"Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 26 наурыздағы № 110 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 29 наурыздағы № 114 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 наурызда № 20186 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Президентінің "Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" 2020 жылғы 16 наурыздағы № 286 Жарлығының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлецметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 26 наурыздағы № 110 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20174 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік сақтандыру, базалық әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 110 "Об утверждении Правил осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования на период чрезвычайного положения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2020 года № 114. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2020 года № 20186
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан 16 марта 2020 года № 286 "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 110 "Об утверждении Правил осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования на период чрезвычайного положения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20174) следующие изменения и дополнение:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения.";
Правила осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования на период чрезвычайного положения утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту политики социального страхования, базового социального и пенсионного обеспечения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қоғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 2020 жылғы 26 наурыздан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 29 наурыздағы
№ 114 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 26 наурыздағы
№ 110 бұйрығына
қосымша
Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің "Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" 2020 жылғы 16 наурыздағы № 286 Жарлығының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі – қор) әлеуметтік төлем жүзеге асыралады.

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения возникшие с 26 марта 2020 года.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Приложение к
приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 29 марта 2020 года № 114
Приложение к
приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 марта 2020 года № 110
Правила осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан 16 марта 2020 года № 286 "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" и определяют порядок осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения.
2. Социальная выплата участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения осуществляется из Государственного фонда социального страхования (далее - фонд).

3. Төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем (бұдан әрі – әлеуметтік төлем) келесі санаттарға жүзеге асырылады:
1) шағын және орта кәсіпкерлік субъектісінің жұмыскерлері.
Карантин енгізілген елді мекендерде ірі кәсіпкерлік субъектілерінің жұмыскерлері;
2) дара кәсіпкерлер;
3) жеке практикамен айналысатын адамдар;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлем төлеуші болып табылатын жеке тұлғалар (бұдан әрі – БЖТ төлеуші);
5) нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғалар (бұдан әрі – АҚШ бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар).
4. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген адамдардың тізімін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) штабтар (бұдан әрі – аудандық (қалалық) штабтар) әлеуметтік аударымдар төлеушілер ұсынған ақпарат негізінде айқындайды, олардың құрамына мүдделі мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы өңірлік кәсіпкерлер палатасының және кәсіптік одақтардың аумақтық бірлестіктерінің өкілдері кіреді.
2-тарау. Әлеуметтік төлемді ұйымдастыру тәртібі
5. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген адамдарға әлеуметтік төлем тағайындау жүзеге асырылады.
6. Әлеуметтік төлем:
1) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі өтініш берген күніне дейін он екі ай ішінде ескерілетін БЖТ төлеушілерді қоспағанда, төтенше жағдай енгізілген күнге дейін он екі ай ішінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі жоқ адамдарға;
2) АҚШ бойынша кіріс алатын, төтенше жағдай енгізілген күнге дейін он екі ай ішінде жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі жоқ жеке тұлғаларға тағайындалмайды.
7. Осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген адамдарға төтенше жағдай кезеңінде кірісінен айырылуына байланысты әлеуметтік төлем осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудандық (қалалық) штаб берген қорытынды негізінде тағайындалады.
3-тарау. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау тәртібі
8. Әлеуметтік төлем алу үшін әлеуметтк аударымдар төлеушілер не осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген адамдар жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылған адамдардың тізімін қоса бере отырып жібереді.

3. Социальная выплата осуществляется на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения (далее – социальная выплата) следующим категориям:
1) работникам субъектов малого и среднего предпринимательства.
В населенных пунктах, где введен карантин работникам субъектов крупного предпринимательства;
2) индивидуальным предпринимателям;
3) лицам, занимающимся частной практикой;
4) физическим лицам, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – плательщик ЕСП);
5) физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы (далее - физические лица, получающие доходы по договорам ГПХ).
4. Список лиц, указанных в пункте 3 настоящих Правил, определяется районными (городскими) штабами по вопросам занятости населения (далее – районные (городские) штабы), в состав которых входят представители заинтересованных государственных органов, региональной палаты предпринимателей Республики Казахстан и территориальных объединений профессиональных союзов на основании информации, представленной плательщиками социальных отчислений.
Глава 2. Порядок организации социальной выплаты
5. Назначение социальной выплаты осуществляется лицам, указанным в пункте 3 настоящих Правил.
6. Социальная выплата не назначается:
1) лицам, у которых отсутствует стаж участия в системе обязательного социального страхования в течение двенадцати месяцев до даты введения чрезвычайного положения, за исключением плательщиков ЕСП стаж участия в системе обязательного социального страхования которых учитывается в течение двенадцати месяцев до даты подачи заявления;
2) физическим лицам, получающим доходы по договорам ГПХ, у которых отсутствует стаж участия в накопительной пенсионной системе в течение двенадцати месяцев до даты введения чрезвычайного положения.
7. Социальная выплата лицам, предусмотренным пунктом 3 настоящих Правил, осуществляется на основании заключения выданного районным (городским) штабом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в связи с потерей ими дохода на период действия чрезвычайного положения.
Глава 3. Порядок назначения социальных выплат
8. Для получения социальной выплаты плательщики социальных отчислений либо лица, указанные в пункте 3 настоящих Правил, направляют заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в местный орган по вопросам занятости с приложением списка лиц, потерявших доход в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген адамдар өз бетінше өтініш берген жағдайда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылған адамдардың тізімде осы өтініш берушілер көрсетіледі.
9. "Электрондық үкімет" веб-порталындағы "Электрондық өтініш" сервисі арқылы жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға өтініш беріледі. Өтінішке осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттардың сканерленген версиясын қамтитын электрондық файл қоса беріледі және электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылады.
10. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган өтінішті тіркеген күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде:
1) оны аудандық (қалалық) штабтың қарауына шығарады;
2) аудандық (қалалық) штабтың қорытындысын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжатты қоса бере отырып жібереді.
11. Аудандық (қалалық) штабтың қорытындысында төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылған адамдардың тізбесі айқындалады.
Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжаттардың болмауы қорытынды беруден бас тартуға негіз болып табылады.
12. Әлеуметтік төлем "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылына белгіленген бір ең төменгі жалақы мөлшерінде айқындалады және төтенше жағдай кезеңінде және мынадай:
1) жұмыскер жалақысы сақталмайтын демалыста болған,
2) дара кәсіпкердің, жеке практикамен айналысатын адамның, БЖТ төлеушінің, АҚШ бойынша кіріс алатын жеке тұлғалардың қызметі уақытша тоқтатылған жағдайларда тағайындалады.
Дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам, БЖТ төлеуші, АҚШ бойынша кіріс алатын жеке тұлға үшін қызметінің тоқтатыла тұруын растайтын құжат – оның осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған жазбаша өтініші.
"Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төтенше жағдай ұзартылған жағдайда осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген адамдарға әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім төтенше жағдай кезеңіне ұзартылады.
13. Әлеуметтік төлем төтенше жағдай енгiзiлген күннен бастап тағайындалады.
14. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган қорытынды мен осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжаттарды ұсынған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша 3-тармақта көрсетілген әрбір адам бойынша жеке электрондық іс макетін (бұдан әрі – ЭІМ), міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне немесе жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі туралы анықтаманы, әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасын қалыптастырады.

В случае если заявление подается лицами, указанными в пункте 3 настоящих Правил самостоятельно, в списке лиц, потерявших доход в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения в форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам указываются данные заявителя.
9. Заявление в местный орган по вопросам занятости подается через сервис "Электронное обращение" на веб-портале "Электронного правительства". К заявлению прикладывается электронный файл, содержащий сканированную версию документа, указанного в пункте 8 настоящих Правил и подписывается электронной цифровой подписью.
10. Местный орган по вопросам занятости в течение 1 рабочего дня с даты регистрации заявления:
1) выносит его на рассмотрение районного (городского) штаба;
2) направляет заключение районного (городского) штаба в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) с приложением документа предусмотренного пункта 8 настоящих Правил.
11. В заключении районного (городского) штаба определяется перечень лиц, потерявших доход в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения.
Отказ в выдаче заключения осуществляется при отсутствии документов, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил.
12. Социальная выплата устанавливается в размере одной минимальной заработной платы, устанавливаемой Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год, и назначается на период действия чрезвычайного положения, в том числе если:
1) работник находился в отпуске без сохранения заработной платы,
2) деятельность индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, плательщика ЕСП, физического лица, получающего доходы по договорам ГПХ приостановлена.
Для индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, плательщика ЕСП, физического лица, получающего доходы по договорам ГПХ документом, подтверждающим приостановление деятельности, является его письменное заявление по форме согласно приложению 2 настоящих Правил.
В случае продления действия чрезвычайного положения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О чрезвычайном положении" решение о назначении социальной выплаты лицам, указанным в пункте 3 настоящим Правил, продлевается на период действия чрезвычайного положения.
13. Социальная выплата назначается с даты введения чрезвычайного положения.
14. Отделение Государственной корпорации в течение 1 рабочего дня со дня предоставления местным органом по вопросам занятости заключения и документов, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует электронный макет дела (далее – ЭМД), справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования или накопительной пенсионной системе, проект решения о назначении (либо отказе) в назначении социальной выплаты отдельно по каждому лицу, указанному в пункте 3 по формам, согласно приложениям 4 и 5 настоящих Правил.

ЭІМ-ге осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген адамның жеке басын куәландыратын құжаттың және банк шотының нөмірі туралы мәліметтер, осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжаттың сканерленген көшірмесі енгізіледі.
Қалыптастырылған ЭІМ-ні бөлімше қордың филиалына жібереді.
15. Қор филиалы 1 жұмыс күні ішінде шешім жобасымен ЭІМ-ні қарайды және әлеуметтік төлемдер тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы шешім (бұдан әрі – шешім) қабылдайды.
Осы Қағидалардың 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген шарт болған кезде әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту жүзеге асырылады.
16. Мемлекеттік корпорация Қордың филиалы бекіткен әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы шешімдер негізінде 1 жұмыс күні ішінде тағайындалған әлеуметтік төлемдердің сомаларын әлеуметтік төлемдерге қажеттілікке енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерге қажеттілікті күн сайын қалыптастырады.
17. Қор график бойынша әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін күн сайын Мемлекеттік корпорацияны қаржыландыруды жүргізеді.
18. Мемлекеттік корпорация қаражатты алып, 1 жұмыс күні ішінде графикке сәйкес әлеуметтік төлемдерге арналған төлем тапсырмаларын қалыптастырады және алушылардың банк шоттарына қаражат аудару жолымен алушыларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация және Қор есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей әлеуметтік төлемдердің жүргізілген сомалары, сондай-ақ артық төленген әлеуметтік төлемдер бойынша салыстырып тексеру актісіне қол қояды.
19. Әлеуметтік төлемдер төтенше жағдай кезеңі бойы күн сайын жүзеге асырылады.
20. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылған адамдардың тізімінде мобильді телефон нөмірлері болған кезде Қордың филиалы қабылдаған әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім туралы осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген адамдарға мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы хабарлайды.
21. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемді тағайындау немесе әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешімді бекіткен күннен бастап 1 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде тізімдерді қалыптастырып, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға хабарлама жібереді.
22. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган Мемлекеттік корпорацияның хабарламасын алған күннен бастап 1 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ол туралы әлеуметтік аударымдарды төлеушіні хабардар етеді.
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) штабтың 20__ жылғы __ _________№ __ қорытындысы
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) штаб әлеуметтік аударымдарды төлеушінің өтініші мен оған қоса берген құжаттарын қарап,
1. ________________________________________________________________;
2. _______________________________________________________________;
3. ________________________________________________________________;
(ұйымның атауы/өтініш берушінің Т.А.Ә (бар болса))
Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларының 7 және 1-тармақтары мен ұсынылған құжаттардың негізінде төтенше жағдай кезеңінде қызметінің тоқтатылуына байланысты кірісінен айырылған адамдардың тізбесін айқындау туралы қорытынды шығарады.
Комиссия төрағасы: _______________________________
Комиссия мүшелері: ____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтініш
Жұмыспен қамту жөніндегі
жергілікті органға_____________________________
(аудан, қала)
кімнен _________________________________________________________
(ұйымның атауы/өтініш берушінің Т.А.Ә (бар болса))
Ұйымның/өтініш берушінің мекенжайы: ______________________________________
(аудан, қала)
E-mail ______________________ Телефон ____________________
Төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты әлеуметтік қолдау көрсету мәселесін қарастыруларыңызды сұраймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
Жалған ақпарат және дәйексіз құжаттар беру үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Ұйымның басшысы/өтініш берушінің Т.А.Ә (бар болса)) ________ ________________
Ұйымның мөрі М.О. (бар болса)
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Төтенше жағдай кезеңінде қызметінің тоқтатылуына байланысты кірісінен айырылған адамдардың
____________________________________________________ бойынша тізімі
(атауы, БСН/ЖСН, өтініш берушінің Т.А.Ә (бар болса), орналасқан жері, телефоны)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЖСН
Банктің атауы
Банк шотының нөмірі
Мобильді телефон нөмірі
Жалақы сақталмай тын демалыстың басталу және аяқталу күні (__бастап__қоса алғанға дейін деп көрсету қажет)
Ұйым басшысы/өтініш берушінің Т.А.Ә (бар болса) _______________
(қолы)
Ұйымның мөрі (бар болса)
М.О.
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
4-қосымша
нысан
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне немесе жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі туралы анықтама
__________________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
Жеке шоттың № ______________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _______________________________________
Тегі_________________________________________________________________
Аты ________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _______________________________________________
Төлеушінің атауы
Әлеуметтік аударымдар/міндетті зейнетақы жарналарын төлеу күні
Төлеушінің БСН немесе ЖСН
Әлеуметтік аударымдар
Міндетті зейнетақы жарналары
Кезең (ай және жыл)
Әлеуметтік аударымдар сомасы (теңге)
Міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне/ жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
__________________________________________________________________
(4-бағаннан күнтізбелік айлардың саны)
Жауапты орындаушы:_______________________________________________
Үзіндінің күні мен уақыты:___________________________________________
Шығарылған күні:__________________________________________________
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
5-қосымша
нысан
Коды _______________________
Облыс (қала) _______________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ ______________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірістен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "___" ___________ № ___ ШЕШІМІ
1. Тағайындалсын (бас тартылсын):
Істің № ______________________
Тегі ____________________________________________________________
Аты____________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)___________________________________________
Туған күні __________________ жынысы ____________________________
(күні, айы, жылы)                   (әйел, ер)
Жүгінген күні: 20___ жылғы _________________________________________.
20___ жылғы " "________________жағдай бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне/жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысудың жалпы өтілі _____ай.
20___ жылғы " "_______________ мен 20___ жылғы " "_____________ аралығындағы
төтенше жағдай кезеңінде әлеуметтік төлемнің мөлшері
___________________________________________ сомасында.
(сомасы санмен және сөзбен көрсету қажет)
2. _________(себебі көрсетілсін) әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тартылсын
Филиал басшысы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

В ЭМД вносятся сведения о документе, удостоверяющем личность и о номере банковского счета лица, указанного в пункте 3 настоящих Правил, сканированные копии документов, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил.
Сформированный ЭМД направляется отделением в филиал фонда.
15. Филиал Фонда в течение 1 рабочего дня рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении или отказе в назначении социальных выплат (далее – решение).
Отказ в назначении социальной выплаты осуществляется при наличии условий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 6 настоящих Правил.
16. На основании утвержденных филиалом Фонда решений о назначении социальных выплат, Государственная корпорация в течение 1 рабочего дня обеспечивает включение сумм назначенных социальных выплат в потребность в средствах на социальные выплаты.
Потребность в средствах на социальные выплаты формируется Государственной корпорацией ежедневно.
17. Фонд производит ежедневное финансирование Государственной корпорации для осуществления социальных выплат по графику.
18. Государственная корпорация, получив средства, в течение 1 рабочего дня формирует в соответствии с графиком платежные поручения на выплату социальных выплат и осуществляет социальные выплаты получателям путем зачисления средств на банковские счета получателей.
Государственная корпорация и Фонд не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывают акт сверки по произведенным суммам социальных выплат, а также по возвратам излишне зачисленных (выплаченных) социальных выплат.
19. Социальные выплаты осуществляются ежедневно в период действия режима чрезвычайного положения.
20. Отделение Государственной корпорации информирует лиц, указанных в пункте 3 настоящих Правил о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты при наличии в списках лиц, потерявших доход в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения номера мобильного телефона посредством sms-оповещения на мобильный телефон работника.
21. Отделение Государственной корпорации в срок не позднее 1 рабочего дня с даты утверждения филиалом Фонда решения о назначении социальной выплаты или отказе в назначении социальной выплаты формирует списки и направляет уведомление в местный орган по вопросам занятости.
22. Местный орган по вопросам занятости в срок не позднее 1 рабочего дня с даты получения уведомления Государственной корпорации информирует о принятом решении плательщика социальных отчислений.
Приложение 1 к
Правилам осуществления
социальной выплаты
участникам системы
обязательного социального
страхования и физическим
лицам, получающим доходы
по договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные пенсионные
взносы на период чрезвычайного положения
Форма
Заключение районного (городского) штаба по вопросам занятости населения
№ ____ "__" _________ 20__ года
Районный (городской) штаб по вопросам занятости населения, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы
____________________________________________________________________________________________;
(наименование организации/Ф.И.О. (при наличии) заявителя)
на основании пунктов 7 и 11 Правил осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения и представленных документов выносит заключение об определении перечня лиц, потерявших доход в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения.
Председатель комиссии: _______________________________________________
Члены комиссии: _____________________________________________________
________________________________________________________
_____________________________________________________
(подписи) (Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 2 к
Правилам осуществления
социальной выплаты участникам
системы обязательного социального
страхования и физическим лицам,
получающим доходы по договорам
гражданско-правового характера,
предметом которых является
выполнение работ (оказание услуг),
за которых налоговыми агентами
уплачены обязательные пенсионные
взносы на период чрезвычайного положения
Форма
Заявление
В местный орган по вопросам занятости ________________________________________
(район, город)
от _________________________________________________________________________
(наименование организации/Ф.И.О. (при наличии) заявителя)
Адрес организации/заявителя: ________________________________________________
(район, город)
E-mail ______________________________ Телефон ______________________________
Прошу вас рассмотреть вопрос оказания социальной поддержки в связи с потерей дохода, связанной с
ограничениями деятельности в период действия чрезвычайного положения.
Перечень документов, приложенных к заявлению.
1. ___________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. _________________________________________________________________
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных
(поддельных) документов.
Руководитель организации/Ф.И.О. (при наличии) заявителя _____________________       __________
(подпись)
Печать организации М.П. (при наличии)
Приложение 3 к
Правилам осуществления социальной
выплаты участникам системы обязательного
социального страхования и физическим
лицам, получающим доходы по договорам
гражданско-правового характера, предметом
которых является выполнение работ
(оказание услуг), за которых налоговыми
агентами уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
форма
Список лиц, потерявших доход в связи с ограничениям деятельности на
период действия чрезвычайного положения по
____________________________________________________
(наименование, БИН/ИИН, Ф.И.О. (при наличии) заявителя,
местонахождение, телефоны)
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
ИИН
Наименование банка
Номер банковского счета
Номер мобильного телефона
Дата начала и окончания отпуска без сохранения заработной платы (указать с__по__)*
* данная графа заполняется работодателем
Руководитель организации/Ф.И.О. (при наличии) заявителя _________________
(подпись)
Печать организации М.П. (при наличии)
Приложение 4 к
Правилам осуществления социальной
выплаты участникам системы
обязательного социального страхования
и физическим лицам, получающим
доходы по договорам гражданско-правового
характера, предметом которых
является выполнение работ (оказание услуг),
за которых налоговыми агентами
уплачены обязательные пенсионные
взносы на период чрезвычайного положения
форма
Справка
о стаже участия в системе обязательного социального страхования или
накопительной пенсионной системе      __________________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)
Индивидуальный счет № ______________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _______________________
Фамилия_____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при наличии) ________________________________________________
Наименование плательщика
Дата платежа социальных отчислений/обязательных пенсионных взносов
БИН или ИИН плательщика
Социальные отчисления
Обязательные пенсионные взносы
Период (месяц и год)
Сумма социальных отчислений (тенге)
Период (месяц и год)
Сумма обязательных пенсионных взносов
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования/накопительной пенсионной
системе____________________________________________________________________________________
(количество календарных месяцев из графы 4 или 6 прописью)
Среднемесячный доход для исчисления, перерасчета размера социальной выплаты за последние 24
месяца_________________________________________________________________________________
Ответственный исполнитель:___________________________________________
Дата и время выписки:_______________________________________________
Дата распечатки:______________________________________________________
Приложение 5 к
Правилам осуществления социальной
выплаты участникам системы обязательного
социального страхования и физическим
лицам, получающим доходы по договорам
гражданско-правового характера, предметом
которых является выполнение работ
(оказание услуг), за которых налоговыми
агентами уплачены обязательные пенсионные
взносы на период чрезвычайного положения
форма
Код _______________________
Область (город) _______________
РЕШЕНИЕ № ______________
от "____" __________ 20___ г.
Филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по _________________________ области (городу)
о назначении или отказе в назначении социальной выплаты на случай потери
дохода в связи с ограничениями деятельности на
период действия чрезвычайного положения
1. Назначить (отказать):
№ дела ___________________________________________________________________________
Фамилия__________________________________________________________________________
Имя_______________________________________________________________________________
Отчество (при его наличии)___________________________________________________________
Дата рождения ___________________________ пол ______________________________________
(число, месяц, год)                               (жен, муж)
Дата обращения: _________________________________________ 20___ г.
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования/накопительной пенсионной системе
на "_"______ 20___ г. ____ мес.
Размер социальной выплаты на период действия чрезвычайного положения "____" _______ 20___ г.
по "____" __________ 20____ г. в сумме __________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
2. Отказать в назначении социальной выплаты_________(указать причину)
Руководитель филиала
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))