Жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тарифті бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 30 сәуірдегі № 170 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 мамырда № 20594 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 248) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2022 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тарифті бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрі Н. Ногаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2020 жылғы 30 сәуірдегі № 170
бұйрығымен бекітілген
Жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тарифті бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тарифті бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 248) тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тарифті бекіту тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2022 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил утверждения предельного тарифа на электрическую энергию для вновь вводимых энергопроизводящих организаций
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2020 года № 170. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2020 года № 20594.
В соответствии с подпунктом 248) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.06.2022 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения предельного тарифа на электрическую энергию для вновь вводимых энергопроизводящих организаций.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
Утверждены приказом
от 30 апреля 2020 года № 170
Правила утверждения предельного тарифа на электрическую энергию для вновь вводимых энергопроизводящих организаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения предельного тарифа на электрическую энергию для вновь вводимых энергопроизводящих организаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 248) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок утверждения предельного тарифа на электрическую энергию для вновь вводимых энергопроизводящих организаций.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.06.2022 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бірыңғай сатып алушы – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) көзделген тәртіппен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті орталықтандырылған сатып алуды және электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша орталықтандырылған қызмет көрсетуді жүзеге асыратын, уәкілетті орган айқындайтын заңды тұлға;
2) жүйелiк оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлiк басқаруды, басқа мемлекеттердiң энергия жүйелерiмен қатарлас жұмыс iстеудi қамтамасыз етудi, энергия жүйесiндегi теңгерiмдi ұстап тұруды, жүйелiк қызметтер көрсетудi және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектiлерiнен қосалқы көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр желiсi бойынша берудi, оған техникалық қызмет көрсетудi және оны пайдалану әзiрлiгiнде ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;
3) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) электр энергиясына арналған шекті тариф – уәкілетті орган әрбір жеті жыл сайын бекітетін, электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тобына енгізілген энергия өндіруші ұйым өндіретін электр энергиясы құнының электр энергиясын өндіруге арналған шығындардан және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 205 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20700 болып тіркелді) бұйрығымен бекітілген Электр энергиясына арналған шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін пайданың, сондай-ақ теңгерімдеуші электр энергиясына арналған шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін теңгерімдеуге тіркелген пайданың нормаларын айқындау әдістемесі бойынша айқындалатын пайда нормасынан тұратын ақшалай мәні.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 21.06.2022 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тарифті бекіту тәртібі
1-параграф. Жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдарды электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тобына енгізу
3. Жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдарды электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тобына енгізу үшін жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйым (бұдан әрі - Өтініш беруші) уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) единый закупщик – юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее централизованную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности и централизованное оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее - Закон);
2) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
3) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
4) предельный тариф на электрическую энергию – утверждаемое уполномоченным органом каждые семь лет денежное выражение стоимости вырабатываемой электрической энергии энергопроизводящей организацией, включенной в группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, состоящее из затрат на производство электрической энергии и нормы прибыли, определяемой по Методике определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию, а также фиксированной прибыли за балансирование, учитываемой при утверждении предельных тарифов на балансирующую электроэнергию, утвержденной приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 205 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20700).
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.06.2022 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок утверждения предельного тарифа на электрическую энергию для вновь вводимых энергопроизводящих организаций
Параграф 1. Включение вновь вводимых энергопроизводящих организаций в группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию
3. Для включения вновь вводимых энергопроизводящих организаций в группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, вновь вводимая энергопроизводящая организация (далее - заявитель) предоставляет в уполномоченный орган следующее:

1) жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдарды электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тобына енгізу үшін еркін нысандағы өтініш;
2) электр станциясының және негізгі жабдықтың сипаттамасы (белгіленген қуаты, пайдаланылатын отын түрі, отын тұрған жерінен алыстығы) туралы еркін нысандағы ақпаратты;
3) жабдық паспортының көшірмесі;
4) есеп саясатының көшірмесі;
5) жүйелік оператормен келісілген электр қуатын беру схемасы;
6) осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілетін электр энергиясын өндіруге арналған болжамды шығындар.
4. Уәкілетті орган күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттардың және онда көрсетілген мәліметтердің толықтығын және Өтініш берушінің Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 147 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10627 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясына шекті тарифті, теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту қағидаларының (бұдан әрі - Шекті және теңгерімдеуші тарифтер қағидалары) 5-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес келуін тексереді.
5. Құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда, уәкілетті орган осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мерзім ішінде еркін нысанда қайтару туралы хабарлама дайындайды және қайтару себептерін көрсете отырып, оны өтініш берушіге жібереді.
6. Өтініш беруші Шекті және теңгерімдеуші тарифтер қағидаларының 5-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті орган осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мерзім ішінде өтініш берушіні энергия өндіруші ұйымдардың тобына енгізуден бас тарту туралы еркін нысанда хабарламаны дайындайды және себептерін көрсете отырып, оны өтініш берушіге жібереді.
7. Құжаттар осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген негіздер бойынша қайтарылған жағдайда, өтініш беруші уәкілетті органның ескертулерін жойып, хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде құжаттарды қайта ұсынады.
8. Құжаттарды қайтадан ұсынған кезде уәкілетті орган оларды күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қарайды және электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдар тобына енгізу туралы шешім дайындайды.
9. Уәкілетті орган Заңның 5-бабының 70-3) тармақшасына сәйкес электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың топтарын бекітеді.

1) заявление для включения вновь вводимых энергопроизводящих организаций в группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию в произвольной форме;
2) информацию в произвольной форме о характеристике электрической станции и основного оборудования (установленная мощность, вид используемого топлива, удаленность от местонахождения топлива);
3) копию паспорта оборудования;
4) копию учетной политики;
5) схему выдачи электрической мощности, согласованную с системным оператором;
6) прогнозные затраты на производство электрической энергии, учитываемые при формировании предельных тарифов на электрическую энергию для вновь вводимых энергопроизводящих организаций, в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
4. Уполномоченный орган в течение 30 (тридцати) календарных дней проверяет полноту документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил и сведений, содержащихся в них (далее — документы) и соответствие заявителя критериям, предусмотренным в пункте 5 Правил утверждения предельного тарифа на электрическую энергию, предельного тарифа на балансирующую электроэнергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 147 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10627) (далее – Правила предельного и балансирующего тарифов).
5. В случае выявления неполноты документов, уполномоченный орган в течение срока, указанного в пункте 4 настоящих Правил, готовит в произвольной форме уведомление о возврате и направляет его заявителю с указанием причин.
6. В случае несоответствия заявителя критериям, указанным в пункте 5 Правил предельного и балансирующего тарифов, уполномоченный орган в течение срока, указанного в пункте 4 настоящих Правил, готовит в произвольной форме уведомление об отказе во включении заявителя в группу энергопроизводящих организаций и направляет его заявителю с указанием причин.
7. В случае возврата документов по основаниям, указанным в пункте 5 настоящих Правил, заявитель в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения уведомления повторно предоставляет документы с устранением замечаний уполномоченного органа.
8. При повторном предоставлении документов уполномоченный орган рассматривает их в течение 15 (пятнадцати) календарных дней и готовит решение о включении в группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию.
9. Уполномоченный орган утверждает группы энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию в соответствии с подпунктом 70-3) подпунктом 70-3) Закона.

2-параграф. Жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тарифті есептеу
10. Жаңадан пайдалануға берілетін энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына арналған шекті тариф алдағы жылдың электр энергиясын өндіруге арналған болжамды шығындар негізінде айқындалады және жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар үшін бекітілген электр энергиясына арналған шекті тарифтердің қолданылу мерзіміне бекітіледі.
Жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына арналған шекті тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілетін электр энергиясын өндіруге арналған болжамды шығындар мыналардан тұрады:
болжамды материалдық шығындар (отын, отынды тасымалдау, технологиялық қажеттіліктерге арналған су, жанар-жағармай материалдары, қосалқы материалдар);
өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған болжамды шығындар;
болжамды әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар;
аукциондық сауда-саттық шеңберінде өткізілген генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды қоспағанда, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің болжамды амортизациясы;
болжамды жөндеулер (негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулер);
қоршаған ортаға эмиссиялар үшін болжамды төлем;
су ресурстарын пайдаланғаны үшін болжамды төлем;
болжамды салықтар (жер, көлік, мүлік, пайдалы қазбаларды өндіру және басқа да міндетті төлемдер);
техникалық диспетчерлендіру жөніндегі болжамды көрсетілетін қызметтер;
электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді көрсету бойынша болжамды қызметтер;
бөгде ұйымдардың өндірістік сипаттағы болжамды көрсетілетін қызметтері.
Кезең шығыстарына мыналар:
әкімшілік персоналдардың еңбек ақысын болжамды төлеу;
міндетті сақтандыру түрлеріне арналған болжамды шығыстар, салықтар, алымдар мен төлемдер;
аукциондық сауда-саттық шеңберінде өткізілген генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды қоспағанда, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің болжамды амортизациясы;
болжамды іссапар шығыстары;
бөгде ұйымдардың болжамды көрсетілетін қызметтері (аудиторлық, банктік көрсетілетін қызметтер, байланыс көрсетілетін қызметтер) енгізіледі.
Бұл ретте, электр энергиясына арналған шекті тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілетін шығындар тікелей электр энергиясын өндіруге жатады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 21.06.2022 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Алғашқы жеті жылға жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тарифті есептеу формуласы:
ЭШТ – электр энергиясына шекті тариф;
ЭӨМШ – электр энергиясын өткізетін, энергия өндіруші ұйымдар тобына енгізілген энергия өндіруші ұйымдар арасында алдағы жеті жылға электр энергиясын өндіруге арналған максималды болжамды шығындар, теңгемен;
ПН– пайда нормасы, теңгемен;
БЭК - электр энергиясын өндіруге болжамды шығындары электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдар тобында максималды болып табылатын энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының шиналарынан электр энергиясын жіберудің болжамды көлемі, киловатт сағат (кВт∙сағ).
Рбелг – есепті жылдың басына энергия өндіруші ұйымның белгіленген қуаты, мың киловатт (мың кВт).
Электр энергиясына шекті тарифтің мөлшерлігі: теңге/кВт∙сағ.

Параграф 2. Расчет предельного тарифа на электрическую энергию для вновь вводимых энергопроизводящих организаций
10. Предельный тариф на электрическую энергию для вновь вводимых в эксплуатацию энергопроизводящих организаций определяется на основании прогнозных затрат на производство электрической энергии предстоящего года и утверждается на срок действия предельных тарифов на электрическую энергию, утвержденных для действующих энергопроизводящих организаций.
Прогнозные затраты на производство электрической энергии, учитываемые при формировании предельных тарифов на электрическую энергию для вновь вводимых энергопроизводящих организаций, включают следующее:
прогнозные материальные затраты (топливо, транспортировка топлива, вода на технологические нужды, горюче-смазочные материалы, вспомогательные материалы);
прогнозные расходы на оплату труда производственного персонала;
прогнозный социальный налог, социальные отчисления;
прогнозная амортизация основных средств и нематериальных активов, за исключением генерирующих установок с маневренным режимом генерации, реализованных в рамках аукционных торгов;
прогнозные ремонты (текущие и капитальные ремонты, не приводящие к увеличению стоимости основных средств);
прогнозная плата за эмиссии в окружающую среду;
прогнозная плата за пользование водными ресурсами;
прогнозные налоги (земельный, транспортный, имущество, добыча полезных ископаемых и другие обязательные платежи);
прогнозные услуги по технической диспетчеризации;
прогнозные услуги по оказанию балансирования производства-потребления электрической энергии;
прогнозные услуги сторонних организаций производственного характера.
В расходы периода включаются:
прогнозная оплата труда административного персонала;
прогнозные расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи;
прогнозная амортизация основных средств и нематериальных активов, за исключением генерирующих установок с маневренным режимом генерации, реализованных в рамках аукционных торгов;
прогнозные командировочные расходы;
прогнозные услуги сторонних организаций (аудиторские, услуги банка, услуги связи).
При этом, затраты, учитываемые при формировании предельных тарифов на электрическую энергию, относятся непосредственно к производству электрической энергии.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 21.06.2022 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Формула расчета предельного тарифа на электрическую энергию для вновь вводимых энергопроизводящих организаций на первые семь лет:
ПТЭ – предельный тариф на электрическую энергию;
МПЗПЭ – максимальные прогнозные затраты на производство электрической энергии на предстоящий год среди энергопроизводящих организаций, включенных в группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, тенге;
ПОЭ – прогнозный объем отпуска электрической энергии на предстоящий год с шин электростанций энергопроизводящей организации, чьи прогнозные затраты на производство электрической энергии являются максимальными в группе энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, киловатт час (далее - кВт∙ч);
НП – норма прибыли, тенге;
Руст – установленная мощность энергопроизводящей организации на начало расчетного года, в тысячах киловатт (тыс. кВт).
Размерность предельного тарифа на электрическую энергию: тенге/кВт*ч.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 11.03.2021 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 11.03.2021 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).