"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында сотталғандарды ұстаудың ішкі тәртіптемесі мен тәртібінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 25 қыркүйектегі № 319 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 23 сәуірдегі № 29/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 сәуірде № 20506 болып тіркелді
2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі 83-бабының екінші бөлігіне және "Қазақстан Республикасының құқықтық актілері туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында сотталғандарды ұстаудың ішкі тәртіптемесі мен тәртібінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 25 қыркүйектегі № 319 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9842 болып тіркелген, 2014 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында сотталғандарды ұстаудың ішкі тәртіптемесі мен тәртібінің қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сотталған әскери қызметшілерді ұстау тәртібі олардың құқықтарын қамтамасыз етуді, олардың өз міндеттерін атқаруын, оларды оқшаулауды, қабылдауды және орналастыруды, жеке тінтуді, саусақтардың таңбасын алуды, суретке түсіруді, тексеріп қарауды, тыйым салынған заттарды, бұйымдарды, азық-түлік өнімдерін алуды, материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етуді, азық-түлік өнімдері мен алғашқы қажеттілік заттарына ие болуды, сәлем-сауқаттарды, сәлемдемелер мен бандерольдерді қабылдауды және жөнелтуді, ақшалай аударымдарды қабылдауды, хаттар, өтініштер мен ұсыныстар қабылдауды және жөнелтуді, телефондық тілдесулерді, гауптвахтадан тыс жерге шығуды, діни жораларды жасауды, жұмыстарға қатыстыруды, газет-журналдарға жазылуды, медициналық-санитарлық қамтамасыз етуді, қыдыруларды, кездесулерді, тергеу әрекеттері мен сот отырыстарына қатысуды, ынталандыру мен жазалауды, жеке қабылдауды, қайтыс болған сотталғандардың денелерін беруді, сотталғандарды босатуды, сондай-ақ ҚАК қарастырған міндеттерді орындауды қамтиды.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 25 сентября 2014 года № 319 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 23 апреля 2020 года № 29/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2020 года № 20506
В соответствии с частью второй статьи 83 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года и пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 25 сентября 2014 года № 319 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9842, опубликован 27 ноября 2014 года в газете "Казахстанская правда") следующие изменения:
в Правилах внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Порядок содержания осужденных военнослужащих включает обеспечение их прав, исполнение ими своих обязанностей, их изоляцию, прием и размещение, личный обыск, дактилоскопирование, фотографирование, досмотр, изъятие запрещенных предметов, вещей, изделий, веществ и продуктов питания, материально-бытовое обеспечение, приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости, получение и отправление посылок, передач и бандеролей, получение денежных переводов, получение и отправление писем, заявлений и предложений, телефонные переговоры, выезд за пределы гауптвахты, отправление религиозных обрядов, привлечение к работам, подписка на газеты и журналы, медико-санитарное обеспечение, прогулки, свидания, участие в следственных действиях и судебных заседаниях, поощрения и взыскания, личный прием, выдачу тел, освобождение, а также выполнение задач, предусмотренных УИК.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Гауптвахтада ұсталатын сотталған әскери қызметшілерді жеке камераларға орналастыруға ӘПО бастығы бекіткен гауптвахта бастығының дәлелді қаулысы бойынша мынадай жағдайларда жол беріледі:
1) сотталған әскери қызметшінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін;
2) гауптвахтада ұсталатын сотталған әскери қызметшінің басқа сотталғандар тарапынан өмірі мен денсаулығына төнетін қауіпке байланысты бөлек ұсталу туралы жазбаша өтініші болған кезде;
3) басқа сотталған әскери қызметшілердің, гауптвахтаның кезекші жеке құрамы мен ауысымының абыройына және ар-намысына тіл тигізу;
4) гауптвахтаның кезекші ауысымы және ӘПО басқа лауазымды тұлғаларының заңды талаптарына бағынбау;
5) сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттар мен бұйымдарды сақтау, жасау және пайдалану;
6) құмар ойындарға қатысу.
Гауптвахта бастығы келесі жұмыс күнінен кешіктірмей осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген қауіпсіздік шараларының қолданылуы туралы прокурорды жазбаша нысанда хабардар етеді.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Гауптвахтада ұсталатын сотталған әскери қызметшілер:
1) жататын орынмен;
2) ұйқы кезінде төсек-орын жабдықтарымен: матрацпен, жастықпен, көрпемен, үш ақжаймамен, екі жастық тысымен, екі сүлгімен. Сондай-ақ әйел жынысты адамдарға гигиеналық сүлгі беріледі;
3) тамақтану кезінде асханалық ыдыспен және асханалық жабдықтармен: табақпен, сапты аяқпен, қасықпен;
4) жалпыәскери жарғылармен, кітаптармен, журналдармен және мерзімді басылымдармен;
5) жуыну керек-жарақтарымен және жеке гигиеналық заттармен қамтамасыз етіледі.
Гауптвахтада ұсталатын сотталған әскери қызметшілер камераларда тамақтанады.
Түнгі уақытта барлық камералар кезекші жарықпен жарықтандырылады.
Сотталғандарды ұстауға арналған камералар санитариялық талаптарға сәйкес жабдықталады.";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Сотталған әскери қызметшілердің хаттарды, сондай-ақ шағымдарды, өтініштер мен ұсыныстарды алуы және жөнелтуі";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. ҚАК 86-бабы 2-бөлігінің 1-тармағына сәйкес сотталған әскери қызметшілерге айына бір рет өз қаражатына хаттарды қабылдауға немесе жөнелтуге жол беріледі.
Сотталған әскери қызметшілер гауптвахтадан кеткеннен кейін оның атына келіп түскен хаттар үш жұмыс күнінен кешіктірілмей оның жазасын өтеу орны бойынша жөнелтіледі.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Сотталған әскери қызметшілердің ұсыныстары, өтініштері мен шағымдары осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сотталған әскери қызметшілердің ұсыныстарын, өтініштері мен шағымдарын тіркеу кітабында тіркеледі.
Сотталған әскери қызметшілер сотқа, прокуратура органдарына және өзге де мемлекеттік органдарға электрондық құжат түрінде жүгіне алады.
Гауптвахта аумағында және үй-жайында қолжетімді орындарға сотталған әскери қызметшілердің гауптвахта лауазымды адамдарының құқыққа сыйымсыз әрекеттеріне шағымдар беруіне арналған арнайы пошта жәшіктері орнатылады.";
115-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Размещение осужденных военнослужащих, содержащихся на гауптвахте, в одиночных камерах допускается по мотивированному постановлению начальника гауптвахты, утвержденному начальником ОВП, в следующих случаях:
1) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья осужденного военнослужащего;
2) при наличии письменного заявления осужденного военнослужащего, содержащегося на гауптвахте, об одиночном содержании при возникновении угрозы его жизни либо здоровью со стороны других осужденных;
3) оскорбления чести и достоинства других осужденных военнослужащих, личного состава и дежурной смены гауптвахты;
4) неповиновения законным требованиям дежурной смены гауптвахты или других должностных лиц ОВП;
5) хранения, изготовления и использования предметов, веществ, запрещенных к хранению и использованию;
6) участия в азартных играх.
Начальник гауптвахты не позднее следующего рабочего дня уведомляет прокурора в письменной форме о применении мер безопасности, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Осужденные военнослужащие, содержащиеся на гауптвахте, обеспечиваются:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями на время сна: матрацем, подушкой, одеялом, тремя простынями, двумя наволочками, двумя полотенцами. Лицам женского пола также выдается гигиеническое полотенце;
3) столовой посудой и столовыми приборами на время приема пищи: миской, кружкой, ложкой;
4) общевоинскими уставами, книгами, журналами и периодической печатью;
5) туалетными принадлежностями и предметами личной гигиены.
Осужденные военнослужащие, содержащиеся на гауптвахте, принимают пищу в камерах.
Все камеры освещаются в ночное время дежурным освещением.
Камеры для содержания осужденных оборудуются в соответствии с санитарными требованиями.";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Получение и отправление осужденными военнослужащими писем, а также жалоб, заявлений и предложений";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Осужденным военнослужащим допускается один раз в месяц получать и отправлять за свой счет письма в соответствии с пунктом 1 части 2 статьи 86 УИК.
Письма, поступившие на имя осужденного военнослужащего после его убытия из гауптвахты, не позднее трех рабочих дней отправляются по месту его отбывания наказания.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Предложения, заявления и жалобы осужденных военнослужащих регистрируются в Книге регистрации предложений, заявлений и жалоб осужденных военнослужащих по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Обращения, адресованные в суд, органы прокуратуры и иные государственные органы, осужденные военнослужащие могут подать в виде электронного документа.
Для подачи осужденными военнослужащими обращений на неправомерные действия должностных лиц гауптвахты на территории и в помещении гауптвахты в доступных местах устанавливаются специальные почтовые ящики.";
пункт 115 изложить в следующей редакции:

"115. Сотталған әскери қызметшілерге жалғыз адамдық камераға ауыстыру түріндегі жаза осы Қағидалар 22-тармағының 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көзделген жағдайларда гауптвахта бастығының не болмаса оны алмастыратын адамның қаулысы бойынша қолданылады.
Әскери қызметшілерді жалғыз адамдық камерада ұстау мерзімі көрсетілген үй-жайларға нақты жабылған күннен бастап есептеледі.
Сотталған әскери қызметшілерге қатысты жалғыз адамдық камерада ұстауды жазалау шарасын қолдану туралы қаулының көшірмесі келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей прокурорға жіберіледі.";
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Әскери полициясы департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы К. Масимов

"115. Взыскание в виде водворения в одиночную камеру налагается на осужденного военнослужащего начальником гауптвахты по постановлению либо лицом, его замещающим, в случаях, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6) пункта 22 настоящих Правил.
Срок содержания в одиночной камере военнослужащего на гауптвахте исчисляется со дня фактического водворения в указанные помещения.
Копия постановления о применении в отношении осужденного военнослужащего меры взыскания в виде водворения в одиночную камеру не позднее следующего рабочего дня направляется прокурору.".
2. Департаменту военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности РК
К. Масимов