"Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагог жұмыскерлер мен оларға теңестірілген адамдар, ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 39 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 31 наурыздағы № 146 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 сәуірде № 20313 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагог жұмыскерлер мен оларға теңестірілген адамдар, ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13271 болып тіркелген, 2016 жылғы 12 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагогтар мен ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагогтар мен ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагогтар мен ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагогтар мен ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1, 2, 3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагогтар мен ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді.
Жоғары әскери оқу орындарының (бұдан әрі - ЖӘОО) штаттарында көзделген бос педагогтар мен ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу конкурстық іріктеу негізінде жүзеге асырылады.

О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 39 "Об утверждении Правил замещения должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц, научных работников военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 146. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 апреля 2020 года № 20313
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 39 "Об утверждении Правил замещения должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц, научных работников военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13271, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 12 апреля 2016 года), следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил замещения должностей педагогов и научных работников военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила замещения должностей педагогов и научных работников военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих.";
в Правилах замещения должностей педагогов и научных работников военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила замещения должностей педагогов и научных работников военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункты 1, 2, 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила замещения должностей педагогов и научных работников военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон).
Замещение вакантных должностей педагогов и научных работников, предусмотренных штатами высших военных учебных заведений (далее – ВВУЗ), осуществляется на основе конкурсного отбора.

2. ЖӘОО-да бос лауазым бар болған жағдайда тиісті ЖӘОО әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі - ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі) бос лауазымның бар болуы туралы ақпарат жолдайды.
3. ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі ақпаратты алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментіне (бұдан әрі - КД) қызметі бойынша жоғарылатылу үшін кадрлар резервінде тұрған әскери қызметшілерді бос лауазымға тағайындау туралы ұсыныс енгізеді. ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі осындайлар болмаған жағдайда ЖӘОО-ларға ақпарат жолдайды.
4. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес ЖӘОО-лардың кадр органдары лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде ақпаратты жеткізеді және күнтізбелік бес күн ішінде бос лауазымға орналасуға кандидаттардың бар болуы туралы ақпаратты ұсынады.
5. ЖӘОО-лардан алынған ақпаратты қорыту кезінде жүргізілетін алдын ала іріктеу нәтижелері бойынша ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі күнтізбелік он күн ішінде ЖӘОО-ға ұсынылған кандидаттар қатарынан конкурстық іріктеу жүргізу қажеттілігі туралы хат жолдайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Конкурстық іріктеу жүргізу және кандидаттардың құжаттарын жинау кезеңі туралы бұйрықтан үзінді көшірмені конкурстық іріктеуді жүргізетін ЖӘОО үш жұмыс күнінен кешіктірмей, ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесіне және әскери қызметшілері кандидат ретінде ұсынылған ЖӘОО-ға жолдайды.";
9-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) комиссия хатшысы - ЖӘОО-ның педагогі немесе ғылыми қызметкері (ғылыми дәрежесі немесе ғылыми атағы бар);";
10-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өнертабыстарға патенттердің, елеулі ғылыми жетістіктерін, сондай-ақ педагогтар мен ғылыми қызметкерлерді даярлау тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмелерін (бар болған кезде);";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Конкурстық іріктеуді жүргізу тәртібі";
11-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ЖӘОО-лардың педагогтары мен ғылыми қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға кандидаттардың өтініштері мен құжаттарын қарау;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. ЖӘОО-лардың педагогтары мен ғылыми қызметкерлері лауазымдарына орналасуға конкурстық іріктеу әңгімелесу нысанында үміткерлер қызметінің қорытындыларын талдамалы қорыту негізінде жүргізіледі, бұл ретте кәсіби деңгейді айқындау үшін әрбір лауазым бойынша Заңның 5-1-бабының 13) тармақшасына сәйкес бекітілген біліктілік сипаттамаларына сәйкес білімдері тексеріледі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. В случае наличия в ВВУЗе вакантной должности соответствующий ВВУЗ направляет в структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан, курирующее вопросы военного образования (далее – структурное подразделение МО РК) информацию о наличии вакантной должности.
3. После получения информации структурное подразделение МО РК в течение десяти рабочих дней вносит предложение в Департамент кадров Министерства обороны Республики Казахстан (далее – ДК) о назначении на вакантную должность военнослужащих, состоящих в кадровом резерве для продвижения по службе. В случае отсутствия таковых структурное подразделение МО РК направляет информацию в ВВУЗы.
4. В соответствии с нормативными правовыми актами Министерства обороны Республики Казахстан кадровые органы ВВУЗов доводят информацию до должностных лиц, в части их касающейся, и в течение пяти календарных дней представляют информацию о наличии кандидатов на занятие вакантной должности.
5. По результатам предварительного отбора, проводимого при обобщении информации, полученной от ВВУЗов, структурное подразделение МО РК в течение десяти календарных дней направляет письмо в ВВУЗ о необходимости проведения конкурсного отбора из числа представленных кандидатов.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Выписка приказа о проведении конкурсного отбора и период сбора документов кандидатов ВВУЗом, проводящим конкурсный отбор не позднее трех рабочих дней направляется в структурное подразделение МО РК и ВВУЗы, военнослужащие которых представлены в качестве кандидатов.";
подпункт 3) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"3) секретарь комиссии – педагог или научный работник ВВУЗа (имеющий ученую степень или ученое звание);";
подпункт 6) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"6) копии патентов на изобретения, документов, подтверждающих значительные научные достижения, а также опыт подготовки педагогов и научных работников (при наличии);";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения конкурсного отбора";
подпункт 1) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"1) рассмотрение заявлений и документов кандидатов на замещение вакантных должностей педагогов и научных работников ВВУЗов;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Конкурсный отбор на замещение должностей педагогов и научных работников ВВУЗов проводится на основе аналитического обобщения итогов деятельности претендентов в форме собеседования, при этом проверяются знания в соответствии с квалификационными характеристиками, утвержденными в соответствии с подпунктом 13) статьи 5-1 Закона по каждой должности для определения уровня профессионализма.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"21. ЖӘОО-ның кадр органы конкурстық іріктеу жөніндегі комиссияның хаттамасын ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесіне жолдайды.";
осы бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім және ғылым мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі құрылымдық бөлімшелерге және лауазымды адамдарға жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 31 наурыздағы
№ 146 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 39 бұйрығымен бекітілген
Нысан
_______________________
бастығына
(жоғары әскери оқу орнының
атауы)
Конкурстық іріктеуге қатысуға өтініш
Мені _____________________________________________________________________
бос лауазымына орналасуға конкурстық іріктеуге қатысуға жіберуіңізді сұраймын.
Конкурсты өткізу шарттарымен таныстым.
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
_____________                  ____________________________________________
(қолы)                                    (әскери атағы, т.а.ә. (бар болған кезде)
20___ ж. "____" ____________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 31 наурыздағы
№ 146 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 39 бұйрығымен бекітілген
Нысан
________________________________________________________________________________ (лауазым атауы) конкурстық іріктеу бойынша жабық дауыс беруге арналған бюллетень
Р/с
Кандидаттың әскери атағы, тегі, аты-жөнінің бас әріптері
Қандай лауазымға конкурстық іріктеу жүргізіледі
Келісемін / келіспеймін
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 31 наурыздағы
№ 146 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 39 бұйрығымен бекітілген
Нысан
Конкурстық іріктеу жөніндегі комиссияның хаттамасы
Бекітемін
конкурстық комиссияның
төрағасы
____________________________
(қолы, әскери атағы,
аты-жөнінің бас әріптері және
тегі)
20__ ж. "____" ____________
________________________________________________________________________________
ЖӘОО атауы
____________________________________________ бос лауазымына орналасуға өтініш берген
________________________________________________________________________________
бойынша кандидаттың әскери атағы, Т.А.Ә.
Біліктілік сипаттамаларына сәйкес келуі
Оқулық басылымдарының, ғылыми жарияланымдардың бар болуы
Өзге де мәліметтер
Таныстыруды бағалау
Дауыс беру нәтижелері
Білім деңгейі
Магистр дәрежесінің бар болуы
Ғылыми дәрежесінің бар болуы
Педагогикалық өтілі
Алдыңғы қызмет істерінің бейіні
Конкурстық комиссия қорытындысы ________________________________________________
Конкурстық комиссия мүшелері ____________________________________________________
Конкурстық комиссия хатшысы ____________ ________________________________________
(қолы)                  (әскери атағы, Т.А.Ә.)

"21. Кадровым органом ВВУЗа протокол комиссии по конкурсному отбору направляется в структурное подразделение МО РК.";
приложение 1 к указанному приказу изложить в редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанному приказу изложить в редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанному приказу изложить в редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан, курирующего вопросы военного образования и науки.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных структурных подразделений и должностных лиц.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 31 марта 2020 года № 146
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 39
Форма
Заявление на участие в конкурсном отборе
Начальнику __________________________________________
(наименование высшего военного учебного заведения)
Заявление
Прошу допустить меня к участию в конкурсном отборе на замещение вакантной
должности
__________________________________________________________________
С условиями проведения конкурсного отбора ознакомлен.
Подтверждаю подлинность представленных документов.
_____________ ____________________________
подпись (воинское звание, ф.и.о., при его наличии)
"____" ____________ 20___ г.
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 31 марта 2020 года № 146
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 39
Форма
Бюллетень для закрытого голосования по конкурсному отбору
__________________________________________________________________
наименование должности
п/п
Воинское звание, фамилия, инициалы кандидата
На какую должность проводится конкурсный отбор
Согласен / не согласен
Приложение 3
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 31 марта 2020 года № 146
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 39
Форма
Протокол комиссии по конкурсному отбору
Утверждаю
председатель конкурсной комиссии
______________________________
(подпись, воинское звание,
инициал имени и фамилия)
"____" _______________ 20___ г.
__________________________________________________________________________
наименование ВВУЗа по
_________________________________________________________________________,
воинское звание, Ф.И.О. кандидата
подавшему заявление на замещение вакантной должности _______________________
Соответствие квалификационным характеристикам
Наличие учебных изданий, научных публикаций
Иные сведения
Оценка презентации
Результаты голосования
Уровень образования
Наличие степени магистра
Наличие ученой степени
Педагогический стаж
Профиль предыдущей служебной деятельности
Заключение конкурсной комиссии ____________________________________________
Члены конкурсной комиссии ________________________________________________
Секретарь конкурсной комиссии ____________             ______________________
подпись             воинское звание, Ф.И.О.