"Спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командаларының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 25 шілдедегі № 289 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 6 мамырдағы № 115 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 10 мамырда № 20606 болып тіркелді
"Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабынының 31) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1."Спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командаларының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 25 шілдедегі № 289 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9682 болып тіркелген, 2014 жылғы 22 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командаларының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамын қалыптастыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1- тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командаларының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес әзірленген және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командаларының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамын қалыптастыру тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аға жаттықтырушы - Қазақстан Республикасының құрама командаларының негізгі және резервтік (жастар, жасөспірімдер) құрамасының даярлығы үшін жауап беретін жаттықтырушы;
2) бірінші жаттықтырушы - жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлаудың бастапқы (ерте) кезеңдерінде спортшыны даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
3) жаттықтырушылар кеңесі - спортшылар мен командаларды спорт жарыстарына қатысуға даярлау әдістемесіне ұсынымдар әзірлеу үшін бас жаттықтырушы, мемлекеттік жаттықтырушы, облыстардың аға жаттықтырушылардан, спорт түрлері бойынша құрама командалардың дәрігерлерінен, дене шынықтыру және спорт саласындағы ғалымдардан, дене шынықтыру, спорт түрлері бойынша республикалық федерациялардың кеңесші органы;

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 25 июля 2014 года № 289 "Об утверждении Правил формирования составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта)"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 6 мая 2020 года № 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2020 года № 20606
В соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 25 июля 2014 года № 289 "Об утверждении Правил формирования составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9682, опубликован 22 сентября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила формирования составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" (далее - Закон) и определяют порядок формирования составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах применяются следующие определения:
1) старший тренер – тренер, отвечающий за подготовку основного и резервного (молодежного, юношеского) составов сборных команд Республики Казахстан;
2) первый тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена на начальных (ранних) этапах подготовки спортсменов высокого класса;
3) тренерский совет – совещательный орган республиканских федераций по видам спорта, состоящий из главных, государственных, старших тренеров областей, врачей сборных команд по видам спорта, ученых в сфере физической культуры и спорта для выработки рекомендаций в методике подготовки спортсменов и команд к выступлениям на спортивных соревнованиях;

4) жеке жаттықтырушы - спортшыны спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасынан (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командадан) тыс болған кезеңінде оның жеке-дара даярлау жоспарын орындауына бағытталған даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
5) жылдың басты республикалық жарыстары - Қазақстан Республикасының чемпионаттары, Қазақстан Республикасының спартакиадалары және Қазақстан Республикасының кубоктері;
6) Қазақстан Республикасының штаттық құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық штаттық құрама командалар) - Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген қаржылық шарттармен спорттық қызметті жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы астында халықаралық спорттық жарыстарға қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;
7) мемлекеттiк жаттықтырушы - Қазақстан Республикасының аумағында спорт түрін (түрлерін) дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша функциялар мен іс-шараларды жүзеге асыратын жаттықтырушы;
8) нысаналы кешенді бағдарлама - спорттық ұйымдардың күш-қимылын мақсатты және тиімді бөлуге, біліктілігі жоғары спортшыларды тәрбиелеудің басты бағыттарына назар аударуға мүмкіндік беретін, оқу-жаттығу, ғылыми-әдістемелік және медициналық қамтамасыз ету, материалдық-техникалық базаны, тәрбиелік және патриоттық жұмысты дамытуды қоса алғанда, олимпиядалық циклға спортшыларды даярлау жөніндегі мәселелерді кешенді шешуге арналған перспективалы жоспар;
9) спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы құрама командасының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама команданың) бас жаттықтырушысы - Қазақстан Республикасының спорт түрi бойынша құрама командасына (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командаға) басшылық жасауға, оның даярлығына, қалыптастырылуына және әлем чемпионаттарына, Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарына және басқа да халықаралық жарыстарға қатысуына жауап беретiн жаттықтырушы;
10) спортшы - спорт түрімен (түрлерімен) жүйелі түрде айналысатын және спорттық жарыстарға қатысатын жеке тұлға;
11) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) - даярлықты жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы астында халықаралық спорттық жарыстарға қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасы (спорт түрі бойынша ұлттық құрама команда) негізгі және резервтік (жастар, жасөспірімдер) құрамдарына үміткерлер арасынан қалыптасады.
Спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасының негізгі және резервтік (жастар, жасөспірімдер) құрамдарының мүшелері республикалық және халықаралық жарыстардың жеңімпаз спортшылары мен жүлдегерлері болып табылады.
Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының негізгі және резервтік (жастар, жасөспірімдер) құрамдарындағы мүше спортшылар-үміткер өз қатарларынан команда капитанын сайлайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) личный тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена, направленную на выполнение им индивидуального плана подготовки в период его нахождения вне сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта);
5) главные республиканские соревнования года – чемпионаты Республики Казахстан, спартакиады Республики Казахстан и кубки Республики Казахстан;
6) штатные сборные команды Республики Казахстан (штатные национальные сборные команды по видам спорта) – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов, осуществляющих спортивную деятельность на финансовых условиях, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан, и принимающих участие в международных спортивных соревнованиях под Государственным Флагом Республики Казахстан;
7) государственный тренер – тренер, осуществляющий функции и мероприятия по реализации государственной политики по развитию вида (видов) спорта на территории Республики Казахстан;
8) комплексная целевая программа – перспективный план для комплексного решения вопросов по подготовке спортсменов на олимпийский цикл, включающий учебно-тренировочное, научно-методическое и медико-биологическое обеспечение, развитие материально-технической базы, воспитательную и патриотическую работу, позволяющий более целенаправленно и эффективно распределять усилия спортивных организаций, сконцентрировать внимание на главных направлениях воспитания спортсменов высшей квалификации;
9) главный тренер сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта) – тренер, отвечающий за руководство, подготовку, формирование и выступление сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта) в чемпионатах мира, Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и других международных соревнованиях;
10) спортсмен – физическое лицо, систематически занимающееся видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях;
11) сборные команды Республики Казахстан по видам спорта (национальные сборные команды по видам спорта) – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов, осуществляющих подготовку и принимающих участие в международных спортивных соревнованиях под Государственным Флагом Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сборная команда Республики Казахстан по виду спорта (национальная сборная команда по виду спорта) формируется из числа кандидатов в основной и резервный (молодежный, юношеский) составы.
Членами основного и резервного (молодежного, юношеского) составов сборной команды Республики Казахстан по виду спорта являются спортсмены-победители и призеры республиканских и международных соревнований.
Спортсмены-кандидаты в члены основного и резервного (молодежного, юношеского) составов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта из своих рядов выбирают капитана команды.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Негізгі және резервтік (жастар және жасөспірімдер) контингент мүшелерінің сандық құрамына:
1) үштік құрамға - олимпиадалық спорт түрлері бойынша;
2) қос құрамға - олимпиадалық емес спорт түрлері бойынша;
3) бір жарым құрамға - ойын (олимпиадалық және олимпиадалық емес) спорт түрлері бойынша қабылданады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамдарын қалыптастыру тәртібі";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамына кандидаттардың тиісті тізіміне енгізілген спортшылар қатарынан қалыптастырылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациялары алдыңғы жылдың басты республикалық спорттық жарыстарында өнер көрсету нәтижелері бойынша спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамына кандидаттарды іріктеуді жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 7-1, 7-2, 7-3-тармақтармен толықтырылсын:
"7-1. Аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациялары спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасының құрамына қабылдау үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) мынадай құжаттарды ұсынады:
1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамына спортшыларды енгізу туралы қолдаухат;
2) спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясының мөрімен расталған спорттық жарыстардың хаттамасы (алдыңғы жылдың басты жарыстарындағы спорттық нәтижесі);
3) Қазақстан Республикасының спорт түрі бойынша құрама командасының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамына қабылдауға үміткер спортшының "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген 086/у нысанындағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) медициналық анықтамасы;
4) соттылықтың болуы немесе болмауы туралы анықтама.

"4. В численные составы членов основного и резервного (молодежного, юношеского) контингента зачисляются:
1) в тройной состав – по олимпийским видам спорта;
2) в двойной состав – по неолимпийским видам спорта;
3) в полуторный состав – по игровым (олимпийским и неолимпийским) видам спорта.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок формирования составов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта)";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Состав сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) формируется из числа спортсменов, включенных в соответствующий список кандидатов в состав сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Аккредитованные республиканские и (или) региональные спортивные федерации по результатам выступления на главных республиканских спортивных соревнованиях предшествующего года по видам спорта проводят отбор кандидатов в состав сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта).";
дополнить пунктами 7-1, 7-2 и 7-3 следующего содержания:
"7-1. Для зачисления в состав сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) аккредитованные республиканские и (или) региональные спортивные федерации предоставляют в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган) следующие документы:
1) ходатайство о включении спортсменов в состав сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта);
2) протокол спортивных соревнований (спортивный результат на главных соревнованиях предшествующего года), заверенный печатью аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта;
3) медицинская справка формы 086/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №6697) спортсмена-кандидата на зачисление в состав сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальных сборных команд по видам спорта);
4) справка о наличии либо отсутствии судимости.

7-2. Осы Қағидалардың 7-1-тармағында көзделген құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамына қабылдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
7-3.Уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың негізінде осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамын бекіту туралы бұйрық шығарады.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы жазылсын:
"8. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамын Заңның 7-бабының 30) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган жыл сайын жазғы спорт түрлері бойынша 25 желтоқсанға дейін және қысқы спорт түрлері бойынша 1 маусымға дейін бекітеді.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мәртебесін және спортшылардың жауапкершілігін арттыру мақсатында спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) негізгі және резервтік (жастар және жасөспірімдер) құрамдарының жаңа мүшелерін осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы құрама командасы мүшесінің Антын қабылдай отырып, салтанатты қабылдау өткізіледі.
11. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелері спорттық нәтижелерді төмендеткені, спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарын жүйелі орындамағаны, Қазақстан Республикасының допингке қарсы ережелерін бұзғаны үшін, сондай-ақ спорттық этика нормаларын бұзғаны үшін спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамынан шығарылады.";
мынадай мазмұндағы 18-тармақпен толықтырылсын:
"18. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамына өзгерістер мен толықтырулар енгізуді, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамынан шығаруды тиісті спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясының қолдаухаты негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:

7-2. Основаниями для отказа в зачисление в состав сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) являются установление недостоверности документов, предусмотренных пунктом 7-1 настоящих Правил и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
7-3. Уполномоченный орган на основании представленных документов издает приказ об утверждении состава сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Состав сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) утверждается уполномоченным органом ежегодно до 25 декабря по летним видам спорта и до 1 июня по зимним видам спорта согласно подпункту 30) статьи 7 Закона.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. В целях повышения статуса сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и ответственности спортсменов проводится торжественное принятие новых членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) основного и резервного (молодежного и юношеского) составов с принятием Клятвы члена сборной команды Республики Казахстан по виду спорта, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. Члены сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) исключаются из состава сборных команд Республики Казахстан по виду спорта (национальных сборных команд по видам спорта) за снижение спортивных результатов, систематическое невыполнение индивидуального плана подготовки спортсменов сборных команд Республики Казахстан по виду спорта, нарушение антидопинговых правил Республики Казахстан, а также за нарушение норм спортивной этики.";
дополнить пунктом 18 следующего содержания:
"18. Внесение изменений и дополнений в состав сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), исключение из состава сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) осуществляется уполномоченным органом на основании ходатайства аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по соответствующему виду спорта.";
дополнить главой 3 следующего содержания:

"3-тарау. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командаларын (спорт түрлері бойынша штаттық ұлттық құрама командаларды)қалыптастыру тәртібі
19. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша штаттық ұлттық құрама командалардың) құрамы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелері қатарынан қалыптастырылады.
20. Бас жаттықтырушы алдыңғы жылдың (спорт түрі бойынша) халықаралық және республикалық спорттық жарыстарында өнер көрсету нәтижелері бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясымен келісім бойынша және жаттықтырушылар кеңесі отырысының қорытындылары бойынша кандидаттарды іріктеуді жүргізеді.
21. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша штаттық ұлттық құрама командалардың) сандық құрамы құрама командалар мүшелерінің халықаралық және республикалық спорттық жарыстарында өнер көрсетуі және спорт түрлерін саралау қорытындылары бойынша айқындалады.
22. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша штаттық ұлттық құрама командалардың) құрамына қабылдау үшін аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациялары уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының штаттық командасының құрамына енгізу туралы қолдаухат;
2) спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясының мөрімен расталған спорттық жарыстардың хаттамасы (алдыңғы жылдың басты жарыстарындағы спорттық нәтижесі);
3) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Спорттық медицина және оңалту орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының медициналық қорытындысы;
4) соттылықтың болуы немесе болмауы туралы анықтама;
5) Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 28 шілдедегі № 295 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9673 болып тіркелген) Спортшыны тіркеу туралы куәлікті беру және ауыстыру, спорт федерацияларының спортшыны тіркеу туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларының 2-қосымшасына сәйкес спортшыны тіркеу туралы куәліктің көшірмесі.
23. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командаларының құрамын Заңның 7-бабының 30) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган жыл сайын жазғы спорт түрлері бойынша 25 желтоқсанға дейін және қысқы спорт түрлері бойынша 1 маусымға дейін бекітеді.

"Глава 3. Порядок формирования штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (штатных национальных сборных команд по видам спорта)
19. Состав штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (штатных национальных сборных команд по видам спорта) формируются из числа членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта).
20. Главный тренер по результатам выступления на международных и республиканских спортивных соревнованиях предшествующего года (по виду спорта) по согласованию с аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерацией и по итогам заседания тренерского совета проводит отбор кандидатов в штатную сборную команду Республики Казахстан по виду спорта.
21. Численный состав штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (штатных национальных сборных команд по видам спорта) определяется по итогам выступления членов сборных команд на международных и республиканских спортивных соревнованиях и ранжирования видов спорта.
22. Для зачисления в состав штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (штатных национальных сборных команд по видам спорта) аккредитованные республиканские и (или) региональные спортивные федерации предоставляют в уполномоченный орган следующие документы:
1) ходатайство о включении в состав штатной команды Республики Казахстан по виду спорта;
2) протокол спортивных соревнований (спортивный результат на главных соревнованиях предшествующего года), заверенный печатью аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта;
3) медицинское заключение Республиканского государственного казенного предприятия "Центр спортивной медицины и реабилитации" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) справку о наличии либо отсутствии судимости;
5) копию свидетельства о регистрации спортсмена, согласно приложению 2 к Правилам выдачи и замены свидетельства о регистрации спортсмена, представления сведений спортивными федерациями о регистрации спортсмена, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июля 2014 года № 295 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9673).
23. Состав штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта утверждается уполномоченным органом, ежегодно до 25 декабря по летним видам спорта и до 1 июня по зимним видам спорта согласно подпункту 30) статьи 7 Закона.

24. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелері спорттық нәтижелерді төмендеткені, спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарын жүйелі орындамағаны, Қазақстан Республикасының допингке қарсы қағидаларын, спорттық әдеп нормаларын бұзғаны үшін, сондай-ақ еңбек қызметі туралы шарттың немесе спорттық қызмет туралы шарттың (келісімшарттың) талаптарын бұзғаны үшін спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамынан шығарылады.
25. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командасының (спорт түрлері бойынша ұлттық штатық құрама командалардың) құрамына өзгерістер мен толықтырулар енгізуді, спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командасының (спорт түрлері бойынша ұлттық штатық құрама командалардың) құрамынан шығаруды тиісті спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерацияларының қолдаухаты негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
26. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамына қабылдаудан бас тарту үшін:
1) осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) спортшының және (немесе) ұсынылған деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі негіз болып табылады.
27. Уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың негізінде осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қосымшамен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық штаттық құрама командалардың) құрамын бекіту туралы бұйрық шығарады.";
осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес редакцияда 1-қосымшамен толықтырылсын;
Қағидаларға қосымша осы бұйрықтың 2-қосымшасының редакциясында жазылсын;
осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес редакцияда 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

24. Члены штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (штатных национальных сборных команд по видам спорта) исключаются из составов штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (штатных национальных сборных команд по видам спорта) за снижение спортивных результатов, систематическое невыполнение индивидуального плана подготовки спортсменов сборных команд Республики Казахстан по виду спорта, за нарушение антидопинговых правил Республики Казахстан, за нарушение норм спортивной этики, а также за нарушение требований договора о трудовой деятельности или договора о спортивной деятельности (контракта).
25. Внесение изменений и дополнений в состав штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (штатных национальных сборных команд по видам спорта), исключение из состава штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (штатных национальных сборных команд по видам спорта), осуществляется уполномоченным органом на основании ходатайства аккредитованных республиканских и (или) региональных спортивных федераций по соответствующему виду спорта.
26. Основаниями для отказа в зачисление в состав штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (штатных национальных сборных команд по видам спорта) являются:
1) установление недостоверности документов, предусмотренных пунктом 22 настоящих Правил и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие спортсмена и (или) представленных данных и сведений, требованиям настоящих Правил.
27. Уполномоченный орган на основании представленных документов издает приказ об утверждении составов штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (штатных национальных сборных команд по видам спорта) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
дополнить приложением 1 в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение к Правилам изложить в редакции приложения 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3 в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілед.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2020 жылғы 6 мамырдағы
№ 115 бұйрығына 1-қосымша
Спорт түрі бойынша
Қазақстан Республикасының
құрама және штаттық құрама
командаларының (спорт түрі
бойынша ұлттық құрама
командалардың) құрамын
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Cпорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командалардың) ҚҰРАМЫ
Спортшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Спорттық атағы, разряды
Ең жақсы нәтижесі
Өңір, тұрақты мекен жайы
Оқу, жұмыс орны
Жаттықтырушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бірінші жаттықтырушы
Жеке жаттықтырушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2020 жылғы 6 мамырдағы
№ 115 бұйрығына 2-қосымша
Спорт түрі бойынша
Қазақстан Республикасының
құрама және штаттық құрама
командаларының (спорт түрі
бойынша ұлттық құрама
командалардың) құрамын
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасы мүшесінің (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) анты
Мен,__________________(тегі аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
мені _______________ спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама
командасына (спорт түрі бойынша ұлттық құрама команданың) қабылдауды
мемлекеттің ерекше сенімі ретінде бағалай және өзімнің жауапкершілігімді сезіне отырып:
- аса жоғары нәтижелерге жету үшін өзімнің жеңіске деген бар күш-жігерімді жұмсай
отырып, спорт аренасында біздің Отанымыздың намысын лайықты қорғау үшін спорттық
шеберлігімді үнемі жетілдіруге;
- спорт жарыстарында адал күресуге, жарыс ережелерін қатаң сақтауға, допингке қарсы
қағидаларды ұстануға және тыйым салынған заттарды және (немесе) әдістерді пайдаланбауға;
- спорттағы тәлімгерлердің барлық нұсқаулары мен талаптарын орындауға,
жаттықтырушы-оқытушылар құрамына, команда мүшелеріне, бәсекелестерге, төрешілерге,
көрермендер мен жанкүйерлерге сыйластықпен қарауға;
- өзімнің барлық іс-әрекетімде спорттық әдеп ережелерін басшылыққа алуға салтанатты
түрде ант етемін.
Менің осы антты бұзуым спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының құрама
командасының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама команданың) мүшесі деген жоғары
атақпен сыйыспайтындығын ұғынамын.
_______________________________ __________________
тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда) (күні)
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2020 жылғы 6 мамырдағы
№ 115 бұйрығына 3-қосымша
Спорт түрі бойынша
Қазақстан Республикасының
құрама және штаттық құрама
командаларының (спорт түрі
бойынша ұлттық құрама
командалардың) құрамын
қалыптастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Cпорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының штаттық құрама командаларының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамы
Спортшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Спорттық атағы, разряды
Ең жақсы нәтижесі
Өңір, тұрақты мекен жайы
Спортшыны тіркеу туралы куәлігі
Жаттықтырушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Штаттық бірлік
Бірінші жаттықтырушы
Жеке жаттықтырушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Приложение 1 к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 115
Приложение 1 к Правилам
формирования составов сборных
и штатных сборных команд
Республики Казахстан по видам
спорта (национальных сборных
команд по видам спорта)
Форма
Состав сборных команд Республики Казахстан виду спорта (национальных сборных команд по видам спорта)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) спортсмена
Индивидуальный идентификационный номер
Спортивное звание, разряд
Лучший результат
Регион, адрес прожи-вания
Место учебы (работы)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) тренера
Первый тренер
Личный тренер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 2 к приказу
Приложение 2 к Правилам
формирования составов сборных
и штатных сборных команд
Республики Казахстан по видам
спорта (национальных сборных
команд по видам спорта)
Клятва члена сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта)
Я, ____________(фамилия, имя, отчество (при наличии)), оценивая включение меня в сборную команду Республики Казахстан по виду спорта ___________ (национальной сборной команды по виду спорта), как выражение особого доверия государства, и осознавая свою ответственность, торжественно клянусь:
- постоянно совершенствовать свое спортивное мастерство, чтобы достойно защищать честь нашей Родины на спортивной арене, прилагая все усилия и волю к победе для достижения наивысшего результата;
- в спортивных состязаниях вести честную борьбу, строго соблюдать правила соревнований, следовать антидопинговым правилам и не использовать запрещенные субстанции и (или) методы в спорте;
- исполнять все указания и требования спортивных наставников, с уважением относиться к тренерско-преподавательскому составу, членам команды, соперникам, судьям, зрителям и болельщикам;
- во всех своих действиях руководствоваться нормами спортивной этики.
Сознаю, что нарушение этой присяги несовместимо с высоким званием члена сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта).
______ _________ фамилия, имя, отчество (при наличии)
(дата) (подпись)
Приложение 3 к приказу
Приложение 3 к Правилам
формирования составов сборных
и штатных сборных команд
Республики Казахстан по видам
спорта (национальных сборных
команд по видам спорта)
Форма
Состав штатных сборных команд Республики Казахстан по виду спорта (национальных сборных команд по видам спорта)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) спортсмена
Индивидуальный идентификационный номер
Спортивное звание, разряд
Лучший результат
Регион, адрес прожи-вания
Свидетельство о регистрации спортсмена
Фамилия, имя, отчество (при наличии) тренера
Штатная единица
Первый тренер
Личный тренер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10