Акционерлік қоғам нысанында құрылған авиакомпанияға шетелдік қатысуды (бақылауды) шектеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 28 ақпандағы № 100 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 наурызда № 20088 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 13-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Акционерлік қоғам нысанында құрылған авиакомпанияға шетелдік қатысуды (бақылауды) шектеу жөніндегі қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Индустрия және
инфрақұрылымдық даму министрінің
міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 28 ақпандағы
№ 100 бұйрығымен
бекітілген
Акционерлік қоғам нысанында құрылған авиакомпанияға шетелдік қатысуды (бақылауды) шектеу жөніндегі қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Акционерлік қоғам нысанында құрылған авиакомпанияға шетелдік қатысуды (бақылауды) шектеу жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 13-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және акционерлік қоғам нысанында құрылған авиакомпанияда шетелдіктердің қатысуын (бақылауын) шектеу тәртібін белгілейді.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) авиакомпания – азаматтық әуе кемелерін пайдаланушының сертификаты бар заңды тұлға;
2) авиакомпанияның туынды бағалы қағаздары – базалық активі авиакомпанияның акциялары болып табылатын Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығарылған авиакомпанияның туынды бағалы қағаздары;

Об утверждении Правил по ограничению иностранного участия (контроля) в авиакомпании, созданной в форме акционерного общества
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 28 февраля 2020 года № 100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2020 года № 20088.
В соответствии с подпунктом 13-1) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по ограничению иностранного участия (контроля) в авиакомпании, созданной в форме акционерного общества.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахстан
К. Ускенбаев
Утверждены приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 28 февраля 2020 года № 100
Правила по ограничению иностранного участия (контроля) в авиакомпании, созданной в форме акционерного общества
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по ограничению иностранного участия (контроля) в авиакомпании, созданной в форме акционерного общества (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13-1) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и устанавливают порядок по ограничению иностранного участия (контроля) в авиакомпании, созданной в форме акционерного общества.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) авиакомпания – юридическое лицо, имеющее сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов;
2) производные ценные бумаги авиакомпании – производные ценные бумаги авиакомпании, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства, базовым активом которых являются акции авиакомпании;

3) бұзушылық жасаған акционер – осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулерді бұзған акционер немесе осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулерді бұзған адамның тиімді бақылауындағы акционер;
4) тиімді бақылау – мынадай шарттардың бірі болғанда туындайтын заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын шетелдік ұйымның шешімдерін айқындау мүмкіндігі:
заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын шетелдік ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықты және заңды тұлға сатып алғандарды шегере отырып), қатысу үлестерінің, пайларының не үлестік қатысудың басқа да нысандарының елу пайыздан астамын тікелей және (немесе) жанама түрде иеленгенде, пайдаланғанда және (немесе) билік еткенде;
заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын шетелдік ұйымның басқару органы немесе атқарушы органы құрамының кемінде жартысын тікелей немесе жанама түрде сайлау мүмкіндігінің болуы;
заңнамалық актінің, сот шешімі, шарт күшінің (растайтын құжаттарға) негізінде немесе осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайларда басқаша түрде бір адамның өз бетімен немесе бір не бірнеше адаммен бірлесіп, заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын шетелдік ұйымның шешімдерін тікелей немесе жанама түрде айқындау мүмкіндігінің болуы.
5) шетелдік тұлға – шетелдік заңды тұлға, заңды тұлға болып табылмайтын шетелдік ұйым, шетел азаматы және (немесе) азаматтығы жоқ тұлға.
2-тарау. Акционерлік қоғам нысанында құрылған авиакомпанияға шетелдік қатысуды (бақылауды) шектеу тәртібі
3. Шетелдік тұлға өз бетімен немесе басқа шетелдік тұлғалармен бірге:
1) авиакомпания акцияларының және (немесе) туынды бағалы қағаздарының аталған авиакомпанияның орналастырылған акциялары (авиакомпания өзі сатып алған акцияларды шегергенде) жалпы санынан қырық тоғыз немесе одан көп пайызынан асатын мөлшерін тікелей және (немесе) жанама түрде иелене, пайдалана және (немесе) басқара алмайды;
2) авиакомпанияға қатысты тиімді бақылау жүзеге асырылмайды.
4. Авиакомпания акционері авиакомпанияға өзі, сондай-ақ оған қатысты тиімді бақылау жүргізетін адамдар және тиімді бақылау жүргізетін соңғы иеленушілер туралы ақпаратты ашады.
Егер авиакомпания акционері тікелей және (немесе) жанама түрде өзара үлестес емес және әрқайсысы осындай акционерге қатысты тиімді бақылау жүргізбейтін бірнеше адам иеленетін, пайдаланатын және (немесе) басқаратын заңды тұлға немесе заңды тұлға болып табылмайтын шетелдік ұйым болса, ондай акционер Қазақстан Республикасы немесе Қазақстан Республикасының азаматы акцияларды, қатысу үлестерін, пайларды немесе осындай акционердің басқа да үлестік қатысу нысандарын тікелей және (немесе) жанама түрде иеленетін, пайдаланатын және (немесе) басқаратын барлық жағдайлар туралы ақпаратты авиакомпанияға қосымша ашады.
Осы тармақта көрсетілген акционерлердің ақпаратты ашу тәртібі, мерзімдері және басқа шарттары авиакомпанияның жарғысында айқындалады.

3) нарушивший акционер – акционер, нарушивший ограничения, установленные в пункте 3 настоящих Правил, либо акционер, который находится под эффективным контролем лица, нарушившего ограничения, установленные в пункте 3 настоящих Правил;
4) эффективный контроль – возможность определять решения юридического лица или иностранной организации, не являющейся юридическим лицом, возникающая при наличии одного из следующих условий:
прямое и (или) косвенное владение, пользование и (или) распоряжение более пятьюдесятью процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных юридическим лицом) акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в юридическом лице или иностранной организации, не являющейся юридическим лицом;
наличие возможности прямо или косвенно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа юридического лица или иностранной организации, не являющейся юридическим лицом;
наличие возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами прямо или косвенно определять решения юридического лица или иностранной организации, не являющейся юридическим лицом, на основании законодательного акта, судебного решения, в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, предусмотренных пунктом 17 настоящих Правил.
5) иностранное лицо – иностранное юридическое лицо, иностранная организация, не являющаяся юридическим лицом, иностранец и (или) лицо без гражданства.
Глава 2. Порядок по ограничению иностранного участия (контроля) в авиакомпании, созданной в форме акционерного общества
3. Иностранное лицо не может самостоятельно либо в совокупности с другими иностранными лицами:
1) прямо и (или) косвенно владеть, пользоваться и (или) распоряжаться акциями авиакомпании и (или) производными ценными бумагами авиакомпании в количестве, превышающем сорок девять и более процентов от общего количества размещенных (за вычетом выкупленных самой авиакомпанией) акций указанной авиакомпании;
2) осуществлять эффективный контроль в отношении авиакомпании.
4. Акционер авиакомпании раскрывает авиакомпании информацию о себе, а также о лицах, осуществляющих в отношении него эффективный контроль, до конечных собственников, осуществляющих эффективный контроль.
Если акционер авиакомпании является юридическим лицом или иностранной организацией, не являющейся юридическим лицом, которым (которой) прямо и (или) косвенно владеют, пользуются и (или) распоряжаются несколько лиц, не аффилированных между собой, каждое из которых не осуществляет эффективный контроль в отношении такого акционера, такой акционер дополнительно раскрывает авиакомпании информацию обо всех случаях, при которых Республика Казахстан или гражданин Республики Казахстан прямо и (или) косвенно владеет, пользуется и (или) распоряжается акциями, долями участия, паями либо другими формами долевого участия в таком акционере.
Порядок, сроки и другие условия раскрытия акционерами информации, указанной в настоящем пункте, определяются в уставе авиакомпании.

5. Авиакомпания тоқсан сайын осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес ақпаратты осындай авиакомпанияның акционерлері ашуы тиіс адамдарды тіркейді.
6. Авиакомпания акционері осы Қағидалардың 4-тармағының талаптарына сәйкес авиакомпанияға ақпаратты ішінара немесе толық бермегенде:
1) авиакомпания акционерлері жалпы жиналысының кворумын айқындаған кезде, есепке алынбайды;
2) дауыс беруге және (немесе) авиакомпания акционерлерінің жалпы жиналысында қарастырылатын мәселелерді талқылауға қатыспайды.
7. Авиакомпания акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі қабылданғаннан кейін анықталған авиакомпания акционерінің осы Қағидалардың 4-тармағының талаптарына сәйкес берген ақпараты анық болмаған кезде:
1) дауыс беретін акциялардың көпшілігі (анық емес ақпарат берген акционердің дауыс беретін акцияларын есептемегенде) осындай шешімге дауыс берген жағдайда, "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген авиакомпания акционерлерінің жалпы жиналысымен шешім қабылданған болса кворумның болуы бойынша талаптар сақталған кезде көрсетілген акционердің дауыстарын есептемей акционерлердің жалпы жиналысының шешімі қабылданған болып саналады.
2) анық емес ақпарат ұсынған акционердің дауысы шешуші болса, осы мән-жай авиакомпанияның немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен басқа да мүдделі адамдардың талабы бойынша акционерлердің жалпы жиналысының тиісті шешімін жарамсыз деп тануға негіз болады.
8. Акцияларды сатып алу осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулердің бұзылуына әкелетін болса, авиакомпанияның бастамасы бойынша акционердің келісімімен авиакомпания мұндай сатып алуды жүзеге асырмайды.
9. Осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулерді бұзған жағдайда, бұзушылық жасаған акционер:
1) жасаған бұзушылығы толықтай жойылмағанша авиакомпаниядағы акцияларымен дауыс бермейді;
2) жасаған бұзушылығы толықтай жойылмағанша авиакомпаниядағы акциялары бойынша дивиденттер алмайды;
3) авиакомпанияның директорлар кеңесінен тиісті талапты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде авиакомпаниядағы өзіне тиесілі акцияларды осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулерден төмен деңгейге дейін азайту арқылы жасаған бұзушылығын жояды.
10. Авиакомпанияның директорлар кеңесі бұзушылық жасаған акционерді анықтап, оған осы Қағидалардың 11-16-тармақтарында және авиакомпанияның жарғысында белгіленген тәртіппен осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулердің бұзушылығын жою туралы талапты жібереді.

5. Авиакомпания ведет ежеквартальный учет лиц, информация о которых подлежит раскрытию акционерами такой авиакомпании в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
6. Акционер авиакомпании частично или полностью не представивший авиакомпании информацию согласно требованиям пункта 4 настоящих Правил:
1) не учитывается при определении кворума общего собрания акционеров авиакомпании;
2) не принимает участие в голосовании и (или) обсуждении вопросов, рассматриваемых на общем собрании акционеров авиакомпании.
7. При недостоверности информации, предоставленной акционером авиакомпании согласно требованиям пункта 4 настоящих Правил, выявленной после принятия решения общим собранием акционеров авиакомпании:
1) в случае, если за такое решение проголосовало большинство голосующих акций (без учета голосующих акций акционера, представившего недостоверную информацию), решение общего собрания акционеров считается принятым без учета голосов указанного акционера при соблюдении требований по наличию кворума, при котором решение считается принятым общим собранием акционеров авиакомпании, установленных Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах";
2) в случае, если голос акционера, предоставившего недостоверную информацию, был решающим, данное обстоятельство является основанием для признания недействительным соответствующего решения общего собрания акционеров по требованию авиакомпании, либо иных заинтересованных лиц в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. Авиакомпания не осуществляет выкуп акций с согласия акционера по инициативе авиакомпании, если такой выкуп приведет к нарушению ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил.
9. В случае нарушения ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил, нарушивший акционер:
1) не голосует своими акциями в авиакомпании, до тех пор, пока совершенное нарушение не будет полностью устранено;
2) не получает дивиденды по акциям авиакомпании, до тех пор, пока совершенное нарушение не будет полностью устранено;
3) устраняет совершенное нарушение в течение десяти рабочих дней с даты получения соответствующего требования от совета директоров авиакомпании путем уменьшения принадлежащих ему акций в авиакомпании до уровня, ниже ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил.
10. Совет директоров авиакомпании определяет нарушившего акционера и направляет ему требование об устранении нарушения ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил, в порядке, определенном пунктами 11-16 настоящих Правил и уставом авиакомпании.

11. Авиакомпанияның директорлар кеңесі бұзушылық жасаған акционерді анықтаған күннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей, бұзушылық жасаған акционерге:
1) осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулерді бұзу фактісі туралы;
2) осы Қағидалардың 9-тармағының 3) тармақшасында белгіленген міндетті орындау қажеттілігі туралы;
3) бұзушылық жасаған акционер авиакомпанияның акционерлік капиталында өзінің қатысуын азайтуы тиіс авиакомпания акцияларының саны және осыны орындауға қажетті мерзімі туралы;
4) авиакомпания директорлар кеңесінің пікірі бойынша осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулердің бұзылуына қатысы бар басқа да мәліметтер туралы хабарланатын жазбаша хабарлама (бұдан әрі – Жазбаша хабарлама) жібереді.
12. Бұзушылық жасаған акционерге жазбаша хабарлама жіберу әдісін авиакомпанияның жарғысы айқындайды. Жазбаша хабарламаны электрондық хабарлама арқылы жіберуге болады.
13. Авиакомпанияның директорлар кеңесі осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулерді бұзудың әрбір фактісіне қатысты авиакомпанияның директорлар кеңесіне барлық белгілі (қолжетімді) мән-жайларды жан-жақты, толық және объективті түрде талдау негізінде бұзушылық жасаған акционерді айқындайды.
14. Авиакомпанияның директорлар кеңесі төмендегі жағдайларда авиакомпания акционерін бұзушылық жасаған акционер ретінде таниды:
1) авиакомпания акционері немесе осындай акционерге қатысты тиімді бақылау жүргізетін адам нәтижесінде осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулердің бұзылуы орын алған мәміленің тарапы болып табылады;
2) авиакомпания акционері немесе осындай акционерге қатысты тиімді бақылау жүргізетін адам орындау нәтижесінде осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулердің бұзылуы орын алған сот (төрелік) шешімі бойынша тарап болып табылады;
3) егер авиакомпания "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңының 27-бабына сәйкес орналастырылған акцияларды сатып алғанда және ол осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулердің бұзылуына әкелгенде;
4) авиакомпания акционерінің немесе осындай акционерге қатысты тиімді бақылау жүргізетін адамның әрекеті (әрекетсіздігі) осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулердің бұзылуына әкелетін өзге де жағдайларда.
15. Осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген шектеулерді бұзу жай-күйі бойынша бірнеше оқиғалар болған күні жасалды, олардың әрқайсысы, жеке алғанда, оқиға ретінде танылуы тиіс, оның нәтижесінде көрсетілген бұзушылық жасалса, онда авиакомпанияның директорлар кеңесі бұзушылық жасаған акционерді анықтау туралы шешім қабылдағанда, көрсетілген оқиғалардың орын алуының хронологиялық тәртібін есепке алады.
Бұзушылық жасаған акционерді хронологиялық тәртіппен анықтау мүмкін болмаса, авиакомпанияның директорлар кеңесі өзі негізделген және орындауға болатын деп есептеген бұзушылық жасаған акционерді анықтаудың басқа да өлшемшарттарын қолданады.

11. Не позднее рабочего дня, следующего за днем определения нарушившего акционера, совет директоров авиакомпании направляет нарушившему акционеру письменное уведомление (далее – письменное уведомление), в котором сообщает:
1) о факте нарушения ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил;
2) о необходимости исполнить обязанность, установленную подпунктом 3) пункта 9 настоящих Правил;
3) о количестве акций авиакомпании, на которое нарушивший акционер должен уменьшить свое участие в акционерном капитале авиакомпании, и о сроке, в течение которого это необходимо осуществить;
4) о других сведениях, имеющих по мнению совета директоров авиакомпании отношение к нарушению ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил.
12. Способ направления нарушившему акционеру письменного уведомления определяется уставом авиакомпании. Допускается направление письменного уведомления посредством электронного сообщения.
13. Совет директоров авиакомпании определяет нарушившего акционера на основании всестороннего, полного и объективного анализа всех известных (доступных) совету директоров авиакомпании обстоятельств в отношении каждого факта нарушения ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил.
14. Совет директоров авиакомпании признает акционера авиакомпании нарушившим акционером в следующих случаях:
1) акционер авиакомпании либо лицо, осуществляющее в отношении такого акционера эффективный контроль, является стороной по сделке, в результате которой допущено нарушение ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил;
2) акционер авиакомпании либо лицо, осуществляющее в отношении такого акционера эффективный контроль, является стороной по решению суда (арбитража), в результате исполнения которого допущено нарушение ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил;
3) если авиакомпания осуществила выкуп размещенных акций в соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" и это привело к нарушению ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил;
4) в иных случаях, когда действия (бездействия) акционера авиакомпании либо лица, осуществляющего в отношении такого акционера эффективный контроль, приводят к нарушению ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил.
15. Если нарушение ограничений, установленных в пункте 3 настоящих Правил, было совершено в дату, по состоянию на которую произошло несколько событий, каждое из которых может в отдельности быть признано в качестве события, в результате которого было совершено указанное нарушение, то при принятии решения об определении нарушившего акционера совет директоров авиакомпании учитывает хронологический порядок наступления указанных событий.
Если определение нарушившего акционера в хронологическом порядке невозможно, совет директоров авиакомпании применяет другие критерии определения нарушившего акционера, которые совет директоров авиакомпании сочтет обоснованными и исполнимыми.

16. Авиакомпанияның жарғысы авиакомпанияның директорлар кеңесінің бұзушылық жасаған акционерін анықтау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін қосымша жағдайларды қарастыра алады.
17. Бір адамның өз бетімен немесе бір не бірнеше адаммен бірлесіп заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын шетелдік ұйымның шешімдерін анықтау мүмкіндігінің болуы, Заңның 74-1-бабының ескертпесінде белгіленген жағдайлардан басқа төмендегі жағдайларда туындайды:
төмендегі шарттарды сақтай отырып, заңды тұлғаны немесе заңды тұлға болып табылмайтын шетелдік ұйымды бір тұлғаның (өз бетімен немесе бір не бірнеше тұлғамен бірге) қаржыландыруы:
қаржыландыратын тұлға (тұлғалар) қызметкерлері қаржыландырылатын заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын шетелдік ұйымның басшы қызметкерлері және (немесе) акционерлері (құрылтайшылары, қатысушылары) болып табылады;
алынған қаржыландыру мөлшері қаржыландыратын заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын шетелдік ұйымның меншікті капиталынан асады.
18. Егер авиакомпания акциялары номиналды ұстауда болса, осы Қағидалардың ережелері акциялардың номиналды ұстаушысының клиенті болып табылатын осындай акциялардың иесіне қатысты қолданылады.

16. Устав авиакомпании может предусматривать дополнительные случаи определения советом директоров авиакомпании нарушившего акционера, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
17. Наличие возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица или иностранной организации, не являющейся юридическим лицом, помимо случаев, установленных в примечании к статье 74-1 Закона, возникает в следующих случаях:
финансирование одним лицом (самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами) юридического лица или иностранной организации, не являющейся юридическим лицом, при одновременном соблюдении следующих условий:
руководящими работниками и (или) акционерами (учредителями, участниками) финансируемого юридического лица или иностранной организации, не являющейся юридическим лицом, являются сотрудники финансирующего лица (финансирующих лиц);
размер полученного финансирования превышает собственный капитал финансируемого юридического лица или иностранной организации, не являющейся юридическим лицом.
18. Если акции авиакомпании находятся в номинальном держании, то положения настоящих Правил применяются в отношении собственника таких акций, являющегося клиентом номинального держателя акций.