Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 19 наурыздағы № 30 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 сәуірде № 20249 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерін басқару тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру қағидалары бекітілсін.
2. Мынадай:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 17 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13225 болып тіркелген, 2016 жылғы 5 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 17 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 8 тамыздағы № 174 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14253 болып тіркелген, 2016 жылғы 7 қазанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Монетарлық операциялар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил передачи части золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан во внешнее управление
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 30. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2020 года № 20249
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" в целях повышения эффективности управления золотовалютными активами Национального Банка Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила передачи части золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан во внешнее управление.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 17 "Об утверждении Правил передачи части золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан во внешнее управление" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13225, опубликовано 5 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 174 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года №17 "Об утверждении Правил передачи части золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан во внешнее управление" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14253, опубликовано 7 октября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту монетарных операций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 19 наурыздағы
№ 30 қаулысымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 17 маусымдағы № 112 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтынвалюта активтерін басқару жөніндегі инвестициялық стратегиясына (бұдан әрі – Алтынвалюта активтерін басқару жөніндегі инвестициялық стратегия) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) активтерді активтік басқару – кірістіліктің ауытқу өзгермелілігінің мәні (tracking error) 2 (екі) пайыздан асатын басқару түрі;
2) активтерді жетілдірілген индекстік басқару – кірістілік ауытқуының өзгермелілік мәні (tracking error) 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайыздан қоса алғанда 2 (екі) пайызға дейін болатын басқару түрі. Жетілдірілген индекстік басқаруда эталондық портфельдің негізгі көрсеткіштерінен бірқалыпты ауытқуы болжанады;
3) активтерді пассивті (индекстік) басқару – кірістілік ауытқуының өзгермелілік мәні (tracking error) 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайыздан аспайтын басқару түрі;
4) ақпараттық коэффициент (information ratio) – үстеме кірістілік деңгейінің кірістіліктің ауытқу өзгермелілігіне (tracking error) қатынасы;
5) арнайы жүйе – сыртқы басқарушылардың қызметін талдауға қажетті инвестициялық деректер және (немесе) талдамалық деректер базасы бар бағдарламалық қамтамасыз ету және (немесе) арнайы интернет-ресурс;
6) арнайы мандат – активтердің жекелеген сыныптары, басқару түрлері, елдер мен өңірлер деңгейінде бірегей инвестициялық тәсілдерді болжайтын инвестициялау стратегиясын қолдану арқылы активтерді әртараптандыру мақсатында сыртқы басқаруға берілетін мандат;

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 19 марта 2020 года № 30
Правила передачи части золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан во внешнее управление
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи части золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан во внешнее управление (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", Инвестиционной стратегией по управлению золотовалютными активами Национального Банка Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 112, (далее – Инвестиционная стратегия по управлению золотовалютными активами) и определяют порядок передачи части золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) во внешнее управление.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) активное управление активами – вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) превышает 2 (два) процента;
2) усовершенствованное индексное управление активами – вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) составляет от 0,5 (ноль целых пять десятых) до 2 (два) процентов включительно. При усовершенствованном индексном управлении предполагается умеренное отклонение от основных показателей эталонного портфеля;
3) пассивное (индексное) управление активами – вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) не превышает 0,5 (ноль целых пять десятых) процента;
4) информационный коэффициент (information ratio) – отношение уровня сверхдоходности к изменчивости отклонения доходности (tracking error);
5) специализированная система – программное обеспечение и (или) специальный интернет-ресурс, располагающий базой инвестиционных и (или) аналитических данных, необходимой для анализа деятельности внешних управляющих;
6) специализированный мандат – мандат, передаваемый во внешнее управление с целью диверсификации активов путем применения стратегий инвестирования, предполагающих уникальные инвестиционные подходы на уровне отдельных классов активов, видов управления, стран и регионов;

7) әртараптандыру – активтердің нақты сыныбына тән тәуекелдерді төмендету мақсатында оларды қаржы құралдарына және өзге мүлікке орналастыру;
8) балама құралдар – ұзақмерзімді перспективадағы кірістілікті арттыруға арналған активтердің сыныптары (дамушы нарықтардың акциялары (Emerging Market equities), кірістілігі жоғары облигациялар (High Yield Bonds), абсолюттік кірістілік өнімдері (Absolute Return), хедж-қорлар (Hedge Funds), хедж-қорлардың қорлары (Fund of Hedge Funds) және Қорлардың қорлары (Fund of Funds), жеке капитал (Private Equity), тәуекелі жоғары бағалы қағаздар (Distressed Securities), жылжымайтын мүлікке салынатын инвестициялар (Real Estate), инфрақұрылымдық инвестициялар (Infrastructure), тікелей инвестициялар (Strategic investments and co-investments);
9) биржа нарығы – сауда-саттыққа ұйымдық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелері пайдаланылатын қатынастар жиынтығы;
10) жаһандық мандат – инвестициялары бір елдің (нарықтың, өңірдің) шеңберінен шығатын портфель;
11) инвестициялық дью-дилидженс – сыртқы басқарушының инвестициялық қызметінің тиімділігін жан-жақты тексеруге және бағалауға бағытталған талдамалық іс-шаралар кешені;
12) институционалдық инвестор – ақшаны қаржы құралдарына инвестициялауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
13) консультациялық қызмет көрсетудегі активтер – сыртқы басқарушы активтерді инвестициялық басқару бөлігінде клиентке консультация беретін сыртқы басқарушының басқаруындағы активтер;
14) кірістілік ауытқуының өзгермелілігі (tracking error) – портфельдің нарықтық тәуекелінің эталондық портфельге қатысты портфель кірістілігінің эталондық портфель кірістілігінен ауытқуының өзгермелілігін көрсететін негізгі көрсеткіш;
15) мандат – белгілі бір инвестициялық сипаттамалары бар портфель;
16) маржалық шот – клиринг ұйымында ашылатын және мәмілелер бойынша кепілдендіру орналастыру және туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есеп айырысуларды жүргізу мақсатында пайдаланылатын, туынды қаржы құралдарымен операцияларды жүргізуге арналған шот;
17) операциялық дью-дилидженс – сыртқы басқарушының операциялық процесінің тиімділігін жан-жақты тексеруге және бағалауға бағытталған талдамалық іс-шаралар кешені;
18) өңірлік мандат – инвестициялары бір елдің (нарықтың, өңірдің) шеңберінде шоғырландырылған портфель;
19) портфель – қаржы құралдарының жиынтығы, соның ішінде ақша;
20) портфельдік менеджері – клиенттердің активтерін басқаруға жауап беретін тұлға;

7) диверсификация – размещение активов в финансовые инструменты и иное имущество с целью снижения риска, присущего для конкретного класса активов;
8) альтернативные инструменты – классы активов, предназначенные для повышения доходности в долгосрочной перспективе (акции развивающихся рынков (Emerging Market equities), высокодоходные облигации (High Yield Bonds), продукты абсолютной доходности (Absolute Return), хедж-фонды (Hedge Funds), фонды хедж-фондов (Fund of Hedge Funds) и Фонды фондов (Fund of Funds), частный капитал (Private Equity), ценные бумаги с повышенным риском (Distressed Securities), инвестиции в недвижимость (Real Estate), инфраструктурные инвестиции (Infrastructure), прямые инвестиции (Strategic investments and co-investments);
9) биржевой рынок – совокупность отношений с использованием торговых систем организатора торгов, который осуществляет организационное и техническое обеспечение торгов;
10) глобальный мандат – портфель, инвестиции которого выходят за пределы одной страны (рынка, региона);
11) инвестиционный дью-дилидженс – комплекс аналитических мероприятий, направленных на всестороннюю проверку и оценку эффективности инвестиционной деятельности внешнего управляющего;
12) институциональный инвестор – юридическое лицо, осуществляющее инвестирование денег в финансовые инструменты;
13) активы на консультационном обслуживании – активы, находящиеся в управлении у внешнего управляющего, по которым внешний управляющий консультирует клиента в части инвестиционного управления активами;
14) изменчивость отклонения доходности (tracking error) – основной показатель рыночного риска портфеля по отношению к эталонному портфелю, отражающий изменчивость отклонения доходности портфеля от доходности эталонного портфеля;
15) мандат – портфель с определенными инвестиционными характеристиками;
16) маржевой счет – счет для проведения операций с производными финансовыми инструментами, открываемый в клиринговой организации и используемый в целях размещения обеспечения по сделкам и проведения расчетов по операциям с производными финансовыми инструментами;
17) операционный дью-дилидженс – комплекс аналитических мероприятий, направленных на всестороннюю проверку и оценку эффективности операционного процесса внешнего управляющего;
18) региональный мандат – портфель, инвестиции которого сосредоточены в пределах одной страны (рынка, региона);
19) портфель – набор финансовых инструментов, в том числе деньги;
20) портфельный менеджер – лицо, отвечающее за управление активами клиентов;

21) сыртқы басқару – Ұлттық Банктің алтынвалюта активтерінің бір бөлігі (бұдан әрі – алтынвалюта активтерінің бір бөлігі) сыртқы басқарушының инвестициялық басқаруына берілетін активтерді басқару түрі;
22) сыртқы басқарушы – клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды арнайы жүргізетін және өзінің қызметін халықаралық қаржы нарықтарында жүзеге асыратын, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған банк немесе ұйым;
23) сыртқы транзиттік басқару – активтерді таңдағанға және (немесе) тиісті мандат бойынша тағайындалған сыртқы басқарушыға бергенге дейін берілетін активтердің құрылымындағы өзгерістерге байланысты тәуекелдерді азайту мақсатында активтер сыртқы транзиттік басқарушыға берілетін кездегі активтерді басқарудың түрі;
24) сыртқы транзиттік басқарушы – клиенттердің активтерін сыртқы транзиттік басқаруды арнайы жүргізетін және өзінің қызметін халықаралық қаржы нарықтарында жүзеге асыратын, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған банк немесе ұйым;
25) уәкілетті бөлімше –алтынвалюта активтерін (бұдан әрі - алтынвалюта активтері) басқаруды және мониторингін жүзеге асыратын Ұлттық Банк бөлімшесі;
26) Ұлттық Банк басшылығы – Ұлттық Банк Төрағасы, Ұлттық Банк Төрағасының уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасары;
27) үстеме кірістілік деңгейі – нақты қол жеткізілген кірістілік деңгейі мен эталондық портфель кірістілігінің деңгейі арасындағы айырма;
28) форекс операциялары – биржа және биржадан тыс нарықтарда шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату;
29) эталондық портфель – инвестордың стратегиялық мүддесін көрсететін құралдар жиынтығы. Эталондық портфельдің кірістілігі активтерді басқару кірістілігін бағалау кезіндегі шама болады. Эталондық портфель ретінде әлемнің жетекші қаржы компаниялары не Ұлттық Банк әзірлеген және бақылайтын индекстер пайдаланылады.
3. Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін беру сыртқы басқарушыны немесе сыртқы транзиттік басқарушыны таңдау және ақшаны және (немесе) бағалы қағаздарды Ұлттық Банктің кастодиан банктегі (кастодиан банктердегі) сыртқы басқаруға немесе сыртқы транзиттік басқаруға арналған шоттарына аудару рәсімін қамтиды.
Қағидаларда балама құралдар портфелін сыртқы басқаруға беру тәртібі айқындалмайды.
4. Сыртқы басқаруға берілетін алтынвалюта активтерінің жалпы рұқсат етілген лимиті алтынвалюта активтерінің жалпы көлемінің 30 (отыз) пайызынан аспайды.
Бір сыртқы басқарушыға сыртқы басқаруға берілетін алтынвалюта активтерінің жалпы рұқсат етілген лимиті алтынвалюта активтерінің жалпы көлемінің 5 (бес) пайызынан аспайды.

21) внешнее управление – тип управления активами, при котором часть золотовалютных активов Национального Банка (далее – часть золотовалютных активов) передаются в инвестиционное управление внешним управляющим;
22) внешний управляющий – созданный в соответствии с законодательством иностранного государства банк или организация, специализирующийся на инвестиционном управлении активами клиентов и осуществляющий свою деятельность на международных финансовых рынках;
23) внешнее транзитное управление – тип управления активами, при котором активы передаются внешнему транзитному управляющему с целью минимизации рисков в связи с изменениями в структуре передаваемых активов до выбора и (или) передачи активов назначенному внешнему управляющему по соответствующему мандату;
24) внешний транзитный управляющий – созданный в соответствии с законодательством иностранного государства банк или организация, специализирующийся на внешнем транзитном управлении активов клиентов и осуществляющий свою деятельность на международных финансовых рынках;
25) уполномоченное подразделение – подразделение Национального Банка, осуществляющее управление и мониторинг золотовалютными активами Национального Банка (далее - золотовалютные активы);
26) руководство Национального Банка – Председатель Национального Банка, заместитель Председателя Национального Банка, курирующий уполномоченное подразделение;
27) уровень сверхдоходности – разница между фактически достигнутым уровнем доходности и уровнем доходности эталонного портфеля;
28) форексные операции – покупка и (или) продажа иностранной валюты на биржевом и внебиржевом рынках;
29) эталонный портфель – набор инструментов, отражающий стратегические интересы инвестора. Доходность эталонного портфеля служит мерой при оценке доходности управления активами. В качестве эталонного портфеля используются индексы, разработанные и отслеживаемые ведущими мировыми финансовыми компаниями либо Национальным Банком.
3. Передача части золотовалютных активов включает процедуры выбора внешнего управляющего или внешнего транзитного управляющего и перевода денег и (или) ценных бумаг на счета Национального Банка у банка (банков) -кастодиана (кастодианов), предназначенные для внешнего управления или внешнего транзитного управления.
Правила не определяют порядок передачи во внешнее управление портфеля альтернативных инструментов.
4. Общий допустимый лимит золотовалютных активов, передаваемых во внешнее управление, не превышает 30 (тридцать) процентов от общего объема золотовалютных активов.
Общий допустимый лимит золотовалютных активов, передаваемых во внешнее управление одному внешнему управляющему, составляет не более 5 (пять) процентов от общего объема золотовалютных активов.

5. Қағидалардың 4-тармағында көзделген лимит асқан кезде, оның ішінде жұмыс істеп тұрған екі сыртқы басқарушы біріктірілген жағдайда, уәкілетті бөлімше сәйкессіздікті осындай асып кету туындаған күнінен бастап 3 (үш) ай ішінде жояды.
6. Алтынвалюта активтерінің бір бөлігі сыртқы басқаруға:
1) басқару түрлерімен байланысты тәуекелдер деңгейін төмендету;
2) сыртқы басқарушының тәжірибесін, талдамалық материалдарын, зерттеулері мен техникалық ресурстарын пайдалану есебінен алтынвалюта активтерін басқарудың кірістілігін ұлғайту;
3) сыртқы басқарушылардан алынған активтерді басқару саласындағы сараптаманы қолдану және консультациялар есебінен алтынвалюта активтерін басқарудың тиімділігін арттыру;
4) активтерді дербес басқару тәжірибесі жоқ активтердің жаңа сыныптарын енгізу мақсатында беріледі.
7. Сыртқы басқарушы үшін басқарудың түрін (активтік, жетілдірілген индекстік немесе пассивті (индекстік)) және эталондық портфельді таңдау алтынвалюта активтерін басқару жөніндегі инвестициялық стратегияда көзделген алтынвалюта активтерінің бір бөлігін басқару мақсаттарына және шектеулеріне сәйкес нарықтағы ахуалға қарай жүзеге асырылады.
8. Сыртқы басқарушыға немесе сыртқы транзиттік басқарушыға белгіленген комиссиялық сыйақы және (немесе) басқару нәтижелеріне байланысты комиссиялық сыйақы алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге немесе алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімге сәйкес төленеді.
2-тарау. Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру тәртібі
9. Сыртқы басқарушыларды таңдау рәсімін ұйымдастыруды уәкілетті бөлімше өткізеді.
10. Уәкілетті бөлімше Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында, сондай-ақ әлеуетті сыртқы басқарушылар үшін қолжетімді өзге ақпараттық-талдау ресурстарында жоспарланып отырған сыртқы басқарушыны таңдау туралы ақпаратты жариялайды, әлеуетті сыртқы басқарушылардың тізімін жасайды, әлеуетті сыртқы басқарушыларға ақпаратты жібереді.
Әлеуетті сыртқы басқарушының Қағидалардың 25-тармағында көзделген талаптарды алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге енгізу жөніндегі келісімі әлеуетті сыртқы басқарушының ұсынысын қараудың міндетті талабы болып табылады.
11. Әлеуетті сыртқы басқарушы Ұлттық Банкке Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес әлеуетті сыртқы басқарушыдан сұратылатын барынша қысқа ақпаратты электрондық түрде және (немесе) қағаз тасымалдағышта ұсынады. Уәкілетті бөлімшеге ақпаратты арнайы жүйеден алуға рұқсат беріледі.

5. При превышении лимита, предусмотренного пунктом 4 Правил, в том числе в случае слияния двух действующих внешних управляющих, уполномоченное подразделение устраняет несоответствие в течение 3 (трех) месяцев со дня возникновения такого превышения.
6. Часть золотовалютных активов передается во внешнее управление в целях:
1) снижения уровня рисков, связанных с видами управления;
2) увеличения доходности управления золотовалютными активами за счет использования опыта, аналитических материалов, исследований и технических ресурсов внешнего управляющего;
3) повышения эффективности управления золотовалютными активами за счет применения экспертизы и консультаций в области управления активами, полученных от внешних управляющих;
4) внедрения новых классов активов, по которым отсутствует опыт в самостоятельном управлении активами.
7. Выбор вида управления (активного, усовершенствованного индексного или пассивного (индексного)) и эталонного портфеля для внешнего управляющего осуществляется в соответствии с целями управления частью золотовалютными активами и ограничениями, предусмотренными Инвестиционной стратегией по управлению золотовалютными активами, в зависимости от ситуации на рынке.
8. Внешнему управляющему или внешнему транзитному управляющему выплачивается фиксированное комиссионное вознаграждение и (или) комиссионное вознаграждение, зависящее от результатов управления, в соответствии с соглашением о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление или соглашением о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление.
Глава 2. Порядок передачи части золотовалютных активов во внешнее управление
9. Организация процедуры выбора внешних управляющих проводится уполномоченным подразделением.
10. Уполномоченное подразделение публикует на официальном интернет-ресурсе Национального Банка, а также на иных информационно-аналитических ресурсах, доступных для потенциальных внешних управляющих, информацию о планируемом выборе внешнего управляющего, составляет список потенциальных внешних управляющих, рассылает информацию потенциальным внешним управляющим.
Обязательным условием рассмотрения предложения потенциального внешнего управляющего является его согласие на включение условий, предусмотренных пунктом 25 Правил, в соглашение о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление.
11. Потенциальный внешний управляющий представляет в Национальный Банк в электронном виде и (или) на бумажном носителе минимальную информацию, запрашиваемую у потенциального внешнего управляющего, в соответствии с приложением 1 к Правилам. Допускается получение информации уполномоченным подразделением из специализированной системы.

12. Уәкілетті бөлімше Қағидалардың 13 және (немесе) 14-тармақтарында көзделген міндетті өлшемшарттарды ескере отырып, келіп түскен барлық әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдауды жүзеге асырады.
Егер әлеуетті сыртқы басқарушы Қағидалардың 13 және (немесе) 14-тармақтарында көзделген міндетті өлшемшарттарға сәйкес келсе, уәкілетті бөлімше әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұзақ тізімін (бұдан әрі – ұзақ тізім) қалыптастыру үшін Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдауды жүзеге асыру үшін бағалау өлшемшарттарына (бұдан әрі – Бағалау өлшемшарттары) сәйкес әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүзеге асырады.
Әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүзеге асырылған кезде жұмыс істеп тұрған Ұлттық Банктің алтынвалюта активтерін және Ұлттық Банктің сенімгерлік басқаруындағы активтерді сыртқы басқарушылар бойынша Ұлттық Банктің меншікті деректерін пайдалануға рұқсат етіледі.
Әлеуетті сыртқы басқарушы ұсынған ақпаратты нақтылау мақсатында уәкілетті бөлімшеге осындай әлеуетті сыртқы басқарушыға қосымша сұратуды жіберуге рұқсат етіледі. Егер әлеуетті сыртқы басқарушы қосымша сұратылатын ақпаратты ұсынбаған жағдайда, Бағалау өлшемшарттарында тиісті өлшемшарт бойынша балл есепке алынбайды.
13. Жаһандық мандаттар бойынша сыртқы басқарушыларды таңдау үшін міндетті өлшемшарттар:
1) алтынвалюта активтерінің бір бөлігін инвестициялау болжанатын қаржы құралдарымен жұмыс тәжірибесі – кемінде 10 (он) жыл, оның кемінде 5 (бес) жылы жарияланған мандат бойынша жұмыс тәжірибесі, немесе егер әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруында осыған ұқсас өңірлік мандаттар ғана болса – жаһандық мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) қамту пайызын құрайтын өңірлік мандаттар бойынша кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесі.
Әлеуетті сыртқы басқарушының жұмыс тәжірибесін әлеуетті сыртқы басқарушымен бір тұлғаның басқарушылық бақылауында болатын заңды тұлғалардың тәжірибесін ескере отырып есептеуге рұқсат етіледі;
2) әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруындағы клиенттер активтерінің (оның ішінде консультациялық қызмет көрсетудегі активтердің) жиынтық мөлшері – кемінде 25 (жиырма бес) миллиард АҚШ доллары баламасы;
3) әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруындағы қарастырылып отырған мандат бойынша клиенттер активтерінің жиынтық мөлшері – кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасын, не егер әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруында осыған ұқсас өңірлік мандаттар ғана болса – жаһандық мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) қамту пайызын құрайтын өңірлік мандаттар бойынша кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасы болады.

12. Уполномоченное подразделение осуществляет сравнительный анализ всех поступивших предложений потенциальных внешних управляющих, с учетом обязательных критериев, предусмотренных пунктами 13 и (или) 14 Правил.
Если потенциальный внешний управляющий соответствует обязательным критериям, предусмотренным в пунктах 13 и (или) 14 Правил, уполномоченное подразделение осуществляет сравнительный анализ предложений потенциальных внешних управляющих в соответствии с оценочными критериями для осуществления сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих (далее – Оценочные критерии) согласно приложению 2 к Правилам для формирования длинного списка потенциальных внешних управляющих (далее – длинный список).
При осуществлении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих допускается использование собственных данных Национального Банка по действующим внешним управляющим золотовалютными активами и активами, находящимися в доверительном управлении Национального Банка.
В целях уточнения информации, представленной потенциальным внешним управляющим, допускается направление уполномоченным подразделением дополнительных запросов такому потенциальному внешнему управляющему. В случае непредставления потенциальным внешним управляющим дополнительно запрашиваемой информации балл по соответствующему критерию в Оценочных критериях не учитывается.
13. Для выбора внешних управляющих по глобальным мандатам обязательными критериями являются:
1) опыт работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать часть золотовалютных активов – не менее 10 (десяти) лет, из которых не менее 5 (пяти) лет опыта работы по объявленному мандату, либо если потенциальный внешний управляющий имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты – не менее 5 (пяти) лет опыта работы по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семьдесят пять) процентов охвата глобального мандата.
Допускается исчисление опыта работы потенциального внешнего управляющего с учетом опыта работы юридических лиц, находящихся с потенциальным внешним управляющим под управленческим контролем одного лица;
2) совокупный размер активов клиентов, имеющихся под управлением у потенциального внешнего управляющего, (в том числе активы на консультационном обслуживании) – не менее эквивалента 25 (двадцать пять) миллиардов долларов США;
3) совокупный размер активов клиентов по рассматриваемому мандату, имеющихся под управлением у потенциального внешнего управляющего – не менее эквивалента 1 (один) миллиарда долларов США либо, если потенциальный внешний управляющий имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты – не менее эквивалента 1 (один) миллиарда долларов США по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семьдесят пять) процентов охвата глобального мандата.

14. Арнайы мандаттар бойынша сыртқы басқарушыларды таңдау үшін міндетті өлшемшарттар:
1) әлеуетті сыртқы басқарушының алтынвалюта активтерінің бір бөлігін инвестициялау болжанатын қаржы құралдарымен жұмыс тәжірибесі – кемінде 5 (бес) жыл, оның кемінде 3 (үш) жылы жарияланған мандат бойынша жұмыс тәжірибесі, немесе егер әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруында осыған ұқсас өңірлік мандаттар ғана болса – жаһандық мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) қамту пайызын құрайтын өңірлік мандаттар бойынша кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесі болады.
Әлеуетті сыртқы басқарушының жұмыс тәжірибесін әлеуетті сыртқы басқарушымен бір тұлғаның басқарушылық бақылауында болатын заңды тұлғалардың тәжірибесін ескере отырып есептеуге рұқсат етіледі;
2) әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруындағы клиенттер активтерінің (оның ішінде консультациялық қызмет көрсетудегі активтердің) жиынтық мөлшері – кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасы;
3) әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруындағы қарастырылып отырған мандат бойынша клиент активтерінің жиынтық мөлшері – кемінде 150 (бір жүз елу) миллион АҚШ доллары баламасы болады.
Бұл ретте бір сыртқы басқарушыға берілетін активтердің көлемі осындай сыртқы басқарушының басқаруындағы қарастырылып отырған мандат бойынша инвестициялық басқарудағы активтер көлемінің 50 (елу) пайызынан аспайды.
15. Уәкілетті бөлімшеге әлеуетті сыртқы басқарушының клиенттеріне клиенттердің активтерін басқарудың нәтижелері мен сапасы туралы сұратумен өтініш беруіне рұқсат беріледі.
16. Әлеуетті сыртқы басқарушылар ұсыныстарының салыстырмалы талдауы және әлеуетті сыртқы басқарушыларды таңдау жөніндегі ұсынымдар қамтылатын ұзақ тізім бойынша уәкілетті бөлімше дайындаған қорытынды Ұлттық Банк Төрағасына қарау үшін ұсынылады, ол қарау нәтижелері бойынша уәкілетті бөлімшенің қорытындысына бұрыштама қою арқылы әлеуетті сыртқы басқарушылардың барынша тиімді ұсыныстар бар қысқа тізімін (бұдан әрі – қысқа тізім) мақұлдайды.
Уәкілетті бөлімше сыртқы басқарушы ұсынысының талаптарын жақсарту үшін қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылармен келіссөздер жүргізеді.
17. Уәкілетті бөлімше Қағидаларға 3-қосымшада көзделген инвестициялық және операциялық дью-дилидженс шеңберінде қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдау үшін бағалау өлшемшарттарына сәйкес қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына қосымша бағалау жүргізеді. Қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылардың балдарының жиынтық сомасы тең болған жағдайда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында өз кеңсесін оқшаулауға келісім білдірген қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушының ұсынысы басымдыққа ие болады.

14. Для выбора внешних управляющих по специализированным мандатам обязательными критериями являются:
1) опыт работы потенциального внешнего управляющего с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать часть золотовалютных активов – не менее 5 (пяти) лет, из которых не менее 3 (трех) лет опыта работы по объявленному мандату, либо если потенциальный внешний управляющий имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты – не менее 3 (трех) лет опыта работы по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семьдесят пять) процентов охвата глобального мандата.
Допускается исчисление опыта работы потенциального внешнего управляющего с учетом опыта работы юридических лиц, находящихся с потенциальным внешним управляющим под управленческим контролем одного лица;
2) совокупный размер активов клиентов, имеющихся под управлением у потенциального внешнего управляющего, (в том числе активы на консультационном обслуживании) – не менее эквивалента 1 (один) миллиарда долларов США;
3) совокупный размер активов клиентов по рассматриваемому мандату, имеющихся под управлением у потенциального внешнего управляющего – не менее эквивалента 150 (сто пятьдесят) миллионов долларов США.
При этом объем активов, передаваемых одному внешнему управляющему, не превышает 50 (пятьдесят) процентов от объема активов в инвестиционном управлении по рассматриваемому мандату, имеющихся под управлением такого внешнего управляющего.
15. Допускается обращение уполномоченного подразделения к клиентам потенциального внешнего управляющего с запросом о результатах и качестве управления активами клиентов.
16. Подготовленное уполномоченным подразделением заключение по длинному списку, содержащее сравнительный анализ предложений потенциальных внешних управляющих и рекомендации по их выбору, представляется на рассмотрение Председателю Национального Банка, который по результатам рассмотрения одобряет короткий список потенциальных внешних управляющих с наиболее выгодными предложениями (далее – короткий список) путем наложения резолюции к заключению уполномоченного подразделения.
Уполномоченное подразделение проводит переговоры с потенциальными внешними управляющими из короткого списка для целей улучшения условий предложений внешних управляющих.
17. Уполномоченное подразделение проводит дополнительную оценку предложений потенциальных внешних управляющих из короткого списка согласно оценочным критериям для осуществления сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих из короткого списка в рамках инвестиционного и операционного дью-дилидженса, в соответствии с приложением 3 к Правилам. При равенстве итоговой суммы баллов потенциальных внешних управляющих из короткого списка, предложение потенциального внешнего управляющего из короткого списка, выразившего согласие на локализацию своего офиса на территории Международного финансового центра "Астана", будет иметь преимущество.

18. Инвестициялық шешімдер тәртібі және тәуекелдерді бақылау туралы қосымша ақпарат алу үшін инвестициялық және операциялық дью-дилидженс рәсімдерін өткізген кезде уәкілетті бөлімшенің әлеуетті сыртқы басқарушылармен кездесулер өткізулеріне және олардың кеңселеріне баруларына рұқсат етіледі.
19. Егер бұрын Ұлттық Банкпен шарттық қатынастарда болмаған әлеуетті сыртқы басқарушы сыртқы басқарушы ретінде таңдау үшін ұсынылған жағдайда, оның кеңсесіне бару міндетті болып табылады.
20. Сыртқы басқарушыларды таңдау туралы шешімді Ұлттық Банктің Басқармасы қабылдайды.
Алтынвалюта активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімнен туындайтын құқықтар мен міндеттер осы сыртқы басқарушының қайта құрылуына байланысты сыртқы басқарушының заңды мұрагеріне берілген жағдайларда, сондай-ақ сыртқы басқарушы алтынвалюта активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімнен туындайтын өз құқықтары мен міндеттерін басқа заңды тұлғаға (компанияға) берген жағдайларда, мұндай тұлғаларды сыртқы басқарушы ретінде таңдау Ұлттық Банк Басқармасының Қағидалардың 10, 11 және 12-тармақтарында көзделген рәсімдерді жүргізбей жүзеге асырылады.
21. Егер 3 (үш) жылдан кем емес кезеңде үстеме кірістілігінің оң деңгейі бар осыған ұқсас мандат бойынша Ұлттық Банктің сенімгерлік басқаруындағы активтерді сыртқы басқаруды жүзеге асыратын сыртқы басқарушы Қағидалардың 13 және (немесе) 14-тармақтарында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келсе, онда Ұлттық Банк Төрағасының шешімі бойынша оның кандидатурасы Қағидалардың 10, 11 және 12-тармақтарында көзделген рәсімдерді өткізбестен сыртқы басқарушы ретінде Ұлттық Банк Басқармасының қарауына шығарылады.
22. Бір мандат шеңберінде (бірақ басқарудың бір түрі емес) сыртқы басқарудағы активтердің шоғырлану тәуекелдерін азайту үшін жұмыс істейтін сыртқы басқарушылар саны кемінде 2 (екі) сыртқы басқарушы болады.
23. Сыртқы басқарушыларды таңдау процесін жылдамдату, жұмыс істейтін сыртқы басқарушыларды ауыстыру және сыртқы басқарушылар арасында бәсекелестікті арттыру мақсатында уәкілетті бөлімше одан әрі Ұлттық Банк Басқармасының бекітуі үшін қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылар қатарынан әлеуетті сыртқы басқарушылардың резервтік тізімін (бұдан әрі – резервтік тізім) қалыптастыруға рұқсат етеді.
Уәкілетті бөлімше резервтік тізімде тұрған сыртқы басқарушылардың қызметіне мониторинг жүргізеді және жыл сайын инвестициялық және операциялық дью-дилидженс шеңберіндегі ақпаратты жаңартады.
Бекітілген резервтік тізімдегі сыртқы басқарушыға алтынвалюта активтерінің бір бөлігін беру Қағидалардың 10, 11 және 12-тармақтарында көзделген рәсімдерді жүргізбей Ұлттық Банк Басқармасы сыртқы басқарушы ретінде оны таңдау туралы шешімді қабылдағаннан кейін жүзеге асырылады.

18. При проведении инвестиционного и операционного дью-дилидженса для получения дополнительной информации о порядке принятия инвестиционных решений и процедурах контроля за рисками допускается проведение уполномоченным подразделением встреч с потенциальными внешними управляющими и посещение их офисов.
19. В случае, если потенциальный внешний управляющий, ранее не состоявший в договорных отношениях с Национальным Банком, предлагается для выбора в качестве внешнего управляющего, посещение его офиса является обязательным.
20. Решение о выборе внешних управляющих принимается Правлением Национального Банка.
В случаях перехода правопреемнику внешнего управляющего прав и обязанностей, вытекающих из соглашения о передаче золотовалютных активов во внешнее управление, в связи с реорганизацией данного внешнего управляющего, а также в случаях передачи внешним управляющим своих прав и обязанностей, вытекающих из соглашения о передаче золотовалютных активов во внешнее управление, другому юридическому лицу (компании), выбор указанных лиц в качестве внешнего управляющего осуществляется без проведения процедур, предусмотренных пунктами 10, 11 и 12 Правил.
21. Если внешний управляющий, осуществляющий внешнее управление активами, находящимися в доверительном управлении Национального Банка, по аналогичному мандату с положительным уровнем сверхдоходности за период не менее 3 (трех) лет, соответствует критериям, установленным пунктами 13 и (или) 14 Правил, то по решению Председателя Национального Банка, его кандидатура выносится на рассмотрение Правления Национального Банка в качестве внешнего управляющего без проведения процедур, предусмотренных пунктами 10, 11 и 12 Правил.
22. Для снижения рисков концентрации активов во внешнем управлении в рамках одного мандата (но не одного вида управления) количество действующих внешних управляющих составляет не менее 2 (двух) внешних управляющих.
23. В целях ускорения процесса выбора внешних управляющих, замены действующих внешних управляющих и повышения конкуренции среди внешних управляющих допускается формирование уполномоченным подразделением резервного списка потенциальных внешних управляющих (далее – резервный список) из числа потенциальных внешних управляющих из короткого списка для последующего утверждения Правлением Национального Банка.
Уполномоченное подразделение проводит мониторинг деятельности внешних управляющих, состоящих в резервном списке, и ежегодно обновляет информацию в рамках инвестиционного и операционного дью-дилидженса.
Передача части золотовалютных активов внешнему управляющему из утвержденного резервного списка осуществляется после принятия решения Правлением Национального Банка о его выборе в качестве внешнего управляющего без проведения процедур, предусмотренных пунктами 10, 11 и 12 Правил.

24. Уәкілетті бөлімше алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімді жасауға байланысты шараларды және оның талаптарының орындалуына одан әрі мониторингті жүзеге асырады.
25. Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісім мынадай:
1) Ұлттық Банктің мына:
сыртқы басқарушы эталондық портфельмен салыстырғанда портфельді басқару бойынша үстеме кірістілікке қол жеткізбеген жағдайда;
сыртқы басқарушы алтынвалюта активтерін басқару жөніндегі инвестициялық стратегияда белгіленген шектеулерді бұзған жағдайда;
алтынвалюта активтерін басқару жөніндегі инвестициялық стратегияға өзгерістер енгізген жағдайда;
сыртқы басқарушыға жазбаша хабарламаны ұсына отырып және алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімді бұзу күнін көрсете отырып Ұлттық Банк Басшылығының шешімі жағдайында, алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімді мерзімінен бұрын бұзу құқығының болуы туралы;
2) Ұлттық Банктің өзінің қалауы бойынша сыртқы басқарудағы алтынвалюта активтерінің бір бөлігін кез келген уақытта толықтыру (кері қайтарып алу) құқығының болуы туралы;
3) сыртқы басқарушының сыртқы басқаруға берілген активтерді басқаруға жауапты өз қызметкерлерінің орнын ауыстыруы туралы ақпаратты беруі туралы;
4) шот бойынша операцияларды тексеру, сондай-ақ сыртқы басқарушы, инвестициялық шешімдер қабылдау тәртібі және тәуекелдер мониторингі рәсімдері туралы қосымша ақпарат алу мақсатында Ұлттық Банк қызметкерлерінің және тәуелсіз аудиторлардың сыртқы басқарушыға баруы туралы;
5) сыртқы басқаруға берілген активтермен мәмілелер бойынша сыртқы басқарушымен үлестес тұлғаларды брокерлер немесе контрәріптестер ретінде тартуға тыйым салу туралы;
6) алтынвалюта активтерін басқару жөніндегі инвестициялық стратегияда белгіленген кірістілік ауытқуының күтілетін өзгермелілігінің (ex-ante tracking error) лимитін бұзғаны үшін сыртқы басқарушының жауапкершілігі туралы;
7) ұқыпсыздық, міндеттемелерді қасақана орындамау немесе сыртқы басқарушы тарапынан алаяқтық салдарынан Ұлттық Банкке келтірілген ықтимал зияндар үшін сыртқы басқарушының жауапкершілігі туралы;
8) алтынвалюта активтерін басқаруды және мониторингін жүзеге асыратын Ұлттық Банктің қызметкерлеріне консультациялар беру, оқыту немесе тағылымдамадан өткізу міндеті туралы;
9) сыртқы басқарушының Ұлттық Банкке алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге сәйкес есептіліктерді тұрақты негізде ұсыну міндеттері туралы:
алдыңғы жұмыс күні жасалған операциялар бойынша күн сайынғы негіздегі есептілік;
портфельді бағалау (алтынвалюта активтерінің бір бөлігін түрлі сыныптар және валюта түрлері бойынша бөлу, портфельдің есепті айдың соңындағы құрамы, алтынвалюта активтерінің есепті айдың соңындағы нарықтық құны);
портфельдегі қозғалыс (есепті тоқсанда жасалған, түрлі сыныптар және валюталар, өтеу мерзімі, дивидендтерді және жинақталған пайыздарды төлеу бойынша сұрыпталған барлық мәмілелердің тізбесі);
портфельді басқару нәтижелерін талдау (қол жеткізген кірістілік бөлігінде портфельді басқару бойынша ай сайынғы, тоқсандық және жалпы нәтижелер, эталондық портфельмен салыстырғанда портфель тәуекелінің және кірістіліктің ауытқу өзгермелілігі (tracking error) деңгейінің көрсеткіштері);
тиісті нарықтардың жай-күйі және олардың портфельге және (немесе) макроэкономикалық шолуға ықпалы туралы есеп;
стратегияға шолу және портфель құрылымындағы неғұрлым маңызды өзгерістерді түсіндіру;
инвестициялаудың ағымдағы стратегиясы;
активтерді активті басқару үшін түрлі факторлардың портфель кірістілігіне қосқан үлесі;

24. Мероприятия, связанные с заключением соглашения о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление, и дальнейший мониторинг выполнения его условий осуществляются уполномоченным подразделением.
25. Соглашение о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление содержит следующие условия:
1) о наличии права Национального Банка досрочно расторгнуть соглашение о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление в следующих случаях:
недостижения внешним управляющим сверхдоходности по управлению портфелем в сравнении с эталонным портфелем;
нарушения внешним управляющим ограничений, установленных в Инвестиционной стратегии по управлению золотовалютными активами;
внесения изменений в Инвестиционную стратегию по управлению золотовалютными активами;
решения руководства Национального Банка с представлением письменного уведомления внешнему управляющему и указанием даты расторжения соглашения о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление;
2) о наличии права Национального Банка по своему усмотрению в любое время пополнять (отзывать) часть золотовалютных активов, находящуюся во внешнем управлении;
3) о предоставлении внешним управляющим информации о передвижении его персонала, ответственного за управление активами, переданными во внешнее управление;
4) о посещении внешнего управляющего работниками Национального Банка и независимыми аудиторами для целей проверки операций по счету, а также получении дополнительной информации о внешнем управляющем, порядке принятия инвестиционных решений и процедурах мониторинга за рисками;
5) о запрете на привлечение в качестве брокеров или контрпартнеров по сделкам с активами, переданными во внешнее управление, аффилированных с внешним управляющим лиц;
6) об ответственности внешнего управляющего за нарушение лимита ожидаемой изменчивости отклонения доходности (ex-ante tracking error), установленного Инвестиционной стратегией по управлению золотовалютными активами;
7) об ответственности внешнего управляющего за возможные убытки, причиненные Национальному Банку вследствие небрежности, преднамеренного невыполнения обязательств или мошенничества со стороны внешнего управляющего;
8) об обязанности внешнего управляющего консультировать, обучать или проводить стажировку работников Национального Банка, осуществляющих управление и мониторинг золотовалютных активов;
9) об обязанности внешнего управляющего представлять в Национальный Банк на регулярной основе в соответствии с соглашением о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление следующих отчетностей:
отчетность по совершенным за предыдущий рабочий день операциям на ежедневной основе;
оценка портфеля (распределение части золотовалютных активов по различным классам и видам валют, состав портфеля на конец отчетного месяца, рыночная стоимость золотовалютных активов на конец отчетного месяца);
движения в портфеле (перечень всех заключенных за отчетный квартал сделок, отсортированные по различным классам и валютам, по сроку погашения, выплате дивидендов и накопленным процентам);
анализ результатов управления портфелем (ежемесячные, квартальные и общие результаты управления портфелем в разрезе достигнутой доходности, показателей риска портфеля и уровня изменчивости отклонения доходности (tracking error) в сравнении с эталонным портфелем);
отчет о состоянии соответствующих рынков и их влиянии на портфель и (или) макроэкономический обзор;
обзор стратегии и объяснение наиболее важных изменений в структуре портфеля;
текущая стратегия инвестирования;
вклад различных факторов в доходность портфеля для активного управления активами;

10) сыртқы басқарушының сыртқы басқаруға берілген портфельдің құрамын алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге сәйкес кастодиан банктің (кастодиан банктердің) деректерімен әрбір айдың соңында немесе транзиттік кезең аяқталған күні салыстырып тексеруді жүзеге асыруы туралы;
11) сыртқы басқарушының сыртқы басқарушы мен брокердің арасындағы мәмілелерді келіскеннен кейін және растау рәсімдері аяқталғаннан кейін жүргізілген операциялар туралы ақпаратты шоғырландырылған есепке жауапты кастодиан банкке барынша қысқа мерзімде беруі туралы;
12) сыртқы басқарушының сыртқы басқарушы брокерлерін, сондай-ақ агенттерін және контрәріптестерін бекіту рәсімдері туралы ақпаратты, құжаттарды ұсынуы туралы;
13) сыртқы басқарушының асыра пайдалану мен мүдделер қақтығысы тәуекелін төмендететін, оның ішінде клиенттердің портфельдері арасында мәмілелерді тең құқылы бөлуді қамтамасыз ететін сыртқы басқарушының ішкі саясаттары мен тәуекелдерді басқару рәсімдерінің болуы туралы ақпаратты ұсынуы туралы;
14) сыртқы басқарушының алтынвалюта активтерінің бір бөлігін басқару нәтижелерн ұсыну үшін уәкілетті бөлімшемен жылына бір рет кезеңділікпен кездесу өткізуі туралы, инвестициялық шектеулерді сақтау, нарықтық жағдайды бағалау және оның портфельге және алтынвалюта активтерін басқару жөніндегі инвестициялық операцияларды жүзеге асыруға ықтимал әсері туралы;
15) сыртқы басқарушының қадағалау органдары қолданған шаралары және сот талқылауларына қатысуы бойынша ақпарат беруі туралы;
16) сыртқы басқарушының Ұлттық Банкке кастодиан банкпен (кастодиан банктермен) салыстырылып тексерілген алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімді бұзу күніне портфель бойынша толық есептілікті ұсынуы туралы;
17) қазақ, орыс тілдеріндегі және тараптардың келісімі бойынша айқындалған тілдегі алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге қол қою туралы;
18) тараптардың жазбаша келісімі бойынша алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мүмкіндігі туралы талаптарды қамтиды.
26. Ұлттық Банк алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге сәйкес Ұлттық Банктің кастодиан банктегі (кастодиан банктердегі) сыртқы басқаруға арналған шоттарына ақшаны және (немесе) бағалы қағаздарды аудару арқылы алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беруді жүзеге асырады.
27. Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру кезінде Ұлттық Банк белгілеген нысаналы өлшемдерге сәйкес портфельді қалыптастыру үшін транзиттік кезең есепке алынады. Транзиттік кезеңнің ұзақтығы 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.

10) об осуществлении внешним управляющим на конец каждого месяца или на дату завершения транзитного периода сверки состава портфеля, переданного во внешнее управление, с данными банка (банков)- кастодиана (кастодианов), в соответствии с соглашением о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление;
11) о представлении внешним управляющим информации о проведенных операциях банку-кастодиану, ответственному за консолидированный учет, не позднее следующего рабочего дня после согласования и завершения процедур подтверждения сделок между внешним управляющим и брокером;
12) о представлении внешним управляющим информации, документов о процедурах утверждения брокеров, а также агентов и контрпартнеров внешнего управляющего;
13) о представлении внешним управляющим информации о наличии внутренних политик и процедур управления рисками внешнего управляющего, снижающих риск злоупотреблений и конфликта интересов, в том числе обеспечивающих равноправное распределение сделок среди портфелей клиентов;
14) о проведении внешним управляющим с периодичностью один раз в год встреч с уполномоченным подразделением для представления результатов управления частью золотовалютных активов, о соблюдении инвестиционных ограничений, оценке рыночной ситуации и ее возможном влиянии на портфель и на осуществление инвестиционных операций по управлению с золотовалютными активами;
15) о представлении внешним управляющим информации по примененным надзорными органами мерам и участию в судебных разбирательствах.
16) о представлении внешним управляющим в Национальный Банк сверенной с банком (банками)-кастодианом (кастодианами) полной отчетности по портфелю на дату расторжения соглашения о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление;
17) о подписании соглашения о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление на казахском, русском языках и на языке, определенном по согласованию сторон;
18) о возможности внесения изменений и (или) дополнений в соглашение о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление с письменного согласия обеих сторон.
26. Национальный Банк в соответствии с соглашением о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление осуществляет передачу части золотовалютных активов во внешнее управление путем перевода денег и (или) ценных бумаг на счета Национального Банка у банка (банков)-кастодиана (кастодианов), предназначенные для внешнего управления.
27. При передаче части золотовалютных активов во внешнее управление учитывается транзитный период для формирования портфеля в соответствии с целевыми параметрами, установленными Национальным Банком. Длительность транзитного периода не превышает 15 (пятнадцать) рабочих дней.

28. Сыртқы басқаруға берілетін алтынвалюта активтерінің бір бөлігі Ұлттық Банктің кастодиан банктегі (кастодиан банктердегі) шоттарында және клирингтік брокердің маржалық шотында сақталады.
29. Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға берген күннен бастап уәкілетті бөлімше алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімде белгіленген шектеулердің сақталуын тексеру, сыртқы басқарушы жасайтын мәмілелердің мониторингін жүзеге асыру, сыртқы басқарудағы тәуекел мен портфель кірістілігінің көрсеткіштерін бағалау арқылы сыртқы басқарушының қызметіне күн сайын мониторинг жүргізеді.
30. Уәкілетті бөлімше алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге сәйкес кемінде жылына бір рет сыртқы басқарушымен кездесу өткізеді немесе бейне немесе телеконференция ұйымдастырады, онда сыртқы басқарушы басқару нәтижелері туралы, инвестициялық шектеулердің сақталуы туралы есеп береді, нарықтық жағдайға және оның портфель мен алтынвалюта активтерін басқару бойынша инвестициялық операцияларды жүзеге асыруға ықтимал әсерін бағалайды.
31. Жұмыс істеп тұрған сыртқы басқарушылар жұмысының тиімділігін бағалау Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау әдістемесі негізінде жүзеге асырылады. Ұлттық Банк басшылығы алынатын комиссиялық сыйақыны ескере отырып, сыртқы басқарушының жалпы алғанда және активтер сыныптары бойынша 3 (үш), 5 (бес) және одан астам басқару күнінен бастап жылдардағы жұмысының тиімділігіне жүргізілген талдау нәтижелері бойынша алтынвалюта активтерінің бір бөлігін толықтыру (алу) немесе осы сыртқы басқарушымен жұмысты жалғастыру (тоқтату), не осы мәселені Ұлттық Банк Басқармасының қарауына шығару туралы тиісті шешім қабылдайды.
32. Ұлттық Банк басшылығының шешімі бойынша алтынвалюта активтерінің бір бөлігін алып қою немесе сыртқы басқарушымен алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімді мерзімінен бұрын бұзу Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген рәсімсіз жүргізіледі.
33. Уәкілетті бөлімше сыртқы басқарушылардың басқару нәтижелері туралы есепті Ұлттық Банк Басқармасының қарауына кемінде жылына бір рет шығарады.
3-тарау. Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру тәртібі
34. Сыртқы транзиттік басқарушыны таңдау үшін уәкілетті бөлімше әлеуетті транзиттік басқарушыларға қамту нарығы, транзиттік басқару стратегиясы және құралдар мен нарықтар сыныптары бөлігінде қызмет құны бойынша ақпарат беру туралы сұрату жібереді және келіп түскен ұсыныстарды талдайды.

28. Часть золотовалютных активов, передаваемая во внешнее управление, хранится на счетах Национального Банка в банке (банках)-кастодиане (кастодианах) и на маржевом счете у клирингового брокера.
29. Со дня передачи части золотовалютных активов во внешнее управление уполномоченное подразделение проводит ежедневный мониторинг деятельности внешнего управляющего путем проверки соблюдения ограничений, установленных в соглашении о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление, осуществления мониторинга сделок, совершаемых внешним управляющим, оценки показателей риска и доходности портфеля во внешнем управлении.
30. Уполномоченное подразделение в соответствии с соглашением о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление не реже, чем один раз в год проводит встречу с внешним управляющим либо организует видео или телеконференцию, на которой внешний управляющий отчитывается о результатах управления, о соблюдении инвестиционных ограничений, дает оценку рыночной ситуации и ее возможном влиянии на портфель и на осуществление инвестиционных операций по управлению золотовалютными активами.
31. Оценка эффективности работы действующих внешних управляющих осуществляется на основе методики оценки эффективности работы внешнего управляющего, приведенной в приложении 4 к Правилам. По результатам проведенного анализа эффективности работы внешнего управляющего в целом и по классам активов за период управления в 3 (три), 5 (пять) лет и более со дня начала управления с учетом взимаемого комиссионного вознаграждения, руководством Национального Банка принимается соответствующее решение о пополнении (изъятии) части золотовалютных активов или продолжении (прекращении) работы с данным внешним управляющим, либо вынесении данного вопроса на рассмотрение Правления Национального Банка.
32. По решению руководства Национального Банка изъятие части золотовалютных активов или досрочное расторжение соглашения о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление с внешним управляющим проводится без процедуры, указанной в пункте 31 Правил.
33. Отчет о результатах управления внешних управляющих выносится уполномоченным подразделением на рассмотрение Правления Национального Банка не реже, чем один раз в год.
Глава 3. Порядок передачи части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление
34. Для выбора внешнего транзитного управляющего, уполномоченное подразделение направляет запрос потенциальным транзитным управляющим о представлении информации по рынкам охвата, стратегиям транзитного управления и стоимости услуг в разрезе классов инструментов и рынков и проводит анализ поступивших предложений.

35. Сыртқы транзиттік басқарушыны таңдау туралы шешімді Ұлттық Банктің Төрағасы қабылдайды.
36. Уәкілетті бөлімше алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісім жасауға және оның талаптарының орындалуына одан әрі мониторинг жүргізуге байланысты іс шараларды жүзеге асырады.
37. Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісім мынадай талаптарды:
1) Ұлттық Банктің мына:
сыртқы транзиттік басқарушы алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімнің талаптарын бұзған жағдайда;
Ұлттық Банк басшылығының шешімі жағдайында алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімді мерзімінен бұрын бұзу құқығының болуы туралы;
2) егер мұндай іс-қимылдар алтынвалюта активтерінің бір бөлігін кез келген аяқталмаған сыртқы транзиттік басқаруын қозғамаған жағдайда Ұлттық Банктің кез келген уақытта өз ұйғарымы бойынша сыртқы транзиттік басқарудағы алтынвалюта активтерінің бір бөлігін толықтыру (кері қайтарып алу) құқығының болуы;
3) сыртқы транзиттік басқарушының сыртқы транзиттік басқаруға берілген активтерін басқаруға жауапты өз қызметкерлерінің орнын ауыстыруы туралы ақпаратты беруі туралы;
4) Ұлттық Банк қызметкерлерінің және тәуелсіз аудиторлардың шот бойынша операцияларды тексеру, сондай-ақ сыртқы транзиттік басқарушы, инвестициялық шешімдер қабылдау тәртібі және тәуекелдерге мониторинг жүргізу рәсімдері туралы қосымша ақпарат алу мақсатында сыртқы транзиттік басқарушыға баруы туралы;
5) сыртқы транзиттік басқарушы тарапынан ұқыпсыздық, міндеттемелерді қасақана орындамау немесе алаяқтық салдарынан Ұлттық Банкке келтірілген ықтимал шығыстар үшін сыртқы транзиттік басқарушының жауапкершілігі туралы;
6) сыртқы транзиттік басқарушының сыртқы транзиттік басқарушы мен брокердің арасындағы мәмілелерді келіскеннен кейін және растау рәсімдері аяқталғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізілген операциялар туралы ақпаратты шоғырландырылған есепке жауапты кастодиан банкке беруі туралы;
7) сыртқы транзиттік басқарушының сыртқы транзиттік басқарушы брокерлерін, сондай-ақ агенттерін және контрәріптестерін бекіту рәсімдері туралы ақпаратты, құжаттарды ұсынуы туралы;
8) асыра пайдалану және мүдделер қақтығысы тәуекелін азайтатын, оның ішінде клиенттердің портфельдері арасында мәмілелерді тең құқылы бөлуді қамтамасыз ететін сыртқы транзиттік басқарушының тәуекелдерін басқарудың ішкі саясаттары мен рәсімдерінің болуы туралы ақпаратты сыртқы транзиттік басқарушының ұсынуы туралы;

35. Решение о выборе внешнего транзитного управляющего принимается Председателем Национального Банка.
36. Мероприятия, связанные с заключением соглашения о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление, и дальнейшим мониторингом за выполнением его условий осуществляются уполномоченным подразделением.
37. Соглашение о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление содержит следующие условия:
1) о наличии права Национального Банка досрочно расторгнуть соглашение о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление в следующих случаях:
нарушения внешним транзитным управляющим условий соглашения о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление;
решения руководства Национального Банка;
2) о наличии права Национального Банка по своему усмотрению в любое время пополнять (отзывать) часть золотовалютных активов, находящуюся во внешнем транзитном управлении, если такие действия не затрагивают любое незавершенное внешнее транзитное управление частью золотовалютных активов;
3) о предоставлении внешним транзитным управляющим информации о передвижении его персонала, ответственного за управление активами, переданными во внешнее транзитное управление;
4) о посещении внешнего транзитного управляющего работниками Национального Банка и независимыми аудиторами для целей проверки операций по счету, а также получении дополнительной информации о внешнем транзитном управляющем, порядке принятия инвестиционных решений и процедурах мониторинга за рисками;
5) об ответственности внешнего транзитного управляющего за возможные убытки, причиненные Национальному Банку вследствие небрежности, преднамеренного невыполнения обязательств или мошенничества со стороны внешнего транзитного управляющего;
6) о представлении внешним транзитным управляющим информации о проведенных операциях банку-кастодиану, ответственному за консолидированный учет, не позднее следующего рабочего дня после согласования и завершения процедур подтверждения сделок между внешним транзитным управляющим и брокером;
7) о представлении внешним транзитным управляющим информации, документов о процедурах утверждения брокеров, а также агентов и контрпартнеров внешнего транзитного управляющего;
8) о представлении внешним транзитным управляющим информации о наличии внутренних политик и процедур управления рисками внешнего транзитного управляющего, снижающих риск злоупотреблений и конфликта интересов, в том числе обеспечивающих равноправное распределение сделок среди портфелей клиентов;

9) сыртқы транзиттік басқарушының алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімге сәйкес транзиттік кезең аяқталғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке мынадай есептіліктерді ұсыну міндеті туралы:
транзиттік кезең ішінде сыртқы транзиттік басқарушы және оның үлестес брокерлері (дилерлері) және фьючерстік мәмілелер бойынша брокерлері жасаған бағалы қағаздармен барлық мәмілелер бойынша есептілік;
мәмілені орындау құнындағы айырманы, брокерлердің комиссиялық сыйақысын, нарықтың ықпалын, форекс операциялары бойынша валюталарды сатып алу және сату бағамдарының айырмасын, транзиттік кезең аяқталған күнгі салықтарды және жіберіп алған пайданы қоса алғанда, алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруды орындау нәтижелері туралы есеп;
тиісті нарықтардың жай-күйі және олардың портфельге ықпалы жөнінде есеп;
стратегияға шолу және портфель құрылымындағы неғұрлым маңызды өзгерістерді түсіндіру;
10) сыртқы транзиттік басқарушының қадағалау органдары қабылдаған шаралар және сот талқылауларына қатысуы жөніндегі ақпаратты ұсынуы;
11) транзиттік кезең аяқталған сәтте сыртқы транзиттік басқарушының алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімге сәйкес кастодиан банкпен (кастодиан банктермен) салыстырып тексерілген транзиттік кезең аяқталған күнгі портфель бойынша толық есептілікті ұсынуы;
12) қазақ, орыс және тараптардың келісімі бойынша айқындалған тілде алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімге қол қою;
13) тараптардың келісімі бойынша алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мүмкіндігі.
38. Ұлттық Банк алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімге сәйкес Ұлттық Банктің кастодиан банктегі (кастодиан банктердегі) сыртқы транзиттік басқаруға арналған шоттарына ақшаны және (немесе) бағалы қағаздарды аудару арқылы алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беруді жүзеге асырады.
Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқарушыға беру 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады.
39. Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға берген кезде Ұлттық Банк белгілеген нысаналы өлшемдерге сәйкес портфельді қалыптастыру үшін транзиттік кезең есепке алынады. Транзиттік кезеңнің ұзақтығы 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.

9) об обязанности внешнего транзитного управляющего представлять в Национальный Банк в соответствии с соглашением о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление в течение 10 (десять) рабочих дней после завершения транзитного периода следующих отчетностей:
отчетность по всем сделкам с ценными бумагами, совершенным внешним транзитным управляющим и его аффилированными брокерами (дилерами) и брокерами по фьючерсным сделкам в течение транзитного периода;
отчет о результатах выполнения внешнего транзитного управления частью золотовалютных активов, включая разницу в стоимости исполнения сделки, комиссионное вознаграждение брокеров, влияние рынка, разницу курсов покупки и продажи валюты по форексным операциям, налоги и упущенную выгоду на дату завершения транзитного периода;
отчет о состоянии соответствующих рынков и их влиянию на портфель;
обзор стратегии и объяснение наиболее важных изменений в структуре портфеля;
10) о представлении внешним транзитным управляющим информации по примененным надзорными органами мерам и участию в судебных разбирательствах;
11) о представлении внешним транзитным управляющим на момент завершения транзитного периода сверенной с банком (банками)-кастодианом (кастодианами) полной отчетности по портфелю на дату завершения транзитного периода в соответствии с соглашением о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление;
12) о подписании соглашения о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление на казахском, русском языках и на языке, определенном по соглашению сторон;
13) о возможности внесения изменений и (или) дополнений в соглашение о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление по соглашению сторон.
38. Национальный Банк в соответствии с соглашением о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление осуществляет передачу части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление путем перевода денег и (или) ценных бумаг на счета Национального Банка у банка (банков)-кастодиана (кастодианов), предназначенные для внешнего транзитного управления.
Передача части золотовалютных активов внешнему транзитному управляющему осуществляется на срок не более 12 (двенадцать) месяцев.
39. При передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление учитывается транзитный период для формирования портфеля в соответствии с целевыми параметрами, установленными Национальным Банком. Длительность транзитного периода не превышает 15 (пятнадцать) рабочих дней.

40. Сыртқы транзиттік басқаруға берілетін алтынвалюта активтерінің бір бөлігі Ұлттық Банктің кастодиан банктегі (кастодиан банктердегі) шоттарында және клирингтік брокердегі маржалық шотында сақталады. Алтынвалюта активтерін Ұлттық Банк пен сыртқы транзиттік басқарушының арасында осындай шот бойынша операцияларды жүргізу талаптары туралы келісім немесе алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімде осындай шот бойынша операцияларды жүргізу талаптары болған кезде үшінші тұлғада ашылған сыртқы транзиттік басқарушының маржалық шотында орналастыруға рұқсат беріледі.
41. Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға берген күннен бастап уәкілетті бөлімше сыртқы транзиттік басқарушының қызметіне күн сайын мониторинг жүргізеді: алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімде көрсетілген шектеулердің сақталуы тексеріледі, сыртқы транзиттік басқарушы жасайтын мәмілелерге мониторинг жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
алтынвалюта активтерінің
бір бөлігін сыртқы басқаруға
беру қағидаларына
1-қосымша
Әлеуетті сыртқы басқарушыдан сұратылатын ең аз ақпарат
1. Әлеуетті сыртқы басқарушының қарастырылып отырған мандат түрі бойынша жұмыс тәжірибесі.
2. Әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруындағы (басқаруында болған) клиенттерінің соңғы 5 (бес) жылдағы активтерінің көлемі, оның ішінде:
1) басқарудағы (болған) жалпы активтер көлемі;
2) қарастырылып отырған мандат түрі бойынша активтер көлемі;
3) институционалдық клиенттердің активтерінің көлемі (орталық банктердің активтерін қоса алғанда);
4) бөлек шоттар бойынша активтердің көлемі.
3. Сыртқы басқаруға берілген активтер үшін жауапты болатын портфельдік менеджерлер және клиенттермен байланыс жөніндегі менеджерлер туралы ақпарат.
4. Әлеуетті сыртқы басқарушының инвестициялық блогының қызметкерлері арасындағы соңғы 10 (он) жыл ішіндегі қызметкердің қозғалысы туралы ақпарат (портфельдік менеджерлер, талдаушылар және трейдерлер).
5. Инвестициялық процесті, портфельді басқару әдістерін, нарықты зерттеуді, қаржылық ақпараттың пайдаланылатын көздерін немесе қаржы құралдарын бағалау модельдерін жан-жақты сипаттау.
6. Активтік нарықтық тәуекелді модельдеу, мониторинг жүргізу және басқару қалайша жүзеге асырылады (егер қарастырылып отырған мандат түрі активтік басқаруға жататын болса).
7. Тәуекелдер мониторингі және оларды басқару бойынша арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы.
8. Осыған ұқсас мандат бойынша соңғы 5 (бес) жылда эталондық портфельдің түрі бойынша осындай немесе осыған жақын портфельді басқарудың тарихи нәтижелері.

40. Часть золотовалютных активов, передаваемая во внешнее транзитное управление, хранится на счетах Национального Банка в банке (банках)-кастодиане (кастодианах) и на маржевом счете у клирингового брокера. Допускается размещение золотовалютных активов на маржевом счете внешнего транзитного управляющего, открытом у третьего лица, при наличии соглашения между Национальным Банком и внешним транзитным управляющим об условиях проведения операций по такому счету или условий проведения операций по такому счету в соглашении о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление.
41. Со дня передачи части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление уполномоченное подразделение проводит ежедневный мониторинг деятельности внешнего транзитного управляющего путем проверки соблюдения ограничений, указанных в соглашении о передаче части золотовалютных активов во внешнее транзитное управление, осуществления мониторинга сделок, совершаемых внешним транзитным управляющим.
Приложение 1
к Правилам передачи
части золотовалютных активов
Национального Банка
Республики Казахстан
во внешнее управление
Минимальная информация,
запрашиваемая у потенциального внешнего управляющего
1. Опыт работы потенциального внешнего управляющего по рассматриваемому типу мандата.
2. Объем активов клиентов, находящихся (находившихся) в управлении потенциального внешнего управляющего за последние 5 (пять) лет, в том числе:
1) объем общих активов, находящихся (находившихся) в управлении;
2) объем активов по рассматриваемому типу мандата;
3) объем активов институциональных клиентов (включая активы центральных банков);
4) объем активов по сегрегированным счетам.
3. Информация о портфельных менеджерах и менеджерах по связям с клиентами, которые будут ответственными за активы, переданные во внешнее управление.
4. Информация о передвижении персонала за последние 10 (десять) лет среди сотрудников инвестиционного блока потенциального внешнего управляющего (портфельные менеджеры, аналитики и трейдеры).
5. Подробное описание инвестиционного процесса, методов управления портфелем, исследования рынка, используемых источников информаций и модели оценки финансовых инструментов.
6. Каким образом осуществляется моделирование, мониторинг и управление активным рыночным риском (в случае, если рассматриваемый тип мандата относится к активному управлению).
7. Наличие специализированного программного обеспечения по мониторингу и управлению рисками.
8. Исторические результаты управления портфелем по аналогичному мандату за последние 5 (пять) лет с аналогичным или близким по типу эталонным портфелем.

9. Қаржылық және талдамалық есептіліктерде қолданылатын кірістілікті, тәуекелді есептеу үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді сипаттау.
10. Ішкі корпоративтік басқаруды қысқаша сипаттау.
11. Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруға беру туралы келісімнің талаптары бұзылған жағдайда, сыртқы басқарушының Ұлттық Банк алдындағы жауапкершілігі, оның ішінде алтынвалюта активтерін басқарудың инвестициялық стратегиясында белгіленген кірістіліктің ауытқуының күтілетін өзгермелілігі (ex-ante tracking error) шегін бұзғаны үшін және сыртқы басқарушының абайсыздығы, әдейі орындамауы немесе алаяқтық салдарынан Ұлттық Банктің ықтимал шығындары үшін жауапкершілік.
12. Клиентті сыртқы басқарушының қателерінен қорғау үшін пайдаланылатын сақтандырудың түрлері туралы ақпарат.
13. Оқуды ұйымдастыру талаптары.
14. Сыртқы басқару үшін комиссиялық сыйақының болжанып отырған деңгейі туралы ақпарат.
15. Әлеуетті сыртқы басқарушының соңғы қаржылық жылға аудиттелген қаржылық есебі.
16. Сыртқы басқарушының асыра пайдаланушылық және мүдделер қайшылығы тәуекелін төмендету мәселелерін регламенттейтін ішкі саясаттары мен рәсімдері, оның ішінде клиенттердің портфельдері арасында мәмілелердің тең құқылы және әділ бөлінуін қамтамасыз ету, сыртқы басқарушы брокерлерінің, агенттерінің және контрәріптестерінің тізімін және оларды бекіту рәсімдерін тексеру.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
алтынвалюта активтерінің
бір бөлігін сыртқы басқаруға
беру қағидаларына
2-қосымша
Әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдауды жүзеге асыру үшін бағалау өлшемшарттары
Бағалау өлшемшарттары
Өлшемшарттарға берілетін
баллдар (көрсеткіштің мәні пайызбен аңықталады)
1.
Портфельді басқарудың тарихи нәтижелері (өңірлік мандаттарға арнайы және жаһандық мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүргізген кезде көрсеткіштердің тиісті мандаттың қамтылуына қарай нормасы белгіленеді)
35 балл
соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жылдағы жылдық геометриялық үстеме кірістілік (егер үстеме кірістілік көрсеткіші 5 (бес) жылдан кем кезеңде оң болса, көрсеткіштің 5 (бес) жылдық кезеңге қатысты нормасы белгіленеді)
40 пайыз
ақпараттық коэффициенттің соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жылдағы орташа арифметикалық көрсеткіші (егер ақпараттық коэффициенттің көрсеткіші 5 (бес) жылдан кем кезеңде оң болса, көрсеткіштің 5 (бес) жылдық кезеңге қатысты нормасы белгіленеді)
60 пайыз
2.
Ұйым және Активтер
15 балл
ұйымның капитал құрылымына қызметкерлердің қатысуы (employee owned)
25 пайыз

9. Описание программного обеспечения, используемого для расчета доходности, риска, применяемого в финансовой и аналитической отчетности.
10. Краткое описание внутреннего корпоративного управления.
11. Ответственность внешнего управляющего перед Национальным Банком в случае нарушения условий соглашения о передаче части золотовалютных активов во внешнее управление, в т.ч. ответственность за нарушение лимита ожидаемой изменчивости отклонения доходности (ex-ante tracking error), установленного Инвестиционной стратегией по управлению золотовалютными активами, и за возможные убытки, причиненные Национальному Банку вследствие небрежности, преднамеренного невыполнения обязательств или мошенничества со стороны внешнего управляющего.
12. Информацию о видах страхования используемых для защиты клиента от ошибок внешнего управляющего.
13. Условия организации обучения.
14. Информация о предполагаемом уровне комиссионного вознаграждения за внешнее управление.
15. Аудированный финансовый отчет потенциального внешнего управляющего за последний финансовый год.
16. Внутренние политики и процедуры внешнего управляющего, регламентирующие вопросы снижения риска злоупотреблений и конфликта интересов, в том числе обеспечение равноправного и справедливого распределения сделок среди портфелей клиентов, проверка списка и процедуры утверждения брокеров, агентов и контрпартнеров внешнего управляющего.
Приложение 2
к Правилам передачи
части золотовалютных активов
Национального Банка
Республики Казахстан
во внешнее управление
Оценочные критерии для осуществления сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих
Оценочные критерии
Балл, присваиваемый критериям (значимость показателя определена в процентах)
1.
Исторические результаты управления портфелем (при осуществлении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих, специализирующихся на региональных мандатах и участвующих в выборе управляющего по глобальному мандату, показатели нормируются в зависимости от охвата соответствующего мандата)
35 баллов
годовая геометрическая сверхдоходность за последние 3 (три) – 5 (пять) лет (в случае если показатель сверхдоходности за период менее 5 (пять) лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 (пять) лет)
40 процентов
средний арифметический показатель информационного коэффициента за последние 3 (три) - 5 (пять) лет (в случае если показатель информационного коэффициента за период менее 5 (пять) лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 (пять) лет)
60 процентов
2.
Организация и Активы
15 баллов
участие сотрудников в структуре капитала организации (employee owned)
25 процентов
среднегодовое изменение (в процентах) активов под управлением

басқарылатын активтердің орташа жылдық өзгерісі (пайызбен) (соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жылдағы немесе басқарудың басынан бастап жылыстаулар мен түсімдер)
25 пайыз
осы қарастырылатын мандат бойынша активтер көлемінің басқарудағы жалпы активтерге қатысты пайызы (өңірлік мандаттарға арнайы және жаһандық мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүзеге асырған кезде өңірлік мандаттар бойынша активтердің көлемі пайдаланылады. Бұл мәннің тиісті мандаттың қамтылуына байланысты нормасы белгіленеді)
25 пайыз
институционалдық инвесторлардың активтері көлемінің басқарудағы жалпы активтерге қатысты үлесі
25 пайыз
3.
Командасы
15 балл
тиісті мандат бойынша активтерді басқаруға жауапты портфельдік менеджерлердің және талдаушылардың орташа жұмыс тәжірибесі
50 пайыз
компания бойынша жалпы алғанда инвестициялық блок қызметкерлерінің (портфельдік менеджерлер, талдаушылар, трейдерлер) арасында қызметкердің қозғалысы (ең төмен мәні ескеріледі)
50 пайыз
4.
Сыртқы басқарушының әрекеттерінен немесе әрекетсіздігінен клиенттердің мүдделерін сақтандыру түрінің болуы
5 балл
5.
Басқару үшін төленетін комиссиялық сыйақының деңгейі
20 балл
базалық комиссиялық сыйақының деңгейі
(ең төмен мәні ескеріледі)
75 пайыз
сыртқы басқарушы басқаруды бастаған күннен бастап өткен кезеңдердегі осыған ұқсас көрсеткіштерден асатын оң үстеме кірістілікке қол жеткізген жағдайда сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны төлеу қағидатын (net new high basis since inception) қабылдау
10 пайыз
сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны есептеу басталатын үстеме кірістіліктің базалық комиссиялық сыйақыдан төмен емес ең төменгі шегін белгілеуді қабылдау
10 пайыз
сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны бірнеше жыл бойы бөліп-бөліп төлеу талаптарын белгілеуді қабылдау
5 пайыз
6.
Ұлттық Банктің мамандарын оқыту
10 балл
1 (бір) – 2 (екі) аптаға созылатын қысқа мерзімді оқу
50 пайыз
1 (бір) айдан көпке созылатын тағылымдамадан және (немесе) іссапардан өту мүмкіндігін ұсыну
50 пайыз
Ескертпе:
1. Әлеуетті сыртқы басқарушының ұсыныстарын бағалау олардың маңыздылығына сәйкес барлық бағалау өлшемшарттары бойынша балдардың сомасы болып табылады.
2. Балдарды есептеу үшін әрбір көрсеткіш барлық әлеуетті сыртқы басқарушылар бойынша қарастырылған өлшемшарттағы ең жақсы көрсеткішке қатысты нормалануға тиіс.
Бұл ретте әлеуетті сыртқы басқарушының нормаланған көрсеткіші – бұл сыртқы басқарушы көрсеткішінің қарастырылып отырған өлшемшарт бойынша көрсеткіштің ең жоғарғы мәніне қатынасы.

(оттоки и притоки за последние 3 (три) - 5 (пять) лет или с начала управления)
25 процентов
процент объема активов по данному рассматриваемому мандату к общим активам под управлением (при осуществлении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих, специализирующихся на региональных мандатах и участвующих в выборе управляющего по глобальному мандату, используется объем активов по региональным мандатам. Данное значение нормируется в зависимости от охвата соответствующего мандата)
25 процентов
доля объема активов институциональных инвесторов к общим активам под управлением
25 процентов
3.
Команда
15 баллов
средний опыт работы портфельных менеджеров и аналитиков, ответственных за управление активами по соответствующему мандату
50 процентов
передвижение персонала среди сотрудников инвестиционного блока (портфельные менеджеры, аналитики, трейдеры) в целом по компании (учитывается наименьшее значение)
50 процентов
4.
Наличие вида страхования интересов клиентов от действий или бездействий внешнего управляющего
5 баллов
5.
Уровень комиссионного вознаграждения за управление
20 баллов
уровень базового комиссионного вознаграждения (учитывается наименьшее значение)
75 процентов
принятие принципа выплаты комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления в случае достижения положительной сверхдоходности, превышающей аналогичные показатели за прошлые периоды со дня начала управления внешним управляющим (net new high basis since inception)
10 процентов
принятие условия по минимальному порогу сверхдоходности, с которого начинается расчет комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления, не ниже базового комиссионного вознаграждения
10 процентов
принятие установления условия оплаты комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления в течение нескольких лет по частям
5 процентов
6.
Обучение работников Национального Банка
10 баллов
краткосрочное обучение продолжительностью 1 (одну) – 2 (две) недели
50 процентов
предоставление возможности прохождения стажировки и (или) секондмента продолжительностью от 1 (одного) месяца
50 процентов
Примечание:
1. Оценкой предложения потенциального внешнего управляющего служит сумма баллов по всем оценочным критериям в соответствии с их значимостью.
2. Для расчета баллов каждый показатель подлежит нормированию относительно наилучшего показателя в рассматриваемом критерии по всем потенциальным внешним управляющим.
При этом нормированный показатель потенциального внешнего управляющего – это отношение показателя внешнего управляющего к максимальному значению показателя по рассматриваемому критерию.

3. Егер сыртқы басқарушы жарияланған мандаттың бойынша активтерді басқа мандаттың шеңберінде басқарса, онда осы активтерді басқарудың нәтижелерін басқа мандаттың шеңберінде бағалау жүзеге асырылады.
4. Ұлттық Банк қызметкерлерін оқытуды бағалау кезінде мынадай көрсеткіштер жүйесі пайдаланылады:
Көрсеткіш
(қызметкерлерді оқыту талаптары)
Көрсеткішке берілетін балл
Сыртқы басқарушы ұшу, тұру, тамақтану ақысын төлейді
1
Сыртқы басқарушы тұру, тамақтану ақысын төлейді
0.5
Сыртқы басқарушы тұру ақысын төлейді
0.2
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
алтынвалюта активтерінің
бір бөлігін сыртқы басқаруға
беру қағидаларына
3-қосымша
Инвестициялық және операциялық дью-дилидженс шеңберінде қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдауды жүзеге асыру үшін бағалау өлшемшарттары
1-кесте. Сандық талдау
Бағалау өлшемшарттары
Өлшемшарттарға берілетін
балдар (көрсеткіштердің мәні пайызбен аңықталады)
Активті басқару
Жетілдірілген индекстік басқару
Пассивтік (индекстік) басқару
1.
Тәуекел есепке алынған тарихи кірістілік көрсеткіштері
40 балл
50 балл
соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жылдағы жылдық геометриялық үстеме кірістілік
(егер үстеме кірістілік көрсеткіші 5 (бес) жылдан кем кезеңде оң болса, көрсеткіш 5 (бес) жылдық кезеңге қатысты нормаланады)
15 пайыз
20 пайыз
30 пайыз
соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жылдағы ақпараттық коэффициенттің орташа арифметикалық көрсеткіші
(егер үстеме кірістілік көрсеткіші 5 (бес) жылдан кем кезеңде оң болса, көрсеткіш 5 (бес) жылдық кезеңге қатысты нормаланады)
30 пайыз
30 пайыз
50 пайыз
Шарп коэффициенті
15 пайыз
25 пайыз
20 пайыз
Сортино коэффициенті
40 пайыз
25 пайыз
-
2.
Тарихи нәтижелердің тұрақтылығын бағалау көрсеткіштері
30 балл
Кірістіліктің ауытқу өзгермелілігі (tracking error) деңгейі
20 пайыз
40 пайыз
50 пайыз
Эталоннан асу коэффициенті
30 пайыз
40 пайыз
50 пайыз
Эксцесс коэффициенті (kurtosis)
10 пайыз
-
-
Үстеме кірістілік көрсеткішінің ауқымы
(абсолютті)
20 пайыз
-
-
Эталонға қарсы портфель нәтижелерінің асып кету ұзақтығы (айлармен)
20 пайыз
20 пайыз
-
3.
Төмендеу тәуекелінің көрсеткіштері
30 балл
20 балл
Кірістіліктің ауытқу өзгермелілігі (tracking error) ең төменгі шекті мәннен де төмен
10 пайыз
10 пайыз
-
Орташа шығын
10 пайыз
15 пайыз
25 пайыз
Эталонға қарсы портфельдің қанағаттанарлықсыз нәтижелерінің ұзақтығы (айлар бойынша)
25 пайыз
15 пайыз
-
Ең көп шығын
15 пайыз
20 пайыз
25 пайыз
Портфель құнының неғұрлым төмен түсуі
30 пайыз
20 пайыз
25 пайыз
Портфель нәтижелерін қалпына келтіру ұзақтығы
10 пайыз
20 пайыз
25 пайыз
2-кесте. Сапалық талдау
Бағалау өлшемшарттары
Қанағаттанарлық (Қанағаттанарлықсыз)
1.Инвестициялық процесс

3. Если внешний управляющий управляет активами по объявленному мандату в рамках другого мандата, осуществляется оценка результатов управления данными активами в рамках другого мандата.
4. При оценке обучения специалистов Национального Банка используется следующая система показателей:
Показатель (условия обучения работников)
Балл, присваиваемый показателю
Внешний управляющий оплачивает перелет, проживание, питание
1
Внешний управляющий оплачивает проживание, питание
0.5
Внешний управляющий оплачивает проживание
0.2
Приложение 3
к Правилам передачи
части золотовалютных активов
Национального Банка
Республики Казахстан
во внешнее управление
Оценочные критерии для осуществления сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих из
короткого списка в рамках инвестиционного и операционного дью-дилидженса
Таблица 1. Количественный анализ
,
Оценочные критерии
Баллы, присваиваемые критериям (значимость показателей определены в процентах)
Активное управление
Усовершенствованное индексное управление
Пассивное (индексное) управление
1.
Показатели исторической доходности с учетом риска
40 баллов
50 баллов
годовая геометрическая сверхдоходность за последние 3 (три) – 5 (пять) лет
(в случае если показатель сверхдоходности за период менее 5 (пяти) лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 (пять) лет)
15 процентов
20 процентов
30 процентов
средний арифметический показатель информационного коэффициента за последние 3 (три) - 5 (пять) лет
(в случае если показатель сверхдоходности за период менее 5 (пяти) лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 (пять) лет)
30 процентов
30 процентов
50 процентов
Коэффициент Шарпа
15 процентов
25 процентов
20 процентов
Коэффициент Сортино
40 процентов
25 процентов
-
2.
Показатели оценки на стабильность исторических результатов
30 баллов
Уровень изменчивости отклонения доходности
(tracking error)
20 процентов
40 процентов
50 процентов
Коэффициент превышения эталона
30 процентов
40 процентов
50 процентов
Коэффициент эксцесса (kurtosis)
10 процентов
-
-
Размах показателя сверхдоходности (абсолютный)
20 процентов
-
-
Длительность превышения результатов портфеля против эталона (в месяцах)
20 процентов
20 процентов
-
3.
Показатели риска снижения
30 баллов
20 баллов
Изменчивость отклонения доходности
(tracking error) ниже минимального порогового значения
10 процентов
10 процентов
-
Средний убыток
10 процентов
15 процентов
25 процентов
Длительность неудовлетворительных результатов портфеля против эталона (в месяцах)
25 процентов
15 процентов
-
Максимальный убыток
15 процентов
20 процентов
25 процентов
Наибольшее падение стоимости портфеля
30 процентов
20 процентов
25 процентов
Длительность восстановления результатов портфеля
10 процентов
20 процентов
25 процентов
Таблица 2. Качественный анализ
Оценочные критерии
Удовлетворительно (неудовлетворительно)
1.Инвестиционный процесс

1.1 Инвестициялық портфельді қалыптастыру
ұсынылып отырған инвестициялық өнімнің инвестициялық стратегиясының тиісті шектеулерін және лимиттерін бағалау
талдамалық зерттеулерді пайдалану және инвестициялық идеяларды енгізу
портфельді басқару нәтижелерінің мәлімделген стильге сәйкестігін бағалау
1.2.Қаржы құралдарын сатып алу немесе сату бойынша шешімдер қабылдау барысы
шешімдер қабылдау моделі
қаржы құралдарын сату кезінде түсінікті және жүйелі тәртіптің, сондай-ақ шығындардың шектеулерін белгілеу бойынша рәсімдердің болуы (stop-loss)
2.Мониторинг жүргізу мен бақылау жасаудың және ішкі рәсімдері
2.1. Тәуекелдерді басқару барысы
портфель тәуекелдерін басқару бойынша сыртқы басқарушы жұмысының ішкі тәртібі немесе регламенті
портфель тәуекелдеріне мониторинг жүргізу және оларды басқару бойынша арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету бар болуы
2.2.Сауда мәмілелерін жүзеге асыру барысы
контрәріптестерді және сауда алаңдарын таңдау мен бекіту рәсімдерін қоса алғанда, мәмілелерді неғұрлым жақсы орындау саясатының (Best Execution Policy) бар болуы
комплаенс және деректерді салыстырып тексеру рәсімдерінің бар болуы
бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүргізу
Ескертпе:
1. Қысқа тізімнен әлеуетті сыртқы басқарушының ұсыныстарын бағалау олардың маңыздылығына сәйкес 1-кестеде келтірілген барлық бағалау өлшемшарттары бойынша балдардың сомасы болып табылады.
2. Баллдарды есептеу мақсатында әрбір көрсеткіш қысқа тізімдегі барлық әлеуетті сыртқы басқарушылар бойынша қарастырылып отырған өлшемшарттардағы неғұрлым жақсы көрсеткішке қатысты нормалануға тиіс. Бұл ретте нормаланған көрсеткіш – қысқа тізімдегі сыртқы басқарушы көрсеткішінің қарастырылып отырған өлшемшарттар бойынша көрсеткіштің ең жоғары мәніне қатынасы.
3. Сапалық талдау шеңберінде инвестициялық процесті және әлеуетті сыртқы басқарушыны бақылау мен мониторингтің ішкі рәсімдерін бағалау кезінде көрсеткіштердің мынадай жүйесі пайдаланылады, олардың өлшемшарттары 2-кестеде келтірілген:
Көрсеткіш
Көрсеткішке берілетін балл
Қанағаттанарлық – әлеуетті сыртқы басқарушының процесі және (немесе) рәсімдері мәлімделген мәртебеге сәйкес келеді, түсінікті әрі жеңіл түсіндіріледі
1
Қанағаттанарлықсыз – әлеуетті сыртқы басқарушының процесі және (немесе) рәсімдері мәлімделген мәртебеге сәйкес келмейді, тиімді, бірақ шешімдерді компания ішінде іске асыру бөлігінде проблемалар бар
0
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
алтынвалюта активтерінің
бір бөлігін сыртқы басқаруға
беру қағидаларына
4-қосымша
Сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау әдістемесі

1.1 Формирование инвестиционного портфеля
оценка соответствующих ограничений и лимитов инвестиционной стратегии предлагаемого инвестиционного продукта
использование аналитических исследований и внедрение инвестиционных идей
оценка результатов управления портфелем на соответствие заявленному стилю
1.2.Процесс принятия решений по покупке или продаже финансовых инструментов
модель принятия решений
наличие понятной и последовательной дисциплины при продаже финансовых инструментов, а также процедур по установлению ограничений убытков (stop-loss)
2.Внутренние процедуры контроля и мониторинга
2.1. Процесс управления рисками
внутренний порядок или регламент работы внешнего управляющего по управлению рисками портфеля
наличие программного обеспечения по управлению и мониторингу рисками портфеля
2.2.Процесс осуществления торговых сделок
наличие политики наилучшего исполнения сделок (Best Execution Policy), включая процедуру выбора и утверждения контрпартнеров и торговых площадок
наличие процедур комплаенса и осуществления сверки данных
проведение расчетов по сделке с ценными бумагами
Примечание:
1. Оценкой предложения потенциального внешнего управляющего из короткого списка служит сумма баллов по всем оценочным критериям, приведенным в таблице 1 в соответствии с их значимостью.
2. Для целей расчета баллов каждый показатель подлежит нормированию относительно наилучшего показателя в рассматриваемом критерии по всем потенциальным внешним управляющим из короткого списка. При этом, нормированный показатель – это отношение показателя внешнего управляющего из короткого списка к максимальному значению показателя по рассматриваемому критерию.
3. При оценке инвестиционного процесса и внутренних процедур контроля и мониторинга потенциального внешнего управляющего в рамках качественного анализа, критерии которого приведены в таблице 2, используется следующая система показателей:
Показатель
Балл, присваиваемый показателю
Удовлетворительно – процесс и (или) процедуры потенциального внешнего управляющего соответствуют заявленному статусу, понятны и могут быть легко интерпретированы
1
Неудовлетворительно – процесс и (или) процедуры потенциального внешнего управляющего не соответствуют заявленному статусу, приемлемы, однако имеются проблемы в части реализации решений внутри компании
0
Приложение 4
к Правилам передачи
части золотовалютных активов
Национального Банка
Республики Казахстан
во внешнее управление
Методика
оценки эффективности работы внешнего управляющего

1. Сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау осы Әдістемеде көзделген сандық және сапалық көрсеткіштерге сәйкес сыртқы басқарушыға балл белгілеу арқылы жүзеге асырылады.
2. Сандық көрсеткіштер:
ақпараттық коэффициент (Information ratio).
Ақпараттық коэффициент
(Information ratio)
Белгіленген балл
>1
3 балл
0,5 - 1
2 балл
0 – 0,5
1 балл
0
0 балл
(-) 0,5 - 0
(-) 1 балл
(-) 1 - (-) 0,5
(-) 2 балл
<(-) 1
(-) 3 балл
3. Сапалық көрсеткіштер:
1) қызметкерді ауыстыру (Staff turnover).
Қызметкердің орнын ауыстыру
(Staff turnover)
Белгіленген балл
> 30
(-) 0,5 балл
5 - 30
(-) 0,25 балл
0 - 5
0 балл
2) операциялық тәуекел (Operational risk).
Алтынвалюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқарушыға беру туралы келісімде сыртқы басқарушы үшін белгіленген инвестициялық стратегиясында көзделген шектеулерді операциялық қате салдарынан әрбір бұзу фактісі үшін бағадан 0,2 (нөл бүтін оннан екі) балл алып тасталады.
3) іскерлік этиканы сақтау (compliance with a Code of Business Ethics).
Сыртқы басқарушының іскерлік этиканы әрбір бұзу фактісі үшін бағадан 0,5 (нөл бүтін оннан бес) балл алып тасталады.
Клиенттің тапсырмаларын жүйелі түрде уақтылы орындалмаған кезде бағадан 0,5 (нөл бүтін оннан бес) балл алып тасталады.
4. Тиімділіктің қорытынды бағасы сандық және сапалық көрсеткіштер бойынша балдар сомасы ретінде есептеледі.

1. Оценка эффективности работы внешнего управляющего осуществляется путем присвоения баллов внешнему управляющему в соответствии с количественными и качественными показателями, предусмотренными настоящей Методикой.
2. Количественные показатели:
информационный коэффициент (Information ratio).
Информационный коэффициент
(Information ratio)
Присвоенный балл
>1
3 балла
0,5 - 1
2 балла
0 – 0,5
1 балл
0
0 баллов
(-) 0,5 - 0
(-) 1 балл
(-) 1 - (-) 0,5
(-) 2 балла
<(-) 1
(-) 3 балла
3. Качественные показатели:
1) передвижение персонала (Staff turnover).
Передвижения персонала
(Staff turnover) в процентах
Присвоенный балл
> 30
(-) 0,5 балла
5 - 30
(-) 0,25 балла
0 - 5
0 баллов
2) операционный риск (Operational risk).
За каждый факт нарушения ограничений, предусмотренных инвестиционной стратегией, установленной для внешнего управляющего в соглашении о передачи части золотовалютных активов во внешнее управление, вследствие операционной ошибки из оценки отнимается 0,2 (ноль целых два десятых) балла.
3) соблюдение деловой этики (compliance with a Code of Business Ethics).
За каждый факт нарушения внешним управляющим деловой этики из оценки отнимается 0,5 (ноль целых пять десятых) балла.
При систематическом несвоевременном исполнении поручений клиента из оценки отнимается 0,5 (ноль целых пять десятых) балла.
4. Итоговая оценка эффективности рассчитывается как сумма баллов по количественным и качественным показателям.