Жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 27 наурыздағы № 159 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 сәуірде № 20262 болып тіркелді.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 10-18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 27 наурызы
№ 159 бұйрығына
қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидалар жаңа редакцияда көзделген – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 26.06.2024 № 232 бұйрығымен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-2-бабының 10-18) тармақшасына сәйкес әзірленді және жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу процесінде туындайтын қатынастарды реттейді.
2. Осы қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) пәтер - көппәтерлі тұрғын үйдің бір бөлігі болып табылатын, тұрақты тұруға арналған және пайдаланылатын жеке тұрғын үй;
2) тұрғын үй-құрылыс кооперативі - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз міндеттемелерін орындағанға дейін әрекет ететін, көппәтерлі тұрғын үйді салу және кейіннен тұрғын үй-құрылыс кооперативінің мүшелері арасында пәтерлерді, тұрғын емес үй-жайларды енгізген пай жарналарының сомасына сәйкес бөлу мақсатындағы жеке тұлғалардың коммерциялық емес бірлестігі;

Об утверждении Правил регистрации местными исполнительными органами договоров участия в жилищно-строительном кооперативе
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 159. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2020 года № 20262.
В соответствии с подпунктом 10-18) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации местными исполнительными органами договоров участия в жилищно-строительном кооперативе.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
Утверждены
приказом Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 159
Примечание ИЗПИ!
Правила предусмотрены в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 26.06.2024 № 232 (вводится в действие с 01.01.2025).
Правила регистрации местными исполнительными органами договоров участия в жилищно-строительном кооперативе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации местными исполнительными органами договоров участия в жилищно-строительном кооперативе (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-18) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" и регулируют отношения, возникающие в процессе регистрации местными исполнительными органами договоров участия в жилищно-строительном кооперативе.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) квартира – отдельное жилище, являющееся частью многоквартирного жилого дома, предназначенное и используемое для постоянного проживания;
2) жилищно-строительный кооператив – некоммерческое объединение физических лиц с целью строительства многоквартирного жилого дома и последующего распределения между членами жилищно-строительного кооператива квартир, нежилых помещений, парковочных мест в соответствии с суммой внесенных паевых взносов, действующее до исполнения своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

3) пай жарнасын төлеу туралы анықтама - тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшесінің пәтерге меншік құқығын тіркеу үшін негіз болып табылатын пай жарнасын және өзге де белгіленген жарналарды толық төлегеннен кейін тұрғын үй-құрылыс кооперативі беретін құжат;
4) жергілікті атқарушы орган - тиісті аумақта сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың атқарушы органы;
5) атқарушы орган - тұрғын үй-құрылыс кооперативінің басқармасы (төрағасы).
2-тарау. Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу тәртібі
3. Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеуді (бұдан әрі - қатысу шарты) тиісті аумақта сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдар) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің басқармасының (төрағасының) ұсынысы бойынша (бұдан әрі - атқарушы орган) жүзеге асырады.
4. Атқарушы орган осы Қағидаларға сәйкес қатысу шартын жасаған күннен бастап 10 (он) күн ішінде жергілікті атқарушы органдарға тіркеу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама көшірмесі;
3) тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарының түпнұсқалары (тұрғын үй-құрылыс кооперативінің әрбір мүшесінен бір-бір данадан);
4) тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
5) тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атқарушы органы өкілінің өкілеттігін растайтын құжаттар (жеке куәлігі, құрылтай жиналысының хаттамасы).
5. Жергілікті атқарушы органдар 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттарды қарайды.
Ұсынылған құжаттарды қараудың нәтижесі қатысу шарттарын тіркеу не осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген негіздер бойынша қатысу шарттарын тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
6. Қатысу шарттарын тіркеуден бас тарту мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) ұсынылған қатысу шарттарының тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының үлгілік нысанына сәйкес келмеген;
2) осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған.
7. Қатысу шарттарын тіркеу рәсімі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) жазба енгізуді қамтиды.
Тізілім қағаз тасығышта жасалады, нөмірленеді, тігіледі және жергілікті атқарушы органның мөрімен бекітіледі.

3) справка о выплате паевого взноса – документ, выдаваемый жилищно-строительным кооперативом после полной выплаты членом жилищно-строительного кооператива паевого взноса и иных установленных взносов, являющийся основанием для регистрации права собственности члена жилищно-строительного кооператива на квартиру;
4) местный исполнительный орган – исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы, в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на соответствующей территории;
5) исполнительный орган – правление (председатель) жилищно-строительного кооператива.
Глава 2. Порядок регистрации договоров участия в жилищно-строительном кооперативе
3. Регистрация договоров участия в жилищно-строительном кооперативе (далее – договор участия) осуществляется местными исполнительными органами в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на соответствующей территории (далее – местные исполнительные органы) по представлению правления (председателя) жилищно-строительного кооператива (далее – исполнительный орган).
4. Исполнительный орган в соответствии с настоящими Правилами в течение 10 (десяти) дней со дня заключения договоров участия представляет в местные исполнительные органы следующие документы для регистрации:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) оригиналы договоров участия в жилищно-строительном кооперативе (по одному экземпляру от каждого члена жилищно-строительного кооператива);
4) копии документов удостоверяющих личность членов жилищно-строительного кооператива;
5) документы, подтверждающие полномочия представителя исполнительного органа жилищно-строительного кооператива (удостоверение личности, протокол учредительного собрания).
5. Местные исполнительные органы в течение 5 (пяти) рабочих дней рассматривают представленные документы, указанные в пункте 4 настоящих Правил.
Результатом рассмотрения представленных документов является регистрация договоров участия, либо мотивированный отказ в регистрации договоров участия по основаниям, предусмотренным пунктом 6 настоящих Правил.
6. Отказ в регистрации договоров участия осуществляется в случаях:
1) несоответствия представленных договоров участия типовой форме договора участия в жилищно-строительном кооперативе;
2) неполного предоставления пакета документов указанных в пункте 4 настоящих Правил.
7. Процедура регистрации договоров участия включает в себя внесение записи в Реестр регистрации договоров участия в жилищно-строительном кооперативе (далее – Реестр), по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Реестр составляется на бумажном носителе, пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью местного исполнительного органа.

8. Тізілімге мәліметтер енгізгеннен кейін жергілікті атқарушы орган атқарушы органның өтініші негізінде ішінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысу шарттарын тіркеу туралы үзінді береді.
9. Атқарушы орган тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу туралы үзіндіні алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны танысу үшін тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшелеріне береді.
10. Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарына қосымша келісімдерді тіркеу тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу рәсімдеріне ұқсас жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы
органдардың
тұрғын үй-құрылыс
кооперативіне
қатысу шарттарын тіркеу
қағидаларына
1-қосымша
____________________________
(сәулет, қала құрылысы және
құрылыс қызметі саласындағы
жергілікті атқарушы органның
атауы)
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
____________________________
(тұрғын үй-құрылыс кооперативі
атқарушы органы өкілінің тегі,
аты, әкесінің аты (болған
жағдайда)
____________________________
(жеке тұлғаның жеке басын
куәландыратын
құжаттың деректемелері,
байланыс телефоны,
мекенжайы)
Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын/тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарына қосымша келісімдерді тіркеу туралы өтініш
Ұсынылған құжаттар негізінде, Сізден Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу тізіліміне жазба енгізе отырып, тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын/тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы қосымша келісімдерді тіркеу жүргізуді сұраймыз.
Тұрғын үй-құрылыс кооперативінің атауы
_______________/_____________________________/ 20__ ж. "___"____
Қолы            төрағаның Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Жергілікті атқарушы
органдардың
тұрғын үй-құрылыс
кооперативіне
қатысу шарттарын тіркеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу тізілімі
Тұрғын үй-құрылыс кооперативі туралы мәліметтер (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік және заңды/нақты мекенжайы
Құрылыс объектісі туралы мәліметтер (орналасқан жері, объектінің техникалық сипаттамасы)
Құрылыстың басталу және аяқталу мерзімдері туралы мәліметтер
Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының нөмірі және күні
Тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшесінің пайларының саны туралы мәліметтер
Шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы деректер (нөмірі және күні)
Шартты тоқтату (нөмірі, күні, негіздемесі)
1
2
3
4
5
6
7
Жергілікті атқарушы
органдардың
тұрғын үй-құрылыс
кооперативіне
қатысу шарттарын тіркеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркеу туралы үзінді
Тұрғын үй-құрылыс кооперативі туралы мәліметтер (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік және заңды/нақты мекенжайы)
Құрылыс объектісі туралы мәліметтер (орналасқан жері, объектінің техникалық сипаттамасы)
Құрылыстың басталу және аяқталу мерзімдері туралы мәліметтер
Тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шартының нөмірі және күні
Тұрғын үй-құрылыс кооперативі мүшесінің пайларының саны туралы мәліметтер
Шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы деректер (нөмірі және күні)
Шартты тоқтату (нөмірі, күні, негіздемесі)
1
2
3
4
5
6
7
Басшы                  _____________            ______________________
(қолы)                  Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Ескертпе: Үзінді жергілікті атқарушы органның елтаңбасы бар мөрмен бекітіледі

8. После внесения сведений в Реестр, местные исполнительный орган на основании заявления исполнительного органа, в течение 3 (трех) рабочих дней выдает выписку о регистрации договоров участия по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Исполнительный орган после получения выписки о регистрации договоров участия в жилищно-строительном кооперативе в течение 3 (трех) рабочих дней представляет ее для ознакомления членам жилищно-строительного кооператива.
10. Регистрация дополнительных соглашений к договорам участия в жилищно-строительном кооперативе осуществляется аналогично процедурам регистрации договоров участия в жилищно-строительном кооперативе.
Приложение 1
к Правилам регистрации
местными исполнительными
органами договоров участия в
жилищно-строительном кооперативе
____________________________________________
(наименование местного исполнительного органа в
сфере архитектурной, градостроительной и
строительной деятельности)
от _____________________________________
(полное наименование юридического лица)
_______________________________________
(Ф. И.О. (при наличии) представителя
исполнительного органа жилищно-строительного
кооператива)
_______________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего личность
физического лица, контактный телефон, адрес)
Заявление
о регистрации договоров участия в жилищно-строительном кооперативе/дополнительных соглашений к договорам участия в жилищно-строительном кооперативе
На основании представленных документов просим Вас произвести регистрацию договоров участия в жилищно-строительном кооперативе/дополнительных соглашений о внесении изменений и (или) дополнений в договора участия в жилищно-строительном кооперативе с внесением записи в реестр регистрации договоров участия в жилищно-строительном кооперативе.
Наименование жилищно-строительного кооператива
_______________/_____________________________/ "___"____ 20__ г.
Подпись             Ф.И.О. (при наличии) председателя
Приложение 2
к Правилам регистрации
местными исполнительными
органами договоров участия в
жилищно-строительном кооперативе
Форма
Реестр
регистрации договоров участия в жилищно-строительном кооперативе
Сведения о жилищно-строительном кооперативе (свидетельство о государственной регистрации и юридический/фактические адреса)
Сведения об объекте строительства (местонахождение, техническая характеристика объекта)
Сведения о сроках начала и завершения строительства
Номер и дата договора участия в жилищно-строительном кооперативе
Сведения о количестве паев члена жилищно-строительного кооператива
Данные о внесении изменений и дополнений в договор (номер и дата)
Прекращение договора (номер, дата, основание)
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 3
к Правилам регистрации
местными исполнительными
органами договоров участия в
жилищно-строительном кооперативе
Форма
Выписка о регистрации договоров участия в жилищно-строительном кооперативе
Сведения о жилищно-строительном кооперативе (свидетельство о государственной регистрации и юридический/фактические адреса)
Сведения об объекте строительства (местонахождение, техническая характеристика объекта)
Сведения о сроках начала и завершения строительства
Номер и дата договора участия в жилищно-строительном кооперативе
Сведения о количестве паев члена жилищно-строительного кооператива
Данные о внесении изменений и дополнений в договор (номер и дата)
Прекращение договора (номер, дата, основание)
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель _____________ __________________
(подпись)       Ф.И.О. (при наличии)
Примечание: Выписка скрепляется гербовой печатью местного исполнительного органа