"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 14 мамырдағы № 206 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 15 мамырда № 20637 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 352 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 19.07.2021 № 352 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелген, 2008 жылғы 21 наурыздағы № 43 (1443) "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті (Г. Көбенова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді; ;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 14 мамыры
№ 206 бұйрығына 1-қосымша
Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидалары
1. Жалпы ережелер

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 мая 2020 года № 206. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2020 года № 20637. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19.07.2021 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов под № 5135, опубликован в газете "Юридическая газета" от 21 марта 2008 года № 43 (1443) следующее изменение:
Правила признания и нострификации документов об образовании, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Кобенова Г.И.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 14 мая 2020 года № 206
Правила признания и нострификации документов об образовании
Глава 1. Общие положения

1. Осы Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 21) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдiк оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған жеке тұлғалардың негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары білімнен кейінгі білім туралы құжаттарын тану және нострификациялау тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім туралы құжаттарды нострификациялау – басқа мемлекеттерде халықаралық немесе шетелдiк оқу орындарында (олардың филиалдарында) бiлiм алған адамдарға берiлген құжаттардың баламалылығын анықтау мақсатында жүргiзiлетiн рәсiм;
2) білім туралы құжаттарды тану – шетелдік білім беру біліктілігінің маңызын уәкілетті органның ресми растауы.
Білім туралы құжаттарды тану және (немесе) нострификациялау жеке адамдарға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қатысты жүзеге асырылады.
3. Білім туралы құжаттарды тану және (немесе) нострификациялау Қазақстан Республикасының аумағында заңды күші бар білім туралы құжаттарды тану және баламалылығын анықтау мәселелері бойынша халықаралық шарттарға (бұдан әрі – өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттар), "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына және осы Қағидаларға сәйкес реттеледі.
4. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы шешімді көрсетілетін қызметті беруші қабылдайды.
5. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес тәртіппен мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.
1- тарау. Білім туралы құжаттарды тану және (немесе) нострификациялау тәртібі
1- параграф. Бiлiм туралы құжаттарды тану тәртiбi
6. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – көрсетілетін мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті "электрондық үкімет" веб – порталы (бұдан әрі – портал) арқылы немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жолдайды.
Көрсетілетін қызмет процесінің сипаттамасы, нысаны, мазмұны және нәтижесі енгізілген мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметін көрсетудің ерекшеліктері ескерілген басқа мәліметтер осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" стандартында берілген.

1. Настоящие Правила признания и нострификации документов об образовании (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок признания и (или) нострификации документов об основном среднем, общем среднем, техническом и профессиональном, послесреднем, высшем и послевузовском образовании физических лиц, получивших образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) нострификация документов об образовании – процедура, проводимая с целью определения эквивалентности документов, выданных лицам, получившим образование в других государствах, в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах);
2) признание документов об образовании – это официальное подтверждение уполномоченным органом значимости иностранной образовательной квалификации.
Признание и (или) нострификация документов об образовании осуществляются по отношению к физическим лицам (далее – услугополучатель).
3. Признание и (или) нострификация документов об образовании регулируются в соответствии с международными договорами по вопросам признания и эквивалентности документов об образовании, имеющими юридическую силу на территории Республики Казахстан (далее – международные договоры о взаимном признании и эквивалентности), Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и настоящими Правилами.
4. Решение о признании и нострификации документа об образовании принимается услугодателем.
5. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Глава 2. Порядок признания и (или)нострификации документа об образовании
Параграф 1. Порядок признания документов об образовании
6. Государственная услуга "Признание и нострификация документов об образовании" (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Центр Болонского процесса и академической мобильности" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – услугодатель).
7. Для получения государственной услуги услугополучатели направляют услугодателю заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) либо через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги отражен в Стандарте государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании", согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

8. Білім туралы құжаттарды тану туралы куәлікті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жолдайды.
9. Заңдастырылған немесе апостильденген білім туралы құжатты тану туралы өтінішті қарау мерзімі:
- Нұр-Сұлтан қаласы Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне және/немесе портал арқылы жүгінген кезде – 15 (он бес) жұмыс күні, басқа өңірлер үшін – 30 (отыз) жұмыс күні.
Егер Білім туралы құжат заңдастырылмаған немесе апостиль қойылмаған жағдайда, онда мұндай өтініштерді қарау мерзімі Нұр-Сұлтан қаласы бойынша және/немесе портал арқылы – 30 (отыз) жұмыс күнін, басқа өңірлер үшін – 45 (қырық бес) жұмыс күнін почта жөнелтімдерін ескере отырып (білім туралы құжатты беру фактісін растауды алу уақытын және шетелдік білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуын ескере отырып) құрайды.
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны жетекшілік ететін басшының орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде жауапты орындаушыны айқындайды.
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері құжаттарды тіркеген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың және деректердің (мәліметтердің) анық еместігі және сәйкес келмеуі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды.
10. Көрсетілетін қызметті алушы өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттар (келісімдер) қолдану аясына жататын білім туралы құжатты ұсынған жағдайда Көрсетілетін қызметті беруші бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға немесе портал арқылы құжаттарды қайтару себебін көрсете отырып еркін түрдегі хабарлама жолдайды және ұсынылған құжаттарын қайтарады.
11. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) білім берудің барлық деңгейлеріндегі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының (бұдан әрі – ҚР МЖМБС) талаптарына сәйкестігіне шетелдік білім туралы құжаттың баламалылығын анықтау бойынша сараптамалық бағалау жүргізеді.
Білім туралы құжатқа сараптамалық бағалауды жүзеге асыру үшін көрсетілетін қызметті беруші қажет болған жағдайда білім саласындағы мамандарды тартады. Білім туралы шетелдік құжаттың ҚР МЖМБС талаптарына сәйкестігін анықтау бойынша сараптамалық бағалау жүргізу үшін білім беру ұйымдарының мамандарын – сыртқы сарапшыларды тарту қажет болған жағдайда сараптамалық бағалау 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

8. Для получения удостоверения о признании документов об образовании услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или портал заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Срок рассмотрения заявления о признании легализованных или апостилированных документов об образовании составляет:
- при обращении в подразделения Государственной корпорации города Нур-Султана и/или через портал – 15 (пятнадцать) рабочих дней, для других регионов – 30 (тридцать) рабочих дней с учетом почтовых отправлений.
В случае, если документ об образовании не легализован или не апостилирован, то срок рассмотрения таких заявлений составляет по городу Нур-Султан и/или через портал – 30 (тридцать) рабочих дней, для других регионов – 45 (сорок пять) рабочих дней с учетом почтовых отправлений (с учетом времени получения подтверждения факта выдачи документа об образовании и наличия у зарубежной организации образования права на осуществление образовательной деятельности).
1) Работник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного исполнителя в течение одного рабочего дня.
2) Сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет полноту представленных документов.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов, при несоответствии и установлении недостоверности материалов и данных (сведений), представленных для получения государственной услуги, ответственный работник услугодателя готовит мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
10. При представлении услугополучателем документа об образовании, подпадающего под действие международных договоров (соглашений) о взаимном признании и эквивалентности Республики Казахстан, услугодатель в течение пяти рабочих дней направляет в Государственную корпорацию или через портал уведомление в произвольной форме с указанием причин возврата документов и возвращает представленные документы.
11. При представлении услугополучателем полного пакета документов Ответственный работник услугодателя в течение пяти рабочих дней проводит экспертную оценку по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании на соответствие требованиям Государственного общеобязательного стандарта образования Республики Казахстан всех уровней образования, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669) (далее – ГОСО РК).
Для осуществления экспертной оценки услугодатель в случае необходимости привлекает специалистов в области образования. В случае необходимости привлечения специалистов организаций образования - внешних экспертов для проведения экспертной оценки по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании на соответствие требованиям ГОСО РК экспертная оценка осуществляется в течение 7 (семи) рабочих дней.

12. Сараптамалық бағалаудың мәні мен мазмұны:
1) егер білім туралы құжат заңдастырылмаған, апостильденбеген болса білім туралы құжаттың түпнұсқалығын анықтау;
2) білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында оны беру сәтінде тиісті білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығы бар екенін анықтау;
3) білім деңгейін және (немесе) біліктілігін бағалау;
4) оқу кезеңдерін бағалау;
5) оқу мерзімдері мен нысанын бағалау;
6) білім туралы құжаттың иесіне құжатты берген мемлекетте берілетін академиялық және/немесе кәсіби құқықтарының Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік үлгідегі тиісті білім туралы құжаттарға және (немесе) біліктілікке берілетін құқықтарымен теңдігін анықтау;
7) қосымша білімінің бар болуын анықтау (егерде білім деңгейлерінде, оқу кезеңдерінде, оқу мерзімдері мен нысанында едәуір айырмашылық анықталған жағдайда);
8) практикалық дағдылары мен мамандық бойынша жұмыс тәжірибесінің бар болуын анықтау (егерде білім деңгейінде, оқу кезеңдерінде, оқу мерзімдері мен нысанында едәуір айырмашылық анықталған жағдайда) болып табылады.
13. Егер сараптамалық бағалау кезінде білім деңгейлерінде, оқу кезеңдерінде, оқу мерзімдері мен нысанында айтарлықтай айырмашылық анықталған жағдайда, қосымша оқығанын және білім алғанын растайтын құжаттар, оның ішінде көрсетілген мамандық бойынша 5 жылдан астам практикалық жұмыс тәжірибесінің бар болуы білім туралы құжаттың иегеріне айырмашылықтың орнын толтырады.
Егер құжат заңдастырылмаған немесе апостиль қойылмаған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері өтініш түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде білім туралы берілген құжаттар бойынша шетелдік деректер қоры арқылы білім туралы құжаттың берілу фактісін белгілейді.
Шетелдік деректер базасында құжат туралы мәліметтер болмаған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері бір жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты беру фактісін және білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуын растауды алу мақсатында шетелдік білім беру ұйымына ресми сұрау салу жібереді.
Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы 13 (он үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің ресми сұрау салуына жауап бермеген жағдайда, қайтадан сұрау салу жіберіледі және өтінішті қарау мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, 10 (он) жұмыс күніне ұзартылады.
Өтініштерді қарау мерзімі ұзартылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде халыққа қызмет көрсету орталықтарының ықпалдастырылған ақпараттық жүйесі базасында (бұдан әрі – ХҚО ЫАЖ) мерзімді ұзартады және көрсетілетін қызметті алушыға мерзімді ұзарту себебін көрсете отырып еркін нысанда хабарлама жолдайды.
Шетелдік білім беру ұйымынан білім туралы құжатты беру фактісі және білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығы бар екендігі туралы растауды алғаннан кейін ҚР МЖМБС талаптарына сәйкес шетелдік білім туралы құжаттың баламалылығын анықтау бойынша сараптамалық бағалау жүргізеді.
Жүргізілген сараптамалық бағалау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші мынадай шешімдердің біреуін қабылдайды:
- білім туралы құжатты тиісті деңгейлері/дәрежелері және дайындық бағыттары (мамандық, біліктілік, кәсіп) бойынша еңбек қызметін жүзеге асыру ұсынысымен тану туралы;
- білім туралы құжатты төменгі деңгейлері/дәрежелері бойынша еңбек қызметін іске асыру ұсынысымен тану туралы;
- білім туралы құжатты оқуды одан әрі жалғастыру ұсынысымен тану туралы.
- еркін нысанда дәлелді бас тарту туралы жауап.

12. Предметом и содержанием экспертной оценки являются:
1) установление подлинности документа об образовании, если документ об образовании не легализован или не апостилирован;
2) установление наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности на момент его выдачи;
3) оценка уровня образования и (или) квалификации;
4) оценка периодов обучения;
5) оценка сроков и формы обучения;
6) определение равноценности академических и (или) профессиональных прав, предоставляемых обладателю документа об образовании в государстве, в котором выдан этот документ, правам, которые предоставляются соответствующим документам государственного образца об образовании в Республике Казахстан;
7) определение наличия дополнительного образования (в случае выявления существенных различий в уровне образования, периодах обучения, сроках и форме обучения);
8) определение наличия практических навыков и опыта работы по специальности (в случае выявления существенных различий в уровне образования, периодах обучения, сроках и форме обучения).
13. При проведении экспертной оценки в случае выявления существенных различий в уровне образования, периодах обучения, сроках и форме обучения документы, подтверждающие обучения и получения дополнительного образования, в том числе о практических навыках и опыте работы по заявленной специальности свыше 5 лет, компенсируют обладателю документа об образовании имеющиеся различия.
В случае, если документ не легализован, или не апостилирован ответственный работник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления устанавливает факт выдачи документа об образовании через зарубежную базу данных по выданным документам об образовании.
При отсутствии сведений о документе в зарубежной базе данных ответственный работник услугодателя в течение одного рабочего дня направляет официальный запрос в зарубежную организацию образования, с целью получения подтверждения факта выдачи документа об образовании и наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление образовательной деятельности.
В случае, если организация образования, выдавшая документ об образовании в течение 13 (тринадцати) рабочих дней не представит ответ на официальный запрос услугодателя, направляется повторный запрос, и срок рассмотрения заявления продлевается на 10 (десять) рабочих дней с уведомлением услугополучателя.
При продлении срока рассмотрения заявления, услугодатель в течение одного рабочего дня со дня принятия решения, продлевает срок в интегрированной информационной системе для Центров обслуживания населения (далее – ИИС ЦОН) и направляет уведомление в произвольной форме услугополучателю, с указанием причин продления срока.
После получения от зарубежной организации образования подтверждения о факте выдачи документа об образовании и наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление образовательной деятельности проводит экспертную оценку по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании на соответствие требованиям ГОСО РК.
По результатам проведенной экспертной оценки услугодатель принимает одно из следующих решений:
- о признании документа об образовании по соответствующему уровню/степени образования и направлению подготовки кадров (специальности, квалификации, профессии) с рекомендацией об осуществлении трудовой деятельности;
- о признании документа об образовании с нижеследующим уровнем/степенью образования с рекомендацией об осуществлении трудовой деятельности;
- о признании документа об образовании с рекомендацией о дальнейшем продолжении обучения;
- мотивированный ответ об отказе.

14. Көрсетілетін қызметті берушінің құжатты тану туралы шешімі негізінде екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік білім туралы құжатты тану туралы куәлік ресімделеді.
Білім туралы құжаттарды танудан бас тарту туралы шешім қабылданған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген жағдайда және негіздер бойынша еркін нысанда дәлелді бас тарту туралы жауапты жібереді.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің басшысының немесе уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
15. Тану туралы куәлік немесе еркін нысанда дәлелді бас тарту туралы жауап Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке өзіне немесе нотариалды расталған сенімхат бойынша үшінші тұлғаға беріледі.
2-параграф. Бiлiм туралы құжаттарды нострификациялау тәртiбi
16. Білім туралы құжаттарды нострификациялау туралы куәлікті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жолдайды.
17. Білім туралы заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжаттарды нострификациялау туралы өтінішті қарау мерзімі:
Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне немесе портал арқылы жүгінген кезде-15 (он бес) жұмыс күні, басқа өңірлер үшін-30 (отыз) жұмыс күні почта жөнелтілімдерін есепке ала отырып.
Егер білім туралы құжат ресмилендірілмеген немесе апостиль қойылмаған жағдайда, онда мұндай өтініштерді қарау мерзімі Нұр-Сұлтан қаласы бойынша және немесе портал арқылы - 30 (отыз) жұмыс күнін, басқа өңірлер үшін - 45 (қырық бес) жұмыс күнін почта жөнелтімдерін ескере отырып (білім туралы құжатты беру фактісін растауды алу уақытын және шетелдік білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуын ескере отырып) құрайды).
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны жетекшілік ететін басшының орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде жауапты орындаушыны айқындайды.

14. На основании решения услугодателя в течение двух рабочих дней о признании документа оформляется удостоверение о признании зарубежного документа об образовании по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При принятии решения об отказе в признании документов об образовании услугодатель направляет не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги в Государственную корпорацию мотивированный ответ об отказе в произвольной форме в случае и по основаниям предусмотренных пунктом 9 стандарта государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
На портале результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
15. Удостоверение о признании либо мотивированный ответ об отказе выдается через Государственную корпорацию лично услугополучателю или по нотариальной удостоверенной доверенности третьему лицу.
Параграф 2. Порядок нострификации документа об образовании
16. Для получения удостоверения о нострификации документов об образовании услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или портал заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. Срок рассмотрения заявления о нострификации легализованных или апостилированных документов об образовании составляет:
- при обращении в подразделения Государственной корпорации города Нур-Султана и/или через портал – 15 (пятнадцать) рабочих дней, для других регионов - 30 (тридцать) рабочих дней с учетом почтовых отправлений.
В случае, если документ об образовании не легализован или не апостилирован, то срок рассмотрения таких заявлений составляет по городу Нур-Султана и или через портал - 30 (тридцать) рабочих дней, для других регионов - 45 (сорок пять) рабочих дней с учетом почтовых отправлений (с учетом времени получения подтверждения факта выдачи документа об образовании и наличия у зарубежной организации образования права на осуществление образовательной деятельности).
1) Работник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного исполнителя в течение одного рабочего дня.

2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері құжаттарды тіркеген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың және деректердің (мәліметтердің) анық еместігі және сәйкес келмеуі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды.
18. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері бес жұмыс күні ішінде білім туралы шетелдік құжаттың ҚР МЖМБС талаптарына сәйкестігін анықтау бойынша сараптамалық қорытынды өткізеді.
Сараптамалық қорытындыны жүзеге асыру үшін қызмет беруші қажет болған жағдайда білім беру саласындағы мамандарды тартады.
Білім туралы шетелдік құжаттың ҚР МЖМБС талаптарына сәйкестігін анықтау бойынша сараптамалық қорытынды жүргізу үшін білім беру ұйымдарының мамандарын - сыртқы сарапшыларды тарту қажет болған жағдайда сараптамалық бағалау 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
19. Нострификациялау рәсімі:
1) егерде білім туралы құжат заңдастырылмаған немесе апостильденбеген болмаса білім туралы құжаттың түпнұсқалығын анықтау;
2) білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында оны беру сәтінде тиісті білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығы бар екенін анықтау;
3) шетелдік білім туралы құжаттың ҚР МЖМБС сәйкес деңгейлеріне баламалығын (сәйкестігін) анықтау кезеңдерінен тұрады.
20. Шетелдік білім туралы құжаттардың ҚР МЖМБС-ға баламалылығын (сәйкестігін) анықтауды қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының мамандарын жұмылдыра отырып көрсетілетін қызметті беруші іске асырады.
21. Негізгі орта және жалпы орта білім туралы құжаттар бойынша сараптамалық қорытынды мынадай өлшемдердің қаралуы негізінде қабылданады:
1) оқу мерзiмi;
2) оқытылған пәндер тiзбесi.
22. Техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары білімнен кейінгі бiлiм туралы құжаттар бойынша сараптамалық қорытынды мынадай өлшемдердің қаралуы негізінде қабылданады:
1) оқу мерзiмi;
2) оқылған курстар, пәндер, сабақбар тiзбесi және көлемі;
3) практиканың бар болуы (бар болған жағдайда);
4) қорытынды аттестаттаудың бар болуы және оның деңгейі (бар болған жағдайда);
5) оқу бітіргендегі біліктілік жұмысының бар болуы (бар болған жағдайда);
6) оқу нысаны;
7) қосымша білімінің бар болуы (егерде оқу нысаны мен мерзімінде, оқылған курстар, пәндер, сабақтар тізбесі мен көлемінде едәуір айырмашылық анықталған жағдайда);

2) Сотрудник ответственного структурного подразделения услугодателя в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет полноту представленных документов.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов, при несоответствии и установлении недостоверности материалов и данных (сведений), представленных для получения государственной услуги, ответственный работник услугодателя готовит мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
18. При представлении услугополучателем полного пакета документов ответственный работник услугодателя в течение пяти рабочих дней проводит экспертное заключение по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании на соответствие требованиям ГОСО РК.
Для осуществления экспертного заключения услугодатель в случае необходимости привлекает специалистов в области образования.
В случае необходимости привлечения специалистов организаций образования - внешних экспертов для проведения экспертного заключения по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании на соответствие требованиям ГОСО РК экспертная оценка осуществляется в течение 7 (семи) рабочих дней.
19. Процедура нострификации состоит из следующих этапов:
1) установление подлинности документов об образовании, если документ об образовании не легализован или не апостилирован;
2) установление наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности, на момент его выдачи;
3) установление эквивалентности (соответствия) зарубежного документа об образовании ГОСО РК.
20. Установление эквивалентности (соответствия) зарубежного документа об образовании ГОСО РК, осуществляется услугодателем, с привлечением при необходимости специалистов организаций образования Республики Казахстан.
21. Экспертное заключение по документам об основном среднем и общем среднем образовании принимается на основании рассмотрения следующих критериев:
1) сроков обучения;
2) перечня изученных дисциплин.
22. Экспертное заключение по документам о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем и послевузовском образовании принимается на основании рассмотрения следующих критериев:
1) сроков обучения;
2) перечня и объема изученных курсов, предметов, дисциплин;
3) наличие практик (при наличии);
4) наличие и уровня итоговой аттестации (при наличии);
5) наличие выпускной квалификационной работы (при наличии);
6) формы обучения;
7) наличие дополнительного образования (в случае выявления существенных различий в сроках и формах обучения, перечне и объеме изученных курсов, предметов, дисциплин);

8) кадрларды даярлау бағыты немесе біліктілік бойынша практикалық дағдылары мен жұмыс тәжірибесінің бар болуы (егер оқу нысаны мен мерзімінде, оқылған курстар, пәндер, сабақтар тізбесі мен көлемінде айтарлықтай айырмашылық анықталған жағдайда);
Алынған білім мен тәжірибе оқу жоспарлары мен оқу әдістемелеріндегі ықтимал айырмашылықтарды тану арқылы қорытынды дайындық тұрғысынан бағаланады.
23. Егер білім туралы құжатқа сараптама жүргізу кезінде оқылған базалық және бейінді пәндер тiзбесiнде және көлемінде, оқу мерзімдері мен нысанында едәуір айырмашылық анықталған жағдайда, қосымша оқып білім алғанын, оның ішінде кадрларды даярлау бағыты немесе біліктілік бойынша 5 жылдан астам практикалық дағдылары мен жұмыс тәжірибесі туралы растайтын құжаттар білім туралы құжаттың иегеріне айырмашылықтың орнын толтырады.
24. Егер шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжатта көрсетілген біліктілік Қазақстан Республикасының білім деңгейлері бойынша кадрларды даярлау бағыты немесе біліктілік жіктеуішінде болмаған жағдайда білім мазмұнына сәйкестігін белгілеу кадрларды даярлау бағыты немесе біліктілігі бойынша жүргізіледі.
Егер құжат заңдастырылмаған немесе апостиль қойылмаған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері өтініш түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде білім туралы берілген құжаттар бойынша шетелдік деректер қоры арқылы білім туралы құжаттың берілу фактісін белгілейді.
Шетелдік деректер базасында құжат туралы мәліметтер болмаған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері бір жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты беру фактісін және білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуын растауды алу мақсатында шетелдік білім беру ұйымына ресми сұрау салу жібереді.
Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы 13 (он үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің ресми сұрау салуына жауап бермеген жағдайда, қайтадан сұрау салу жіберіледі және өтінішті қарау мерзімі көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, 10 (он) жұмыс күніне ұзартылады.
Өтініштерді қарау мерзімі ұзартылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ХҚО ЫАЖ-да мерзімді ұзартады және көрсетілетін қызметті алушыға мерзімді ұзарту себебін көрсете отырып еркін нысанда хабарлама жолдайды.
Шетелдік білім беру ұйымынан білім туралы құжатты беру фактісі және білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығы бар екендігі туралы растауды алғаннан кейін ҚР МЖБС талаптарына сәйкес шетелдік білім туралы құжаттың баламалылығын анықтау бойынша сараптамалық бағалау жүргізеді.

8) наличие практических навыков и опыта работы по направлению подготовки кадров или квалификации, специальности (в случае выявления существенных различий в сроках и формах обучения, перечне и объеме изученных курсов, предметов, дисциплин);
Полученные знания и опыт оцениваются с позиции итоговой подготовки с признанием возможных различий в учебных планах и методах обучения.
23. При проведении экспертизы документа об образовании в случае выявления существенных различий в перечне и объеме изученных базовых и профильных дисциплин, сроках и формах обучения документы, подтверждающие обучение и получение дополнительного образования, в том числе о практических навыках и опыте работы по направлению подготовки кадров или квалификации, специальности свыше 5 лет, компенсируют обладателю документа об образовании имеющиеся различия.
24. В случае, если в документе об образовании, выданном зарубежными организациями образования указываются квалификации, отсутствующие в классификаторах направлений подготовки кадров или квалификации, специальности по уровням образования Республики Казахстан, установление соответствия содержания образования проводится по родственному направлению подготовки кадров или квалификации, специальности.
В случае, если документ не легализован, или не апостилирован ответственный работник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления устанавливает факт выдачи документа об образовании через зарубежную базу данных по выданным документам об образовании.
При отсутствии сведений о документе в зарубежной базе данных ответственный работник услугодателя в течение одного рабочего дня направляет официальный запрос в зарубежную организацию образования, с целью получения подтверждения факта выдачи документа об образовании и наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление образовательной деятельности.
В случае, если организация образования, выдавшая документ об образовании в течение 13 (тринадцати) рабочих дней не представит ответ на официальный запрос услугодателя, направляется повторный запрос, и срок рассмотрения заявления продлевается на 10 (десять) рабочих дней с уведомлением услугополучателя.
При продлении срока рассмотрения заявления, услугодатель в течение одного рабочего дня со дня принятия решения, продлевает срок в ИИС ЦОН и направляет уведомление в произвольной форме услугополучателю, с указанием причин продления срока.
После получения от зарубежной организации образования подтверждения о факте выдачи документа об образовании и наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление образовательной деятельности проводит экспертную оценку по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании на соответствие требованиям ГОСО РК.

25. Білім туралы құжаттың баламалылығын анықтау бойынша өткізілген сараптама нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші мынадай шешімдердің біреуін қабылдайды:
- білім туралы құжатты білім берудің тиісті деңгейлері/дәрежелері және кадрлар дайындау бағыттары (мамандық, біліктілік, кәсіп) бойынша еңбек қызметін жүзеге асыру ұсынысымен нострификациялау туралы;
- білім туралы құжатты төменгі деңгейлері/дәрежелері бойынша еңбек қызметін іске асыру ұсынысымен нострификациялау туралы;
- білім туралы құжатты оқуды одан әрі жалғастыру ұсынысымен нострификациялау туралы;
- еркін нысанда дәлелді бас тарту туралы жауап.
26. Көрсетілетін қызметті берушінің шешімі негізінде құжатты нострификациялау туралы екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша куәлік ресімделеді.
Білім туралы құжатты нострификациялаудан бас тарту туралы шешім қабылданған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген жағдайда және негіздер бойынша еркін нысанда дәлелді бас тарту туралы жауапты жібереді.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне", көрсетілетін қызметті берушінің басшысының немесе уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
27. Нострификациялау туралы куәлік Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке өзіне немесе нотариалды расталған сенімхат бойынша үшінші тұлғаға беріледі.
3-тарау. Тану немесе нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасын беру тәртібі
28. Егер өтініш берушінің тегі, аты әкесінің атын (бар болған жағдайда) өзгерген және бiлiм туралы құжаттарды тану және нострификациялау куәлiгiн жоғалтқан немесе бүлдірген жағдайда, тану және нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасы (бұдан әрi – телнұсқа) берiледi.
29. Телнұсқаны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жолдайды.
30. Берілген куәлік бланкісінің оң жақ жоғары бұрышына "Дубликат" деген жазу жазылады.
31. Білім туралы құжатты тану және нострификациялау туралы қуәліктің телнұсқаны беру туралы өтінішті қарау мерзімі:

25. По результатам проведенной экспертизы по выявлению эквивалентности документа об образовании услугодатель принимает одно из следующих решений:
- о нострификации документа об образовании по соответствующими уровню/степени образования и направлению подготовки кадров (специальности, квалификации, профессии) с рекомендацией об осуществлении трудовой деятельности;
- о нострификации документа об образовании с нижеследующим уровнем/степенью образования с рекомендацией об осуществлении трудовой деятельности;
- о нострификации документа об образовании с рекомендацией о дальнейшем продолжении обучения.
- мотивированный ответ об отказе.
26. На основании решения услугодателя в течение двух рабочих дней о нострификации документа оформляется удостоверение по форме согласно приложениям 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам.
При принятии решения об отказе в нострификации документа об образовании услугодатель направляет не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги в Государственную корпорацию мотивированный ответ об отказе в произвольной форме в случае и по основаниям предусмотренных пунктом 9 стандарта государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
На портале результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
27. Удостоверение о нострификации либо мотивированный ответ об отказе выдается через Государственную корпорацию лично услугополучателю или по нотариальной удостоверенной доверенности третьему лицу.
Глава 3. Порядок выдачи дубликатов удостоверений о признании или нострификации
28. В случае перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии), утери, порчи удостоверения о признании или нострификации документа об образовании, выдается дубликат удостоверения о признании и (или) нострификации (далее - дубликат).
29. Для получения дубликата услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или портал заявление по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 стандарта государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
30. На выдаваемом бланке удостоверения в правом верхнем углу проставляется запись "Дубликат".
31. Срок рассмотрения заявления о выдаче дубликата составляет:

Нұр-Сұлтан қаласының мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне немесе портал арқылы жүгінген кезде – 7 (жеті) жұмыс күні, басқа өңірлер үшін-21 (жиырма бір) жұмыс күні.
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және білім туралы құжатты тану/нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасын беру және ресімдеу фактісін тексеру үшін жауапты орындаушыны белгілейтін көрсетілетін қызметті беруші басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасының толықтығын тексереді және өтінішті екі жұмыс күні ішінде қабылдайды;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері екі жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану/нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасын немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты беру фактісін растайды және ресімдейді;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы білім туралы құжатты тану/нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасына немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапқа қол қояды бір жұмыс күні ішінде;
5) көрсетілетін қызметті беруші білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасын немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей жеткізеді;
6) мемлекеттік корпорация білім туралы құжатты тану/нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасын немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты көрсетілетін қызметті алушыға немесе нотариаттық куәландырылған сенімхат бойынша үшінші тұлғаға береді.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
32. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Заңның 25-бабының 2-тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс. Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
"Білім туралы құжаттарды тану
және нострификациялау"
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрлігінің "Болон процесі
және академиялық ұтқырлық
орталығы" шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
___________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)*
____________________________
____________________________
Азаматтығы: *_______________
____________________________
Жеке басын растайтын құжаты
(паспорт/жеке куәлік):
*__________________________
____________________________
(нөмірі, сериясы, күні және
кім бергені)
____________________________
____________________________
Тұрғылықты мекен жайы: _____
____________________________
(ел, облыс, қала, аудан, көше
атауы, үй және пәтер нөмрі)
____________________________
Байланыс деректері* _________
____________________________
(ұялы, жұмыс/үй телефондары,
электрондық пошта адресі)
____________________________
____________________________
Жұмыс немесе оқу орны:* _____
____________________________
Өтініш
Сізден* _________________________________________________________________________
(тану немесе нострификациялау)
Мақсат* ________________________________________________________________________
(жұмысқа орналасу, оқуды жалғастыру)
________________________________________________________________________________
Білім туралы құжаттың түрі, сериясы және нөмірі* _____________________________________
________________________________________________________________________________
(диплом, аттестат, куәлік, сертификат)
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Кім берген* __________________________________________________________________
(білім беру ұйымының, елдің толық атауы)
Мамандық/бағыты бойынша*___________________________________________________
(толық атауы)
Берілген біліктілік/ дәреже* ____________________________________________________
(толық атауы)
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығы үшін "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" көрсетілетін мемлекеттік қызмет Стандартына сәйкес Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген заңдарға сәйкес толық жауап беремін.
"___" ____________ 20___жыл _______________________________
(жеке қолы)
*- толтырылуы міндетті.
"Білім туралы құжаттарды тану
және нострификациялау"
қағидаларына 2-қосымша
"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:

При обращении в подразделения Государственной корпорации города Нур-Султана или через портал-7 (семь) рабочих дней, для других регионов – 21 (двадцать один) рабочих дней с учетом почтовых отправлений.
1) Работник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя услугодателя, который определяет ответственного исполнителя для проверки факта выдачи и оформления дубликата удостоверения о признании/нострификации документа об образовании в течение одного рабочего дня;
2) ответственный работник услугодателя проверяет полноту пакета документов услугополучателя и принимает заявление в течение двух рабочих дней;
3) ответственный работник услугодателя подтверждает факт выдачи и оформляет дубликат удостоверения о признании/нострификации документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение двух рабочих дней;
4) руководитель услугодателя подписывает дубликат удостоверения о признании/нострификации документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение одного рабочего дня;
5) услугодатель доставляет дубликат удостоверения о признании документа об образовании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги в подразделения Государственной корпорации;
6) Государственная корпорация выдает дубликат удостоверения о признании/нострификации документа об образовании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги услугополучателю или по нотариальной удостоверенной доверенности третьему лицу;
7) На портале результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и и(или) их должностных лиц, государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг
32. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с подпунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственной корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1 к Правилам
признания и нострификации
документа об образовании
Форма
Республиканское
государственное предприятие на
праве хозяйственного ведения
""Центр Болонского процесса и
академической мобильности""
Министерства образования и
науки Республики Казахстан
от*_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
Гражданство:
*_____________________
Документ, удостоверяющий
личность
(паспорт/удостоверение
личности):
*___________________________
(номер, серия, дата и кем выдан)
____________________________
Адрес проживания:
____________________________
____________________________
(наименование страны, области,
города, района,
переулка/улицы/проспекта,
номер дома и квартиры)
Контактные данные
*___________________________
(мобильный, рабочий/домашний
телефоны, адрес электронной
почты)
Место работы или учебы:
*___________________________
Заявление
Прошу Вас*_______________________________________________________________
(признать или нострифицировать образование)
Цель* ____________________________________________________________________
(трудоустройство, продолжение обучения)
__________________________________________________________________________
Вид, серия и номер документа об образовании*
__________________________________________________________________________
(диплом, аттестат, свидетельство, удостоверение, сертификат)
__________________________________________________________________________
Кем выдан*________________________________________________________________
(полное наименование организации образования, страна)
по специальности/направлению*______________________________________________
(полное наименование)
Присвоенная квалификация/ степень*_________________________________________
__________________________________________________________________________
(полное наименование)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Согласен (на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах. Несу полную ответственность за достоверность предоставленных мною документов и сведений согласно Стандарту государственной услуги
"Признание и нострификация документов об образовании" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
"___" _____________ 20___ года ________________________________
(подпись) *- обязательно к заполнению.
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной
услуги "Признание и
нострификация документов об
образовании"
Стандарт государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании"
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Центр Болонского процесса и академической мобильности" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) "электронды үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі
Білім туралы құжаттарды тану/нострификациялау туралы көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері (егер білім туралы құжат құжатты берген елде заңдастырылған немесе апостильденген болса):
- Нұр-Сұлтан қаласының Мемлекеттік корпорация бөлімшелері үшін – 15 (он бес) жұмыс күнін;
- басқа өңірлердің Мемлекеттік корпорация бөлімшелері үшін – 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді);
- порталға жүгінген кезде – 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Ресми құжаттарды заңдастырудың күшін жоюды көздейтін халықаралық шартқа (келісімге) қатысушы елде берілген білім туралы құжаттарды қарау мерзімдері:
- Нұр-Сұлтан қаласының Мемлекеттік корпорация бөлімшелері үшін – 30 (отыз) жұмыс күнін;
- басқа өңірлердің Мемлекеттік корпорация бөлімшелері үшін – 45 (қырық бес) жұмыс күнін (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді);
- порталға жүгінген кезде – 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды.
Егер Білім туралы құжат заңдастырылмаған немесе апостиль қойылмаған жағдайда , онда мұндай өтініштерді қарау мерзімі Білім туралы құжатты беру фактілерін Растауды алу уақытын және шетелдік білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуын ескере отырып, 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды.
Бастапқы сұрау салуға құжат беру фактілерін растау және шетелдік білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуы туралы жауап болмаған жағдайда қайтадан сұрау салу жіберіледі және білім туралы құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне ұзартылады.
Білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін өтінішті қарау мерзімі:
- Мемлекеттік корпорация бөлімшелері үшін-7 (жеті) жұмыс күні;
– басқа өңірлердің Мемлекеттік корпорация бөлімшелері үшін-пошта жөнелтілімдерін ескере отырып 21 (жиырма бір) жұмыс күні (құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді).
Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей жеткізуді қамтамасыз етеді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз және (немесе) электронды түрінде (жартылай автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Сроки оказания государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании" составляют (в случае, если документ об образовании легализован или апостилирован в стране выдачи):
- для подразделений Государственной корпорации города Нур-Султана – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
- для подразделений Государственной корпорации других регионов – 30 (тридцать) рабочих дней с учетом почтовых отправлений (день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги);
- при обращении на портал - 15 (пятнадцать) рабочих дней.
Срок рассмотрения документов об образовании, выданных в стране-участнике международного договора (соглашения), предусматривающего отмену легализации официальных документов, составляет:
- для подразделений Государственной корпорации города Нур-Султана – 30 (тридцать) рабочих дней;
- для подразделений Государственной корпорации других регионов – 45 (сорок пять) рабочих дней с учетом почтовых отправлений (день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги);
- при обращении на портал - 30 (тридцать) рабочих дней.
В случае отсутствия ответа на первичный запрос о подтверждении факта выдачи документа и наличия у зарубежной организации образования права на осуществление образовательной деятельности направляется повторный запрос, и срок рассмотрения заявления о признании/нострификации документов об образовании продлевается на 10 (десять) рабочих дней.
Срок рассмотрения заявления для получения дубликата удостоверения о признании или нострификации документа об образовании составляет:
- для подразделений Государственной корпорации города Нур-Султана – 7 (семь) рабочих дней;
- для подразделений Государственной корпорации других регионов – 21 (двадцать один) рабочий день с учетом почтовых отправлений (день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги);
- при обращении на портал – 7 (семь) рабочих дней.
Услугодатель обеспечивает доставку результата государственной услуги в Государственную корпорацию, не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная и (или) электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги:

Мемлекеттік қызметті көрсету құнын "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңының 146 бабына сәйкес айқындалып Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын төлеу қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
7
Жұмыс кестесі:
1) Мемлекеттік корпорацияда:
- Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен сенбі аралығында, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 09.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау "электронды" кезек тәртібімен, жеделдетіп қызмет көрсетусіз, көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жүзеге асырылады, портал арқылы кезекті броньдауға болады.
2) Порталда:
- құжаттарды қабылдау жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілісті есептемегенде тәулік бойы жүзеге асады (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттар тізімі
Бiлiм туралы құжаттарды тану туралы өтініш берілген жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
- Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың және оның қосымшасының заңдастырылған немесе апостильденген көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтарылып беріледі) және білім туралы құжаттың және оның қосымшасының, мөрдің аудармасын қоса алғанда нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса).
Білім туралы құжат Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын ресми құжаттарды заңдастырудың күшін жоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) мүше мемлекетте берілген жағдайда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған көшірмелері және нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады, мұндай құжаттарды заңдастыру немесе апостильдеу талап етілмейді.
3) бiлiм туралы құжат иесiнің жеке басын растайтын құжаты (жеке басын сәйкестендіру үшін) немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты.
Қазақстан Республикасының резиденті емес адамдар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаты (қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен).
Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырса тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесін ұсынуы қажет;

Стоимость оказания государственной услуги определена в соответствии со статьей 146 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" от 1 марта 2011 года.
Оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
№ п/п
Наименование услуг
Цена за 1 единицу в размере месячного расчетного показателя (МРП)
1
Признание/нострификация документов об основном среднем и общем среднем образовании
6 МРП
2
Признание/нострификация документов о техническом и профессиональном образовании
8 МРП
3
Признание/нострификация документов о высшем и послевузовском образовании
10 МРП
4
Изготовление дубликата удостоверения о признании или нострификации документа об образовании
3 МРП
7
График работы
1) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно Кодексу. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди по выбору услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно бронирование очереди посредством портала;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются в следующий рабочий день).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для получения удостоверения о признании документа об образовании представляются следующие документы:
- при обращении в Государственную корпорацию:
1) заявление о признании документов об образовании по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему (оригинал для сверки, подлежит возврату) и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод штампа печати.
При выдаче документа об образовании в стране-участнике международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации официальных документов, участником которого является Республика Казахстан, легализация или апостилирование его не требуется, представляется нотариально засвидетельствованная копия документа об образовании и приложения к нему, и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке).
3) документ, удостоверяющий личность владельца документа об образовании (для идентификации личности) или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности.
Для нерезидентов Республики Казахстан - копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык).
Если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество (при его наличии) после его получения, необходимо представить копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии) или актовую запись о браке или о расторжении брака;

4) төлем туралы түбіртек (қайта жүгінген жағдайда талап етілмейді).
Осы Қағидалардың 13-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келтіру мақсатында көрсетілетін қызметті алушы өзінің дайындығын растайтын, оның ішінде кәсіби қызметке рұқсаты, практикалық тәжірибесі туралы құжаттарын ұсынады. Аталған құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері олардың нотариалды куәландырылған аудармасымен, оның ішінде мөрдің аудармасымен бірге ұсынылады (егер құжат толығымен шет тілінде болған жағдайда).
Осы тармақта көрсетілген құжаттардың қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасының дұрыстығын куәландыруды Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік ақпарат жүйелерінде қамтылған жеке басын куәландыратын құжаттартуралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "электрондық үкіметі" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйелерінен алады.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді не көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес қолхат береді. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
- Порталға жүгінген кезде:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың және оның қосымшасының заңдастырылған немесе апостильденген көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтарылып беріледі) және білім туралы құжаттың және оның қосымшасының, мөрдің аудармасын қоса алғанда нотариалды куәландырылған аударманың (егер құжат толығымен шет тілінде болса) электрондық көшірмесі.
Білім туралы құжат Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын ресми құжаттарды заңдастырудың күшін жоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) мүше мемлекетте берілген жағдайда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған электрондық көшірмелері және нотариалды куәландырылған сканерленген аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады;
3) Қазақстан Республикасының резиденті емес адамдар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжатының электрондық көшірмесі (қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен).

4) квитанция об оплате (не требуется в случае повторного обращения).
Услугополучатель представляет подтверждение своей подготовки, в том числе документы о допуске к профессиональной деятельности, практическом опыте в целях соответствия требованиям, установленных в пункте 13 настоящих Правил. Нотариально засвидетельствованные копии данных документов представляются вместе с их нотариально засвидетельствованными переводами (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампов печатей.
Засвидетельствование перевода документов, указанным в настоящем пункте на казахский или русский язык осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Работник Государственной корпорации регистрирует документы и выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов либо в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) документов с истекшим сроком действия отказывает в приеме документов и выдает расписку согласно приложению 10 к настоящим Правилам. День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
- При обращении на портал:
1) заявление о признании документов об образовании по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему и нотариально засвидетельствованного перевода (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати.
При выдаче документа об образовании в стране-участнике международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации и (или) апостилирование документов об образовании, участником которого является Республика Казахстан, легализация или апостилирование его не требуется, представляется электронная нотариально засвидетельствованная копия документа об образовании и приложения к нему и сканированный нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати;
3) для нерезидентов Республики Казахстан - электронная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский язык).

4) төлем туралы мәліметтер (қайта жүгінген жағдайда талап етілмейді).
Портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салуды қабылдау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Бiлiм туралы құжаттарды нострификациялау туралы өтініш берілген жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
- Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) заңдастырылған немесе апостильденген білім туралы құжаттың және оның қосымшасының көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтарылып беріледі) және мөрдің аудармасын қоса алғанда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса).
Білім туралы құжат Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын ресми құжаттарды заңдастырудың күшін жоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) мүше мемлекетте берілген жағдайда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған көшірмелері және нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады, мұндай құжаттарды заңдастыру немесе апостильдеу талап етілмейді.
3) бiлiм туралы құжат иесiнің жеке басын растайтын құжаты (жеке басын сәйкестендіру үшін) немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты.
Қазақстан Республикасының резиденті емес адамдар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаты (қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен).
Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырса тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесін ұсынуы қажет;
4) төлем туралы түбіртек (қайта жүгінген жағдайда талап етілмейді).
Көрсетілетін қызметті алушы өзінің дайындығын растайтын, оның ішінде осы Қағидалардың 1-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес кәсіби қызметке рұқсат беретін, практикалық тәжірибесі туралы дәлелді құжаттарын ұсынады. Аталған құжаттар олардың белгіленген тәртіппен нотариалды куәландырылған аудармасымен, оның ішінде мөрдің аудармасымен бірге ұсынылады (егер құжат толығымен шет тілінде болса).
Осы тармақта көрсетілетін құжаттардың қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасының дұрыстығын куәландыруды Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік ақпарат жүйелерінде қамтылған жеке басын куәландыратын құжаттартуралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "электрондық үкіметі" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйелерінен алады.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді не көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес қолхат береді. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
- Порталға жүгінген кезде:

4) сведения об оплате (не требуется в случае повторного обращения).
При обращении через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется информация о статусе принятия/отказа запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Для получения удостоверения о нострификации документа об образовании представляются следующие документы:
- при обращении в Государственную корпорацию:
1) заявление о нострификации документа об образовании по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему (оригинал для сверки, подлежит возврату) и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод штампа печати.
При выдаче документа об образовании в стране-участнике международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации официальных документов, участником которого является Республика Казахстан, легализация или апостилирование его не требуется, представляется нотариально засвидетельствованная копия документа об образовании и приложения к нему, и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке).
3) документ, удостоверяющий личность владельца документа об образовании (для идентификации личности) или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности.
Для нерезидентов Республики Казахстан - копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык).
Если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество (при его наличии) после его получения, необходимо представить копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии) или актовую запись о браке или о расторжении брака;
4) квитанция об оплате (не требуется в случае повторного обращения).
Услугополучатель представляет подтверждение своей подготовки, в том числе документы о допуске к профессиональной деятельности, практическом опыте в целях соответствия требованиям, установленных в пункте 23 настоящих Правил. Нотариально засвидетельствованные копии данных документов представляются вместе с их нотариально засвидетельствованными переводами (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампов печатей.
Засвидетельствование перевода документов, указанным в настоящем пункте на казахский или русский язык осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Работник Государственной корпорации регистрирует документы и выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов либо в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) документов с истекшим сроком действия отказывает в приеме документов и выдает расписку согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
- При обращении на портал:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжатты сәйкестендіру туралы өтініш;
2) заңдастырылған немесе апостильденген білім туралы құжаттың және оның қосымшасының көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтарылып беріледі) және мөрдің аудармасын қоса алғанда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса) электрондық көшірмесі.
Білім туралы құжат Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын ресми құжаттарды заңдастырудың күшін жоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) мүше мемлекетте берілген жағдайда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының электрондық нотариалды куәландырылған көшірмелері және нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады, мұндай құжаттарды заңдастыру немесе апостильдеу талап етілмейді;
3) Қазақстан Республикасының резиденті емес адамдар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжатының электрондық көшірмесі (қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен).
4) төлем туралы мәліметтер (қайта жүгінген жағдайда талап етілмейді).
Портал арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салуды қабылдау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы өзінің даярлығын Растауды, оның ішінде осы Қағидалардың 23-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келу мақсатында кәсіби қызметке рұқсат беру, практикалық тәжірибе туралы құжаттарды ұсынады. Осы құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері мөрлердің мөртабандарын аударуды қоса алғанда, олардың нотариалды куәландырылған аудармаларымен бірге (егер құжат Толық шет тілінде болған жағдайда) ұсынылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттардың қазақ немесе орыс тіліне аудармасын куәландыруды Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы телнұсқа алу үшін Мемлекеттік корпорацияға мынадай құжаттар ұсынады:
1) осы Қағидаларға 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша телнұсқаны беру туралы өтініш;
2) бiлiм туралы құжат иесiнің жеке басын растайтын құжаты (жеке басын сәйкестендіру үшін) немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты;
Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге);
3) Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырса тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы қажет (түпнұсқаны теңестіру үшін)

1) заявление о нострификации документа об образовании по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему и нотариально засвидетельствованного перевода (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати.
При выдаче документа об образовании в стране-участнике международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации и (или) апостилирование документов об образовании, участником которого является Республика Казахстан, легализация или апостилирование его не требуется, представляется электронная нотариально засвидетельствованная копия документа об образовании и приложения к нему и сканированный нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати;
3) для нерезидентов Республики Казахстан - электронная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский язык).
4) сведения об оплате (не требуется в случае повторного обращения).
При обращении через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется информация о статусе принятия/отказа запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Для получения дубликата услугополучатель представляет в Государственную корпорацию следующие документы:
1) заявление о выдаче дубликата по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность владельца документа об образовании (для идентификации личности) или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности.
Для нерезидентов Республики Казахстан - нотариально- засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский язык);
3) если обладатель удостоверения о признании и (или) нострификации изменил фамилию, имя или отчество (при наличии) после его получения, необходимо представить копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии), или актовую запись о браке или о расторжении брака (с переводом на государственный или русский язык) и подлинник удостоверения о признании и (или) нострификации;

4) төлем туралы түбіртек (қайта жүгінген жағдайда талап етілмейді).
Мемлекеттік ақпарат жүйелерінде қамтылған жеке басын куәландыратын құжаттартуралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "электрондық үкіметі" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйелерінен алады.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді не көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес қолхат береді. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
- Порталға жүгінген кезде:
1) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған телнұсқаны беру туралы өтініш;
2) Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге).
3) төлем туралы мәліметтер.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) білім туралы құжатты беру фактісінің расталмауы немесе білім туралы құжатты берген білім беру ұйымының тиісті білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығының болмауы;
2) Қазақстан Республикасында халықаралық құқық субъектісі ретінде танылмаған елдердің не құжатты берген елдің білім беру саласындағы уәкілетті органымен танылмаған шетелдік білім беру ұйымының білім туралы құжаттарын ұсыну;
3) шетелдік білім беру бағдарламасының МЖМБС-ке сәйкес білім деңгейінің және (немесе) дайындау бағытының (мамандықтарға, кәсібіне) бірде біреуіне сәйкес келмеуі;
4) Білім туралы құжаттың берілу фактісін және білім беру ұйымының тиісті білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығын растау туралы қайта жолданған сұранысқа жауаптың болмауы негіз болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы Стандарттың осы тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайтадан жүгіне алады.
Білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы шешім қабылданған кезде көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік корпорацияға Стандарттың осы тармағында көзделген жағдайда және негіздер бойынша еркін нысанда дәлелді бас тарту туралы жауапты жолдайды.
10
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы ұсыну ерекшеліктерін ескеретін өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіпте өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүруді, бағдарлануды жүзеге асыру қабілеттерінен немесе мүмкіндігінен толық немесе жартылай айырылған көрсетілетін қызметті алушылардан мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы өтініш беру жолымен Мемлекеттік корпорация қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.

4) квитанция об оплате (не требуется в случае повторного обращения)
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Работник Государственной корпорации регистрирует документы и выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов либо в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) документов с истекшим сроком действия отказывает в приеме документов и выдает расписку согласно приложению 10 к настоящим Правилам. День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
При обращении на портал:
1) заявление о выдаче дубликата по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2)для нерезидентов Республики Казахстан - электронная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский язык). 3) сведения об оплате.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) не подтверждение факта выдачи документа об образовании или отсутствие права на осуществление соответствующей образовательной деятельности у организации образования, выдавшей документ об образовании;
2) представление документов об образовании стран, непризнанных Республикой Казахстан в качестве субъекта международного права, либо зарубежная организация образования, не признана уполномоченным органом в области образования страны выдачи;
3) несоответствие иностранной образовательной программы ни к одному из уровней образования и (или) направлений подготовки (специальностей, профессий) в соответствии с ГОСО РК.
4) отсутствие ответа на повторный запрос о подтверждении факта выдачи документа об образовании и права на осуществление соответствующей образовательной деятельности у организации образования, выдавшей документ об образовании.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному настоящим пунктом стандарта, и (или) документов с истекшим сроком действия работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При принятии решения об отказе в признании или нострификации документа об образовании услугодатель направляет в Государственную корпорацию мотивированный ответ об отказе в произвольной форме в случае и по основаниям предусмотренным настоящим пунктом стандарта.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающим его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.

Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы, Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1.________________________________________;
2.________________________________________;
3.…….
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалған.
____________________________________________________ _________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (Мем.корпорация қызметкері)      (қолы)
Телефон: ________________ Алдым: _______________________________________________
көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының Т.А.Ә./қолы
"__" _______ 20 __ жылы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 14 мамыры
№ 206 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 11260 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 23 маусымда жарияланған);
2. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 12066 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 22 қазанда жарияланған);
3. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 87 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 13426 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 9 наурызда жарияланған);
4. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 2 қарашадағы № 633 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 14541 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 21 желтоқсанда жарияланған);

Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании", и (или) документов с истекшим сроком действия, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1.________________________________________;
2.________________________________________;
3.…….
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах, по одному для каждой стороны.
____________________________________________________ _____________
ФИО (при его наличии) работника Государственной корпорации (подпись)
Телефон________________ Получил: ___________________________________
Ф.И.О./подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ г
Приложение 2 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 14 мая 2020 года № 206
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан
1. Подпункт 2) пункта 1 приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 212 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11260, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 23 июня 2015 года);
2. подпункт 1) пункта 1 приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12066, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 22 октября 2015 года);
3. приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 87 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 212 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13426, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 9 марта2016 года);
4. приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 ноября 2016 года № 633 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 212 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14541, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 21 декабря 2016 года);

5. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 6 ақпандағы № 51 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 14866 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2017 жылғы 3 наурызда жарияланған);
6. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 24 шілдедегі № 349 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 15824 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2017 жылғы 29 қыркүйекте жарияланған);
7. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 20 желтоқсандағы № 635 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 16275 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2018 жылғы 24 қаңтарда жарияланған);
8. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 22 ақпандағы № 69 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 16558 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2018 жылғы 13 наурызда жарияланған).
9. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 681 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 17949 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2018 жылғы 14 желтоқсан жарияланған);
10. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 14 ақпандағы № 72 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 18324 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 14 ақпандағы № 72 бұйрығы 2019 жылғы 19 ақпанда жарияланған).

5. приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 февраля 2017 года № 51 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14866, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 3 марта 2017 года);
6. приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июля 2017 года № 349 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 212 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15824, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 29 сентября 2017 года);
7. приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 декабря 2017 года № 635 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 212 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16275, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 24 января 2018 года);
8. приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2018 года № 69 "О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16558, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 13 марта 2018 года);
9. приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 681 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 212 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17949, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 14 декабря 2018 года);
10. приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 февраля 2019 года № 72 "О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18324, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 19 февраля 2019 года);

11. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 9 қазандағы № 438 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 19467 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2019 жылғы 11 қазандағы жарияланған).

11. приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 октября 2019 года № 438 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 212 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19467, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 11 октября 2019 года);