"Магистральдық теміржол желісін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 366 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 28 мамырдағы № 317 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 маусымда № 20797 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Магистральдық теміржол желісін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 366 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11257 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы "Әділет" құқықтық - ақпараттық жүйесіне 2016 жылғы 22 маусымда жарияланды) өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Магистральдық теміржол желісін пайдалану қағидаларында:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған шарт (бұдан әрі - шарт) - "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Заңының 7-бабының 8) тармақшасына сәйкес табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітетін магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған үлгі шартқа сәйкес тасымалдаушы мен ұлттық инфрақұрылым операторы арасында жасалған, табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітетін магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған шарт.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Поездар қозғалысының нормативтік графигіне сәйкес кестенің белгілі бір тармақтары бойынша магистральдық темір жол желісінің қызметтеріне қол жеткізу тасымалдаушыларға поездар қозғалысының нормативтік графигіне сәйкес, әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушының шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялауға уәкілетті органмен жасалған ұзақ мерзімді шарттар мен шарттардан туындайтын құқықтарды қоспағанда, поездар қозғалысы кестесінің (1 жыл) қолданылуының бір мерзімінен аспайтын мерзімге беріледі.";
11-тармақша 21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11). жолаушыларды тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асырған жағдайда:
әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша - әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша темір жолда жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушыларды айқындау жөніндегі ашық тендердің қорытындылары туралы хаттамадан үзінді, сондай-ақ жолаушылар қозғалысындағы локомотивтік тартқыш операторымен қызмет көрсетуге арналған шарттың көшірмесі;
әлеуметтік маңызы бар жолаушылар қатынастарына жатпайтын жаңа темір жол қатынастары бойынша - мемлекеттік субсидиялар Бөлмей, жолаушыларды коммерциялық негізде тасымалдауды жүзеге асырудың орындылығын растайтын уәкілетті органның келісімі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 366 "Об утверждении Правил пользования магистральной железнодорожной сетью"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 317. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2020 года № 20797
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 366 "Об утверждении Правил пользования магистральной железнодорожной сетью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11257, опубликован 22 июня 2016 года в информационно – правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
в Правилах пользования магистральной железнодорожной сетью, утвержденных указанным приказом:
подпункт 12) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"12) договор на оказание услуг магистральной железнодорожной сети (далее – договор) – договор на оказание услуг магистральной железнодорожной сети, заключенный между перевозчиком и национальным оператором инфраструктуры согласно типовому договору на оказание услуг магистральной железнодорожной сети, утверждаемый уполномоченным органом, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий в соответствии с подпунктом 8) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Доступ к услугам магистральной железнодорожной сети по определенным ниткам графика в соответствии с нормативным графиком движения поездов предоставляется перевозчикам не более чем на один срок действия расписания движения поездов (1 год), за исключением прав, вытекающих из долгосрочных договоров и договоров с уполномоченным органом на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям.";
подпункт 11) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"11) в случае осуществления деятельности по перевозке пассажиров:
по социально значимым сообщениям - выписка из протокола об итогах открытого тендера по определению перевозчиков, осуществляющих железнодорожные пассажирские перевозки по социально значимым межобластным сообщениям, а также копию договора на оказание услуг с оператором локомотивной тяги в пассажирском движении;
по новым железнодорожным сообщениям, не относящимся к социально значимым пассажирским сообщениям – согласование уполномоченного органа, подтверждающее целесообразность осуществления перевозок пассажиров на коммерческой основе без выделения государственных субсидий.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Тасымалдаушы ұлттық инфрақұрылым операторына осы Қағидаларға 2, 3, 4 және 5 қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді, оған мынадай құжаттар және ақпарат қоса беріледі:
1) ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен нысан бойынша тасымалдаушының поездарды қалыптастыру жоспарының жобасы;
2) ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен нысан бойынша поездар қозғалысының кестесі мен графигінің жобасы;
3) жоспарланып отырған тасымалдардың жылдық көлемдері (графиктің әр тармағы үшін тоқсандар мен айлар бойынша бөлу арқылы);
4) бағыттар бөлінісінде айлар бойынша бөлінген өткен жылғы жүк тасымалдау көлемдері;
5) Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу қағидасында бекітілген жылжымалы құрам түрінде мемлекеттік тіркеу куәлігі туралы көрсетілген Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 333 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 90591, 2015 жылғы 18 маусымдада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі жарияланған);
6) жылжымалы құрамға меншік құқығын немесе пайдалану құқығын растайтын құжат;
7) жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу базасының болуы туралы құжат немесе мұндай база болмаған кезде жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған шарт (шарттар);
8) тасымалдау жоспарланған жылжымалы құрамның:
түрі мен тиесілігі;
тасымалдау жоспарланған вагондардың саны;
тасымалдауды қамтамасыз ету үшін тасымалдаушы көздеген локомотивтердің үлгілері мен сипаттамалары көрсетілген тізбесі;
9) тасымалдау қызметін жүзеге асыру үшін ұлттық инфрақұрылым операторына ақпарат беру және алмасу үшін қажетті тасымалдау құжаттарын (вагон парақтары және анықтама қағаздары) жасау және өңдеудің техникалық мүмкіндігінің болуын растайтын ақпарат (бірінші басшының немесе оны алмастыратын адамның қолы қойылған хат) не болмаса мұндай мүмкіндігі бар тасымалдаушымен жасалған шарт;
10) жүктерді тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асырған жағдайда:
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы Заңына сәйкес жүктерді тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензияның көшірмесі;
тасымалданатын жүктердің түрлері туралы ақпарат;
11) әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдары жөніндегі қызметті жүзеге асырған жағдайда, әлеуметтік мәні бар облысаралық қатынастар бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушыларды айқындау жөніндегі ашық тендердің қорытындылары туралы хаттамадан үзінді көшірме немесе әлеуметтiк мәні бар қатынастар бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асыруына байланысты шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау бойынша уәкілетті органмен жасасқан шарттың көшірмесі;

"19. Перевозчик подает национальному оператору инфраструктуры заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, к которой прилагаются следующие документы по форме, согласно приложениям 2, 3, 4 и 5 к настоящим Правилам, и информация:
1) проект плана формирования поездов перевозчика по форме, утвержденной национальным оператором инфраструктуры;
2) проект расписания и графика движения поездов перевозчика по форме, утвержденной национальным оператором инфраструктуры;
3) планируемые годовые объемы перевозок (с разбивкой по кварталам и месяцам для каждой нитки графика) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) объемы перевозок за предшествующий год с разбивкой по месяцам в разрезе по направлениям согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) свидетельство о государственной регистрации подвижного состава по форме, указанной в Правилах государственной регистрации подвижного состава и его залога, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 333 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 90591, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" от 18 июня 2015 года);
6) документ, подтверждающий право собственности или право пользования подвижным составом;
7) документ о наличии базы технического обслуживания и ремонта подвижного состава или при отсутствии такой базы, договора (договоров) на проведение ремонтных работ;
8) перечень подвижного состава, планируемого к перевозке, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с указанием:
вида и принадлежности;
количества вагонов, планируемых к перевозке;
типов и характеристик локомотивов, предусмотренных перевозчиком для обеспечения перевозок;
9) информация (письмо, подписанное первым руководителем или лицом его заменяющим), подтверждающая наличие технической возможности составления и обработки перевозочных документов (вагонные и натурные листы), необходимых для передачи и обмена информацией с национальным оператором инфраструктуры для осуществления перевозочной деятельности либо договор с перевозчиком, имеющим такую возможность;
10) в случае осуществления деятельности по перевозке грузов:
копия лицензии на осуществление деятельности по перевозке грузов полученной в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
информация о видах перевозимых грузов;
11) в случае осуществления деятельности по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям выписка из протокола об итогах открытого тендера по определению перевозчиков, осуществляющих железнодорожные пассажирские перевозки по социально значимым межобластным сообщениям, или копия договора с уполномоченным органом на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям;

12) магистральдық теміржол желісі орналасқан аумақта орналасқан заңды тұлғаны немесе филиалды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәлік;
13) Мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін есеп бойынша, берешегінің жоқтығы (бар болуы) туралы мәлімет. Егер, мәліметтерде берешек көрсетілген жағдайда, берілген берешектің құрылу мерзімдерін растайтын құжаттарды қоса беру қажет.;
14) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес жасалған теміржол көлігін, жүктерді және азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттары;
15) соңғы аудиторлық тексеру есебінің көшірмесі және оған қосымша;
16) жоспарланып отырған қызметтер көлемі құнының 0,1 %-ына (оннан бір пайызына) тең мөлшерде инфрақұрылымға қол жеткізуді беруге арналған өтінімнің ақшалай қамтамасыз етілуі (не болмаса аталған сомаға банк кепілдемесі);
17) шартқа қол қою құқығына сенімхат, егер заңды тұлғаның өкілі ретінде бірінші басшы немесе бірінші басшының міндетін атқарушы тұлға болмаған жағдайда, осы шартқа қол қою кезінде сенім білдірілген тұлға өкілдік етеді;
18) локомотив бригадаларының біліктілігі және олардың қызмет көрсету учаскелерінің жоспарлары мен бейімдерін білуі туралы ақпарат.
Қағидалардың осы тармағының 16) тармақшасында белгіленген талап вагондық жөнелтілімдерді жүзеге асыратын тасымалдаушыға қолданылмайды.
Осы қағидалардың 19-тармағының 1 және 2 тармақшаларында көрсетілген тасымалдаушының поездарды ұйымдастыру жоспар жобасының, поездар қозғалысының кесте және тізбе жобаларының үлгілері Ұлттық инфрақұрылым операторының ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Қағиданың осы тармағының 5), 6), 7), 14), 15), 18) тармақшаларымен орнатылған талаптар әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша тасымал жүргізетін тасымалдаушыларға таратылмайды.".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
20__ жылғы "__"__________

12) справка или свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо филиала на территории нахождения магистральной железнодорожной сети;
13) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов. В случае, если в сведениях указана задолженность, необходимо приложить документы, подтверждающие сроки образования данной задолженности;
14) договоры страхования железнодорожного транспорта, грузов и гражданско-правовой ответственности, заключенные со страховой организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
15) копия отчета последней аудиторской проверки и приложения к нему;
16) денежное обеспечение заявки в размере, равном 0,1% (ноль целых одна десятая процента) от стоимости планируемого объема услуг (либо банковская гарантия на указанную сумму);
17) доверенность на право подписания договора, в случае, если представителем юридического лица выступают не первый руководитель или лицо, исполняющее обязанности первого руководителя, при подписании данного договора представляет доверенное лицо;
18) информация о квалификации локомотивных бригад и знании ими плана и профиля участков обслуживания согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Требование, установленное подпунктом 16) настоящего пункта Правил, не распространяется на перевозчика, осуществляющего повагонные отправки.
При этом, образцы форм проекта плана формирования поездов перевозчика и проекта расписания и графика движения поездов перевозчика, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 19 настоящих Правил, размещаются на официальном интернет ресурсе Национального оператора инфраструктуры.
Требования, установленные подпунктами 5), 6), 7), 14), 15), 18) настоящего пункта Правил, не распространяются на перевозчика, осуществляющего перевозки по социально значимым сообщениям.".
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"__"___________20___ года