"Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарларды кедендік тазартуды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 қаңтардағы № 73 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 15 маусымдағы № 594 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 15 маусымда № 20860 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарларды кедендік тазартуды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 қаңтардағы № 73 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16346 болып тіркелген, 2018 жылғы 19 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабы 1-тармағына, 148-бабының 3-тармағына, 180-бабының 7-тармағына, 182-бабының 9-тармағына, 185-бабының 5-тармағына, 187-бабының 11-тармағына, 190-баптың 4 және 9-тармақтарына, 192-бабының 4-тармағына, 194-бабының 10-тармағына, 536-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына, "Мемлекеттік қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН":
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарларды кедендік тазартуды жасау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 15 маусымдағы
№ 594 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 73 бұйрығымен
бекітілді
Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарларды кедендік тазартуды жасау қағидалары

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2018 года № 73 "Об утверждении Правил совершения таможенной очистки товаров должностными лицами органов государственных доходов"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2020 года № 594. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2020 года № 20860
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2018 года № 73 "Об утверждении Правил совершения таможенной очистки товаров должностными лицами органов государственных доходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16346, опубликован 19 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 144, пунктом 3 статьи 148, пунктом 7 статьи 180, пунктом 9 статьи 182, пунктом 5 статьи 185, пунктом 11 статьи 187, пунктами 4 и 9 статьи 190, пунктом 4 статьи 192, пунктом 10 статьи 194, подпунктом 5) пункта 3 статьи 536 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ":
Правила совершения таможенной очистки товаров должностными лицами органов государственных доходов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инновации
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июня 2020 года № 594
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 января 2018 года № 73
Правила совершения таможенной очистки товаров должностными лицами органов государственных доходов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарларды кедендік тазартуды жасау қағидалары 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 144-бабының 1-тармағына, 148-бабының 3-тармағына, 180-бабының 7-тармағына, 182-бабының 9-тармағына, 185-бабының 5-тармағына, 187-бабының 11-тармағына, 190-баптың 4 және 9-тармақтарына, 192-бабының 4-тармағына, 194-бабының 10-тармағына, 536-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына, сондай-ақ "Мемлекеттік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары бойынша аумақтық органдары лауазымды тұлғаларының іс-әрекеттерінің реттілігін тауарларды кедендік ресімдеу бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде анықтайды.
2. "Тауарларды кедендік тазарту" мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары бойынша аумақтық органдары (бұдан әрі – қызмет беруші) "АСТАНА-1" Кедендік және салықтық әкімшілдендіруді автоматтандыру жүйесі" (бұдан әрі – АЖ) арқылы көрсетеді.
3. Тауарларды кедендік тазартуды лауазымдық (функционалдық) міндеттерге сәйкес мұндай кедендік операцияларды жүргізуге уәкілетті қызмет берушінің лауазымды тұлғасы (бұдан әрі – уәкілетті лауазымды тұлға) жүзеге асырады және кеден декларациясында тауарларға арналған декларация түрінде қызмет берушіге тапсырылған сәттен басталады және тауарларды шығарумен аяқталады.
4. Электронды түрдегі кедендік декларациялау осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес электрондық құжат түрінде тауарларға арналған декларацияны (бұдан әрі - ЭТД) пайдалана отырып жүзеге асырылады.
5. Жазбаша нысандағы кедендік декларациялау осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес қағаз тасымалдағыш құжат түрінде тауарларға арналған декларацияны (бұдан әрі - ДТ) пайдалана отырып жүзеге асырылады.
6. Кодекстің 393-бабының 5-тармағына сәйкес тауарларды кедендік декларациялау кезінде кедендік бақылау тек кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз ететін шараларды қолдануы тәуекелдерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі негізінде ғана жүзеге асырылады.
7. Тауарларды кедендік тазарту кезінде оның нысанына қарамастан, декларант немесе кеден өкілі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушының) Кодекстің 180-бабының 2-тармағында жағдайларды, немесе Кодекстің 180-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайлардағы тауарларды қоспағанда, қызмет аймағында кедендік бақылаудағы тауарлар бар қызмет берушіге тауарлардың декларациясын береді.

Глава 1. Общие положения
1.Настоящие Правила совершения таможенной очистки товаров должностными лицами органов государственных доходов разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 144, пунктом 3 статьи 148, пунктом 7 статьи 180, пунктом 9 статьи 182, пунктом 5 статьи 185, пунктом 11 статьи 187, пунктами 4 и 9 статьи 190, пунктом 4 статьи 192, пунктом 10 статьи 194, подпунктом 5) пункта 3 статьи 536 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс), а также подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют последовательность действий должностных лиц территориальных органов Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по областям, городам Нур-Султан, Алматы и Шымкент при оказании государственной услуги таможенной очистки товаров.
2.Государственная услуга "Таможенная очистка товаров" оказывается территориальными органами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по областям, городам Нур-Султан, Алматы и Шымкент (далее – услугодатель) посредством "Автоматизированной системы таможенного и налогового администрирования "АСТАНА-1"" (далее – ИС).
3. Таможенная очистка товаров осуществляется должностными лицами услугодателя, уполномоченными совершать такие таможенные операции в соответствии с должностными (функциональными) обязанностями (далее – уполномоченное должностное лицо), и начинается с момента подачи услугодателю таможенной декларации в виде декларации на товары и завершается выпуском товаров.
4. Таможенное декларирование в электронной форме осуществляется в соответствии с главой 2 настоящих Правил с использованием декларации на товары в виде электронного документа (далее – ЭДТ).
5. Таможенное декларирование в письменной форме осуществляется в соответствии с главой 3 настоящих Правил с использованием декларации на товары в виде документа на бумажном носителе (далее – ДТ).
6. В соответствии с пунктом 5 статьи 393 Кодекса проведение таможенного контроля при таможенном декларировании товаров осуществляется только на основании автоматизированной системы управления рисками, которая определяет формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля.
7. При таможенной очистке товаров декларация на товары, вне зависимости от ее формы, подается декларантом или таможенным представителем (далее – услугополучатель) услугодателю, в зоне деятельности, которого находятся товары под таможенным контролем, за исключением случаев, установленных пунктом 2 статьи 180 Кодекса, либо товаров в случаях, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 180 Кодекса, не находятся на территории Республики Казахстан.

8. ЭТД оны толтырғаннан кейін, сондай-ақ осы Қағидаларда айқындалған жағдайларда электрондық түрде ұсынылған, онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы Заңына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылады.
9. Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттерді қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушының ЭТД мәртебесі (берілді, қабылданды, тіркелді, тіркеуден бас тартылды, шығаруға рұқсат берілді, шығару тоқтатыла тұрды, кері қайтарып алынды, шартты шығару) туралы хабардар етуге байланысты қызмет берушінің іс-әрекеттері нақты уақыт режимінде ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырылады.
Қызмет беруші АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушының осы Қағидалардың 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес мынадай:
лауазымды тұлғаның қатысуынсыз тауарларды шығаруға (бұдан әрі – автоматты шығару);
тауарларды шығарудан бас тартуға;
тауарларды шығаруды жоюға байланысты электрондық құжаттарды қалыптастырады және жібереді.
10. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша қызмет беруші өтініш түскен сәттен бастап 30 (отыз) минуттан кешіктірмей тауарларға арналған декларацияның қағаз данасы оның электрондық түрінен басып шығарылады.
Бұл ретте, тауарларды шығаруды жүзеге асырған уәкілетті лауазымды тұлға мұндай тауарларға арналған декларацияға тауарларды шығару туралы белгі қояды және тауарларды автоматты шығаруды қоспағанда, жеке нөмірлік мөрмен растайды.
Тауарлардың автоматты түрде шығару кезінде тауарларды шығару туралы белгіні тауарларды шығару жүзеге асырылған қызмет беруші қояды.
11. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін қызмет берушіге не www.egov.kz веб-порталы арқылы (бұдан әрі - портал) тауарларға арналған декларацияны ұсынады.
Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Тауарларды кедендік тазарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттар топтамасын қабылдаған адамның күні, уақыты, қолы, тегі және аты-жөні көрсетілген өтініштің көшірмесіндегі белгі көрсетілетін қызметті берушіге жазбаша нысанда берілген құжаттардың қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш түскен жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттар мен мәліметтерді сұратуға жол берілмейді.

8. ЭДТ после ее заполнения, а также документы, подтверждающие заявленные в ней сведения, представленные в электронном виде в случаях, определенных настоящими Правилами, заверяются электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
9. Действия услугодателя, связанные с уведомлением услугополучателя о статусах ЭДТ (подана, принята, зарегистрирована, отказана в регистрации, выпуск разрешен, выпуск приостановлен, отозвана, условный выпуск), осуществляются посредством ИС в режиме реального времени, за исключением действий, предусмотренных частью второй настоящего пункта.
Услугодателем посредством ИС формируются и направляются услугополучателю электронные документы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам при совершении таможенных операций, связанных с:
выпуском товаров без участия должностного лица (далее – автоматический выпуск);
отказом в выпуске товаров;
аннулированием выпуска товаров.
10. По обращению услугополучателя услугодателем не позднее 30 (тридцати) минут с момента поступления обращения, распечатывается бумажный экземпляр декларации на товары с ее электронного вида.
При этом уполномоченное должностное лицо, осуществившее выпуск товаров, проставляет в такой декларации на товары отметки о выпуске товаров и заверяет личной номерной печатью, за исключением автоматического выпуска товаров.
При автоматическом выпуске товаров отметка о выпуске товаров проставляется услугодателем, в котором осуществлен выпуск товаров.
11. Услугополучатель для получения государственной услуги предоставляет услугодателю либо через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) декларацию на товары.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Таможенная очистка товаров" согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия от услугополучателя документов, поданных услугодателю в письменной форме, является отметка на копии заявления, содержащая дату, время, подпись, фамилию и инициалы лица, принявшего пакет документов.
В случае обращения через портал услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые могут быть получены из ИС, не допускается.

Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
12. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші істен шыққан сәттен бастап дереу мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін өтініштің тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), көрсетілетін қызметті алушының атауы, қатеге әкеп соқтыратын іс-қимылдар реттілігінің сипаттамасы бойынша ақпаратты, туындаған проблеманы түсіндіретін скриншоттарды міндетті түрде ұсына отырып e-okno@mgd.kz электрондық пошта арқылы қолдау қызметіне сұрау жолдайды.
2-тарау. Уәкілетті лауазымды тұлғаның қатысуынсыз көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесі арқылы ЭТД тіркеу немесе тіркеуден бас тарту тәртібі
1-параграф. Электронды түрде кедендік декларацияны қолдана отырып, тауарларды кедендік тазарту кезіндегі уәкілетті лауазымды тұлғаның іс-әрекеті
13. ЭТД беруге, тіркеуге немесе тіркеуден бас тартуға байланысты кедендік операциялар Еуразиялық экономикалық комиссиясы (бұдан әрі – ЕЭК) Алқасының 2014 жылғы 2 шілдедегі № 98 шешімімен бекітілген, Тауарларға арналған декларацияларды тіркеу немесе тіркеуден бас тарту тәртібі туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі –Тауарларға арналған декларацияларды тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы нұсқаулық) сәйкес жүзеге асырылады, ал Тауарларға арналған декларацияларды тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы нұсқаулықта реттелмеген бөлігінде осы тараудың ережелері қолданылады.
14. ЭТД тіркеу немесе тіркеуден бас тарту Кодекстің 148-бабы 3-тармағына сәйкес уәкілетті лауазымды тұлғаның қатысуынсыз көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы (бұдан әрі – ЭТД автоматты түрде тіркеу) жүзеге асырады.
15. ЭТД беру күні мен уақытын көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы тіркейді.
Бұл ретте, Кодекстің 181-бабында белгіленген ЭТД беру мерзімдерін бақылауды АЖ арқылы көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.
Мерзімдерді бұза отырып ЭТД берілген жағдайда, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚбК) 538-бабында көзделген шаралар қолданылады.
16. ЭТД беру Кодекстің 180-бабының 7-тармағында белгіленген жағдайды қоспағанда, көрсетілетін қызметті берушіге онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды табыс етумен сүйемелденбейді.

В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона услугодатель обеспечивает внесение данных в ИС мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
12. В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, услугодатель незамедлительно с момента сбоя направляет запрос в службу поддержки по электронной почте e-okno@mgd.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, регистрационному номеру заявления для получения государственной услуги, индивидуальному идентификационному номеру (ИИН), или бизнес-идентификационному номеру (БИН), наименованию услугополучателя, описанию последовательности действий, приводящих к ошибке, скриншоты, поясняющие возникшую проблему.
Глава 2. Порядок регистрации или отказа в регистрации ЭДТ посредством информационной системы услугодателя без участия уполномоченного должностного лица
Параграф 1. Действия уполномоченного должностного лица при таможенной очистке товаров с применением таможенного декларирования в электронной форме
13. Таможенные операции, связанные с регистрацией или отказом в регистрации ЭДТ, осуществляются в соответствии с Инструкцией о порядке регистрации или отказа в регистрации декларации на товары, утвержденной решением Коллегии Евразийской экономической комиссии (далее – ЕЭК) от 2 июля 2014 года № 98 (далее – Инструкция о регистрации или отказа в регистрации декларации на товары), а в части не урегулированной Инструкцией о регистрации или отказа в регистрации декларации на товары применяются положения настоящей главы.
14. Регистрация или отказ в регистрации ЭДТ осуществляется услугодателем посредством ИС без участия уполномоченного должностного лица (далее – автоматическая регистрация ЭДТ) в соответствии с пунктом 3 статьи 148 Кодекса.
15. Дата и время подачи ЭДТ фиксируются услугодателем посредством ИС.
При этом контроль сроков подачи ЭДТ, установленных статьей 181 Кодекса, осуществляется услугодателем посредством ИС.
В случае подачи ЭДТ с нарушением сроков принимаются меры, предусмотренные статьей 538 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП).
16. Подача ЭДТ не сопровождается представлением услугодателю документов, подтверждающих сведения, заявленные в ней, за исключением случая, установленного пунктом 7 статьи 180 Кодекса.

17. ЭЦҚ-ны көрсетілетін қызметті алушы, мемлекеттік кірістер органы АЖ арқылы тіркегенге дейін, формат-логикалық бақылау арқылы Кодекстің 182-бабының 5-тармағына сәйкес ЭТД тіркеуден бас тартуға негіздердің жоқтығы тексеріледі.
Форматтық-логикалық бақылау нәтижесінде ЭТД бойынша қателерді беру кезінде АЖ-да тиісті хабарлама бейнеленеді.
ЭТД тіркеуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы тауарларға арналған декларацияны тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы нұсқаулыққа сәйкес ЭТД тіркеуден бас тартуды жүзеге асырады.
18. ЭТД тіркеуді көрсетілетін қызметті беруші тіркелген ЭТД мәртебесі туралы хабарламаны көрсетілетін қызметті алушыға жібере отырып, АЖ арқылы жүзеге асырады.
2-параграф. Тауарлар шығарылғанға дейін тауарларға арналған декларация тіркелгеннен кейін кедендік операцияларды жасау кезіндегі уәкілетті лауазымды тұлғаның іс-әрекеті
19. ЭТД тіркелгеннен кейін онда мәлімделген мәліметтерді тексеру үшін көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ету шараларын айқындау мақсаттары үшін тәуекелдерді басқару жүйесін қолданады.
20. Құжаттардың, құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) оларда Кодекстің 179-бабында көрсетілген мәліметтердің болуын тексеру Кодекстің 146-бабы 2-тармағына сәйкес АЖ арқылы жүзеге асырылады.
Тыйым салулар мен шектеулердің қолданылуына жататын тауарлар болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "Е-лицензиялау" ЛМДБ АЖ) және "Экспорттық-импорттық операциялар бойынша Бірыңғай терезе" (бұдан әрі –"Е-терезе" АЖ) қамтылған тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар туралы ақпаратпен көрсетілетін қызметті алушы ЭТД-да мәлімдеген мәліметтердің дұрыстығын тексеруді жүзеге асырады.
"Е-лицензиялау" ЛМДБ АЖ-да тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар және (немесе) мәліметтер болмаған жағдайда Е-терезе АЖ уәкілетті лауазымды тұлға рұқсат беру құжаттары туралы мәлімделген мәліметтердің сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады:
мұндай мәліметтерді Кодекстің 8-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде көрсетілетін қызметті берушінің АЖ қамтылған деректермен салыстыру;
мұндай мәліметтерді Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі - ЕАЭО) мүше мемлекеттердің оларды беруге жауапты мемлекеттік органдарының (ұйымдарының) ресми ақпарат көздерінде көрсетілген осындай құжаттар туралы (мұндай құжаттардан алынған) мәліметтермен салыстыру;
мұндай мәліметтерді тиісті, оның ішінде ЕАЭО техникалық регламентінің талаптарына тауарлардың сәйкестігін растайтын құжаттардың бірыңғай тізілімімен байланысты ақпараттар жарияланатын, Еуразиялық экономикалық комиссияның сайтында орналастырылатын ақпараттармен салыстыру арқылы рұқсат беру құжаттары туралы мәлімделген мәліметтердің сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.

17. До регистрации ЭДТ услугополучателем, услугодателем посредством ИС обеспечивается проверка на отсутствие оснований для отказа в регистрации ЭДТ в соответствии с пунктом 5 статьи 182 Кодекса путем проведения форматно-логического контроля.
При выдаче в результате форматно-логического контроля ошибки по ЭДТ, в ИС отображается соответствующее сообщение.
При наличии оснований для отказа в регистрации ЭДТ услугодателем посредством ИС осуществляется отказ в регистрации ЭДТ в соответствии с Инструкцией о регистрации или отказа в регистрации декларации на товары.
18. Регистрация ЭДТ осуществляется услугодателем посредством ИС с направлением услугополучателю уведомления о статусе зарегистрированной ЭДТ.
Параграф 2. Действия уполномоченного должностного лица при совершении таможенных операций после регистрации декларации на товары до выпуска товаров
19. После регистрации ЭДТ для проверки сведений, заявленных в ней, услугодателем посредством ИС для целей определения форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, используется система управления рисками.
20. Проверка на наличие документов, сведений о документах и (или) сведений из них, указанных в статье 179 Кодекса, осуществляется посредством ИС согласно пункту 2 статьи 146 Кодекса.
В случае наличия товаров, подпадающих под действие запретов и ограничений, услугодателем посредством ИС осуществляется проверка на достоверность заявленных услугополучателем в ЭДТ сведений с информацией о документах, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений, содержащихся в ИС государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – ИС ГБДЛ "Е-Лицензирование") и "Единое окно по экспортно-импортным операциям" (далее – ИС "Е-окно").
В случае отсутствия документов и (или) сведений, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений в ИС ГБДЛ "Е-Лицензирование" и ИС "Е-окно", уполномоченное должностное лицо осуществляет проверку соответствия заявленных сведений о разрешительных документах путем:
сопоставления таких сведений с данными, содержащимися в ИС, услугодателем в рамках информационного взаимодействия с государственным органом Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 8 Кодекса;
сопоставления таких сведений со сведениями о таких документах (из таких документов), указанных в официальных источниках государственных органов (организаций) государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), отвечающих за их выдачу;
сопоставления таких сведений с информацией, размещенной на сайте Евразийской экономической комиссии, на котором публикуется соответствующая информация, в том числе связанная с единым реестром документов, подтверждающих соответствие товаров требованиям технического регламента ЕАЭС.

Егер, Кодекстің 146-бабы 2-тармағына сәйкес уәкілетті лауазымды тұлғаның АЖ арқылы осындай құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) осындай құжаттардан мәліметтерді ала алмаса, онда қызметті алушы осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес осындай құжаттарды табыс етеді.
21. Тәуекелдерді басқару жүйесі кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ету шараларын айқындау кезінде, уәкілетті лауазымды тұлға осындай шараларды қолданады.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға тәуекелдерді басқару жүйесінде тәуекелдерді азайту жөніндегі шаралардың тағайындалғаны туралы хабарлама жолдайды.
22. Уәкілетті лауазымды тұлға мынадай жағдайды ескере отырып:
1) кедендік бақылау жүргізу кезінде кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтер тексеру нысаны түрінде, көрсетілетін қызметті алушыға АЖ арқылы ЭТД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы сұрау салу жолданған кезде тәуекелдерді басқару жүйесінде айқындалған тәуекелдерді азайту жөніндегі шараларды қолдануды жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынатын сұрау салынған құжаттарды тексеруді Кодекстің 410-бабына және осы Қағидалардың 2-тарауының сәйкес уәкілетті лауазымды тұлға жүзеге асырады.
Сұрау салынған құжаттарды ұсыну және тауарларды шығарғанға дейін оларды тексеру аяқталған не өзге нысандардағы кедендік бақылаудың, оның ішінде тауарларға кедендік сараптамалар нәтижелері тексерілген мәліметтердің дұрыстығын және (немесе) толықтығын растаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші Кодекстің 192-бабына сәйкес тауарларды шығаруды жүргізеді.
Егер сұрау салынған құжаттарда қажетті мәліметтер қамтылмаған немесе ЭТД мәлімделген кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының мөлшеріне әсер ететін мәліметтерді тиісті дәрежеде растамаған жағдайда, уәкілетті лауазымды тұлға АЖ арқылы Кодекстің 195-бабының талаптарын сақтай отырып, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз етуді ұсыну шартымен тауарларды шығаруды жүргізу мүмкіндігі туралы көрсетілетін қызмет алушыны хабардар етеді.
Бұл ретте, уәкілетті лауазымды тұлға АЖ арқылы көрсетілетін қызмет алушыға "Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінің есебі туралы" ЕЭК Алқасының 2017 жылғы 4 қыркүйектегі № 112 шешімімен белгіленген нысан бойынша кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерінің есебін жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтема баждарын төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді енгізген кезінде, уәкілетті лауазымды тұлға АЖ арқылы кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді тіркеуді жүргізеді және Кодекстің 195-бабына сәйкес кедендік, өзге де құжаттар және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталғанға дейін тауарларды шығаруды жүзеге асырады.

Если сведения о таких документах и (или) сведения из таких документов не могут быть получены уполномоченным должностным лицом посредством ИС в соответствии с пунктом 2 статьи 146 Кодекса, то услугополучатель представляет такие документы в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
21. При определении системой управления рисками форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, уполномоченное должностное лицо применяет такие меры.
При этом услугодателем посредством ИС услугополучателю направляется уведомление о назначенных системой управления рисками мерах по минимизации рисков.
22. Применение мер по минимизации риска, определенных системой управления рисками, осуществляется уполномоченным должностным лицом с учетом следующих положений:
1) при проведении таможенного контроля в виде формы проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, услугополучателю ИС направляется запрос о необходимости представления документов, подтверждающих сведения, заявленные в ЭДТ.
Проверка запрошенных документов, которые представляются услугополучателю, осуществляется уполномоченным должностным лицом в соответствии со статьей 410 Кодекса и главой 2 настоящих Правил.
В случае, представления запрошенных документов и завершения их проверки до выпуска товаров, либо когда результаты таможенного контроля в иных формах, в том числе таможенной экспертизы товаров, подтверждают достоверность и (или) полноту проверяемых сведений, услугодатель производит выпуск товаров в соответствии со статьей 192 Кодекса.
В случае, если запрошенные документы не содержат необходимых сведений или должным образом не подтверждают заявленные сведения в ЭДТ, влияющие на размер таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уполномоченное должностное лицо посредством ИС уведомляет услугополучателя о возможности произвести выпуск товаров с соблюдением требований статьи 195 Кодекса, а также с условием предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
При этом уполномоченное должностное лицо посредством ИС направляет услугополучателю расчет размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин по форме, установленной решением Коллегии ЕЭК от 4 сентября 2017 года № 112 "О расчете размера обеспечения исполнения обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин".
При внесении услугополучателем указанного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уполномоченное должностное лицо посредством ИС производит регистрацию обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и осуществляет выпуск товаров до завершения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в соответствии со статьей 195 Кодекса.

Бұл ретте, көрсетілетін қызметті алушыға АЖ арқылы Кодекстің 409-бабы 4-тармағына сәйкес тауарлар шығарылғанға дейін шығарылғаннан кейін басталған кедендік, өзге де құжаттар және (немесе) мәліметтерді тексеру аяқталуымен тауарларды шығару туралы хабарлама жолданады.
Тауарларды шығарғаннан кейін кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді аяқтау үшін уәкілетті лауазымды тұлға тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылауды жүргізуге жауапты бөлімшеге хабарлама жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынбаған жағдайда, уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 410-бабы 2-тармағына сәйкес ЭТД тіркеген күннен кейінгі келесі жұмыс күні аяқталғанға дейін төрт сағаттан кеш емес мерзімде ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды шығарудан бас тарту туралы электрондық құжатты жіберу жолымен тауарларды шығарудан бас тартуды жүзеге асырады.
Егер кедендік бақылау жүргізу кезінде ЕАЭО кеден заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда, Кодекстің 201-бабы 1-тармағының 9) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарына сәйкес олар жойылған кезде тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіз болмайды және көрсетілетін қызметті беруші осындай бұзушылықтарды жою үшін ЭТД мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) қажеттігін айқындаған, көрсетілетін қызметті берушінің талап етуі бойынша осындай мәліметтерді Кодекстің 193-бабы 3 және 6-тармақтарында белгіленген тауарларды шығару мерзімі шегінде декларант өзгертеді (толықтырады).
2) уәкілетті лауазымды тұлға кедендік сараптаманы жүргізуі кезінде Кодекстің 54-тарауында, сондай-ақ осы Қағидалардың 35-тармағында айқындалған әрекеттерді жүзеге асырады.
3) тауарлар туралы мәлімделген мәліметтердің зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізілімінде және ЕАЭО мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізілімінде қамтылған мәліметтерге, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушіге зияткерлік меншік құқықтары бұзылған тауарларды анықтауға мүмкіндік беретін, жоғарыда көрсетілген зияткерлік меншік объектілерінің тізіліміне енгізілмеген тауарлар туралы қосымша мәліметтерге сәйкестігін тексеру жүргізу кезінде уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 198 және 199-баптарына сәйкес зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарын қорғау бойынша шараларды қабылдайды, сондай-ақ осы Қағидалардың 36-тармағында айқындалған әрекеттерді жасайды;
4) тауарларды кедендік тексеріп қарауды (қарап тексеруді) жүргізу кезінде уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 413-бабы 2-тармағына сәйкес тауарларды кедендік тексеріп қарауды (қарап тексеруді) жүргізу бойынша әрекеттерді жүзеге асырады.
Уәкілетті лауазымды тұлға АЖ арқылы тауарларды кедендік тексеріп қарауды (қарап тексеруді) жүргізу үшін кедендік тексеріп қарауды (қарап тексеруді) (ол болған кезде) жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар мамандандырылған (қарап тексеру тобына) бөлімшеге хабарлама жолдайды.
Тауарларға кедендік тексеріп қарауды (қарап тексеруді) жүргізу кезінде әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, уәкілетті лауазымды тұлға көрсетілетін қызмет берушінің басшысына не оны алмастырушы тұлғаға анықталған бұзушылықтар туралы дереу жазбаша түрде хабарлайды және ӘҚбК-ге сәйкес шаралар қабылдайды.
23.Тауарларға кедендік тексеріп қарау (қарап тексеру) нәтижелері бойынша қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар бұзушылықтар анықталған кезде, уәкілетті лауазымды тұлға қаржы мониторингі органының қылмыстық құқық бұзушылықтарды қарауға байланысты мәселелер құзыретіне кіретін тиісті бөлімшесіне осындай бұзушылықтар туралы ақпаратты береді.

При этом услугополучателю посредством ИС направляется уведомление о выпуске товаров с завершением проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, начатой до выпуска, после выпуска товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 409 Кодекса.
Для завершения проверки таможенных, иных документов и (или) сведений после выпуска товаров, уполномоченное должностное лицо направляет уведомление в подразделение, ответственное за проведение таможенного контроля после выпуска товаров.
При непредставлении услугополучателем обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, уполномоченным должностным лицом в соответствии с пунктом 2 статьи 410 Кодекса в срок не позднее, чем за четыре часа до окончания рабочего дня, следующего за днем регистрации ЭДТ посредством ИС осуществляется отказ в выпуске товаров путем направления электронного документа об отказе в выпуске товаров по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае если при проведении таможенного контроля выявлены нарушения таможенного законодательства ЕАЭС, которые в соответствии с абзацами вторым и третьим подпункта 9) пункта 1 статьи 201 Кодекса при их устранении не будут являться основанием для отказа в выпуске товаров, и услугодателем для устранения таких нарушений установлена необходимость изменения (дополнения) сведений, заявленных в ЭДТ, такие сведения изменяются (дополняются) услугополучателем по требованию услугодателя, в пределах срока выпуска товаров, установленного пунктами 3 и 6 статьи 193 Кодекса;
2) при проведении таможенной экспертизы, уполномоченное должностное лицо осуществляет действия, определенные главой 54 Кодекса, а также пунктом 35 настоящих Правил;
3) при проведении проверки соответствия заявленных сведений о товарах, сведениям, содержащимся в таможенном реестре объектов интеллектуальной собственности и в едином таможенном реестре объектов интеллектуальной собственности государств-членов ЕАЭС, а также дополнительным сведениям о товарах, не включенных в вышеуказанные реестры объектов интеллектуальной собственности, позволяющим услугодателю выявить товары с нарушением прав интеллектуальной собственности, уполномоченное должностное лицо принимает меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности в соответствии со статьями 198 и 199 Кодекса, а также совершает действия, определенные пунктом 36 настоящих Правил;
4) при проведении таможенного досмотра (осмотра) товаров уполномоченное должностное лицо осуществляет действия по проведению таможенного досмотра (осмотра) товаров в соответствии с пунктом 2 статьи 413 Кодекса.
Для проведения таможенного досмотра (осмотра) товаров уполномоченное должностное лицо посредством ИС направляет уведомление в специализированное подразделение (досмотровую группу), должностными лицами которого осуществляется таможенный досмотр (осмотр) (при ее наличии).
В случае обнаружения при проведении таможенного досмотра (осмотра) товаров признаков административного правонарушения, уполномоченное должностное лицо незамедлительно письменно информирует руководителя услугодателя либо лицо, его замещающее, о выявленных нарушениях и принимает меры в соответствии с КоАП.
При выявлении по результатам таможенного досмотра (осмотра) товаров нарушений, содержащих признаки уголовного правонарушения, уполномоченное должностное лицо передает информацию о таких нарушениях в соответствующее подразделение органа по финансовому мониторингу, в чью компетенцию входят вопросы, связанные с рассмотрением уголовных правонарушений.
23. По результатам применения мер по минимизации рисков, определенных системой управления рисками, уполномоченное должностное лицо заполняет отчет о результатах принятых мер по минимизации риска в ИС услугодателя.

24. Тәуекелдерді басқару жүйесінде айқындалған тәуекелдерді азайту жөніндегі шараларды қолдану нәтижесі бойынша уәкілетті лауазымды тұлға көрсетілетін қызмет берушінің АЖ тәуекелдерді азайту жөніндегі қабылданған шаралардың нәтижелері туралы есепті толтырады.
Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың төленуін бақылауды осы Кодекстің 398-бабына сәйкес АЖ арқылы көрсетілетін қызметті беруші жүргізеді.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексіне сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығын төлеу шартының сақталуын тексеруді көрсетілетін қызмет беруші АЖ арқылы тауарларды шығарғаннан кейін есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығын төлеу шартының сақталуына тексеру жүргізу туралы хабарлама қалыптастыру жолымен, тауарларды шығарғаннан кейін бақылауды жүзеге асыратын бөлімшеге осындай хабарлама жолдай отырып жүзеге асырады.
25. Тәуекелдерді азайту жөніндегі шаралар болмаған кезде, уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 192-бабына сәйкес тауарларды шығаруды жүзеге асырады.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті алушыға АЖ арқылы осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес тауарларды шығару туралы хабарлама жолданады.
3-параграф. Егер тауарлардың шығарылған жері, тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы мәліметтерді растайтын құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) олардан алынатын мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің алуы мүмкін болмаса, мұндай құжаттарды бақылау тәртібі
26. Көрсетілетін қызметті алушы тауарлардың шығарылған жері туралы мәліметтерді ЭТД мәлімдеген кезде, мұндай мәліметтер ЭТД бергенге дейін немесе берілгеннен кейін тауарларды шығарғанға дейін олардың түпнұсқаларын табыс ету жолымен расталады.
Көрсетілетін қызметті алушы тыйым салулар мен шектеулердің сақталуы туралы мәліметтерді ЭТД мәлімдеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы ЭТД бергенге дейін немесе берілгеннен кейін тауарларды шығарғанға дейін көрсетілген құжаттарды электрондық түрде (көшірмелерін сканерлеп) тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттарды ұсынады.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы қызметті алушыға осындай құжаттардың және (немесе) құжаттар туралы мәліметтердің болмауы туралы хабарлама жолдайды.
27. Көрсетілетін қызметті алушы АЖ арқылы құжаттардың және (немесе) құжаттар туралы мәліметтердің болмауы туралы хабарламаны алғаннан кейін, көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 26-тармағында айқындалған түрінде, Кодекстің 193-бабында көрсетілген мерзімнен кешіктірмей оларды уәкілетті лауазымды тұлғаға табыс етеді.

24. Контроль за уплатой таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, производится услугодателем посредством ИС в соответствии со статьей 398 Кодекса.
Проверка соблюдения условий уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) осуществляется путем формирования услугодателя посредством ИС уведомления о проведении проверки соблюдения условий уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета после выпуска товаров с направлением такого уведомления в подразделение, осуществляющее контроль после выпуска товаров.
25. При отсутствии мер по минимизации рисков, уполномоченным должностным лицом осуществляется выпуск товаров в соответствии со статьей 192 Кодекса.
При этом услугополучателю посредством ИС направляется уведомление о выпуске товаров в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил.
Параграф 3. Порядок контроля документов, подтверждающих сведения о происхождении товаров, соблюдении запретов и ограничений, если сведения о таких документах и (или) сведения из них не могут быть получены услугодателем
26. При заявлении услугополучателем в ЭДТ сведений о происхождении товаров, такие сведения подтверждаются путем представления их оригиналов до подачи или после подачи ЭДТ до выпуска товаров.
В случае заявления услугополучателем в ЭДТ сведений о соблюдении запретов и ограничений, услугополучатель представляет документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, до подачи или после подачи ЭДТ до выпуска товаров в электронном виде (сканированная копия) указанных документов.
При этом услугодателем посредством ИС направляется уведомление услугополучателю об отсутствии таких документов и (или) сведений о документах.
27. После получения услугополучателем посредством ИС уведомления об отсутствии документов и (или) сведений о документах, услугополучатель представляет их уполномоченному должностному лицу в виде, определенном пунктом 26 настоящих Правил, не позднее сроков, указанных в статье 193 Кодекса.

28. Егер көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес құжаттарды табыс етпеген жағдайда, Кодекстің 201-бабына сәйкес уәкілетті лауазымды тұлға тауарларды шығарудан бас тартады.
29. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 27-тармағында айқындалған құжаттарды ұсынған кезде, уәкілетті лауазымды тұлға осындай құжаттарды ЭТД-да олар туралы мәлімделген мәліметтерге сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және олар расталған жағдайда, осы Қағидаларда көзделген әрекеттерді жүзеге асырады.
4-параграф. Электрондық нысанда тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауарларды шығаруға байланысты уәкілетті лауазымды тұлғаның іс-әрекеттері
30. Уәкілетті лауазымды тұлға тауарларды шығаруды Кодекстің 193-бабында белгіленген мерзімде, көрсетілетін қызметті алушы осы Кодекстің 192-бабының 1-тармағына сәйкес мәлімделген кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру үшін ұсынған шарттарда, сондай-ақ Кодекстің 201-бабында белгіленген тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіздер болмаған кезде жүзеге асырады.
Тауарларды шығару "Тауарларды шығаруға байланысты кейбір мәселелер туралы" ЕЭК Алқасының 2017 жылғы 19 желтоқсандағы № 188 шешімімен (бұдан әрі - Тауарларды шығару туралы тәртібі) бекітілген тауарларды шығарумен, тауарларды шығарудың мерзімін тоқтата тұрумен, тауарларды шығарудан бас тартумен және тауарлардың шығарылуын жоюмен байланысты кедендік операцияларды жүргізу тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
31. ЭТД автоматты түрде тіркеуден өткен кезде, сондай-ақ тәуекелдерді басқару жүйесінде айқындалған тәуекелдерді азайту жөніндегі ұсыныстар болмаған кезде қызмет беруші АЖ арқылы тауарларды шығарудың рәсімінің автоматты түрде тауарларды шығарады.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші АЖ арқылы көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тауарларды шығаруды жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ расталған тауарларды автоматты түрде шығару туралы электрондық құжатты жібереді
32. Тауарларды шығарған кезде Тауарларды шығару туралы тәртіпке сәйкес қызмет алушыға тауарлардың шығарылуы туралы хабарлама АЖ арқылы жолданады.
33. Тауарларды шығарудан бас тартуды уәкілетті лауазымды адам Тауарларды шығару тәртібінің сәйкес ресімдейді.
Бұл ретте уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 201-бабына сәйкес тауарларды шығарудан бас тарту себептерін көрсете отырып, электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды шығарудан бас тарту туралы электрондық құжатты көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.

28. В случае если услугодателю не представлены документы в соответствии с пунктом 27 настоящих Правил, уполномоченное должностное лицо отказывает в выпуске товаров в соответствии со статьей 201 Кодекса.
29. При представлении услугодателю документов, определенных пунктом 27 настоящих Правил, уполномоченное должностное лицо осуществляет проверку таких документов на соответствие заявленных о них сведений в ЭДТ и в случае их подтверждения, осуществляет действия, предусмотренные настоящими Правилами.
Параграф 4. Действия уполномоченного должностного лица, связанные с выпуском товаров при таможенном декларировании товаров в электронной форме
30. Выпуск товаров производится уполномоченным должностным лицом посредством ИС в сроки, установленные статьей 193 Кодекса, с соблюдением услугополучателем условий помещения товаров под заявленную таможенную процедуру в соответствии с пунктом 1 статьи 192 Кодекса, а также при отсутствии оснований для отказа в выпуске товаров, установленных статьей 201 Кодекса.
Выпуск товаров осуществляется в соответствии с Порядком совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров, приостановлением срока выпуска товаров, отказом в выпуске товаров, и аннулированием выпуска товаров, утвержденным решением Коллегии ЕЭК от 19 декабря 2017 года № 188 "О некоторых вопросах, связанных с выпуском товаров" (далее – Порядок о выпуске товаров).
31. При автоматической регистрации ЭДТ, а также отсутствии рекомендаций по минимизации рисков, определенных системой управления рисками, услугодателем посредством ИС осуществляется автоматический выпуск товаров в соответствии с Порядком о выпуске товаров.
При этом услугодателем посредством ИС услугополучателю направляется электронный документ об автоматическом выпуске товаров согласно приложению 2 к настоящим Правилам, заверенный ЭЦП услугодателя, осуществляющий выпуск товаров.
32. При выпуске товаров уполномоченным должностным лицом в соответствии с Порядком о выпуске товаров услугополучателю посредством ИС направляется уведомление о выпуске товаров.
33. Отказ в выпуске товаров оформляется уполномоченным должностным лицом в соответствии с Порядком о выпуске товаров.
При этом уполномоченным должностным лицом посредством ИС услугополучателю направляется электронный документ об отказе в выпуске товаров согласно приложению 1 к настоящим Правилам, заверенный ЭЦП с указанием причин, послуживших основанием для отказа в выпуске товаров в соответствии со статьей 201 Кодекса.

34. Егер ЭТД-да мәлімделген кейбір тауарлар үшін тауарларды шығару шарттары сақталмаса, уәкілетті лауазымды адам мұндай тауарларды шығарудан бас тартады.
Бұл ретте, осы тауарлар туралы ақпарат көрсетілген, ЭДТ негізгі және қосымша парағының "С" бағанына уәкілетті лауазымды тұлға: шығарудан бас тарту күні мен уақыты көрсетіле отырып "Өнім нөмірі (ЭТД 32-бағанында көрсетілген тауарлардың реттік нөмірі) - беруден бас тартты" деген ақпаратты енгізеді.
Уәкілетті лауазымды тұлға көрсетілген ақпаратты "Кедендік декларацияны толтыруда қолданылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 (бұдан әрі – Шешімдер Классификаторы) шешімімен бекітілген шешімдердің жіктеуішіне сәйкес қабылданған шешімнің кодымен қызмет көрсетушінің АЖ-ға енгізеді.
Қалған тауарларды шығару осы Қағидаларға белгіленген шарттар мен тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
35. Осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген әрекеттерді орындау кезінде тауарларды шығаруды уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 196-бабының ережелерін ескере отырып, АЖ арқылы жүзеге асырады.
36. Осы Қағидалардың 22-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген іс-әрекеттер аяқталғаннан кейін уәкілетті лауазымды адам АЖ арқылы Кодекстің 198 және 199-баптарының ережелерін ескере отырып, тауарларды шығаруды тоқтата тұрады.
Тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы шешімді қызмет берушінің басшысы немесе уәкілетті тұлға қабылдайды, содан кейін уәкілетті лауазымды тұлға көрсетілетін қызметті алушыға тауарлардың шығарылуын тоқтата тұру туралы тауарларды шығаруды тоқтата тұрудың себептері мен мерзімдерін көрсете отырып хабарлама жібереді.
Уәкілетті лауазымды адам тауарларды тоқтата тұру немесе шығару туралы шешім қабылдаған кезде келесі әрекеттер орындалады:
Шығаруды тоқтата тұру туралы шешім қабылданған тауарларға қатысты мұндай тоқтата тұру туралы ақпарат ЭТД-ның 3-нөміріндегі "С" бағанында көрсетіледі. Қалған тауарларды шығару осы Қағидада белгіленген шарттар мен тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетілген ақпарат ЭТД-ға шешімнің Классификаторына сәйкес қабылданған шешімнің кодымен бірге енгізіледі.
37. Көрсетілетін қызметті алушының дәлелді өтінішіне сәйкес, тіркелген кедендік декларация осы Кодекстің 184-бабында көрсетілген жағдайларда тауарлар шығарылғанға дейін де, кейін де кері қайтарып алынуы мүмкін.
38. Тауарларды шығару рәсімінің Тауарларды шығару тәртібінің сәйкес уәкілетті лауазымды тұлғаның АЖ арқылы тауарлардың шығарылуын болдырмауға рұқсат етіледі.
Уәкілетті лауазымды тұлға АЖ арқылы тауарлардың шығарылуын болдырмау кезінде алушыға электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлардың шығарылуын жою туралы электрондық құжат жіберіледі.

34. В случае, если в отношении отдельных товаров, заявленных в ЭДТ, не соблюдены условия для выпуска товаров, уполномоченное должностное лицо отказывает в выпуске таких товаров.
При этом под номером 2 в графе "C" основного и добавочных листов ЭДТ, на которых заявлены сведения об указанных товарах, уполномоченным должностным лицом вносятся сведения: "Товар № (порядковый номер товара, указанный в графе 32 ЭДТ) – отказано в выпуске" с указанием даты и времени отказа в выпуске.
Указанные сведения уполномоченное должностное лицо вносит в ИС услугодателя с проставлением кода принятого решения в соответствии с классификатором решений, утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – Классификатор решений).
Выпуск остальных товаров осуществляется с соблюдением условий и порядка, установленных настоящими Правилами.
35. Выпуск товаров при совершении действий, указанных в подпункте 2) пункта 22 настоящих Правил, производится уполномоченным должностным лицом посредством ИС с учетом положений статьи 196 Кодекса.
36. При совершении действий, указанных в подпункте 3) пункта 22 настоящих Правил, уполномоченным должностным лицом посредством ИС осуществляется приостановление выпуска товаров с учетом положений статей 198 и 199 Кодекса.
Решение о приостановлении выпуска товаров принимается руководителем услугодателя или уполномоченным им лицом, после чего уполномоченным должностным лицом посредством ИС направляется услугополучателю уведомление о приостановлении выпуска товаров с указанием причин и срока приостановления выпуска товаров.
При принятии решения о приостановлении или выпуске товаров уполномоченным должностным лицом выполняются следующие действия:
в отношении товаров, по которым принято решение о приостановлении выпуска, в графе "C" ЭДТ под номером 3 указываются сведения о таком приостановлении. Выпуск остальных товаров осуществляется с соблюдением условий и порядка, установленных настоящими Правилами.
Указанные сведения вносятся в ЭДТ с проставлением кода принятого решения в соответствии с Классификатором решений.
37. По мотивированному обращению услугополучателя, зарегистрированная таможенная декларация отзывается как до, так и после выпуска товаров в случаях, определенных статьей 184 Кодекса.
38. Допускается аннулирование выпуска товаров уполномоченным должностным лицом посредством ИС в соответствии с Порядком о выпуске товаров.
При аннулировании выпуска товаров уполномоченным должностным лицом посредством ИС услугополучателю направляется электронный документ об аннулировании выпуска товаров согласно приложению 3 к настоящим Правилам, заверенный ЭЦП.

39. Тауарларды шығару, шығаруды тоқтата тұру, шығарудан бас тарту немесе шығаруды жою туралы шешім қабылданғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы АЖ арқылы нақты уақыт режимінде жоғарыда көрсетілген мәртебелердің бірімен ЭДТ көшірмесін алады.
40. Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамыр № 257 шешімімен бекітілген тауарларға декларацияны толтыру тәртібі туралы нұсқаулықта белгіленген тәртіппен ЭТД-ның "С" бағандарына мәліметтер енгізу арқылы уәкілетті лауазымды тұлға тауарларды шығару, шығаруды тоқтата тұру, шығарудан бас тарту, шығаруды болдырмау немесе шартты түрде шығару туралы шешімді АЖ арқылы қабылдайды.
41. Уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 202-бабына сәйкес тауарларды шартты түрде шығару туралы шешім қабылдаған жағдайда, мұндай шешім туралы ақпарат АЖ арқылы тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылауды жүргізуге жауапты бөлімшеге ЭТД-ның тіркеу нөмірі туралы ақпаратпен тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылауды аяқтау үшін жіберіледі.
3-тарау. Кедендік декларацияны тіркеуге не көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйелерінің ақаулығы кезінде мұндай тіркеуден бас тартуға байланысты кедендік операциялардың тәртібі
1-параграф. Тауарларды жазбаша нысанда кедендік декларациялауды қолдана отырып, тауарларды кедендік тазарту кезіндегі уәкілетті лауазымды тұлғаның іс-әрекеті
42. Кодекстің 175-бабының 5-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушіде көрсетілетін қызметті алушының электрондық нысанда кедендік декларациялауды өткізуді қамтамасыз ету мүмкіндігі болмаған жағдайда, техникалық іркілістер, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілер мен Интернет желісінің) жұмысындағы бұзушылықтар, сондай – ақ электр энергиясының ажыратылуына байланысты қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі кедендік декларация (бұдан әрі-ТД) пайдаланылады.
43. Кодекстің 180-бабының 5 және 7-тармақтарына сәйкес, ДТ-ны ұсыну қызмет берушіге ДТ-да көрсетілген ақпаратты растайтын қағаз түрінде, сондай-ақ оның электрондық нысанын ұсынумен қатар жүреді.
Мұндай құжаттарға мыналар:
тауарлармен мәміле жасасуды растайтын құжаттар, ал мұндай болмаған жағдайда - тауарларға иелік ету, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын растайтын өзге де құжаттар, көрсетілетін қызметті алушыға қол жетімді өзге коммерциялық құжаттар;
көліктік (тасымалдау) құжаттар;
тыйым салулар мен шектеулердің, ішкі нарықты қорғау шараларының сақталуын растайтын құжаттар;
тауардың шығу тегі туралы құжаттар;
кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының төленгенін растайтын және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарын төлеу бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін құжаттар;
кедендік баждарды, салықтарды төлеу кезінде жеңілдіктер беру мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын құжаттар кіреді.

39. После принятия решения о выпуске, приостановлении выпуска, отказе в выпуске либо аннулировании выпуска товаров, услугополучатель в режиме реального времени посредством ИС получает экземпляр ЭДТ с одним из вышеперечисленных статусов.
40. Решение о выпуске, приостановлении выпуска, отказе в выпуске, аннулировании выпуска либо условном выпуске товаров принимается уполномоченным должностным лицом посредством ИС путем внесения сведений в графы "С" ЭДТ в порядке, установленном Инструкцией о порядке заполнения декларации на товары, утвержденной Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 257.
41. В случае принятия уполномоченным должностным лицом решения об условном выпуске товаров в соответствии со статьей 202 Кодекса, информация о таком решении направляется посредством ИС в подразделение, ответственное за проведение таможенного контроля после выпуска товаров, для завершения таможенного контроля после выпуска товаров с информацией о регистрационном номере ЭДТ.
Глава 3. Порядок таможенных операций, связанных с регистрацией таможенной декларации либо отказом в такой регистрации при неисправности информационных систем услугодателя
Параграф 1. Действия уполномоченного должностного лица при таможенной очистке товаров с применением таможенного декларирования товаров в письменной форме
42. В соответствии с пунктом 5 статьи 175 Кодекса в случае, когда у услугодателя отсутствует возможность обеспечить реализацию услугополучателем таможенного декларирования в электронной форме, в связи с неисправностью используемых услугодателем ИС, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и сети Интернет), а также отключением электроэнергии, используется таможенная декларация в виде документа на бумажном носителе (далее – ДТ).
43. В соответствии с пунктами 5 и 7 статьи 180 Кодекса подача ДТ сопровождается представлением услугодателю документов на бумажном носителе, подтверждающих сведения, заявленные в ДТ, а также ее электронного вида.
К таким документам относятся:
документы, подтверждающие совершение сделки с товарами, а в случае отсутствия такой сделки – иные документы, подтверждающие право владения, пользования и (или) распоряжения товарами, а также иные коммерческие документы, имеющиеся в распоряжении услугополучателя;
транспортные (перевозочные) документы;
документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка;
документы о происхождении товаров;
документы, подтверждающие уплату таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
документы, подтверждающие соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных платежей, налогов.

44. Кодекстің 182-бабының 9-тармағына сәйкес, сондай-ақ осы Қағидалардың 42-тармағында белгіленген жағдайда туындаған кезде, ДТ-ны тіркеуге немесе тіркеуден бас тартуға байланысты кедендік операцияларды жүргізу тәртібі тауарлар декларациясын тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
45. Уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 181-бабында белгіленген ДТ тапсыру мерзімдерін тексереді.
Көрсетілген мерзім бұзылған жағдайда ұсынылған жағдайда уәкілетті лауазымды тұлға Әкімшілік кодексте көзделген шараларды қолданады.
46. ТД және осы Ереженің 43-тармағында көзделген құжаттарды беру уәкілетті лауазымды адамның ТД тіркеу журналына оның тегі мен аты-жөнін, қолын және жеке нөмірлі мөр бедерін көрсете отырып, оны беру күні мен уақытын екі данада қою жолымен расталады, ол осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз түрінде жүргізіледі.
47. Уәкілетті лауазымды тұлға тауарларға арналған декларацияларды тіркеген немесе тіркеуден бас тартқаннан кейін TД тіркеу журналына тиісті жазба енгізіледі.
2-параграф. Жазбаша нысанда кедендік декларацияны қолдана отырып, кедендік бақылауды жүргізу және тауарларды шығарумен байланысты уәкілетті лауазымды тұлғаның іс-әрекеті
48. Осы Ереженің 42-тармағында белгіленген жағдайда, ТД тіркелгеннен кейін уәкілетті лауазымды тұлға кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруге, тауарларға кедендік тексеру (қарау), оның ішінде тауарларға кедендік сараптама жүргізуге байланысты кедендік бақылау нысандарын қолдана отырып, кедендік бақылауды жүзеге асырады.
Бұл ретте, уәкілетті лауазымды тұлға көрсетілетін қызметті алушыға қолды қойып, кедендік бақылауды жүргізу нысандары мен шаралары туралы жазбаша хабарламаны кез келген нысанда береді.
49. Кедендік бақылауды уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 180-бабының 7-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар негізінде жүзеге асырады.
Кедендік бақылаудың нәтижелері бойынша уәкілетті лауазымды тұлға тауарларды шығару тәртібіне сәйкес тауарларды шығару, тоқтата тұру, шығарудан бас тарту немесе шығаруды жою туралы шешім қабылдайды.
50. Тауарлардың шығарылуын уәкілетті лауазымды адам көрсетілетін қызметті алушыға ТД-ға 2 және 3 данада бере отырып, ТД-ға, ілеспе құжаттарға тиісті белгілерді қою (қою), сондай-ақ осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ТД тіркеу журналына жазба енгізу арқылы жүзеге асырады.
51. Уәкілетті лауазымды адам интеллектуалдық қызмет көрсетуді жаңартқаннан кейін, ТД-ның электрондық нысаны қызмет берушінің АЖ арқылы жүктеледі.

44. В соответствии с пунктом 9 статьи 182 Кодекса, а также при наступлении случая, установленного пунктом 42 настоящих Правил, порядок совершения таможенных операций, связанных с регистрацией или отказом в регистрации ДТ производится в соответствии с Инструкцией о регистрации или отказа в регистрации декларации на товары.
45. Уполномоченное должностное лицо проверяет сроки подачи ДТ, установленные статьей 181 Кодекса.
В случае подачи ДТ с нарушением сроков, уполномоченное должностное лицо принимает меры, предусмотренные КоАП.
46. Подача ДТ и документов, предусмотренных пунктом 43 настоящих Правил, подтверждается путем проставления уполномоченным должностным лицом на двух экземплярах описи даты и времени ее подачи, с указанием его фамилии и инициалов, подписи и оттиска личной номерной печати в журнале регистрации ДТ, который ведется в бумажном виде по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
47. После регистрации или отказа в регистрации декларации на товары уполномоченным должностным лицом осуществляется соответствующая запись в журнале регистрации ДТ.
Параграф 2. Действия уполномоченного должностного лица, связанные с проведением таможенного контроля и выпуска товаров с применением таможенного декларирования товаров в письменной форме
48. В случае, установленном пунктом 42 настоящих Правил, после регистрации ДТ уполномоченное должностное лицо осуществляет таможенный контроль с применением форм таможенного контроля, связанных с проверкой таможенных, иных документов и (или) сведений, проведением таможенного досмотра (осмотра) товаров, в том числе таможенной экспертизы товаров.
При этом уполномоченное должностное лицо вручает услугополучателю, под подпись, письменное уведомление о формах и мерах по проведению таможенного контроля в произвольной форме.
49. Таможенный контроль осуществляется уполномоченным должностным лицом на основании представленных документов в соответствии с пунктом 7 статьи 180 Кодекса.
По результатам проведения таможенного контроля уполномоченное должностное лицо принимает решение о выпуске, приостановлении выпуска, отказе в выпуске либо аннулировании выпуска товаров в соответствии с Порядком о выпуске товаров.
50. Выпуск товаров производится уполномоченным должностным лицом путем внесения (проставления) соответствующих отметок в (на) ДТ, сопроводительных документах, а также записи в журнале регистрации ДТ согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
51. После возобновления работоспособности ИС уполномоченным должностным лицом осуществляется загрузка электронного вида ДТ посредством ИС услугодателя.

52. АЖ-ның жұмыс қабілеттілігі қалпына келтірілгеннен кейін уәкілетті лауазымды адам электрондық түрде жүктелген дизель отынына арналған тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, кедендік бақылауға байланысты әрекеттерді қайта жүзеге асырылмайды.
3-параграф. Тауарларға арналған декларцияларды бергенге дейін тауарларды шығару немесе оны тіркеуден бас тарту туралы өтінішті тіркеу журналын жүргізу нысаны мен тәртібі
53. Тауарлар декларациясын бергенге дейін немесе оны тіркеуден бас тартқанға дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу "тауарлар декларациясын бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы" ЕЭК Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 171 шешімімен бекітілген тәртіпте Кодекстің 194-бабының 10-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
54. Уәкілетті лауазымды тұлға тауарларға декларацияны бергенге дейін немесе оны тіркеуден бас тартқанға дейін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды шығаруға өтінішті тіркеу журналын (бұдан әрі – Тіркеу журналы) толтырады.
55. Тіркеу журналы қағазда сақталады, нөмірленеді, орналастырылады және қызмет берушінің қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылады және уәкілетті лауазымды адам қол қояды. Тіркеу журналына жазбалар толық, анық, дәл жасалған, түзетулер мен тазартуларға жол берілмейді. Қате жазбалар келісіліп, уәкілетті лауазымды адамның қолымен куәландырылады.
Тіркеу журналындағы сериялық нөмірді нөмірлеу әр күнтізбелік жылдан бастап бірліктен басталады.
4-тарау. Мерзімдік кедендік декларациялау кезінде мәлімделген тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізудің ерекшеліктері
1-параграф. Кедендік декларациялау және тауарларды шығару ерекшеліктері
56. Кодекстің 187-бабында белгіленген шарттардың жиынтығы сақтала отырып, мерзімді кедендік декларация қолданылады.
57. Мерзімді кедендік декларациялау кезінде уәкілетті лауазымды тұлға АЖ арқылы осы тараумен көзделген кедендік операцияларды жасайды, сондай-ақ тауарлардың барлық партиялары жеткізілген бүкіл кезең ішінде нақты есепке алуды және бақылауды жүзеге асырады.
Кодекстің 187-бабының 2-тармағына сәйкес жеткізу мерзімі көрсетілетін қызметті алушы мәлімдеген, күнтізбелік отыз бір күннен аспайтын және жоспарланатын кезең:
1) ЕАЭО кедендік аумағына әкелінетін тауарларды қызмет берушіге ұсынуға;
2) ЕАЭО кедендік аумағынан әкетілетін тауарларды жөнелту (тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушыға немесе ЕАЭО кедендік аумағынан тауарларды әкету мақсатында басқа көлік құралына қайта тиеумен (ауыстырып тиеумен) тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезінде бірінші тасымалдаушыға тауарларды өткізу).

52. После возобновления работоспособности ИС действия, связанные с проведением таможенного контроля с использованием системы управления рисками по ДТ, загруженной в электронном виде, уполномоченным должностным лицом повторно не осуществляются.
Параграф 3. Форма и порядок ведения журнала регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары или отказа в его регистрации
53. Регистрация заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары или отказа в его регистрации осуществляется в соответствии с пунктом 10 статьи 194 Кодекса в порядке, утвержденном Решением Коллегии ЕЭК от 13 декабря 2017 года № 171 "О регистрации или отказа в его регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары".
54. Уполномоченное должностное лицо заполняет журнал регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары или отказа в его регистрации (далее – Журнал регистрации) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
55. Журнал регистрации ведется на бумажном носителе, пронумеровывается, прошнуровывается и заверяется подписью и печатью (при наличии) услугодателя, и подписывается уполномоченным должностным лицом. Записи в Журнал регистрации вносятся полно, четко, аккуратно, исправления и подчистки не допускаются. Ошибочные записи оговариваются и заверяются подписью уполномоченного должностного лица.
Нумерация порядкового номера в Журнале регистрации начинается каждый календарный год с единицы.
Глава 4. Особенности проведения таможенного контроля в отношении товаров, заявленных при периодическом таможенном декларировании
Параграф 1. Особенности таможенного декларирования и выпуска товаров
56. При совокупном соблюдении условий, установленных статьей 187 Кодекса, применяется периодическое таможенное декларирование.
57. При периодическом таможенном декларировании уполномоченное должностное лицо посредством ИС совершает таможенные операции, предусмотренные настоящей главой, а также осуществляет фактический учет и контроль за перемещением каждой поставки партии товаров в течение всего заявленного периода поставки.
В соответствии с пунктом 2 статьи 187 Кодекса под периодом поставки понимается заявляемый услугополучателем период, который не превышает тридцать один календарный день и в течение которого планируется:
1) предъявить услугодателю товары, ввозимые на таможенную территорию ЕАЭС;
2) отгрузить товары, вывозимые с таможенной территории ЕАЭС (сдать товары перевозчику, который будет осуществлять международную перевозку товаров, либо первому перевозчику при осуществлении международной перевозки товаров с перегрузкой (перевалкой) на другое транспортное средство в целях вывоза товаров с таможенной территории ЕАЭС).

58. Уәкілетті лауазымды адам мәлімделген жеткізу мерзімі басталғанға дейін ұсынылған ЭТД-ға кедендік бақылауды тауарлардың барлық партиясын жеткізудің бүкіл мәлімделген кезеңі ішінде қозғалыс кезінде жүзеге асырады.
Бұл ретте Кодекстің 187-бабының 11-тармағына сәйкес ЭД бойынша декларацияланатын тауарларды нақты есепке алу мен бақылауды уәкілетті лауазымды тұлға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АЖ арқылы тауарларға мерзімдік декларацияны пайдалана отырып декларацияланатын тауарларды есепке алудың электрондық журналында жүргізеді.
59. Мәлімделген жеткізу кезеңі басталғанға дейін берілген ЭТД бойынша тауарларды шығаруды уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 187-бабында айқындалған талаптар мен мерзімдерді сақтай отырып, АЖ арқылы жүзеге асырады.
2-параграф. Кедендік бақылау аймағында орналастырылуы (болуы) мүмкін, сондай-ақ тауарларға арналған декларацияны тіркеген қызмет берушіден өзгеше қызмет берушінің қызмет аймағындағы тауарларға арналған декларация бойынша тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды шығаруға және жасауға жататын тауарларды алдын ала декларациялауды қолдана отырып, тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері мен жағдайлары
60. Алдын ала кедендік декларацияның ерекше белгілерін (бұдан әрі - АД) пайдалана отырып, тауарларды кедендік тазартуды уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 185-бабында көзделген талаптар мен шарттарға сәйкес, сондай-ақ осы Қағидалардың 2- параграфтың 4-тарауының көзделген кедендік операцияларды орындаумен АЖ арқылы жүзеге асырады.
61. Кодекстің 185-бабының 5-тармағына сәйкес оларға қатысты АД жүзеге асырылған тауарлар АД кезінде ЭТД-ны тіркеген көрсетілетін қызметті берушіден ерекшеленетін қызмет берушінің қызмет аймағындағы Кедендік бақылау аймағында орналасуы (болуы) мүмкін:
1) Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес келу орындарында тауарларды шығарумен байланысты кедендік операциялардың ерекшеліктерін қолдану;
2) меншік иесінің және (немесе) иелігінде тауарлар осындай оқиға болған кезде болған тұлғаның қасақана іс-әрекеттерінен тудырмайтын көлік құралдарымен болған, сондай-ақ нәтижесінде тауарлар АД кезінде ЭТД-ны тіркеген қызмет берушінің қызмет аймағында орналасқан кедендік бақылау аймағына жеткізілуі мүмкін емес еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан болған, өзінің салдары бойынша зиянды техникалық, технологиялық немесе өзге сипаттағы оқиғаға әкеп соқтыратын авария кезінде көлік құралдары болған.
62. Кодекстің 192-бабының 4-тармағына сәйкес, сондай-ақ осы Қағиданың 61-тармағында көзделген жағдайларда тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері тиісті кіші жүйелерді пайдалануға енгізу сәтінен бастап АД кезінде ЭТД тіркеген қызмет берушіден өзгеше қызмет берушінің қызмет аймағында жүзеге асырылады.

58. Таможенный контроль по ЭДТ, подаваемой до начала заявляемого периода поставки осуществляется уполномоченным должностным лицом при перемещении каждой поставки партии товаров, в течение всего заявленного периода поставки.
При этом в соответствии с пунктом 11 статьи 187 Кодекса, фактический учет и контроль товаров, декларируемых по ЭДТ, ведется уполномоченным должностным лицом в электронном журнале учета товаров, декларируемых с использованием периодической декларации на товары посредством ИС по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
59. Выпуск товаров по ЭДТ, поданной до начала заявляемого периода поставки, осуществляется уполномоченным должностным лицом посредством ИС с соблюдением требований и сроков, определенных статьей 187 Кодекса.
Параграф 2. Особенности и случаи совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров с применением предварительного декларирования товаров, которые могут размещаться (находиться) в зоне таможенного контроля, а также подлежать выпуску и совершению таможенных операций, связанных с выпуском товаров по декларации на товары в зоне деятельности услугодателя, отличного от услугодателя зарегистрировавшего декларацию на товары
60. Таможенная очистка товаров с применением особенности предварительного таможенного декларирования (далее – ПД), осуществляется уполномоченным должностным лицом посредством ИС с соблюдением требований и условий, предусмотренных статьей 185 Кодекса, а также с совершением таможенных операций, предусмотренных параграфом 2 главы 4 настоящих Правил.
61. В соответствии с пунктом 5 статьи 185 Кодекса товары, в отношении которых осуществлено ПД, могут размещаться (находиться) в зоне таможенного контроля, находящейся в регионе деятельности услугодателя отличного от услугодателя, зарегистрировавшего ЭДТ при ПД, в случаях:
1) применения особенностей совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров в местах прибытия в соответствии с пунктом 4 статьи 192 Кодекса;
2) при аварии, которая влечет за собой вредное по своим последствиям происшествие технического, технологического или иного характера, произошедшее с транспортными средствами, которые не вызваны преднамеренными действиями собственника и (или) лица, во владении которого товары находились на момент такого происшествия, а также вследствие действия непреодолимой силы, в результате которых товары не могут быть доставлены в зону таможенного контроля, расположенную в зоне деятельности услугодателя, зарегистрировавшего ЭДТ при ПД.
62. Особенности совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 192 Кодекса, а также в случаях, предусмотренных пунктом 61 настоящих Правил осуществляются в зоне деятельности услугодателя, отличного от услугодателя, зарегистрировавшего ЭДТ при ПД, с момента внедрения в эксплуатацию соответствующих подсистем.

63. Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген әрекеттерді жасамас бұрын тауарларды кедендік бақылау аймағында орналастыру және тауардың келген жерінде орналасқандығы туралы АД кезінде ЭТД тіркеген қызмет берушіге хабарлайды.
Көрсетілетін қызметті алушы АД кезінде ЭТД тіркеген және тауарларды шығаруды жүзеге асыру жоспарланып отырған көрсетілетін қызметті берушіге ПД кезінде ТЭД-ға мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) жолымен мәлімделмеген не нақтыланған мәліметтерді ұсынады не осындай өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажеттілігінің жоқтығы туралы хабардар етеді).
64. Басқа мемлекеттік кірістер органының қызмет аймағында орналасқан тауарларға қатысты ЭТД ұсынылған қызмет берушінің уәкілетті лауазымды адамы оны тіркеу үшін ЭТД-да мәліметтерді АД-мен салыстырады.
65. АД кезінде ЭТД тіркеуді немесе тіркеуден бас тартуды осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес ЭТД кезінде берілетін қызмет берушінің уәкілетті лауазымды адамы жүзеге асырады.
66. Кедендік бақылау жүргізу мақсатында, кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды тәуекелдерді басқару жүйесін айқындау кезінде АД кезінде ЭТД берілген көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымды адамы қызмет аймағында тауарлар бар мемлекеттік кірістер органына тәуекелдерді азайту жөніндегі шараларды қабылдау туралы хабарлама жібереді.
67. Кедендік бақылау жүргізу аяқталғаннан кейін қызмет аймағында тауар бар қызмет берушінің уәкілетті лауазымды адамы АЖ арқылы кедендік бақылау жүргізу туралы куәландыратын құжаттарды (кедендік тексеріп қарау (қарау) қоса бере отырып, фото – бейнематериалдар қосымшаларымен, сондай-ақ тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу актісі және басқа да құжаттар қоса бере отырып), есепті жіберу жолымен АД кезінде ЭТД берілген қызмет берушінің кедендік бақылау нысандарын жүргізу нәтижелері туралы хабардар етеді.
68. Егер кедендік бақылау нәтижесінде құқық бұзушылықтың қандай да бір белгілері анықталса, тауарлар орналасқан аумақтағы қызмет беруші бұл туралы АД-ға ЭТД берілген мемлекеттік кірістер органына дереу хабарлайды.
Өтінішті алғаннан кейін ЭТД ұсынылған қызмет беруші хабарламаны алғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қолданады.
69. АД кезінде ЭТД-ға қатысты, ЭДТ-ны АД-да тіркеген қызмет беруші (тауарлардың шығарылуын жүзеге асыратын) осы Қағидалардың 2-параграфтың 4-тарауының көзделген іс-қимылдар жасалады.
70. АД кезінде ЭТД тіркеген мемлекеттік кіріс органынан ерекшеленетін қызмет берушінің қызмет аймағындағы ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру сәтінен бастап мұндай тауарлар шығарылған болып есептеледі және АД кезінде осы ЭТД қатысты кедендік бақылау аяқталады.

63. Услугополучатель уведомляет услугодателя, зарегистрировавший ЭДТ при ПД, о размещении товаров в зоне таможенного контроля и нахождении товаров в месте прибытия до совершения действий, определенных частью второй настоящего пункта.
Услугополучатель представляет услугодателю, зарегистрировавшему ЭДТ при ПД и в котором планируется осуществление выпуска товаров незаявленные либо уточненные сведения путем изменения (дополнения) сведений, заявленных в ЭДТ при ПД, либо уведомляет об отсутствии необходимости внесения таких изменений (дополнений).
64. Уполномоченным должностным лицом услугодателя, которому подается ЭДТ при ПД в отношении товаров, находящихся в зоне деятельности иного органа государственных доходов, осуществляется проверка заявленных в ЭДТ при ПД сведений в целях ее регистрации.
65. Регистрация или отказ в регистрации ЭДТ при ПД осуществляется уполномоченным должностным лицом услугодателя, которому подается ЭДТ при ПД в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
66. С целью проведения таможенного контроля, при определении системой управления рисками форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, уполномоченное должностное лицо услугодателя, которому подана ЭДТ при ПД, направляет в орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся товары, уведомление о принятии мер по минимизации риска.
67. По окончании проведения таможенного контроля, уполномоченное должностное лицо услугодателя, в зоне деятельности которого находится товар, посредством ИС информирует о результатах проведения форм таможенного контроля услугодателя, которому подана ЭДТ при ПД, путем направления отчета, с приложением документов, свидетельствующих о проведении таможенного контроля (акт таможенного досмотра (осмотра), с приложениями фото – видеоматериалов, а также акта отбора проб и образцов товаров и других документов).
68. В случае выявления в результате таможенного контроля признаков правонарушения, орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находится товар, незамедлительно уведомляет об этом услугодателя, которому подана ЭДТ при ПД.
Услугодатель, которому подана ЭДТ при ПД, после получения уведомления принимает меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
69. В отношении ЭДТ при ПД услугодателем, зарегистрировавшим ЭДТ при ПД (осуществляющим выпуск товаров), совершаются действия, предусмотренные параграфом 2 главы 4 настоящих Правил.
70. С момента помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, находящихся в регионе деятельности услугодателя, отличного от органа государственных доходов, зарегистрировавшего ЭДТ при ПД, такие товары считаются выпущенными, и в отношении данной ЭДТ при ПД завершается таможенный контроль.

3-параграф. Тауарларға уақытша арналған декларацияны пайдалана отырып декларацияланатын тауарларды кедендік тазарту кезінде уәкілетті лауазымды тұлғаның іс-әрекеті
71. Тауарларға уақытша арналған декларацияны (бұдан әрі – ТУД) пайдалана отырып декларацияланатын тауарларды кедендік тазарту кезінде уәкілетті лауазымды тұлға мынадай іс-әрекеттерді орындайды:
1) осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген кедендік операцияларды жасайды, сондай-ақ Кодекстің 189-бабында көзделген тауарларды уақытша кедендік декларациялаудың талаптары мен шарттарының сақталуын тексереді;
2) ТУД бойынша тауарларды жеткізуді жүзеге асырудың барлық кезеңі ішінде тауарлардың іс жүзінде өткізілуіне бақылауды жүзеге асырады.
Уәкілетті лауазымды тұлға ТУД-ны пайдалана отырып декларацияланатын тауарларды есепке алуды осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АЖ арқылы ТУД-ны пайдалана отырып декларацияланатын тауарларды есепке алу журналында жүргізеді.
72. Уәкілетті лауазымды тұлға тауарларды жеткізудің бүкіл кезеңі ішінде тауарлардың нақты қозғалысына кедендік бақылау жүргізу кезінде тауарлардың әрбір жөнелтілуіне (жеткізілуіне) коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарының болуын тексереді.
73. Уәкілетті лауазымды тұлға коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттарда және ТУД-да көрсетілген мәліметтердің кедендік тексеру (тексеру) актісінде көрсетілген тауарларды кедендік тексеру (қарау) нәтижелерімен сәйкестігін тексереді.
Құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкес кедендік тексерудің (тексерудің) нәтижелері бойынша уәкілетті лауазымды тұлға АЖ арқылы тауарларды шығару күнімен, уәкілетті лауазымды адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған ТУД нөмірімен тауарларды шығарған күнімен "Уақытша декларация", "Шығаруға рұқсат етіледі" ЭТД-ға ақпарат енгізеді.
74. Кедендік тазартылуы бір көрсетілетін қызметті берушіде жүргізілетін, ал есептеу аспаптары басқа көрсетілетін қызметті берушінің қызмет аймағында болатын құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу кезінде:
ТУД бойынша тауарларды шығарған көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымды адамы осындай тауарлар шығарылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде қызмет аймағында есептеу құралдарын орнату орындары бар көрсетілетін қызметті берушіге ТУД көшірмесін жолдайды;
қызмет аймағында есептеу құралдарын орнату орындары бар қызмет беруші құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлардың нақты санын бақылауды, сондай-ақ есептеу аспаптарынан көрсеткіштерді ай сайын алуды қамтамасыз етеді, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептеу аспаптарынан көрсеткіштерді алу туралы актілер жасайды және есепті айдан кейінгі айдың бесінші күніне дейін ТУД шығаруды жүргізген қызмет берушіге мұндай тауарлардың нақты өткізілген көлемі туралы растаманы жібереді;

Параграф 3. Действия уполномоченного должностного лица при таможенной очистке товаров, декларируемых с использованием временной декларации на товары
71. При таможенной очистке товаров, декларируемых с использованием временной декларации на товары (далее – ВДТ), уполномоченное должностное лицо выполняет следующие действия:
1) совершает таможенные операции, предусмотренные главой 4 настоящих Правил, а также проверяет соблюдение требований и условий применения временного таможенного декларирования товаров, предусмотренных статьей 189 Кодекса;
2) осуществляет контроль за фактическим перемещением товаров в течение всего периода осуществления поставки товаров по ВДТ.
Учет товаров, декларируемых с использованием ВДТ, ведется уполномоченным должностным лицом в журнале учета товаров, декларируемых с использованием ВДТ посредством ИС по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
72. При осуществлении таможенного контроля за фактическим перемещением товаров в течение всего периода осуществления поставки товаров, уполномоченное должностное лицо проверяет наличие коммерческих, транспортных (перевозочных) документов на каждую отправляемую партию (поставку) товара.
73. Уполномоченное должностное лицо проверяет соответствие сведений, указанных в коммерческих, транспортных (перевозочных) документах и ВДТ результатам проведенного таможенного досмотра (осмотра) товаров, указанным в акте таможенного досмотра (осмотра).
При соответствии сведений, указанных в документах, результатам проведенного таможенного досмотра (осмотра) уполномоченное должностное лицо посредством ИС вносит сведения в ЭДТ "Временное декларирование", "Выпуск разрешен" с указанием даты выпуска товаров, номера ВДТ, которые заверяются ЭЦП уполномоченного должностного лица.
74. При проведении таможенного контроля в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, таможенная очистка которых производится у одного услугодателя, а приборы учета находятся в зоне деятельности другого услугодателя:
уполномоченное должностное лицо услугодателя, выпустившего товары по ВДТ, в течение одного рабочего дня со дня выпуска таких товаров, направляет копию ВДТ органу государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся места установки приборов учета;
орган государственных доходов , в зоне деятельности которого находятся места установки приборов учета, обеспечивает контроль за фактическим количеством товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, а также ежемесячное снятие показаний с приборов учета, составляет акты о снятии показаний с приборов учета по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и направляет до пятого числа месяца, следующего за отчетным, услугодателю, производившему выпуск ВДТ, подтверждение о фактически перемещенном объеме таких товаров;

тауарлардың іс жүзінде өткізілген көлемін растау есептеу аспаптарынан көрсеткіштерді алу туралы актілер, сыртқы сауда шарты бойынша тауарларды іс жүзінде жеткізу туралы актілер, тапсыру-қабылдау актілері, тауарлардың сапа сертификаттары, Электр беру желілері бойынша және құбыржол көлігімен өткізілетін тауарлар туралы ақпарат алмасу технологиясы шеңберінде алынатын ақпарат негізінде, оның ішінде құбыржол көлігін пайдалана отырып аралас тасымалдарды жүзеге асыру кезінде жазбаша түрде жүзеге асырылады, Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден қызметтері біріккен алқасының 2015 жылғы 4 маусымдағы № 15/6 шешімімен бекітілген Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді және жеткізудің бір күнтізбелік айы ішінде құбыржол көлігімен өткізілетін өндірілген, жеткізілген және тұтынылған тауарлар көлемінің атаулы бөлінуін растайтын басқа да ұқсас құжаттардың негізінде жүзеге асырылады.
75. Кодекстің 189-бабына сәйкес егер тауарлар ЕАЭО кедендік аумағынан мерзім ішінде әкетілмесе, ТУД Кодекстің 184-бабында көрсетілген тәртіппен кері қайтарылуға жатады.
4-параграф. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларға кедендік тазартуды жүргізу тәртібі және кедендік бақылауды жүргізу ерекшеліктері
76. Осы ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларға кедендік бақылауды жүргізу ерекшеліктері және кедендік тазартуды жасау тәртібі – тауарды жинақталмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі кедендік декларациялау) кодекстің 190-бабының 4 және 9-тармақтарына сәйкес әзірленді, сондай-ақ көрсетілген баптың ережелері сақтала отырып жүргізіледі және уәкілетті лауазымды тұлғаның іс-қимылдарының дәйектілігін және тауардың құрамдас бөліктерін жоспарланған жеткізу туралы хабарламаның нысанын айқындайды.
ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы өткізілетін жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе аяқталмаған түрдегі тауар деп осы Кодекстің 41 – бабының 3-тармағына сәйкес ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) бойынша 84, 85 немесе 90 тауар топтарында жіктелетін тауарлар (тауарлар комбинациясын қоса алғанда), жабдықтар, тетіктер, қондырғылар, аппараттар немесе өзге де құрылғылар түсініледі.
Тауардың құрамдас бөлігі деп Кодекстің 41 – бабының 3-тармағына сәйкес қабылданатын жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды сыныптау туралы шешімде (бұдан әрі-Тауарларды сыныптау туралы шешім) осындай бөлік ретінде көрсетілген жиынтық немесе аяқталған түрдегі тауардың құрамдас бөлігі түсініледі.
Тауардың бірінші құрауышына қатысты тауарларға арналған декларация берілгенге дейін Тауарларды сыныптау туралы шешім алынғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауардың құрауыштарын жоспарлы жеткізу туралы хабарлама береді.
Тауар құрауыштарының жоспарланған жеткізілімдері туралы хабарламаны тіркеу осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес уәкілетті лауазымды тұлға АЖ арқылы жоспарланған тауар құрауыштарын жеткізу туралы хабарламаларды тіркеу журналында жүзеге асырады.

подтверждение фактически перемещенного объема товаров осуществляется в письменном виде, в разрезе ВДТ, на основании актов о снятии показаний с приборов учета, актов о фактических поставках товаров по внешнеторговому договору, актов сдачи-приемки, сертификатов качества товаров, информации, получаемой в рамках Технологии обмена информацией о товарах, перемещаемых по линиям электропередачи и трубопроводным транспортом, в том числе при осуществлении смешанных перевозок с использованием трубопроводного транспорта, утвержденной решением Объединенной коллегии таможенных служб государств-членов Таможенного союза от 4 июня 2015 года № 15/6, и других аналогичных документов, подтверждающих адресное распределение объемов произведенных, поставленных и потребленных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом за один календарный месяц поставки.
75. В соответствии со статьей 189 Кодекса в случае не вывоза товаров с таможенной территории ЕАЭС в течение срока, ВДТ подлежит отзыву в порядке, определенном статьей 184 Кодекса.
Параграф 4. Порядок совершения таможенной очистки и особенности проведения таможенного контроля товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
76. Настоящий порядок совершения таможенной очистки и особенности проведения таможенного контроля товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемых через таможенную границу ЕАЭС (далее – таможенное декларирование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде) разработан в соответствии с пунктами 4 и 9 статьи 190 Кодекса, а также производится с соблюдением положений указанной статьи и определяет последовательность действий уполномоченного должностного лица и форму уведомления о планируемых поставках компонентов товара.
Под товаром в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, перемещаемого через таможенную границу ЕАЭС понимаются товары (включая комбинации товаров), оборудование, механизмы, установки, аппараты или иные устройства, классифицируемые в товарных группах 84, 85 или 90 по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности ЕАЭС (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) в соответствии с пунктом 3 статьи 41 Кодекса.
Под компонентом товара понимается составная часть товара в комплектном или завершенном виде, которая указана в качестве такой части в решении о классификации товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, принимаемом в соответствии с пунктом 3 статьи 41 Кодекса (далее – решение о классификации товаров).
После получения решения о классификации товаров до подачи декларации на товары, в отношении первого компонента товара, услугополучателем подается услугодателю уведомление о планируемых поставках компонентов товара по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Регистрация уведомления о планируемых поставках компонентов товара осуществляется уполномоченным должностным лицом посредством ИС в журнале регистрации уведомлений о планируемых поставках компонентов товара согласно приложению 11 к настоящим Правилам.

77. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарды кедендік декларациялау кезінде уәкілетті лауазымды тұлға АЖ арқылы осы Қағидалардың 4-параграфында көзделген кедендік операцияларды жасайды.
78. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарларды кедендік декларациялау кезінде уәкілетті лауазымды адам тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес кедендік бақылауды, сондай-ақ осы Қағидалардың 4-параграфтың 4-тарауының сәйкес тауар құрамдастарын шығаруды жүргізеді.
79. Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрауыштарын кедендік декларациялау кезінде кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін жиынтықталған немесе аяқталған тауарға қатысты белгіленген және жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрауыштарына кедендік декларацияны көрсетілетін қызметті беруші тіркеген күні қолданыста болған ставкалар қолданылады.
Кедендік декларациялау үшін алым жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың әрбір компонентіне тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін немесе бір мезгілде, сондай-ақ жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарға соңғы декларацияны берген кезде төленеді.
80. Уәкілетті лауазымды тұлға АЖ арқылы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрауыштарын есепке алу журналында жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрауыштарын жеткізудің барлық мәлімделген кезеңі ішінде тауардың әрбір құрауыштарының өткізілуін нақты есепке алуды және бақылауды жүзеге асырады.
ЕАЭО кедендік аумағына әкелінген құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың соңғы құрауышына қатысты тауарларға арналған декларация бойынша тауар шығарылғанға дейін жинақталмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауар құрамдастарын монтаждауға (құрастыруға) жол беріледі.
81. Кодекстің 190-бабының 7-тармағына сәйкес жиынтық немесе аяқталған түрдегі тауардың соңғы құрауышына қатысты ЭТД көрсетілген мерзімді ұзарту жағдайларын қоспағанда, осындай тауардың бірінші құрауышына қатысты ЭТД тіркелген күннен бастап екі жылдан аспайтын мерзімде беріледі.

77. При таможенном декларировании товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде уполномоченное должностное лицо посредством ИС совершает таможенные операции, предусмотренные параграфом 4 настоящих Правил.
78. При таможенном декларировании товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде уполномоченное должностное лицо проводит таможенный контроль в соответствии с системой управления рисками, а также выпуск компонентов товара в соответствии с параграфом 4 главы 4 настоящих Правил.
79. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов при таможенном декларировании компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде применяются ставки, установленные в отношении комплектного или завершенного товара и действующие на день регистрации услугодателем таможенной декларации на компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
Сбор за таможенное декларирование уплачивается до или одновременно с подачей декларации на товары на каждый компонент товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, а также при подаче последней декларации на товар в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
80. Уполномоченное должностное лицо посредством ИС осуществляет фактический учет и контроль за перемещением каждого компонента товара в течение всего заявленного периода поставки компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде в журнале учета компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Допускается монтаж (сборка) ввезенных на таможенную территорию ЕАЭС компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, до выпуска товара по декларации на товары в отношении последнего компонента товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде.
81. В соответствии с пунктом 7 статьи 190 Кодекса в отношении последнего компонента товара в комплектном или завершенном виде ЭДТ подается в срок, не превышающий два года со дня регистрации ЭДТ, в отношении первого компонента такого товара, за исключением случаев продления указанного срока.

5-параграф. Қызмет аймағында тауарлар бар мемлекеттік кірістер органынан ерекшеленетін қызмет берушіде тауарларды кедендік декларациялауға және шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі
82. Уәкілетті экономикалық операторлардың өзге мемлекеттік кірістер органының қызмет аймағындағы тауарларды кедендік декларациялауды жүзеге асыруы (бұдан әрі – қашықтан шығару) тиісті кіші жүйелерді пайдалануға енгізген сәттен бастап көрсетілетін қызметті берушінің АЖ арқылы жүргізіледі.
83. Қашықтан шығару осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Кодекстің 190 және 194-баптарына сәйкес декларацияланған тауарларға қатысты қолданылмайды.
84. Мемлекеттік кірістер органының басқа мемлекеттік кірістер органының қызметі аумағында орналасқан тауарларға қатысты ЭТД ұсынылған қызмет берушінің уәкілетті лауазымды тұлғасы ЭТД-да мәлімделген мәліметтерді оны тіркеу мақсатында тексереді.
85. ЭТД-ны тіркеуді немесе тіркеуден бас тартуды осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес ЭТД-ға берілген қызмет берушінің уәкілетті лауазымды тұлғасы жүзеге асырады.
86. Кедендік бақылау жүргізу мақсатында, кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылауды жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды тәуекелдерді басқару жүйесін айқындау кезінде ЭТД берілген көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымды тұлғасы қызмет аймағында тауарлар бар мемлекеттік кірістер органына тәуекелдерді басқару жүйесімен айқындалған тәуекелді барынша азайту жөніндегі шараларды қабылдау туралы хабарлама жібереді.
87. Кедендік бақылау жүргізу аяқталғаннан кейін қызмет аймағында тауар бар көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымды адамы АЖ арқылы ЭТД берілген көрсетілетін қызметті берушінің кедендік бақылау нысандарын жүргізу нәтижелері туралы кедендік бақылау жүргізу туралы куәландыратын тиісті түрде ресімделген құжаттарды (кедендік тексеру (қарау) актісін, фото – бейнематериалдардың қосымшаларымен, сондай-ақ тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу актісін және басқа да құжаттарды қоса бере отырып) есепті жіберу жолымен хабардар етеді.
88. Егер кедендік бақылау нәтижесінде құқық бұзушылықтың қандай да бір белгілері анықталған болса, онда тауарлар орналасқан қызмет беруші бұл туралы ЭТД ұсынылған мемлекеттік кірістер органына дереу хабарлайды.
Хабарлама алғаннан кейін ЭТД табыс етілетін қызмет беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қолданады.
89. Қашықтан шығаруды қолдана отырып тауарларды шығару мерзімі Кодекстің 193-бабында белгіленген шекті мерзімнен аспауы тиіс.

Параграф 5. Порядок совершения таможенных операций, связанных с таможенным декларированием и выпуском товаров у услугодателя, отличном от органа государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся товары
82. Осуществление уполномоченными экономическими операторами таможенного декларирования товаров, находящихся в зоне деятельности иного органа государственных доходов (далее – удаленный выпуск), производится посредством ИС услугодателя с момента внедрения в эксплуатацию соответствующих подсистем.
83. Удаленный выпуск не применяется в отношении товаров, декларируемых в соответствии со статьями 190 и 194 Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 9 настоящих Правил.
84. Уполномоченным должностным лицом услугодателя, которому подается ЭДТ в отношении товаров, находящихся в зоне деятельности иного органа государственных доходов, осуществляется проверка заявленных в ЭДТ сведений в целях ее регистрации.
85. Регистрация или отказ в регистрации ЭДТ осуществляется уполномоченным должностным лицом услугодателя, которому подается ЭДТ в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
86. С целью проведения таможенного контроля, при определении системой управления рисками форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля, уполномоченное должностное лицо услугодателя, которому подана ЭДТ, направляет в орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся товары, уведомление о принятии мер по минимизации риска, определенных системой управления рисками.
87. По окончании проведения таможенного контроля, уполномоченное должностное лицо органа государственных доходов, в зоне деятельности которого находится товар, посредством ИС информирует о результатах проведения форм таможенного контроля услугодателя, которому подана ЭДТ, путем направления отчета, с приложением надлежащим образом оформленных документов, свидетельствующих о проведении таможенного контроля (акт таможенного досмотра (осмотра), с приложениями фото – видеоматериалов, а также акта отбора проб и образцов товаров и других документов).
88. В случае выявления в результате таможенного контроля признаков правонарушения, орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находится товар, незамедлительно уведомляет об этом услугодателя, которому подана ЭДТ.
Услугодатель, которому подана ЭДТ после получения уведомления, принимает меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
89. Сроки выпуска товаров при использовании удаленного выпуска не должны превышать предельные сроки, установленные статьей 193 Кодекса.

5-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
90. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Заңға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым:
қызмет берушінің басшысының атына;
бюджетке салықтар мен тлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласына басшылықты жүзеге асырытаны уәкілетті орган басшысының атына;
мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган басшысының атына беріледі.
91. Мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Заңның 25-бабының 2) тармақшасына сәйкес қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
92. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Заңға сәйкес сотқа жүгінуге құқығы бар.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тауарларды шығарудан бас тарту туралы электрондық құжат
р/с №
Кедендік құжаттың тіркеу нөмірі
Шешімдер жіктеуішіне сәйкес мемлекеттік кірістер органы қабылдаған шешім коды*
Тауарларды шығарудан бас тарту кк.аа.жж. форматындағы күні (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы екі цифры) және уақыты
Тауарларды шығарудан бас тарту үшін негіз болған себептер және оларды жою жөніндегі ұсынымдар
Тауарларды шығарудан бас тартуды жүзеге асырған лауазымды тұлға туралы мәлімет, жеке нөмірлік мөрі, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
Шешімдер жіктеуіші – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген кеден органы қабылдайтын шешімдер жіктеуіші.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Лауазымды тұлғалардың қатысуынсыз тауарларды шығару туралы электрондық құжат
р/с №
Кедендік құжаттың тіркеу нөмірі
Шешімдер жіктеуішіне сәйкес мемлекеттік кірістер органы қабылдаған шешім коды *
Тауарларды шығарудың кк.аа.жж. форматындағы күні (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы екі цифры) және уақыты
Сәйкестендіру құралдары қолданылған кедендік транзит мерзімі (ол болған кезде) және, кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды жеткізу орны (транзиттік декларация үшін)
1
2
3
4
5
Ескертпе:
Шешімдер жіктеуіші – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген кеден органы қабылдайтын шешімдер жіктеуіші.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тауарларды шығаруды жою туралы электрондық құжат
р/с №
Кедендік құжаттың тіркеу нөмірі
Шешімдер жіктеуішіне сәйкес мемлекеттік кірістер органы қабылдаған шешім коды *
Тауарларды шығарудан бас тарту форматындағы күні (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы екі цифры) және уақыты
Тауарларды шығаруды жоюды жүзеге асырған лауазымды тұлға туралы мәлімет, жеке нөмірлік мөрі, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
Ескертпе:
Шешімдер жіктеуіші – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген кеден органы қабылдайтын шешімдер жіктеуіші.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
4-қосымша
"Тауарларды кедендік тазарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті Министрліктің Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалалары бойынша аумақтық органдары
2
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну жолдары

Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
90. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучателем подается жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг в соответствии с Законом:
на имя руководителя услугодателя;
на имя руководителя уполномоченного органа осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
91. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, непосредственно оказывающего государственную услугу, подлежит рассмотрению в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
92. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в соответствии с Законом.
Приложение 1
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Электронный документ об отказе в выпуске товаров
№ по порядку
Регистрационный номер таможенного документа
Код решения, принятого органом государственных доходов, в соответствии с Классификатором решений
Дата в формате (день, месяц, две последние цифры календарного года) и время отказа в выпуске товаров
Причины, послужившие основанием для отказа в выпуске товаров, и рекомендации по их устранению
Сведения о должностном лице, осуществивший отказ в выпуске товаров, личная номерная печать, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
1
2
3
4
5
6
Примечание:
Классификатор решений – классификатор решений, применяемый таможенными органами, утвержденный решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций"
Приложение 2
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Электронный документ о выпуске товаров без участия должностного лица
№ по порядку
Регистрационный номер таможенного документа
Код решения, принятого органом государственных доходов, в соответствии с Классификатором решений
Дата в формате (день, месяц, две последние цифры календарного года) и время выпуска
Срок таможенного транзита, примененные средства идентификации (в случае, если такие средства применены) и место доставки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (для транзитной декларации)
1
2
3
4
5
Примечание:
Классификатор решений – классификатор решений, применяемый таможенными органами, утвержденный решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций"
Приложение 3
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Электронный документ об аннулировании выпуска товаров
№ по порядку
Регистрационный номер таможенного документа
Код решения, принятого органом государственных доходов, в соответствии с Классификатором решений
Дата в формате (день, месяц, две последние цифры календарного года) и время отказа в выпуске товаров
Сведения о должностном лице, осуществивший аннулирование выпуска товаров, личная номерная печать, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
1
2
3
4
5
Примечание:
Классификатор решений – классификатор решений, применяемый таможенными органами, утвержденный решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций"
Приложение 4
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Стандарт государственной услуги "Таможенная очистка товаров"
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по областям, городам Астане, Алматы и Шымкент
2
Способы предоставления государственной услуги

1) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы;
2) қызмет алушының.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері
Тауарларды шығару мерзімдері Кодекстің 193-бабының нормаларымен белгіленген
1. Тауарларды шығаруды көрсетілетін қызметті беруші – кедендік декларация тіркелген кезден бастап не осы баптың 2)-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталған кезден бастап 4 (төрт) сағаттың ішінде, ал, егер кедендік декларация көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақыты аяқталғанға дейін төрт сағаттан аз уақыт қалғанда тіркелген не осы баптың 2)-тармағында көрсетілген мән-жайлардың біреуі көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақыты аяқталғанға дейін 4 (төрт) сағаттан аз уақыт қалғанда басталған жағдайларда, осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, осы көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақыты басталған кезден бастап 4 (төрт) сағаттың ішінде аяқтауға тиіс, Кодекстің 193 – бабына сәйкес.
2. Тауарларды алдын ала кедендік декларациялау кезінде осы бапта көзделген тауарларды шығару мерзімдері мынадай мән-жайлардың бірі:
1) кедендік декларацияны тіркеген көрсетілетін қызметті беруші тауарларды кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағында орналастыру туралы хабарламаны алған кезде, ал су кемелері тасымалдайтын тауарларға қатысты, – кеден органы осы Кодекстің 185-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында оларды түсіруге рұқсат берген болса, – кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру);
2) кедендік декларацияны тіркеген кеден органының тауарларды кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағында орналастыру туралы хабарламаны алуы, ал су кемелерімен тасымалданатын тауарларға қатысты – көрсетілетін қызметті беруші берілген кедендік декларацияға өзгерістерді (толықтыруларды) енгізу қажеттігінің жоқ екендігі туралы хабардар етілген не өзгерістер (толықтырулар) кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге көрсетілетін қызметті беруші тауарларды кедендік декларацияда көрсетілген кедендік бақылау аймағына орналастыру туралы хабарламаны алғанға немесе осы Кодекстің 185-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында түсіруге рұқсатты алғанға дейін енгізілген жағдайда осы Кодекстің 185-бабының 4-тармағына сәйкес оларды кедендік декларацияда көрсетілген келу орнында түсіруге арналған рұқсатты көрсетілетін қызметті берушінің беруі басталған кезден бастап есептеледі.
3. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген уақыттың ішінде мынадай мән-жайлардың бірі:

1) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz;
2) услугодателя.
3
Срок оказания государственной услуги
Сроки выпуска товаров установлены нормами статьи 193 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс).
1. Выпуск товаров должен быть завершен в течение 4 (четырех) часов с момента регистрации декларации на товары в виде электронного документа (далее – Декларация) либо с момента наступления одного из обстоятельств, указанных в подпункте 2) статьи 193 Кодекса, а в случаях, если таможенная декларация зарегистрирована менее чем за 4 (четыре) часа до окончания времени работы услугодателя либо одно из обстоятельств, указанных в подпункте 2) пункта 2 статьи 193 Кодекса, наступило менее чем за 4 (четыре) часа до окончания времени работы услугодателя – в течение 4 (четырех) часов с момента начала времени работы этого услугодателя, за исключением случаев, предусмотренных статьей 193 Кодекса.
2. При предварительном таможенном декларировании товаров сроки выпуска товаров, предусмотренные статьей 193 Кодекса, исчисляются с момента наступления одного из следующих обстоятельств:
1) изменение (дополнение) сведений, заявленных в таможенной декларации, – при условии, что услугополучателем, зарегистрировавшим таможенную декларацию, получено уведомление о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, а в отношении товаров, перевозимых водными судами, – услугодателем выдано разрешение на их выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 4 статьи 185 Кодекса;
2) получение услугодателем, зарегистрировавшим таможенную декларацию, уведомления о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, а в отношении товаров, перевозимых водными судами, – выдача услугодателем разрешения на их выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 4 статьи 185 Кодекса, – при условии, что услугодатель уведомлен об отсутствии необходимости внесения изменений (дополнений) в поданную таможенную декларацию либо изменения (дополнения) внесены в сведения, заявленные в таможенной декларации до получения услугодателем уведомления о размещении товаров в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, или получения разрешения на выгрузку в месте прибытия, указанном в таможенной декларации в соответствии с пунктом 4 статьи 185 Кодекса в отношении товаров, перевозимых водными судами.
3. Выпуск товаров должен быть завершен не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 статьи 193 Кодекса, если в течение времени, указанного в пункте 1 статьи 193 Кодекса, наступило одно из следующих обстоятельств:

1) қызмет беруші осы Кодекстің 410-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарға сұрау салуы және (немесе) кедендік бақылауды өзге нысандарда жүргізу туралы не кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдану туралы шешім қабылдауы;
2) көрсетілетін қызметті алушының кеден органына осы Кодекстің 183-бабының 1-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы уәжді өтінішпен қызмет берушіге жүгінуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының қызметті берушінің осы Кодекстің 183-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талабын орындамауы басталса, тауарларды шығару кедендік декларация тіркелген күннен не осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей аяқталуға тиіс.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген тауарларды шығару мерзімі:
1) осы Кодексте көзделген кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдана отырып, кедендік бақылауды жүргізу немесе басталған кедендік бақылауды аяқтау;
2) көрсетілетін қызметті берушінің осы Кодекстің 183-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талабын орындау;
3) осы Кодекстің 195 және 196-баптарына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну үшін қажет уақытқа ұзартылуы мүмкін.
5. Тауарларды шығару мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының, ол уәкілеттік берген кеден органы басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын адамдардың рұқсатымен ұзартылады.
6. Тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде тауарларды шығаруды кеден органы, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кедендік декларация тіркелген күннен не 193-баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталған күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей қызмет беруші аяқтауға тиіс.
Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде тауарларды шығаруды көрсетілетін қызметті беруші транзиттік декларация тіркелген күннен не осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлардың бірі басталған күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей аяқтауға тиіс.
7. Егер кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзімде аяқтау мүмкін болмаған және осы Кодекстің 195-бабына сәйкес тауарларды шығаруды осы Кодекстің 195-бабының 5-тармағында көзделген жағдайда жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, тауарларды шығару мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының, ол уәкілеттік берген көрсетілетін қызметті беруші басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын адамдардың рұқсатымен осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзім өткен күннен кейінгі күннен бастап осындай тексеруді жүргізу мерзіміне ұзартылады.

1) услугодатель в соответствии с пунктами 1 и 4 статьи 410 Кодекса запрошены документы, подтверждающие сведения, заявленные в таможенной декларации, и (или) принято решение о проведении таможенного контроля в иных формах либо о применении мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;
2) услугополучатель обратился к услугодателю с мотивированным обращением об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 1 статьи 183 Кодекса;
3) услугополучателем не выполнено требование услугодателя об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 2 статьи 183 Кодекса.
4. Срок выпуска товаров, указанный в пункте 3 статьи 193 Кодекса, может быть продлен на время, необходимое для:
1) проведения или завершения начатого таможенного контроля с применением предусмотренных Кодексом форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;
2) выполнения требования услугодателя об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в соответствии с пунктом 2 статьи 183 Кодекса;
3) предоставления обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьями 195 и 196 Кодекса.
5. Срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя услугодателя, уполномоченного им заместителя руководителя услугодателя либо лиц, их замещающих.
6. При продлении срока выпуска товаров выпуск товаров должен быть завершен услугодателем не позднее десяти рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 статьи 193 Кодекса, если иное не установлено Кодексом.
При продлении срока выпуска товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, выпуск товаров должен быть завершен услугодателем не позднее пяти рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации транзитной декларации либо за днем наступления одного из обстоятельств, указанных в пункте 2 статьи 193 Кодекса.
7. В случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений не может быть завершена в срок, установленный пунктом 6 статьи 193 Кодекса, и выпуск товаров в соответствии со статьей 195 Кодекса не может быть произведен в случае, предусмотренном пунктом 5 статьи 195 Кодекса, срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя услугодателя, уполномоченного им заместителя руководителя услугодателя либо лиц, их замещающих, со дня, следующего за днем истечения срока, установленного пунктом 6 статьи 193 Кодекса, на срок проведения такой проверки.

8. Егер кедендік сараптама тағайындалған және оны аяқтау үшін осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзімге қарағанда анағұрлым ұзақ мерзім қажет болған және осы Кодекстің 196-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылмаған не осы Кодекстің 196-бабына сәйкес тауарларды шығаруды осы Кодекстің 196-бабының 5-тармағында көзделген жағдайда жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, тауарларды шығару мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының, ол уәкілеттік берген көрсетілетін қызметті беруші басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын адамдардың рұқсатымен осы баптың 6-тармағында белгіленген мерзім өткен күннен кейінгі күннен бастап кедендік сараптаманы жүргізу мерзіміне ұзартылады.
9. Тауарларды шығару мерзімі осы баптың 4, 5, 6, 7 және 8-тармақтарына сәйкес ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға немесе кеден өкіліне рұқсат берілген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей тауарларды шығару мерзімін ұзарту негіздерін көрсете отырып, осындай ұзарту туралы хабарлама жібереді.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз және электронды түрде (егер көрсетілетін қызметті берушіде көрсетілетін қызметті беруші пайдаланатын ақпараттық жүйелердің техникалық іркілістерден, байланыс құралдары (телекоммуникациялық желілер және Интернет) жұмысының бұзылуынан, электр энергиясының сөндірілуінен, авариядан, еңсерілмейтін күштің әсерінен немесе көрсетілетін қызметті беруші пайдаланатын ақпараттық жүйелердің істен шығуына алып келген өзге де мән-жайлардан туындаған жарамсыз болуына байланысты, декларанттың кедендік декларациялауды электрондық нысанда іске асыруын қамтамасыз ету мүмкіндігі болмаса, кедендік декларациялау қағаз (жазбаша) нысанда жүзеге асырылуы мүмкін).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің өкілетті ұабылданған лауазымды тұлғаларымен тауарларды шығару туралы шешім оның электронды цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, сонымен қатар ақпараттық жүйелер арқылы мүдделі сонымен бірге көрсетілетін қызметті алушыларды бір уақытта хабардар ету, не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9–тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
6
Көрсетілген қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны жинау тәсілдері

8. В случае, если назначена таможенная экспертиза и для ее завершения необходим более продолжительный срок, чем срок, установленный пунктом 6 статьи 193 Кодекса, и не предоставлено обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в соответствии со статьей 196 Кодекса, либо выпуск товаров в соответствии со статьей 196 Кодекса не может быть произведен в случае, предусмотренном пунктом 5 статьи 196 Кодекса, срок выпуска товаров продлевается с разрешения руководителя услугодателя, уполномоченного им заместителя руководителя услугодателя либо лиц, их замещающих, со дня, следующего за днем истечения срока, установленного пунктом 6 статьи 193 Кодекса, на срок проведения таможенной экспертизы.
9. При продлении срока выпуска товаров в соответствии с пунктами 4, 5, 6, 7 и 8 статьи 193 Кодекса услугодатель направляет услугополучателю уведомление о таком продлении с указанием оснований продления срока выпуска товаров не позднее одного рабочего дня, следующего за днем выдачи разрешения.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная или бумажная.
(в бумажной (письменной) форме может быть осуществлено, если у услугодателя отсутствует возможность обеспечить реализацию услугополучателем таможенного декларирования в электронной форме в связи с неисправностью используемых услугодателем информационных систем, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и Интернета), отключением электроэнергии, аварией, действием непреодолимой силы, или иными обстоятельствами, приведшими к неисправности используемых услугодателем информационных систем).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о решении выпуска товаров принятое уполномоченным должностным лицом услугодателя, заверенное его электронной цифровой подписью (ЭЦП), в том числе с одновременным уведомлением услугополучателя, а также заинтересованных лиц посредством информационной системы, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в виде решения об отказе в выпуске товаров в случаях и по основаниям, указанным в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Көрсетілген мемлекеттік қызмет үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 5 сәуірдегі № 171 қаулысымен белгіленген тауарларды кедендік декларациялау үшін тауарларға арналған декларацияға кедендік төлемдер алынады.
Еуразиялық экономикалық одағының Кеден кодексінің 460–бабы негізінде "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 1995 жылғы 20 шілдедегі № 2368 Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың шеңберінде өткізілетін тауарларды декларациялау кезінде, "Кедендік төлемдердің ставкалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 7 қарашадағы № 1479 қаулысына сәйкес заңды тұлғалар мен жеке адамдардың тауарларын кедендік ресімдеу үшін 0,2 % мөлшерінде кеден алымы, тауарлар мен көлік құралдарын ол үшін белгіленген жерден тыс және қызмет берушінің жұмыс уақытынан тыс кедендік ресімдеу үшін 0,4 % мөлшерінде кеден алымдары алынады.
7
Жұмыс кестесі
1) Қызметті беруші –2015 жылғы 23 қарашадағы № 414-V ЗРК Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) портал және АЖ: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттар тізімі
Тәуекелдерді басқару жүйесі кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру түрінде кедендік бақылау нысанын айқындауды қоспағанда, ТЭД беру көрсетілетін қызметті берушінің онда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынуымен сүйемелденбейді.
ТД-ны қағаз жеткізгіште беру көрсетілетін қызметті берушіге ТД-ға мәлімделген мәліметтерді растайтын қағаз жеткізгіштегі құжаттарды, сондай-ақ оның электрондық түрін ұсынумен сүйемелденеді.
Мұндай құжаттарға:
1) тауарлармен мәміле жасалғанын растайтын құжаттар, ал мұндай мәміле болмаған жағдайда – тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын растайтын өзге де құжаттар, сондай-ақ иелігіндегі өзге де коммерциялық құжаттар

За оказание государственной услуги таможенная очистка товаров, взимаются таможенные сборы за таможенное декларирование товаров, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2018 года № 171 "Об утверждении ставок таможенных сборов, взимаемых органами государственных доходов".
На основании статьи 460 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза при декларировании товаров, перемещаемых в рамках контрактов на недропользование, действующих в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июля 1995 года "О таможенном деле в Республике Казахстан", таможенные сборы за таможенное оформление товаров, перемещаемых юридическими и физическими лицами взимаются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 1995 года "О ставках таможенных платежей" в размере 0,2 % от таможенной стоимости, за таможенное оформление товаров и транспортных средств вне определенных для этого мест и вне времени работы услугодателя в размере 0,4 % от таможенной стоимости.
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года № 414-V ЗРК, за исключением услугодателя, для которого установлен круглосуточный режим работы.
2) портала и информационной системы: круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Подача ЭДТ не сопровождается представлением услугодателя документов, подтверждающих сведения, заявленные в ней, за исключением определения системой управления рисками формы таможенного контроля в виде проверки таможенных, иных документов и (или) сведений.
Подача ДТ на бумажном носителе сопровождается представлением услугодателю документов на бумажном носителе, подтверждающих сведения, заявленные в ДТ, а также ее электронного вида.
К таким документам относятся:
1) документы, подтверждающие совершение сделки с товарами, а в случае отсутствия такой сделки – иные документы, подтверждающие право владения, пользования и (или) распоряжения товарами, а также иные коммерческие документы, имеющиеся в распоряжении услугополучателя;

2) көлік (тасымалдау) құжаттары;
3) тыйым салулар мен шектеулердің, ішкі нарықты қорғау шараларының сақталуын растайтын құжаттар;
4) тауарлардың шығу тегі туралы құжаттар;
5) кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының төленгенін және (немесе) кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз етуді растайтын құжаттар;
6) кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер беру мақсаттары мен шарттарының сақталуын растайтын құжаттар.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1. Кодекстің 182-бабының 5-тармағына сәйкес қызмет беруші мынадай жағдайларда:
1) кедендік декларация кедендік декларацияны тіркеуге құқылы емес қызмет берушіге берілген;
2) кедендік декларацияны уәкілеттік берілмеген адам берген және (немесе) оған қол қойылмаған не ол тиісінше куәландырылмаған;
3) кедендік декларациялау нысаны сақталмаған;
4) кедендік декларацияда Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына сәйкес көрсетілуге жататын мәліметтер көрсетілмеген және (немесе) кедендік декларация оны толтырудың белгіленген тәртібіне сәйкес толтырылмаған;
5) қағаз жеткізгіштегі кедендік декларация белгіленген нысан бойынша жасалмаған және (немесе) электрондық кедендік декларацияның немесе қағаз жеткізгіштегі кедендік декларацияның электрондық түрінің құрылымы мен форматы осындай құжаттардың белгіленген құрылымдары мен форматтарына сәйкес келмеген;
6) осы Кодекстің 180-бабының 2-тармағында көрсетілген тауарларды не осы Кодекстің 180-бабының 3-тармағына сәйкес Комиссия айқындаған жағдайлардағы тауарларды қоспағанда, соларға қатысты кедендік декларация берілетін тауарлар Қазақстан Республикасының аумағында болмаған;
7) осы Кодекске және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік декларацияны бергенге дейін немесе берумен бір мезгілде жасалуға тиіс әрекеттер жасалмаған;
8) кедендік декларацияны бергенге дейін немесе оны берумен бір мезгілде сақталуға тиіс, осы Кодекстің 188, 189-баптарында айқындалған тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері сақталмаған;
9) кедендік алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер берілген жағдайларды, кедендік алымдар осы Кодекстің 80-бабына сәйкес төленбейтін жағдайларды қоспағанда, кедендік декларациялау үшін кедендік алым төленбеген негіздер бойынша кедендік декларацияны тіркеуден бас тартады.
2. Кодекстің 201-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мынадай жағдайларда:

2) транспортные (перевозочные) документы;
3) документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка;
4) документы о происхождении товаров;
5) документы, подтверждающие уплату таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин и (или) обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
6) документы, подтверждающие соблюдение целей и условий предоставления льгот по уплате таможенных платежей, налогов.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1. В соответствии с пунктом 5 статьи 182 Кодекса услугодатель отказывает в регистрации таможенной декларации по следующим основаниям:
1) таможенная декларация подана услугодателю, неправомочному регистрировать таможенные декларации;
2) таможенная декларация подана неуполномоченным лицом и (или) не подписана либо не удостоверена надлежащим образом;
3) не соблюдена форма таможенного декларирования;
4) в таможенной декларации не указаны сведения, подлежащие указанию в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза, и (или) таможенная декларация заполнена не в соответствии с установленным порядком ее заполнения;
5) таможенная декларация на бумажном носителе составлена не по установленной форме, и (или) структура и формат электронной таможенной декларации или электронного вида таможенной декларации на бумажном носителе не соответствуют установленным структурам и форматам таких документов;
6) товары, в отношении которых подается таможенная декларация, за исключением товаров, указанных в пункте 2 статьи 180 Кодекса, либо товаров в случаях, определенных Комиссией в соответствии с пунктом 3 статьи 180 Кодекса, не находятся на территории Республики Казахстан;
7) не совершены действия, которые в соответствии с Кодексом и (или) законодательством Республики Казахстан должны совершаться до подачи или одновременно с подачей таможенной декларации;
8) не соблюдены особенности таможенного декларирования товаров, определенные статьями 188, 189 Кодекса, которые должны соблюдаться до подачи или одновременно с подачей таможенной декларации;
9) не уплачен таможенный сбор за таможенное декларирование, за исключением случаев предоставления льгот по уплате таможенных сборов, случаев, когда таможенные сборы не уплачиваются в соответствии со статьей 80 Кодекса.
2. В соответствии со статьей 201 Кодекса услугодатель отказывает в выпуске товаров по следующим основаниям:

1) көрсетілетін қызметті беруші тауарларды шығарған кездегі шарттардың, оның ішінде осы Кодекстің 194, 195, 196 және 197-баптарында көзделген, сондай-ақ жеке пайдалануға арналған тауарларға, халықаралық тасымалдау көлік құралдарына және керек-жарақтарға қатысты шарттардың орындалмау;
2) көрсетілетін қызметті берушінің осы Кодекстің 183-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) туралы талаптарының орындалмау;
3) алдын ала кедендік декларациялау кезінде осы Кодекстің 185-бабының 7-тармағында көзделген мән-жайлардың басталу;
4) мерзімді кедендік декларациялау кезінде осы Кодекстің 187-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген осындай кедендік декларациялау ерекшеліктері сақталмау және (немесе) көрсетілетін қызметті алушы белгіленген мерзімде орындалмаған кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, пайыздарды және (немесе) өсімпұлдарды төлеу жөніндегі міндеттің болу;
5) көрсетілетін қызметті берушінің талап етуі бойынша тауарды осы Кодекстің 193-бабының 3 және 6-тармақтарында белгіленген тауарларды шығару мерзімдері шегінде көрсетпеу;
6) осы Кодекстің 198-бабының 6 және 11-тармақтарында көзделген жағдайларда тауарларды шығару мерзімінің қайта басталмау;
7) осы Кодекстің 410-бабының 2 және 7-тармақтарында көзделген талаптардың орындалмау;
8) жолаушыларға арналған кедендік декларацияда мәлімделген тауарлардың осы Кодекстің 339-бабының 4-тармағына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызылмау;
9) мынадай:
әкімшілік немесе қылмыстық іс қозғау үшін негіздер болып табылмайтын анықталған бұзушылықтар жойылған;
анықталған бұзушылықтар жойылған және декларацияланатын тауарлар алып қойылмаған және оларға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тыйым салынбаған;
көрсетілетін қызметті алушының қатысты банкроттық туралы іс қозғалған жағдайларды қоспағанда, қызмет беруші тауарларға кедендік бақылауды жүргізген кезде Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасын бұзушылықтарды анықтау негіздері бойынша тауарларды шығарудан бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету мекенжайлары қызметті берушінің www.kgd.gov.kz, www.minfin.gov.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.
Мемлекеттік қызметті алушының мемлекеттік қызметті ЭЦҚ болған жағдайда электронды түрде алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және дәрежесі туралы ақпаратты порталда "жеке кабинет" арқылы қашықтықта, Бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

1) невыполнение условий, при которых услугодатель производит выпуск товаров, в том числе условий, предусмотренных статьями 194, 195, 196 и 197 Кодекса, а также в отношении товаров для личного пользования, транспортных средств международной перевозки и припасов;
2) невыполнение требований услугодателя об изменении (дополнении) сведений, заявленных в таможенной декларации, в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 183 Кодекса;
3) наступление при предварительном таможенном декларировании обстоятельств, предусмотренных пунктом 7 статьи 185 Кодекса;
4) несоблюдение при периодическом таможенном декларировании особенностей такого таможенного декларирования, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 187 Кодекса, и (или) наличие у услугополучателя не исполненной в установленный срок обязанности по уплате таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов и (или) пеней;
5) непредъявление товара по требованию услугодателя в пределах сроков выпуска товаров, установленных пунктами 3 и 6 статьи 193 Кодекса;
6) невозобновление срока выпуска товаров в случаях, предусмотренных пунктами 6 и 11 статьи 198 Кодекса;
7) невыполнение требований, предусмотренных пунктами 2 и 7 статьи 410 Кодекса;
8) не отнесение товаров, заявленных в пассажирской таможенной декларации, к товарам для личного пользования в соответствии с пунктом 4 статьи 339 Кодекса;
9) выявление при проведении таможенного контроля товаров услугодателя нарушений таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) таможенного, и иного законодательства Республики Казахстан, за исключением случаев, когда: выявленные нарушения, не являющиеся основаниями для возбуждения административного или уголовного дела, устранены;
выявленные нарушения устранены и декларируемые товары не изъяты и на них не наложен арест в соответствии с законами Республики Казахстан;
возбуждено в отношении услугополучателя дело о банкротстве.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя – www.kgd.gov.kz, www.minfin.gov.kz.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, Единого контакт-центра.

Бірыңғай байланыс-орталығы телефоны: 1414, 8-800-080-7777.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
20___ жылға арналған Тауарларға арналған декларацияны тіркеу журналы _________ (кеден бекетінің коды)
р/ с№
Тауарларға арналған декларацияны беру
Тауарларға арналған декларацияны тіркеу
Тауарларға арналған декларацияны ұзарту
Тауарларды шығару
Лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы, оның жеке нөмірлі мөрі
Декларанттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Күні
Уақыты
Күні
Уақыты
Тауарларға арналған декларацияны тіркеу нөмірі/ тауарларға арналған декларацияны тіркеуде бас тарту кезіндегі себептері
Күні
Уақыты
Мәселелері
Күні
Уақыты
Тауарларды шығаруда бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
20___ жылға арналған Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу немесе оны тіркеуден бас тарту журналы _____________________________________ (кеден бекетінің коды)
р/с№
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініштің тіркеу немесе оны тіркеуден бас тарту №
Өтініш берушінің атауы (ЖСН/БСН)*
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініштің күні/уақыты
Уәкілетті лауазымды тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде)
Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті тіркеу не тіркеуден бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) күні/уақыты
Шығарылымы тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш бойынша жүргізілген тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияны нөмірі
Тауарларға арналған декларацияны беру мерзімінің аяқталу күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
* Ескертпе:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20___ жылға арналған Тауарларға арналған мерзімдік декларацияларды пайдалана отырып, декларацияланатын тауарларды есепке алу журналы ____________________________ (кеден бекетінің коды)
№р/с
Мерзімдік тауарларға арналған декларация
Декларант
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды
Тауардың атауы
Брутто салмағы (килограмм)
Көлік құралының тіркеу нөмірі/ контейнер нөмірі
Тауарды табыс ету/тиеп жөнелту күні
Кету орнының кеден бекетінің коды
Тауарлардың іс жүзінде шығарылған күні
Кедендік бақылауды жүргізген лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
20___ жылға арналған Тауарларға арналған уақытша декларацияларды пайдалана отырып, декларацияланатын тауарларды есепке алу журналы ____________________________ (кеден бекетінің коды)
№р/с
Декларант
Уақытша атауарларға арналған декларация
Тауардың атауы
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды
Брутто салмағы
(килограмм)
Нетто салмағы
(килограмм)
Статистикалық құн
Кедендік құн
Жөнелтуші/ межелі ел
Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу күні (кедендік сараптаманы тағайындау туралы шеші
Кедендік бақылауды жүргізген лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" ____________ есепке алу аспаптарынан көрсеткіштерді алу туралы акті
Біз, төменде қол қойған _____________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті 20___жылғы __________ үшін құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілген тауарларды есепке алу аспаптарынан көрсеткіштер алу туралы осы актіні жасадық.
р/с №
Есепке алу торабының (аспабының) атауы
Есепке алу аспабының айдың басындағы көрсеткіші
Есепке алу аспабының есепті кезең соңындағы көрсеткіші
Өткізілген тауар көлемі (тонна, мың текше метр, киловатт сағат)
1
2
3
4
5
Есепке алу торабының (аспабының) өкілі
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы, күні)
Мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды тұлғасы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы, күні)
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Тауар құрамдауыштарының жоспарланып отырған жеткізілімдері туралы хабарлама
Хабарлама № _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(декларанттың атауы, заңды мекенжайы)
____________________________________________________________________
(құжаттар туралы жалпы мәліметтер)
Жиналмаған түрінде Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша тауарларды сыныптау туралы шешімнің
№ ____________________________________________________________________
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауардың атауы және Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша сыныптау
коды ____________________________________________________________________
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың құрамдас элементтерінің атауы және олардың Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша сыныптау
коды __________________________________________________________________
Келісім-шарт бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың құны
____________________________________________________________________
Кедендік тазарту жүргізілетін мемлекеттік кірістер органы
______________________________
(мемлекеттік кірістер органының (кеден бекетінің) атауы)
Тауарды әкелу мерзімі _____________________________________________
Өзге мәліметтер __________________________________________________
___________тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _________ (қолы)
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Тауар құрамдауыштарының жоспарланып отырған жеткізілімдері туралы хабарламаны тіркеу журналы
р/с №
Хабарламаның тіркеу нөмірі
Тауарды сыныптау туралы шешімнің №
Тауарларды сыныптау туралы шешімнің қолдану мерзімі (ККААЖЖ)
Декларанттың атауы
Шарттың (келісішарттың/ерекшеліктері) деректемелері
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметті Тауар номенклатурасы бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарлардың коды
Келісішарт бойынша жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың құны
жиналмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауардың барлық құрамдастарын жеткізу мерзімі
Өзге де мәліме
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе:
Рұқсаттың нөмірі мына түрде қалыптастырылады:
ХХХХХ/ККААЖЖ/0000, мұнда:

Контактные телефоны Единого контакт-центра: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 5
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Журнал регистрации декларации на товары на 20___ год _____________________________________ (код таможенного поста)
№ по порядку
Подача декларации на товары
Регистрация декларации на товары
Продление декларации на товары
Выпуск товаров
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) и подпись уполномоченного должностного лица, и номер его личной номерной печати
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) декларанта
Дата
Время
Дата
Время
Регистрационный номер декларации на товары / при отказе в регистрации декларации на товары - причины
Дата
Время
Причины
Дата
Время
В случае принятия решения об отказе в выпуске товаров - причины
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 6
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Журнал регистрации заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары или отказа в его регистрации на 20___ год _____________________________________ (код таможенного поста)
№ по порядку
Регистрационный № заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары или отказа в его регистрации
Наименование заявителя (ИИН/БИН)*
Дата/время подачи заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) уполномоченного должностного лица
Дата/время регистрации либо отказа в регистрации (с указанием причины отказа) заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары
Номер декларации на товары, в отношении товаров, выпуск которых произведен по заявлению о выпуске товаров до подачи декларации на товары
Дата окончания срока подачи декларации на товары
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 7
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Журнал учета товаров, декларируемых с использованием периодической декларации на товары на 20___ год ____________________________ (код таможенного поста)
№ по порядку
Периодическая декларации на товары
Декларант
Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Наименование товара
Вес брутто (в килограммах)
Регистрационный номер транспортного средства/номер контейнера
Дата предъявления/отгрузки товара
Код таможенного поста места убытия
Дата фактического вывоза товаров
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица, проводившего таможенный контроль
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 8
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Журнал учета товаров, декларируемых с использованием временной декларации на товары на 20___ год ____________________________ (код таможенного поста)
№ по порядку
Декларант
Временная декларация на товары
Наименование товара
Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Вес брутто (в килограммах)
Вес нетто (в килограммах)
Статистическая стоимость
Таможенная стоимость
Страна отправления/назначения
Дата отбора проб и образцов товара (№ решения о назначении таможенной экспертизы)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица, проводившего таможенный контроль
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 9
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Акт о снятии показаний с приборов учета от "___" ___________20__ год
Мы, нижеподписавшиеся _____________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
составили настоящий акт о снятии показаний с приборов учета товаров, перемещаемых
трубопроводным транспортом и по линии электропередачи за ___________ 20___год
Департаментом государственных доходов по ______________________________
№ по порядку
Наименование узла (прибора) учета
Показания приборов учета на начало месяца
Показания приборов учета на конец расчетного периода
Объем перемещенного товара (тонн, тысяча кубических метров, киловатт часов)
1
2
3
4
5
Представитель узла (прибора) учета ______________________________________
___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись, дата)
Уполномоченное должностное лицо органом государственных доходов ___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись, дата)
Приложение 10
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Уведомление о планируемых поставках компонентов товара
Уведомление №______________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование декларанта, юридический адрес)
__________________________________________________________________________
(общие сведения о документах) №
Решения о классификации товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической
деятельности Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) в несобранном виде
___________________________________________________________________________
Наименование товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в
некомплектном или незавершенном виде и его классификационный код по
Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности ЕАЭС
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Наименование составных элементов товара в несобранном или разобранном виде,
в том числе в некомплектном или незавершенном виде и их классификационный код по
Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности ЕАЭС
_____________________________________________________________________________
Стоимость товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном
или незавершенном виде по контракту ____________________________________________
орган государственных доходов, где будет проводиться таможенная очистка
_____________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов (таможенного поста))
Срок ввоза товара ___________________________________________________
Иные сведения ______________________________________________________
____________________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
________________
(подпись)
Приложение 11
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Журнал регистрации уведомлений о планируемых поставках компонентов товара
№ по порядку
Регистрационный номер уведом ления
№ Решения о классифика ции товаров
Срок действия решения о классификации товаров (ДДММГГ)
Наименование декларанта
Реквизиты договора (контракта/спецификации)
Код товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Стоимость товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде по контракту
Срок осуществления поставки всех компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
Иные сведения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание:
Номер уведомления формируется следующим образом:
ХХХХХ/ДДММГГ/0000, где:

1 2 3
1) ХХХХХ – кедендік тазартуды жүргізетін аумақтық мемлекеттік кірістер органының коды;
2) ККААЖЖ – хабарламаның берілген күні (күні, айы және ағымдағы жылдың соңғы 2 цифры);
3) 0000 – хабарламаның реттік нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының
тауарларға кедендік тазартуды
жасау қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауар құрамдауыштарын есепке алу журналы
р/с №
Декларант
Шарттың, ерекшеліктің № және күні
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауардың атауы және саны (қосымша өлшем бірлігі)
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауар құрамдауыштарының атауы және саны (қосымша өлшем бірлігі)
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауар құрамдауыштарына арналған тауарларға арналған декларация №
Жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауар құрамдауыштарына арналған соңғы тауарларға арналған декларация №
кедендік тазартуды жүргізген уәкілетті лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпе:
журналда жиналмаған немесе бөлшектелген түрінде, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түріндегі тауар құрамдауыштарының әр жеткізілімі бойынша деректер көрсетіледі

1      2       3
1) ХХХХХ – код территориального органа государственных доходов, который будет проводить таможенную очистку товаров;
2) ДДММГГ – дата выдачи уведомления (день, месяц и последние 2-цифры текущего года);
3) 0000 – порядковый номер уведомления.
Приложение 12
к Правилам совершения
таможенной очистки товаров
должностными лицами органов
государственных доходов
Форма
Журнал учета компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
№ по порядку
Декларант
№ и дата договора, спецификации
Наименование и количество товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде (дополнительная единица измерения)
Наименование и количество компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде (дополнительная единица измерения)
№ декларации на товары на компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
№ декларации на товары в отношении последнего компонента товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) уполномоченного должностного лица, проводившего таможенную очистку
1
2
3
5
6
7
8
Примечание:
в журнале указываются данные по каждой поставке компонентов товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде