"Тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 8 шілдедегі № 257 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 9 сәуірдегі № 72-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 10 сәуірде № 20363 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 8 шілдедегі № 257 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9665 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2020 жылғы 9 сәуірдегі
№ 72-НҚ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
2014 жылғы 8 шілдедегі
№ 257 бұйрығымен
бекітілген
Тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың тізбесі
1. Өтініш берушінің мәртебесiн растайтын құжаттар:
1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі - жеке тұлғалар үшін;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (куәліктің) көшірмесі – заңды тұлғалар үшін;
3) жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі – жеке кәсіпкерлер үшін;

О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 8 июля 2014 года № 257 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих происхождение товара"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 9 апреля 2020 года № 72-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2020 года № 20363
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 8 июля 2014 года № 257 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих происхождение товара" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9665, опубликован 15 августа 2014 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
перечень документов, подтверждающих происхождение товара, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и
интеграции Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
Приложение к приказу/
от 9 апреля 2020 года № 72-НҚ
Утвержден приказом
Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
Министра индустрии и новых
технологий Республики
Казахстан
от 8 июля 2014 года № 257
Перечень документов, подтверждающих происхождение товара
1. Документы, подтверждающие статус заявителя:
1) копия документа, удостоверяющего личность - для физических лиц;
2) копия справки (свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - для юридических лиц;
3) копия свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуальных предпринимателей;

4) шаруа (фермер) қожалығын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі – шаруа немесе фермер қожалықтары үшін.
2. Сыртқы сауда келісімшартының (шарттың), шот-фактураның немесе шот-проформаның немесе тауардың қаржылық және (немесе) сандық параметрлерін көрсететін өзге құжаттың көшірмесі (жүк сол бір жүк жөнелтушіден екінші сол бір жүк алушыға баратын ұзақ мерзімді сыртқы сауда шарттарын/мәмілелерін жүзеге асыру кезінде, егер бұл бір жақты тәртіппен белгіленген (әкелу) елі (одағы) қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдердің/шарттардың және/немесе шығарған елді айқындау қағидаларының (шығарған елді айқындау өлшемшарттарының) талаптарына қайшы келмесе, шот-фактура немесе шот-проформа талап етілмейді).
Тауарды көрмеге (жәрмеңкеге) шығарған жағдайда, сондай-ақ, егер тауар Қазақстан Республикасының аумағынан әкеткеннен кейін сатылған жағдайда, егер бұл бір жақты тәртіппен белгіленген (әкелу) елі (одағы) қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдердің/шарттардың және/немесе шығарған елді айқындау қағидаларының (шығарған елді айқындау өлшемшарттарының) талаптарына қайшы келмесе, осы бұйрықтың 2-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
3. Егер тауар толығымен Қазақстан Республикасында шығарылған жағдайда, тауардың толығымен Қазақстан Республикасында шығарылғаны туралы растайтын құжаттардың көшiрмесi:
1) егер өтініш беруші осы тармақтың 2), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19) және 20) тармақшаларында көрсетілген тауарды өндіруші болып табылмаса, онда өтініш берушіге тауарға меншік құқығының өндірушіден өтуін растайтын құжаттардың көшірмелері (тауар өндірушіден өтініш берушіге меншік құқығының өтуін растайтын шарт және (немесе) шот-фактура және (немесе) жүкқұжат және (немесе) өзге құжат) ұсынылады;
2) Қазақстан Республикасының жер қойнауынан, не аумақтық теңізде (Қазақстан Республикасының өзге су қоймасында) немесе түбінде өндірілген пайдалы қазбаларға, минералдық өнімдерге, жер ресурстарына арналған лицензия және (немесе) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты және (немесе) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты тіркеу туралы акті және (немесе) сенімгерлік басқару шарты ұсынылады (көрсетілген құжаттарды жылына 1 рет ұсынады);
3) өсімдік тектес ауыл шаруашылығы тауарларына, оның ішінде көкөністер мен жемістерге өсімдік тектес ауыл шаруашылығы тауарларына, оның ішінде көкөністер мен жемістерге жүкқұжаттың немесе астық қолхатының көшірмесі немесе астық қолхаты бойынша үзінді немесе тауарға меншік құқығының өтініш берушіге өтуін растайтын өзге де құжат, сондай-ақ өтініш берушіден өнімді жинау орны туралы анықтама ұсынылады;

4) копия свидетельства о государственной регистрации крестьянского (фермерского) хозяйства или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя - для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Копия внешнеторгового контракта (договора), счет-фактуры или счет-проформы, или иного документа, отражающего финансовые и (или) количественные параметры товара (при осуществлении долгосрочных внешнеторговых договоров/сделок, когда груз идет от одного и того же грузоотправителя одному и тому же грузополучателю, предоставление счет-фактуры или счет-проформы не требуется, если это не противоречит требованиям действующих (ратифицированных) международных соглашений/договоров и/или правил определения страны происхождения (критериев определения страны происхождения), установленных в одностороннем порядке страной (союзом) ввоза).
В случае вывоза товара на выставки (ярмарки), а также в случае если товар реализуется после вывоза с территории Республики Казахстан, предоставление документов, указанных пункте 2 настоящего Приказа не требуется, если это не противоречит требованиям действующих (ратифицированных) международных соглашений/договоров и/или правил определения страны происхождения (критериев определения страны происхождения), установленных в одностороннем порядке страной (союзом) ввоза.
3. В случае если товар полностью произведен в Республике Казахстан, копия документов, подтверждающих, что товар полностью произведен в Республике Казахстан:
1) если заявитель не является производителем товара, указанного в подпунктах 2), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19) и 20) настоящего пункта, то предъявляются копии документов, подтверждающих переход права собственности на товар от производителя заявителю (договор и (или) счета-фактура, и (или) накладная и (или) иной документ, подтверждающий переход права собственности от производителя товара заявителю);
2) на полезные ископаемые, минеральные продукты, земельные ресурсы, добытые из недр Республики Казахстан, либо в территориальном море (ином водоеме Республики Казахстан) или дна предоставляется лицензия на добычу и (или) акт о регистрации контракта на недропользование и (или) контракт на недропользование и (или) договор доверительного управления (допускается представление указанных документов 1 раз в год);
3) на сельскохозяйственные товары растительного происхождения, в том числе овощи и фрукты, предоставляется копия накладной или зерновой расписки, или выписка по зерновой расписке или иной документ подтверждающий переход права собственности на товар заявителю, а также справка о месте сбора продукции от заявителя;

4) жабайы өсетін өсімдіктерге және осындай өсімдіктерді және олардың бөліктерін кесу, жинау немесе дайындау заңдылығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері ұсынылады;
5) тірі жануарлардың барлық түрлеріне (ауыл шаруашылығы, үй, жабайы, хайуанаттар бағы, теңіз, кәсіпшілік мамық, цирктік, зертханалық және басқалар); тірі құстардың барлық түрлері (үй, жабайы, сәндік); тірі аралар, тарқатуға жарамды жібек құртының пілләлары; тірі сәндік жәндіктер, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар және рептилиялар; тірі балық (оның ішінде сәндік), тірі бақалар, шаяндар, теңіз омыртқасыздары және басқа гидробионттар, ұстау мен өсіруге арналған шарап ұлулары; ұрықтандырылған уылдырық, эмбриондар, зиготалар, жануарлар ұрығы; инкубациялық жұмыртқа; балықтарға арналған тірі азыққа (оның ішінде, гамарус, артемия салина) ауланған жері туралы анықтаманың немесе өндіріс объектісіне (жануарлар мен құстарды өсіру) есептік нөмір беру туралы растаудың немесе экспортқа рұқсаттың немесе ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың көшірмесі ұсынылады;
6) ауыл шаруашылығы малдарынан алынған бүтіндей, жартылай, төрттен бір бөліктегі, бөліктегі етке, ауыл шаруашылығы құстарының етіне, сондай-ақ ауыл шаруашылығы малдары мен құстарының сойылған субөнімдеріне, қыртыс, қақталмаған және ерітілген майларға өндіріс объектісіне (сою цехына) есептік нөмір берілгені туралы растаудың, тірі жануарлар мен құстарға (союға (союға) ұшыраған ветеринариялық анықтаманың және (немесе) өндіріс объектісіне (жануарлар мен құстарды өсіру) есептік нөмір берілгені туралы растаудың және (немесе) ауыл шаруашылығы малдарынан алынған, экпортқа рұқсаттың (болған жағдайда) және (немесе) ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың көшірмесі ұсынылады;
7) жас, тоңазытылған, мұздатылған балыққа, теңіз жануарларының, су организмдерінің, оның ішінде ұлулардың, шаян тәрізділердің, басқа да су омыртқасыздарының етіне балық аулаудың шығу тегі туралы анықтаманың немесе экспортқа рұқсаттың немесе ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың көшірмелері ұсынылады. Егер Тізбенің осы тармақшасында көрсетілген тауарды аулау/қайта өңдеу жүргізілетін кемені Қазақстан Республикасының резиденті жалға алса (жал ға алса), онда осындай фактіні растайтын құжаттардың көшірмелері ұсынылады;
8) жабайы жануарлар мен құстардан алынған бүтіндей, жартылай, төрттен бір бөліктегі, бөліктегі етке, сондай-ақ жабайы жануарлар мен құстардың сойылған субөнімдеріне, қақталмаған және ерітілген майларға ветеринариялық сертификаттың көшірмесі немесе экспортқа рұқсаттың көшірмесі ұсынылады;

4) на дикорастущие растения и их части предоставляются копии документов, удостоверяющих законность вырубки, сбора или заготовки таких растений и их частей;
5) на все виды живых животных (сельскохозяйственные, домашние, дикие, зоопарковые, морские, промысловые пушные, цирковые, лабораторные и другие); все виды живых птиц (домашние, дикие, декоративные); живых пчел, коконы шелкопряда, пригодных для разматывания; живых декоративных насекомых, земноводных, пресмыкающиеся и рептилии; живую рыбу (в том числе декоративные), живых лягушек, раков, морских беспозвоночных и других гидробионатов, винных улиток для содержания и разведения; оплодотворенную икру, эмбрионы, зиготы, сперму животных; инкубационное яйцо; живые корма для рыб (в том числе, гамарус, артемия салина) предоставляется копия справки о происхождении вылова или подтверждения о присвоении учетного номера объекту производства (выращивание животных и птиц) или разрешения на экспорт или ветеринарного сертификата/справки;
6) на мясо в тушах, полутушах, четвертинах, блоках, полученное от сельскохозяйственных животных, мясо сельскохозяйственной птицы, а также субпродукты убоя сельскохозяйственных животных и птиц, шпик, жиры нетопленые и топленые предоставляются копии подтверждения о присвоении учетного номера объекту производства (убойного цеха), ветеринарной справки на живых животных и птиц (которые подверглись убою (забою) и (или) подтверждения о присвоении учетного номера объекту производства (выращивание животных и птиц) и (или) разрешения на экспорт или ветеринарного сертификата/справки;
7) на рыбу свежую, охлажденную, мороженую, мясо морских животных, водных организмов, в том числе моллюсков, ракообразных, других водных беспозвоночных предоставляются копии справки о происхождении вылова или разрешения на экспорт или ветеринарного сертификата/справки. Если судно, которым производится вылов/переработка товара, указанного в настоящем подпункте Перечня арендовано (зафрахтовано) резидентом Республики Казахстан, то предоставляются копии документов, подтверждающих такой факт;
8) на мясо в тушах, полутушах, четвертинах, блоках, полученное от диких животных и птиц, а также субпродукты убоя диких животных и птиц, жиры нетопленые и топленые предоставляется копия ветеринарного сертификата или копия разрешения на экспорт;

9) ара балына; тауарлық құс жұмыртқасына; тері және мамық жүнді шикізатқа, эндокринді шикізатқа; ішек шикізатына; тағамдық емес субөнімдерне; өңделмеген мүйіз тұяқты шикізатқа, оның ішінде сүйектерге; шашқа (қыл, жүн, мамық, қауырсын, қыл-қыбыр, түлеген терілер), тері шикізатының шеліне және кесінділеріне, өт, балауыз, ара желімі, мерва, аналық сүт, ара уы, жылан уы, аңшылық олжа, қиға (құстың қиы) ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың көшірмесі немесе экспортқа рұқсаттың көшірмесі ұсынылады;
10) бұрын пайдалануда болған және Қазақстан Республикасының аумағында жиналған түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарына лицензияның (рұқсаттың) немесе түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі және түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтары пайда болғаны және орны туралы анықтама ұсынылады;
11) қайта өңдеу жөніндегі өндірістік немесе өзге де операциялар нәтижесінде алынған қалдықтарға (қайталама шикізатқа), оның ішінде түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарына қалдықтарды/сынықтарды есептен шығару (пайда болу) актісінің (анықтамасының) көшірмесі және (немесе) негізгі құралдарды істен шығаруға (есептен шығаруға) арналған актінің көшірмесі және (немесе) негізгі құралдарды бөлшектеу және демонтаждау кезінде алынған қорларды кіріске алу туралы актінің көшірмесі ұсынылады (осы құжаттарды түсті және қара металдардың қалдықтары мен сынықтарын өңдеуге байланысты қызмет түрін жүзеге асырмайтын өтініш беруші ғана береді);
12) суға су объектілерін пайдаланудың заңдылығын растайтын құжаттардың көшірмелері немесе сумен жабдықтау және (немесе) суды тартуға шарттың көшірмесі ұсынылады;
13) осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген шикізат пен материалдардан ғана өндірілген тауарларға өндіруге арналған лицензияның және (немесе) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың және (немесе) сенімгерлік басқару шартының көшірмесі (жылына 1 рет беріледі), технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
14) осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген шикізат пен материалдардан ғана өндірілген тауарларға жүкқұжаттың немесе астық қолхатының көшірмелері немесе астық қолхаты бойынша үзінді немесе өтініш берушіге тауарға меншік құқығының өтуін растайтын өзге де құжат, өнімді жинау орны туралы анықтама, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
15) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген шикізат пен материалдардан ғана өндірілген тауарларға осындай өсімдіктерді және олардың бөліктерін кесу, жинау немесе дайындау заңдылығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;

9) на мед пчелиный; яйцо птиц товарное; кожевенное и пушномеховое сырье, эндокринное сырье; кишечное сырье; субпродукты непищевые; рогокопытное сырье невыделанное, в том числе кости; волос (щетина, шерсть, пух, перо, очесы, линька), мездра и обрезки кожевенного сырья, желчь, воск, прополис, мерва, маточное молоко, яд пчелиный, яд змеиный, охотничьи трофеи, навоз (птичий помет) предоставляется копия ветеринарного сертификата/справки или копия разрешения на экспорт;
10) на лом и отходы цветных и черных металлов, бывшие в употреблении изделия и собранные на территории Республики Казахстан, предоставляется копия лицензии (разрешения) или уведомления о начале деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов, и справка об образовании и месте сбора лома и отходов цветных и черных металлов;
11) на отходы (вторичное сырье), в том числе лом и отходы цветных и черных металлов, полученные в результате производственных или иных операций по переработке, предоставляется копия акта (справки) списания (образования) отходов/лома и (или) копия акта на выбытие (списание) основных средств и (или) копия акта об оприходовании запасов, полученных при разборке и демонтаже основных средств (данные документы предоставляются исключительно заявителем, не осуществляющим вид деятельности, связанный с переработкой отходов и лома цветных и черных металлов);
12) на воду предоставляются копии документов, подтверждающие законность пользования водными объектами или копия договора на водоснабжение и (или) водоотведение;
13) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, предоставляется копия лицензии на добычу и (или) контракта на недропользование и (или) договор доверительного управления (предоставляются 1 раз в год), копия краткого описания технологического процесса;
14) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпункте 3) настоящего пункта, предоставляются копии накладной или зерновой расписки, или выписка по зерновой расписке или иной документ подтверждающий переход права собственности на товар заявителю, справка о месте сбора продукции, копия краткого описания технологического процесса;
15) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпункте 4) настоящего пункта, предоставляются копии документов, удостоверяющих законность вырубки, сбора или заготовки таких растений и их частей, копия краткого описания технологического процесса;

16) осы тармақтың 5), 6), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген шикізат пен материалдардан ғана өндірілген тауарларға ветеринариялық анықтаманың көшірмесі, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі, тауар өндірушіге өндіріс объектісіне есептік нөмір берілгені туралы растау ұсынылады;
17) осы тармақтың 7) тармақшасында көрсетілген шикізаттар мен материалдардан ғана өндірілген тауарларға ветеринариялық анықтаманың немесе аулаудың шығу тегі туралы анықтаманың көшірмелері, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі және өндіріс объектісіне тауарды өндірушіге есептік нөмір беру туралы растау беріледі;
18) түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарынан ғана өндірілген тауарларға қалдықтарды/сынықтарды есептен шығару (пайда болу) актісінің (анықтамасының) көшірмесі және (немесе) негізгі құралдардың істен шығуына (есептен шығаруға) арналған актінің көшірмесі және (немесе) негізгі құралдарды бөлшектеу және бөлшектеу кезінде алынған қорларды кіріске алу туралы актінің көшірмесі, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
19) түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарынан басқа қалдықтардан (қайталама шикізаттан) ғана өндірілген тауарларға қалдықтардың пайда болуы туралы анықтаманың көшірмесі және (немесе) негізгі құралдардың істен шығуына (есептен шығаруға) арналған актінің көшірмесі және (немесе) негізгі құралдарды бөлшектеу және бөлшектеу кезінде алынған қорларды кіріске алу туралы актінің көшірмесі, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
20) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген шикізат пен материалдардан ғана өндірілген тауарларға; 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
21) тек қана атмосфералық ауадан өндірілген тауарларға технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
22) электр, жылу және өзге де энергия түрлеріне өтініш берушіге тауарға меншік құқығының ауысқанын растайтын шарттың немесе өзге де құжаттың көшірмесі ұсынылады.
4. Егер тауар Қазақстан Республикасында тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарын ескере отырып өндірілген жағдайда, тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарын айқындау үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
1) егер өтініш беруші мәлімделген тауарды өндіруші болып табылмаса, онда тауарға меншік құқығының өндірушіден өтініш берушіге өтуін растайтын құжаттардың көшірмелері (шарт және (немесе) шот-фактура және (немесе) жүкқұжат және (немесе) тауар өндірушіден өтініш берушіге меншік құқығының өтуін растайтын өзге де құжат) ұсынылады);

16) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпунктах 5), 6), 8) и 9) настоящего пункта, предоставляется копия ветеринарной справки, копии краткого описания технологического процесса, подтверждения о присвоении учетного номера объекту производства производителю товара;
17) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпункте 7) настоящего пункта, предоставляются копии ветеринарной справки или справки о происхождении вылова, копия краткого описания технологического процесса и подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства производителю товара;
18) на товары, произведенные исключительно из лома и отходов цветных и черных металлов, предоставляется копия акта (справки) списания (образования) отходов/лома и (или) копия акта на выбытие (списание) основных средств и (или) копия акта об оприходовании запасов, полученных при разборке и демонтаже основных средств, копия краткого описания технологического процесса;
19) на товары, произведенные исключительно из отходов (вторичного сырья) кроме лома и отходов цветных и черных металлов, предоставляются копия справки образования отходов и (или) копия акта на выбытие (списание) основных средств и (или) копия акта об оприходовании запасов, полученных при разборке и демонтаже основных средств, копия краткого описания технологического процесса;
20) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) и 12) настоящего пункта, предоставляются документы, указанные в данных пунктах, а также копия краткого описания технологического процесса;
21) на товары, произведенные исключительно из атмосферного воздуха, предоставляется копия краткого описания технологического процесса;
22) на электрическую, тепловую и иные виды энергии предоставляется копия договора или иного документа, подтверждающего переход права собственности на товар заявителю.
4. В случае, если товар произведен в Республике Казахстан с учетом критерия достаточной переработки товара, предоставляются следующие документы для определения критерия достаточной переработки товара:
1) если заявитель не является производителем заявленного товара, то предъявляются копии документов, подтверждающих переход права собственности на товар от производителя заявителю (договор и (или) счет-фактура, и (или) накладная и (или) иной документ, подтверждающий переход права собственности от производителя товара заявителю);

2) тауар өндірісінде пайдаланылатын шикізат пен материалдарға меншік құқығының өтуін растайтын шарттың және (немесе) шот-фактураның және (немесе) өзге де құжаттың көшірмесі;
3) тауарды өндірудің технологиялық процесін қысқаша сипаттаудың көшірмесі;
4) шетелде шығарылған шикiзат пен құрауыштар құнын анықтай отырып, франко-зауыт бағасы бойынша тауар құнының шығын калькуляциясы.
5. Қазақстан Республикасынан тауарды кері экспорттау кезінде:
1) тауарды сатып алуға арналған құжаттардың көшірмелері (шарт және (немесе) шот-фактура немесе тауардың өтініш берушіге меншік құқығының өтуін растайтын өзге құжат);
2) Қазақстан Республикасының аумағына тауарды әкелу фактісін растайтын құжаттардың көшірмелері (тауарларға арналған декларация (егер тауар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген болса, онда тауарларға арналған декларация ұсынылмайды), тауарды тасымалдау туралы құжаттар (егер тауар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан автомобиль көлігімен тасымалданатын болса, онда қосымша мемлекеттік бақылаудан өту талоны ұсынылады);
3) тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың көшірмелері (тауардың шығу тегі туралы сертификаттың көшірмесі немесе қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдердің/шарттардың және (немесе) әкету елі (одағы) біржақты тәртіппен белгілеген шығарылған елді айқындау ережесінің (шығарылған елді айқындау өлшемшарттарының) талаптарына сәйкес берілген тауардың шығу тегі туралы декларацияның көшірмесі).
6. Егер тауардың шығу тегі туралы сертификат Қазақстан Республикасының аумағынан тауарды әкету кезінде берілмесе, онда өтініш беруші қосымша тауарды әкету фактісін растайтын құжаттарды ұсынады:
1) тауарға кедендік декларацияның көшірмесі;
2) егер тауар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің елдеріне экспортталса, онда көлік құжаттарының көшірмелері ұсынылады.
7. Тауарды қосымша сәйкестендіруді жүргізу немесе жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарын айқындау қажет болған жағдайда, өтініш беруші:
1) Егер қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдердің/шарттардың талаптарында көзделсе, шикізаттың, материалдардың, тауардың шығу тегін куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
2) оларға сәйкес тауар өндірілген стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың көшірмелері (болған жағдайда);
3) егер тауарларды зертханалық зерттеулер мен зерттеулерсіз сәйкестендіру мүмкін болмаса, аккредиттелген сынақ зертханалары (орталықтары) берген шикізат, материалдар және (немесе) тауарлар бойынша сынақ хаттамаларының көшірмелері.
Ескертпе:
Шарттың қолданылу мерзімі бір күнтізбелік жылдан және одан көп созылатын ұзақ мерзімді шарттар (келісімшарттар, келісімдер) және Өтініш берушінің мәртебесін, сондай-ақ тауардың сериялық өндірісін, тауарды дайындау құқығын растайтын құжаттар оларға қандай да бір өзгерістер мен толықтырулар енгізілуіне қарай кейіннен жаңартылып, бір рет ұсынылады.
Ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.

2) копия договора и (или) счет-фактуры и (или) иной документ, подтверждающий переход права собственности на сырье и материалы, используемые в производстве товара;
3) копия краткого описания технологического процесса производства товара;
4) копия калькуляции затрат стоимости товара по цене франко-завод с выделением стоимости сырья и компонентов иностранного происхождения.
5. Для товаров, реэкспортируемых из Республики Казахстан:
1) копии документов на приобретение товара (договор и (или) счет-фактура или иной документ подтверждающий переход права собственности товара заявителю);
2) копии документов, подтверждающих факт ввоза товара на территорию Республики Казахстан (декларация на товары (если товар ввезен с территории государств-членов Евразийского экономического союза, то декларация на товары не предоставляется), документы о перевозке товара (если товар транспортируется автомобильным транспортом с территории государств-членов Евразийского экономического союза, то дополнительно представляется талон прохождения государственного контроля);
3) копии документов, подтверждающих происхождение товара (копия сертификата о происхождении товара или копия декларации о происхождении товара, выданные согласно требованиям действующих (ратифицированных) международных соглашений/договоров и (или) правил определения страны происхождения (критериев определения страны происхождения), установленных в одностороннем порядке страной (союзом) вывоза).
6. Если сертификат о происхождении товара не был выдан в момент вывоза товара с территории Республики Казахстан, то заявитель в дополнение предоставляет документы, подтверждающие факт вывоза товара:
1) копия таможенной декларации на товар;
2) если товар экспортировался в страны государств-членов Евразийского экономического союза, то предоставляются копии транспортных документов.
7. Для проведения идентификации товара или определения критерия достаточной переработки заявитель предоставляет:
1) копии документов, удостоверяющих происхождение сырья, материалов, товара, если предусмотрено требованиями действующих (ратифицированных) международных соглашений/договоров;
2) копии нормативных документов по стандартизации, в соответствии с которыми произведен товар (при наличии);
3) копии протоколов испытаний на сырье, материалы и (или) товар, выданный аккредитованными испытательными лабораториями (центрами), если невозможна идентификация товара без лабораторных испытаний и исследований.
Примечание:
Долгосрочные договора (контракты, соглашения), срок действия которых длится один календарный год и более, и документы, подтверждающие статус Заявителя, а также серийное производство товара, права изготовления товара представляются один раз с последующим обновлением по мере внесения каких-либо изменений и дополнений в них.
Не допускается истребования документов и сведений, которые могут быть получены из информационных систем.