Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 98 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 сәуірде № 20439 болып тіркелді.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 06.01.2022 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу қағидалары мен шарттары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің кейбір бұйрықтарының және бұйрығының құрылымдық элементінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 20 сәуірдегі
№ 98 бұйрықпен
бекітілген
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу қағидалары мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 18) тармақшасына сәйкес әзірленіп тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу тәртібін және шарттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 06.01.2022 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил и условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 апреля 2020 года № 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2020 года № 20439.
В соответствии с подпунктом 18) статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 06.01.2022 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры.
2. Признать утратившими силу некоторых приказов и структурного элемента приказа Министерства культуры и спорта Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утверждены приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 20 апреля 2020 года № 98
Правила и условия проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" и определяют порядок и условия проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 06.01.2022 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар Қазақстан Республикасының аумағында тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізуге берілетін лицензия негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.04.2025 № 161-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ғылыми зерттеу – тарих және мәдениет ескерткішін зерделеуге, сақталу сапасын, дәрежесін бағалауға және сақтау бойынша жүзеге асырылатын қажетті жұмыстардың көлемін айқындауға бағытталған іс-шаралар кешені, оның ішінде ғылыми-жобалау құжаттамасын әзірлеу барысында жүзеге асырылатын қызмет;
2) ғылыми-жобалау құжаттамасы – тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарының көлемін және құрамын айқындайтын құжат, сондай-ақ тарихи-мәдени мұра объектілерінің тарихи, сәулет-көркем келбетін сақтауды, жаңғыртуды, қайта жасауды қамтамасыз ету жөніндегі жобалық шешім;
3) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар – тарих және мәдениет ескерткіштерінің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылатын ғылыми-зерттеу, жобалау және өндірістік жұмыстар;
4) тарих және мәдениет ескерткіштері – Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне қосылған тарихи-мәдени мұра объектілері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 06.01.2022 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу тәртібі
4. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар тарихи-мәдени мұра объектілерінің тарихи, сәулеттік-көркемдік келбетінің сақталуын, түлетуді, қайтадан жасауды қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
4-1. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар уәкілетті орган бекіткен тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар жоспары негізінде жүргізіледі.
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың жоспардан тыс жүргізілуіне жол берілмейді.
Ескерту. Қағидалар 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.04.2025 № 161-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры на территории Республики Казахстан осуществляются на основании лицензии на осуществление научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры, выдаваемой уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 11.04.2025 № 161-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) научное исследование – комплекс мероприятий, направленных на изучение, оценку качества, степени сохранности и определение объема необходимых работ, осуществляемых по сохранению памятника истории и культуры, в том числе деятельность, осуществляемая в ходе разработки научно-проектной документации;
2) научно-проектная документация – документ, определяющий объем и состав научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры, а также проектное решение по обеспечению сохранности, возрождения, воссоздания исторического, архитектурно-художественного облика объектов историко-культурного наследия;
3) научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры – научно-исследовательские, проектные и производственные работы, осуществляемые в целях обеспечения сохранности памятников истории и культуры;
4) памятники истории и культуры – объекты историко-культурного наследия, включенные в Государственный список памятников истории и культуры.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 06.01.2022 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры
4. Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры проводятся для обеспечения сохранности, возрождения, воссоздания исторического, архитектурно-художественного облика объектов историко-культурного наследия.
4-1. Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры осуществляются на основе утвержденного уполномоченным органом плана научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры.
Проведение научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры вне плана не допускается.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-1 в соответствии с приказом Министра культуры и информации РК от 11.04.2025 № 161-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-2. Уәкілетті орган тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар жоспарын мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың ұсыныстарын ескере отырып, алдағы күнтізбелік жылға қалыптастырады.
Ескерту. Қағидалар 4-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.04.2025 № 161-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-3. Мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар ұсыныстарын уәкілетті органға жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 тамызына дейінгі мерзімде ұсынады.
Уәкілетті орган тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың алдын ала жоспарын қалыптастыруды жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қазанына дейінгі мерзімде қамтамасыз етеді және жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейінгі мерзімде бекітеді.
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың бекітілген жоспарына өзгерістер енгізуді уәкілетті орган мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың ұсыныстары негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. Қағидалар 4-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.04.2025 № 161-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар жергілікті атқарушы органдармен жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінде, уәкілетті органмен республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінде жүргізіледі.
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялау жұмыстары сондай-ақ олардың санатына қарамастан бюджеттен тыс қаражат есебінен, инвестицияларды тарту, сондай-ақ тарих және мәдениет ескерткіштерінің меншік иелері мен пайдаланушыларының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 06.01.2022 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстардың көлемі және құрамы тарих және мәдениет ескерткішін зерделеу барысында әзірленетін ғылыми-жобалау құжаттамасымен айқындалады.
Тарих және мәдениет ескерткішінде жөндеу жүргізілген жағдайда жұмыстардың көлемі және құрамы ақаулы актімен айқындалады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 06.01.2022 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4-2. План научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры формируется уполномоченным органом на предстоящий календарный год с учетом предложений государственных органов и местных исполнительных органов, а также физических и юридических лиц.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-2 в соответствии с приказом Министра культуры и информации РК от 11.04.2025 № 161-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-3. Государственные органы и местные исполнительные органы, а также физические и юридические лица представляют предложения в уполномоченный орган в срок до 1 августа года, предшествующего планируемому году.
Уполномоченный орган обеспечивает формирование предварительного плана научно-реставрационных работ в срок до 1 октября года, предшествующего планируемому году и утверждает в срок до 1 декабря года, предшествующего планируемому году.
Внесение изменений в утвержденный план научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры осуществляется уполномоченным органом на основании предложений государственных органов и местных исполнительных органов, а также физических и юридических лиц.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-3 в соответствии с приказом Министра культуры и информации РК от 11.04.2025 № 161-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры проводятся местными исполнительными органами на памятниках истории и культуры местного значения, уполномоченным органом на памятниках республиканского значения.
Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры независимо от их категории также осуществляются за счет внебюджетных средств, привлечения инвестиций, а также средств собственников и пользователей памятников истории и культуры.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 06.01.2022 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Объем и состав научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры определяются научно-проектной документацией, разрабатываемой в ходе изучения памятника истории и культуры.
В случае проведения ремонта на памятнике истории и культуры объем и состав работ определяется дефектным актом.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 06.01.2022 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Тарих және мәдениет ескерткішіндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу кезінде тарих және мәдениет ескерткіші туралы жаңадан анықталған мәліметтерді ескере отырып, жобалау шешімдері бойынша ғылыми-жобалау құжаттамасына түзетулер енгізіледі.
8. Тарих және мәдениет ескерткішіндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар тарих және мәдениет ескерткішінің физикалық жағдайын және сақталу дәрежесін, сондай-ақ аумағының көлемін ескере отырып, бір жылдан үш жылға дейін жалғасын табуы мүмкін.
9. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарын жүргізу кезінде құрамы, түрлері және түстік шешімі бойынша түпнұсқаларымен барынша бірдей материалдар қолданылады.
10. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу кезінде пайдаланылатын материалдарды дайындау түпнұсқа материалдардың құрамы мен қасиеттерін зерттеу және зертханалық зерттеу жұмыстарын жүргізу процесінде әзірленген технологиялар бойынша жүзеге асырылады.
11. Жеке және заңды тұлғалар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар аяқталғаннан немесе аралық аяқталғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде ғылыми-реставрациялық жұмыстардың сипаты мен қорытындысы қамтылған тарих және мәдениет ескерткіштеріне жүргізілген есепті:
жергілікті маңызы бар – жергілікті атқарушы органдарына;
республикалық маңызы бар – уәкілетті органға жолдайды.
12. Тарих және мәдениет ескерткіштерінде орындалған ғылыми-реставрациялық жұмыстар қабылдау-тапсыру актісімен қабылданады және тапсырылады. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды қабылдау-тапсыруды жүзеге асыру үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жұмыс тобын құрады.
13. Тарих және мәдениет ескерткішінде ғылыми-реставрациялық жұмыстарды қабылдауды бюджеттік бағдарлама әкімшісі немесе ғылыми-реставрациялық жұмыстарын қаржыландыруды бюджеттен тыс қаражат есебінен жүзеге асырған жеке және (немесе) заңды тұлғалар техникалық (1950 жылдан кейін салынған қала құрылысы және сәулет ескерткіштерінде) және авторлық қадағалауларды және мүдделі тараптардың өкілдерін тарта отырып жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 06.01.2022 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар орындалған жұмыстардың актісіне бюджеттік бағдарламаның әкімшісі қол қойған күннен бастап аяқталған болып есептеледі.
3-тарау. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу шарттары

7. В процессе проведения научно-реставрационных работ на памятнике истории и культуры, с учетом вновь выявленных сведений о состоянии памятника истории и культуры, в научно-проектную документацию вносятся поправки по проектным решениям.
8. Научно-реставрационные работы на памятнике истории и культуры могут продолжаться от одного года до трех лет с учетом физического состояния и степени сохранности, а также объема площади памятника истории и культуры.
9. При проведении научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры применяются материалы максимально идентичные по составу, видам и цветовому решению с подлинниками.
10. Изготовление материалов, используемые при проведении научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры осуществляется по технологиям, выработанным в процессе изучения состава и свойств подлинных материалов и проведения лабораторных исследовательских работ.
11. Физические и юридические лица в течение тридцати календарных дней после завершения либо промежуточного завершения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры направляют отчет, содержащий описание и итоги проведенных научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры:
местного значения – в местные исполнительные органы;
республиканского значения – в уполномоченный орган.
12. Научно-реставрационные работы, выполненные на памятниках истории и культуры по итогам года принимаются и сдаются актом приема-передачи. Для осуществления приема-передачи научно-реставрационных работ на памятнике истории и культуры администратором бюджетной программы создается рабочая группа.
13. Прием научно-реставрационных работ на памятнике истории и культуры осуществляется администратором бюджетной программы или физическими и (или) юридическими лицами, осуществившими финансирование научно-реставрационных работ за счет внебюджетных средств, с привлечением представителей технического (на памятниках градостроительства и архитектуры, построенных после 1950 года) и авторского надзоров и заинтересованных сторон.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 06.01.2022 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Научно-реставрационные работы на памятнике истории и культуры считаются выполненными со дня подписания акта выполненных работ администратором бюджетной программы.
Глава 3. Условия проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры

15. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізудің шарттары негізделген тарихи деректер болған жағдайда тарих және мәдениет ескерткішінің тарихи қалыптасқан бейнесін қамтамасыз ету, тарих және мәдениет ескерткішінің тарихи, сәулеттік-көркемдік бейнесін сақтау және ашу, тарих және мәдениет ескерткішінің тарихи элементтерін қалпына келтіру болып табылады.
16. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі сыртқы ғылыми-реставрациялық жұмыстар Цельсий бойынша + 5 градустан төмен температурада жүргізілмейді.
17. Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар жабық үй-жайларда қысқы уақытта Цельсий бойынша + 5 градустан жоғары температуралық режимді қамтамасыз ету үшін жылыту құралын орната отырып, жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 20 сәуірдегі
№ 98 бұйрығына
қосымша
Күші жойылған Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің кейбір бұйрықтарының және бұйрығының құрылымдық элементінің тізбесі
1."Тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 367 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12500 тіркелген, 2015 жылғы 31 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық -құқықтық жүйесінде жарияланған).
2."Тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 367 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 149 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13828 тіркелген, 2016 жылғы 11 шілдеде "Әділет" ақпараттық -құқықтық жүйесінде жарияланған).
3."Мәдениет саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 13 қыркүйектегі № 256 бұйрығымен бекітілген Мәдениет саласындағы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтар тізбесінің 9-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17507 тіркелген, 2018 жылғы 12 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

15. Условиями проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры является обеспечение исторически сложившегося облика памятника истории и культуры, сохранение и раскрытие исторического, архитектурно-художественного облика памятника истории и культуры, восстановление исторических элементов памятника истории и культуры при наличии обоснованных научных данных.
16. Наружные научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры не проводятся при температуре ниже + 5 градусов по Цельсию.
17. В закрытых помещениях научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры в зимний период производятся с устройством отопительного прибора для обеспечения температурного режима выше + 5 градусов по Цельсию.
Приложение к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 20 апреля 2020 года № 98
Перечень утративших силу некоторых приказов и структурного элемента приказа Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
1. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 367 "Об утверждении Правил проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12500, опубликован 31 декабря 2015 года в ннформационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 149 "О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 367 "Об утверждении правил проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13828, опубликован 11 июля 2016 года в ннформационно-правовой системе "Әділет").
3. Пункт 9 Перечня некоторых приказов в сфере культуры, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 13 сентября 2018 года № 256 "О внесении изменений в некоторые приказы в сфере культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17507, опубликован 12 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).