"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 қарашадағы № 11-1-2/555 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қарашадағы № 1100 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2020 жылғы 1 қыркүйектегі № 11-1-4/245 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 1 қыркүйектегі № 611 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 3 қыркүйекте № 21165 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушысының 2016 жылғы 24 қарашадағы № 11-1-2/555 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қарашадағы № 1100 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14531 болып тіркелген, 2016 жылғы 30 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1-1) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларында (бұдан әрі-Қағидалар):
1-тармақ мынандай редакияда жазылсын:
"1. Осы Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Көші-қон туралы заң), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметтер туралы заң) сәйкес әзірленді және Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың (бұдан әрі – виза алушылар) Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу Қазақстан Республикасының визаларын беру, жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту тәртібін, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу", "Қазақстан Республикасына кіруге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өтуге визалар беру, олардың мерзімін ұзарту" және "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.";
3-тармақта:
8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) келуге және кетуге берілетін рұқсат (бұдан әрі – виза) – осыған уәкілеттік берілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының көшіп-қонушының паспортындағы немесе оны ауыстыратын құжатындағы белгісі не осыған уәкілеттік берілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйедегі белгісі, ол визада белгіленген уақытқа, мақсаттарда және шарттармен Қазақстан Республикасының аумағына келуге, оның аумағы арқылы өтуге, онда болуға және Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге құқық береді;";
11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) аумақтық полиция органдары (бұдан әрі – ҚР ІІМ) - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және көлік полиция департаменттерінің көші-қон қызметінің бөлімшелері;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 11-1-2/555 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 1100 "Об утверждении Правил оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия"
Совместный приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 1 сентября 2020 года № 11-1-4/245 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 сентября 2020 года № 611. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2020 года № 21165
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 11-1-2/555 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 1100 "Об утверждении Правил оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14531, опубликован 30 декабря 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1-1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЕМ:";
в Правилах оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (далее – Закон о миграции), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок оформления приглашений, согласований приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства (далее – получатели виз) в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, продления и сокращения сроков их действия, а также порядок оказания государственных услуг "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан", "Выдача, продление виз на въезд в Республику Казахстан и транзитный проезд через территорию Республики Казахстан" и "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан".";
в пункте 3:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) разрешение на въезд и выезд (далее – виза) - отметка уполномоченных на то государственных органов Республики Казахстан в паспорте мигранта или заменяющем его документе либо отметка уполномоченных на то государственных органов Республики Казахстан в информационной системе, которая дает право на въезд на территорию Республики Казахстан, проезд по ее территории, пребывание на ней и выезд из территории Республики Казахстан на время, в целях и на условиях, установленных в визе;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) территориальные органы полиции (далее – МВД РК) – подразделения миграционной службы Департаментов полиции областей, городов республиканского значения, столицы и на транспорте;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Визаны санаты, алушы, мәртелігі, қолданылу мерзімі, Қазақстан Республикасының аумағында болу кезеңі, беру негіздері және визаны беруге қажетті құжаттар осы Қағидалардың 1-қосымшасына (бұдан әрі – 1-нысан) сәйкес анықталады.";
6-тармақ мынадай редакцияда үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"6. Визаны электронды форматта толтыру (бұдан әрі - электронды виза) ВКП арқылы жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. ҚР ІІМ, ҚР СІМ және ҚР-дың шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) Мемлекеттік қызметтер туралы заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметтер көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
"Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу", "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік қызметтерді алушылар жеке немесе заңды тұлғалар болып табылады, "Қазақстан Республикасына кіруге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өтуге визалар беру, олардың мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметті алушылар жеке тұлғалар болып табылады (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы).";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Шақырушы тарап шақыруды ресімдеу үшін ҚР ІІМ-ге немесе "Азаматтарға арналған үкімет "Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) арқылы өзінің тіркелген жері бойынша өтінішхат және "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті мынадай құжаттарды ұсынады":
1) Қазақстан Республикасына жеке сапар бойынша келуге шақыруды ресімдеу үшін:
жеке басты куәландыратын құжат (салыстыру үшін);
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылған кесте;
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат (Мемлекеттік корпорацияға жүгінген және "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮТШ) арқылы мемлекеттік баж төленген жағдайда осы құжатты ұсыну талап етілмейді).
2) заңды тұлғаның не жеке кәсіпкердің шақыруын ресімдеу үшін:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылған кесте;
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат (Мемлекеттік корпорацияға жүгінген және ЭҮТШ арқылы мемлекеттік бажды төлеген кезде осы құжатты ұсыну талап етілмейді).
Қазақстан Республикасының зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру мәселелерін реттейтін заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, Мемлекеттік қызметтер туралы заңның 5-бабына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттар мен мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға салыстыру үшін түпнұсқалары ұсынылған құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін талап етуге жол берілмейді.
өкілдің өкілеттігін растайтын құжат.
Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, заңды тұлғаны немесе дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті алушының "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін мемлекеттік баж сомасын бюджетке төлегенін растайтын құжатты (ЭҮТШ арқылы төлеген жағдайда) және басқа да қажетті мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Мемлекеттік корпорацияның қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету кезінде заңмен қорғалатын құпияны қамтитын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға көрсетілген қызметті алушының жазбаша келісімін алады.

"4. Категория, получатель, кратность, срок действия визы, период пребывания на территории Республики Казахстан, основания и необходимые документы для выдачи виз определяются в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам (далее – форма 1).";
пункт 6 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Заполнение визы в электронном формате (далее – электронная виза) осуществляется посредством ВМП.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. МВД РК, МИД РК и загранучреждения РК (далее - услугодатель) обеспечивают внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
Услугополучателями государственных услуг "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан", "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан" являются физические или юридические лица, услугополучателями государственной услуги "Выдача, продление виз на въезд в Республику Казахстан и транзитный проезд через территорию Республики Казахстан" являются физические лица (далее - услугополучатель).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Приглашающая сторона для оформления приглашения представляет в МВД РК либо через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) по месту своей регистрации ходатайство и следующие документы, необходимые для оказания государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан":
1) для оформления приглашения на въезд в Республику Казахстан по частным делам:
документ, удостоверяющий личность (для сверки);
заполненную в двух экземплярах таблицу по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины при обращении в Государственную корпорацию (в случае уплаты государственной пошлины через платежный шлюз "электронного правительства" (далее - ПШЭП) предоставление данного документа не требуется).
2) для оформления приглашения юридического лица либо индивидуального предпринимателя:
заполненную в двух экземплярах таблицу по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины при обращении в Государственную корпорацию (в случае уплаты государственной пошлины через ПШЭП предоставление данного документа не требуется).
В соответствии со статьей 5 Закона о государственных услугах, при оказании государственных услуг не допускается истребование от услугополучателей документов и сведений, которые могут быть получены из информационных систем, нотариально засвидетельствованных копий документов, оригиналы которых представлены для сверки услугодателю, Государственной корпорации, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, регулирующим вопросы пенсионного и социального обеспечения.
документ, подтверждающий полномочия представителя.
При обращении услугополучателя в Государственную корпорацию сведения о документах, удостоверяющих личность, сведения о государственной регистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя, документе, подтверждающем уплату услугополучателем в бюджет суммы государственной пошлины за оказание государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан" (в случае уплаты через ПШЭП) и другие необходимые сведения, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Работник Государственной корпорации при оказании государственной услуги получает письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.

Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, ұсыну нысаны, мазмұны және нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де ақпарат осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік қызмет стандартында келтірілген.
ВКП арқылы шақыру хатын ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті алушы:
1) ВКП-ға тіркелуі;
2) уақытша тұратын жерін көрсете отырып, шетелдікке арналған анықтамалық деректерді толтыруы;
3) "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік қызметін көрсеткені үшін ЭҮТШ арқылы мемлекеттік бажды төлеуі қажет.";
12-тармақтың 7) тармақшасы алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Мемлекеттік корпорация арқылы құжаттарды қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
Өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті берушіге құжаттарды тапсыру үшін кезек күтудін рұқсат етілген ең аз уақыты - 30 минут, Мемлекеттік корпорацияға – 15 минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут.
Көрсетілетін қызметті алушы 3-1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның қызметкері немесе ҚР ІІМ уәкілетті қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасына келуге шақыруды ресімдеуге құжаттарды қабылдаудан бас тартуы туралы қолхат береді.
Егер көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынса, Мемлекеттік корпорацияның қызметкері немесе ҚР ІІМ-нің уәкілетті қызметкері көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын қабылдап, тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.";
13-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"13. ҚР ІІМ-де өтінішхатты қарау кезінде:
1) ұсынылған құжаттарға сұратылған сапар мақсатының, визаның мәртелігінің, жарамдылық мерзімінің және оны беру орнының сәйкестігі. Визаны беру орны, АХҚО қатысушылары мен органдарын, "Астана Хаб" қатысушылардың жұмыскерлерін немесе "Астана Хаб" жұмыскерлерін қоспағанда, виза алушының азаматтығына тиесілі елге қатысты консулдық округке сәйкес немесе мына шарттардың біреуі:
болу елінде тұрақты тұруға рұқсаты;
іскерлік және инвесторлық мақсаттары бойынша еңбек қызметін жүзеге асыруға, білім алуға, емделуде ұзақ болуына рұқсаты бар болған кезде анықталады.
ҚР СІМ қызмет көрсететін консулдық округтерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің тізімін ҚР ІІМ-ге береді.

Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан" согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Для оформления приглашения посредством ВМП услугополучателю необходимо:
1) зарегистрироваться на ВМП;
2) заполнить установочные данные на иностранца с указанием места временного проживания;
3) оплатить государственную пошлину через ПШЭП за оказание государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан".";
подпункт 7) пункта 12 исключить;
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
День приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи документов услугодателю - 30 минут, в Государственную корпорацию - 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя у услугодателя и в Государственной корпорации – 20 минут.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов предусмотренного в пункте 8 стандарта государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан" согласно приложению 3-1, и (или) документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации или уполномоченный сотрудник МВД РК отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов на оформление приглашения на въезд в Республику Казахстан по форме, согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам.
В случае представления услугополучателем полного пакета документов работник Государственной корпорации или уполномоченный сотрудник МВД РК принимают документы услугополучателя и выдают расписку о приеме соответствующих документов.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При рассмотрении ходатайства в МВД РК проверяется:
1) соответствие представленных документов запрашиваемой цели поездки, кратности, сроку действия и месту выдачи визы. Место выдачи визы, за исключением участников и органов МФЦА, работников участников "Астана Хаб" или работников "Астана Хаб", определяется в соответствии с консульским округом получателя визы, к которому относится страна гражданской принадлежности, или при наличии одного из следующих условий:
разрешения на постоянное место жительства в стране пребывания;
разрешения на длительное пребывание по деловым или инвесторским целям, осуществления трудовой деятельности, получения образования, прохождения лечения.
МИД РК представляет в МВД РК список загранучреждений Республики Казахстан с указанием обслуживаемых ими консульских округов.

АХҚО қатысушылары мен органдарының қызметі "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" 2015 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңымен реттеледі.
"Астана Хаб" қатысушыларының қызметі "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-1 бабымен реттеледі.
2) "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 7) және 10) тармақшаларына сәйкес шетелдікке Қазақстан Республикасына кіруіне бас тарту негіздерінің болуы;
3) осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден ас тарту үшін негіздердің болуы.
Бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда ҚР ІІМ-нің уәкілетті қызметкері көрсетілетін қызметті алушының келіп түскен құжаттарын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне (бұдан әрі - ҚР ҰҚК) келісуге жібереді.
ҚР ҰҚК өтінішті "Бүркіт" БАЖ арқылы 3 (үш) жұмыс күніне дейінгі мерзімде келісуді қамтамасыз етеді. Шақыруларды ресімдеу үшін негіздерді неғұрлым егжей-тегжейлі зерделеу қажет болған жағдайда, ҚР ҰҚК органдарының жазбаша сұрау салуы бойынша көрсетілген мерзім күнтізбелік 30 (отыз) күнге дейін ұзартылады.
ҚР ҰҚК-нен жауап алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ҚР ІІМ-нің уәкілетті қызметкері осы жауапты өңдеуді және Қазақстан Республикасына келуге шақыру беруді жүзеге асырады не "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы адамдардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер бойынша бас тартады.";
15, 16 және 17- тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Көші-қон туралы заңның 48-бабына сәйкес қабылдаушы тұлғалардың шетелдіктерді Қазақстан Республикасына шақыру туралы өтініштері, егер мұндай өтініш берілгенге дейін қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде қабылдаушы тұлғалар өздерінде болатын көшіп келушілер туралы ішкі істер органдарына уақытылы хабарламағаны, олардың Қазақстан Республикасында болу құқығына құжаттар ресімдеу және болудың белгілі бір мерзімі өткеннен кейін Қазақстан Республикасынан кетуін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдамағаны үшін екі және одан да көп рет жауаптылыққа тартылған болса, қаралмайды.
16. Шақыру құжаттарын ресімдеуді немесе оларды ресімдеуден бас тарту туралы шешімді ҚР ҰҚК-мен келіскеннен кейін, ҚР ІІМ немесе ҚР СІМ (бас тартудан басқа) уәкілетті қызметкері қабылдайды.
17. ҚР шет елдердегі мекемелерінде, ҚР СІМ-де немесе ҚР ІІМ-де көрсетілетін қызметті алушының нақты орналасқан жері немесе шақырушы тараптың тіркелген орны бойынша визаларды беру үшін "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" және "Қазақстан Республикасына кіруге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өтуге визалар беру, олардың мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қажет мынадай құжаттар мен мәліметтер ұсынылады:

Деятельность участников и органов МФЦА регулируется Конституционным законом Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года "О Международном финансовом центре "Астана".
Деятельность участников "Астана Хаб" регулируется статьей 13-1 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".
2) наличие оснований для отказа иностранцу во въезде в Республику Казахстан в соответствии с подпунктами 7) и 10) статьи 22 Закона Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев";
3) наличие оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных пунктом 15 настоящих Правил.
В случае отсутствия оснований для отказа уполномоченный сотрудник МВД РК направляет поступившие документы услугополучателя на согласование в Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ РК).
КНБ РК обеспечивает согласование ходатайства в срок до 3 (трех) рабочих дней посредством ЕИС "Беркут". В случае необходимости более обстоятельного изучения оснований для оформления приглашений, по письменному запросу органов КНБ РК указанный продлевается до 30 (тридцати) календарных дней.
В течение 1 (одного) рабочего дня после получения ответа от КНБ РК уполномоченный сотрудник МВД РК осуществляет обработку данного ответа и выдачу приглашения на въезд в Республику Казахстан либо отказывает по основаниям, предусмотренным пунктом 9 стандарта государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан".";
пункты 15, 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"15. В соответствии со статьей 48 Закона о миграции не рассматриваются заявления принимающих лиц о приглашении в Республику Казахстан иностранцев, если в течение двенадцати последовательных календарных месяцев до подачи такого заявления принимающие лица два и более раз были привлечены к ответственности за несвоевременное информирование органов внутренних дел о пребывающих у них иммигрантах, непринятие мер по оформлению документов на право их пребывания в Республике Казахстан и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания.
16. Решение об оформлении документов о приглашении или об отказе в их оформлении принимается уполномоченным сотрудником МВД РК или МИД РК (кроме отказа) после согласования с КНБ РК.
17. Для выдачи виз в загранучреждениях РК, МИД РК или МВД РК по месту фактического нахождения услугополучателя или регистрации приглашающей стороны представляются следующие документы и сведения, необходимые для оказания государственных услуг "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан" и "Выдача, продление виз на въезд в Республику Казахстан и транзитный проезд через территорию Республики Казахстан":

1) көлемі 3,5х4,5 сантиметр түрлі-түсті немесе қара-ақ фотосуреті бар виза алуға арналған визалық сауалнама;
2) ҚР шет елдердегі мекемелерінде немесе Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайында виза ресімдеу кезінде ҚР ІІМ-де немесе ҚР СІМ-де тіркелген қолдаухаттың нөмірі және оны тіркеу күні (виза алушыға нөмірді және шақыруды беру күнін шақырушы тарап хабарлайды), немесе осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген виза санаттарын алушылардың қолдаухаттары;
3) шет мемлекеттің жарамды дипломатиялық, қызметтік және шетелдік паспорты, не болмаса Қазақстан Республикасы осы қалыпта таныған және Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге құқық беретін жеке басты куәландыратын өзге құжат (бұдан әрі – паспорт);
4) консулдық алым немесе мемлекеттік бажды төлегенін растайтын төлем құжатының түпнұсқасы;
5) 1-қосымшаға сәйкес виза алуға қажетті қосымша құжаттар.
Электрондық виза ВКП арқылы ресімделеді.
Электрондық визаны алу үшін ВКП-да тіркеу және мына мәліметтерді көрсете отырып, жеке деректерді толтыру жүзеге асырылады:
1) ҚР ІІМ-де тіркелген шақырудың нөмірі, күні (шақырудың нөмірі мен берілген күнін визаны алушыға шақырушы тарап хабарлайды);
2) консулдық алым төлеу.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілеттік берілген тұлға өз құзыреті шегінде және оның белгіленген нысаны бойынша берген немесе куәландырған, шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәландыру рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады (заңдастыру немесе апостильдеу).
Мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, ұсыну нысаны, мазмұны және нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де ақпарат осы Қағидаларға 4-2 және 4-3-қосымшаларына сәйкес "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" және "Қазақстан Республикасына кіруге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өтуге визалар беру, олардың мерзімін ұзарту" мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарында келтірілген.";
21-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 21-1-тармақпен толықтырылсын:
"21-1. ҚР ІІМ, ҚР СІМ және ҚР шет елдердегі мекемелерінің уәкілетті қызметкерлері құжаттар түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Егер көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық емес пакетін және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынса, ҚР ІІМ, ҚР СІМ және ҚР шет елдердегі мекемелерінің уәкілетті қызметкерлері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Егер көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы құжаттардың толық пакетін ұсынса, ҚР ІІМ, ҚР СІМ және ҚР шет елдердегі мекемелерінің уәкілетті қызметкерлері тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріп, көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын олар түскен күні ҚР ҰҚК-ге келісуге жібереді.
ҚР ҰҚК осы Қағидалардың 40-тармағында белгіленген мерзімде визаларды ресімдеуді келісуді қамтамасыз етеді.
ҚР ҰҚК-нен жауап алғаннан кейін, ҚР ІІМ, ҚР СІМ және ҚР шет елдердегі мекемелерінің уәкілетті қызметкерлері келіп түскен жауапты 1 (бір) жұмыс күні ішінде өндеуді және тиісті санаттағы визаны жабыстыруды немесе виза беруден бас тартуды жүзеге асырады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) визовая анкета на получение визы с цветной, либо черно-белой фотографией размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
2) при оформлении визы в загранучреждении РК или международном аэропорту Республики Казахстан номер, дата приглашения, зарегистрированного в МВД РК или МИД РК (номер и дату выдачи приглашения получателю визы сообщает приглашающая сторона), или ходатайство получателя категории виз, предусмотренных пунктом 25 настоящих Правил;
3) действительный дипломатический, служебный, заграничный паспорт иностранного государства, либо иной документ, удостоверяющий личность, признаваемый в этом качестве Республикой Казахстан и предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан (далее – паспорт);
4) оригинал платежных документов, подтверждающих уплату консульского сбора или государственной пошлины;
5) дополнительные документы, необходимые для получения визы в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Электронная виза оформляется посредством ВМП.
Для получения электронной визы осуществляется регистрация на ВМП и заполнение личных данных с указанием следующих сведений:
1) номер, дата приглашения, зарегистрированного в МВД РК (номер и дату выдачи приглашения получателю визы сообщает приглашающая сторона);
2) уплата консульского сбора.
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентными учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной его форме, скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования).
Перечень основных требований к оказанию государственных услуг, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственных услуг приведен в стандартах государственных услуг "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан" и "Выдача, продление виз на въезд в Республику Казахстан и транзитный проезд через территорию Республики Казахстан" согласно приложениям 4-2 и 4-3 к настоящим Правилам.";
пункт 21 исключить;
дополнить пунктом 21-1 следующего содержания:
"21-1. Уполномоченные сотрудники МВД РК, МИД РК и загранучреждений РК в день поступления документов осуществляют их прием и регистрацию.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченные сотрудники МВД РК, МИД РК и загранучреждений РК отказывают в приеме заявления.
В случае представления услугополучателем полного пакета документов уполномоченные сотрудники МВД РК, МИД РК и загранучреждений РК выдают расписку о приеме соответствующих документов и направляют поступившие документы услугополучателя в день их поступления на согласование в КНБ РК.
КНБ РК обеспечивает согласование оформления виз в сроки, установленные в пункте 40 настоящих Правил.
После получения ответа КНБ РК уполномоченные сотрудники МВД РК, МИД РК и загранучреждений РК осуществляют обработку данного ответа в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его поступления и вклеивание визы соответствующей категории либо отказ в выдаче визы.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Визалардың берілуі:
1) шетелдерде:
ҚР шет елдердегі мекемелері мынадай санаттардағы визаларды береді: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В4", "В5", "В6", "В7", "В8", "В10", "В11", "В12", "В13", "С1", "С2", "С3", "С4", "С5", "С6", "С7", "С8", "С9", "С10" және "С12";
2) Қазақстан Республикасының аумағында:
ҚР СІМ мынадай санаттардағы визаларды береді: "А1", "А2", "А3", "А4", "В10";
ҚР ІІМ мынадай санаттардағы визаларды береді: "А5", "В2" (АХҚО қатысушылары және органдары үшін), "В3", "В7", "В8", "В14", "В15", "В16", "В17", "В18", "В19", "В20", "В21", "В22", "С1", "С3", "С4", "С9" (этникалық қазақтарға), "С11", және "С12";
ҚР ІІМ Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайларында визалардың мынадай санаттарын береді:
"А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В5", "В7", "В10", "В11", "В12" "," B13 "," C3 "," C8 "," C9 " және "C12 ";
3) ВКП арқылы:
бір мәртелік визалардың мынадай санаттары:
"В1", "В2", "В3", "В12", "С12".";
мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1 Электрондық виза шақыру негізінде беріледі және тек виза алушы үшін жарамды және бірге жүретін адамдарға қолданылмайды. Паспортты ауыстырған кезде электрондық визаны қайтадан алу қажет.
Шетелдіктер жарамды электрондық визамен тек Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайлардағы бақылау пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумағына келеді және кетеді.
Көрсетілетін қызметті алушы ВКП-ға электрондық визаны ресімдеу процесінде шақыруда көрсетілген ақпараттың паспорттық деректермен сәйкестігін салыстырып тексереді және растайды.
ВКП-ға электрондық визаны ресімдеу процесінде электрондық виза шақырушы тараптың шақыруында көрсетілген деректердің негізінде қалыптастырылады. Көрсетілетін қызметті алушы электрондық визаны ресімдеу алдында шақыруда көрсетілген ақпараттың паспорттық деректермен сәйкестігін салыстырып тексереді және растайды.
Қазақстан Республикасына келген кезде ресімделген электрондық визадағы және шетелдіктің паспортындағы ақпараттың сәйкессіздігі анықталған жағдайда, электрондық виза жарамсыз деп есептеледі.
Бір мәртелі электрондық туристік, іскерлік және емделу үшін визалар осы Қағидаларға 4-4-қосымшаға сәйкес мемлекеттердің азаматтарына беріледі.";
23-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"23. "С3" санатындағы визадан басқа ҚР ІІМ визаларды беруді, күшін жоюды, қалпына келтіруді, мерзімін ұзартуды немесе қысқартуды шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның уақытша тұру орны немесе шақырушы тараптың тіркеу орны бойынша ("А5" санатындағы виза, виза алушының нақты болу орны бойынша), не болмаса ҚР ІІМ нұсқауы бойынша жүзеге асырады.

"22. Выдача виз производится:
1) за границей:
загранучреждения РК выдают следующие категории виз: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В4", "В5", "В6", "В7", "В8", "В10", "В11", "В12", "В13", "С1", "С2", "С3", "С4", "С5", "С6", "С7", "С8", "С9", "С10", "С12";
2) на территории Республики Казахстан:
МИД РК выдает следующие категории виз: "А1", "А2", "А3", "А4", "В10";
МВД РК выдает следующие категории виз: "А5", "В2" (для участников и органов МФЦА), "В3", "В7", "В8", "В14", "В15", "В16", "В17", "В18", "В19", "В20", "В21", "В22", "С1", "С3", "С4", "С9" (этническим казахам), "С11", и "С12";
МВД РК выдает следующие категории виз в международных аэропортах Республики Казахстан:
"А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В5", "В7", "В10", "В11", "В12", "В13", "С3", "С8", "С9" и "С12";
3) посредством ВМП:
следующие категории однократных электронных виз:
"В1", "В2", "В3", "В12", "С12".";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Электронная виза выдается на основании приглашения и действует только для получателя визы и не распространяется на сопровождающих лиц. При замене паспорта электронную визу необходимо получить повторно.
Иностранцы могут прибывать/убывать на территорию/с территории Республики Казахстан с использованием действительной электронной визы только через пункты пропуска международных аэропортов Республики Казахстан.
Услугополучатель в процессе оформления электронной визы на ВМП сверяет и подтверждает соответствие информации, указанной в приглашении, с паспортными данными.
В процессе оформления электронной визы на ВМП электронная виза формируется на основании данных, указанных в приглашении приглашающей стороны. Услугополучатель перед оформлением электронной визы сверяет и подтверждает соответствие информации, указанной в приглашении, с паспортными данными.
В случае определения несоответствия информации в оформленной электронной визе и паспорте иностранца при въезде в Республику Казахстан, электронная виза считается недействительной.
Однократные электронные туристические, деловые и визы на лечение оформляются гражданам стран, согласно приложению 4-4 к настоящим Правилам.";
части первую и вторую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"23. МВД РК осуществляет выдачу, аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия виз, кроме визы категории "С3", по месту временного проживания иностранца, лица без гражданства или регистрации приглашающей стороны (для получателя визы категории "А5" по фактическому нахождению), либо по указанию МВД РК.

"С3" санатындағы алғашқы визаларды ҚР ІІМ шақырушы тараптың тіркеу орны бойынша жүзеге асырады. Еңбек қызметі Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінде жүзеге асырылған жағдайда Қазақстан Республикасы ҚР ІІМ "С3" санатындағы визаны жоюды, қалпына келітуді, мерзімін ұзартуды немесе қысқартуды шетелдіктің уақытша тұру орны бойынша жүзеге асырады.";
25-тармақтың 3) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бұрынғы отандастар (Қазақстан Республикасымен байланысын куәландыратын құжаттары, оның ішінде Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасының немесе Қазақстан Республикасынның ұлттық паспортында, туу туралы куәлігінде туған жері туралы бағанада тиісті белгінің болуы немесе некеге тұру туралы куәлігі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту туралы анықтамасы бар болса) – "В10";";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайларында ресми делегация мүшелеріне, Қазақстан Республикасының консулдық мекемелері жоқ елдердің азаматтарына, сонымен қатар виза алушыларға шақыру негізінде немесе ҚР ІІМ нұсқауы бойынша ҚР ІІМ береді.
ҚР шет елдердегі мекемелері Қазақстан Республикасының консулдық мекемесі жоқ шет мемлекеттің сыртқы саяси ведомствосының тиісті қолдаухаты (вербалды нотасы) болған кезде не ҚР СІМ-нің нұсқауы бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайын виза алу орны деп көрсетеді.";
34-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ҚР ІІМ:
"А5" санатына – "В3", "В10", "С3", "С4", "С5" және "С10" санаттарынан;
"В2" санатына (АХҚО қатысушылары мен органдарына) – "В3", "В7" және "С3"санаттарынан;
"В7" санатына – "С9" санатынан;
"В8"санатына – "С3" санатынан;
"С1" санатына – тек этникалық қазақтар үшін бұрын берілген визаның санатына қарамастан;
"С2" санатына - "В10", "С3" және "С9" санаттарынан;
"С3" санатына – "В2", "В3", "В7" ("Астана Хаб" бағдарламалары бойынша оқытудан өтіп жатқан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға), "В10", "С2", "С3" (жұмыс берушінің атынан шақырушы тарапты ауыстыру, егер мұндай рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін болса, еңбекші көшіп келушінің рұқсаты болған кезде қолдаухат негізінде), "С9" және "С10" санаттарынан;
"С4"санатына – "В10", "С2", "С9" және "С10" санаттарынан;
"С9" санатына – тек этникалық қазақтар үшін бұрын берілген визаның санатына қарамастан, сондай-ақ визасыз режиммен келгендерге;
"С12" санатына – визаның барлық санаттарынан, сондай-ақ визасыз режиммен келгендерге.";
37-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

Первичные визы категории "С3" выдаются МВД РК по месту регистрации приглашающей стороны. При осуществлении трудовой деятельности в другом регионе Республики Казахстан, МВД РК осуществляет аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия визы "С3" по месту временного проживания иностранца.";
абзац третий подпункта 3) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"бывшим соотечественникам (имеющие документы, подтверждающие связь с Республикой Казахстан, в том числе соответствующую отметку в графе о месте рождения в Казахской Советской Социалистической Республике или в Республике Казахстан в национальном паспорте, свидетельстве о рождении или о заключении брака Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также справку о выходе из гражданства Республики Казахстан или утрате гражданства Республики Казахстан) – "В10";";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Членам официальной делегации, гражданам стран, где отсутствуют консульские учреждения Республики Казахстан, а также получателям виз на основании приглашения или по указанию МВД РК, визы оформляются МВД РК в международных аэропортах Республики Казахстан.
Загранучреждения РК, при наличии соответствующего ходатайства (вербальной ноты) внешнеполитического ведомства иностранного государства, где отсутствует консульское учреждение Республики Казахстан либо по указанию МИД РК, указывают местом получения визы международный аэропорт Республики Казахстан.";
подпункт 2) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"2) МВД РК:
на категорию "А5" – с категорий "В3", "В10", "С3", "С4", "С5", "С10";
на категорию "В2" (для участников и органов МФЦА) – с категорий "В3", "В7" и "С3";
на категорию "В7" – с категории "С9";
на категорию "В8" – с категории "С3";
на категорию "С1" – только для этнических казахов независимо от категории ранее выданной визы;
на категорию "С2" - с категорий "В10", "С3" и "С9";
на категорию "С3" – с категорий "В2", "В3", "В7" (для иностранцев и лиц без гражданства, проходящих обучение по программам "Астана Хаб", "В10", "С2", "С3" (на основании ходатайства при смене приглашающей стороны в лице работодателя и наличии разрешения трудовому иммигранту, если такое разрешение требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан), "С9", "С10";
на категорию "С4" – с категорий "В10", "С2", "С9" и "С10";
на категорию "С9" – только для этнических казахов независимо от категории ранее выданной визы, а также прибывших по безвизовому режиму;
на категорию "С12" – со всех категорий виз, а также прибывших по безвизовому режиму.";
часть третью пункта 37 изложить в следующей редакции:

"Келесі санаттағы визаларды алу мақсатында құжаттарды тапсырған, сондай-ақ электронды виза алушылармен әңгімелесу жүргізілмейді: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В10" (вербалды нотамен), "В12" (топтық визамен), "С3", "С10" (этникалық қазақтарға, бастапқы визаны ресімдеуде әңгіме жүргізіледі және алғашқы виза 1 жылға дейін, ал қайта өтініш жасағанда әңгімелесусіз виза 3 жылға дейін беріледі), "С11", "С12" және Қазақстан Республикасы аумағынан кетуге арналған визалар ("В14" – "В22").";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Күнтізбелік 30 күнге ресімделетін "С1" санатындағы визадан басқа визаларды ресімдеу мерзімі 5 жұмыс күнінен аспайды.";
46-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"ҚР ІІМ "А1", "А2", "А3" және "А4" санаттарындағы визаларды қоспағанда, барлық санаттағы визаларды виза алушының уақытша тұру орны бойынша қалпына келтіреді. ҚР ІІМ "А5" санатындағы визаны виза алушының нақты тұрған жерінде қалпына келтіреді.";
49-тармақтың 6) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шақырушы адамның "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында алаңы отбасының әрбір мүшесіне белгіленген ең төменгі нормативтерге сәйкес келетін тұрғын үйдің болуын растауы;";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. "В2" санатындағы визаның қолданылу мерзімі тек бір рет ұзартылады.";
мынадай мазмұндағы 5-тараумен толықтырылсын:
"5-тарау. Көрсетілетін қызмет берушінің және (немесе) олардың лауазымды тұлғалардың, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі.
58. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысына, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
ҚР ІІМ, ҚР СІМ, ҚР шет елдердегі мекемелерінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы, Мемлекеттік қызметтер туралы заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес, ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің шешімдеріне іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысына немесе ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді".";

"Собеседование не проводится с получателями электронных виз, а также подавшими документы на получение виз следующих категорий: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В10" (по вербальной ноте), "В12" (по групповой визе), "С3", "С10" (этническим казахам, с которыми проводится собеседование при оформлении первичной визы до 1 года. При повторном их обращении без собеседования выдача визы осуществляется до 3 лет), "С11", "С12" и визы для выезда с территории РК ("В14" – "В22").";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Сроки оформления виз не превышают 5 рабочих дней, кроме визы категории "C1", которая оформляется 30 календарных дней.";
часть пятую пункта 46 изложить в следующей редакции:
"МВД РК восстанавливает визы всех категорий по месту временного проживания получателя визы, за исключением виз категорий "А1", "А2", "А3", "А4". МВД РК восстанавливает визы категорий "А5" по месту фактического нахождения получателя визы.";
абзац третий подпункта 6) пункта 49 изложить в следующей редакции:
"подтверждение наличия у приглашающего лица жилья на территории Республики Казахстан, площадь которого соответствует установленным минимальным нормативам на каждого члена семьи в соответствии с Законом Республики Казахстан 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях";";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Срок действия визы категории "В2" продлевается только один раз.";
дополнить главой 5 следующего содержания:
"Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг.
58. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес МВД РК, МИД РК, загранучреждений РК, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на решения, действия (бездействие) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.";

қағидаларға 1-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8-қосымша алынып тасталсын;
осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 3-1 қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 4-1 қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 4-2 қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 4-3 қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 4-4 қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Цифрландыру департаменті:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрі
М. Тілеуберді
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
Е. Тұрғымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
2020 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
2020 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
2020 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
2020 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
2020 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
2020 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш министрлігі
2020 жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2020 жылғы 1 қыркүйегі
№ 611 мен
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2020 жылғы 1 қыркүйегі
№ 11-1-4/245 Бірлескен
бұйрығына
1-қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
1-қосымша
Алушылар, санаты, мәртелігі, қолданылу мерзімі, болу кезеңі, виза беру үшін негіздер мен қажетті құжаттар
р/с №
Виза санаттары
Виза алушылар
Визаның мәртелігі
Визаның қолданылу мерзімі
Болу кезеңі
Виза беру негізі
1
2
3
4
5
6
7
"А" санаты
Дипломатиялық виза
1.
А1

приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 8 исключить;
дополнить приложением 3-1 согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 4-1 согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 4-2 согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 4-3 согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 4-4 согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту цифровизации Министерства иностранных дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений о выполнении мероприятий, предусмотренных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на Первого заместителя министра иностранных дел Республики Казахстан и Первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
М. Тлеуберди
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и
общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 сентября 2020 года № 611 и
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 1 сентября 2020 года
№ 11-1-4/245
Приложение 1 к Правилам
оформления приглашений,
согласования приглашений на
въезд иностранцев и лиц без
гражданства в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан, а также
продления и сокращения
сроков их действия
Получатели, категория, кратность, срок действия, период пребывания, основания и необходимые документы для выдачи визы
Категория визы
Получатели виз
Кратность визы
Срок действия визы
Период пребывания
Основания выдачи визы
1
2
3
4
5
6
7
Категория "А"
Дипломатическая виза
1.
А1

1) шет мемлекеттердің, үкіметтердің, дипломатиялық мәртебеге теңестірілген халықаралық ұйымдардың басшылары мен олардың отбасы мүшелері;
2) шет мемлекеттердің парламенттерінің, үкіметтерінің, дипломатиялық мәртебеге теңестірілген халықаралық ұйымдардың мүшелері мен олардың отбасы мүшелері – дипломатиялық паспорт иелері, сондай-ақ ресми шетелдік делегациялар мүшелері мен олармен бірге жүретін адамдар – дипломатиялық паспорт иелері ;
3) Қазақстан Республикасының құрметті консулдары мен олардың отбасы мүшелері.
4) Қазақстан Республикасына қызметтік сапармен жіберілетін дипломатиялық паспорттардың, сондай-ақ дипломатиялық агенттерге теңестірілген мәртебесі бар халықаралық ұйымдар паспорттарының иелері;
5) дипломатиялық поштаны тасымалдайтын дипломатиялық курьерлер – курьерлік парағы болған кезде дипломатиялық паспорттардың иелері.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері немесе ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербальдық нота;
шақыру.
Визаны ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
көп мәртелік
1 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
2.
А2
Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетелдік дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдердің дипломатиялық агенттері, шетелдік консулдық мекемелердің консулдық лауазымды адамдары, халықаралық ұйымдар мен өкілдіктердің Қазақстан Республикасына жұмысқа жіберілетін қызметкерлері, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің құрметті консулдары мен олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері немесе ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
вербалдық нота (шақырылатын адамның тағайындалған лауазымы, ал ротация болған жағдайында орнына тағайындалған қызметкердің лауазымы, тегі және аты көрсетілген);
шақыру.
Визаны ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
ҚР аумағында виза алушы ҚР СІМ-де аккредиттеуден өтеді. ҚР СІМ-дегі аккредиттеудің қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін (немесе аккредиттеуден бас тартқан жағдайда) Қазақстан Республикасынан шығу үшін бір мәртелік виза 90 тәулікке дейін беріледі.
көп мәртелік
180 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Қызметтік виза
3.
А3
1) ресми шетелдік делегация мүшелері, олармен бірге жүретін адамдар және олардың отбасы мүшелері;
2) Қазақстан Республикасына жіберілетін (ҚР СІМ-мен келісім бойынша) және Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері;
3) Қазақстан Республикасына қызметтік сапармен жіберілетін шет мемлекеттердің әскери қызметкерлері;

1) главы иностранных государств, правительств, международных организаций, приравненные к дипломатическому статусу и члены их семей;
2) члены парламентов, правительств иностранных государств, международных организаций, приравненные к дипломатическому статусу и члены их семей – владельцы дипломатических паспортов, а также члены официальных иностранных делегаций и сопровождающие их лица – владельцы дипломатических паспортов;
3) почетные консулы Республики Казахстан и члены их семей.
4) владельцы дипломатических паспортов, а также паспортов международных организаций, имеющим статус, приравненный к дипломатическим агентам направляющимся в Республику Казахстан по служебным делам;
5) дипломатические курьеры, провозящие дипломатическую почту – владельцы дипломатических паспортов, при наличии курьерского листа.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
2.
А2
дипломатические агенты иностранных дипломатических и приравненных к ним представительств, консульские должностные лица иностранных консульских учреждений, сотрудники международных организаций и их представительств, аккредитованных в Республике Казахстан, направляющихся для работы в Республику Казахстан, почетные консулы иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан и члены их семей.
Однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК или МИД РК на основании одного из следующих документов:
вербальная нота (с указанием должности приглашаемого лица, на которую он назначен, а в случае ротации, должности, фамилии и имени сотрудника, на чье место он назначен);
приглашение.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения.
На территории РК получатель визы проходит аккредитацию в МИД РК. После завершения срока действия аккредитации в МИД РК (или в случае отказа в аккредитации) однократная виза выдается до 90 суток, для выезда из Республики Казахстан.
многократная
до 180 суток
на весь период действия визы
Служебная виза
3.
А3
1) члены официальных иностранных делегаций, сопровождающие их лица и члены их семей;
2) представители иностранных средств массовой информации, аккредитованные в Республике Казахстан и направляющиеся в Республику Казахстан (по согласованию с МИД РК).
3) военнослужащие иностранных государств, направляющиеся в Республику Казахстан по служебным делам;

4) "A2" және "А4" санаттарындағы визаға үміткер адамдардың қамқорлығындағы адамдар.
5) дипломатиялық агенттерге теңестірілген мәртебесі жоқ халықаралық ұйымдар паспорттарының иелері, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда жұмыс істейтін, ұлттық паспорт иелері мен олардың отбасы мүшелері;
6) Қазақстан Республикасына қызметтік сапармен жіберілетін қызметтік паспорттар иелері;
7) егер дипломатиялық паспорттары болмаса және курьерлік парағы болған кезде, дипломатиялық пошта тасымалдайтын дипломатиялық курьерлер ;
8) шетелдік дипломатиялық өкілдіктердің, консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдардың және олардың өкілдіктерінің, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына іссапарға жіберілетін адамдар;
9) ғарыш кеңістігіне ұшу үшін Қазақстан Республикасына баратын және ғарыш кеңістігінен Жерге оралатын ғарышкерлер мен астронавтар.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербалдық нота;
шақыру;
мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты.
Визаны ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
Шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері үшін виза аккредиттеудің қолдану мерзіміне беріледі/ұзартылады.
көп мәртелік
1 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Көп мәртелік
3 жылға дейін
Виза қолданылуының барлық кезеңіне
4.
А4
әкімшілік-техникалық және дипломатиялық өкілдіктер персоналына қызмет көрсететін мүшелер, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің қызметкерлері, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің консулдық мекемелері персоналына қызмет көрсететін консулдық қызметшілер, қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері немесе ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
вербалдық нота (шақырылатын адамның тағайындалған лауазымы, ал ротация болған жағдайында орнына тағайындалған қызметкердің лауазымы, тегі және аты көрсетілген);
шақыру.
Визаны ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
ҚР аумағында виза алушы ҚР СІМ-де аккредиттеуден өтеді. ҚР СІМ-дегі аккредиттеудің қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін (немесе аккредиттеуден бас тартқан жағдайда) Қазақстан Республикасынан шығу үшін бір мәртелік виза 90 тәулікке дейін беріледі.
көп мәртелік
180 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Инвесторлық виза
5.
А5
Қазақстан Республикасының аумағындағы инвестициялық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың басшылары және (немесе) басшыларының орынбасарлары, және (немесе) құрылымдық бөлімше басшылары, АХҚО инвестициялық салық резиденттігінің бағдарламасына сәйкес инвестицияларды жүзеге асыратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ шақыру немесе Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның қолдаухаты бар болғанда шақырушы тараптың қолдаухаты немесе АХҚО әкімшілігінің қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелік
5 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
"B" санаты
Іскерлік сапарға арналған виза
6.
В1

4) лица, находящиеся на иждивении лиц, претендующих на визы категорий "A2" и "А4".
5) владельцы паспортов международных организаций, не имеющие статус, приравненный к дипломатическим агентам, а также владельцы национальных паспортов, работающие в международных организациях и члены их семей;
6) владельцы служебных паспортов, направляющиеся в Республику Казахстан по служебным делам;
7) дипломатические курьеры, провозящие дипломатическую почту, если они не имеют дипломатический паспорт, при наличии курьерского листа;
8) лица, направляющиеся в командировку в Республику Казахстан по приглашению иностранных дипломатических представительств, консульских учреждений, международных организаций и их представительств, государственных органов Республики Казахстан;
Однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение;
ходатайство граждан стран, указанных в списке государств.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения.
Для представителей иностранных средств массовой информации виза выдается/продлевается на срок действия аккредитации.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
9) космонавты и астронавты, направляющиеся в Республику Казахстан для совершения полета в космическое пространство и возвращающиеся из космического пространства на Землю.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
4.
А4
члены административно-технического и обслуживающего персонала дипломатических представительств, сотрудники международных организаций или их представительств, консульские служащие, работники обслуживающего персонала консульских учреждений иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан, и члены их семей.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК или выдается МИД РК на основании одного из следующих документов:
вербальная нота (с указанием должности приглашаемого лица, на которую он назначен, а в случае ротации, должности, фамилии и имени сотрудника, на чье место он назначен);
приглашение.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения.
На территории РК получатель визы проходит аккредитацию в МИД РК. После завершения срока действия аккредитации в МИД РК (или в случае отказа в аккредитации) виза выдается до 90 суток, для выезда из Республики Казахстан.
многократная
До 180 суток
на весь период действия визы.
Инвесторская виза
5.
А5
Руководители и/или
заместители руководителя и/
или руководители структурных
подразделений юридических
лиц, осуществляющих
инвестиционную деятельность
на территории Республики
Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, осуществляющие инвестиции в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства МФЦА, а также члены их семей.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения или ходатайства приглашающей стороны при наличии ходатайства уполномоченного органа Республики Казахстан по инвестициям либо на основании ходатайства Администрации МФЦА.
многократная
до 5 лет
на весь период действия визы
Категория "B"
Виза для деловой поездки
6.
В1

1) конференцияларға, симпозиумдарға, форумдарға, көрмелерге, концерттерге, мәдени, ғылыми және басқа да іс-шараларға қатысушылар;
2) жиындардың, дөңгелек үстелдердің ұйымдастырушылары, көрмелердің, сарапшылар жиналысына қатысушылар;
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
60 тәулікке дейін
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербалдық нота;
шақыру;
мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты.
Визаны ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
3) гуманитарлық көмекті алып жүретін адамдар;
4) оқу орындарында дәрістер оқу және сабақтар жүргізу мақсатында келетін адамдар;
5) Қазақстан Республикасының білім беру мекемелерінде оқуды қоспағанда, жастардың, студенттердің және оқушылардың алмасу бағдарламаларына қатысушылар;
6) спорт іс-шаралар қатысушылар.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
60 тәулікке дейін
көп мәртелік
1 жылға дейін
60 тәуліктен артық емес әрбір келу кезінде.
7.
В2
1) жабдықты монтаждау, жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету мақсатында келетін адамдар;
2) консультациялық немесе аудиторлық қызметтер көрсету мақсатында келетін адамдар.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
30 тәулікке дейін
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ шақыру немесе АХҚО қатысушыларының немесе органдарының қолдаухаты негізінде береді.
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
көп мәртелік
180 тәулікке дейін
90 тәулікке дейін
8.
В3
1) келіссөздер жүргізуге, келісімшарттар жасасуға келетін адамдар;
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
30 тәулікке дейін
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың бірінің:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербалдық нота;
шақыру;
мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты;
ҚР-дың шет елдердегі мекемелері басшыларының жазбаша нұсқауы негізінде береді.
ҚР ІІМ визаны шақыру немесе
шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде береді.
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
2) индустрияландыру және инвестициялар салаларындағы ынтымақтастық аясындағы келіссөздер жүргізуге, келісімшарттар жасасуға келетін адамдар;
3) құрылтайшылар немесе директорлар кеңесінің мүшелері.
көп мәртелік
1 жылға дейін
әрбір келу кезінде 30 тәуліктен артық емес
Халықаралық автомобилдік тасымалдарын жүзеге асыруға арналған виза
9.
В4
халықаралық автомобилдік тасымалдарды жүзеге асыратын адамдар.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың негізінде беріледі:

1) участники конференций, симпозиумов, форумов, выставок, концертов, культурных, научных и других мероприятий;
2) участники совещаний, организаций круглых столов, выставок, собраний экспертов;
однократная
до 90 суток
до 60 суток
Виза выдается загранучреждениями РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение;
ходатайства граждан стран, указанных в списке государств.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения.
Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
3) лица, сопровождающие гуманитарную помощь;
4) лица, прибывающие с целью чтения лекций и ведения занятий в учебных заведениях;
5) участники программ молодежных, студенческих и школьных обменов, за исключением обучения в образовательных учреждениях Республики Казахстан;
6) участники спортивных мероприятий.
однократная
до 90 суток
до 60 суток
многократная
до 1 года
не более 60 суток при каждом въезде
7.
В2
1) лица, прибывающие с целью монтажа, ремонта и технического обслуживания оборудования;
2) лица, прибывающие с целью оказания консультационных или аудиторских услуг.
однократная
до 90 суток
до 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения или ходатайства участников или органов МФЦА.
Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
многократная
до 180 суток
до 90 суток
8.
В3
1) лица, прибывающие для проведения переговоров, заключения контрактов;
однократная
до 90 суток
до 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение;
ходатайство граждан стран, указанных в списке государств;
письменное указание главы загранучреждения РК.
МВД РК виза выдается на основании приглашения или ходатайства приглашающей стороны.
Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
2) лица, прибывающие для проведения переговоров, заключения контрактов в рамках сотрудничества в области индустриализации и инвестиций;
3) учредители или члены совета директоров.
многократная
до 1 года
не более 30 суток при каждом въезде
Виза для осуществления международных автомобильных перевозок
9.
В4
лица, осуществляющие международные автомобильные перевозки.
однократная
до 90 суток
не более 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК на основании следующих документов:

1) қолдаухат;
2) Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүруіне рұқсат беретін құжаттар (рұқсат беру бланкісі);
3) халықаралық тасымалдарды жүзеге асыру рұқсатының көшірмесі;
4) жүргізуші куәлігінің көшірмесі;
5) көлік құралының құжаттары.
Виза алушы, алынған санаттағы визаға сәйкес көлікпен ғана Қазақстан Республикасының аумағына кіруді және шығуды жүзеге асырады.
көп мәртелік
1 жылға дейін
әрбір келу кезінде 30 тәуліктен артық емес
Әуе, теңіз, өзен кемелері экипаждары мен поезд бригадараларының мүшелеріне арналған виза
10.
В5
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) тиісті куәлігі жоқ, тұрақты және чартерлік әуе рейстері ұшақтарының мүшелері, пойыз бригадаларының, сондай-ақ теңіз және өзен кемелері экипаждарының мүшелері болып табылатын адамдар.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ қолдаухат негізінде береді (жазбаша өтініш және Қазақстан Республикасының аумағымен жүруіне рұқсат беретін құжаттар):
Пойыз бригадаларының мүшелері алынған санаттағы визаға сәйкес көлікпен ғана Қазақстан Республикасының аумағына кіруді жүзеге асырады.
көп мәртелік
1 жылға дейін
әрбір келу кезінде 30 тәуліктен артық емес
Діни іс-шараларға қатысуға арналған виза
11.
В6
Қазақстан Республикасына діни бірлестіктің іс-шараларына қатысу үшін (миссионерлік қызметті қоспағанда) жіберілетін адамдар.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде береді.
Оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өтуге арналған виза
12.
В7
оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өту үшін, соның ішінде "Астана Хаб" және АХҚО бағдарламалары бойынша оқудан өту үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ "Астана Хаб" және АХҚО қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелік
180 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған виза
13.
В8
1) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты алу үшін Қазақстан Республикасына баратын адамдар;
2) Визасыз келу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар елдерден, Қазақстан Республикасы Үкіметінің , 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысымен бекітілген Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуі қағидаларының 17-тармағында көрсетілген мемлекеттерден Қазақстан Республикасына келген және ішкі істер органдарына Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты алу үшін жүгінген адамдар.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты алу үшін Қазақстан Республикасына баратын (ҚР ІІМ-мен келісусіз), шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың этникалық қазақтардан басқа қолдаухаттары негізінде береді.

1) ходатайство;
2) разрешительные документы на проезд автотранспортного средства по территории Республики Казахстан (бланк разрешения);
3) копия разрешения на осуществление международных перевозок;
4) копия водительского удостоверения;
5) документы на транспортное средство.
Получатель визы, осуществляет въезд и выезд на территорию Республики Казахстан только на транспорте, соответствующем категории полученной визы.
многократная
до 1 года
не более 30 суток при каждом въезде
Виза для членов экипажей авиа, морских, речных судов и поездных бригад
10.
В5
лица, являющиеся членами экипажей самолетов регулярных и чартерных авиарейсов, не имеющие соответствующее удостоверение Международной организации гражданской авиации (ИКАО), членами поездных бригад, а также экипажей морских и речных судов.
однократная
до 90 суток
не более 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании ходатайства (письменное обращение и разрешительные документы на проезд по территории Республики Казахстан).
Члены поездных бригад осуществляют въезд на территорию Республики Казахстан только на транспорте, соответствующем категории полученной визы.
многократная
до 1 года
не более 30 суток при каждом въезде
Виза для участия в религиозных мероприятиях
11.
В6
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для участия в мероприятиях религиозного объединения (за исключением миссионерской деятельности).
однократная
до 90 суток
не более 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения.
Виза для прохождения учебной практики или стажировки
12.
В7
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для прохождения учебной практики или стажировки, в том числе для прохождения обучения по программам "Астана Хаб" а также члены их семей.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения или ходатайства "Астана Хаб".
многократная
до 180 суток
на весь период действия визы
Виза для постоянного проживания в Республике Казахстан
13.
В8
1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
2) лица, находящиеся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, ратифицированные Республикой Казахстан, а также граждане государств, предусмотренных в пункте 17 Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148, и обратившиеся в МВД РК для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании ходатайства иностранцев или лиц без гражданства, кроме этнических казахов, направляющихся в Республику Казахстан для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан (без согласования с МВД РК).

ҚР ІІМ визаны визасыз келу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар елдерден, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысымен бекітілген Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуі қағидаларының 17 тармағында көрсетілген мемлекеттерден Қазақстан Республикасына келген, сондай-ақ С3 санатындағы қолданыстағы визасы бар шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Жеке сапарға арналған виза
14.
В10
1) Қазақстан Республикасына жеке істер бойынша келетін адамдар;
2) мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтары;
3) растайтын құжаттар бар болған кезде Қазақстан Республикасына жақын туыстарының/жақындарының жерлеуіне немесе ауырған жағдайда бара жатқан адамдар;
4) Қазақстан Республикасының азаматтарымен Қазақстан Республикасына бірге кіретін жұбайлары, балалары (оның ішінде асырап алынған балалары) немесе ата-аналары (қорғаншылары, қамқоршылары)(туыстығын растайтын құжаттар болған кезде);
5) этникалық қазақтармен Қазақстан Республикасына бірге кіретін (этникалық қазақ болып саналмайтын) жұбайлары, балалары;
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
вербалдық нота;
шақыру;
қолдаухат осы Қағидаларға 1-қосымшаның 14 тармағының (2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар).
Визаны ҚР CІМ вербалдық нота негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
шақыру;
қолдаухат осы Қағидаларрға 1-қосымшаның 14-тармағының ( 3)-тармақшасында көрсетілген адамдар).
көп мәртелік
180 тәулікке дейін
әрбір кіру кезінде 90 тәуліктен артық емес
6) бұрынғы отандастар.
көп мәртелік
3 жылға дейін
Қазақстан Республикасының азаматтарын асырап алуға арналған виза
15.
В11
Қазақстан Республикасының азаматтарын асырап алу үшін жіберілетін адамдар.
бір мәртелік
180 тәулікке дейін
120 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
көп мәртелік
1 жылға дейін
әрбір кіру кезінде 120 тәуліктен артық емес
Туристік мақсатпен келетін виза
16.
В12
Қазақстан Республикасына турист ретінде жіберілетін адамдар.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
шақыру;
Осы Қағидаларға 4-4 қосымшасында көрсетілген мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты.
Визаны ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
көп мәртелік
90 тәулікке дейін
әрбір кіру кезінде 30 тәуліктен артық емес
Транзитпен өту үшін виза
17.
В13
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өту үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін адамдар.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
бір бағытта 5 тәулік ішінде
Визаны Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері және Қазақстан Республикасы ІІМ қолдаухат негізінде:
жол жүру құжаттары, ресімделген виза немесе баратын елге кіру құқығын беретін басқа негіздер; жолда жүру құжаттары, ресімделген виза, сондай-ақ жеке көлік құралымен жүретін осы адамның жүргізуші куәлігі және көлік құралын басқару құқығын растайтын құжаттар бар болған жағдайда
береді.
көп мәртелік
180 тәулікке дейін
бір бағытта 5 тәулік ішінде
Қазақстан Республикасының аумағынан шығуға арналған виза
18.
В14
тұрақты тұру үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуы кезінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдар.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Виза ҚР ІІМ Қазақстан Республикасының аумағынан тыс тұрақты тұруға ішкі істер органдарымен берілген рұқсат негізінде беріледі.
19.
В15
Қазақстан Республикасының аумағында паспортын жоғалтқан адамдар.
бір мәртелік
30 күнге дейін, бірақ паспорттың қол-дану мерзі мінен артық емес
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Виза ҚР ІІМ Қазақстан Республикасына кіруін растайтын мәліметтер мен ішкі істер органдарында тіркеуі расталған кезде немесе ҚР ІІМ нұсқауы бойынша қолдаухат және қайта оралу куәлігінің (басқа жол жүру құжаты) негізінде беріледі.
20.
В16
Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту туралы қабылданған шешімге қатысты адамдар.
бір мәртелік
30 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Виза ҚР ІІМ Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту туралы ішкі істер органдарының қорытындысы негізінде беріледі.
21.
В17
егер, Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіз болмаса және шығарып жіберуге қатысты емес әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы қаулы қабылданған адамдар.
бір мәртелік
15тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы және ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіздердің жоқтығы туралы қорытындысы негізінде береді.
22.
В18
егер, Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіз болмаса, Қазақстан Республикасына визасыз келген не Қазақстан Республикасына келетін адамдар
бір мәртелік
30 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ, егер, іс мән-жайлары әкімшілік немесе қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқпаса, ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіздердің жоқтығы туралы қорытындысы не болмаса ҚР ІІМ нұсқауы негізінде береді.
23.
В19
жазасын өтеген немесе жазадан босатылған адамдар, сонымен қатар пробациондық бақылау мерзімі өткен, жазаны орындау мерзімі ұзартылған адамдар.
бір мәртелік
15тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ, ҚР ІІМ Қылмыстық атқару жүйесі комитетінің және оның аумақтық бөлімшелерінің немесе ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелері (мерзімінен бұрын шартты босату) хабарламасы негізінде береді.
24.
В20
визаның қолданылу немесе болудың рұқсат етілген визасыз мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге кедергі болған форс-мажорлық мән-жайлардың, рейстің, пойыз немесе өзге көлік құралы жөнелтілімінің кідіргені немесе ауыстырылғаны туралы дәлелдеме берген адамдар.
бір мәртелік
15тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ қолдаухаты және визаның қолданылу мерзімі немесе рұқсат етілген визасыз болу мерзімі аяқталғанға дейін Қазақстан Республикасының аумағынан шығуға кедергі болған еңсерілмейтін күш мән-жайларды, рейстің, пойыз немесе өзге көлік құралы жөнелтілімінің кідіргенін немесе тоқтатылғанын растайтын құжаттар негізінде немесе ҚР ІІМ нұсқауы бойынша береді.
25.
В21
өздеріне қатысты Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес ауыр немесе аса ауыр қылмыс деп танылатын әрекетті жасады деп хабарланған адамдар.
бір мәртелік
30 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ Қылмыстық қудалау органы берген өтінішті сотқа дейінгі тергеу туралы талон хабарлама болған кезде қолдаухат негізінде береді.
26.
В22
қылмыстық жауапкершілікке тартылған адамдар және оларға қатысты қылмыстық іс тоқтаған, сонымен қатар басқа адамдардан Қазақстан Республикасынан тыс шығуға қойылған заңды шекті алынған адамдар.
бір мәртелік
15 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ Қылмыстық істі тоқтату туралы прокурормен бекітілген немесе келісілген қаулы, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс шығуға шектеу қойған уәкілетті органның ақпараты негізінде береді.
"С" санаты
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған виза
27.
С1
тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасының аумағына жіберілген немесе келген этникалық қазақтар.
көп мәртелік
1 жылға дейін
Виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелер: (Қазақстан Республикасы ІІМ-мен келісусіз) және Қазақстан Республикасы ІІМ мынадай құжаттар негізінде береді:

Виза выдается МВД РК на основании ходатайства иностранцев или лиц без гражданства, находящихся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, ратифицированные Республикой Казахстан, гражданам государств, предусмотренных в пункте 17 Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148, а также имеющих визу категории С3.
многократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза для частной поездки
14.
В10
1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан по частным делам;
2) граждане стран, указанных в списке государств;
3) лица, направляющиеся в Республику Казахстан на похороны или в случаях болезни родных/близких - при наличии подтверждающих документов;
4) супруги, дети (в том числе усыновленные или удочеренные) или родители (опекуны, попечители) (при наличии документов, подтверждающих родство), въезжающие в Республику Казахстан совместно с гражданами Республики Казахстан.
5) супруги, дети (не являющиеся этническими казахами) въезжающие в Республику Казахстан совместно с этническими казахами.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании одного из следующих документов:
вербальная нота;
приглашение;
ходатайство (лица, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 14 приложения 1 к настоящим Правилам
Виза выдается МИД РК на основании
вербальной ноты.
Виза выдается МВД РК на основании одного из следующих документов:
приглашение;
ходатайство (лица, указанные в
подпункте 3), пункта 14 приложения 1 к настоящим Правилам.
многократная
до 180 суток
не более 90 суток при каждом въезде
6) бывшие соотечественники;
многократная
до 3 лет
Виза для усыновления (удочерения) граждан Республики Казахстан
15.
В11
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для усыновления граждан Республики Казахстан.
однократная
до 180 суток
не более 120 суток
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения.
многократная
до 1 года
не более 120 суток при каждом въезде
Виза с целью туризма
16.
В12
лица, направляющиеся в Республику Казахстан в качестве туристов.
однократная
до 90 суток
не более 30 суток
Виза выдается загранучреждениями на основании одного из следующих документов:
приглашение;
ходатайство граждан стран, указанных в списке государств, указанных в приложении 4-4 настоящих Правил.
Виза выдается МВД РК на основании приглашения.
Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
многократная
до 90 суток
не более 30 суток при каждом въезде
Виза для транзитного проезда
17.
В13
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для транзитного проезда через территорию Республики Казахстан.
однократная
до 90 суток
в течение 5 суток в одном направлении
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании ходатайства при наличии:
проездных документов, оформленной визы или других оснований, дающих право на въезд в страну следования;
проездных документов, оформленной визы, а также водительского удостоверения у данного лица и документов, подтверждающих право управления транспортным средством, следующий на личном транспортном средстве.
многократная
до 180 суток
в течение 5 суток в одном направлении
Виза для выезда с территории Республики Казахстан
18.
В14
лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, при выезде за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании разрешения органов внутренних дел РК на выезд за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства.
19.
В15
лица, утратившие на территории Республики Казахстан паспорт.
однократная
до 30 суток, но не свыше срока действия паспорта
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства и свидетельства на возвращение (иного проездного документа) при подтверждении данных о въезде в Республику Казахстан и регистрации в органах внутренних дел, либо указания МВД РК.
20.
В16
лица, в отношении которых приняты решения о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан.
однократная
до 30 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании заключения органов внутренних дел РК о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан.
21.
В17
лица, в отношении которых приняты постановления о привлечении к административной ответственности, не связанные с выдворением, если отсутствуют основания для их дальнейшего пребывания в Республике Казахстан.
однократная
до 15 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании постановления по делу об административном правонарушении и заключения органов внутренних дел об отсутствии оснований для дальнейшего пребывания в Республике Казахстан.
22.
В18
лица, прибывшие в Республику Казахстан или пребывающие в Республике Казахстан без виз, если отсутствуют основания для их дальнейшего пребывания в Республике Казахстан
однократная
до 30 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании заключения органов внутренних дел об отсутствии оснований для дальнейшего пребывания в Республике Казахстан, если обстоятельства дела не влекут привлечения к административной или уголовной ответственности, либо указания МВД РК.
23.
В19
лица, отбывшие наказание или освобожденные от наказания, а также лица, у которых истек срок пробационного контроля, отсрочки исполнения наказания.
однократная
до 15 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании сообщения Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан или его территориальных органов, либо местной полицейской службы (для условно-досрочно освобожденных).
24.
В20
лица, представившие доказательство форс-мажорных обстоятельств, задержки или отмены рейса, отправления поезда или иного транспортного средства, препятствующих покинуть территорию Республики Казахстан до истечения срока действия визы или разрешенного безвизового срока пребывания.
однократная
до 15 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства и документов, подтверждающих обстоятельств непреодолимой силы, задержку или отмену рейса, отправление поезда или иного транспортного средства, препятствующих выезду из Республики Казахстан до истечения срока действия визы или разрешенного безвизового срока пребывания, либо указания МВД РК.
25.
В21
лица, которые сообщили о совершении в отношении них деяний, признаваемых в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан тяжким или особо тяжким преступлением.
однократная
до 30 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства при наличии талона - уведомления о регистрации заявления в Едином реестре досудебного расследования.
26.
В22
лица, привлекавшиеся к уголовной ответственности, в отношении которых уголовное дело прекращено, а также иные лица, с которых сняты законные ограничения на выезд из Республики Казахстан.
однократная
до 15 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании постановления о прекращении уголовного дела, утвержденного или согласованного с прокурором, либо информации уполномоченного органа, установившего ограничения на выезд из Республики Казахстан.
Категория "С"
Виза для постоянного проживания в Республике Казахстан
27.
С1
этнические казахи, направляющиеся или пребывающие на территории Республики Казахстан с целью постоянного проживания.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК (без согласования с МВД РК) и МВД РК на основании следующих документов:

1) өтініш иесінің ұлтын растайтын шетелдік мемлекеттің құзыретті органы беретін құжаттар - жеке басты куәландыратын құжаттарда ұлты туралы жазбасы болмаған жағдайда;
2) басым тәртіппен (ол болған кезде) оралмандарды иммиграциялық квотаға енгізуге құқық беретін құжаттар;
3) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелімінде № 7274 нөмірімен тіркелген) Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына кіруге тыйым салатын аурулардың жоқтығы туралы анықтама;
4) соттылығының болуын не жоқтығын растайтын құжат.
Отбасын біріктіруге арналған виза
28.
С2
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, Қазақстан Республикасы азаматының отбасы мүшесі болып табылатын адамдар, Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат алған этникалық қазақтар мен бұрынғы отандастардың , Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ бизнес иммигранттардың отбасы мүшесі болып табылатын адамдар (кемінде екі жыл мерзім).
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері (ҚР ІІМ келісімінсіз) мына құжаттардың негізінде береді:
1) шақырушы тараптың қолдаухаты (еркін нысанда);
2) Қазақстан Республикасы азаматтарын қоспағанда, шақырушы адамның уақытша тұруға рұқсаты (нотариалды куәландырған көшірмесі);
3) шақырушы адам мен отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжат (нотариалды куәландырған көшірмесі);
4) шақырушы адамның Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген кемінде ең төменгі жалақы мөлшерінде әрбір отбасы мүшесін ай сайын ұстауға ақшасының болуын растау;
5) шақырушы адамның "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жығы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында алаңы отбасының әрбір мүшесіне белгіленген ең төменгі нормативтерге сәйкес келетін тұрғын үйдің болуын растауы (нотариалды куәландырылған көшірмесі);
6) шақырушы адамның отбасының әрбір мүшесі үшін медициналық сақтандыру;
7) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттік уәкілетті органдары ұсынған, шақырушы адаммен отбасылық қатынасты растайтын құжат (осы Қағидалардың 17- тармағына сәйкес нотариалды куәландырған көшірмесіұсынылады);
8) отбасының кәмелетке толған мүшелеріне соттылығының болуын не жоқтығын растайтын құжат.
көп мәртелік
1 жылға дейін
Виза қолданылуының барлық кезеңіне немесе шақырушы адамның (ҚР азаматтарынан басқа) тіркелу мерзіміне
Еңбек қызметін жүзеге асыруға арналған виза
29.
С3
еңбек қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасына бара жатқан, немесе Қазақстан Республикасындағы адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері
бір мәртелік

1) документы, подтверждающие национальность заявителя - при отсутствии записи о национальности в документах, удостоверяющих личность;
2) документы, подтверждающие право на включение в квоту иммиграции оралманов в приоритетном порядке (при их наличии);
3) справка об отсутствии у заявителя и членов его семьи заболеваний, указанных в приказе Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7274);
4) документ, подтверждающий наличие либо отсутствие судимости.
Виза для воссоединения семьи
28.
С2
лица, являющиеся членами семьи граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих в Республике Казахстан, этнических казахов и бывших соотечественников и получивших разрешение на временное проживание в Республике Казахстан (сроком не менее двух лет), иностранцев и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Казахстан, а также бизнес-иммигрантов.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК (без согласования с МВД РК) на основании следующих документов:
1) ходатайство приглашающего лица (в произвольной форме);
2) разрешение на временное проживание приглашающего лица, за исключением граждан Республики Казахстан (нотариально засвидетельствованная копия);
3) документ, удостоверяющий личность, приглашающего лица и членов семьи (нотариально засвидетельствованная копия);
4) подтверждение наличия у приглашающего лица денег на содержание каждого члена семьи в месяц в размере не менее минимальной заработной платы, установленной законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
5) подтверждение наличия у приглашающего лица жилья на территории Республики Казахстан, площадь которого соответствует установленным минимальным нормативам на каждого члена семьи в соответствии с Законом Республики Казахстан 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (нотариально засвидетельствованная копия);
6) медицинская страховка для членов семьи приглашающего лица;
7) документ, подтверждающий семейные отношения с приглашающим лицом, представленный уполномоченными на то государственными органами Республики Казахстан или иностранного государства (в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил представляется нотариально засвидетельствованная копия);
8) документ, подтверждающий наличие либо отсутствие судимости, на совершеннолетних членов семьи.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы или на срок регистрации приглашающего лица (кроме граждан РК)
Виза для осуществления трудовой деятельности
29.
С3
лица, следующие в Республику Казахстан, либо находящиеся в Республике Казахстан с целью осуществления трудовой деятельности, а также членам их семей.
однократная

90 тәулікке дейін (паспортын Қазақстан Республикасы мойындамайтын елдің адамдары үшін-1 жылға дейін)
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ
шетелдік жұмыс күшін тарту үшін жұмыс берушіге берілген еңбек қызметін жүзеге асыруға арналған рұқсат немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасына жұмысқа орналасуға немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу талап етілмейтігін дәлелдейтін құжаттар бар болған жағдайда, шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелік
3 жылға дейін (АХҚО қатысушылары мен органдарына, "Астана Хаб" қатысушыларының жұмыскерлеріне немесе "Астана Хаб" жұмыскерлеріне – 5 жылға дейін) немесе рұқсаттың мерзіміне
виза қолданылуының барлық кезеңіне
30.
С4
экономиканың басым сапаларына талап етілетін мамандық бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін Қазақстан Республикасына бар жатқан немесе Қазақстан Республикасындағы адамдар.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Бір мәртелік визаны ҚР шет елдердегі мекемелері мына құжаттардың негізінде береді:
1) қолдаухат;
2) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама.
Визаны ҚР ІІМ мына құжаттардың негізінде береді:
1) қолдаухат;
2) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама ;
3) еңбек шарты.
көп мәртелік
3 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
31.
С5
бизнес-иммигранттар
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Бір мәртелік визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақырудың негізінде келесі құжаттар бар болғанда береді:
1) Қазақстан Республикасына шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға кіруге кедергі болатын және еңбек етуге кедергі болатын аурулардың жоқ екендігін растайтын медициналық анықтама;
2) медициналық сақтандыру;
3) соттылықтың болуын не жоқтығын растайтын тұрақты тұру мемлекетінің немесе азаматтығына тиісті мемлекеттің уәкілетті органының берген анықтамасы;
4) егер шетел мемлекетінің заңнамасымен көзделген болса, тұрақты тұру мемлекетінің немесе азаматтығына тиісті мемлекеттің уәкілетті органымен берген, кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сот шешімі бойынша тыйым салудың бар немесе жоқ екендігін растайтын анықтама.
Виза алушы кәмелеттік жасқа толуы керек.
көп мәртелік
2 жылға дейін (этникалық қазақтарға –3 жылға дейін)
виза қолданылуының барлық кезеңіне
32.
С6
маусымдық шетелдік қызметкерлер
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде шетел жұмыс күшін тартуға жұмыс берушіге берілген рұқсаты бар болған жағдайда береді.
көп мәртелік
1 жылға дейін, бірақ рұқсаттың мерзімінен артық емес
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Миссионерлік қызметті жүзеге асыруға арналған виза
33.
С7
миссионерлік қызметті жүзеге асыру үшін жіберілетін адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде береді.
көп мәртелік
180 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Гуманитарлық уәждер бойынша виза
34.
С8
білім беру, денсаулық сақтау және әлеуметтік көмек саласында қайтарымсыз негізде қызметтер көрсету үшін Қазақстан Республикасына жіберілген волонтерлер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар шеңберінде қайрымдылық, гуманитарлық көмек және гранттар беру мақсатында Қазақстан Республикасына келетін адамдар
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ шақыру негізінде береді.
көп мәртелік
1 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Білім алуға арналған виза
35.
С9

до 90 суток (для граждан стран, паспорта которых не признаются Республикой Казахстан - до 1 года)
на весь период действия визы.
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства приглашающей стороны при наличии:
разрешения, выданного работодателю на привлечение иностранной рабочей силы, или документов, подтверждающих, что в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, получателю визы разрешение на трудоустройство или на привлечение иностранной рабочей силы не требуется;
многократная
до 3 лет (участникам и органам МФЦА, работникам участников "Астана Хаб" или работникам "Астана Хаб" – не более 5 лет) или на срок действия разрешения
на весь период действия визы.
30.
С4
лица, следующие в Республику Казахстан либо находящиеся в Республике Казахстан, для самостоятельного трудоустройства по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Однократная виза выдается загранучреждениями РК на основании следующих документов:
1) ходатайство;
2) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
Виза выдается МВД РК на основании следующих документов:
1) ходатайство;
2) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
3) трудовой договор.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
31.
С5
бизнес-иммигранты
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Однократная виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения при наличии:
1) медицинской справки, подтверждающей отсутствие заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан;
2) медицинской страховки;
3) справки о наличии либо отсутствии судимости, выданной уполномоченным органом страны гражданства или постоянного места жительства;
4) справки о наличии либо отсутствии запрета на осуществление предпринимательской деятельности на основании решения суда, выданной уполномоченным органом страны гражданства или постоянного места жительства, если выдача такой справки предусмотрена законодательством иностранного государства.
Получатель визы должен быть совершеннолетним.
многократная
до 2 лет (этническим казахам – до 3 лет)
на весь период действия визы
32.
С6
сезонные иностранные работники
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения при наличии разрешения, выданного работодателю на привлечение иностранной рабочей силы.
многократная
до 1 года, но не свыше срока действия разрешения
на весь период действия визы
Виза для осуществления миссионерской деятельности
33.
С7
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для осуществления миссионерской деятельности, а также члены их семей.
однократная
до 90 суток
не более 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения.
многократная
до 180 суток
на весь период действия визы.
Виза по гуманитарным мотивам
34.
С8
волонтеры, прибывающие в Республику Казахстан для оказания услуг в сфере образования, здравоохранения и социальной помощи на безвозмездной основе, а также лицам, прибывающим в Республику Казахстан в рамках международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, с целью оказания благотворительной, гуманитарной помощи и предоставления грантов.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза для получения образования
35.
С9

1) орта, техникалық және кәсіби, ортадан кейінгі, жоғары және ЖОО-дан кейінгі білім бойынша білім беру оқу бағдарламалары, оның ішінде білім алушылармен алмасу және дайындық курстарынан өту бағдарламалары бойынша білім беру ұйымдарында оқу, оқуға түсу үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін адамдар;
2) орта, техникалық және кәсіби, ортадан кейінгі, жоғары және ЖОО-дан кейінгі білім бойынша білім беру оқу бағдарламалары, оның ішінде білім алушылармен алмасу және дайындық курстарынан өту бағдарламалары бойынша білім беру ұйымдарында оқып жатқан адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері;
3) Қазақстан Республикасына уақытша келген және Қазақстан Республикасының оқу орындарына оқуға түскен этникалық қазақтар, сондай-ақ визасыз режиммен келгендер, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелік
көп мәртелік
90 тәулікке дейін
1 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері мен ҚР ІІМ шақыру негізінде береді (кәмелетке толмаған виза алушылар үшін ата-аналарының немесе қорғаншыларының, қамқоршыларының нотариалды куәландырылған келісімі қазақ немесе орыс тіліне аудармасы бар болғанда).
Көп мәртелік визаны ҚР ІІМ
3)-тармақшасында көрсетілген адамдарға, ұлттық тиесілігін растайтын құжаттар болған кезде Қазақстан Республикасының оқу орындарының қолдаухаты негізінде береді.
Жеке сапарға арналған виза (этникалық қазақтар)
36.
С10
этникалық казақтар
бір мәртелік
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері қолдаухат және ұлттық тиесілігін растайтын құжаттар негізінде береді.
көп мәртелік
3 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Кәмелетке толмаған азаматтарға арналған виза
37.
С11
кәмелетке толмаған адамдар (18 жасқа дейін)
бір мәртелік
1 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ заңды өкілдерінің (заңды өкілдерінің біреуі) не кәмелетке толмаған баланың заңды өкілдерінің сенімхаты болған кезде жеке тұлғалардың қолдаухаттарының негізінде береді.
көп мәртелік
3 жылға дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Емделуге арналған виза
38.
С12
1) емделу, медициналық тексерілу немесе консультация үшін Қазақстан Республикасына баратын адамдар, сондай-ақ оларды алып жүретін адамдар;
2) емделу қажеттілігі туындаған Қазақстан Республикасындағы адамдарға, сондай-ақ оларды алып жүретін адамдар;
бір мәртелік
180 тәулікке дейін
90 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР ІІМ 1) және 3)-тармақтағы адамдарға шақырудың негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ 2) және
4)-тармақтағы адамдарға келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекемелерде емделуде жатқан емделушіге емделу және үздіксіз күтім керек екенін растайтын Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекеменің берген құжаты;
Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекемелерде емделуде жатқан жақын туысына - Қазақстан Республикасының азаматы немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты тұратын шетелдікке үздіксіз күтім керек екенін растайтын Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекеменің берген құжаты;
ҚР ІІМ нұсқауы.
Бір мәртелік электрондық виза шақыру негізінде ВКП арқылы беріледі.
3) жақын туыстары – Қазақстан Республикасының азаматтарына немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және медициналық мекемелерде емделудегі шетелдіктерге күтім жасау мақсатында Қазақстан Республикасына баратын адамдар;
4) жақын туыстары – Қазақстан Республикасының азаматтарына немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және медициналық мекемелерде емделудегі шетелдіктерге күтім керек болғанда Қазақстан Республикасындағы адамдар;
Ескертпе:
3) және 4) тармақшаларында көрсетілген адамдардың туыстық дәрежесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
бір мәртелік
180 тәулік-ке дейін
90 тәуліктен артық емес
көп мәртелік
180 тәулік-ке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру,
сондай-ақ олардың қолданылу
мерзімдерін ұзарту және
қысқарту қағидаларына
3-1 қосымша
"Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:

1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан с целью поступления в организации образования, реализующие образовательные учебные программы среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
2) лица, обучающиеся в организациях образования Республики Казахстан, реализующих образовательные учебные программы среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, в том числе по организованным программам обмена обучающихся и прохождения подготовительных курсов, а также членам их семей;
3) этнические казахи, временно прибывшие в Республику Казахстан и поступившие в учебные заведения Республики Казахстан, прибывшие по безвизовому режиму, а также членам их семей.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения (для несовершеннолетних получателей виз при наличии нотариально заверенного письменного согласия законных представителей, с переводом на казахский или русский язык).
МВД РК выдается многократная виза лицам, указанным в подпункте 3) на основании ходатайства учебного заведения Республики Казахстан при наличии документов, подтверждающих национальную принадлежность получателя визы.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза для частной поездки (этнические казахи)
36.
С10
этнические казахи
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании ходатайства и документов, подтверждающих их национальную принадлежность.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
Виза для несовершеннолетних граждан
37.
С11
лица, не достигшие совершеннолетия (до 18 лет)
однократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства законных представителей (одного из представителей) либо ходатайства физических лиц при наличии доверенности от законных представителей несовершеннолетнего ребенка.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
Виза для лечения
38.
С12
1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан для лечения, медицинского обследования или консультаций, а также сопровождающие лица;
2) лица, находящиеся в Республике Казахстан, при возникновении необходимости их лечения, а также сопровождающие лица;
однократная
до 180 суток
не более 90 суток
Лицам, указанным в пунктах 1) и 3) виза выдается загранучреждениями РК и МВД РК на основании приглашения.
Виза лицам, указанным в пунктах 2) и 4), выдается МВД РК на основании одного из следующих документов:
документы, выданные медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан, подтверждающие необходимость лечения и постоянного ухода за иностранным пациентом, находящимся на лечении в медицинских организациях Республики Казахстан;
документы, выданные медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан, подтверждающие необходимость постоянного ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан;
указание МВД РК.
Однократная электронная виза выдается посредством ВМП на основании приглашения.
3) лица, направляющиеся в Республику Казахстан с целью ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан и находящиеся на лечении в медицинских учреждениях.
4) лица, находящиеся в Республике Казахстан при возникновении необходимости ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, находящимися на лечении в медицинских учреждениях.
Примечание:
Степень родства лиц, указанных в пунктах 3) и 4) определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
однократная
до 180 суток
не более 90 суток
многократная
до 180 суток
на весь период действия визы
Приложение 2 к
совместному приказу
Приложение 3-1 к Правилам
оформления приглашений,
согласования приглашений на
въезд иностранцев и лиц без
гражданства в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан, а также
продления и сокращения
сроков их действия
Стандарт государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан"
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:

1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға құжаттар пакетін тапсырған сәттен бастап – 5 (бес) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталардан бір жұмыс күн бұрын ұсынады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – ҚР ҰҚК) 3 жұмыс күніне дейінгі мерзімде қолдаухатты келісуді қамтамасыз етеді. ҚР ҰҚК органдарының жазбаша сұрау салуы бойынша көрсетілген 5 жұмыс күн мерзімі күнтізбелік 30 күнге дейін ұзартылады.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуді ұзартудың себептері мен мерзімін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша хабарлайды, ал көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін ұзарту туралы хабарлама 3 жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға әрі қарай көрсетілетін қызметті алушыны ақпараттандыру үшін жолданады.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз/ электрондық
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолдаухаттың бірінші данасына уәкілетті қызметкердің қолымен куәландырылған және көрсетілетін қызметті берушінің мөрімен бекітілген келісу нөмірін қою арқылы Қазақстан Республикасына келуіне шақыруын ресімдеу не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларда, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін мемлекеттік баж өндіріп алынады, ол "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 613-бабы 3) тармақшасына сәйкес әрбір шақырылушы үшін мемлекеттік баж төлеу күніне белгіленген 0,5 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Төлем екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және ақшасыз нысанда жүргізіледі.
Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтініш берілген жағдайда, төлем "электрондық үкіметтің төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) немесе екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы іске асырылады.
Мемлекеттік бажды төлеуден Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша шақыруларды келісу туралы өтінішхат беруші қабылдаушы адамдар:

1) услугодателя;
2) некоммерческое акционерное общество Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугодателю, Государственную корпорацию - 5 (пять) рабочих дней.
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ РК) обеспечивает согласование ходатайства в срок до 3 рабочих дней. По письменному запросу органов КНБ РК указанный срок в 5 рабочих дней продлевается до 30 календарных дней.
Услугодатель с указанием причин и сроков продления оказания государственной услуги письменно уведомляет услугополучателя, а при обращении услугополучателя в Государственную корпорацию уведомление о продлении сроков оказания государственной услуги в течение 3 рабочих дней направляется в Государственную корпорацию для последующего информирования услугополучателя.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/ электронная
5
Результат оказания государственной услуги
Оформленное приглашение на въезд в Республику Казахстан путем проставления на первом экземпляре ходатайства номера согласования, заверенного подписью уполномоченного сотрудника и скрепленного печатью услугодателя по форме, согласно приложению 3 к Правилам оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия (далее - Правила) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина, которая в соответствии с подпунктом 3) статьи 613 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) составляет 0,5 месячного расчетного показателя за каждого приглашаемого, установленного на день уплаты государственной пошлины.
Оплата производится в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи заявления на получение государственной услуги через Государственную корпорацию оплата осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее - ПШЭП) или банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
От уплаты государственной пошлины освобождаются принимающие лица, ходатайствующие о согласовании приглашений по выдаче виз Республики Казахстан:

1) Қазақстан Республикасына баратын шетелдік ресми делегациялардың мүшелері және оларға еріп жүретін адамдар;
2) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің, мемлекеттік органдардың, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктерінің шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер;
3) Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісілген, гуманитарлық көмекпен Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер;
4) шетелдік инвесторлар;
5) этникалық қазақтар;
6) өзара түсіністік қағидаты негізінде 16 жасқа дейінгі балалар босатылады.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті алушыны тіркеу орны бойынша сағат 13-00-ден 14-30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 9-00-ден 17-30-ға дейін жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші қабылдауды кезек күту тәртібімен, алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырады.
2) Мемлекеттік корпорация - 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда түскі үзіліссіз сағат 9-00-ден 20-00-ге дейін;
3) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) Қазақстан Республикасына жеке сапар бойынша келуге шақыруды ресімдеу үшін:
2) жеке басты куәландыратын құжат ( жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылған кесте;
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат.
Заңды тұлғаның не жеке кәсіпкердің шақыруын ресімдеу үшін:

1) члены иностранных официальных делегаций и сопровождающие их лица, прибывающие в Республику Казахстан;
2) прибывающие в Республику Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, государственных органов, акиматов областей, городов республиканского значения и столицы;
3) иностранцы, направляющиеся в Республику Казахстан с гуманитарной помощью, согласованной с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан;
4) иностранцы, направляющимся в Республику Казахстан с гуманитарной помощью, согласованной с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан;
5) иностранные инвесторы;
6) этнические казахи;
7) дети до 16 лет на основе принципа взаимности.
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому Кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется по месту регистрации услугополучателя с 9-00 до 17-30 часов с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов.
Прием услугодателем осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому Кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для оформления приглашения на въезд в Республику Казахстан по частным делам:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
2) заполненную в двух экземплярах таблицу по форме согласно приложению 3 к Правилам;
3)документ, подтверждающий уплату государственной пошлины.
Для оформления приглашения юридического лица либо индивидуального предпринимателя:

1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылған кесте;
2) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат.
3) өкілдің өкілеттігін растайтын құжат;
Сұрау салған визаның санатына байланысты қосымша ұсынылады:
1) инвесторлар үшін – Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органының немесе АХҚО Әкімшілігінің қолдаухаты;
2) іскерлік сапар мақсатында көп мәртелік визаны ресімдеу үшін – (этникалық қазақтарды, бұрынғы отандастарды және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарын қоспағанда) шарттың немесе келісімшарттың көшірмесі;
3) діни іс-шараларға қатысу немесе миссионерлік қызметті жүзеге асыру үшін – діни қызмет саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының жазбаша келісімі;
4) Қазақстан Республикасының аумағында түзеу мекемелерінде жазасын өтеп жатқан адамдарға бару үшін – ҚР ІІМ Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің жазбаша келісімі;
5) Қазақстан Республикасының азаматтарын асырап алу үшін – Қазақстан Республикасының балалар құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының жазбаша келісімі;
6) еңбек қызметін жүзеге асыру үшін, оның ішінде маусымдық шетелдік жұмыскерлер үшін - жұмыс берушіге шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсат не өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы анықтама не Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе халықаралық шарттарға сәйкес виза алушыға мұндай рұқсат талап етілмейтінін растайтын құжаттар;
7) оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өту үшін – Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының немесе "Астана Хаб"-тың "Астана Хаб" бағдарламалары бойынша оқудан өту үшін қолдаухаты;
8) гуманитарлық уәждер бойынша – қолдаушы халықаралық ұйымның немесе оның өкілдігінің Қазақстан Республикасында аккредитациядан өткенін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған гуманитарлық көмек көрсету туралы халықаралық шарты болған кезде осы елдің заңнамасына сәйкес оның болу еліндегі шетелдік үкіметтік емес ұйымда (қорда) ресми тіркелгенін растайтын құжат;
9) білім алу үшін – Қазақстан Республикасының оқу орнының немесе Қазақстан Республикасының білім беру мәселелері жөніндегі уәкілетті органының қолдаухаты;
10) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын жақын туыстарын не Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және медициналық мекемелерде емделіп жатқан виза алушыларды күтіп-бағу үшін – Қазақстан Республикасында орналасқан медициналық ұйым берген және тұрақты күтіп-бағу қажеттілігін, сондай-ақ туыстық дәрежесін растайтын құжаттар.
9
ҚР заңнамасымен белгіленген, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) заполненную в двух экземплярах таблицу по форме согласно приложению 3 к Правилам;
2)документ, подтверждающий уплату государственной пошлины.
3) документ, подтверждающий полномочия представителя;
В зависимости от категории запрашиваемой визы дополнительно предоставляются:
1) для инвесторов – ходатайство уполномоченного органа Республики Казахстан по инвестициям либо Администрации МФЦА;
2) для оформления многократной визы деловой поездки – копия договора или контракта (за исключением этнических казахов, бывших соотечественников и граждан стран, указанных в списке государств, согласно приложению 4 к Правилам;
3) для участия в религиозных мероприятиях или осуществления миссионерской деятельности – письменное согласие ведомства уполномоченного органа, осуществляющего регулирование в сфере религиозной деятельности;
4) для посещения лиц, отбывающих наказание в исправительных учреждениях на территории Республики Казахстан – письменное согласие Комитета уголовно-исполнительной системы МВД РК;
5) для усыновления граждан Республики Казахстан – письменное согласие уполномоченного органа Республики Казахстан в области защиты прав детей;
6) для осуществления трудовой деятельности, в том числе для сезонных иностранных работников – выданное работодателю разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, либо справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, либо документы, подтверждающие, что в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами получателю визы такое разрешение не требуется;
7) для прохождения учебной практики или стажировки – ходатайство центральных исполнительных органов Республики Казахстан или "Астана Хаб" для прохождения обучения по программам "Астана Хаб";
8) по гуманитарным мотивам – документ, подтверждающий аккредитацию в Республике Казахстан ходатайствующей международной организации или ее представительства, либо официальную регистрацию зарубежной неправительственной организации (фонда) в стране ее нахождения в соответствии с законодательством этой страны, при наличии международного договора об оказании гуманитарной помощи, ратифицированного Республикой Казахстан;
9) для получения образования – ходатайство учебного заведения Республики Казахстан или уполномоченного органа Республики Казахстан по вопросам образования;
10) для ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо получателями виз, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан и находящимися на лечении в медицинских учреждениях – документы, выданные медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан и подтверждающие необходимость постоянного ухода, а также документы, подтверждающие степень родства.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством РК

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісім туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдарының теріс жауабы.
4) егер шетелдік Қазақстан Республикасында алдыңғы болған кезеңде оған салынған қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін қолданылған жазаны өтемеген болса;
5) егер шақырылушы шетелдік өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде Қазақстан Республикасынан шығарып жіберілген болса;
6) қабылдаушы тұлғалардың шетелдіктерді Қазақстан Республикасына шақыру туралы өтініштері, егер мұндай өтініш берілгенге дейін қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде қабылдаушы тұлғалар өздерінде болатын көшіп келушілер туралы ішкі істер органдарына уақытылы хабарламағаны, олардың Қазақстан Республикасында болу құқығына құжаттар ресімдеу және болудың белгілі бір мерзімі өткеннен кейін Қазақстан Республикасынан кетуін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдамағаны үшін екі және одан да көп рет жауаптылыққа тартылған болса, қаралмайды.
10
Мемлекеттік қызметті, соның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы электрондық форматта көрсетілетін қызметті көрсетудің ерекшеліктерін ескере отыра өзге де талаптар
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің www. gov. kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ,
олардың қолданылу
мерзімдерін ұзарту және
қысқарту қағидаларына
4-1 қосымша
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № ___________ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 қарашадағы № 11-1-2/555 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қарашадағы № 1100 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14531 болып тіркелген) Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар пакетін толық ұсынбағаныңыз үшін "Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу" жөніндегі мемлекеттік қызметін көрсетуге өтінішті қабылдаудан бас тартады, сондай-ақ Мемлекеттік корпорация қызметкері қолданылу мерзімі өткен құжаттармен өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Жоқ құжаттардың атауы:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) отрицательный ответ уполномоченных государственных органов на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги.
4) если иностранцем не исполнено взыскание за совершение уголовного или административного правонарушения, наложенное на него в период предыдущего пребывания в Республике Казахстан;
5) если в течение пяти лет до подачи заявления приглашаемый иностранец был выдворен из Республики Казахстан;
6) не рассматриваются заявления принимающих лиц о приглашении в Республику Казахстан иностранцев, если в течение двенадцати последовательных календарных месяцев до подачи такого заявления принимающие лица два и более раз были привлечены к ответственности за несвоевременное информирование органов внутренних дел о пребывающих у них иммигрантах, непринятие мер по оформлению документов на право их пребывания в Республике Казахстан и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
Адреса мест оказания государственной услуги, а также контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства www.​gov.​kz.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3 к
совместному приказу
Приложение 4-1 к Правилам
оформления приглашений,
согласования приглашений на
въезд иностранцев и лиц без
гражданства в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан, а также
продления и сокращения
сроков их действия
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", отдел №____ филиала Некоммерческого акционерного общества Государственная корпорация "Правительства для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме заявления на оказание государственной услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному Правилами оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия утвержденных совместным приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 11-1-2/555 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 1100 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14531), а также документов с истекшим сроком действия работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления.
Наименование отсутствующих документов:

1) ______________________________________________________________________;
2)_______________________________________________________________________;
3) .....
Осы қолхат 2 данада, әрбір тарапқа бір-біреуден жасалды.
Орындаушы:______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / (Мемлекеттік корпорация қызметкерінің қолы)
Телефон__________________
Алдым: ___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / көрсетілетін қызметті алушының қолы
20__ жылғы "___" __________________
Бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу
мерзімдерін ұзарту және
қысқарту қағидаларына
4-2 қосымша
"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) Электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) www. egov. kz
арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері
Көрсетілетін қызметті берушіге немесе порталға құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – 5 (бес) жұмыс күні.
Портал арқылы жүгінген кезде - 30 (отыз) минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде/ электрондық
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы: Қазақстан Республикасына кіру / шығу үшін виза немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы жауап;
2) порталда: электрондық құжат нысанында виза.
6
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларда, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінің 613-бабына сәйкес мемлекеттік баж өндіріп алынады, ол:
шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының аумағында визаны бергені, қалпына келтіргені немесе ұзартқаны үшін:
1) Қазақстан Республикасынан шығу құқығына – 0,5 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);

1)________________________________________;
2)________________________________________;
3)….
Настоящая расписка составлена в 2-х экземплярах, по одному для каждой стороны.
Исполнитель: _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) / подпись работника государственной корпорации)
Телефон__________
Получил: ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) / подпись услугополучателя)
"___" _________ 20__ года
Приложение 4 к
совместному приказу
Приложение 4-2 к Правилам
оформления приглашений,
согласования приглашений на
въезд иностранцев и лиц без
гражданства в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан, а также
продления и сокращения
сроков их действия
Стандарт государственной услуги "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан"
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Услугодателя;
2) Веб-портал "электронного правительства" (далее-портал) www.​egov.​kz
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугодателю или через портал – 5 (пять) рабочих дней.
При обращении через портал - 30 (тридцать) минут.
4
Форма оказания государтвенной услуги
Бумажная/ электронная
5
Результат оказания государственной услуги
1) через услугодателя: виза на въезд/выезд в/из Республики Казахстан либо ответ об отказе в оказании государственной услуге;
2) на портале: виза в форме электронного документа.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина, которая в соответствии со статьей 613 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" составляет:
за выдачу, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства визы на право:
1) выезда из Республики Казахстан - 0,5 месячного расчетного показателя (далее - МРП);

2) Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына – 7 АЕК;
3) көп мәрте Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету – 30 АЕК-ті құрайды.
Төлем екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және ақшасыз нысанда жүргізіледі.
Мемлекеттік бажды төлеуден:
1) Қазақстан Республикасына баратын шетелдік ресми делегациялардың мүшелері және оларға еріп жүретін адамдар;
2) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің, мемлекеттік органдардың, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктерінің шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер;
3) Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісілген, гуманитарлық көмекпен Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер;
4) этникалық қазақтар;
5) өзара түсіністік қағидаты негізінде 16 жасқа дейінгі балалар;
6) шетелде тұрақты тұратын және Қазақстан Республикасына жақын туыстарының жерлеуіне баратын, бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болған адамдар;
7) шетелдік инвесторлар босатылады.
Мемлекеттік баж көрсетілетін қызметті берушінің қызметкерлері жіберген қателері бар бастапқы визалардың орнына қайтадан визалар бергені үшін алынбайды.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші - 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 13-00-ден 14-30-ға дейінгі түскі асқа үзіліспен сағат 9-00-ден 18-30-ға дейін.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі асқа үзіліспен, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
2) портал - жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижелері келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті құжаттар тізбесі
1) көлемі 3,5х4,5 сантиметр түрлі-түсті немесе қара-ақ фотосуреті бар виза алуға арналған визалық сауалнама;

2) въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан - 7 МРП;
3) многократного въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан - 30 МРП.
Оплата производится в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
От уплаты государственной пошлины освобождаются:
1) члены иностранных официальных делегаций и сопровождающие их лица, прибывающие в Республику Казахстан;
2) прибывающие в Республику Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, государственных органов, акиматов областей, городов республиканского значения и столицы;
3) иностранцы, направляющиеся в Республику Казахстан с гуманитарной помощью, согласованной с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан;
4) этнические казахи;
5) дети до 16 лет на основе принципа взаимности;
6) бывшие граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за границей и направляющимся в Республику Казахстан на похороны близких родственников;
7) иностранные инвесторы.
Государственная пошлина также не взымается за выдачу повторных виз взамен первичных виз, содержащих ошибки, допущенные должностными сотрудниками услугодателя.
7
График работы услугодателя
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому Кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) визовая анкета на получение визы с цветной, либо черно-белой фотографией размером 3,5 х 4,5 сантиметров;

2) ҚР шет елдердегі мекемелерінде немесе Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайында виза ресімдеу кезінде ҚР ІІМ-де немесе ҚР СІМ-де тіркелген қолдаухаттың нөмірі және оны тіркеу күні (виза алушыға шақырудың нөмірін және берілген күнін шақырушы тарап хабарлайды), немесе осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген виза санаттарын алушылардың қолдаухаты;
3) шет мемлекеттің жарамды дипломатиялық, қызметтік және шетелдік паспорты, не болмаса Қазақстан Республикасы осы қалыпта таныған және Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге құқық беретін жеке басты куәландыратын өзге құжат (бұдан әрі – паспорт);
4) мемлекеттік бажды төлегенін растайтын төлем құжатының түпнұсқасы;
5) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес виза алуға қажетті қосымша құжаттар.
Визаларды беру негіздері Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес анықталады.
Қосымша:
"С3" (еңбек қызметін жүзеге асыру үшін) санатындағы визаны беру үшін қосымша:
1) шақырушы тараптың қолдаухаты;
2) жергілікті атқарушы органдар жұмыс берушіге шетелдік жұмыс күшін тарту үшін берген рұқсат ұсынылады.
"Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттары талап етілмейтін адамдарды айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 802 қаулысына сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат талап етілмейтін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар үшін мынадай құжаттар қосымша ұсынылады:
оралмандар үшін:
- "Оралман мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-ө-м бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелді) бекітілген нысан бойынша оралман куәлігінің көшірмесі мен түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін);
теңіз, өзен кемелері, әуе көлігі экипаждарының мүшелері, "Жоғары оқу орындарына ерекше мәртебе беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 5 шілдедегі № 648 Жарлығына сәйкес ерекше мәртебе берілген жоғары оқу орындарының профессорлық-оқытушылар құрамы, сондай-ақ "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелген) (бұдан әрі – Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидалары) белгіленген тәртіпте расталған құжаттары бар жоғары оқу орындарында басшылар лауазымдарында жұмыс істейтін, жоғары білімі бар және экономика саласында кадрларды даярлауды жүзеге асыратын оқытушылар үшін:
- шетелдік қызметкермен еңбек келісімшартының көшірмесі;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) қатысушылары мен органдары тартатын адамдар үшін:

2) при оформлении визы в загранучреждении РК или международном аэропорту Республики Казахстан номер, дата приглашения, зарегистрированного в МВД РК или МИД РК (номер и дату выдачи приглашения получателю визы сообщает приглашающая сторона), или ходатайство получателя категории виз, предусмотренных пунктом 25 настоящих Правил;
3) действительный дипломатический, служебный, заграничный паспорт иностранного государства, либо иной документ, удостоверяющий личность, признаваемый в этом качестве Республикой Казахстан и предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан (далее – паспорт);
4) оригинал платежных документов, подтверждающих уплату государственной пошлины;
5) дополнительные документы, необходимые для получения визы в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Основания выдачи виз определяются в соответствии с приложением 1 к Правилам.
Дополнительно:
для выдачи визы категории "С3" (для осуществления трудовой деятельности) дополнительно представляется:
1) ходатайство приглашающей стороны;
2) разрешение, выданное работодателю местными исполнительными органами на привлечение иностранной рабочей силы.
Для иностранцев и лиц без гражданства, которым в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года № 802 "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределение между регионами Республики Казахстан, определение лиц, для осуществления трудовой деятельности которых не требуется разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" разрешение на привлечение иностранной рабочей силы не требуется, дополнительно представляются следующие документы:
для оралманов:
- копия и подлинник (для сверки) удостоверения оралмана по форме, утвержденной приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Об утверждении Правил присвоения или продления статуса оралмана" от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8624);
для членов экипажей морских, речных судов, воздушного транспорта, профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений, которым в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2001 года № 648 "О присвоении особого статуса высшим учебным заведениям" присвоен особый статус, а также работающие в высших учебных заведениях на должностях руководителей, для преподавателей с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном приказом Министра образования и науки Республики Казахстан "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" от 10 января 2008 года № 8 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5135) (далее – Правила признания и нострификации документов об образовании), и осуществляющие подготовку кадров для отраслей экономики:
- копия трудового договора с иностранным работником;
для лиц, привлекаемых участниками и органами Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА):

1) заңды тұлғаны АХҚО қолданыстағы құқығына сәйкес тіркеуді/ аккредитациялауды растайтын сертификаттың көшірмесі;
2) шетелдік қызметкермен еңбек келісімшартының көшірмесі;
Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларында белгіленген тәртіпте расталған құжаттары бар жоғары білімді, ұлттық басқару холдингінде құрылымдық бөліністердің басшыларынан төмен емес лауазымдарда жұмыс істейтін адамдар үшін:
3) Қазақстан Республикасында құрылымдық бөліністердің бірінші басшыларының шетелдік қызметкерді тағайындауы туралы ұлттық басқару холдингінің бұйрығы;
ұлттық басқару холдингінің директорлар кеңесі мүшелері ретінде жұмыс істеуге тартылатын адамдар үшін:
4) ұлттық басқару холдингінің директорлар кеңесінің жалпы жиналысынан үзінді;
шетелдік заңды тұлғалардың филиалдарының немесе өкілдіктерінің бірінші басшысы болып жұмыс істейтін адамдарға:
5) шетелдік қызметкерді бірінші басшы етіп тағайындау туралы құрылтайшының шешімі не құрылтайшылардың жалпы жиналысынан үзінді;
олардың жарғылық капиталында шетелдік қатысудың жүз пайыз үлесімен қазақстандық заңды тұлғалардың бірінші басшылары болып жұмыс істейтін адамдарға:
6) шетелдік қызметкерді Қазақстан Республикасында бірінші басшы етіп тағайындау туралы құрылтайшының шешімі не құрылтайшылардың жалпы жиналысынан үзінді;
олардың жарғылық капиталында шетелдік қатысудың жүз пайыз үлесімен қазақстандық заңды тұлғалардың бірінші басшыларының орынбасарлары болып жұмыс істейтін адамдарға:
7) басшының орынбасары лауазымына жұмысқа қабылдау және тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі.
Визалардың барлық санатындағы визаларын ұзартуға:
1) виза алу үшін Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес визалық сауалнама не көлемі 3,5х4,5 сантиметр түрлі түсті не ақ-қара фотосуреті;
2) паспорт;
3) мемлекеттік бажды төлегенін растайтын төлем құжатының түпнұсқасы.
Қосымша:
1) "А5" – шақырушы тараптың қолдаухаты және Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның жазбаша растауы негізінде не АХҚО Әкімшілігінің қолдаухаты негізінде. Визаның жарамдылық мерзімін ұзарту 5 жылға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады;
2) "В2" – Қазақстан Республикасында болу мақсатын көрсете отыра, бұрын алғашқы виза алу үшін шақыру ресімдеген шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде. Визаның жарамдылық мерзімін ұзарту 30 тәулікке дейінгі мерзімге жүзеге асырылады;
3) "В7" – бұрын шақыру ресімдеген шақырушы тараптың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының орталық атқару органдарының, АХҚО немесе "Астана Хаб" қатысушылары мен органдарының қолдаухаты негізінде. Визаның жарамдылық мерзімін ұзарту 90 тәулікке дейін мерзімге жүзеге асырылады;

1) копия сертификата, подтверждающего регистрацию/аккредитацию юридического лица в соответствии с действующим правом МФЦА,
2) копия трудового договора с иностранным работником;
для лиц, работающих в национальном управляющем холдинге на должностях не ниже руководителей структурных подразделений с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном Правилами признания и нострификации документов об образовании:
3) приказ национального управляющего холдинга о назначении иностранного работника первым руководителем структурного подразделения в Республике Казахстан;
для лиц, привлекаемых для работы в качестве членов совета директоров национального управляющего холдинга:
4) выписка из общего собрания совета директоров национального управляющего холдинга;
лицам, работающим первыми руководителями филиалов или представительств иностранных юридических лиц:
5) решение учредителя либо выписка из общего собрания учредителей о назначении иностранного работника первым руководителем;
лицам, работающим первыми руководителями казахстанских юридических лиц со стопроцентной долей иностранного участия в их уставном капитале:
6) решение учредителя либо выписка из общего собрания учредителей о назначении иностранного работника первым руководителем в Республике Казахстан;
лицам, работающим заместителями первых руководителей казахстанских юридических лиц со стопроцентной долей иностранного участия в их уставном капитале:
7) копия приказа о принятии и назначении на работу на должность заместителя руководителя.
На продление всех категорий виз:
1) визовая анкета на получение визы в соответствии с приложением 6 к Правилам с цветной, либо черно-белой фотографией размером 3,5х4,5 сантиметров;
2) действительный заграничный паспорт;
3) оригинал платежных документов, подтверждающих уплату государственной пошлины.
Дополнительно:
1) "А5" – на основании ходатайства приглашающей стороны и письменного подтверждения уполномоченного органа Республики Казахстан по инвестициям либо на основании ходатайства Администрации МФЦА. Продление срока действия визы осуществляется на срок до 5 лет;
2) "В2" – на основании ходатайства приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение для получения первичной визы, с указанием цели пребывания в Республике Казахстан. Продление срока действия визы осуществляется на срок до 30 суток;
3) "В7" – на основании ходатайства приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение, а также центральных исполнительных органов Республики Казахстан, участников и органов МФЦА или "Астана Хаб". Продление действия визы осуществляется на срок до 90 суток;

4) "В8" – Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат ресімдеу үшін құжаттарды тапсырғаннан кейін қолдаухат негізінде. Визаның жарамдылық мерзімін ұзарту 30 тәулікке дейін мерзімге жүзеге асырылады ;
5) "В21" – алдын ала тергеп-тексеруді не сот тыңдауын аяқтауға қажет мерзімге алдын ала тергеп-тексеру жүзеге асыратын органның не қылмыстық істі қарап жатқан соттың жазбаша өтініші негізінде. Визаның жарамдылық мерзімін ұзарту 180 тәуліктен артық емес мерзімге жүзеге асырылады;
6) "С1" - 1 жылдан артық емес мерзімге өтініш берушінің қолдаухаты негізінде;
7) "С2" – келесі құжаттар болған кезде Көші-қон туралы Заңмен анықталған мерзімдерге шақырушы тараптың жазбаша өтініші негізінде:
шақырушы адамда отбасының әрбір мүшесін күтіп-бағуға айына, республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде қаржылай қаражаттың болуын растауы;
шақырушы адамның "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жығы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында алаңы отбасының әрбір мүшесіне белгіленген ең төменгі нормативтерге сәйкес келетін тұрғын үйдің болуын растауы;
медициналық сақтандыруы - шақырушы адамның отбасы мүшелері үшін;
көрсетілетін қызметті алушының шақырушы адаммен отбасылық қатынастарын растайтын, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің осыған уәкілетті мемлекеттік органдары ұсынған құжаттардың нотариатта куәландырылған көшірмелері;
8) "С3" – егер мұндай рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілсе, бастапқы визаны алуға шақыруды бұрын ресімдеген шақырушы тараптың өтінішхаты негізінде және жұмыс берушіге шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатының болуы.
Қазақстан Республикасының басқа өңірінде еңбек қызметін жүзеге асырған кезде шақырушы тарап еңбекші көшіп-келушінің іссапарға жіберілуі туралы бұйрықты (не шарт немесе келісімшарт) ұсынады.
"С3" санатындағы визаның жарамдылығын ұзарту 3 жылдан артық емес мерзімге (АХҚО қатысушылар мен органдарына, "Астана Хаб" қатысушыларының жұмыскерлеріне немесе "Астана Хаб" қызметкерлеріне – 5 жылдан артық емес) жүзеге асырылады;
9) "С4" – қолдаухат және заңды тұлға – Қазақстан Республикасының резидентімен біліктілігіне сәйкестігі туралы анықтамада көрсетілген мамандығы бойынша еңбек шарты негізінде. Визаның жарамдылық мерзімін ұзарту еңбек шартының әрекет ету мерзіміне, бірақ 3 жылдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады;

4) "В8" – на основании ходатайства после сдачи докуменов для оформления разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан. Продление срока действия визы осуществляется на срок до 30 суток;
5) "В21" – на основании письменного обращения органа, осуществляющего предварительное расследование, либо суда, в котором рассматривается уголовное дело – на срок, необходимый для завершения предварительного расследования, либо судебного слушания. Продление срока действия визы осуществляется на срок не более чем на 180 суток;
6) "С1" - на основании ходатайства заявителя на срок не более 1 года;
7) "С2" – на основании письменного обращения приглашающей стороны на сроки, определенные Законом о миграции при наличии следующих документов:
подтверждение наличия у приглашающего лица финансовых средств на содержание каждого члена семьи в месяц в размере не менее минимальной заработной платы, установленной законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
подтверждение у приглашающего лица жилья на территории Республики Казахстан, площадь которого соответствует установленным минимальным нормативам на каждого члена семьи в соответствии с Законом Республики Казахстан 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях";
медицинская страховка для членов семьи приглашающего лица;
нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающие семейные отношения с приглашающим лицом, представленные уполномоченными на то государственными органами Республики Казахстан или иностранного государства;
8) "С3" – на основании ходатайства приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение для получения первичной визы, и наличии разрешения трудовому иммигранту, если такое разрешение требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При осуществлении трудовой деятельности в другом регионе Республики Казахстан, приглашающей стороной предъявляется приказ об откомандировании трудового иммигранта (либо договор или контракт).
Продление действия визы категории "С3" осуществляется на срок действия разрешения, но не более 3 лет (участникам и органам МФЦА, работникам участников "Астана Хаб" или работникам "Астана Хаб" – не более 5 лет);
8) "С4" – на основании ходатайства и трудового договора, заключенного с юридическим лицом – резидентом Республики Казахстан по специальности, указанной в справке о соответствии квалификации. Продление срока действия визы осуществляется на срок действия трудового договора, но не более 3 лет;
9) "С5" – на основании письменного обращения местных исполнительных органов столицы, городов республиканского значения и областей Республики Казахстан и их районов. Продление действия визы осуществляется на срок до 2 лет;

10) "С5" – астана, Қазақстан Республикасының республикалық маңызы бар қалалардың және облыстардың және олардың аудандарының жергілікті атқарушы органдарының жазбаша өтініші негізінде. Визаның жарамдылық мерзімін ұзарту 2 жылға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады;
11) "С7" – діни қызмет саласын реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосымен келісілген Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген діни бірлестіктің жазбаша өтініші негізінде. Визаның жарамдылық мерзімін ұзарту 180 тәулікке дейінгі мерзімге жүзеге асырылады;
12) "С9" – Қазақстан Республикасында тіркелген білім беру мәселесі бойынша уәкілетті органның немесе оқу орындарының қолдаухаты негізінде. Визаның жарамдылығын ұзарту 1 жылға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады;
13) "С12" – медициналық ұйымдармен берілген, Қазақстан Республикасының медициналық мекемесінде емделіп жатқан қызмет алушыға – шетелдік пациентке ұдайы күтім қажеттілігін растайтын құжаттар не жақын туыстарына – Қазақстан Республикасының азаматтарына не Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге ұдайы күтім қажеттілігін растайтын құжаттар болған кезде қолдаухат не ҚР ІІМ нұсқауы негізінде. Визаның жарамдылық мерзімін ұзарту емделуге қажетті, бірақ 1 жылдан артық емес мерзімге жүзеге асырылады.
Немесе портал арқылы:
Бір мәртелі электронды туристік, іскерлік және емделуге арналған визаларды алу үшін көрсетілетін қызметті алушының электрондық сұрауы.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілрдің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісім туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдарының берген теріс жауабы.
4) егер шетелдік Қазақстан Республикасында алдыңғы болған кезеңде оған салынған қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін қолданылған жазаны өтемеген болса;
5) егер шақырылушы шетелдік арыз бергенге дейін бес жыл ішінде Қазақстан Республикасынан шығарып жіберілген болса;
10
Мемлекеттік қызметті, соның ішінде электрондық форматта көрсетілетін қызметті көрсетудің ерекшеліктерін ескере отыра өзге де талаптар
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің www. gov. kz интернет-ресурсында орналастырылған.

10) "С7" – на основании письменного обращения религиозного объединения, зарегистрированного на территории Республики Казахстан, согласованного с ведомством уполномоченного органа, осуществляющего регулирование в сфере религиозной деятельности. Продление действия визы осуществляется на срок до 180 суток;
11) "С9" – на основании ходатайства уполномоченного органа по вопросам образования или учебного заведения, зарегистрированного в Республике Казахстан. Продление действия визы осуществляется на срок до 1 года;
12) "С12" – на основании ходатайства при наличии выданных медицинскими организациями документов, подтверждающих необходимость постоянного ухода за иностранным пациентом, находящимся на лечении в медицинских организациях Республики Казахстан, или подтверждающих необходимость постоянного ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, или указания МВД РК. Продление срока действия визы осуществляется на срок, необходимый для лечения, но не более чем на 1 год.
Либо через портал:
- для получения однократных электронных туристических, деловых и виз на лечение электронный запрос услугополучателя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) отрицательный ответ уполномоченных государственных органов на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги.
4) если иностранцем не исполнено взыскание за совершение уголовного или административного правонарушения, наложенное на него в период предыдущего пребывания в Республике Казахстан;
5) если в течение пяти лет до подачи заявления приглашаемый иностранец был выдворен из Республики Казахстан.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя без ускоренного обслуживания, а также через портал.
Возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
Адреса мест оказания государственной услуги, а также контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства www.​mvd.​gov.​kz.

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ,
олардың қолданылу
мерзімдерін ұзарту және
қысқарту қағидаларына
4-3 қосымша
Қазақстан Республикасына кіруге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өтуге визалар беру, олардың мерзімін ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі және шет елдердегі мекемелері (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері
Көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – 5 (бес) жұмыс күннен аспайды.
Егер келісуші мемлекеттік орган көрсетілген мерзімде жауап ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызмет келісім алғаннан кейін 1 жұмыс күннің ішінде ұсынылады;
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасына келуге виза немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы жауап.
6
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларда, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және оны өндіріп алу тәсілдері
Жеке тұлғаларға мемлекеттік көрсетілетін қызмет 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес, Салық кодексінің 628-бабында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, консулдық алым мөлшерлемелері бойынша ақылы негізде көрсетіледі.
Консулдық алым сомасын төлеу қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз түрде екінші дәрежелі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүргізіледі.
Төленген консулдық алымдар кері қайтарылмайды.
Консулдық алым төлеуден:
1) Қазақстан Республикасына баратын шетелдік ресми делегациялардың мүшелері және олармен бірге жүретін адамдар;
2) республикалық және халықаралық маңызы бар іс-шараларға (симпозиумдар, конференциялар және өзге де саяси, мәдени, ғылыми және спорттық іс-шаралар) қатысу үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін шетелдіктер;

Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 4 к
совместному приказу
Приложение 4-3 к Правилам
оформления приглашений,
согласования приглашений на
въезд иностранцев и лиц без
гражданства в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан, а также
продления и сокращения
сроков их действия
Стандарт государственной услуги "Выдача, продление виз на въезд в Республику Казахстан и транзитный проезд через территорию Республики Казахстан"
1
Наименование услугодателя
Министерство иностранных дел и загранучреждения Республики Казахстан (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
услугодателя.
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов услугодателю – не более 5 (пяти) рабочих дней.
В случае если согласующим государственным органом ответ не предоставлен в указанный срок, государственная услуга предоставляется в течение 1 рабочего дня после получения согласования.
4
Форма оказания государтвенной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Виза на въезд в Республику Казахстан либо ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам на платной основе в соответствии с размерами ставок консульского сбора, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый Кодекс), за исключением случаев прямо предусмотренных статьей 628 Налогового Кодекса.
Оплата консульского сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Уплаченные суммы консульских сборов возврату не подлежат.
От оплаты консульского сбора освобождаются:
1) члены иностранных официальных делегаций и сопровождающие их лица, направляющиеся в Республику Казахстан;
2) иностранцы, направляющиеся в Республику Казахстан для участия в мероприятиях республиканского и международного значения (симпозиумы, конференции и иные политические, культурные, научные и спортивные мероприятия);

3) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасының Президенті Іс басқармасының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер;
4) Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісілген гуманитарлық көмекпен Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер;
5) халықаралық ұйымдардың қызметтік істер: бойынша Қазақстан Республикасына баратын қызметкерлер;
6) өзара түсіністік қағидаты негізінде шетелдік дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасында аккредиттелген халықаралық ұйымдардың шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер;
7) қызметтік істер бойынша Қазақстан Республикасына баратын шетелдіктер – дипломатиялық және қызметтік паспорт иелері;
8) өзара түсіністік қағидаты негізінде 16 жасқа дейінгі балалар;
9) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар;
10) шетелде тұрақты тұратын және жақын туыстарының жерлеуіне Қазақстан Республикасына баратын, Қазақстан Республикасының бұрынғы азаматтары;
11) инвесторлық, қызметтік, дипломатиялық визалар бергені үшін;
12) көрсетілетін қызметті берушінің қызметкерлері жіберген қателері бар бастапқы визалардың орнына қайтадан визалар бергені үшін босатылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші: 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағат 09.00-дан 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде мемлекеттік қызметті берушінің құжаттарды қабылдау сағаты 09.30-дан 12.30-ға дейін, ал мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағаты 16.00-ден 17.00-ге дейін жүзеге асырылады. Сәрсенбі қабылдамайтын күн.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету жерінің мекенжайлары Министрліктің www. mfa. gov. kz интернет-ресурсында орналасқан.
8
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті құжаттар тізбесі
1) көлемі 3,5х4,5 сантиметр түрлі-түсті немесе қара-ақ фотосуреті бар виза алуға арналған визалық сауалнама;

3) иностранцы, направляющиеся в Республику Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Управления делами Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан;
4) иностранцы, направляющиеся в Республику Казахстан с гуманитарной помощью, согласованной с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан;
5) сотрудники международных организаций, направляющиеся в Республику Казахстан по служебным делам;
6) иностранцы, направляющиеся в Республику Казахстан по приглашению иностранных дипломатических представительств и консульских учреждений, а также международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, на основе принципа взаимности;
7) иностранцы – владельцы дипломатических и служебных паспортов, направляющиеся в Республику Казахстан по служебным делам;
8) дети до 16 лет на основе принципа взаимности;
9) лица казахской национальности, не являющиеся гражданами Республики Казахстан;
10) бывшие граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за границей и направляющиеся в Республику Казахстан на похороны близких родственников;
11) за выдачу инвесторских, служебных, дипломатических виз;
12) за выдачу повторных виз взамен первичных виз, содержащих ошибки, допущенные должностными сотрудниками услугодателя.
7
График работы
Услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется с 09:00 до 17:30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Для услугодателей за пределами Республики Казахстан прием документов осуществляется с 09:30 до 12:30 часов, а выдача результатов оказания государственной услуги с 16:00 до 17:00 часов. Среда не приемный день.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) визовая анкета на получение визы с цветной, либо черно-белой фотографией размером 3,5 х 4,5 сантиметров;

2) ҚР шет елдердегі мекемелерінде немесе ҚР СІМ-де виза ресімдеу кезінде ҚР ІІМ-де немесе ҚР СІМ-де тіркелген қолдаухаттың нөмірі және оны тіркеу күні (виза алушыға шақырудың нөмірін және берілген күнін шақырушы тарап хабарлайды), немесе осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген виза санаттарын алушылардың қолдаухаты;
3) шет мемлекеттің жарамды дипломатиялық, қызметтік және шетелдік паспорты, не болмаса Қазақстан Республикасы осы қалыпта таныған және Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге құқық беретін жеке басты куәландыратын өзге құжат (бұдан әрі – паспорт);
4) консулдық алымды төлегенін растайтын төлем құжатының түпнұсқасы;
5) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес виза алуға қажетті қосымша құжаттар.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісім туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдарының берген теріс жауабы.
10
Мемлекеттік қызметті, соның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы электрондық форматта көрсетілетін қызметті көрсетудің ерекшеліктерін ескере отыра өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінің байланыс телефондары www. mfa. gov. kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Шетелдіктер мен
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ,
олардың қолданылу
мерзімдерін ұзарту және
қысқарту қағидаларына
4-4 - қосымша
Азаматтарына бір мәртелік электрондық визалар ресімделетін елдердің тізімі
1. Алжир Халық Демократиялық Республикасы
2. Ангола Республикасы
3. Андорра Княздігі
4. Антигуа және Барбуда
5. Аруба
6. Багам аралдары достастығы
7. Бангладеш Халық Республикасы
8. Барбадос
9. Белиз Республикасы
10. Бенин Республикасы
11. Көпұлтты Боливия мемлекеті
12. Босния және Герцеговина
13. Ботсвана Республикасы
14. Бруней-Даруссалам мемлекеті
15. Буркина-Фасо
16. Бурунди Республикасы
17. Бутан Корольдігі
18. Вануату Республикасы
19. Боливариан Венесуэла Республикасы

2) при оформлении визы в загранучреждении РК или МИД РК номер, дата приглашения, зарегистрированного в МВД РК или МИД РК (номер и дату выдачи приглашения получателю визы сообщает приглашающая сторона), или ходатайство получателя категории виз, предусмотренных пунктом 25 настоящих Правил;
3) действительный дипломатический, служебный, заграничный паспорт иностранного государства, либо иной документ, удостоверяющий личность, признаваемый в этом качестве Республикой Казахстан и предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан (далее – паспорт);
4) оригинал платежных документов, подтверждающих уплату консульского сбора;
5) дополнительные документы, необходимые для получения визы в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством РК
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, настоящих Правил;
3) отрицательный ответ уполномоченных государственных органов на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги.
10
Иные требования
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Адреса мест оказания государственной услуги, а также контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства www.​gov.​kz.
Приложение 5 к
совместному приказу
Приложение 4-4 к Правилам
оформления приглашений,
согласования приглашений на
въезд иностранцев и лиц без
гражданства в Республику Казахстан,
выдачи, аннулирования,
восстановления виз
Республики Казахстан, а также
продления и сокращения
сроков их действия
Список стран, гражданам которых оформляются однократные электронные визы
1. Алжирcкая Народная Демократическая Республика
2. Республика Ангола
3. Княжество Андорра
4. Антигуа и Барбуда
5. Аруба
6. Сотружество Багамских островов
7. Народная Республика Бангладеш
8. Барбадос
9. Республика Белиз
10. Республика Бенин
11. Многонациональное Государство Боливия
12. Босния и Герцеговина
13. Республика Ботсвана
14. Государство Бруней-Даруссалам
15. Буркина-Фасо
16. Республика Бурунди
17. Королевство Бутан
18. Республика Вануату
19. Боливарианская Республика Венесуэла

20. Габон Республикасы
21. Кооперативті Гайана Республикасы
22. Гаити Республикасы
23. Гамбия Республикасы
24. Гана Республикасы
25. Гватемала Республикасы
26. Гвинея Республикасы
27. Гвинея-Бисау Республикасы
28. Гондурас Республикасы
29. Арнайы Гонконг әкімшілік ауданы
30. Гренада
31. Джибути Республикасы
32. Доминика Достастығы
33. Доминикан Республикасы
34. Мысыр Араб Республикасы
35. Замбия Республикасы
36. Зимбабве Республикасы
37. Үндістан Республикасы
38. Иран Ислам Республикасы
39. Камбоджа Корольдігі
40. Камерун Республикасы
41. Кения Республикасы
42. Кирибати Республикасы
43. Корей Халық Демократиялық Республикасы
44. Қытай Халық Республикасы
45. Комор аралдары
46. Конго Республикасы
47. Коста-Рика Республикасы
48. Кот-д’Ивуар Республикасы
49. Куба Республикасы
50. Лаос Халықтық Демократиялық Республикасы
51. Лесото Корольдігі
52. Либерия Республикасы
53. Ливан Республикасы
54. Маврикий Республикасы
55. Мавритания Ислам Республикасы
56. Мадагаскар Республикасы
57. Макао арнайы әкімшілік аймағы (Аомынь)
58. Солтүстік Македония Республикасы
59. Малави Республикасы
60. Мали Республикасы
61. Мальдив Республикасы
62. Марокко Корольдігі
63. Маршалл аралдары Республикасы
64. Микронезия
65. Мозамбик Республикасы
66. Мьянма Одағының Республикасы
67. Намибия Республикасы
68. Науру Республикасы
69. Федеративтік Демократиялық Непал Республикасы
70. Нигер Республикасы
71. Нигерия Федеративті Республикасы
72. Никарагуа Республикасы
73. Палау Республикасы
74. Панама Республикасы
75. Папуа-Жаңа Гвинея тәуелсіз мемлекеті
76. Парагвай Республикасы
77. Перу Республикасы
78. Руанда Республикасы
79. Эль-Сальвадор Республикасы
80. Сан-Марино Республикасы
81. Самоа Тәуелсіз Мемлекеті
82. Сан-Томе және Принсипи Демократиялық Республикасы
83. Эсватини Корольдігі
84. Сейшель аралдары Республикасы
85. Сенегал Республикасы
86. Сент-Винсент және Гренадины
87. Сент-Китс және Невис Федерациясы
88. Сент-Люсия
89. Суринам Республикасы
90. Сьерра-Леоне Республикасы
91. Біріккен Танзания Республикасы
92. Тоголез Республикасы
93. Тонга Корольдігі
94. Тринидад және Тобаго Республикасы
95. Тувалу
96. Тунис Республикасы
97. Түрікменстан
98. Уганда Республикасы
99. Шығыс Уругвай Республикасы
100. Фарер аралдары
101. Фидж Республикасы
102. Орталық Африка Республикасы
103. Чад Республикасы
104. Черногория
105. Шри-Ланка Демократиялық Социалистік Республикасы
106. Эритрея Мемлекеті
107. Эфиопия Федеративтік Демократиялық Республикасы
108. Оңтүстік Африка Республикасы
109. Ямайка

20. Габонская Республика
21. Кооперативная Республика Гайана
22. Республика Гаити
23. Республика Гамбия
24. Республика Гана
25. Республика Гватемала
26. Гвинейская Республика
27. Республика Гвинея-Бисау
28. Республика Гондурас
29. Специальный административный район Гонконг
30. Гренада
31. Республика Джибути
32. Сотружество Доминика
33. Доминиканская Республика
34. Арабская Республика Египет
35. Республика Замбия
36. Республика Зимбабве
37. Республика Индия
38. Исламская Республика Иран
39. Королевство Камбоджа
40. Республика Камерун
41. Республика Кения
42. Республика Кирибати
43. Корейская Народно-Демократическая Республика
44. Китайская Народная Республика
45. Коморские острова
46. Республика Конго
47. Республика Коста-Рика
48. Республика Кот-д’Ивуар
49. Республика Куба
50. Лаосская Народно-Демократическая Республика
51. Королевство Лесото
52. Республика Либерия
53. Ливанская Республика
54. Республика Маврикий
55. Исламская Республика Мавритания
56. Республика Мадагаскар
57. Специальный административный район Макао (Аомынь)
58. Республика Северная Македония
59. Республика Малави
60. Республика Мали
61. Мальдивская Республика
62. Королевство Марокко
63. Республика Маршалловы острова
64. Микронезия
65. Республика Мозамбик
66. Республика Союз Мъянма
67. Республика Намибия
68. Республика Науру
69. Федеративная Демократическая Республика Непал
70. Республика Нигер
71. Федеративная Республика Нигерия
72. Республика Никарагуа
73. Республика Палау
74. Республика Панама
75. Независимое Государство Папуа-Новая Гвинея
76. Республика Парагвай
77. Республика Перу
78. Республика Руанда
79. Республика Эль-Сальвадор
80. Независимое Государство Республика Сан-Марино
81. Самоа
82. Демократическая Республика Сан-Томе и Принсипи
83. Королевство Эсватини
84. Республика Сейшельские острова
85. Республика Сенегал
86. Сент-Винсент и Гренадины
87. Федерация Сент-Китс и Невис
88. Сент-Люсия
89. Республика Суринам
90. Республика Сьерра-Леоне
91. Объединенная Республика Танзания
92. Тоголезская Республика
93. Королевство Тонга
94. Республика Тринидад и Тобаго
95. Тувалу
96. Тунисская Республика
97. Туркменистан
98. Республика Уганда
99. Восточная Республика Уругвай
100. Фарерские острова
101. Республика Фиджи
102. Центральноафриканская Республика
103. Республика Чад
104. Черногория
105. Демократическая Социалистическая Республика Шри-Ланка
106. Государство Эритрея
107. Федеративная Демократическая Республика Эфиопия
108. Южно-Африканская Республика
109. Ямайка