Азаматтардың дербес деректеріне қолжетімділігі бар, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету процесіне қатысатын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының қызметкерлеріне тексеріс жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 5 маусымдағы № 231/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 маусымда № 20825 болып тіркелді.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-1-бабының 4-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтардың дербес деректеріне қолжетімділігі бар, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету процесіне қатысатын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының қызметкерлеріне тексеріс жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жумагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2020 жылғы 5 маусымдағы
№ 231/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Азаматтардың дербес деректеріне қолжетімділігі бар, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету процесіне қатысатын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының қызметкерлеріне тексеріс жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының қызметкерлеріне тексеріс жүргізу қағидалары "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-1-бабының 4-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және азаматтардың дербес деректеріне қолжетімділігі бар, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету процесіне қатысатын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) қызметкерлерін тексеру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения проверки работников Государственной корпорации "Правительство для граждан", имеющих доступ к персональным данным граждан, а также участвующих в процессе оказания государственных услуг
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 5 июня 2020 года № 231/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2020 года № 20825.
В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 4 статьи 11-1 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения проверки работников Государственной корпорации "Правительство для граждан", имеющих доступ к персональным данным гражданам, а также участвующих в процессе оказания государственных услуг.
2. Комитету государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
А. Жумагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 5 июня 2020 года № 231/НҚ
Правила проведения проверки работников Государственной корпорации "Правительство для граждан", имеющих доступ к персональным данным граждан, а также участвующих в процессе оказания государственных услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения проверки работников Государственной корпорации "Правительство для граждан", разработаны в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 4 статьи 11-1 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок проверки работников Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).

2. Тексерістің негізгі мақсаты азаматтардың дербес деректеріне рұқсаты бар, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің азаматтардың дербес деректерін қорғауды қамтамасыз ету, сондай-ақ жария етуіне жол бермеу болып табылады.
2-тарау. Тексеріс жүргізу тәртібі
3. Тексеруге азаматтардың дербес деректеріне қолжетімділік берілетін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын қызметкерлер жатады.
4. Жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттік органдардың өтініштері, сондай-ақ Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің дербес деректерді үшінші тұлғаларға жария етуі туралы қызметтік ақпарат келіп түскен жағдайда, орталық аппараттың немесе Мемлекеттік корпорация филиалының ішкі қауіпсіздік қызметі оған қатысты тексеріс жүргізеді.
5. Тексеріс барысында орталық аппараттың немесе Мемлекеттік корпорация филиалының ішкі қауіпсіздік қызметі мынадай құжаттар мен мәліметтер:
қызметкерлерден бұзушылық фактісіне қатысты дәйектер толық баяндалған түсініктеме;
көрсетілген қызметкер жұмыс істейтін құрылымдық бөлімшенің басшысынан түсініктеме, сондай-ақ аталған қызметкерге жеке мінездеме;
жұмыс істеген уақыты үшін тәртіптік жазалардың болуы (болмауы) туралы кадр қызметінің анықтамасын сұратады.
Қажет болған жағдайда құрылымдық бөлімшелерден қосымша ақпарат сұралады.
6. Үшінші тұлғаларға дербес деректерді ұсыну мәселесін қарау кезінде "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттік органдардың өтініштерінде көрсетілген фактілер бойынша Халыққа қызмет көрсету орталықтарының интеграцияланған ақпараттық жүйесінен, "электрондық үкімет" веб-порталынан мәліметтерді, сондай-ақ қызметтік ақпаратты түсіруді ұсынады.
7. Жүргізілген тексеру материалдарын зерделеу қорытындылары бойынша орталық аппараттың немесе Мемлекеттік корпорация филиалының ішкі қауіпсіздік қызметі қаралған материалдарды қоса бере отырып, қорытынды ресімдейді.
8. Мемлекеттік корпорация қызметкерінің дербес деректерді үшінші тұлғаларға беру фактілері расталған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның орталық аппараты немесе филиалы заңнамаға сәйкес шаралар қабылдайды.
9. Әкімшілік, қылмыстық құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның орталық аппараты немесе филиалы материалдарды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді. Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның филиалы Мемлекеттік корпорацияның орталық аппаратына 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарлайды.

2. Основной целью проверки является обеспечение защиты, а также недопущение разглашений персональных данных граждан работниками Государственной корпорации, которые имеют доступ к персональным данным граждан, а также участвуют в процессе оказания государственных услуг.
Глава 2. Порядок проведения проверки
3. Проверке подлежат работники, которые имеют доступ к персональным данным граждан, а также участвуют в процессе оказания государственных услуг.
4. В случае поступления обращений физических и юридических лиц государственных органов, а также служебной информации о разглашении работниками Государственной корпорации персональных данных третьим лицам, в отношении него службой внутренней безопасности центрального аппарата или филиала Государственной корпорации проводится проверка.
5. В ходе проверки, службой внутренней безопасности центрального аппарата или филиала Государственной корпорации запрашиваются следующие документы и сведения:
объяснительная от работников с подробным изложением доводов касательно фактов нарушений;
объяснительная от руководителя структурного подразделения, в котором работает указанный работник, а также личная характеристика на данного работника;
справка кадровой службы о наличии (отсутствии) дисциплинарных взысканий за проработанное время.
В случае необходимости от структурных подразделений запрашивается дополнительная информация.
6. При рассмотрении вопроса предоставления персональных данных третьим лицам акционерное общество "Национальные информационные технологии" предоставляет выгрузку сведений из Интегрированной информационной системы центров обслуживания населения, веб-портала "электронного правительства" по фактам, указанным в обращениях физических и юридических лиц, государственных органов, а также служебной информации.
7. По итогам изучения материалов проведенной проверки, службой внутренней безопасности центрального аппарата или филиала Государственной корпорации оформляется заключение, с приложением рассмотренных материалов.
8. В случае подтверждения фактов передачи персональных данных работником Государственной корпорации третьим лицам, центральным аппаратом или филиалом Государственной корпорации принимаются меры в соответствии с законодательством.
9. В случаях выявления признаков административных, уголовных правонарушений, центральным аппаратом Государственной корпорации или филиалом Государственной корпорации направляются материалы в течение 3 (три) рабочих дней в уполномоченный орган в сфере информатизации. При этом филиал Государственной корпорации уведомляет центральный аппарат Государственной корпорации в течение 3 (три) рабочих дней.