Мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 165 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 сәуірде № 20520 болып тіркелді
"Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ және мұнайгаз-химия департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрі Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2020 жылғы 29 сәуірдегі № 165
бұйрығымен бекітілген
Мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 6-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалардың тізбесін (бұдан әрі - тізбе) қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор - мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін тауарлық газды сатып алатын және уәкілетті орган бекітетін тізбеге енгізілген заңды тұлға, сондай-ақ тұтынушыларға одан әрі өткізу мақсатында сығымдалған және (немесе) сұйытылған табиғи газ өндіру үшін тауарлық газды сатып алатын заңды тұлға;

Об утверждении Правил формирования перечня инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 165. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2020 года № 20520
В соответствии с подпунктом 7-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования перечня инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции.
2. Департаменту газа и нефтегазохимии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики Республики Казахстан Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерствоэкологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
от 29 апреля 2020 года № 165
Правила формирования перечня инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования перечня инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении" (далее - Закон) и определяют порядок формирования перечня инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции (далее - перечень).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) промышленный потребитель-инвестор – юридическое лицо, приобретающее товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции и включенное в перечень, утверждаемый уполномоченным органом, а также юридическое лицо, приобретающее товарный газ для производства компримированного и (или) сжиженного природного газа в целях дальнейшей реализации потребителям;

2) тапсырыс беруші - уәкілетті органға мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөндегі инвестициялық жобаны тізбеге енгізуге өтінім беретін заңды тұлға;
3) уәкілетті орган - газды өндіруді, тасымалдауды (тасуды), сақтауды және көтерме саудада өткізуді, сондай-ақ тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді және тұтынуды мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Заңға сәйкес қолданылады.
2-тарау. Мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру тәртібі
3. Мұнай -газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаны (бұдан әрі - инвестициялық жоба) тізбеге енгізу үшін тапсырыс беруші уәкілетті органға қағаз және электрондық жеткізгіштерде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізбеге мұнай -газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаны енгізуге арналған өтінім (бұдан әрі - өтінім);
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті Төрағасының 2016 жылғы 21 сәуірдегі № 106-нқ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13736 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына арналған жоба алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын сараптамалық ұйымдарға және Бірыңғай мемлекеттік электрондық банкке электрондық-сандық нысандағы техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттамасын қалыптастыру және ұсыну жөніндегі мемлекеттік нормативтің 4-тармағына сәйкес әзірленген инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесі;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық жобаны іске асырудың жоспар-графигі;
4) мыналарды:
лицензияланған технологияны пайдалану құқығын (пайдалану құқығын регламенттейтін келісім немесе өзге де құжат);
жоба бойынша негізгі өткізу нарықтарында ұқсас өндірістерді пайдалану және (немесе) өнімді сату тәжірибесін;
жергілікті қамту үлесін (пайызбен) растайтын мәліметтер.
Осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген мәліметтер бар болған кезде беріледі.
4. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған мәліметтердің толықтығын;

2) заказчик – юридическое лицо, подающее в уполномоченный орган заявку на включение инвестиционного проекта по производству нефтегазохимической продукции в перечень;
3) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом.
Глава 2. Порядок формирования перечня инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции
3. Для включения инвестиционного проекта по производству нефтегазохимической продукции (далее – инвестиционный проект) в перечень заказчик предоставляет на бумажном и электронном носителях в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявку на включение инвестиционного проекта по производству нефтегазохимической продукции в перечень по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - заявка);
2) технико-экономическое обоснование инвестиционного проекта, разработанное в соответствии с пунктом 4 Государственного норматива по формированию и представлению технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации в электронно-цифровой форме в экспертные организации и в Единый государственный электронный банк предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора, утвержденного приказом Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2016 года № 106-нқ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13736);
3) план-график реализации инвестиционного проекта по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) сведения, подтверждающие:
право пользования лицензированной технологией (соглашение или иной документ, регламентирующий право пользования);
опыт эксплуатации аналогичных производств и (или) реализации продукции на основных рынках сбыта по проекту;
долю местного содержания (в процентах).
Сведения, указанные в подпункте 4) настоящего пункта, предоставляются при их наличии.
4. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, проверяет:
1) полноту представленных документов и (или) сведений, содержащихся в них;

2) тауарлық газды өндірудің, өткізудің және тұтынудың болжамды балансына сүйене отырып, жобаны іске асыру жоспарланып отырған өңірде шикізаттың болуын тексереді.
5. Тапсырыс беруші құжаттардың пакетін және (немесе) оларда қамтылған мәліметтерді толық емес ұсынса немесе өңірде шикізат болмаған жағдайда, уәкілетті орган осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мерзімде қайтару себептерін көрсете отырып, оларды тапсырыс берушіге қайтарады.
6. Қайтару себебі құжаттар пакетінің және (немесе) оларда қамтылған мәліметтердің толық еместігіне байланысты болған жағдайда, тапсырыс беруші уәкілетті органның ескертулерін жойғаннан кейін осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды қайта жібереді.
Құжаттарды қайта алған кезде, уәкілетті орган оларды осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мерзімде қарастырады.
Егер қайтару себебі өңірде шикізаттың болмауына байланысты болса, онда тапсырыс берушінің өтінімі қайта қабылданбайды.
7. Тапсырыс беруші құжаттардың пакетін және (немесе) оларда қамтылған мәліметтерді толық ұсынса, сондай-ақ өңірде шикізат болған жағдайда, уәкілетті орган 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарастырады, сондай-ақ олар ұсынымдарды алу үшін мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру мәселелері жөніндегі комиссияға (бұдан әрі - комиссия) жіберіледі.
8. Комиссия уәкілетті орган жанында құрылады, оның құрамына химия өнеркәсібі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның, табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның, сондай-ақ мұнай-газ өңдеу және мұнай-газ-химия салаларындағы ұйымдардың өкілдері және сарапшылары кіреді.
9. Комиссия жобалардың әрқайсысына осы Қағидалардың 3-қосымшасында келтірілген инвестициялық жобаларды бағалау тетігіне сәйкес қорытынды балл береді және инвестициялық жобаны тізбеге енгізу немесе енгізбеу туралы ұсыным береді.
10. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттарды қарағаннан кейін, комиссияның ұсынымын ескере отырып, 2 (екі) жұмыс күні ішінде тізбенің жобасын қалыптастырады және индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға, табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың тиісті жергілікті атқарушы органдарына келісуге жібереді.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген уәкілетті және жергілікті атқарушы органдардың тізбені келісуі құжаттар келіп түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.

2) наличие сырья в регионе, где планируется реализация проекта, исходя из прогнозного баланса производства, реализации и потребления товарного газа.
5. В случае предоставления заказчиком неполного пакета документов и (или) сведений, содержащихся в них, либо отсутствия сырья в регионе, уполномоченный орган в срок, указанный в пункте 4 настоящих Правил, возвращает их заказчику с указанием причин возврата.
6. В случае возврата по причине неполноты представленных документов и (или) сведений, содержащихся в них, заказчик после устранения замечаний уполномоченного органа, направляет повторно документы, указанные в пункте 3 настоящих Правил.
При повторном получении документов уполномоченный орган рассматривает их в срок, указанный в пункте 4 настоящих Правил.
Если причиной возврата было отсутствие сырья в регионе, то заявка заказчика повторно не принимается.
7. В случае представления заявителем полного пакета документов и сведений, содержащихся в них, а также наличия сырья в регионе, уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней рассматривает представленные документы, которые также направляются для получения рекомендаций в комиссию по вопросам формирования перечня инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции (далее – комиссия).
8. Комиссия создается при уполномоченном органе, которая состоит из числа представителей уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере химической промышленности, уполномоченного органа, осуществляющего руководство в соответствующих сферах естественных монополий, а также организаций и экспертов нефтегазоперерабатывающей и нефтегазохимической отраслей.
9. Комиссия присваивает каждому из проектов итоговый балл в соответствии с механизмом оценки инвестиционных проектов, приведенным в приложении 3 к настоящим Правилам, и выдает рекомендацию о включении или не включении инвестиционного проекта в перечень.
10. Уполномоченный орган после рассмотрения представленных документов, согласно пункту 3 настоящих Правил, с учетом рекомендаций комиссии в течение 2 (двух) рабочих дней формирует проект перечня и направляет на согласование в уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, уполномоченный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий, и в соответствующие местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы.
11. Согласование с уполномоченными и местными исполнительными органами, указанными в пункте 10 настоящих Правил, производится в срок не более 10 (десяти) рабочих дней с момента поступления документов.

12. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген уәкілетті және жергілікті атқарушы органдармен келісілгеннен кейін Заңның 6-бабының 7-2) тармақшасына сәйкес тізбені бекітеді.
13. Инвестициялық жобаны тізбеге енгізу тапсырыс беруші мен газ беруші арасында тауарлық газды жеткізу туралы келісім жасасу үшін негіз болып табылады.
14. Инвестициялық жоба мынадай жағдайларда бекітілген тізбеден алып тасталады:
1) егер өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор инвестициялық жобаны одан әрі іске асырудан бас тартқан жағдайда;
2) өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор жоспар-графикке сәйкес инвестициялық жобаны іске асыру мерзімдерін елеулі түрде бұзған (жарты жыл және одан көп мерзімге графиктен ауытқуы) кезінде.
Бұл ретте өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор тоқсан сайын уәкілетті органға жоспар-графикке сәйкес жобаны іске асыру барысы туралы есепті жібереді. Жобаға негізгі көрсеткіштерге қатысты өзгерістер енгізілген жағдайда, өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор бір ай ішінде уәкілетті органды хабардар етеді;
3) егер өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор инвестициялық жобаны тізбеге енгізген күннен бастап екі жыл ішінде қаржыландыру мәселесін шешпесе.
Мұнай-газ-химия өнімдерін
өндіру жөніндегі инвестициялық
жобалардың тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мұнай-газ-химия өнімін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаны тізбеге енгізуге арналған өтінім
Мұнай-газ-химия өнімін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаны тізбеге енгізуді сұраймын:
__________________________________________________________________________
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бірінші басшы: __________________________________________
Қолы: ______ толтыру күні "___"________ 20__ жыл
Мұнай-газ-химия өнімдерін
өндіру жөніндегі инвестициялық
жобалардың тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Инвестициялық жобаны іске асырудың жоспар-графигі
Іс-шараның атауы Орындау мерзімі Ескертпе
1.
2.
3.
Бірінші басшы: __________________________________________
Қолы: ______ Толтыру күні "__" ________ 20__ жыл
Мұнай-газ-химия өнімдерін
өндіру жөніндегі инвестициялық
жобалардың тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
3-қосымша
Инвестициялық жобаларды бағалау тетігі
1. Мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалар тізбесіне енгізу үшін жобаларды бағалау мынадай критерийлер негізінде баллдық жүйе бойынша жүзеге асырылады:

12. Уполномоченный орган после согласования с уполномоченными и местными исполнительными органами, указанными в пункте 10 настоящих Правил, утверждает перечень в соответствии с подпунктом 7-2) статьи 6 Закона.
13. Включение инвестиционного проекта в перечень является основанием для заключения соглашения о поставках товарного газа между заказчиком и поставщиком газа.
14. Инвестиционный проект исключается из утвержденного перечня в следующих случаях:
1) если промышленный потребитель-инвестор отказывается от дальнейшей реализации инвестиционного проекта;
2) при существенных нарушениях (отклонение от графика сроком на полгода и более) промышленным потребителем - инвестором сроков реализации инвестиционного проекта согласно плану-графику.
При этом промышленный потребитель - инвестор ежеквартально направляет отчет уполномоченному органу о ходе реализации проекта согласно плану-графику. В случае внесения изменений в проект, затрагивающих основные показатели, промышленный потребитель - инвестор в течение одного месяца уведомляет уполномоченный орган;
3) если промышленный потребитель - инвестор в течение двух лет с даты включения инвестиционного проекта в перечень не предоставляет решение вопроса финансирования.
Приложение 1 к Правилам
формирования перечня
инвестиционных проектов
по производству
нефтегазохимической
продукции
Форма
Заявка на включение инвестиционного проекта по производству нефтегазохимической продукции в перечень
Прошу включить инвестиционный проект по производству нефтегазохимической продукции в перечень:
_______________________________________________________________
К заявке прилагаются следующие документы:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Первый руководитель: __________________________________________
Подпись: ______ дата заполнения "___" ________ 20__ года
Приложение 2 к Правилам
формирования перечня
инвестиционных проектов по
производству
нефтегазохимической
продукции
Форма
План-график реализации инвестиционного проекта
№ п/п
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Примечание
1.
2.
3.
Первый руководитель: __________________________________________
Подпись: ______ дата заполнения "___" ________ 20__ года
Приложение 3 к Правилам
формирования перечня
инвестиционных проектов по
производству
нефтегазохимической
продукции
Механизм оценки инвестиционных проектов
1. Оценка проектов для включения в перечень инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции осуществляется по бальной системе на основании следующих критериев:

1) макроэкономикалық тиімділік - Қазақстан Республикасының макроэкономикалық көрсеткіштеріне әсері;
2) қаржылық жағдай - инвестициялардың тиімділігі тұрғысынан тартымдылық;
3) инновациялық құрамы - шикізат пен жабдықты тиімді пайдалануды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жаңа өнім өндірісін құруды қамтамасыз ететін озық не баламасы жоқ бәсекелес технологияны қолдану/пайдалану;
4) бәсекеге қабілеттілік және маркетингтік талдау - қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді перспективада ішкі және сыртқы нарықта тұрақты сұранысқа ие өнім өндірісі;
5) әлеуметтік тиімділік - лайықты жұмыс орындарын құру (білікті мамандардың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету), сондай-ақ елде жаңа салаларды құру және (немесе) сабақтас салаларды дамыту (мультипликативтік әсер);
6) экологиялық бағалау - межеленіп отырған қызметтің қоршаған ортаға теріс әсерін азайту;
7) квазимемлекеттік сектор компаниясының жобаға қатысуы.
2. Әрбір критерий бойынша балл қойылады, ол тиісті көрсеткіштер бойынша баллдардан қалыптастырылады.
3. Макроэкономикалық тиімділікке мынадай көрсеткіштер жатады:
1) жалпы ішкі өнімге салым (бұдан әрі - ЖІӨ-ге салым) пайызбен бағаланады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Vжт (теңге) - орташа жылдық түсім көлемі;
Vжіө (теңге)- өткен жылғы ЖІӨ көлемі;
Егер ЖІӨ-гесалым 0,5%-дан артық болса-көрсеткішке 8 балл беріледі;
егер ЖІӨ-ге салым 0,2-ден 0,5%-ға дейінгі шектерде болса - көрсеткішке 4 балл беріледі;
2) салықтар тапсырыс беруші зауыт пайдалануға берілген сәттен бастап 20 жыл ішінде жүзеге асыруды жоспарлап отырған барлық салық төлемдерінің сомасы ретінде есептеледі. Алынған сома салынған инвестициялармен салыстырылады. Теңгемен бағаланады:
егер салық сомасы инвестициядан артық болса - көрсеткішке 6 балл беріледі;
егер салық сомасы инвестициядан аз болса - көрсеткішке 3 балл беріледі;
3) инвестициялар күрделі салымдардың сомасы (КСС) ретінде есептеледі және өтінім беру сәтіндегі баға бойынша АҚШ долларымен бағаланады:
егер КСС 200 миллион АҚШ долларынан (бұдан әрі - млн. долл.) артық болса - көрсеткішке 6 балл беріледі;
егер КСС 100-ден 200 млн.долл.-ға дейін болса - көрсеткішке 4 балл беріледі;
егер КСС 100 млн.долл.-дан аз болса - көрсеткішке 2 балл беріледі.
Макроэкономикалық тиімділік критерийі бойынша барынша мүмкін сан жиынтығы 20 баллға тең.
4. Қаржылық тұрақтылыққа мынадай көрсеткіштер жатады:
1) инвестициялардың жалпы сомасындағы меншікті қаражат үлесі (бұдан әрі - үлес) пайызбен бағаланады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
МҚ (теңге) - меншікті қаражат;
ИС (теңге)- инвестиция сомасы;

1) макроэкономическая эффективность – влияние на макроэкономические показатели Республики Казахстан;
2) финансовая состоятельность –привлекательность с точки зрения эффективности инвестиций;
3) инновационная составляющая – применение/использование передовой либо не имеющей аналогов конкурентной технологии, которая обеспечивает эффективное использование сырья и оборудования, а также создание производства нового продукта на территории Республики Казахстан;
4) конкурентоспособность и маркетинговый анализ - производство продукции, пользующейся устойчивым спросом как на внутреннем, так и внешнем рынке в краткосрочной и долгосрочной перспективе;
5) социальная эффективность – создание достойных рабочих мест (обеспечение занятости квалифицированных специалистов), а также создание новых и (или) развитие смежных отраслей в стране (мультипликативный эффект);
6) экологическая оценка –минимизация отрицательного воздействия намечаемой деятельности на окружающую среду;
7) участие в проекте компании квазигосударственного сектора.
2. По каждому из критериев выставляется балл, который формируется из баллов по соответствующим показателям.
3. К макроэкономической эффективности относятся такие показатели, как:
1) вклад в валовый внутренний продукт (далее – вклад в ВВП) оценивается в процентах и рассчитывается по следующей формуле:
где:
Vсв (тенге) – объем среднегодовой выручки;
Vввп (тенге)– объем ВВП на предыдущий год;
Если вклад в ВВП больше 0,5 % - показателю присваивается 8 баллов;
если вклад в ВВП в пределах от 0,2 % до 0,5 % - показателю присваивается 4 балла;
2) налоги рассчитываются как сумма всех налоговых платежей, которые заказчик планирует осуществлять в течение 20 лет с момента ввода в эксплуатацию завода. Полученная сумма сравнивается с вложенными инвестициями. Оценивается в тенге:
если сумма налогов больше инвестиций - показателю присваивается 6 баллов;
если сумма налогов меньше инвестиций - показателю присваивается 3 балла;
3) инвестиции рассчитываются как сумма капитальных вложений (СКВ) и оцениваются в долларах США по курсу на момент подачи заявки:
если СКВ больше 200 миллионов долларов США (далее – млн. долл.)- показателю присваивается 6 баллов;
если СКВ в пределах от 100 до 200 млн.долл. - показателю присваивается 4 балла;
если СКВ меньше 100 млн.долл. - показателю присваивается 2 балла.
Итого, максимально возможное количество по критерию макроэкономическая эффективность равняется 20 баллам.
4. К финансовой состоятельности относятся такие показатели, как:
1) доля собственных средств в общей сумме инвестиций (далее - доля) оценивается в процентах и рассчитывается по следующей формуле:
где:
СС (тенге) – собственные средства;
СИ (тенге)– сумма инвестиций;

егер үлес 30 %-дан артық болса көрсеткішке 6 балл беріледі;
егер үлес 20%-дан 30%-ға дейінгі шектерде болса - көрсеткішке 4 балл беріледі;
егер үлес 20%-дан аз болса - көрсеткішке 2 балл беріледі;
2) газ бағасының өзгеруіне сезімталдық (бұдан әрі - С) тауарлық газ бағасының өзгеруі жобалардың (NPV, IRR) тиімділік көрсеткіштеріне әсер ету дәрежесі бойынша бағаланады. Бұл ретте газ бағасының өзгеруі жоба тиімділігі көрсеткіштерініңең аз нашарлауына әкеп соқтыратын жобалар ең жақсы деп есептеледі:
егер С 10%-дан аз болса - көрсеткішке 6 балл беріледі;
егер С 10%-дан артық болса - көрсеткішке 3 балл беріледі;
3) тиімділік көрсеткіштері - NPV-таза ағымдағы құн, PІ-инвестициялар рентабельділігінің индексі, IRR-рентабельділіктің ішкі нормасы және PBP-өзін-өзі ақтау кезеңі (мерзімі) сияқты көрсеткіштерді айқындау жолымен инвестициялардың тиімділігін бағалау.
егер NPV 0-ден артық, PI 1-ден артық, IRR 10%-дан артық немесе тең, PBP 20 жылдан аз жобаға 4 балл беріледі.
Қаржылық тұрақтылық критерийі бойынша барынша мүмкін сан жиынтығы 16 баллға тең.
5. Инновациялық құрамға мынадай көрсеткіштер жатады:
1) жаңа технология/өнім - егер жобада Қазақстан Республикасының аумағында баламасы жоқ технологияның немесе өнімнің кемінде бір бірлігі көзделсе, жобаға 6 балл беріледі;
2) өзіндік құндағы газ үлесі (бұдан әрі - газ үлесі) пайызбен бағаланады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ГҚ (теңге) -өнім бірлігіне газдың құны;
ӨӨҚ (теңге) - өнім бірлігінің өндірістік өзіндік құны;
егер газ үлесі 10%-дан аз болса - көрсеткішке 8 балл беріледі;
егер газ үлесі 10%-дан 15%-ға дейін болса - көрсеткішке 4 балл беріледі;
егер газ үлесі 15 %-дан артық болса - көрсеткішке 2 балл беріледі;
3) 1 мың текше метр (бұдан әрі - м3) газдың қосылған құны (ҚҚ) пайызбен бағаланады және өтінім беру сәтіндегі бағада мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ГҚ (теңге) - 1 мың м3 газдың құны;
СӨҚ (теңге) - соңғы өнімнің құны;
егер ҚҚ 90 %-дан артық болса - көрсеткішке 8 балл беріледі;
егер ҚҚ 80%-дан 90%-ға дейінгі шектерде болса - көрсеткішке 4 балл беріледі;
егер ҚҚ 80%-дан аз болса - көрсеткішке 2 балл беріледі.
Инновациялық құрам критерийі бойынша барынша мүмкін болатын сан жиынтығы 22 баллғатең.
6. Бәсекеге қабілеттілік пен маркетингтік талдауға мынадай көрсеткіштер жатады:
1) ішкі нарықты қамтамасыз ету (бұдан әрі - ІНҚ) - пайызбен бағаланады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Vөк (тонна) - өнімнің жалпы өндірісінің көлемі;
Vінө (тонна) - ішкі нарыққа өткізу көлемі;

если доля больше 30 % - показателю присваивается 6 баллов;
если доля в пределах от 20 % до 30 % - показателю присваивается 4 балла;
если доля меньше 20 % - показателю присваивается 2 балла;
2) чувствительность к изменениям цены газа (далее - Ч) оценивается по степени влияния на показатели эффективности проектов (NPV, IRR) изменение цены товарного газа. При этом проекты, в которых изменение цены на газ влечет наименьшее ухудшение показателей эффективности проекта, будут считаться наилучшими:
если Ч меньше 10 % - показателю присваивается 6 баллов;
если Ч больше 10 % - показателю присваивается 3 балла;
3) показатели эффективности – оценка эффективности инвестиций путем определения таких показателей, как NPV - чистая текущая стоимость, PI - индекс рентабельности инвестиции, IRR внутренняя норма рентабельности и PBP - период (срок) окупаемости:
если NPV больше 0, PI больше 1, IRR больше или равно 10%, PBP меньше 20 лет проекту присваивается 4 балла.
Итого, максимально возможное количество по критерию финансовая состоятельность равняется 16 баллам.
5. К инновационной составляющей относятся такие показатели, как:
1) новая технология/продукция – если проектом предусмотрена хотя бы одна единица технологии или продукции, не имеющая аналогов на территории Республики Казахстан, проекту присваивается 6 баллов;
2) доля газа в себестоимости (далее - доля газа) оценивается в процентах и рассчитывается по следующей формуле:
где:
Сг (тенге) – стоимость газа на единицу продукции;
Сп (тенге) – производственная себестоимость единицы продукции;
если доля газа меньше 10 % - показателю присваивается 8 баллов;
если доля газа в пределах от 10 % до 15% - показателю присваивается 4 балла;
если доля газа больше 15 % - показателю присваивается 2 балла;
3) добавленная стоимость на 1 тысячи кубических метров (далее - тыс. м3) газа (ДС) оценивается в процентах и рассчитывается в ценах на момент подачи заявки по следующей формуле:
где:
Сг (тенге) – стоимость 1 тыс. м3 газа;
Сп (тенге) – стоимость конечного продукта;
если ДС больше 90 % - показателю присваивается 8 баллов;
если ДС в пределах от 80 %до 90% - показателю присваивается 4 балла;
если ДС меньше 80 % - показателю присваивается 2 балла.
Итого, максимально возможное количество по критерию инновационная составляющая равняется 22 баллам.
6. К конкурентоспособности и маркетинговому анализу относятся такие показатели, как:
1) обеспечение внутреннего рынка (далее - ОВР) - оценивается в процентах и рассчитывается по следующей формуле:
где:
Vпр (тонн) – объем общего производства продукции;
Vсб (тонн) – объем сбыта на внутренний рынок;

егер ІНҚ 50%-дан аз болса - көрсеткішке 6 балл беріледі;
егер ІНҚ 50%-дан 75%-ға дейінгі шектерде болса - көрсеткішке 4 балл беріледі;
егер ІНҚ 75 %-дан артық болса - көрсеткішке 2 балл беріледі;
2) өнімді өткізудің қамтамасыз етілуі - өнімді өткізуге келісімнің немесе уағдаластықтың болуы:
егер 10%-дан астам көлемде өнімді өткізуге келісім болса, жобаға 6 балл беріледі;
3) тәжірибенің болуы (бұдан әрі - тәжірибе) жобаға қатысушыларда іске асырылған/пайдаланылатын ұқсас жобаларда тәжірибелерінің болуы бойынша бағаланады:
егер тәжірибе көрсеткіші кем дегенде бір бірлік болса, жобаға 6 балл беріледі;
егер тәжірибе көрсеткіші 2 бірліктен артық немесе тең болса - көрсеткішке 6 балл беріледі;
егер тәжірибе көрсеткіші 2-ден аз болса, 2 балл беріледі.
Бәсекеге қабілеттілік және маркетингтік талдау критерийі бойынша барынша мүмкін болатын сан жиынтығы 18 баллға тең.
7. Әлеуметтік тиімділікке мынадай көрсеткіштер жатады:
1) лайықты жұмыс орындары (бұдан әрі -ЖО) - бұл пайдалану кезеңінде қазақстандық азаматтар қатарындағы білікті қызметкерлердің саны (инженерлік мамандықтар):
егер ЖО 250 адамнан артық болса - көрсеткішке 6 балл беріледі;
егер ЖО 100-ден 250 адамға дейінгі шектерде болса - көрсеткішке 4 балл беріледі;
егер ЖО 100 адамнан аз болса - көрсеткішке 2 балл беріледі;
2) мультипликативтік әсер (бұдан әрі -МӘ) - өнім желісін кеңейту (Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша тауардың сыныптамалық кодының алғашқы төрт белгінің кез келгенінің деңгейінде өзгеруі) және/немесе зауытты пайдалану кезеңінде тапсырыс берушінің аралас өндірістер құруы:
егер 3 бірліктен артық құрылса, 6 балл беріледі;
егер 1-ден 3 бірлікке дейін құрылса, 4 балл беріледі;
егер 1 бірлік құрылса, 2 балл беріледі.
Мультипликативті әсер өлшемі бойынша барынша мүмкін болатын сан жиынтығы 12 баллға тең.
8. Экологиялық бағалауға қоршаған ортаға әсер ету сияқты көрсеткіш жатады, осы көрсеткішті бағалау кезінде жобаны іске асыру жоспарланып отырған өңірде кәсіпорын қызметінің қоршаған ортаға әсерін азайтуды көздейтін технологияны қолдану ескеріледі. Мұндай технология болған жағдайда 6 балл беріледі.
Экологиялық бағалау критерийі бойынша барынша мүмкін болатын сан жиынтығы 6 баллға тең болады.
9. Жобаға квазимемлекеттік сектор компаниясының (бұдан әрі - КСК) қатысуы былайша бағаланады:
жобада КСК болмаған жағдайда 6 балл беріледі;
егер жобаға КСК-ның қатысуы 50%-ды қоса құраса, 4 балл беріледі;
егер КСК-ның жобаға қатысуы 50 %-дан артық болса, онда 2 балл беріледі.
Осы критерий бойынша барынша мүмкін болатын сан жиынтығы 6 баллға тең.
Барлық критерийлер бойынша жобаны бағалау кезіндегі ең жоғары мүмкін саны - 100 балл.
Қорытынды балы 33 балдан төмен жобалар тізбеге енгізілмейді.

если ОВР меньше 50 % - показателю присваивается 6 баллов;
если ОВР в пределах от 50 % до 75% - показателю присваивается 4 балла;
если ОВР больше 75 % - показателю присваивается 2 балла;
2) обеспеченность сбыта продукции – наличие соглашения или договоренности на реализацию продукции:
если в наличии имеется соглашение на реализацию продукции в объеме более 10 %, проекту присваивается 6 баллов;
3) наличие опыта (далее - опыт) оценивается по наличию у участников проекта аналогичных реализованных /эксплуатируемых проектов:
если хотя бы одна единица, проекту присваивается 6 баллов;
если опыт больше или равно 2 единицам - показателю присваивается 6 баллов;
если опыт меньше 2единиц - показателю присваивается 2 балла.
Итого, максимально возможное количество по критерию конкурентоспособность и маркетинговый анализ равняется 18 баллам.
7. К социальной эффективности относятся такие показатели, как:
1) достойные рабочие места (далее - Рм) – это количество квалифицированных работников (инженерные специальности) из числа казахстанских граждан в период эксплуатации:
если Рм больше 250 человек - показателю присваивается 6 баллов;
если Рм в пределах от 100 до 250 человек - показателю присваивается 4 балла;
если Рм меньше 100 человек - показателю присваивается 2 балла;
2) мультипликативный эффект (далее - МЭ)- расширение линейки продукции (изменение классификационного кода товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков) и/или создание смежных производств заказчиком в период эксплуатации завода:
если будет создано более 3 единиц, то присваивается 6 баллов;
если будет создано от 1 до 3 единиц, то присваивается 4 балла;
если будет создана 1 единица, то присваивается 2 балла.
Итого, максимально возможное количество по критерию мультипликативный эффект равняется 12 баллам.
8. К экологической оценке относится такой показатель, как воздействие на окружающую среду – при оценке данного показателя учитывается применение технологии, предусматривающей минимизацию воздействия деятельности предприятия на окружающую среду в регионе, где планируется реализация проекта. При наличии такой технологии присваивается 6 баллов.
Итого максимально возможное количество по критерию экологическая оценка равняется 6 баллам.
9. Участие в проекте компании квазигосударственного сектора (далее – ККС) оценивается следующим образом:
в случае отсутствия в проекте ККС, присваивается 6 баллов;
если участие ККС в проекте составляет до 50 % включительно, присваивается 4 балла;
если участие ККС в проекте составляет более 50 %, то присваивается 2 балла.
Итого максимально возможное количество по данному критерию равняется 6 баллам.
Максимально возможное количество при оценке проекта по всем критериям – 100 баллов.
Проекты с итоговым баллом ниже 33 баллов не включаются в перечень.