Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 ақпанда № 19987 болып тіркелді.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 46-29) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 02.12.2024 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 3 ақпандағы
№ 35 бұйрығымен бекітілген
Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидалары
1–тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 46-29) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 02.12.2024 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін (бұдан әрі – Тізілім) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары ұсынатын деректердің (мәліметтердің) негізінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – Ведомство) жүргізеді.
Тізілімде объектінің орналасқан жерінің (тұрған жерінің) әкімшілік-аумақтық бірлігі (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан, облыстық маңызы бар қала, ауылдық округ, елді мекен және басқалар), ағымдағы жай-күйі (жұмыс істейді немесе жұмыс істемейді), координаттары, түрі, мөлшері, объектінің баланс ұстаушысы (меншік иесі) көрсетіле отырып, мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар), сібір жарасы көмінділері туралы деректер (мәліметтер) көрсетіледі.

Об утверждении Правил ведения реестра скотомогильников (биотермических ям)
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2020 года № 19987.
В соответствии с подпунктом 46-29) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 02.12.2024 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра скотомогильников (биотермических ям).
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского
хозяйства Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по статистике
Министерства национальной
экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 февраля 2020 года № 35
Правила
ведения реестра скотомогильников (биотермических ям)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра скотомогильников (биотермических ям) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-29) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок ведения реестра скотомогильников (биотермических ям).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 02.12.2024 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Реестр скотомогильников (биотермических ям) (далее – Реестр) ведет ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – Ведомство) по форме согласно приложению к настоящим Правилам на основании данных (сведений), предоставляемых местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
В Реестре отражаются данные (сведения) о скотомогильниках (биотермических ямах), сибиреязвенных захоронениях с указанием административно-территориальной единицы месторасположения (местонахождения) объекта (область, город республиканского значения, столица, район, город областного значения, сельский округ, населенный пункт и другие), текущее состояние (функционирует или не функционирует), координат, тип, размер, балансодержатель объекта (собственность).

2-тарау. Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу тәртібі
3. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары облыстардың жергілікті атқарушы органдарына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тізілімге енгізу үшін мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралы деректерді (мәліметтерді) ұсынады.
4. Облыстардың жергілікті атқарушы органдары мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралы деректерді (мәліметтерді) талдайды және жинақтайды.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары 10 жұмыс күні ішінде Ведомствоға Тізілімде қамтылған объектілер туралы деректердің (мәліметтердің) қалыптастырылуына, енгізілуіне, түзетілуіне, жаңа объектілердің салынуына, табылуына қарай тиісті деректер (мәліметтер) жібереді.
6. Ведомство мал қорымдарына әріптерден және цифрлық символдардан (символдар бір-бірімен қиғаш сызықпен бөлінеді) тұратын нөмір бере отырып әкімшілік-аумақтық бірліктер бөлінісінде мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралы деректерді (мәліметтерді) Тізілімге енгізеді:
бірінші символ – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың литерлік коды;
екінші және үшінші символдар – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) реттік нөмірі;
төртінші-сегізінші символдар – Тізілімдегі реттік нөмір (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша).
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың литерлік коды, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) реттік нөмірі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 7-1/37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10466 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес енгізіледі.
Республикалық маңызы бар қалаларда, астанада мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) нөмірлеу кезінде екінші және үшінші символдарда нөлдер көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 02.12.2024 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ведомство Тізілімді облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына және Ведомствоның тиісті аумақтық бөлімшелеріне жібереді.
Мал қорымдарының
(биотермиялық шұңқырлардың)
тізілімін жүргізу қағидаларына
қосымша

Глава 2. Порядок ведения реестра скотомогильников (биотермических ям)
3. Местные исполнительные органы районов, городов областного значения предоставляют в местные исполнительные органы областей данные (сведения) о скотомогильниках (биотермических ямах) для включения в Реестр по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Местные исполнительные органы областей анализируют и сводят данные (сведения) о скотомогильниках (биотермических ямах).
5. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы в течение 10 (десяти) рабочих дней направляют в Ведомство соответствующие данные (сведения) по мере строительства, обнаружения новых объектов, изменения и корректировки данных (сведений) об объектах, содержащихся в Реестре.
6. Ведомство вносит данные (сведения) о скотомогильниках (биотермических ямах) в Реестр в разрезе административно-территориальных единиц с присвоением номера скотомогильникам (биотермическим ямам), который состоит из буквенных и цифровых символов (символы между собой разделяются косой чертой) включающие:
первый символ – литерный код области, города республиканского значения, столицы;
второй и третьи символы – порядковый номер района (города областного значения);
четвертый – восьмой символы – порядковый номер в Реестре (по области, городу республиканского значения, столицы).
Литерный код области, города республиканского значения, столицы, порядковый номер района (города областного значения) вносится согласно приложению 7 к Правилам присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 7-1/37 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10466).
При нумерации скотомогильников (биотермических ям) в городах республиканского значения, столице во втором и третьем символах указываются нули.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 02.12.2024 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Ведомство направляет Реестр в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы и соответствующие территориальные подразделения Ведомства.
Приложение
к Правилам ведения
реестра скотомогильников
(биотермических ям)
Форма, предназначенная для сбора административных данных

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 02.12.2024 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.gov.kz интернет-ресурста орналастырылған
Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімі
Әкімшілік деректер нысанының индексі: нысан 1-см
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "__" _________
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың әкімдері, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың әкімдері аудандардың жергілікті атқарушы органдарына ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады;
аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары облыстардың жергілікті атқарушы органдарына ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетіне ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды).
Жинау әдісі: электронды түрде.

Сноска. Приложение - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 02.12.2024 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.gov.kz
Реестр скотомогильников (биотермических ям)
Индекс формы административных данных: форма 1-см
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: "___" ____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: акимы поселков, сел, сельских округов,
городов районного значения, местные исполнительные органы районов, городов
областного значения, областей, городов республиканского значения, столицы.
Срок представления формы административных данных:
акимы поселков, сел, сельских округов, городов районного значения представляют
информацию в местные исполнительные органы районов не позднее пятого рабочего
дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
местные исполнительные органы районов, городов областного значения представляют
информацию в местные исполнительные органы областей не позднее десятого
рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения,
столицы представляют информацию в Комитет ветеринарного контроля и надзора
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее пятнадцатого
рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде).
Метод сбора: в электронном виде

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға басшы не тегі мен аты-жөнін көрсете отырып оның міндетін атқаратын адам қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-бөлімнің 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. 1-бөлімнің 2-бағанында Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышына (ӘАОС) сәйкес облыстың, ауданның, ауылдық округтің атауы көрсетіледі.
6. 1-бөлімнің 3-бағанында есепті кезеңдегі мал қорымының (биотермиялық шұңқырдың) нөмірі көрсетіледі.
7. 1-бөлімнің 4-бағанында мал қорымының (биотермиялық шұңқырдың) типі көрсетіледі.
8. 1-бөлімнің 5-бағанында мал қорымының (биотермиялық шұңқырдың) көлемі (шаршы метрлер) көрсетіледі.
9. 1-бөлімнің 6 және 7-бағандарында координаттар (ендік, бойлық) көрсетіледі.
10. 1-бөлімнің 8-бағанында мал қорымының (биотермиялық шұңқырдың) ағымдағы жай-күйі көрсетіледі.
11. 1-бөлімнің 9-бағанында мал қорымының (биотермиялық шұңқырдың) баланс ұстаушысы көрсетіледі.
12. 2-бөлімнің 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
13. 2-бөлімнің 2-бағанында Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышына (ӘАОС) сәйкес облыстың, ауданның, ауылдық округтің атауы көрсетіледі.
14. 2-бөлімнің 3-бағанында есепті кезеңдегі сібір жарасы көмінділерінің нөмірі көрсетіледі.
15. 2-бөлімнің 4-бағанында топырақ пен өсімдіктердің сипаты көрсетіледі.
16. 2-бөлімнің 5-бағанында сібір жарасы көмінділерінің көлемі (шаршы метрлер) көрсетіледі.
17. 2-бөлімнің 6 және 7-бағандарында координаттар (ендік, бойлық) көрсетіледі.
18. 2-бөлімнің 8, 9 және 10-бағандарында сібір жарасы көмінділерінің сипаттамасы (қоршау, айырым белгілері, мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесіне енгізу) көрсетіледі.
19. 2-бөлімнің 11-бағанында сібір жарасы көмінділерінің баланс ұстаушысы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Реестр скотомогильников (биотермических ям)" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 раздела 1 указывается порядковый номер.
5. В графе 2 раздела 1 указывается наименование области, района, сельского округа согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
6. В графе 3 раздела 1 указывается номер скотомогильника (биотермической ямы) за отчетный период.
7. В графе 4 раздела 1 указывается тип скотомогильника (биотермической ямы).
8. В графе 5 раздела 1 указывается размер скотомогильника (биотермической ямы) (квадратные метры).
9. В графах 6 и 7 раздела 1 указываются координаты (широта, долгота).
10. В графе 8 раздела 1 указывается текущее состояние скотомогильника (биотермической ямы).
11. В графе 9 раздела 1 указывается балансодержатель скотомогильника (биотермической ямы).
12. В графе 1 раздела 2 указывается порядковый номер.
13. В графе 2 раздела 2 указывается наименование области, района, сельского округа согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
14. В графе 3 раздела 2 указывается номер сибиреязвенного захоронения за отчетный период.
15. В графе 4 раздела 2 указывается характер почвы и растительности.
16. В графе 5 раздела 2 указывается размер сибиреязвенного захоронения (квадратные метры).
17. В графах 6 и 7 раздела 2 указываются координаты (широта, долгота).
18. В графах 8, 9 и 10 раздела 2 указывается характеристика сибиреязвенного захоронения (ограждение, опознавательные знаки, внесение в информационную систему государственного земельного кадастра).
19. В графе 11 раздела 2 указывается балансодержатель сибиреязвенного захоронения.