"Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 17 шiлдедегi № 402 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 24 шiлдеде № 21008 болып тіркелді
"БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15325 болып тіркелген, 2017 жылғы 21 шілдеде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларында:
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Медициналық сертификаты жоқ немесе медициналық сертификатының қолданылу мерзімі өткен куәлік иесі қызметтік міндеттерін орындауға жіберілмейді.
Медициналық куәландыру жүргізу орнынан алыс өңірде немесе Қазақстан Республикасынын тыс жерлерде ұшуды орындайтын куәлік иесінің кезекті медициналық куәландыруын АМО сарапшысы немесе медициналық ұйымдардың сарапшысы (ЖАЖА сыныбындағы медициналық сертификат үшін) кейінге қалдыруға жол береді, мұндай кейінге қалдыру тек ерекшелік ретінде және мыналардан аспаса берілуі мүмкін:
1) коммерциялық емес тасымалдаулармен немесе авиациялық жұмыстарды орындаумен айналысатын әуе кемесінің ұшу экипажы мүшесі үшін ұзақтығы 6 ай кезеңнің бір кезеңі;
2) егер белгілі бір өңірдің сарапшысынан әрбір тиісті адам медициналық куәландырудан кейін оң медициналық қорытынды алған жағдайда, коммерциялық тасымалдаумен айналысатын әуе кемесінің ұшу экипажының әрбір мүшесі үшін ұзақтығы 3 айдан екі кезекті кезең;
3) жеке ұшқыш уақытша болатын аумақтағы сарапшы медициналық қарап-тексеру жүргізу кезінде ұзақтығы 24 айдан аспайтын бір кезең.
Қазақстан Республикасынан тыс жердегі сарапшының медициналық куәландыру туралы есеп медициналық сертификат берген азаматтық авиация ұйымына және сарапшыға жіберіледі.
Төтенше жағдайлар мен еңсерілмейтін күштер (дүлей зілзалалар, әскери іс-қимылдар) туындаған кезде сарапшы медициналық сертификаттың қолданылу мерзімін төтенше жағдайлардың және еңсерілмейтін күштердің (дүлей зілзалалардың, әскери іс-қимылдар) қолданылу мерзіміне не уәкілетті ұйым айқындайтын мерзімге, кейіннен күнтізбелік күннен 45 аспайтын мерзімге ұзарту мүмкіндігімен ұзартады.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июня 2017 года № 324 "Об утверждении Правил медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 июля 2020 года № 402. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2020 года № 21008
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июня 2017 года № 324 "Об утверждении Правил медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15325, опубликован 21 июля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Владелец свидетельства без или с истекшим сроком действия медицинского сертификата к выполнению служебных обязанностей не допускается.
Допускается отсрочка экспертом АМЦ или экспертом медицинских организаций (для медицинского сертификата класса ЛиСЛА) очередного медицинского освидетельствования владельца свидетельства, который выполняет полеты в регионе или за пределами Республики Казахстан, отдаленном от места проведения медицинского освидетельствования, при условии, что такая отсрочка будет предоставляться только как исключение, и не будет превышать:
1) одного периода продолжительностью 6 месяцев для члена летного экипажа воздушного судна, которое занято некоммерческими перевозками или выполнением авиационных работ;
2) двух последовательных периодов продолжительностью по 3 месяца каждый для члена летного экипажа воздушного судна, которое занято коммерческими перевозками, при условии, что в каждом случае соответствующее лицо получает положительное медицинское заключение после медицинского освидетельствования у эксперта определенного региона;
3) одного периода продолжительностью не более 24 месяцев, при проведении медицинского осмотра экспертом, на территории которого временно находится частный пилот.
Отчет о медицинском освидетельствовании эксперта, находящегося за пределами Республики Казахстан, высылается организации гражданской авиации и эксперту, выдавшему медицинский сертификат.
При возникновении чрезвычайных ситуаций и непреодолимых сил (стихийные бедствия, военные действия) эксперт продлевает срок действия медицинского сертификата на срок действия чрезвычайных ситуаций и непреодолимых сил (стихийные бедствия, военные действия) либо на срок, определяемый уполномоченной организацией, с возможностью последующего продления на срок не более 45 календарных дней.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:

"86. Уәкілетті ұйым:
1) медициналық куәландыру жүргізуге бақылау жүргізеді және сарапшылардың есептеріне медициналық куәландыру нәтижелері бойынша бағалау жүргізеді;
2) медициналық куәландыру талаптарын сақтамаған жағдайда медициналық сертификаттың қолданысын тоқтатады және қайтарып алады;
3) сарапшылардың шешімдеріне шағымдарды қарастырады;
4) сарапшыларды тағайындайды;
5) авиациялық медицина бойынша оқу бағдарламаларын келіседі;
6) нұсқаумалық материалдарды әзірлейді.".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейiн он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi және 2020 жылғы 16 наурыздан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін атқарушы
А. Ержанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі

"86. Уполномоченная организация:
1) ведет контроль над проведением медицинского освидетельствования и оценку отчетов экспертов по результатам медицинского освидетельствования;
2) приостанавливает действие и отзывает медицинский сертификат при несоблюдении требований медицинского освидетельствования;
3) рассматривает обжалования решений экспертов;
4) назначает экспертов;
5) согласовывает учебные программы по авиационной медицине;
6) разрабатывает инструктивные материалы.".
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 16 марта 2020 года.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
А. Ержанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан