Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 қаңтарда № 19957 болып тіркелді.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 77-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.03.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а. Е. Нысанбаев
Қазақстан Республикасы
Экология, геология
және табиғи
ресурстар министрінің
2020 жылғы 31 қаңтардағы
№ 27 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-тармағының 77-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 января 2020 года № 19957.
В соответствии с подпунктом 77-10) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.03.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры).
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра Е. Нысанбаев
Утверждены
приказом Министра
экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 31 января 2020 года № 27
Правила перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 77-10) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.03.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) акваөсіру – балық ресурстарының және басқа да су жануарларының жасанды өсімін молайту және өсіру;
2) балық өсіру – акваөсірудің кәсіпкерлік қызмет мақсатында балықтардың өсімін жасанды молайту және өсіру жөніндегі бағыты;
3) балық өсіру материалы – балық өсіру объектісіне қарай, су айдындарына балық жіберуге арналған дернәсілдер, құртшабақтар, шабақтар және балықтардың жасына байланысты басқа да топтары;
4) балық шаруашылығы – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғаумен, өсімін молайтумен, акваөсірумен, балық өсірумен, балық аулаумен, сондай-ақ қайта өңдеумен және өткізумен байланысты шаруашылық қызмет түрі;
5) балық шаруашылығы субъектісі – қызметінің негізгі бағыты балық шаруашылығын жүргізу болып табылатын жеке және заңды тұлға;
6) биологиялық негiздеме – жануарлар дүниесiн пайдалануға, жануарлар дүниесі объектілерінің жол берілетін аулау мөлшерін анықтауға, сондай-ақ жануарлар дүниесінің объектiлерi мен олардың мекендеу ортасына ықпал етуге қабілетті қызметке арналған ғылыми негiзделген қорытынды;
7) кәсіпшілік балық аулау – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын бір мезгілде көп мөлшерде аулауға мүмкіндік беретін және (немесе) су айдынының (кәсіпшілік аулау құралдарымен) бір бөлігін қамтитын, бөліп тұратын аулау құралдарымен мекендеу ортасынан балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қоюды қамтамасыз ететін кешенді процесс;
8) комиссия – аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша конкурс өткізу қағидаларына және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 18-04/245 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11227 тіркелген) бір облыстың аумағында орналасқан халықаралық және республикалық маңызы бар және жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері құратын конкурстық комиссия (бұдан әрі – комиссия);
9) көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығы (бұдан әрі – КТБӨШ) – табиғи және жасанды су айдындарында ихтиофаунаны толық немесе ішінара ауыстыру арқылы жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі;

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.03.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аквакультура – искусственное воспроизводство и культивирование рыбных ресурсов и других водных животных;
2) рыбоводство – направление аквакультуры по искусственному воспроизводству и культивированию рыб в целях предпринимательской деятельности;
3) рыбопосадочный материал – личинки, молодь, сеголетки и другие возрастные группы рыб в зависимости от объекта рыбоводства, предназначенные для зарыбления водоемов;
4) рыбное хозяйство – вид хозяйственной деятельности, связанный с охраной, воспроизводством, аквакультурой, рыбоводством, рыболовством, а также переработкой и реализацией рыбных ресурсов и других водных животных;
5) субъект рыбного хозяйства – физическое и юридическое лицо, основным направлением деятельности которого является ведение рыбного хозяйства;
6) биологическое обоснование – научно обоснованное заключение на пользование животным миром, определение допустимого объема изъятия объектов животного мира, а также на деятельность, способную повлиять на объекты животного мира и среду их обитания;
7) промысловое рыболовство – комплексный процесс, обеспечивающий изъятие рыбных ресурсов и других водных животных из среды обитания орудиями лова, позволяющими производить одновременно лов большого количества рыбных ресурсов и других водных животных и (или) охватывающими, перегораживающими часть водоема (промысловыми орудиями лова);
8) комиссия – конкурсная комиссия, создаваемая территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа, по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного и республиканского значения, расположенных на территории одной области, и местного значения, в соответствии с Правилами проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационных требований, предъявляемых к участникам конкурса, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 18-04/245 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11227) (далее – комиссия);
9) озерно-товарное рыбоводное хозяйство (далее – ОТРХ) – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в полувольных контролируемых условиях путем полной или частичной замены ихтиофауны в естественных и искусственных водоемах;

10) су айдындарына балық жіберу – өз өсімін өзі молайтатын популяцияларды жасау, балықтардың бағалы, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін сақтау және (немесе) тауарлы өнім алу мақсатында су айдындарына және (немесе) учаскелерге балық өсіру материалы мен балықтар жіберу;
11) тор қоршамада балық өсіру шаруашылығы (бұдан әрі – ТҚБӨШ) – табиғи және жасанды су айдындарында орналасқан және жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда ұстауға мүмкіндік беретін арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 02.06.2021 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру тәртібі
3. Балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізу үшін:
1) КТБӨШ үшін балықтың басымдылығы аз түрлері бар және табиғи балық өнімділігі төмен, шағын көлдер мен су қоймалары, теңіздердің, өзендер мен су қоймаларының бөлінген шығанақтары, жергілікті маңызы бар басқа да оқшауланған су айдындары (немесе) учаскелері;
2) ТҚБӨШ үшін желден және ағыстардан қорғалған балық кәсіпшілігі су айдындарының оқшауланған учаскелер акваториясы (шығанақтар, лимандар) қолданылады.
4. Балық шаруашылығы субъектісі жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның биологиялық негіздемесі болған кезде, кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіру шаруашылығын (акваөсіру) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстырады
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 31.05.2022 № 196 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Балық шаруашылығы субъектісі кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық өсіруді су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру кезінде уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне мынадай құжаттарды ұсынады:

10) зарыбление водоемов – выпуск рыбопосадочного материала и рыбы в водоемы и (или) участки с целью создания самовоспроизводящихся популяций, сохранения ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и (или) получения товарной продукции;
11) садковое рыбоводное хозяйство (далее – СРХ) – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в специальных устройствах (садках), расположенных в естественных и искусственных водоемах и позволяющих содержать их в полувольных контролируемых условиях.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 02.06.2021 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)
3. Для ведения рыбоводства (аквакультуры) используются:
1) для ОТРХ обособленные (изолированные) водоемы (или) участки, населенные преимущественно малоценными видами рыб и имеющие низкую естественную рыбопродуктивность, небольшие озера и водохранилища, отчлененные заливы морей, рек и водохранилищ, другие изолированные водоемы местного значения;
2) для СРХ акватории обособленных участков (заливы, лиманы) рыбопромысловых водоемов, защищенные от ветров и течений.
4. Субъект рыбного хозяйства переводит рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, закрепленные для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры), при наличии биологического обоснования аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.03.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования; внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 31.05.2022 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Субъект рыбного хозяйства при переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры), представляет в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа следующие документы:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру туралы өтініш;
2) биологиялық негіздеме;
3) "Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-04/287 бұйрығымен бекітілген үлгілік нысан бойынша балық шаруашылығы субъектісінің басшысы бекіткен балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспары (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10890 болып тіркелген) (бұдан әрі – даму жоспары).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.03.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттарды қарайды және комиссияның қарауына шығарады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.03.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Комиссия бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды және кәсіпшілік балық аулауды жүргізуге арналған бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөніндегі комиссияның хаттамасын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру бойынша шешім қабылдау үшін жергілікті атқарушы органдарға хаттаманы жібереді.
8. Жергілікті атқарушы орган комиссия хаттамаға қол қойған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тиісті облыстың немесе ауданның шегінде кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөнінде шешім шығарады.
9. Кәсіпшілік балық аулауды және (немесе) шарбақ шаруашылығын жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөніндегі жергілікті атқарушы органның шешімі негізінде бес жұмыс күні ішінде "Аңшылық, балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың үлгі нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 542 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18158 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері мен балық шаруашылығы субъектісі арасында балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт (көл-тауарлы балық өсіру шаруашылығын немесе тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізу кезінде) 49 жыл мерзімге жасалады.

1) заявление о переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) биологическое обоснование;
3) план развития субъектов рыбного хозяйства, утвержденный руководителем субъекта рыбного хозяйства по типовой форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-04/287 "Об утверждении типовой формы плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10890) (далее – План развития).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.03.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней рассматривает документы, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил и выносит на рассмотрение комиссии.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.03.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Комиссия в течение пяти рабочих дней рассматривает представленные документы и направляет протокол комиссии по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в местный исполнительный орган для принятия решения по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры).
8. Местный исполнительный орган в течение десяти рабочих дней со дня подписания комиссией протокола выносит решение по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) в пределах соответствующей области или района.
9. На основании решения местного исполнительного органа по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) в течение пяти рабочих дней заключается договор на ведение рыбного хозяйства (при ведении озерно-товарного рыбоводного хозяйства или садкового рыбоводного хозяйства) между территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа и субъектом рыбного хозяйства по форме утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 542 "Об утверждении типовых форм договоров на ведение охотничьего, рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18158) (далее – договор) со сроком на 49 лет.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 02.06.2021 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Су айдындарын және (немесе) учаскелерiн балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізу үшін пайдалануға балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт негіз болып табылады.
11. Жалған және толық емес ақпараттар мен құжаттар пакеті ұсынылмаған жағдайда осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мерзімде кемшіліктерді жою және құжаттарды қарауға қайта енгізу мүмкіндігін бере отырып, балық шаруашылығы субъектісіне жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мерзімде дәлсіздіктер мен кемшіліктер жойылған жағдайда, балық шаруашылығы субъектісі құжаттарды жергілікті атқарушы органға қайта ұсынады.
12. КТБӨШ және ТҚБӨШ өсірілген балықтар мен басқа да су жануарлары балық шаруашылығы субъектісінің меншігі болып табылады.
Кәсіпшілік балық аулауды
жүргізу үшін бекітіп берілген
балық шаруашылығы су
айдындарын және (немесе)
учаскелерін балық өсіруді
(акваөсіруді) жүргізуге арналған
балық шаруашылығы су
айдындарына және (немесе)
учаскелеріне ауыстыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтініш кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру туралы
Ауыстыруды сұраймын ____________________________________________
(су айдыны немесе учаскесінің атауы)
жергілікті атқарушы органның бекітілген қаулысына сәйкес "___" ____________
20__ жылғы № ___ және балық шаруашылығын жүргізу шарты "___" _________
20___ жылғы № _____ балық шаруашылығын жүргізу үшін (акваөсіру).
1. Балық шаруашылығы субъектісі туралы мәлімет:
_________________________________________________________________
(жеке немесе заңды тұлғаның атауы,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_________________________________________________________________
2. Ауыстыру жоспарланған балық шаруашылығын (көлде тауарлы балық өсіру
шаруашылығы, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығы) жүргізу (акваөсіру)
___________________________________________________________
3. Су айдыны немесе учаскесінің балық шаруашылығын жүргізу үшін мәлімделген
мерзімі (акваөсіру) _____________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және жалған мәлімет бергенім үшін
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.
Ақпараттық жүйелерде заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
Берілген күні: "___" ______________ 20___ жылғы.
Балық шаруашылығы субъектісі _____________________________________
(жеке немесе заңды тұлғаның атауы,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қолы _________________
Мөр орны
(жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
Кәсіпшілік балық аулауды
жүргізу үшін бекітіп берілген
балық шаруашылығы су
айдындарын және (немесе)
учаскелерін балық өсіруді
(акваөсіруді) жүргізуге арналған
балық шаруашылығы су
айдындарына және (немесе)
учаскелеріне ауыстыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Хаттама кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді жүргізуге арналған (акваөсіруді) балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөніндегі комиссиялар)
_______________________________________ "___" _________ 20__ жылғы
(елді мекен)

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 02.06.2021 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Основанием использования субъектом рыбного хозяйства рыбохозяйственного водоема и (или) участка для ведения рыбоводства (аквакультуры) является договор.
11. В случае предоставления недостоверной информации и неполного пакета документов, местный исполнительный орган дает письменный мотивированный отказ субъекту рыбного хозяйства в сроки, указанные в пункте 6 настоящих Правил, с предоставлением возможности устранения недостатков и повторного внесения документов на рассмотрение.
В случае устранения недостатков в сроки, указанные в пункте 6 настоящих Правил, субъект рыбного хозяйства повторно предоставляет документы в местный исполнительный орган.
12. Рыбы и другие водные животные, выращенные в ОТРХ и СРХ, являются собственностью субъекта рыбного хозяйства.
Приложение 1
к Правилам перевода
рыбохозяйственных водоемов и
(или) участков, закрепленных
для ведения промыслового
рыболовства, в
рыбохозяйственные водоемы и
(или) участки для ведения
рыбоводства (аквакультуры)
Форма
Заявление о переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)
Прошу перевести ___________________________________________________
(наименование водоема или участка)
закрепленного согласно постановления местного исполнительного органа
от "___" __________ 20___ года № _____ и договора на ведение рыбного хозяйства
от "___" ___________ 20___ года № _____ для ведения рыбоводства (аквакультуры).
1. Сведения о субъекте рыбного хозяйства:
________________________________________________________________________
(наименование физического или юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)) __________________________________________________________
2. Планируемый для перевода вид рыбоводства (аквакультуры) (озерно-товарное рыбоводное
хозяйство, садковое рыбоводное хозяйство) _________________________________
_______________________________________________________________________
3. Заявляемый срок использования рыбохозяйственного водоема и (или) участка для ведения
рыбоводства (аквакультуры) ______________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности
за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Дата подачи: "___" ______________ 20___ года.
Субъект рыбного хозяйства ____________________________________________________
(наименование физического или юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Подпись _______________
Место печати
(за исключением лиц,
являющихся субъектами
частного предпринимательства)
Приложение 2
к Правилам перевода
рыбохозяйственных водоемов и
(или) участков, закрепленных
для ведения промыслового
рыболовства, в
рыбохозяйственные водоемы и
(или) участки для ведения
рыбоводства (аквакультуры)
Форма
Протокол комиссии по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков,
закрепленных для ведения промыслового рыболовства в рыбохозяйственные водоемы
и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)
_________________________________________ "___" _________ 20__ года
(населенный пункт)

1. Комиссияның құрамында:
_____________________________________________ ‒ комиссиия төрағасы;
______________________________________________ ‒ комиссия хатшысы;
комиссия мүшелері:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
құрылған ________________________________________________________
(актіні көрсету, комиссия құру, су айдынын немесе учаскесін
бекіту, құжаттың саны мен нөмірі)
2. Комиссия кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөніндегі ұсынылған құжаттарды қарап және пікір алмасып, ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1) өтініш пен құжаттарды одан әрі қараудан бас тарту (балық шаруашылығы субъектілерінің тізімі, өтініш пен құжаттарды қабылдамау себептерін көрсете отырып, қоса беріледі);
2) кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыруға (балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімі қоса беріледі).
3. Хаттаманың бір данасы шешім қабылдау үшін жергілікті атқарушы органға жіберілсін.
Қолдар:
Комиссия төрағасы: ___________________________________________
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Хатшы: _____________________________________________________

1. Комиссия в составе:
__________________________________________ ‒ председатель комиссии;
_____________________________________________ ‒ секретарь комиссии;
членов комиссии:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
созданная _______________________________________________________
(указать акт, создания комиссии, по закреплению водоема или участка, число и номер документа)
2. Комиссия, рассмотрев представленные документы по переводу рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства в
рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) и
обменявшись мнениями, РЕШИЛА:
1) отклонить от дальнейшего рассмотрения заявления и документов (список субъектов
рыбного хозяйства, с указанием причин отклонения заявления и документов, прилагается);
2) перевести следующие рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, закрепленных для
ведения промыслового рыболовства в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для
ведения рыбоводства (аквакультуры) (список рыбохозяйственных водоемов и (или) участков прилагается).
3. Один экземпляр протокола направить в местный исполнительный орган для принятия решения.
Подписи:
Председатель комиссии: ______________________________________
Члены комиссии:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Секретарь: __________________________________________________