силу решением Атбасарского районного маслихата Акмолинской области от 17.11.2023 № 8С 9/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Типовыми правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504, Атбасарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Атбасарского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Атбасарского района" от 22 февраля 2017 года № 6С 9/10 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5835, опубликовано 30 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде), следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Атбасарского района, утвержденных указанным решением:
подпункт 9) пункта 2 изложить в новой редакции:
"9) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно - территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.";
пункт 6 изложить в новой редакции, текст на казахском языке не изменяется:
"6. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие).";
пункт 7 изложить в новой редакции:

"7. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндердің тізбесі:
1) Жеңіс күні - 9 мамыр (бір рет);
2) Қарттар күні - 1 қазан (бір рет);
3) Мүгедектер күні - қазанның екінші жексенбісі (бір рет);
4) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні - 15 ақпан (мерейтой күндеріне бір рет).";
8-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"8. Әлеуметтік көмек келесі санаттағы алушыларға беріледі:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген басқа тұлғалардың санаттарына;
ең төмен және ең төмен зейнетақы мөлшерінен төмен алатын зейнеткерлерге;
барлық санаттағы мүгедектерге;
көпбалалы отбасыларға;
көпбалалы аналарға және олардың 15 жасқа дейінгі балаларына;
жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстан Демократиялық Республикасына жiберiлген әскери мiндеттiлерге;
ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстан Демократиялық Республикасына жүк жеткiзу үшiн жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерiне;
бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстан Демократиялық Республикасына жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерiне;
Ауғанстан Демократиялық Республикасындағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған жұмысшылар мен қызметшілеріне;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылып шыққан тұлғаларға;
пробация қызметінің есебінде тұрған тұлғаларға;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға);
әлеуметтік мәні бар (туберкулез, онкологиялық аурулар және адамның иммундық тапшылық вирусы) ауруларға шалдыққан тұлғаларға;
колледждерде күндізгі оқу нысаны бойынша ақылы оқитын, ауылдық елді мекендерде тұратын, аз қамтылған және көп балалы отбасылардағы студенттерге.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен қарастырылған негіздер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан, азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру, немесе әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгіленбейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы, орташа табыстың бар болуы.";
9-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"9. Әлеуметтік көмек көрсетіледі:
1) 9 мамыр - Жеңіс күніне:
Ұлы Отан Соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
Ұлы Отан Соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларына;
Ұлы Отан Соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалардың басқа санаттарына;

"7. Перечень памятных дат и праздничных дней, а также кратность оказания социальной помощи:
1) День Победы - 9 мая (единовременно);
2) День пожилых людей - 1 октября (единовременно);
3) День инвалидов - второе воскресенье октября (единовременно);
4) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан - 15 февраля (единовременно к юбилейным датам).";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Социальная помощь предоставляется следующим категориям получателей:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
другим категориям лиц, приравненным к участникам Великой Отечественной войны;
пенсионерам с минимальным и ниже минимального размером пенсии;
инвалидам всех категорий;
многодетным семьям;
многодетным матерям и их детям до 15 лет;
военнообязанным, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Демократическую Республику Афганистан в период ведения боевых действий;
военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшихся в Демократическую Республику Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий;
военнослужащим летного состава, совершавшим вылеты на боевые задания в Демократическую Республику Афганистан с территории бывшего Союза ССР;
рабочим и служащим, обслуживавшим советский воинский контингент в Демократической Республике Афганистан, получившие ранения, контузии или увечья;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы;
лицам, находящимся на учете службы пробации;
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара;
лицам, больным социально - значимыми заболеваниями (туберкулезом, онкологическими заболеваниями и вирусом иммунодефицита человека);
студентам из малообеспеченных и многодетных семей, проживающим в сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально- значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в кратном отношении к прожиточному минимуму.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
9. Социальная помощь предоставляется:
1) ко Дню Победы - 9 мая:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
другим категориям лиц, приравненных к участникам Великой Отечественной войны;

2) Қарттар күніне:
ең төмен және ең төмен зейнетақы мөлшерінен төмен алатын зейнеткерлерге, екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
3) Мүгедектер күніне:
барлық санаттағы мүгедектерге - екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
4) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне (мерейтой күндеріне):
жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстан Демократиялық Республикасына жiберiлген әскери міндеттілерге, бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстан Демократиялық Республикасына жүк жеткiзу үшін жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерiне, бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстан Демократиялық Республикасына жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерiне, бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ауғанстан Демократиялық Республикасындағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданғандарға, бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) отбасына (азаматтарға) өмірлік қиын жағдайы туындағаннан кейін, он екі айдан кешіктірмей берген өтініштері бойынша отбасының (азаматтың) табысына байланыссыз жылына бір рет:
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) келген жағдайда "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Ақмола облысының Төтенше жағдайлар департаменті Атбасар ауданының Төтенше жағдайлар бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесінің анықтамасы негізінде, жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
әлеуметтік мәні бар (туберкулез, онкологиялық аурулар және АИТВ) ауруларға шалдыққан тұлғаларға, денсаулық сақтау органдарында тіркеуде тұратыны туралы медициналық мекеменің анықтамасы негізінде, он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
білім беру мекемесімен жасалған келісім шарт көшірмесі негізінде, жалпы сипаттағы трансферттер есебінен, жылдық оқу құнының жүз пайыздық мөлшерінде, колледждерде күндізгі оқу нысаны бойынша ақылы оқитын ауылдық елді мекендерде тұратын, аз қамтылған және көп балалы отбасылардағы студенттерге, оқу үшін ақысын төлеуге көмек;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылып шыққан тұлғаларға, бес айлық көрсеткіш мөлшерінде;
пробация қызметі есебіндегі тұлғаларға, бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
6) ай сайын коммуналдық қызмет шығындары үшін уәкілетті ұйыммен ұсынылған тізімдерінің негізінде:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер есебінен жүз пайыз мөлшерінде, сумен, канализация, газбен, жылумен, электр қуатымен қамтамасыз ету, қоқыстарды жоюы, телефон байланысы қызметтері, абоненттік төлемақылары үшін, ұсынылған түбіртектерге сәйкес алушының есеп шотына аудару жолымен.
Әлеуметтік көмек Ұлы Отан соғысының қатысушысы немесе мүгедегі пайдаланғанға дейін, олармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне (азаматына) жеңілдіктер көрсетіледі;
екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашисттер мен олардың одақтастары құрған конслагерлердің, геттолардың және басқа да еріксіз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындарына, бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

2) ко Дню пожилых людей:
пенсионерам с минимальным и ниже минимального размером пенсии, в размере двух месячных расчетных показателей;
3) ко Дню инвалидов:
инвалидам всех категорий, в размере двух месячных расчетных показателей;
4) ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан:
военнообязанным, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Демократическую Республику Афганистан в период ведения боевых действий, в размере пяти месячных расчетных показателей;
военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшиеся в Демократическую Республику Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий, в размере пяти месячных расчетных показателей;
военнослужащим летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Демократическую Республику Афганистан с территории бывшего Союза ССР, в размере пяти месячных расчетных показателей;
рабочим и служащим, обслуживавшие советский воинский контингент в Демократической Республике Афганистан, получившие ранения, контузии или увечья, в размере пяти месячных расчетных показателей;
5) один раз в год, семьям (гражданам) при наступлении трудной жизненной ситуации по обращению не позднее двенадцати месяцев после ее наступления, независимо от дохода семьи (гражданина):
в случае причинения ущерба гражданину (семье) вследствие стихийного бедствия или пожара, на основании справки Республиканского государственного учреждения "Отдел по чрезвычайным ситуациям Атбасарского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Акмолинской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан", в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей;
лицам, больным социально-значимыми заболеваниями (туберкулезом, онкологическими заболеваниями и ВИЧ - инфицированным) на основании справки подтверждения медицинского учреждения о регистрации на учете в органах здравоохранения в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
помощь студентам из малообеспеченных и многодетных семей из сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе на оплату за учебу в размере сто процентной стоимости годового обучения на основании копии договора с учебным заведением, за счет трансфертов общего характера;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы, в размере пяти месячных расчетных показателей;
лицам, находящимся на учете в службы пробации, в размере пяти месячных расчетных показателей;
6) ежемесячно на основании списков уполномоченной организации на расходы за коммунальные услуги:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны в размере сто процентов за счет целевых трансфертов, выделяемых из областного бюджета, за водоснабжение, канализацию, газоснабжение, теплоснабжение, мусора удаление, электроснабжение, абонентскую плату за услуги телефонной связи, согласно представленных квитанций путем перечисления на счета получателей.
Социальная помощь предоставляется и на совместно проживающих и прописанных с ними членов семьи (гражданина), на которых льготы распространяются до тех пор, пока ими пользуется участник или инвалид Великой Отечественной войны;
бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны, в размере одного месячного расчетного показателя;

7) бір рет, отбасына (азаматтарға) өмірлік қиын жағдайы туындағанда уәкілетті ұйымның берген тізімдер негізінде өтініш бере отырып, қайтыс болғандарды жерлеуге:
жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстан Демократиялық Республикасына жiберiлген әскери мiндеттiлерге, он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстан Демократиялық Республикасына жүк жеткiзу үшін жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерiне, он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстан Демократиялық Республикасына жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерiне, он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ауғанстан Демократиялық Республикасындағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған, он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
8) табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтың 4 және одан да көп кәмелет жасқа толмаған балалары бар көпбалалы отбасыларға, арыз бойынша, он бес есептік көрсеткіш мөлшерінде жылына бір рет;
9) көпбалалы аналарға және олардың 15 жасқа дейінгі балаларына, қалалық жолаушылар көлігінің маршруттарында жол жүруге - жол билеттері, тоқсан сайын.";
10-тармақ жана редакцияда баяндалсын:
"10. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы органдары бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.";
орыс тіліндегі 11-тармаққа өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы
Ақсеитова С.К.
Атбасар аудандық
мәслихатының хатшысы
Борұмбаев Б.А.
"КЕЛІСІЛДІ"
Атбасар ауданының
әкімі
А.А.Қалжанов

7) единовременно, семьям (гражданам) при наступлении трудной жизненной ситуации с подачей заявления на основании списков уполномоченной организации, на погребение умерших:
военнообязанных, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Демократическую Республику Афганистан в период ведения боевых действий, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
военнослужащих автомобильных батальонов, направлявшиеся в Демократическую Республику Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
военнослужащих летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Демократическую Республику Афганистан с территории бывшего Союза ССР, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
рабочих и служащих, обслуживавшие советский воинский контингент в Демократической Республике Афганистан, получившие ранения, контузии или увечья, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
8) один раз в год, по заявлению, многодетным семьям имеющих 4 и более несовершеннолетних детей, доход которых не превышает величину прожиточного минимума, в размере пятнадцати месячных расчетных показателя;
9) ежеквартально, по заявлению, многодетным матерям и их детям до 15 лет - проездные билеты, на проезд в маршрутах городского пассажирского транспорта.";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.";
пункт 11 изложить в новой редакции, текст на казахском языке не изменяется:
"11. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму города, села, сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к Типовым правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.".
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата
АксеитоваС.К.
Секретарь Атбасарского
районного маслихата
Борумбаев Б.А.
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Атбасарского
района
А.А.Калжанов