"Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 шілдедегі № 375 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 27 қаңтардағы № 39 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 қаңтарда № 19938 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 шілдедегі № 375 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15589 болып тіркелген, 2017 жылғы 14 қыркүйекте Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындық тегін және ақылы негіздерде жүзеге асырылады. Ақылы негізде оқыту құнын ЖОО белгілейді.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша тегін негізде оқуға конкурс шарттарынан өткен әскери кафедралары бар ЖОО студенттері, ал ақылы негізде оқу үшін осылайша конкурс шарттарынан өткен, әскери кафедраға бөлінген орындар санына сәйкес комиссия ұсыным берген студенттер жіберіледі.
Ақылы негізде оқу үшін меншік және бағыныстылық нысанына қарамастан, ЖОО-ның басшысы ҚР ҚМ-мен келісу бойынша әскери кафедралары жоқ басқа ЖОО-лардың студенттерін тарта алады.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Әскери-есептік мамандықтар бойынша әскери кафедраларда студенттерді дайындауға жыл сайынғы қажеттілік есебін ҚР ҚМ-ның ұйымдастыру-жұмылдыру жұмысына жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі жүргізеді және білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшеге қабылдау жылының 1 ақпанына дейін жібереді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қабылдау жоспарын жыл сайын әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше ЖОО-лардың өтінімдері, тиісті әскери-есептік мамандықтар бойынша әскери кафедралар оқу-материалдық базаларының бейіні мен мүмкіндіндіктері негізінде әскери кафедраларда студенттерді дайындаудың жыл сайынғы қажеттілігіне сәйкес әзірлейді.
Қабылдау жоспарын жасау кезінде білім алушылардың санын айқындалған әскери-есептік мамандық бойынша кемінде бір оқу взводын құруға мүмкіндік беретін мәнге дейін жеткізу мақсатында бөлінген орындарды қайта бөлуге жол беріледі.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 июля 2017 года № 375 "Об утверждении Правил военной подготовки по программе офицеров запаса"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 27 января 2020 года № 39. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2020 года № 19938
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 июля 2017 года № 375 "Об утверждении Правил военной подготовки по программе офицеров запаса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15589, опубликован 14 сентября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативно-правовых актов в электронном виде) следующие изменения и дополнения:
в Правилах военной подготовки по программе офицеров запаса, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Военная подготовка по программе офицеров запаса осуществляется на бесплатной и платной основах. Стоимость обучения на платной основе устанавливается ВУЗом.
К обучению на бесплатной основе по государственному заказу допускаются студенты ВУЗов, имеющих военные кафедры, прошедшие условия конкурса, а для обучения на платной основе, студенты, также прошедшие условия конкурса, рекомендованные комиссией в соответствии с количеством мест, выделенных военной кафедре.
Для обучения на платной основе руководителем ВУЗа по согласованию с МО РК, могут привлекаться студенты других ВУЗов, не имеющих военных кафедр, независимо от форм собственности и подчиненности.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Расчет ежегодной потребности подготовки студентов на военных кафедрах по военно-учетным специальностям производится структурным подразделением МО РК, курирующим организационно-мобилизационную работу, и направляется до 1 февраля года набора в структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. План набора ежегодно разрабатывается структурным подразделением, курирующим вопросы военного образования, в соответствии с ежегодной потребностью подготовки студентов на военных кафедрах на основе заявок ВУЗов, профиля и возможностей учебно-материальной базы военных кафедр по соответствующим военно-учетным специальностям.
При формировании плана набора допускается перераспределение выделенных мест с целью доведения количества обучающихся по определенной военно-учетной специальности до значения, позволяющего создать как минимум один учебный взвод.";

мынадай мазмұндағы 8-1 және 8-2-тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. Қабылдау жоспарын ҚР ҚК Бас штабы бастығының жұмылдыру жұмыстарына жетекшілік ететін орынбасарымен және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарымен келісілгеннен кейін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітеді және әскери кафедралар басшыларының атына қабылдау жылының 1 сәуіріне дейін жіберіледі."
8-2. Қабылдау жоспарына өзгерістер мен толықтыруларды осы Қағидалардың 8-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітеді және бекітілгеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде әскери кафедралар басшыларының атына жіберіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Әскери кафедрада оқу үшін студенттерді іріктеуді жыл сайын іріктеу комиссиясы конкурс негізінде Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекіткен қабылдау жоспарына сәйкес жүргізеді.
Әскери кафедраның құжаттарды қабылдауы іріктеу комиссиясының жұмысы басталғанға дейін 10 жұмыс күні бұрын аяқталады.
Әскери кафедрада оқуға студенттерді іріктеу үшін конкурс төрт кезеңде жүзеге асырылады:
бірінші кезең – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 373 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларына және Әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережеге (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11846 болып тіркелген) сәйкес медициналық куәландырудан өту;
екінші кезең – кәсіби-психологиялық тестілеу жүргізу;
үшінші кезең – дене шынықтыру дайындығын тексеру;
төртінші кезең – ҚР ҚМ-мен келісу бойынша ЖОО басшысы жасайтын және бекітетін рейтингілік балл есебіне сәйкес жүзеге асырылатын конкурстық іріктеу.";
мынадай мазұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Іріктеу комиссиясының жұмысы ЖОО-ның академиялық күнтізбесіне сәйкес жазғы сессия аяқталғаннан кейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей басталады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің шешімі бойынша іріктеу комиссиясы жұмысының мерзімдеріне өзгерістер енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Әскери кафедралар іріктеу комиссиясының жұмыс мерзімдері және құрамы бойынша ұсыныстарды ҚР ҚМ-ға қабылдау жылының 1 сәуірінен кешіктірмей жолдайды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Медициналық куәландырудан өту үшін студенттерге әскери кафедрада ресімделген медициналық куәландыру картасы (бұдан әрі – 7-нысан). Студенттерді медициналық куәландыру жергілікті әскери басқару органдарында қабылдау жылының 1 ақпанынан бастап жүргізіледі. Іріктеу конкурсына қатысу үшін медициналық куәландыру нәтижелері іріктеу комиссиясының жұмысы басталғанға дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей әскери кафедраға 7-нысан бойынша ұсынылады.
Медициналық куәландырудан өтпеген студенттер конкурсқа жіберілмейді.".

дополнить пунктами 8-1 и 8-2 следующего содержания:
"8-1. План набора утверждается Министром обороны Республики Казахстан после согласования с заместителем начальника Генерального штаба ВС РК, курирующим мобилизационную работу, и заместителем Министра обороны Республики Казахстан, курирующим вопросы военного образования, и до 1 апреля года отбора направляется в адрес руководителей военных кафедр.
8-2. Изменения и дополнения в План набора утверждаются Министром обороны Республики Казахстан в соответствии с пунктом 8-1 настоящих Правил и в течение 5 рабочих дней после утверждения направляется в адрес руководителей военных кафедр.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Отбор студентов для обучения на военной кафедре проводится ежегодно отборочной комиссией на основе конкурса в соответствии с планом набора, утвержденным Министром обороны Республики Казахстан.
Прием документов военной кафедрой заканчивается за 10 рабочих дней до начала работы отборочной комиссии.
Конкурс для отбора студентов для обучения на военной кафедре осуществляется в четыре этапа:
первый этап – прохождение медицинского освидетельствования в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы и Положением об органах военно-врачебной экспертизы в ВС РК, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 373 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11846);
второй этап – проведение профессионально-психологического тестирования;
третий этап – проверка физической подготовленности;
четвертый этап – конкурсный отбор, осуществляемый в соответствии с расчетом рейтингового балла, составляемым и утверждаемым руководителем ВУЗа по согласованию с МО РК.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Работа отборочной комиссии начинается не позднее 10 рабочих дней после окончания летней сессии, согласно академическому календарю ВУЗа.
Изменения в сроки работы отборочной комиссии вносятся по решению Министра обороны Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Предложения по срокам работы и составу отборочной комиссии направляются военными кафедрами в МО РК не позднее 1 апреля года приема.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Для прохождения медицинского освидетельствования, студентам выдаются на военной кафедре оформленные карты медицинского освидетельствования (далее – форма 7). Медицинское освидетельствование студентов проводится в местных органах военного управления с 1 февраля года приема. Для участия в конкурсном отборе результаты медицинского освидетельствования по форме 7 представляются на военную кафедру не позднее 10 рабочих дней до начала работы отборочной комиссии.
Студенты, не прошедшие медицинское освидетельствование к конкурсу не допускаются.".

2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің білім және ғылым мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
2019 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
2019 жылғы "___" __________

2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан, курирующего вопросы военного образования и науки.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"___" __________ 2019 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"___" __________ 2019 года