Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 27 тамыздағы № 287 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 қыркүйекте № 21156 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2020 жылғы 27 тамызы
№ 287 Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 03.09.2024 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуы және сатуы, қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыға күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және қайта бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 18 тамызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуы және сатуы, қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыға күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және қайта бөлу қағидаларында:
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 августа 2020 года № 287. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2020 года № 21156.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 27 августа 2020 года № 287
Перечень некоторых приказов Министерства энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 03.09.2024 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, перерасчета и перераспределения расчетно-финансовым центром соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного условного потребителя по итогам календарного года" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662, опубликован 18 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, перерасчета и перераспределения расчетно-финансовым центром соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного условного потребителя по итогам календарного года, утвержденных указанным приказом:
пункт 74 изложить в следующей редакции:

"74. БШТ сату шартын жасасу үшін ЖЭК пайдалану объектісінің электр қондырғыларын кешенді сынау өткізу басталған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, қаржы-есеп айырысу орталығына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) БШТ мүдделерін білдіретін уәкілетті заңды тұлғаның құрылтай құжаттары (бұдан әрі – БШТ өкілі);
2) БШТ мүдделерін білдіру үшін заңды тұлғаның құқығын растайтын құжат;
3) БШТ пайдалануға енгізген ЖЭК пайдалану объектісіне құқық белгілеуші құжаттардың көшірмелері;
4) ағымдағы жыл аяқталғанға дейін пайдалануға енгізілген БШТ және шартты тұтынушылардың ЖЭК пайдалану объектілері бөлінісінде БШТ желіге босатуға жоспарланған электр энергиясының көлемі туралы ақпарат;
5) Заңның 6-тармағының 5) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін ЖЭК пайдалану объектілерін орналастыру жоспарына БШТ-ның қосылғаны туралы уәкілетті орган хабарламасының көшірмесі.";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив қайтарылуға жатпайтын болуы және оларды сатып алу туралы шартқа қол қойылған күннен бастап алушының (бенефициардың) нұсқауы бойынша толық немесе бөлшектеп орындау мүмкіндігін көздеуі тиіс:
күн электр станциялары үшін – 25 (жиырма бес) айдан кем емес;
жел және биогаз электр станциялары үшін –37 (отыз жеті) айдан кем емес;
гидроэлектр станциялары үшін – 61 (алпыс бір) айдан кем емес.";
101-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес бекітілген, оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі ұсынылмаса – сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100% көлемінде, ал осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуінің бір бөлігін ұстап қалған жағдайда – сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70% көлемінде сатып алу шартына қол қойған күннен бастап мына мерзімдерде:
күн электр станциялары үшін –24 (жиырма төрт) ай ішінде;
жел және биогаз электр станциялары үшін –36 (отыз алты) ай ішінде;
гидроэлектр станциялары үшін – 60 (алпыс) ай ішінде.";
106-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) күн электр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде, жел және биогаз электр станциялары үшін шартқа қол қойылған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде, гидроэлектр станциялары үшін шартқа қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде: Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес бекітілген, оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсынады.

"74. КУП для заключения договора продажи, не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты начала проведения комплексного испытания электроустановок объекта по использованию ВИЭ, предоставляют расчетно-финансовому центру следующие документы:
1) учредительные документы уполномоченного юридического лица, представляющего интересы КУП (далее – Представитель КУП);
2) документ, подтверждающий право юридического лица представлять интересы КУП;
3) копии правоустанавливающих документов на объект по использованию ВИЭ, введенным в эксплуатацию КУП;
4) информацию об объемах, планируемых к отпуску в сеть электрической энергии КУП в разрезе объектов по использованию ВИЭ, введенными в эксплуатацию КУП и условных потребителей до конца текущего года;
5) копию уведомления уполномоченного органа о включении КУП в план размещения объектов по использованию ВИЭ, утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. Банковская гарантия или резервный аккредитив должны быть безотзывными, предусматривать возможность их исполнения полностью или по частям по указанию получателя (бенефициара) со сроком действия с даты подписания договора покупки:
для солнечных электростанций – не менее 25 (двадцати пяти) месяцев;
для ветровых и биогазовых электростанций – не менее 37 (тридцати семи) месяцев;
для гидроэлектростанций – не менее 61 (шестидесяти одного) месяцев.";
подпункт 2) пункта 101 изложить в следующей редакции:
"2) при не предоставлении копии акта приемки объекта в эксплуатацию по использованию ВИЭ, утвержденного в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в отношении которого заключается договор покупки – в размере 100% от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки, а в случае удержания части финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта – 70% суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в следующие сроки с даты подписания договора покупки:
для солнечных электростанций – в течение 24 (двадцати четырех) месяцев;
для ветровых и биогазовых электростанций – в течение 36 (тридцати шести) месяцев;
для гидроэлектростанций – в течение 60 (шестидесяти) месяцев.";
подпункт 2) пункта 106 изложить в следующей редакции:
"2) копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ, утвержденного в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания договора покупки для солнечных электростанций, в течение 36 (тридцати шести) месяцев с даты подписания договора покупки для ветровых и биогазовых электростанций, в течение 60 (шестидесяти) месяцев с даты подписания договора покупки для гидроэлектростанций.

Бұл ретте, егер осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мерзімнің аяқталуына дейін ЖЭК объектісінің құрылысы бойынша жалпы жұмыс көлемінен 70%-дан кем емес көлемде ЖЭК пайдалану объектісі бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау туралы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес техникалық қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымнан (тұлғадан) растау ұсынылған жағдайда, көрсетілген мерзім күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартылады;".
3. "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін қосу туралы үлгілік шартты, сондай-ақ оны жасасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 27 шілдедегі № 343 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14108 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2016 жылғы 6 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін қосу туралы үлгілік шартта:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Энергия беруші ұйымның:
1) техникалық шарттардың қолданыс мерзімі өткенге дейін берілген Энергия өндіруші ұйымның өтінімі бойынша қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу шартына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісін пайдалануға берудің соңғы мерзіміне дейін техникалық шарттардың қолданылуын ұзартуға;
2) техникалық шарттар талаптары орындалмаған жағдайда, электр желісіне қосылуға рұқсат беруден бас тартуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, Энергия өндіруші ұйымға алдын ала жазбаша хабарлап, техникалық шарттарға тиісті өзгерістер енгізуге құқығы бар.".
4. "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспарын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 27 шілдедегі № 345 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14155 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2016 жылғы 5 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспарын қалыптастыру қағидаларында:
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

При этом, указанные сроки, продлеваются на 1 (один) календарный год в случае, если до истечения срока предусмотренного частью первой настоящего подпункта будет предоставлено подтверждение от уполномоченной организации (лица), осуществляющей(его) технический надзор, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности о выполнении строительно-монтажных работ по объекту по использованию ВИЭ в объеме не менее 70% от общего объема работ по строительству объекта по использованию ВИЭ;".
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 27 июля 2016 года № 343 "Об утверждении типового договора о подключении объектов по использованию возобновляемых источников энергии, а также правил его заключения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14108, опубликован 6 сентября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в типовом договоре о подключении объектов по использованию возобновляемых источников энергии, утвержденном указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Энергопередающая организация имеет право:
1) по заявлению Энергопроизводящей организации, поданному до истечения срока действия технических условий, продлевать действие технических условий до крайнего срока ввода в эксплуатацию объекта по использованию возобновляемых источников энергии согласно заключенного договора покупки электрической энергии с расчетно-финансовым центром;
2) отказать в выдаче разрешения на подключение к электрической сети в случае невыполнения требований технических условий;
3) вносить соответствующие изменения в технические условия в случае внесения изменений и (или) дополнений в законодательство Республики Казахстан с предварительным письменным уведомлением Энергопроизводящей организации.".
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 27 июля 2016 года № 345 "Об утверждении Правил формирования плана размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14155, опубликован 5 сентября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах формирования плана размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Уәкілетті орган Ұйымдастырушыдан Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімін алған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ЖЭК пайдалану объектілерін салу бойынша тиісті жобаларды ЖЭК орналастыру жоспарына қосады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Уәкілетті орган басым шартты тұтынушылардың ЖЭК пайдалану объектілерін салу бойынша жобаларын ЖЭК орналастыру жоспарына ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға бергенге дейін кемінде 6 ай қалғанда ЖЭК пайдалану объектісі электр қондырғының кешенді сынау өткізу күнінің басталуына дейін қосады.";
3-қосымша осы Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 21 желтоқсандағы № 466 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16240 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық банкінде 2018 жылғы 24 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларында:
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Ұйымдастырушы мынадай шарттарды орындаған кезде баға есебін жүргізеді:
1) аукциондық сауда-саттыққа қатысуға арналған өтінімдердің белгіленген қуатының жиынтық көлемі белгіленген қуатқа сұраныс көлемінің кемінде 130%-ы;
2) сауда жүйесінде тіркелген және тиісті аукциондық сауда-саттыққа жіберілген қатысушылардың екеуден саны кем емес.
Жоғарыда көрсетілген шарттар орындалмаған жағдайда, Ұйымдастырушы баға есебін жүргізбейді, сауда-саттық сессиясының жабылу уақыты аяқталғанға дейін сауда-саттықты жабады және сауда-саттықты өткізілмеген деп жариялайды.
Осы тармақтың 1) тармақшасының ережесі электр энергиясын өндіру үшін гидродинамикалық су энергиясын, биомассаны, биогазды және органикалық қалдықтардан алынатын өзге де отынды пайдаланатын жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықты жүргізуге қолданылмайды.";

"29. Уполномоченный орган в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента получения от Организатора Реестра победителей аукционных торгов включает соответствующие проекты по строительству объектов по использованию ВИЭ в план размещения ВИЭ.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Уполномоченный орган включает проекты по строительству объектов по использованию ВИЭ квалифицированных условных потребителей в план размещения ВИЭ не менее чем за 6 месяцев до даты начала проведения комплексного испытания электроустановок объекта по использованию ВИЭ.";
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню некоторых приказов Министерства энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
5. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 декабря 2017 года № 466 "Об утверждении Правил организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16240, опубликован 24 января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей, утвержденных указанным приказом:
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Организатор производит расчет цен при выполнении следующих условий:
1) суммарный объем установленной мощности заявок на участие в аукционных торгах на продажу не менее 130% объема спроса установленной мощности;
2) количество участников, зарегистрированных и допущенных на соответствующие аукционные торги в торговой системе, не менее двух;
В случае невыполнения вышеуказанных условий, Организатор не производит расчет цен, закрывает торги до истечения времени закрытия торговой сессии и объявляет торги не состоявшимися.
Положение подпункта 1) настоящего пункта не относится к проведению аукционных торгов по отбору проектов, использующих гидродинамическую энергию воды, биомассу, биогаз и иное топливо из органических отходов, используемые для производства электрической энергии.";

56-1 және 57-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"56-1. Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының алдын ала тізіміне енбеген, электр энергиясын өндіру үшін гидродинамикалық су энергиясын, биомассаны, биогазды және органикалық қалдықтардан жасалған өзге де отынды пайдаланатын жобаларды іріктеу бойынша құжаттамасы жоқ аукциондық сауда-саттыққа қатысушыларға Ұйымдастырушы аукциондық баға бойынша мынадай шарттарды ұсына отырып, жеңімпаздардың алдын ала тізіміне енгізілгені туралы офертаны жібереді:
1) аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының алдын ала тізімінде көрсетілген ең төменгі бағадан 1% - ға төмен, егер шекті аукциондық баға 50% - дан астам және одан астам төмендетілген жағдайда;
2) аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының алдын ала тізімінде көрсетілген ең төменгі бағадан 5% - ға төмен, егер шекті аукциондық баға 30% - дан жоғары және 50% - ға (қоса алғанда) дейін ауқымда төмендетілген жағдайда;
3) аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының алдын ала тізімінде көрсетілген ең төменгі бағадан 7% - ға төмен, егер шекті аукциондық баға 10% - дан жоғары және 30% - ға (қоса алғанда) дейін ауқымда төмендетілген жағдайда;
4) аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының алдын ала тізімінде көрсетілген ең төменгі бағадан 10% - ға төмен, егер шекті аукциондық баға 10% - ға (қоса алғанда) дейін төмендетілген жағдайда.
Мұндай қатысушыдан келісім алған жағдайда аукциондық сауда-саттық көлемі оның берілген өтінімінің көлеміне ұлғайтылады және аукциондық сауда-саттыққа қатысушы аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізіліміне енгізіледі.
57. Ұйымдастырушы өткізілген аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша сауда сессиясы жабылғаннан кейін 1 (бір) сағат ішінде Қатысушыларға өткізілген аукциондық сауда-саттық қорытындысы туралы электрондық түрде хабарлама жібереді. Қатысушыларға жазбаша хабарламалар келесі жұмыс күні Нұр-Сұлтан уақыты бойынша сағат 18-00-ден кешіктірілмей жіберіледі.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Уәкілетті орган Ұйымдастырушыдан Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімін алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарын ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне және күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ЖЭК пайдалану объектілерін орналастыру жоспарына енгізеді.
Бұл ретте аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздары ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізілгеннен кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде қаржы-есеп айырысу орталығымен сату шартын жасасу үшін өтінім береді.".
6. "Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен, шартты тұтынушылармен және басым шартты тұтынушылармен жасалатын шарттарының үлгілік нысандарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 480 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16241 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 23 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын аукциондық бағалар бойынша сатып алу үлгілік шартында:

пункты 56-1 и 57 изложить в следующей редакции:
"56-1. Участникам аукционных торгов без документации по отбору проектов, использующих гидродинамическую энергию воды, биомассу, биогаз и иное топливо из органических отходов, используемые для производства электрической энергии, не вошедшим в предварительный список победителей аукционных торгов, Организатор направляет оферту о включении в предварительный список победителей с предоставлением следующих условий по аукционной цене:
1) на 1% ниже наименьшей цены, указанной в предварительном списке победителей аукционных торгов, в случае если предельная аукционная цена снижена свыше 50% и более;
2) на 5% ниже наименьшей цены, указанной в предварительном списке победителей аукционных торгов, в случае если предельная аукционная цена снижена в диапазоне свыше 30% и до 50% (включительно);
3) на 7% ниже наименьшей цены, указанной в предварительном списке победителей аукционных торгов, в случае если предельная аукционная цена снижена в диапазоне свыше 10% и до 30% (включительно);
4) на 10% ниже наименьшей цены, указанной в предварительном списке победителей аукционных торгов, в случае если предельная аукционная цена снижена до 10% (включительно).
В случае получения согласия от такого участника объем аукционных торгов увеличивается на объем его поданной заявки и участник аукционных торгов включается в реестр победителей аукционных торгов.
57. По итогам проведенных аукционных торгов Организатор в течение 1 (одного) часа после закрытия торговой сессии отправляет Участникам в электронном виде уведомления об итогах прошедших аукционных торгов. Письменные уведомления направляются участникам не позднее 18-00 часов времени Нур-Султана следующего рабочего дня.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Уполномоченный орган с момента получения от Организатора Реестра победителей аукционных торгов включает победителей аукционных торгов в течение 5 (пяти) рабочих дней в перечень энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ и в течение 30 (тридцати) календарных дней в план размещения объектов по использованию ВИЭ.
При этом, победители аукционных торгов подают заявку для заключения договора покупки с расчетно-финансовым центром в течение 60 (шестидесяти) календарных дней после включения в перечень энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ.".
6. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 480 "Об утверждении типовых форм договоров расчетно-финансового центра с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, условными потребителями и квалифицированными условными потребителями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16241, опубликован 23 января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в типовом договоре покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, по аукционным ценам, утвержденном указанным приказом:

11-тармақтың 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) күн электр станциялары үшін шартқа қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде, жел және биогаз электр станциялары үшін шартқа қол қойылған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде, гидроэлектр станциялары үшін шартқа қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде – Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес оған қатысты шарт жасалған ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін қаржы-есеп айырысу орталығына ұсынуға міндетті.
Бұл ретте, егер осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мерзімі аяқталуына дейін ЖЭК пайдалану объектісінің құрылысы бойынша жалпы жұмыс көлемінен 70% кем емес көлемде ЖЭК пайдалану объектісі бойынша құрылыс-монтаждау жұмысын орындау туралы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес техникалық қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымнан (тұлғадан) растау ұсынылған жағдайда, көрсетілген мерзім күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартылады;".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 03.09.2024 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Жаңартылатын энергия көздерін
пайдалану объектілерін
орналастыру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Басым шартты тұтынушылардың ЖЭК пайдалану объектісін салу бойынша жобаларын ЖЭК орналастыру жоспарына қосуға арналған өтініш
__________________________________________________________________________
(басым шартты тұтынушының өкілетті өкілінің толық атауы)
__________________________________________________________________________
(шартты тұтынушының (-лардың) толық атауы)
қажетті құжаттар топтамасымен бірге ЖЭК пайдалану объектісін салу бойынша
__________________________________________________ жобасын ЖЭК орналастыру
(жобаның толық атауы)
жоспарына қосу үшін осы өтінішті жолдайды.
1. Басым шартты тұтынушы туралы жалпы мәліметтер (атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, Қазақстан Республикасындағы орналасқан жері, пошталық мекенжайы, Қазақстан Республикасындағы нақты мекенжайы, Қазақстан Республикасындағы байланыс телефоны, электрондық пошта мекенжайы).

подпункт 17) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"17) предоставить в расчетно-финансовый центр копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в отношении которого заключен Договор – в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания Договора для солнечных электростанций, в течение 36 (тридцати шести) месяцев с даты подписания Договора для ветровых и биогазовых электростанций, в течение 60 (шестидесяти) месяцев с даты подписания Договора для гидроэлектростанций.
При этом, указанные сроки, продлеваются на 1 (один) календарный год в случае, если до истечения срока предусмотренного частью первой настоящего подпункта будет предоставлено подтверждение от уполномоченной организации (лица), осуществляющей(его) технический надзор, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности о выполнении строительно-монтажных работ по объекту по использованию ВИЭ в объеме не менее 70% от общего объема работ по строительству объекта по использованию ВИЭ;".
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Сноска. Приложение 1 утратило силу приказом Министра энергетики РК от 03.09.2024 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2 к Перечню
некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 3
к Правилам формирования
плана размещения объектов по
использованию возобновляемых
источников энергии
Форма
Заявление на включение проектов по строительству объекта по использованию ВИЭ
квалифицированных условных потребителей в план размещения ВИЭ
__________________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного представителя квалифицированного условного потребителя)
________________________________________________________________________________
(полное наименование условного (-ых) потребителя (-ей)) направляет настоящее заявление
с пакетом необходимых документов для включения проекта по строительству объекта по
использованию ВИЭ
__________________________________________________________в план размещения ВИЭ.
(полное наименование проекта)
1. Общие сведения о квалифицированном условном потребителе (наименование, бизнес-идентификационный номер, местонахождение, почтовый адрес в Республике Казахстан, фактический адрес в Республике Казахстан, контактный телефон в Республике Казахстан, адрес электронной почты).

2. Басым шартты тұтынушының құрамына кіретін шартты тұтынушылар туралы ақпарат (атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, Қазақстан Республикасындағы орналасқан жері, пошталық мекенжайы, Қазақстан Республикасындағы нақты мекенжайы, Қазақстан Республикасындағы байланыс телефоны, электрондық пошта мекенжайы).
3. Басым шартты тұтынушының ЖЭК пайдалану объектісін (бұдан әрі - Объект) салу бойынша жобасы туралы деректер:
1) Объектінің пайдаланатын ЖЭК түрі және БЭЖ аймағын, облысын, ауданын көрсете отырып, Объектінің жоспарланған орналасу орны көрсетілген Объекті атауы;
2) ЖЭК түрлері мен жылдар бойынша бөле отырып, Объектінің генерациялайтын жабдығының белгіленген жиынтық қуаты;
3) Объектіні пайдалануға енгізудің жоспарланған күні;
4) Объектінің қуатын пайдаланудың болжамдық коэффициенті.
4. Объекті жабдығы туралы деректер - генерациялайтын жабдықтың жеке бірлігінің қуатын көрсете отырып, Объектідегі жабдықтың саны мен түрі.
5. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) ______________________________________________________________________;
2) ______________________________________________________________________;
3) _______________________________________________________________________.
________________________________________ ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)             (қолы, күні)
және лауазымы)
Ескертпе: ұйым бланкісінде толтырылады. Өтінішке бірінші басшы немесе өзге уәкілетті адам қолын қояды.

2. Информация об условных потребителях, входящих в состав квалифицированного условного потребителя (наименование, бизнес-идентификационный номер, местонахождение, почтовый адрес в Республике Казахстан, фактический адрес в Республике Казахстан, контактный телефон в Республике Казахстан, адрес электронной почты).
3. Данные о проекте по строительству объекта по использованию ВИЭ квалифицированного условного потребителя (далее - Объект):
1) название Объекта с указанием вида используемых ВИЭ и планируемого места размещения Объекта с указанием Зоны ЕЭС, области, района;
2) суммарная установленная мощность генерирующего оборудования Объекта с разбивкой по видам ВИЭ и годам;
3) планируемая дата ввода Объекта в эксплуатацию;
4) прогнозный коэффициент использования мощности Объекта.
4. Данные об оборудовании Объекта - количество и вид генерирующего оборудования на Объекте с указанием мощности отдельной единицы генерирующего оборудования.
5. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) _________________________________________________________________________;
2) _________________________________________________________________________;
3) _________________________________________________________________________.
_______________________________________________ _____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись, дата) и должность)
Примечание: составляется на бланке организации. Заявление подписывается первым руководителем либо иным уполномоченным лицом.