Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (азық-түлік қызметінің техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 7 шiлдедегi № 316 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 шiлдеде № 20941 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 5 желтоқсандағы № 1168 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 05.12.2022 № 1168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 16 тамыздағы № 1074 қаулысы 21-тармағының 19-62) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (азық-түлік қызметінің техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл және қару-жарақ бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 7 шiлдедегi
№ 316 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (азық-түлік қызметінің техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (азық-түлік қызметінің техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (азық-түлік қызметінің техникасын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды нақтылайды.
2. Азық-түлік қызметінің техникасы (бұдан әрі – техника):

Об утверждении Инструкции по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (техники продовольственной службы)
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 7 июля 2020 года № 316. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2020 года № 20941. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 5 декабря 2022 года № 1168
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 05.12.2022 № 1168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19-62) пункта 21 постановления Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2001 года № 1074 "Об утверждении Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (техники продовольственной службы).
2. Управлению начальника Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Утверждена
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 7 июля 2020 года № 316
Инструкция по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (техники продовольственной службы)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (техники продовольственной службы) (далее - Инструкция) детализирует правила по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (техники продовольственной службы).
2. Техника продовольственной службы (далее - техника) подразделяется на:

1) далалық техникалық құралдар;
2) далалық жөндеу құралдары;
3) стационарлық әскери асханалар мен нан зауыттары (наубайханалар) жабдығы;
4) таразы-өлшеу аспаптары болып бөлінеді.
3. Далалық техникалық құралдарға:
1) далалық жағдайларда тағам дайындау және тасымалдауға арналған техникалық құралдар (автомобиль, тіркемелі, тасымалданатын асүйлер, жылжымалы асүй-асханалар, тіркемелі және тасымалданатын плиталар, автомобиль және тіркемелі асханалар, термостар, термос-жәшіктер);
2) техникалық далалық нан пісіру құралдары (автомобиль және тіркемелі нан пісіру блоктары, тіркемелі және тасымалданатын нан пісіру пештері, тіркемелі қамыр әзірлеу агрегаттары, тасымалданатын елеуіш, қамыр бөлу және қамырды қалыптау машиналары);
3) техникалық азық-түлік пен су жеткізу құралдары (авторефрижераторлар, тіркемелі рефрижераторлар, нан, изотермиялық және құрастырылған автофургондар мен тіркеме-фургондар, тіркеме-контейнерлер, тіркеме-қоймалар, автосуцистерналар, суға арналған тіркеме-цистерналар, суға арналған тасымалданатын цистерналар);
4) далалық тоңазытқыш құралдары (тіркемелі тоңазытқыш қондырғылары, жиналмалы тоңазытқыш камералары) жатады.
4. Далалық жөндеу құралдарына:
1) техниканы жөндеу шеберханалары;
2) әскери асханалардың тоңазытқыш және технологиялық жабдығын жөндеу жөніндегі шеберханаларжатады.
5. Стационарлық әскери асханалар жабдығына:
1) технологиялық жабдық (әмбебап машиналар, еттартқыштар, картоп тазалағыштар, көкөніс турағыштар, үккіш машиналар, нан турағыштар, май бөлгіштер, ас дайындау қазандықтары, табалар, плиталар, ыдыс жуу машиналары, қайнатқыштар, кофеқайнатқыштар, электр шкафтар);
2) тоңазытқыш жабдығы (тұрмыстық электр тоңазытқыштары, тоңазытқыш шкафтары мен камералары, тоңазытқыш агрегаттары) жатады.
6. Стационарлық әскери нан зауыттары (наубайханалар) жабдығына:
1) нан пісіру пештері;
2) қамыр илегіштер;
3) қамыр бөлу және қамыр дөңгелету машиналары;
4) елеуіштер;
5) тұзеріткіштер;
6) қант-май еріткіштер;
7) автоұнөлшеуіштержатады.
7. Салмақ өлшеу аспаптарына:
1) үстел үсті;
2) тауарлық;
3) стационарлық таразыларжатады.
8. Құрылымдық белгілері бойыншатаразылар:
1) гір;
2) шәкілдік;
3) шәкілдік-гір;
4) циферблатты;
5) электрондық болып бөлінеді.
9. Техникалық (сапалық) жай-күйі бойынша техника осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес санаттарға бөлінеді.
Техниканы бір санаттан басқа санатқа ауыстыру осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери бөлім командирі бекітетін техникалық жай-күй актілері бойынша жүргізіледі.
Техника бірінші санаттан екінші санатқа айқындалған сақтау мерзімі және белгіленген қолданылу (жүріс) мерзімі өткеннен кейін ауыстырылады, ол туралы техникалық қарап-тексеру кезінде формулярда (паспортта (жасаушы зауыттың) көрсетіледі (бұл ретте техникалық жай-күй актісі жасалмайды).

1) полевые технические средства;
2) полевые ремонтные средства;
3) оборудование стационарных войсковых столовых и хлебозаводов (хлебопекарен);
4) весоизмерительные приборы.
3. К полевым техническим средствам относятся:
1) технические средства для приготовления и транспортирования пищи в полевых условиях (кухни автомобильные, прицепные, переносные, кухни-столовые передвижные, плиты прицепные и переносные, столовые автомобильные и прицепные, термосы, термосы-ящики);
2) технические средства полевого хлебопечения (хлебопекарные блоки автомобильные и прицепные, хлебопекарные печи прицепные и переносные, агрегаты тестоприготовительные прицепные, машины просеивательные, тестоделительные и тестоформовочные переносные);
3) технические средства подвоза продовольствия и воды (авторефрижераторы, прицепы рефрижераторы, автофургоны и прицепы-фургоны хлебные, изотермические и комбинированные, прицепы-контейнеры, прицепы-склады, автоводоцистерны, прицеп-цистерны для воды, цистерны переносные для воды);
4) полевые холодильные средства (прицепные холодильные установки, разборные холодильные камеры).
4. К полевым ремонтным средствам относятся:
1) ремонтные мастерские техники;
2) мастерские по ремонту холодильного и технологического оборудования войсковых столовых.
5. К оборудованию стационарных войсковых столовых относятся:
1) технологическое оборудование (универсальные машины, мясорубки, картофелечистки, овощерезки, шинковальные машины, хлеборезки, маслоделители, котлы пищеварочные, сковороды, плиты, машины посудомоечные, кипятильники, кофеварки, электрошкафы);
2) холодильное оборудование (электрохолодильники бытовые, холодильные шкафы и камеры, холодильные агрегаты).
6. К оборудованию стационарных войсковых хлебозаводов (хлебопекарен) относятся:
1) хлебопекарные печи;
2) тестомесительные;
3) тестоделительные и тестоокруглительные машины;
4) просеиватели;
5) солерастворители;
6) сахарожирорастворители;
7) автомукомеры.
7. К весоизмерительным приборам относятся:
1) весы настольные;
2) товарные;
3) стационарные.
8. По конструктивному признаку весы подразделяются на:
1) гирные;
2) шкальные;
3) шкально-гирные;
4) циферблатные;
5) электронные.
9. По техническому (качественному) состоянию техника делится на категории, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
Перевод техники из одной категории в другую категорию производится по актам технического состояния, утверждаемым командиром воинской части по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Из первой категории во вторую категорию техника переводится после определенного времени хранения и отработки установленного срока службы (пробега), о чем указывается в формуляре (паспорте (завода изготовителя)) при техническом осмотре (акт технического состояния при этом не составляется).

10. Жөндеу түрлерін айқындау техниканы жөндеу кезінде жүргізілетін жұмыстар тізбесі бойынша жүргізіледі.
11. Техниканың жиынтықталуын жасаушы зауыт формулярларда (паспорттарда), ведомостарда айқындайды.
Техниканың жиынтықталмауы оның санатын төмендетуге негіздеме болып табылмайды.
12. Техниканы пайдалану және жөндеу жасаушы зауыттар қоса беретін техникалық сипаттамалармен, нұсқаулықтармен немесе пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу қағидаларымен айқындалады.
2-тарау.Техниканы пайдалануды ұйымдастыру
1-параграф. Техниканы пайдалану
13. Техника тек тікелей мақсаты бойынша қолданылады.
Бір айдан астам кезеңде пайдалану жоспарланбаған техникаконсервациялауға қойылады.
14. Техниканы штаттан тыс (табельден тыс) пайдалануға жол берілмейді.
15. Әскери бөлімдерді техникамен жабдықтауды және толық жабдықтауды, сондай-ақ оларды қосалқы бөлшектермен, құрал-сайманмен, керек-жарақтармен және пайдалану материалдарымен жабдықтауды әскери бөлімдер жабдықталымында тұрған жабдықтау органдары жүзеге асырады.
2-параграф. Техниканы пайдалануға енгізу
16. Әскери бөлімге штаттық жиынтықтауға жеткізілген базалық автомобиль шассиіндегі техника бөлім командирінің бұйрығымен пайдалануға беріледі. Бұйрықта техника атауы, түрі мен маркасы, қай бөлімшеге тіркелетіні, ол пайдалануға берілген күнде кезекті орташа немесе күрделі жөндеуге дейін жүріс қоры (қолданылу ресурсы), техника бекітіліп берілген жүргізушінің (аспаздың немесе наубайдың) тегі көрсетіледі.
Техниканы пайдалануға беру туралы бұйрықтың нөмірі мен ол бекітіліп берілген маманның тегі техникалық құрал формулярына (паспортына) енгізіледі. Жүргізуші (аспаз немесе наубай) техниканы қабылдау туралы формулярға (паспортқа) қол қояды.
Техниканы пайдалануға бергенге дейін оны пайдалануға жол берілмейді.
17. Жаңа техника жасаушы зауыттардың (жөндеу кәсіпорындарының) техникалық талаптарына сәйкес бір айдан кешіктірмей, ал ұзақ сақтау үшін арналған техника алынған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей жүргізіп жаттықтырылады.
Жүргізіп жаттықтыру техника пайдалануға немесе ұдайы сақтауға берілген әскери бөлімде жүргізіледі. Жүргізіп жаттықтыру нәтижелері формуляр (паспортқа) енгізіледі.
Жүргізіп жаттықтыру жоғары көтерілу мен төмен ылдилары жоқ төсемі жақсы жолдармен (асфальтпен, жақсы тегістелген топырақты жолдармен) жүргізіледі.
3-параграф. Техниканы қабылдау, беру және тасымалдау
18. Техниканы қабылдауды әскери бөлім командирі тағайындаған комиссия, ал соғыс уақытында әскери бөлім командирі тағайындаған адам (қабылдаушы) жүргізеді.
Техниканы қабылдау кезінде комиссия (қабылдаушы):

10. Определение видов ремонта производится исходя из перечня работ, проводимых при ремонте техники.
11. Комплектность техники определяется заводом изготовителем в формулярах (паспортах), ведомостях.
Некомплектность техники не является основанием для снижения ее категории.
12. Эксплуатация и ремонт техники определяются техническими описаниями, инструкциями или правилами эксплуатации, технического обслуживания и ремонта, прилагаемыми заводами-изготовителями.
Глава 2. Организация эксплуатации техники
Параграф 1. Использование техники
13. Техника применяется только по прямому назначению.
Техника, использование которой не планируется на период больше одного месяца, ставится на консервацию.
14. Эксплуатация сверхштатной (сверхтабельной) техники не допускается.
15. Укомплектование и доукомплектование воинских частей техникой, а также снабжение их запасными частями, инструментом, принадлежностями и эксплуатационными материалами осуществляется довольствующими органами, на довольствии которых воинские части состоят.
Параграф 2. Ввод техники в эксплуатацию
16. Техника на автомобильной базовой шасси, прибывшая в воинскую часть на штатное укомплектование, вводится в эксплуатацию приказом командира части. В приказе указывается наименование, тип и марка, в какое подразделение зачисляется техника, запас хода (ресурс работы) до очередного среднего или капитального ремонта на день ввода ее в эксплуатацию, фамилия водителя (повара или хлебопека), за которым закрепляется техника.
Номер приказа о вводе техники в эксплуатацию и фамилия специалиста, за которым она закреплена, заносятся в формуляр (паспорт) технического средства. Водитель (повар или хлебопек) расписывается в формуляре (паспорте) о принятии техники.
Не допускается использовать технику до ввода в эксплуатацию.
17. Новая техника подвергается обкатке в соответствии с требованиями технических условий заводов-изготовителей (ремонтных предприятий) не позднее одного месяца, а техника, предназначенная для длительного хранения, не позднее трех месяцев со дня получения.
Обкатка проводится в воинской части, в которую техника передана для эксплуатации или на постоянное хранение. Результаты обкатки заносятся в формуляр (паспорт).
Обкатка проводится по дорогам с хорошим покрытием (по асфальту, хорошо укатанным грунтовым дорогам), не имеющим больших подъемов и спусков.
Параграф 3. Прием, передача и перевозка техники
18. Прием техники производится комиссией, назначаемой командиром воинской части, а в военное время - лицом (приемщиком), назначаемым командиром воинской части.
При приеме техники комиссией (приемщиком) проверяется:

1) пайдалану құжаттарының бар болуын және оларды дұрыс толтыруды;
2) техникалық жай-күйін;
3) тиесілі керек-жарақтың, құрал-саймандар мен қосалқы бөлшектердің бар болуын, жай-күйі мен жиынтықталуын тексереді.
Комиссия (қабылдаушы) техниканың техникалық жай-күйі мен жиынтықталуында анықтаған барлық кемшіліктерді техниканы тапсыратын әскери бөлім жояды.
19. Теміржол көлігімен жеткізілген техниканы қабылдау кезінде әскери бөлім өкілі жөнелтуші пломбаларының сақталуын және техника жиынтығын тексереді. Пломбалар бұзылған жағдайда және техника жиынтығында кемшіліктер анықталған кезде акт жасалады, оның негізінде темір жолға немесе жөнелтушіге наразылық білдіріледі.
20. Техниканы әскери бөлім (құрылым) ішінде беру әскери бөлім командирінің нұсқамасы негізінде, бір құрылымнан (жеке бөлімнен) басқа әскери бөлімге Тыл бас басқармасы азық-түлік басқармасының (бұдан әрі – азық-түлік басқармасы) нарядтары бойынша жүргізіледі.
21. Беретін бөлім одан әрі пайдалану үшін берілуге тиіс техниканы ақаусыз жай-күйге келтіреді және құрал-саймандармен, қосалқы бөлшектермен және керек-жарақтармен, сондай-ақ пайдалану құжаттамасыментолық жиынтықтайды. Формуляр (паспорт) машина соңғы қолданылған күнге дейін толтырылады.
Ақаулы немесе жиынтықталмаған техниканы беруге, сондай-ақ бөлшектерді, тораптарды, агрегаттар мен аспаптарды ауыстыруға жол берілмейді. Табиғи тозу салдарынан жарамсыз болған керек-жарақтар мен құрал-саймандар, сондай-ақ жұмсалған материалдар мен қосалқы бөлшектер есептен шығарылады және жаңасына (ақаусызына) ауыстырылады. Құрал-сайманмен, қосалқы бөлшектермен және керек-жарақтармен уақтылы жиынтықтау мүмкін болмаған кезде формулярға (паспортқа) оларды есептен шығару актісінің көшірмесі қоса беріледі.
22. Техниканы беру қабылдау-беру құжаттармен ресімделеді. Әскери бөлім қабылдаған техника бөлім командирінің бұйрығымен оны пайдалану үшін бөлінген адамдарға (жүргізушілерге, аспаздарға, наубайшыларға) бекітіліп беріледі. Пайдалануға беру туралы бұйрық нөмірі мен адамның тегі формулярға (паспортқа) енгізіледі.
Сақталуға жататын техника жүкқұжат бойынша қойма бастығына (сақтаушыға) беріледі.
23. Техникаға пайдалану құжаттары: техникалық сипаттаманы және пайдалану жөніндегі нұсқаулықты, формулярды (паспортты), қосалқы бөлшектер, құрал-саймандар, керек-жарақтар (бұдан әрі – ҚҚК) ведомостарын, пайдалану құжаттары ведомосын қамтиды.
Пайдалану құжаттарын бастапқыда жасаушы кәсіпорын ресімдейді. Кейіннен техниканы пайдалану, консервациялау, сақтау және жөндеу кезіндегі барлық мәліметтерді пайдалануға жауапты адамдар формулярға (паспортқа) енгізеді.

1) наличие эксплуатационных документов и правильность их заполнения;
2) техническое состояние;
3) наличие, состояние и комплектность положенных принадлежностей, инструмента и запасных частей.
Все обнаруженные комиссией (приемщиком) недостатки в техническом состоянии и укомплектовании техники устраняются воинской частью, сдающей технику.
19. При приеме техники, прибывшей железнодорожным транспортом, представитель воинской части проверяет сохранность пломб отправителя и комплектность техники. В случае нарушения пломб и при обнаружении недостатков в комплектности техники составляется акт, на основании которого предъявляются претензии железнодорожной дороге или отправителю.
20. Передача техники внутри воинской части (соединения) производится на основании распоряжения командира воинской части (соединения), из одного соединения (отдельной части) в другую воинскую часть по нарядам продовольственного управления Главного управления тыла (далее - продовольственное управление).
21. Техника, подлежащая передаче для дальнейшей эксплуатации, приводится сдающей частью в исправное состояние и полностью укомплектовывается инструментами, запасными частями и принадлежностями, а также эксплуатационной документацией. Формуляр (паспорт) заполняется до последнего дня работы машины.
Передача неисправной или неукомплектованной техники, а также подмена деталей, узлов, агрегатов и приборов не допускается. Пришедшие в негодность в результате естественного износа принадлежности и инструмент, а также израсходованные материалы и запасные части списываются и заменяются новыми (исправными). При невозможности своевременного укомплектования инструментом, запасными частями и принадлежностями к формуляру (паспорту) прилагается копия акта на их списание.
22. Передача техники оформляется приемно-сдаточными документами формы (в произвольной форме). Принятая воинской частью техника закрепляется приказом командира части за лицами, выделенными для ее эксплуатации (водителями, поварами, хлебопеками). Номер приказа о вводе в эксплуатацию и фамилия лица заносятся в формуляр (паспорт).
Техника, подлежащая хранению, передается начальнику склада (кладовщику) по накладной.
23. Эксплуатационные документы на технику включают: техническое описание и инструкцию по эксплуатации, формуляр (паспорт), ведомость запасных частей, инструмента, принадлежностей (далее - ЗИП), ведомость эксплуатационных документов.
Эксплуатационные документы первоначально оформляются предприятием-изготовителем. В последующем при эксплуатации, консервации, хранении и ремонте техники все сведения в формуляр (паспорт) вносятся лицами, ответственными за ее эксплуатацию.

24. Техниканы пайдалану процесінде формулярда (паспортта):
1) оның келіп түскені, бекітіліп берілгені және кейінгі қозғалысы туралы мәліметтер;
2) қолданылу сағатының есебі (жүріс километрі). Есепке алу жыл ішіндегі деректерді жинақтаумен ай сайын жүргізіледі. Техниканы басқа бөлімге беру, жөндеуге жіберу, есептен шығаруға ұсыну кезінде жиынтық атқарым сағаттары (жүріс километрлері) әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасарының қол қоюымен расталады және мөрімен бекітіледі;
3) істен шығуды және ақаулықты есепке алу;
4) кезеңдік техникалық қызмет көрсетуді есепке алу;
5) жөндеу түрін (ағымдағы немесе орташа), жүргізілу орны мен уақытын көрсетумен жөндеу туралы мәліметтер;
6) консервациялау, сақтау, санаттау, сынау және тексеру туралы мәліметтер көрсетіледі.
Барлық жазбалар формулярда (паспортта) анық, түзетулерсіз және шимайлаусыз толтырылады.
Формуляр (паспорт) жоғалтылған (бүлдірілген) кезде азық-түлік басқармасымен келісіп оның телнұсқасы жасалады.
25. Техниканың жай-күйі сыртқы қарап-тексерумен, қажет болған кезде қолжетімділігі қиын жерлерді қарап-тексеру үшін ашумен, бос жүрісте, ал қажет болған кезде жүктеме жасап сынап тексерумен айқындалады.
Техникалық жай-күйін айқындау кезінде сыртқы қарап-тексеру мынадай кезеңділікпен жүргізіледі: монтаждау базасы, кинематикалық буын бойынша қуат қондырғысы, технологиялық процесс бойынша технологиялық жабдықтау, қосалқы бөлшектермен, құрал-сайманмен, керек-жарақтармен және материалдармен жиынтықталу.
Техникада ішкі оталу қозғалтқышы бар болған кезде олардың жеңіл іске қосылуы, шағын айналымда жұмыс тұрақтылығы және күрт өзгерген кезде жұмыс режимі тексеріледі.
Электр жетегі бар техниканы сынап көру алдында электр қозғалтқышта және электр буында міндетті түрде корпусқа қатысты 0,5 мегаомнан төмен емес оқшаулау кернеуі тексеріледі, оқшаулау дымқылданған кезде оған жылы ауа жіберумен үрлеу арқылы кептіріледі.
26. Техниканыың жиынтықталуы қолда бар қосалқы бөлшектерді, құрал-сайман мен керек-жарақтарды пайдалану құжаттарында (формулярда, қосалқы бөлшектер, құрал-сайман мен керек-жарақтар ведомостарында) жазбалармен салыстыру арқылы тексеріледі.
27. Теміржолмен немесе су көлігімен тасымалдау үшін техниканы тиеу техниканы жасаушы зауыт немесе оны тапсыратын бөлім құралдарымен жүзеге асырылады.
Ұзақтықтығы отыз тәуліктен астам тасымалдау кезінде ішкі оталу қозғалтқыштарын жасаушы зауыт немесе тапсырушы бөлім далалық техникалық құралдарда консервациялайды.
Автомобильдік базалық шассиге тиелген техника мықты бекітіледі және төменгі берілісі қосылып тежегішке қойылады, отын крандары жабылады, электр энергиясын тұтынушылар өшіріледі.
Температура -20С-дан төмен болған және тасымалдау ұзақтығы он бес тәуліктен астам болған кезде машиналар мен электр станциялардан аккумулятор батареялары алынады, олар вагон-жылытқыштарда сақталады.

24. В процессе эксплуатации техники в формуляре (паспорте) отражаются:
1) сведения о ее поступлении, закреплении и последующем движении;
2) учет часов работы (километры пробега). Учет ведется помесячно с суммированием данных за год. При передаче техники в другую часть, отправке в ремонт, представлении к списанию суммарная наработка часов (километров пробега) заверяется подписью заместителя командира воинской части по тылу и скрепляется печатью;
3) учет поломок и неисправностей;
4) учет периодических технических обслуживаний;
5) сведения о ремонте с указанием вида ремонта (текущий или средний), места и времени его проведения;
6) сведения о консервации, хранении, категорировании, опробовании и проверках.
Все записи в формуляре (паспорте) заполняются разборчиво, без подчисток и помарок.
При утере (порче) формуляра (паспорта) заводится его дубликат по согласованию с продовольственным управлением.
25. Состояние техники определяется внешним осмотром, вскрытием при необходимости труднодоступных для осмотра мест, опробованием на холостом ходу, а при необходимости и под нагрузкой.
Внешний осмотр при определении технического состояния производится в такой последовательности: база монтажа, силовое оборудование по кинематической цепи, технологическое оборудование по технологическому процессу, укомплектованность запасными частями, инструментом, принадлежностями и материалами.
При наличии на технике двигателей внутреннего сгорания их проверяют на легкость запуска, устойчивость работы на малых оборотах и при резком изменении режима работы.
Перед опробованием техники с электроприводом у электрических двигателей и в электрических цепях обязательно проверяется сопротивление изоляции относительно корпуса не ниже 0,5 мегаом, при отсырении изоляция просушивается путем обдувания ее потоком теплого воздуха.
26. Комплектность техники проверяется путем сличения имеющихся в наличии запасных частей, инструмента принадлежностей с записями в эксплуатационных документах (формуляре, ведомости запасных частей, инструмента и принадлежностей).
27. Для перевозки железнодорожным или водным транспортом погрузка техники осуществляется средствами завода-изготовителя или части, сдающей технику.
При перевозке продолжительностью более тридцати суток двигатели внутреннего сгорания на полевых технических средствах консервируются заводом-изготовителем или сдающей частью.
Погруженная техника на автомобильной базовой шасси прочно закрепляются и ставятся на тормоза с включенной низшей передачей, топливные краны перекрываются, потребители электроэнергии выключаются.
При температуре ниже -20С и длительности перевозки более пятнадцати суток с машин и электростанций снимаются аккумуляторные батареи, которые хранятся в вагонах-теплушках.

28. Жөндеуге жөнелту кезінде тоңазытқыш агрегаттар, тұрмыстық тоңазытқыштар, механикалық нантурағыштар, котлет автоматтары, әмбебап машиналар қатты тегіс немесе торлы ағаш жәшіктерге салынады. Әрбір жәшікте: "Абайлаңыз", "Үсті", "Төңкермеңіз" деген жазулар жазылады.
Әскери асханалардың тоңазытқыш және технологиялық жабдығын оның сақталуын қамтамасыз ететін жинап салу қағидаларын сақтаумен автокөлікте тасымалданған кезде орамасыз жөнелтуге жол беріледі.
4-параграф. Техникаға техникалық қызмет көрсету
29. Техникалық қызмет көрсету техниканы ұдайы ақаусыз жай-күйде ұстау мақсатында жүргізіледі.
Қызмет көрсету:
1) ұдайы техникалық әзірлікті;
2) пайдалану қауіпсіздігін;
3) жөндеуаралық кезеңі мен амортизациялық мерзімдерді барынша ұлғайтуды;
4) тораптардың, агрегаттардың, бөлшектер мен құрылғылардың тозуы мен ақаулығын уақтылы анықтауды және жоюды;
5) отынның және шығыс пайдалану материалдарының шамалы шығысынқамтамасыз ететін жұмыстарды орындауды қамтиды.
30. Техниканы пайдалану барысында, сонымен қатар оның сақталуы мен тасымалдануы кезінде айқындалған жұмыс ауқымын міндетті түрде жүргізуге негізделген техникалық қызмет көрсетудің жоспарлы-ескерту жүйесі орнатылған.
31. Техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстар кешеніне:
1) техниканы жуу және тазалау;
2) агрегаттар, механизмдер мен құрылғылар жай-күйін тексеру және анықталған кемшіліктерді жою;
3) бекіту және ретке келтіру жұмыстары;
4) зақымданған таттануға қарсы жабындарды қалпына келтіру;
5) отын жүйелерін жуу, тазалау және толтыру (толықтырып құю);
6) токты тұтынушыларды электр желілеріне қосу дұрыстығын бақылау;
7) майлау жұмыстары;
8) жиынтықталуын тексеру;
9) пайдалану құжаттамасының бар болуын және оның дұрыс жүргізілуін тексеру кіреді.
Техникаға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу кезінде, жинау-жуу, майлау, бақылап тексеру және бекіту жұмыстары міндетті түрде жүргізіледі, ал толтыру, реттеу және ақаулықтарды жою жөніндегі жұмыстар қажеттілігіне қарай жүргізіледі.
Техниканы пайдалану барысында анықталған барлық кемшіліктер барлық техникалық қызмет көрсету түрлері кезінде жойылады.
32. Техника үшін мынадай техникалық қызмет көрсету түрлері белгіленген:
1) бақылап тексеру;
2) күнделікті техникалық қызмет көрсету;
3) № 1 техникалық қызмет көрсету;
4) № 2 техникалық қызмет көрсету;
5) сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету;
6) тасымалдау кезінде техникалық қызмет көрсету.
Бақылап тексеру жұмыс басталар алдында, техниканың парктен шығуы алдында, маршта (аялдауларда) жүргізіледі.
Күнделікті техникалық қызмет көрсету жұмыс күнінің соңында (паркке қайтып оралғанда, тәуліктік жол жүру жасағаннан кейін маршта) жүргізіледі.

28. При отправке в ремонт холодильные агрегаты, холодильники бытовые, хлеборезки механические, автоматы котлетные, универсальные машины упаковываются в жесткие деревянные сплошные или решетчатые ящики. На каждом ящике наносятся надписи: "Осторожно", "Верх", "Не кантовать".
Допускается отправка холодильного и технологического оборудования войсковых столовых без упаковки в тех случаях, когда оно перевозится автотранспортом с соблюдением правил укладки, обеспечивающих его сохранность.
Параграф 4. Техническое обслуживание техники
29. Техническое обслуживание проводится в целях поддержания техники в постоянном исправном состоянии.
Обслуживание заключается в выполнении работ, обеспечивающих:
1) постоянную техническую готовность;
2) безопасность использования;
3) максимальное увеличение межремонтного периода и амортизационных сроков;
4) своевременное выявление и устранение причин износа и неисправностей узлов, агрегатов, деталей и приборов;
5) минимальный расход горючего и расходных эксплуатационных материалов.
30. В продовольственной службе установлена планово-предупредительная система технического обслуживания, основанная на обязательном проведении определенного объема работ, как в процессе эксплуатации техники, так и при ее хранении и транспортировании.
31. В комплекс работ по техническому обслуживанию входят:
1) чистка и мойка техники;
2) проверка состояния агрегатов, механизмов и приборов и устранение выявленных неисправностей;
3) крепежные и регулировочные работы;
4) восстановление поврежденных антикоррозионных покрытий;
5) промывка, чистка и заправка (дозаправка) топливных систем;
6) контроль за правильностью подключения потребителей тока к электрическим сетям;
7) смазочные работы;
8) проверка укомплектованности;
9) проверка наличия эксплуатационной документации и правильности ее ведения.
При проведении технического обслуживания техники уборочно-моечные, смазочные, контрольно-проверочные и крепежные работы выполняются в обязательном порядке, а заправочные, регулировочные и работы по устранению неисправностей выполняются по потребности.
Все недостатки, выявленные в процессе эксплуатации техники, устраняются при всех видах технического обслуживания.
32. Для техники установлены следующие виды технического обслуживания:
1) контрольный осмотр;
2) ежедневное техническое обслуживание;
3) техническое обслуживание № 1;
4) техническое обслуживание № 2;
5) техническое обслуживание при хранении;
6) техническое обслуживание при транспортировании.
Контрольный осмотр проводится перед началом работы, перед выходом техники из парка, на марше (на привалах).
Ежедневное техническое обслуживание проводится в конце рабочего дня (по возвращении в парк, на марше после совершения суточного перехода).

№ 1 және № 2 техникалық қызмет көрсету пайдалану құжаттарында көрсетілген белгіленген жол жүруден (ресурстарды пайдаланғаннан) кейін, бірақ осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес техникалық қызмет көрсетуді жүргізу мерзімдерінен сиретпей жүргізіледі.
Сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету техниканы сақтау процесінде, сондай-ақ оны сақтауға және сақтаудан кейін пайдалануға дайындау кезінде жүргізіледі.
Тасымалдау кезінде техникалық қызмет көрсету техниканы тасымалдау процесінде, сондай-ақ оны тасымалдауға және тасымалдаудан кейін пайдалануға дайындау кезінде жүргізіледі.
Техниканы маусымдық пайдалануға дайындау кезінде алдыңғы жол жүруге (ресурстарды пайдалануға) байланысты емес № 1 немесе № 2 техникалық қызмет көрсетулер жүргізіледі.
Жұмыс ауқымын, сондай-ақ қызмет көрсетудің сапасына нұқсан келтіретін техникалық қызмет көрсетуге бөлінген уақытты қысқартуға жол берілмейді.
Автомобильдер мен тіркемелерде құрастырылған далалық техникалық құралдарды техникалық қызмет көрсету автомобильдер мен тіркемелерге қызмет көрсетумен бір уақытта жүргізіледі.
33. Әскери бөлімдер мен бөлімшелердің командирлері техникаға техникалық қызмет көрсетуді ол үшін жеке құрамға қажетті материалдар мен уақыт бере отырып, бекітілген жоспарларға сәйкес жүргізуді ұйымдастырады.
Техникаға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу уақытында жеке құрамның (жүргізушілердің, аспаздардың, наубайлардың) техникалық құралдардағы жұмыстан қол үздіруге жол берілмейді.
Бейбіт уақытта техникаға техникалық қызмет көрсетуге арналған уақыт сабақ кестесінде көзделеді.
34. Техникаға бақылап тексеруді және күн сайын техникалық қызмет көрсетуді қызмет көрсететін персонал (жүргізушілер, машинистер, аспаздар, наубайлар) жүргізіледі.
Автомобильдер мен тіркемелер шассиінде құрастырылған далалық техникалық құралдардың нөмірлік (№1 және № 2) техникалық қызмет көрсетуі және жөндеу және салыстырып тексеру реттеу жұмыстарымен байланысты машиналарды қысқы және жазғы пайдалану кезеңдеріне дайындау жөніндегі қосымша жұмыстарды қызмет көрсету персоналы бөлімнің қызмет көрсету және жөндеу бөлімшелерінің жеке құрамын тарта отырып жүргізеді.
Әскери асханалардың тоңазытқыш және технологиялық жабдығына нөмірлік техникалық қызмет көрсетуді жабдықталым орган өкімдерінің негізінде көшпелі бригадалардың механиктері жүргізеді.
5-параграф. Техниканы сақтау
35. Бір айдан астам пайдалану жоспарланбаған техника консервациялауға қойылуға тиіс.
Техниканы сақтау қысқа мерзімді (бір жылға дайін) немесе ұзақ мерзімді (бір жылдан астам) болып бөлінеді.
Даярлық ауқымдылығы, сондай-ақ сақтау түрлері мен әдістері техниканы пайдаланудағы үзілістер ұзақтығынан тәуелділікпен бекітіледі.
Техниканы сақтау кезіндегі техникалық қызмет көрсетуді жасаушы зауыт пайдалану жөніндегі техникалық сипаттамалардаайқындайды.

Техническое обслуживание № 1 и № 2 проводится после определенного пробега (наработки ресурсов), указанного в эксплуатационных документах, но не реже чем определено срокам проведения технического обслуживания согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Техническое обслуживание при хранении проводится в процессе хранения техники, а также при подготовке ее к хранению и использованию после хранения.
Техническое обслуживание при транспортировании проводится в процессе транспортирования техники, а также при подготовке ее к транспортированию и использованию после транспортирования.
При подготовке техники к сезонной эксплуатации проводится техническое обслуживание № 1 или № 2 независимо от предыдущего пробега (наработки ресурсов).
Не допускается сокращать объем работ, а также отводимое на техническое обслуживание время в ущерб качеству обслуживания.
Техническое обслуживание полевых технических средств, смонтированных на автомобилях и прицепах, проводится одновременно с обслуживанием автомобилей и прицепов.
33. Командиры воинских частей и подразделений организовывают проведение технического обслуживания техники согласно утвержденным планам, предоставляя для этого личному составу необходимые материалы и время.
Личный состав (водителей, поваров, хлебопеков) не допускается отрывать от работы на технических средствах во время проведения технического обслуживания техники.
Время для проведения технического обслуживания техники в мирное время предусматривается в расписании занятий.
34. Контрольные осмотры и ежедневное техническое обслуживание техники проводятся обслуживающим персоналом (водителями, машинистами, поварами, хлебопеками).
Номерное техническое обслуживание (№ 1 и № 2) полевых технических средств, смонтированных на шасси автомобилей и прицепов, и дополнительные работы по подготовке машин к зимнему и летнему периодам эксплуатации, связанные с ремонтными и поверочно регулировочными работами, проводятся обслуживающим персоналом с привлечением личного состава подразделений обслуживания и ремонта части.
Номерное техническое обслуживание холодильного и технологического оборудования войсковых столовых проводятся механиками выездных бригад, на основании распоряжений довольствующего органа.
Параграф 5. Хранение техники
35. Постановке на консервацию подлежит техника, которую не планируется использовать более месяца.
Хранение техники подразделяется на кратковременное (до года) или длительное (более года).
Объем подготовки, а также виды и методы хранения устанавливаются в зависимости от продолжительности перерывов в использовании техники.
Техническое обслуживание при хранении техники определяется техническими описаниями по эксплуатации заводом изготовителем.

36. Техниканы сақтауға дайындаужөніндегі жұмысты қызмет көрсету және жөндеу бөлімшелерінің мамандарын тартумен техника бекітіліп берілген жеке құрам (жүргізуші, аспаз, наубай) орындайды.
37. Жүргізілген техникалық қызмет көрсету түрі, техниканы сақтауға қою туралы бұйрықтың күні мен нөмірі формулярға (паспортқа) жазылады.
Техниканы ұзақ сақтауға қою кезінде әрбір машинаға сақтау карточкасы толтырылады (екін нысанда), ол техниканың формулярымен (паспортымен) бірге сақталады.
Техниканы сақтау карточкасы осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
38. Сақтауға қойылған техникаға техникалық қызмет көрсетуді барлық дәрежедегі бөлімшелер командирлері ұйымдастырады.
Сақтауда тұрған техниканы күтіп ұстау жөніндегі барлық іс-шаралар бөлімнің жылдық шаруашылық жоспарында көрсетіледі.
Жылдық шаруашылық жоспарға ағымдағы жылы орындалатын іс-шаралар (қайта консервациялау, сынап байқау, техникалық қызмет көрсету, аккумулятор батареяларын, шиналарды, жанармай және жақпамай материалдарын ауыстыру) енгізіледі.
39. Далалық техникалық құралдарды сақтаудан алуәскери бөлім командирінің бұйрығымен жарияланады, онда: алу үшін негіздеме, алынатын машиналардың атауы, саны, олардың маркалары мен нөмірлері, олардың қандай мақсатпен және қандай мерзімге сақтаудан алынатындары көрсетіледі.
Машиналардың формулярларында (паспорттарында) және сақтау карточкасында сақтаудан алу туралы белгілер жасалады.
6-параграф. Техниканы дұрыс пайдалануды және оған қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
40. Техниканы дұрыс пайдалануды және оған техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуді:
1) бақылап тексеру кезінде лауазымды адамдар;
2) материалдық құралдарды түгендеу кезінде комиссиялар жүзеге асырады.
41. Бақылап тексерулерді мыналар жүргізеді:
1) қамтамасыз ету взводының командирі (әскери бөлімнің асхана бастығы, азық-түлік қоймасының бастығы) – екі аптада бір реттен сиретпей (оның қарамағындағы барлық техниканы);
2) батальон командирі – үш айда бір реттен сиретпей (оның қарамағындағы барлық техниканы);
3) әскери бөлім азық-түлік қызметінің бастығы – бір айда бір реттен сиретпей (оның қарамағындағы барлық техниканы);
4) құрама азық-түлік қызметінің бастығы – үш айда бір реттен сиретпей (оның қарамағындағы барлық техниканы).
Бақылап тексеру техника бекітіліп берілген бөлімше командирінің және маманының қатысуымен жүргізіледі.
Қарап-тексеру кезінде: барлық агрегаттардың, механизмдер мен аспаптардың жай-күйі, ҚҚК-ның бар болуы мен жай-күйі, машинаны пайдалану және формулярды (паспортты) жүргізу дұрыстығы тексеріледі.

36. Работы по подготовке техники к хранению выполняются личным составом (водителем, поваром, хлебопеком), за которым закреплена техника, с привлечением специалистов подразделений обслуживания и ремонта.
37. Вид проведенного технического обслуживания, дата и номер приказа о постановке техники на хранение записываются в формуляр (паспорт).
При постановке техники на длительное хранение на каждую машину заполняется карточка хранения (в произвольной форме), которая хранится вместе с формуляром (паспортом) машины.
Карточка хранения техники ведется по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
38. Техническое обслуживание техники, поставленной на хранение, организуют командиры подразделений всех степеней.
Все мероприятия по уходу за техникой, находящейся на хранении, отражаются в годовом хозяйственном плане части.
В годовой хозяйственный план включаются мероприятия, которые выполняются в текущем году (переконсервация, опробование, техническое обслуживание, замена аккумуляторных батарей, шин, горючего и смазочных материалов).
39. Снятие полевых технических средств с хранения объявляется приказом командира воинской части, в котором указываются: основание для снятия, наименование, количество снимаемых машин, их марки и номера, для каких целей и на какой срок они снимаются с хранения.
О снятии с хранения делаются отметки в формулярах (паспортах) машин и в карточке хранения.
Параграф 6. Обеспечение правильной эксплуатации и обслуживания техники
40. Обеспечение правильной эксплуатации и техническим обслуживанием техники осуществляется:
1) должностными лицами при контрольных осмотрах;
2) комиссиями при инвентаризации материальных средств.
41. Контрольные осмотры проводятся:
1) командиром взвода обеспечения (начальником столовой, начальником продовольственного склада воинской части) - не реже одного раза в две недели (всей техники, находящейся в его ведении);
2) командиром батальона - не реже одного раза в три месяца (всей техники, находящейся в его ведении);
3) начальником продовольственной службы воинской части - не реже одного раза в месяц (всей техники, находящейся в его ведении);
4) начальником продовольственной службы соединения - не реже одного раза в три месяца (всей техники, находящейся в его ведении).
Контрольный осмотр проводится в присутствии командира подразделения и специалиста, за которым закреплена техника.
Во время осмотра проверяются: состояние всех агрегатов, механизмов и приборов, наличие и состояние комплекта ЗИП, правильность эксплуатации машины и ведения формуляра (паспорта).

42. Материалдық құралдарды түгендеу кезінде:
1) техниканың жиынтықталуы;
2) формулярларды (паспорттарды) жүргізу және есепке алу дұрыстығы тексеріледі.
7-параграф. Техникаға маусымдық қызмет көрсету ерекшеліктері
43. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарын қысқы және жазғы пайдалану кезеңдері тұрақты ауа температурасы тиісінше +50С-дан төмен немесе жоғары болуымен айқындалады.
44. Далалық техникалық құралдардың қысқы және жазғы кезеңдердегі сенімді жұмысы жеке құрамның даярлығымен және олардың пайдалануды ұйымдастыруды сақтауымен, сондай-ақ материалдық бөліктің дайын болуымен қамтамасыз етіледі.
Техниканы маусымдық пайдалануға дайындау мерзімдері климаттық жағдайларға байланысты өңірлік басшылықтар әскерлері қолбасшыларының бұйрықтарымен белгіленеді.
45. Бөлімде қысқы (жазғы) пайдалану кезеңіне дайындық жоспары әзірленеді, онда жеке құрам мен азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарын әзірлеу жөніндегі іс-шаралар көзделеді.
Техниканы қысқы (жазғы) пайдалану кезеңіне ауыстыру күні бөлім командирінің бұйрығымен жарияланады.
46. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарын қысқы және жазғы пайдалану (маусымдық техникалық қызмет көрсету) кезеңіне дайындау жөніндегі жұмыс ауқымын жасаушы зауыт машиналарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулармен және нұсқаулықтармен айқындайды және осы құжаттармен көзделген кезекті № 1 немесе № 2 техникалық қызмет көрсетуді немесе қосымша жұмыстарды (маусымдық отынды, майларды, жақпамайларды ауыстыру) жүргізуді қамтиды.
47. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарын маусымдық пайдалануға бөлімшелер командирлері мен бөлім азық-түлік қызметі бастығының басшылық жасауымен жүргізушілер, аспаздар, наубайлар дайындайды.
Далалық техникалық құралдарды маусымдық пайдалануға дайындау туралы белгі машиналардың формулярларына (паспорттарына) қойылады.
48. Далалық техникалық құралдарды қысқы кезеңде пайдалану кезінде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) жұмыс басталар алдында асүйлер мен нан пісіру пештерінің отын жүйелерінің сүзгілері ашылады және олар мұздан (судан) тазартылады;
2) жұмыс аяқталғаннан кейін (жақпамай суып қалмай тұрғанда) агрегаттар мен тораптар бірден майлармен және жақпамаймен толтырылады (толықтырылады);
3) жүйелердің қатып қалуын болдырмау үшін үзіліс және жұмыс аяқталған кезде сумен жабдықтау жүйелерінен су ағызылады.
49. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарын жазғы кезеңде пайдалану кезінде технологиялық жабдықты шаң мен ылғалдан қорғау, жүріс бөлігін ластанудан қорғау жөнінде шаралар қабылдау қажет. Суды, азық-түлікті, шикізатты, дайын тамақ пен нанды оларға шаң түсуден мұқият қорғау. Азық-түлікке тиіп тұратын үстіңгі қабатты таза сумен мұқият жуу керек.

42. При инвентаризации материальных средств проверяется:
1) комплектность техники;
2) правильность ведения и учета формуляров (паспортов).
Параграф 7. Особенности сезонной эксплуатации техники
43. Зимний и летний периоды эксплуатации полевых технических средств продовольственной службы определяются наступлением устойчивой температуры воздуха соответственно ниже или выше +50С.
44. Надежная работа полевых технических средств в зимний и летний периоды обеспечивается подготовленностью личного состава и соблюдением им организации эксплуатации, а также готовностью материальной части.
Сроки подготовки техники к сезонной эксплуатации устанавливаются приказами командующих войсками региональных командований в зависимости от климатических условий.
45. В части разрабатывается план подготовки к зимнему (летнему) периоду эксплуатации, в котором предусматриваются мероприятия по подготовке личного состава и полевых технических средств продовольственной службы.
Дата перевода на зимний (летний) период эксплуатации техники объявляется приказом командира части.
46. Объем работы по подготовке полевых технических средств продовольственной службы к зимнему и летнему периодам эксплуатации (сезонному техническому обслуживанию) определяется заводом изготовителем руководствами и инструкциями по эксплуатации и техническому обслуживанию машин и заключается в проведении очередного технического обслуживания № 1 или 2 и дополнительных работ, предусмотренных этими документами (замена сезонных топлив, масел, смазок).
47. Полевые технические средства продовольственной службы подготавливаются к сезонной эксплуатации водителями, поварами, хлебопеками под руководством командиров подразделений и начальника продовольственной службы части.
О подготовке полевых технических средств к сезонной эксплуатации делается отметка в формулярах (паспортах) машин.
48. При эксплуатации полевых технических средств в зимний период проводят следующие мероприятия:
1) перед началом работы вскрывают фильтры топливных систем кухонь и хлебопекарных печей и очищают их от льда (воды);
2) агрегаты и узлы заполняют (пополняют) маслами и смазками, сразу по окончании работы (пока смазка не остыла);
3) сливать воду из систем водоснабжения при перерывах и окончании работ, во избежание заморозки систем.
49. При эксплуатации полевых технических средств продовольственной службы в летний период, принимать меры к предохранению технологического оборудования от попадания пыли и влаги, защищать от загрязнения ходовую часть. Тщательно предохранять воду, продовольствие, сырье, готовую пищу и хлеб от попадания в них пыли. Поверхности, соприкасающиеся с пищевыми продуктами, тщательно промывать водой.

8-параграф. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарын күрделі жағдайларда пайдалану ерекшеліктері
50. Шөлді және таулы аудандардың табиғи және климаттық жағдайлары далалық техникалық құралдарды ауыстыруға, өрістетуге, бүркемелеуге, пайдалануға және асты әзірлеудің технологиялық процесін жүргізуге, нан пісіруге және азық-түлікті қайта өңдеуге, сондай-ақ далалық техникалық құралдардың, сүйреп тартатын автомобильдер қозғалтқыштарының және электр станцияларының жұмысына, далалық техникалық құралдарға техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және сақтауды ұйымдастыруға және оны жүргізуге елеулі ықпал етеді.
51. Қазақстан Республикасының солтүстік аудандарында техниканы қысқы кезеңде пайдалану қатты аязбен және желмен, жиі соғатын боранмен және қардың қалың түсуімен қиындайды. Көрсетілген жағдайларда далалық техникалық құралдарды пайдалану кезінде:
1) техникалық құралдар мен сүйреп тартатын автомобильдерді жылыту, қозғалтқыштарды іске қосуды жеңілдету, жол жүру мүмкіндігін арттыру құралдарымен, сондай-ақ шанецтік құрал-сайманмен жабдықтау;
2) машиналар үшін осы жағдайлар үшін көзделген майлар мен жақпамайлар сұрыптарын, жанармай мен төмен температурада қататын салқындатқыш сұйықтықтарын қолдану;
3) сеңді мұздармен және қойтастармен қоршалған жергілікті жерлермен жүру кезінде машиналар картерлеріне зақымдамайтындай етіп абай болу;
4) техниканы қар басып қалуын болдырмау мақсатында далалық техникалық құралдардың тұрақтары үшін биіктетілген алаңдарды және жел жақсы соғатын алаңдарды таңдау;
5) суға арналған цистерналарды, далалық техникалық құралдарды сумен жабдықтау жүйесін, нан таситын автомобиль-фургондар шанақтарын, аккумулятор батареяларын жылылау;
6) асүйлер мен нан пісіру пештерінің отын жүйелерін қолдануға ұдайы әзірлікте ұстау;
7) шатырларда, қосалқы үй-жайлар мен бүркемелерде далалық техникалық құралдарда технологиялық процестерді (тамақ дайындау мен нан пісіру), техникалық қызмет көрсетуді және жөндеу жүргізу қажет.
52. Шөлді аудандарда далалық техникалық құралдарды пайдалану кезінде жолдардың нашар дамыған желілерін, су мен отынның болмауын, тәулік ішіндегі температураның күрт өзгеруін, құмды дауыл мен борасынға әкеп соқыратын қатты желді, құмның және құмды дауылдың жабдық жұмысына және технологиялық процестерді жүргізуге әсер етуін, орман ағаштары мен техникаға арналған табиғи бүркемелердің мүлдем болмауын ескеру қажет.
Шөлді аудандарда далалық техникалық құралдарды пайдалану кезінде:
1) жұмыс басталар алдында мұқият қарап-тексеру жүргізу, механизмдер мен тораптардың ашық жанасатын үстіңгі қабатынанжақпамайды сүрту, ал азық-түлік өнімімен жанасатын үстіңгі қабатынсумен мұқият жуу;

Параграф 8. Особенности эксплуатации полевых технических средств продовольственной службы в сложных условиях
50. Природные и климатические условия пустынных и горных районов оказывают существенное влияние на перемещение, развертывание, укрытие, эксплуатацию полевых технических средств и ведение технологических процессов приготовления пищи, выпечки хлеба и переработки продовольствия, а также на работу оборудования полевых технических средств, двигателей буксирующих автомобилей и электростанций, на организацию и проведение технического обслуживания, ремонта и хранения полевых технических средств.
51. В северных районах Республики Казахстан эксплуатация техники в зимний период усложняется сильными морозами и ветрами, частыми метелями, наличием глубокого зимнего покрова. При эксплуатации полевых технических средств в указанных условиях, необходимо:
1) укомплектовать технические средства и буксирующие автомобили средствами обогрева, облегчения пуска двигателей, повышения проходимости, а также шанцевым инструментом;
2) применять для машин сорта масел и смазок, горючие и низкозамерзающие охлаждающие жидкости, предусмотренные для этих условий;
3) соблюдать осторожность при движении по торосистым льдам и местности, загражденной валунами, чтобы не повредить картеры машин;
4) выбирать площадки для стоянки полевых технических средств на возвышенных и хорошо продуваемых ветрами местах, во избежание заноса техники снегом;
5) утеплять цистерны для воды, системы водоснабжения полевых технических средств, кузова хлебных автомобилей-фургонов, аккумуляторные батареи;
6) содержать в постоянной готовности к работе топливные системы кухонь и хлебопекарных печей;
7) проводить технологические процессы (приготовление пищи и выпечку хлеба), техническое обслуживание и ремонт полевых технических средств в палатках, подсобных помещениях и укрытиях.
52. При эксплуатации полевых технических средств в пустынных районах следует учитывать слаборазвитую сеть дорог, отсутствие воды и топлива, резкие колебания температуры в течение суток, сильные ветры, вызывающие песчаные бури и заносы, влияние песка и песчаной пыли на работу оборудования и ведение технологических процессов, почти полное отсутствие лесных насаждений и естественных укрытий для техники.
При эксплуатации полевых технических средств в пустынных районах, необходимо:
1) производить перед началом работы тщательный осмотр, удалять смазку с открытых трущихся поверхностей механизмов и узлов, а поверхности, соприкасающихся с пищевыми продуктами, тщательно промывать водой;

2) тамақ дайындау және нан пісіру үшін артық су қорын ұстау;
3) шатырларда, қосалқы үй-жайларда және бүркемелерде технологиялық процестерді (тамақ дайындау және нан пісіру), далалық техникалық құралдарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеу жүргізу;
4) шанақ-фургондардың және далалық техникалық құралдар шатырларының терезелерін, есіктерін сенімді нығыздауды қамтамасыз ету;
5) суды, азық-түлікті, шикізатты, дайын тамақ пен нанды оларға шаң мен топырақтың түсуінен сақтау;
6) асүйлер мен нан пісіру пештерінің отын жүйелерін ұдайы әзірлікте ұстау қажет.
53. Таулы аудандарда далалық техникалық құралдарды пайдалану кезінде күрделі жол жағдайларын (ұзақ биікке көтерілулерді, еңістер мен қауіпті бұрылыстарды), тәулік ішінде температураның күрт өзгеруін, судың қайнау температурасының төмендеуіне, қозғалтқыштар қуатының және жұмысының үнемделуін төмендетуге, асүйлер мен нан пісіру пештерінің отын жүйелері жұмысының нашарлауына, жеке құрамның қатты шаршауына әкеп соқтыратын төмен атмосфералық қысымды ескеру қажет.
Таулы аудандарда далалық пайдалану құралдарын қолдану кезінде:
1) далалық техникалық құралдар жүріс бөлігі тораптарының, тежегіштерінің жай-күйін, жиынтықтаушы бұйымдарының жиналуы мен бекітілуін қадағалау;
2) түнде аяз болған жағдайда далалық техникалық құралдар сумен жабдықтау жүйелерінің қатып қалуына жол бермеуге шаралар қабылдау;
3) қазандықтардағы артық қысымды арттыру және тамақ дайындау уақытын қысқарту үшін асүйлердің тамақ пісіретін қазандарының бу шығаратын қақпақтарын тексеру және қажет болған кезде реттеу;
4) асүйлер мен нан пісіру пештерінің отын жүйелеріндегі отынның жану қарқынын реттеу қажет.
3-тарау.Техниканы жөндеуді ұйымдастыру
1-параграф. Жөндеуді қамтамасыз ету
54. Ақаулы және зақымданған техниканы уақтылы және сапалы жөндеу бөлімдер мен құрамаларды жауынгерлік әзірлікте ұстаудың маңызды шарты болып табылады.
Жөндеуді ұйымдастыру:
1) техниканың жай-күйін және оны жөндеуге уақтылы жеткізуді бақылаумен;
2) жарақтандырылған және жеке құраммен жасақталған жөндеу бөлімшелерінің бар болуымен;
3) ақаулы және зақымданған техниканың орналасқан орнын анықтаумен;
4) жөндеушілердің жоғары өндірістік біліктілігімен;
5) жөндеу бөлімшелеріндегі жабдықты, айла-бұйымдарды, құрал-сайман мен керек-жарақтарды ұдайы ақаусыз жай-күйде ұстаумен;
6) жөндеуді дұрыс ұйымдастырумен және техниканы жөндеуге арналған техникалық шарттарды сақтаумен;
7) жөндеу бөлімшелерін материалдармен, қосалқы бөлшектермен және құрал-сайманмен уақтылы қамтамасыз етумен;
8) техниканы жөндеудің технологиялық процесін жетілдірумен қамтамасыз етіледі.

2) содержать повышенные запасы воды для приготовления пищи и выпечки хлеба;
3) проводить технологические процессы (приготовление пищи и выпечку хлеба), техническое обслуживание и ремонт полевых технических средств в палатках, подсобных помещениях и укрытиях;
4) обеспечивать надежное уплотнение дверей, окон, кузовов-фургонов и палаток полевых технических средств;
5) предохранять воду, продовольствие, сырье, готовую пищу и хлеб от попадания в них пыли или песка;
6) содержать в постоянной готовности к работе топливные системы кухонь и хлебопекарных печей.
53. При эксплуатации полевых технических средств в горных районах необходимо учитывать сложные дорожные условия (затяжные подъемы, спуски и крутые повороты), резкие колебания температуры в течение суток, пониженное атмосферное давление, приводящее к снижению температуры кипения воды, падению мощности и экономичности работы двигателей, ухудшению работы топливных систем кухонь и хлебопекарных печей, повышенную утомляемость личного состава.
При эксплуатации полевых средств в горных районах необходимо:
1) следить за состоянием узлов ходовой части, тормозов, укладкой и креплением комплектующих изделий полевых технических средств;
2) принимать меры к предотвращению размораживания систем водоснабжения полевых технических средств в случае наступления ночных заморозков;
3) проверять и при необходимости регулировать паровыпускные клапаны пищеварочных котлов кухонь для повышения избыточного давления в котлах и сокращения времени приготовления пищи;
4) регулировать интенсивность горения топлива в топливных системах кухонь и хлебопекарных печей.
Глава 3. Организация ремонта техники
Параграф 1. Обеспечение ремонта
54. Своевременный и качественный ремонт неисправной и поврежденной техники является важным условием поддержания боеготовности частей и соединений.
Организация ремонта обеспечивается:
1) контролем за состоянием техники и своевременной поставкой ее в ремонт;
2) наличием оснащенных и укомплектованных личным составом ремонтных подразделений;
3) выявлением местонахождения неисправной и поврежденной техники;
4) высокой производственной квалификацией ремонтников;
5) содержанием в постоянной исправности оборудования, приспособлений, инструмента и принадлежностей в ремонтных подразделениях;
6) правильной организацией ремонта и соблюдением технических условий на ремонт техники;
7) своевременным обеспечением ремонтных подразделений материалами, запасными частями и инструментом;
8) совершенствованием технологического процесса ремонта техники.

55. Техниканы жөндеу табиғи тұрғыдан тозумен, дұрыс пайдаланбаумен, құрылымдық кемшіліктермен, сапасыз жасаумен немесе жөндеумен, сондай-ақ жауынгерлік зақымданулармен пайда болған ақаулықтарды немесе зақымдануларды тозған немесе зақымданған агрегаттарды, тораптарды, аспаптар мен бөлшектерді ауыстыру немесе олардың қолданылу қабілетін қалпына келтіру арқылы жоюды қамтиды.
56. Азық-түлік қызметінде техниканы жөндеудің жоспарлы-ескерту жүйесі қабылданды, ол кезінде орташа жөндеу осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес есептен шығарғанға дейін жұмыс (жол жүру) жөндеуаралық кезеңдерінің белгіленген нормаларына сәйкес жоспарланады. Жөндеуге нақты қажеттілік техникалық қарап-тексеру нәтижелері бойынша белгіленеді.
57. Ақаулықтар немесе зақымданулар сипатына және оларды жою бойынша жұмыстардың еңбек сыйымдылығына байланысты техниканы жөндеу ағымдағы және орташа болып бөлінеді.
Ағымдағы жөндеу техниканың қолданылу қабілетін кепілдендірілген қамтамасыз ету мақсатында пайдалану процесінде жүзеге асырылады және жеке бөлшектерді ауыстыруды немесе қалпына келтіруді және оларды реттеуді қамтиды.
Орташа жөндеу негізгі екі бөлшекті (торапты) ауыстырумен немесе қалпына келтірумен және оларды реттеумен техника ресурсының ақаусыздығын қалпына келтіруді және толық қалпына келтіруді қамтиды.
Бұл ретте негізгі бөлшектерінің техникалық жай-күйі тексеріледі, ақаулықтар жойылады, реттеу, бекіту және жөндеу жұмыстары жүргізіледі, сондай-ақ лак-бояу жабындылары қалпына келтіріледі.
58. Ақаулықтар (зақымданулар) сипатына және оларды жою бойынша жұмыстардың еңбек сыйымдылығына байланысты жөндеудің мынадай түрлері белгіленді:
1) автомобиль және тіркемелі асүйлер, тіркемелі плиталар, автомобиль асханалары, автомобиль және тіркеме нан пісіретін блоктары, тіркемелі нан пісіру пештері мен қамыр дайындау агрегаттары, автомобиль-рефрижераторлар, тіркеме-рефрижераторлар, изотермиялық нан және құрастырылған автомобиль-фургондар, суға арналған автомобиль-цистерналар, тіркемелі тоңазытқыш агрегаттары, контейнер-рефрижераторлар және стационарлық әскери асханалардың тоңазытқыш жабдығынан тоңазытқыш агрегаттары үшін – ағымдағы, орташа;
2) тасымалданатын асүйлер, плиталар мен қайнатқыштар, газды асүйлер, термостар мен термос-жәшіктер, тасымалданатын нан пісіру пештері, елеу, қамыр бөлу және қамырды қалыптау машиналары, нан және изотермиялық тіркеме-фургондар, тіркеме-қоймалар, тіркеме-контейнерлер, тіркеме-цистерналар және тасымалданатын суға арналған цистерналар, тоңазытқыш жиналмалы камералар, тоңазытқыш шкафтар, тұрмыстық электр тоңазытқыштары, стационарлық әскери асханалардың механикалық және жылу беру жабдығы және салмақ өлшеу аспаптары үшін – ағымдағы.

55. Ремонт техники заключается в устранении неисправностей или повреждений, вызванных естественным износом, неправильной эксплуатацией, конструктивными недостатками, некачественным изготовлением или ремонтом, а также боевыми повреждениями, путем замены изношенных или поврежденных агрегатов, узлов, приборов и деталей или восстановлением их работоспособности.
56. В продовольственной службе принята планово-предупредительная система ремонта техники, при которой средний ремонт планируется согласно установленным нормам межремонтных периодов работы (пробегов) до списания согласно приложению 4 к настоящей Инструкции. Фактическая потребность в ремонте устанавливается по результатам технического осмотра.
57. В зависимости от характера неисправностей или повреждений и трудоемкости работ по их устранению ремонт техники подразделяются на текущий и средний.
Текущий ремонт осуществляется в процессе эксплуатации в целях гарантированного обеспечения работоспособности техники и состоит в замене или восстановлении отдельных частей и их регулировке.
Средний ремонт заключается в восстановлении исправности и в полном восстановлении ресурса техники с заменой или восстановлением двух основных частей (узлов) и их регулировкой.
При этом проверяется техническое состояние основных частей, устраняются неисправности, производятся регулированные, крепежные и ремонтные работы, а также восстанавливаются лакокрасочные покрытия.
58. В зависимости от характера неисправностей (повреждений) и трудоемкости работ по их устранению установлены следующие виды ремонта:
1) для автомобильных и прицепных кухонь, прицепных плит, автомобильных столовых, автомобильных и прицепных хлебопекарных блоков, прицепных хлебопекарных печей и тестоприготовительных агрегатов, автомобилей-рефрижераторов, прицепов-рефрижераторов, автомобилей-фургонов изотермических хлебных и комбинированных, автомобилей-цистерн для воды, прицепных холодильных агрегатов, контейнеров-рефрижераторов и холодильных агрегатов от холодильного оборудования стационарных войсковых столовых, текущий, средний;
2) для переносных кухонь, плит и кипятильников, газовых кухонь, термосов и термосов-ящиков, переносных хлебопекарных печей, просеивательных, тестоделительных и тестоформовочных машин, хлебных прицепов-фургонов и изотермических, прицепов-складов, прицепов-контейнеров, прицепов-цистерн и переносных цистерн для воды, холодильных сборных камер, холодильных шкафов, холодильников бытовых электрических, механического и теплового оборудования стационарных войсковых столовых и весоизмерительных приборов, текущий.

59. Техниканың маркалары бойынша әрбір жөндеу түрінің еңбек сыйымдылығы мен ұзақтығын, жұмыстар тізбесін, жөндеудің үлгілік технологиялық процестері мен техникалық шарттарды, сондай-ақ материалдар мен қосалқы бөлшектердің шығыс нормаларын жабдықталым орган белгілейді.
60. Ағымдағы және ішінара орташа жөндеу бейбіт және соғыс уақытында тікелей әскери бөлімдерде орындалады:
1) далалық техникалық құралдарға:
әскери бөлімдердің (құрамалардың) жөндеу бөлімшелері;
азық-түлік қызметі жөндеу шеберханаларының көшпелі бригадалары;
2) стационарлық әскери асханалардың технологиялық және тоңазытқыш жабдығына:
әскери қоймалардың көшпелі бригадалары;
әскери бөлімдердің тоңазытқыш жабдықты жөндеу жөніндегі механиктері;
әскери бөлімдердің (құрамалардың) жөндеу бөлімшелері;
3) стационарлық әскери нан зауыттарының (наубайханалардың) жабдығына:
әскери бөлімдердің (құрамалардың) жөндеу бөлімшелері;
әскери нан зауыттарының (наубайханалардың) жеке құрамы;
4) салмақ өлшеу аспаптарына:
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі 906-шы өлшеу техникасы базасының стационарлық және жылжымалы шеберханасы.
61. Ағымдағы жөндеу жүргізу үшін қосалқы бөлшектердің жеке жиынтығы пайдаланылады. Жетіспейтін қосалқы бөлшектер мен материалдарды, сондай-ақ оларды сатып алуға ақша қаражатын әскери бөлім жабдықталым органынан жылдық өтінім бойынша талап етеді.
62. Техникаға орташа жөндеуді мыналар орындайды:
1) далалық техникалық құралдарға – әскери бөлімдердің жөндеу бөлімшелері;
2) стационарлық әскери асханалардың технологиялық және тоңазытқыш жабдығына – әскери қоймалардың көшпелі бригадалары, сондай-ақ мамандандырылған кәсіпорындар;
3) салмақ өлшеу аспаптарына – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі өлшеу техникасы базасының стационарлық және жылжымалы шеберханасы, сондай-ақ шарттық бастамаларда мамандандырылған кәсіпорындар.
63. Азық-түлік қызметтерінің далалық техникалық құралдары орнатылған автомобильдер мен тіркемелердің шассилерін, сондай-ақ далалық техникалық құралдарда орнатылған автомобильдік іштен жану қозғалтқыштарын жөндеуді автомобиль қызметінің жөндеу кәсіпорындары орындайды.
64. Бензин-электр агрегаттарын, жылжымалы электр станцияларын, сондай-ақ жиынтықтарға кіретін немесе азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарында орнатылған автомобильдіктен басқа, іштен жану қозғалтқыштарын жөндеуді инженерлік қызметтің жөндеу кәсіпорындары жүргізеді.
65. Сыйымдылығы жүз литрден астам булы, газды және электрлік қазандықтарды пәтер-пайдалану қызметінің жөндеу кәсіпорындары жөндейді.
66. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарын жабдықтау үшін пайдаланылатын шатырлар мен брезенттерді киім-кешек қызметінің шеберханалары жөндейді.

59. Трудоемкость и продолжительность каждого вида ремонта по маркам техники, перечень работ, типовые технологические процессы ремонта и технические условия, а также нормы расхода материалов и запасных частей устанавливаются довольствующим органом.
60. Текущий и частично средний ремонт выполняется в мирное и военное время непосредственно в воинских частях:
1) полевых технических средств:
ремонтными подразделениями воинских частей (соединений);
выездными бригадами ремонтных мастерских продовольственной службы;
2) технологического и холодильного оборудования стационарных войсковых столовых:
выездными бригадами военных складов;
механиками по ремонту холодильного оборудования воинских частей;
ремонтными подразделениями воинских частей (соединений);
3) оборудования стационарных войсковых хлебозаводов (хлебопекарен):
ремонтными подразделениями воинских частей (соединений);
личным составом войсковых хлебозаводов (хлебопекарен);
4) весоизмерительных приборов:
стационарной и передвижной мастерской 906 базы измерительной техники Министерства обороны Республики Казахстан.
61. Для проведения текущего ремонта используется индивидуальный комплект запасных частей. Недостающие запасные части и материалы, а также денежные средства на их приобретение воинская часть истребует по годовой заявке от довольствующего органа.
62. Средний ремонт техники выполняется:
1) полевых технических средств ремонтными подразделениями воинских частей;
2) технологического и холодильного оборудования стационарных войсковых столовых-выездными бригадами воинских складов, а также специализированными предприятиями;
3) весоизмерительных приборов - стационарной и передвижной мастерской базы измерительной техники Министерства обороны Республики Казахстан, а также специализированными предприятиями на договорных началах.
63. Ремонт шасси автомобилей и прицепов, на которые смонтированы полевые технические средства продовольственных служб, а также автомобильных двигателей внутреннего сгорания, установленных на полевых технических средствах, выполняется ремонтными предприятиями автомобильной службы.
64. Ремонт бензоэлектрических агрегатов, передвижных электрических станций, а также двигателей внутреннего сгорания, кроме автомобильных, входящих в комплекты или установленных на полевых технических средствах продовольственной службы, производится ремонтными предприятиями инженерной службы.
65. Паровые, газовые и электрические котлы емкостью свыше ста литров ремонтируются предприятиями квартирно-эксплуатационной службы.
66. Палатки и брезенты, используемые для укомплектования полевых технических средств продовольственной службы, ремонтируются мастерскими вещевой службы.

67. Автомобильдер мен тіркемелердің шассилері, бензин-электр агрегаттары, жылжымалы электр станциялары, іштен жану қозғалтқыштары, сыйымдылығы жүз литрден астам ас пісіретін қазандықтар, шатырлар мен брезенттер бағыныстылығында жөндеу кәсіпорындары бар тиісті қызметтердің нарядтары (өкімдері) бойынша жөндеуге жөнелтіледі.
68. Зақымданған техниканы анағұрлым тез қалпына келтіру мақсатында барлық жөндеу бөлімшелері, бөлімдер мен кәсіпорындар бірінші кезекте далалық техникалық құралдарды (автомобиль және тіркемелі асүйлерді және нан пісіру блоктарын, тіркемелі пештер мен қамыр дайындау агрегаттарын) жөндеу үшін пайдаланылады.
Әскери бөлімдердің жөндеу бөлімшелерінде және құрамалардың жөндеу бөлімдерінде техниканы ағымдағы және орташа жөндеу жүргізушілердің, аспаздардың, наубайханашылардың және азық-түлік қызметінің техникалық құралдарды жөндеу жөніндегі мамандарының қатысуымен жүргізіледі.
2-параграф. Техниканы жөндеуді жоспарлау
69. Жөндеуді жоспарлау техниканы уақтылы және сапалы жөндеу, оны ұдайы техникалық ақаусыз жай-күйде ұстау үшін әскери бөлімдердің жөндеу бөлімшелерін (құрамалардың жөндеу бөлімдерін), көшпелі бригадаларды және жөндеу бөлімшелерді анағұрлым ұтымды пайдалану мақсатында жүзеге асырылады.
70. Техниканы жөндеуді жоспарлау:
1) жөндеуге қажеттілікті айқындауды;
2) қосалқы бөлшектерге, құрал-сайманға, материалдарға және жөндеуге арналған ақша қаражатына қажеттілікті айқындауды;
3) жөндеу бөлімшелерінің, бөлімдерінің, көшпелі бригадалардың және жөндеу құралдарының өндірістік қуатын біркелкі жүктеуді және толық пайдалануды;
4) жоспарланатын кезеңде әскерлер шешетін міндеттерге және техниканың арналуына байланысты жөндеуді орындау кезектілігін көздейді.
71. Техниканы жөндеу әскери бөлімдерде жоспарланады.
3-параграф. Әскери бөлімде (құрамада) техниканы жөндеуді жоспарлау
72. Бейбіт уақытта бөлімдерде (құрамаларда) техниканы жөндеуді жоспарлау оны пайдалануды жоспарлаумен бір уақытта жүзеге асырылады және пайдалану және жөндеу жоспарларында көрсетіледі. Бұл ретте орташа және күрделі жөндеуге қажеттілік техниканың жұмыс істеуінің жөндеуаралық кезеңдеріне (жол жүруіне) сүйене отырып жоспарланады.
Техниканы жөндеуге жоспарлы қажеттілік негізінде әскери бөлім (құрама) азық-түлік қызметінің бастығы:
1) жоспарланатын жылы жөндеуге жататын техниканың тізбесі мен санын;
2) жөндеу мерзімдерін;
3) әскери бөлімнің жөндеу бөлімшесінде (құраманың жөндеу бөлімінде) жөндеуге жататын техника санын және жөндеу кәсіпорындарында жөндеуге жататын техника санын айқындайды.
73. Әскери бөлімнің жөндеу бөлімшесінде (құраманың жөндеу бөлімінде) техникаға ағымдағы және ішінара орташа жөндеуді жүргізу үшін азық-түлік қызметінің (құрама) бастығы ай сайын техниканы жөндеуге өтінімді жасайды және бөлім командирінің техникалық бөлім (қару-жарақ) жөніндегі орынбасарына жолдайды, ол осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлім жөндеу бөлімшесінің (құрама жөндеу бөлімінің) айлық жоспар-тапсырмасына енгізіледі.
Бекітілген жоспар-тапсырма негізінде бөлім (құрама) азық-түлік қызметінің бастығы жөндеу қорын, қажетті арнайы қосалқы бөлшектерді бөлімнің жөндеу бөлімшесіне (құраманың жөндеу бөліміне) жеткізуді және жөнделген техниканы алуды қамтамасыз етеді.

67. Шасси автомобилей и прицепов, бензоэлектрические агрегаты, передвижные электрические станции, двигатели внутреннего сгорания, пищеварочные котлы емкостью свыше ста литров, палатки и брезенты направляются в ремонт по нарядам (распоряжениям) соответствующих служб, в подчинении которых находятся ремонтные предприятия.
68. В целях более быстрого восстановления поврежденной техники все ремонтные подразделения, части и предприятия используются в первую очередь для ремонта полевых технических средств (автомобильных и прицепных кухонь и хлебопекарных блоков, прицепных печей и тестоприготовительных агрегатов).
Текущий и средний ремонт техники в ремонтных подразделениях воинских частей и ремонтных частях соединений проводится с участием водителей, поваров, хлебопеков и специалистов по ремонту технических средств продовольственной службы.
Параграф 2. Планирование ремонта техники
69. Планирование ремонта осуществляется в целях наиболее рационального использования ремонтных подразделений воинских частей (ремонтных частей соединений), выездных бригад и ремонтных подразделений для своевременного и качественного ремонта техники, поддержания ее в постоянной технической исправности.
70. Планирование ремонта техники предусматривает:
1) определение потребности в ремонте;
2) определение потребности в запасных частях, инструменте, материалах и денежных средствах на ремонт;
3) равномерную загрузку и полное использование производственных мощностей ремонтных подразделений, частей и выездных бригад;
4) очередность выполнения ремонта в зависимости от задач, решаемых войсками в планируемом периоде и предназначения техники.
71. Ремонт техники планируется в воинских частях.
Параграф 3. Планирование ремонта техники в воинской части (соединении)
72. В мирное время планирование ремонта техники в частях (соединениях) осуществляется одновременно с планированием ее эксплуатации и отражается в планах эксплуатации и ремонта. При этом, потребность в среднем и капитальном ремонте планируется исходя из межремонтных периодов (пробегов) работы техники.
На основании плановой потребности в ремонте техники начальник продовольственной службы воинской части (соединения) определяет:
1) перечень и количество техники, подлежащей ремонту в планируемом году;
2) сроки ремонта;
3) количество техники, подлежащей ремонту в ремонтном подразделении воинской части (ремонтной части соединения), и количество техники, подлежащей ремонту в ремонтных предприятиях.
73. Для производства текущего и частично среднего ремонта техники в ремонтном подразделении воинской части (ремонтной части соединения) начальник продовольственной службы (соединения) ежемесячно составляет и направляет заместителю командира части по технической части (вооружению) заявку на ремонт техники, которая включается в месячный план-задание ремонтному подразделению части (ремонтной части соединения) по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
На основании утвержденного плана-задания начальник продовольственной службы части (соединения) обеспечивает доставку в ремонтное подразделение части (ремонтную часть соединения) ремонтного фонда, необходимых специальных запасных частей и получение отремонтированной техники.

4-параграф. Техникаға жөндеу жүргізу, оны жөндеуге тапсыру және жөндеуден беру тәртібі
74. Техниканы ағымдағы жөндеу жоспарланбайды. Ол техникалық қызмет көрсету процесіндегі қажеттілік бойынша және техника істен шыққан орында орындалады. Техника істен шыққан кезде әскери бөлім командирінің техникалық бөлім жөніндегі орынбасарының рұқсатымен далалық техникалық құралдарды ағымдағы жөндеу техникалық қызмет көрсету пункттерінде жүргізіледі.
75. Техникаға ағымдағы жөндеуді орындау үшін қажетті қосалқы бөлшектер мен материалдар санын азық-түлік басқармасы айқындайды және олар өтінімдерде есепке алынады.
76. Техника, оның техникалық жай-күйін әскери бөлім командирі лауазымды адамдар – осы техника бойынша мамандар қатарынан тағайындайтын комиссия айқындағаннан кейін ғана орташа жөндеуге жөнелтіледі.
Комиссия:
1) белгіленген жөндеуаралық кезеңдер немесе қызмет ету мерзімдері аяқталғаннан кейін;
2) зақымданулар, авариялар, қанағаттанарлықсыз техникалық қызмет көрсету, сапасыз жасау (жөндеу) нәтижесінде техника мерзімінен бұрын істен шыққан жағдайда тағайындалады.
Қарап-тексеру кезінде формулярдағы (паспорттағы) жазуларға тексеру және қажет болған жағдайда жеке агрегаттарды тексеру және ашу жүргізіледі.
77. Қарап-тексеру нәтижелері бойынша негізгі агрегаттардың, тораптардың, бөлшектер мен аспаптардың ақаулықтарын және техниканың істен шығу себептерін толық атап көрсетумен осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық жай-күй актісі жасалады, сондай-ақ жөндеу түрі айқындалады.
78. Құрама (әскери бөлім) ішінде техниканы жөндеу құрама (әскери бөлім) командирінің техникалық бөлім (қару-жарақ) жөніндегі орынбасарының өкімдері бойынша жүзеге асырылады.
Жауынгерлік жағдайда құрама (бөлім) жөндеу бөлімшесінің командирі техниканы жөндеуге дербес қабылдайды, ол туралы тікелей бастыққа баяндайды.
79. Құрама (әскери бөлім) ішінде техниканы ағымдағы жөндеу, ал соғыс уақытында орташа жөндеу қабылдау-тапсыру құжаттары және техникалық жай-күй актілері ресімделмей жүзеге асырылады.
Бейбіт уақытта құрама (әскери бөлім) ішінде техниканы орташа жөндеуге тапсыру техникалық жай-күй актілері бойынша, ал жөндеуден қабылдау техникалық қызмет көрсетуді және машиналар мен агрегаттарды жөндеуді есепке алу кітабы бойынша жүргізіледі.
80. Далалық техникалық құралдарға жүргізілген жөндеу түрі формулярларға (паспорттарға) белгі ретінде енгізіледі.
4-тарау.Азық-түлік қызметінің жөндеу бригадалары
1-параграф.Техниканы жөндеу шеберханасының көшпелі бригадалары
81. Әскерлерге далалық техникалық құралдарды жөндеуде шұғыл көмек көрсету үшін көшпелі жөндеу бригадалары жіберіледі. Жөндеу бригадалары техникалық құралдардың белгілі бір түрлеріне ағымдағы және орташа жөндеу жүргізу үшін жеке құраммен жасақталады, материалдармен, жөнделген немесе жаңа бөлшектермен, тораптармен, агрегаттармен, құрал-сайманмен, айла-бұйымдармен және жабдықпен жабдықталады.

Параграф 4. Порядок проведения ремонта, сдачи техники в ремонт и выдачи из ремонта
74. Текущий ремонт техники не планируется. Он выполняется по потребности в процессе технического обслуживания и на месте выхода техники из строя. При выходе техники из строя с разрешения заместителя командира воинской части по технической части текущий ремонт полевых технических средств производиться в пунктах технического обслуживания.
75. Количество запасных частей и материалов, необходимых для выполнения текущего ремонта техники, определяется продовольственным управлением и учитываются в заявках.
76. Техника направляется в средний ремонт только после определения ее технического состояния комиссией, назначаемой командиром воинской части из числа должностных лиц - специалистов по этой технике.
Комиссия назначается:
1) по истечении установленных межремонтных периодов или сроков службы;
2) в случае преждевременного выхода техники из строя в результате повреждений, аварий, неудовлетворительного технического обслуживания, некачественного изготовления (ремонта).
При осмотре производится проверка записей в формуляре (паспорте) и в случае необходимости проверка и вскрытие отдельных агрегатов.
77. По результатам осмотра составляется акт технического состояния по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, с подробным перечислением неисправностей основных агрегатов, узлов, деталей и приборов и причин выхода техники из строя, а также определяется вид ремонта.
78. Ремонт техники внутри соединения (воинской части) осуществляется по распоряжениям заместителя командира соединения (воинской части) по технической части (вооружению).
В боевой обстановке командир ремонтного подразделения соединения (части) принимает технику в ремонт самостоятельно, докладывая об этом непосредственному начальнику.
79. Текущий ремонт техники, а в военное время и средний ремонт внутри соединения (воинской части) осуществляется без оформления приемо-сдаточных документов и актов технического состояния.
Сдача техники в средний ремонт внутри соединения (воинской части) в мирное время производится по актам технического состояния, а прием из ремонта по книге учета технического обслуживания и ремонта машин и агрегатов.
80. Вид произведенного ремонта полевых технических средств заносится отметка в формулярах (паспортах).
Глава 4. Ремонтные бригады продовольственной службы
Параграф 1. Выездные бригады ремонтной мастерской техники
81. Для оказания срочной помощи войскам в ремонте полевых технических средств высылаются выездные ремонтные бригады. Ремонтные бригады укомплектовываются личным составом, снабжаются материалами, отремонтированными или новыми деталями, узлами, агрегатами, инструментом, приспособлениями и оборудованием для производства текущего и среднего ремонта определенных видов технических средств.

82. Бригадалар арнайы шанақ-фургондармен жабдықталған автомобильдерде немесе жүк автомобильдерінде белгілі бір мерзімге жіберіледі. Олар азық-түлік қоймасымен үздіксіз байланыста болады және материалдармен, бөлшектермен, тораптармен және агрегаттармен толық жабдықталады.
83. Қарамағына көшпелі бригада келген әскери бөлімнің азық-түлік қызметінің бастығы оның мамандарын жөндеуге қатысу үшін техникалық құралдарға қызмет көрсететін жеке құрамға жібереді.
2-параграф. Әскери асханалардың тоңазытқыш және технологиялық жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі көшпелі бригадалар
84. Әскери асханалардың тоңазытқыш және технологиялық жабдығына кезеңдік техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу үшін 1-ші және 2-ші деңгейдегі қоймалар жанынанкөшпелі бригадалар ұйымдастырылады.
Көшпелі бригадалардың саны мен құрамын әскери бөлімдерде техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге жататын тоңазытқыш және технологиялық жабдықтың қолда барына байланысты жабдықталым органмен айқындайды.
85. Көшпелі бригаданың жеке құрамы:
1) механиктер (қызмет көрсетуге қоймаға тіркелген әскери бөлімдерде бар тоңазытқыш және технологиялық жабдықтың саны бойынша 1-3 адам);
2) тоңазытқыш және технологиялық жабдықты жөндеу бойынша шеберхананың жүргізушісі.
86. Бөлімдердің тоңазытқыш және технологиялық жабдығына кезеңдік техникалық қызмет көрсетуді, ағымдағы және ішінара орташа жөндеуді көшпелі бригадалар жабдықталым органның өкімі бойынша жабдықты пайдалану орнында жүргізеді.
87. Тоңазытқыш және технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу және материалдармен және қосалқы бөлшектермен қамтамасыз ету бойынша көшпелі бригадалардың жұмысына басшылық жасауды әскери қойманың механикалық агрегаттар мен тоңазытқыш жабдық жөніндегі технигі, ал техниканы жөндеу бойынша шеберханалары бар қоймаларда – шеберхана бастығы жүзеге асырады.
Әскери бөлім қоймасына тіркелген тоңазытқыш және технологиялық жабдыққа, сондай-ақ қоймада сақтауда тұрған техникаға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жалпы ұйымдастыруды сақтау бөлімдері бастықтарының біреуі арқылы қойма бастығы жүзеге асырады.
88. Көшпелі бригаданы әскери бөлімдерге жіберу кезінде әскери қойма бастығы осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша іссапар нұсқамасын және тоңазытқыш және технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге нарядты ресімдейді.
Нарядта орналасу орындары көрсетілмей әскери бөлімдердің шартты нөмірлері беріледі.
Көшпелі бригадаларға берілетін жабдыққа қызмет көрсетуге және жөндеуге нарядтарды осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери бөлімдерде тоңазытқыш және технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындауға нарядтарды есепке алу журналы бойынша әскери қойманың механикалық агрегаттар мен тоңазытқыш жабдық жөніндегі технигі есепке алады.

82. Бригады высылаются на автомобилях, оборудованных специальными кузовами-фургонами или на грузовых автомобилях на определенный срок. Они поддерживают непрерывную связь с продовольственным складом и доукомплектовываются материалами, деталями, узлами и агрегатами.
83. Начальник продовольственной службы воинской части, в распоряжение которого прибыла выездная бригада, допускает ее специалистов к личному составу, обслуживающему технические средства, для участия в ремонте.
Параграф 2. Выездные бригады по техническому обслуживанию и ремонту холодильного и технологического оборудования войсковых столовых
84. Для периодического технического обслуживания и ремонта холодильного и технологического оборудования войсковых столовых при складах 1-го и 2-го разрядов организуются выездные бригады.
Количество и состав выездных бригад определяется довольствующим органом в зависимости от наличия холодильного и технологического оборудования, подлежащего техническому обслуживанию и ремонту в воинских частях.
85. Личный состав выездной бригады:
1) механики (1-3 человека по количеству холодильного и технологического оборудования, имеющегося в воинских частях, приписанных на обслуживание к складу);
2) шофер мастерской по ремонту холодильного и технологического оборудования.
86. Периодическое техническое обслуживание, текущий и частично средний ремонт холодильного и технологического оборудования частей выполняются на месте эксплуатации оборудования выездными бригадами по распоряжению довольствующего органа.
87. Руководство работой выездных бригад по техническому обслуживанию и ремонту холодильного и технологического оборудования и обеспечению материалами и запасными частями осуществляет техник по механическим агрегатам и холодильному оборудованию военного склада, а на тех складах, в которых имеются мастерские по ремонту техники - начальник мастерской.
Общую организацию технического обслуживания и ремонта холодильного и технологического оборудования в приписанных к складу воинских частях, а также техники, находящейся на хранении на складе, осуществляет начальник склада через одного из начальников отделов хранения.
88. При направлении выездной бригады в воинские части начальник военного склада оформляет командировочное предписание и наряд на техническое обслуживание и ремонт холодильного и технологического оборудования по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
В наряде даются условные номера воинских частей без указания мест дислокации.
Выдаваемые выездным бригадам наряды на обслуживание и ремонт оборудования, учитываются техником по механическим агрегатам и холодильному оборудованию военного склада по журналу учета нарядов на выполнение работы по техническому обслуживанию и ремонту холодильного и технологического оборудования в воинских частях по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.

89. Орындалған нарядтар негізінде әскери бөлімнің технигі ай сайын осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшпелі бригада тоңазытқыш және технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге жұмсаған қосалқы бөлшектер мен материалдардың жиынтық ведомосын жасайды.
Жиынтық ведомость негізінде материалдар мен қосалқы бөлшектерді көшпелі бригаданың есебінен, сондай-ақ әскери қойманың есебінен шығару актісі жасалады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік қызметінің
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Техника санаттары
Р/с №
Техника атауы
Санаттар
1-ші
2-ші
3-ші
4-ші
5-ші
1
Автомобильдік және тіркемелі ас үйлер, тіркемелі плиталар, тіркемелі нан пісіру пештері мен қамыр дайындау агрегаттары; тіркемелі тоңазытқыш агрегаттары және контейнер-рефрижераторлар
Жаңа, пайдалануда болмағандар, 5 жылға дейін сақтау мерзімімен, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе 5 жылдан астам сақтау мерзімімен жаңа, сондай-ақ орташа жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 15 жылдан астам сақтау мерзімімен
Күрделі жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 20 жылдан астам сақтау мерзімімен
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
2
Автомобиль-рефрижераторлар және тіркеме-рефрижераторлар, изотермиялық, нан және құрастырылғанавтомобиль-фургондар, суға арналған автомобиль-цистерналар, автомобиль асханалары*
Жаңа, 3000 километрге дейін жүрген немесе 5 жылға дейін сақтау мерзімімен, техникалық ақаусыз
3000 километрден астам жүрген немесе 5 жылдан астам сақтау мерзімімен, сондай-ақ орташа және күрделі жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 15 жылдан астам сақтау мерзімімен
Күрделі жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 20 жылдан астам сақтау мерзімімен
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
3
Нан және изотермиялық тіркеме- фургондар, тіркеме-қоймалар, суға арналған тіркеме-контейнерлер, тіркеме-цистерналар, тіркеме ас үйлер
Жаңа, 3000 километрге дейін жүрген немесе 5 жылға дейін сақтау мерзімімен, техникалық ақаусыз
3000 километрден астам жүрген немесе 5 жылдан астам сақтау мерзімімен, сондай-ақ орташа және күрделі жөндеуден өткен
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 15 жылдан астам сақтау мерзімімен
Күрделі жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 20 жылдан астам сақтау мерзімімен
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
4
Тасымалданатынжәне газ ас үйлер, тасымалданатын плиталар мен қайнатқыштар, термостар мен термос-жәшіктер, елеу,тасымалданатын қамыр бөлетін қамырды қалыпқа салу машиналары, тасымалданатын нанпісіру пештері,
Жаңа, 5 жылға дейін сақтау мерзімімен пайдалануда болмаған, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе жаңа, 5 жылдан астам сақтау мерзімімен, сондай-ақ жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 15 жылдан астам сақтау мерзімімен
Күрделі жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 10 жылдан астам сақтау мерзімімен
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
5
Стационарлық әскери асханалардың тоңазытқыш жабдығынан тоңазытқыш агрегаттары, бөлшектенетін тоңазытқыш камералары
Жаңа, пайдалануда болмаған, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе орташа және күрделі жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 7 жылдан астам сақтау мерзімімен
Күрделі жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, 10 жылдан астам сақтау мерзімімен
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
6
Стационарлық әскери асханалардың механикалық және жылу жабдығы, жиналмалытоңазытқыш камералары, тоңазытқыш шкафтар, тұрмыстық электр тоңазытқыштар
Жаңа, пайдалануда болмаған, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін
Күрделі жөндеуді қажет ететін
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
7
Салмақ өлшегіш құралдар
Жаңа, пайдалануда болмаған, техникалық ақаусыз
Пайдалануда болған немесе жөндеуден өткен, техникалық ақаусыз
Орташа жөндеуді қажет ететін
Күрделі жөндеуді қажет ететін
Жарамсыз, қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес, есептен шығаруға жатады
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік қызметінің
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Бекітемін _________________
(лауазымы)
__________________________
(әскери атағы, қолы)
20__жылғы"_____"_________
М.О.
ТЕХНИКАЛЫҚ ЖАЙ-КҮЙ АКТІСІ
20__жылғы "_____"_____________
________________________________________________________________________________
(әскери бөлім атауы)
КОМИССИЯ: төрағасы
________________________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі)
мүшелері________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
____________________________________________________ бұйрығы негізінде әрекет ететін
(бұйрық, нөмірі мен күні)
қарап тексеруді жүргізді
________________________________________________________________________________
(техниканың атауы мен маркасы)
__________________техникалық жай-күйін анықтау үшін______________ зауыттық нөмірі.
Құжаттармен танысу және қарап тексеру кезінде
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(техниканың атауы)
комиссиябекітті:
1.______________________________________________________________________________
(техниканың атауы)
пайдалануды бастап
_____________________________________________________________сағатжұмыс істелді,_
_____________километржүріп өтті, _________________реторташа жөнделді,
_______________________________________________________рет күрделі жөнделді.

89. На основании исполненных нарядов техником военного склада ежемесячно составляется сводная ведомость израсходованных выездной бригадой запасных частей и материалов на техническое обслуживание и ремонт холодильного и технологического оборудования по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции.
На основании сводной ведомости составляется акт на списание материалов и запасных частей с подотчета выездной бригады, а также с учета военного склада.
Приложение 1
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(техники продовольственной службы)
Категории техники
№ п/п
Наименование техники
Категории
1-я
2-я
3-я
4-я
5-я
1.
Кухни автомобильные и прицепные, плиты прицепные, хлебопекарные печи и тестоприготовительные агрегаты прицепные; холодильные агрегаты прицепные и контейнеры-рефрижераторы
Новые, не бывшие в эксплуатации, со сроком хранения до 5 лет, технически исправные
Бывшие в эксплуатации или новые со сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие средний ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 15 лет
Требующие капитального ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
2.
Автомобили-рефрижераторы и прицепы - рефрижераторы, автомобили-фургоны изотермические, хлебные и комбинированные, автомобили-цистерны для воды , автомобильные столовые*
Новые, с пробегом до 3000 километров или сроком хранения до 5 лет, технически исправные
С пробегом свыше 3000 километров или сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие средний или капитальный ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 15 лет
Требующие капитального ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
3.
Прицепы-фургоны хлебные и изотермические, прицепы-склады, прицепы-контейнеры, прицепы-цистерны для воды, столовые прицепные
Новые, с пробегом до 3000 километров или сроком хранения до 5 лет, технически исправные
С пробегом свыше 3000 километров или сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 15 лет
Требующие капитального ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
4.
Кухни переносные и газовые, плиты и кипятильники переносные, термосы и термосы-ящики, машины просеивательные, тестоделительные тестоформовочные переносные, хлебопекарные печи переносные,
Новые, не бывшие в эксплуатации, со сроком хранения до 5 лет, технически исправные
Бывшие в эксплуатации или новые со сроком хранения свыше 5 лет, а также прошедшие ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 15 лет
Требующие капитального ремонта или новые со сроком хранения свыше 20 лет
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
5.
Холодильные агрегаты от холодильного оборудования стационарных войсковых столовых, камеры холодильные разборные
Новые, не бывшие в эксплуатации, технически исправные
Бывшие в эксплуатации или прошедшие средний или капитальный ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 7 лет
Требующие капитального ремонта или новые со сроком хранения свыше 10 лет
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
6.
Механическое и тепловое оборудование стационарных войсковых столовых, холодильные сборные камеры, холодильные шкафы, холодильники бытовые электрические
Новые, не бывшие в эксплуатации, технически исправные
Бывшие в эксплуатации или прошедшие ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта
Требующие капитального ремонта
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
7.
Весоизмерительные приборы
Новые, не бывшие в эксплуатации, технически исправные
Бывшие в эксплуатации или прошедшие ремонт, технически исправные
Требующие среднего ремонта
Требующие капитального ремонта
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию
Приложение 2
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(техники продовольственной службы)
Форма
Утверждаю
____________________________
(должность)
____________________________
(воинское звание, подпись)
"_____"__________________20__года
М.П.
АКТ ТЕХНИЧЕСКОГО СОСТОЯНИЯ
"________"_____________20__года
________________________________________________________________________________
(наименование войсковой части)
КОМИССИЯ: председатель
________________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия)
члены___________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
действующая на основании приказа _________________________________________________
________________________________________________________________________________
(приказ, номер и дата)
произвела осмотр_________________________________________________________________
(наименование и марка техники)
______________ заводской номер __________________для определения технического стояния.
При ознакомлении с документами и осмотре _________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование техники)
комиссия установила:
1. С начала эксплуатации
________________________________________________________________________________
( наименование техники)
_______________________ отработано _____________________________________часов,
пройдено____________километров, подвергалась среднему ремонту _________________раз,
капитальному ремонту _________________________________________________________раз.

2. Алдыңғы орташа (күрделі) жөндеу уақытынан бастап
________________________________________________________________________________
(техниканың атауы)
______________________сағатжұмыс істелді, ______________ километржүріп өтті.
3. Қарап тексеру кезінде анықталды
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Жиынтықталуы
_____________________________________________________________________________
(немен жиынтықталды)
________________________________________________________________________________
5. Дұрыс пайдалану
________________________________________________________________________________
(пайдалану ережелері сақталды ма, көрсету)
________________________________________________________________________________
6. Комиссияның шешімі:
________________________________________________________________________________
(техниканың санаты, жөндеу түрі, есептен шығару қажет пе)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Акт _______________данада жасалды
№ 1 дана ______________
№ 2 дана _______________
Комиссия төрағасы ____________________________________________________________
Комиссия мүшелері ___________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік қызметінің
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Техникалық қызмет көрсетуді жүргізу мерзімдері
Р/с №
Азық-түлік қызметінің техникасы
Техникалық қызмет көрсетуді жүргізу мерзімдері
1-ТҚ
2-ТҚ
1.
Автомобильдік, тіркемелі және тасымалданатын ас үйлер; тіркемелі және тасымалданатын плиталар; тасымалданатын қайнатқыштар; автомобильдік және тіркемелі нанпісіру блоктары; тіркемелі және тасымалданатын нанпісіру пештері; тіркемелі және тасымалданатынқамыр дайындау агрегаттары; тіркемелі қамыр дайындау агрегаттары; елеу, қамырды бөлу және қамырды қалыпқа салу машиналары, тіркемелі тоңазытқыш агрегаттары мен бөлшектенетін тоңазытқыш камералары.
90–100 жұмыс сағаттан кейін
270–300 жұмыс сағаттан кейін
2.
Газасүйлер, нан, изотермиялық, құрастырылған автомобиль-фургондар, автомобиль-рефрижераторлар, тіркеме – рефрижераторлар, нан және изотермиялық тіркеме-фургондар, тіркеме-контейнерлер, суға арналған автомобиль-цистерналары және тіркеме-цистерналар.
1000–1200 километр жүрістен кейін

2. Со времени предыдущего среднего (капитального) ремонта
________________________________________________________________________________
(наименование техники)
отработано ______________________часов, пройдено ______________________ километров.
3. При осмотре выявлено
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Комплектность
________________________________________________________________________________
(чем укомплектован)
________________________________________________________________________________
5. Правильность эксплуатации
________________________________________________________________________________
(указать, соблюдались ли правила эксплуатации)
________________________________________________________________________________
6. Заключение комиссии:
________________________________________________________________________________
(категория техники, вид ремонта, требует ли списания)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Акт составлен в ________________экз.
экз.№ 1________________
экз.№ 2________________
Председатель комиссии ___________________________________________________________
Члены комиссии ________________________________________________________________
Приложение 3
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(техники продовольственной службы)
Сроки проведения технического обслуживания
№ п/п
Техника продовольственной службы
Сроки проведения технического обслуживания
ТО-1
ТО-2
1.
Кухни автомобильные, прицепные и переносные; плиты прицепные и переносные; кипятильники переносные; блоки хлебопекарные автомобильные и прицепные; печи хлебопекарные прицепные и переносные; тестоприготовительные агрегаты прицепные и переносные; тестоприготовительные агрегаты прицепные; машины просеивательные, тестоделительные и тестоформовочные переносные; агрегаты холодильные прицепные и камеры холодильные разборные.
Через 90-100 часов работы
Через 270-300 часов работы
2.
Кухни газовые, автомобили-фургоны хлебные, изотермические, комбинированные, автомобили-рефрижераторы, прицепы - рефрижераторы, прицепы-фургоны хлебные и изотермические, прицепы-контейнеры, автомобили - цистерны и прицепы - цистерны для воды.
Через 1000-1200 километров пробега

4000–4800 километр жүріп өткеннен кейін
3.
Әскери асханаларды механикалық, жылумен және тоңазытқышпен жабдықтау.
Жұмыстың бір айынан кейін
Жұмыстың үш айынан кейін
4.
Стационарлық әскери нанзауыттарын (наубайханаларды) жабдықтау.
Жұмыстың бір айынан кейін
Жұмыстың екі айынан кейін
Ескертпелер:
1. Азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдары құрастырылған автомобильдер мен тіркемелерге № 1 және 2 (1-ТҚ) мен (2-ТҚ) техникалық қызмет көрсету осы құралдарға техникалық қызмет көрсетуменбір уақытта, бірақ автомобильдер мен тіркемелерге техникалық қызмет көрсету үшін белгіленген мерзімдерден сиретпей жүргізіледі.
2. Автомобильдер мен тіркемелердің шассиіне құрастырылған олар үшінтехникалық қызмет көрсету кезеңділігі сағаттарда белгіленген азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарының техникалық қызмет көрсету мерзімдерін (кезеңділігін) есепке алу кезінде 25 километр арақашықтыққа жүрген жүрісі бір жұмыс сағатына теңестіріледі.
3. Күрделі жағдайларда азық-түлік қызметінің далалық техникалық құралдарын пайдалану кезіндегі кезекті техникалық қызмет көрсету арасындағы мерзімдер 25 – 30 %-ке қысқартылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік қызметінің
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Есептен шығаруға дейінгі жөндеуаралық жұмыс (жүріс) кезеңдерінің нормалары
Р/с №
Азық-түлік қызметінің техникасы
Өлшем бірлігі
Есептен шығаруға дейінгі жөндеуаралық жұмыс (жүріс) кезеңі
Жаңатехника үшін
Орташа жөндеуден өткен техника үшін
Далалық техникалық құралдар
1
Автомобиль ас үйлер
сағат
2600
1100
2
Тіркемелі ас үйлер
сағат
2600
1100
3
Тасымалданатын ас үйлер
сағат

Через 4000-4800 километров пробега
3.
Механическое, тепловое и холодильное оборудование войсковых столовых.
Через один месяц работы
Через три месяца работы
4.
Оборудование стационарных войсковых хлебозаводов (хлебопекарен).
Через один месяц работы
Через два месяца работы
Примечания:
1. Техническое обслуживание № 1 (ТО-1) и 2 (ТО-2) автомобилей и прицепов, на которых смонтированы полевые технические средства продовольственной службы, производится одновременно с техническим обслуживанием этих средств, но не реже сроков, установленных для технического обслуживания автомобилей и прицепов.
2. При учете сроков (периодичности) технического обслуживания полевых технических средств продовольственной службы, смонтированных на шасси автомобилей и прицепов, для которых периодичность технического обслуживания установлена в часах, пробег на расстояние 25 километров приравнивается к одному часу работы.
3. При эксплуатации полевых технических средств продовольственной службы в сложных условиях сроки между очередными техническими обслуживаниями сокращаются на 25-30 %.
Приложение 4
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(техники продовольственной службы)
Нормы межремонтных периодов работы (пробегов) до списания
№ п/п
Техника продовольственной службы
Единица измерения
Межремонтный период работы (пробег) до списания
Для новой техники
Для техники, прошедшей средний ремонт
Полевые технические средства
1
Кухни автомобильные
часов
2600
1100
2
Кухни прицепные
часов
2600
1100
3
Кухни переносные
часов

1. Өндірістік тапсырма
Р/с №
Жөндеу түрі, техниканың атауы мен маркасы
Саны
Еңбек шығындары, адам
бірлікке
барлық санға
Барлығы
2. Жұмыс уақытының есебі
Көрсеткіші
Өлшем бірлігі
Көрсеткіш мөлшері
Өндірушілердің жұмыс уақытының қоры
Жауынгерлік және кәсіби даярлыққа бөлінген уақыт
Жұмыс уақытын жоғалту
Нормаларды асыра орындау проценті
Өндірушілер жұмыс уақытының пайдалы қайтарымы
БАСТЫҚ __________________
(қолы)
20__ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік қызметінің
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
6-қосымша
Нысан
Техниканы сақтау карточкасы
Бөлімше (бөлім) _________________ Сақтау орны _______________________________
Азық-түлік қызметі техникасының атауы _______________________________________
№________________________________________________________________________
Жасаушы зауыт ____________________________________________________________
Сақтауға келіп түскен күні___________________________________________________
_____________________________________________________ бойынша есепке алынды
(қандай құжат бойынша көрсетілсін)
Сақтау кезінде азық-түлік қызметінің техникасына техникалық қызмет көрсету
Күні
Орындалған жұмыс
Жұмысты орындаушының қолы
Жұмысты тексерген және қабылдаған адамның қолы
Командир (бастық) ______________________ ________________________________________ (әскери атағы, қолы) Сақтау қоймасының бастығы ___________________
(қолы)
20__ жылғы "_____"____________________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік қызметінің
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
7-қосымша
Нысан
20____жылғы "____ "________________ Әскери бөлімдерде тоңазытқыш және технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындауға арналған нарядтарды есепке алу журналы
Күні
Нарядтың нөмірі
Әскери бөлім
Қызметкөрсетілетін (жөнделетін) жабдықтыңатауы
Нарядтытапсыру туралы белгі
Қазақстан Республикас
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (азық-түлік қызметінің
техникасын) пайдалануды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
8-қосымша
Нысан
Бекітемін
әскери бөлімінің командирі
____________________________
(әскери атағы, қолы)
20___жылғы "____ "__________
м.о.
20____жылғы ___________ тоқсан үшін көшпелі бригаданың тоңазытқыш және технологиялық жабдығына техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге жұмсалған қосалқы бөлшектер мен материалдарды жинақтау ведомосы
Р/с№
Қосалқыбөлшектер мен материалдар
Нарядтың нөмірі
Бөлшектер нөмірі
Есепкеалубірлігі
Саны
Қойманың тоңазытқыш жабдығын жөндеу технигі
___________________________________
(қолы)

1. Производственное задание
№ п/п
Вид ремонта, наименование и марка техники
Кол-во
Трудовые затраты, человек
на единицу
на все количество
Всего
2. Расчет рабочего времени
Показатель
Единица измерения
Величина показателя
Фонд рабочего времени производственников
Время, отведенное на боевую и профессиональную подготовку
Потери рабочего времени
Процент переработки норм
Полезная отдача рабочего времени производственников
НАЧАЛЬНИК
_______________
(подпись)
"_____" _________________20__ года
Приложение 6
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(техники продовольственной службы)
Форма
Карточка хранения техники
Подразделение (отдел)_______________ Хранилище__________________________
Наименование техники продовольственной службы___________________________
№______________________________________________________________________
Завод-изготовитель ______________________________________________________
Дата поступления на хранение_____________________________________________
Учтено по _____________________________________________________________ (указать по какому документу)
Техническое обслуживание техники продовольственной службы при хранении
Дата
Выполненная работа
Подпись выполнившего работу
Подпись проверившего и принявшего работу
Командир (начальник)______________________
________________________________________
(воинское звание, подпись)
Начальник склада (хранилища)___________________
(подпись)
"_____"____________________ 20__ года
Приложение 7
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(техники продовольственной службы)
Форма
"______ "_______________________20______года
Журнал учета нарядов на выполнение работы по техническому обслуживанию и ремонту холодильного и технологического оборудования в воинских частях
Дата
Номер наряда
Войсковая часть
Наименование обслуживаемого (ремонтируемого) оборудования
Отметка о сдаче наряда
Приложение 8
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(техники продовольственной службы)
Форма
Утверждаю
Командир войсковой части
____________________________
(воинское звание, подпись)
"____ "_______________20___года
м.п.
Сводная ведомость израсходованных выездной бригадой запасных частей и материалов на техническое обслуживание и ремонт холодильного и технологического оборудования за ________________ квартал 20____года
№ п/п
Запасные части и материалы
Номер наряда
Номер детали
Единица учета
Количество
Техник по ремонту холодильного оборудования склада ___________________________________
(подпись)