Кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосудың үлгілік шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № 326 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 24 қыркүйекте № 21267 болып тіркелді
"Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 70-40) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосудың үлгілік шарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2020 жылғы 23 қыркүйегі № 326
Бар бұйрығымен бекітілген
Кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосудың үлгілік шарты
________________________                  20___ жылғы "____" _________
(орын)                                                            (күні)
___________________________________________________________________,
(энергия беруші ұйымның атауы)
бір жағынан бұдан әрі Жеткізуші деп аталатын __________________ негізінде
әрекет ететін _______________________________________________ атынан,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
және ________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі және берілген күні)
_______________________________________________________________________
негізінде әрекет ететін бұдан әрі Тұтынушы деп аталатын, екінші тараптан, бірге Тараптар деп аталатын, төмендегідей туралы осы кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 киловатқа (бұдан әрі – кВт) дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосу шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты.

Об утверждении Типового договора технологического присоединения электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающих организаций
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № 326. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2020 года № 21267
В соответствии с подпунктом 70-40) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Типовой договор технологического присоединения электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающих организаций.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 23 сентября 2020 года № 326
Типовой договор технологического присоединения электрических установок с
установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к
электрическим сетям энергопередающих организаций
________________________ "____" ___________ 20___ год
(место)                   (дата)
___________________________________________________________________,
(наименование энергопередающей организации)
в лице __________________________________________________________, действующего на
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
основании ________________________________________________________с одной стороны,
именуемый в дальнейшем Поставщик, и
_______________________________________________________________________________,
именуемый в дальнейшем Потребитель, в лице
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность)
________________________________________________________ действующий на основании
_______________________________________________________________________________,
с другой стороны, вместе именуемые Сторонами, заключили настоящий договор
технологического присоединения электрических установок с установленной мощностью
до 200 киловатт (далее – кВт) субъектов предпринимательства к электрическим сетям
энергопередающей организаций (далее – договор) о нижеследующем.

1-тарау. Шарттың мәні
1. Осы шарт бойынша Жеткізуші өзінің электр желілеріне Тұтынушының белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын технологиялық қосуды (бұдан әрі – технологиялық қосу) жүзеге асыру бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдайды, ал Тұтынушы осы Шарттың талаптарына сәйкес технологиялық қосуға арналған шығындарды төлеуге міндеттенеді.
2. Жеткізуші
____________________________________________________________________
(электр қондырғыларының атауы)
технологиялық қосуды жүзеге асырады, (оларды жобалауды, салуды немесе реконструкциялауды қоса алғанда) Жеткізуші электр желілеріне қосу үшін, мынадай сипаттамаларды ескере отырып:
қосылатын электр қондырғыларының ең жоғары қуаты ____________кВт;
сенімділік санаты _______;
технологиялық қосу жүзеге асырылатын электр желілері кернеуінің класы ________________ киловольт;
бұрын қосылған электр қондырғыларының ең жоғары қуаты________ кВт.
3. Технологиялық қосу электрмен жабдықтау үшін қажет ____________________________________________________________________,
(Тұтынушының электр қондырғыларының атауы және орналасқан жері)
____________________________________________________________________.
4. Технологиялық қосуға арналған техникалық тапсырмалар (бұдан әрі – техникалық тапсырмалар) "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 70-39) тармақшасына сәйкес бекітілген Энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосылу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес нысан бойынша осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
5. Қосу нүктесі(-лері) электр желілеріне қосуға арналған техникалық тапсырмаларда көрсетіледі және Тұтынушының қосылатын объектілері орналасатын Тұтынушы учаскесінің шекарасынан ________________ метр арақашықтықта орналастырылады.
6. Технологиялық қосу жөніндегі іс-шараларды орындау мерзімі осы шарт жасалған күннен бастап _____________ құрайды және Қағидаларда көрсетілген мерзімнен аспауы тиіс.
Жеткізуші берілген техникалық тапсырмаларға сәйкес Тұтынушы объектісін технологиялық қосуды, оның ішінде Тұтынушының электр қондырғыларын жобалау, салу немесе реконструкциялау, қосуды, осы шарттың және 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс), "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 143 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10403 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясын пайдалану қағидаларының тәртібі мен шарттарында мердігер ұйымдармен қатынастарды реттеуді қамтамасыз етеді.

Глава 1. Предмет договора
1. По настоящему договору Поставщик принимает на себя обязательства по осуществлению технологического присоединения электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт Потребителя к своим электрическим сетям (далее – технологическое присоединение), а Потребитель обязуется оплатить затраты на технологическое присоединение в соответствии с условиями настоящего договора.
2. Поставщик осуществляет технологическое присоединение
________________________________________________________________________,
(наименование электрических установок)
(включая их проектирование, строительство или реконструкцию) для присоединения к электрическим сетям Поставщика, с учетом следующих характеристик:
максимальная мощность присоединяемых электрических установок ________ кВт;
категория надежности _______;
класс напряжения электрических сетей, к которым осуществляется технологическое присоединение _____ киловольт;
максимальная мощность ранее присоединенных электрических установок __________ кВт.
3. Технологическое присоединение необходимо для электроснабжения
____________________________________________________________________,
(наименование и местонахождение электрических установок Потребителя)
_____________________________________________________________________.
4. Технические задания на технологическое присоединение (далее – технические задания), по форме в соответствии с Правилами технологического присоединения к электрическим сетям энергопередающих организаций, утвержденными согласно подпункту 70-39) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (далее – Правила) являются неотъемлемой частью настоящего договора.
5. Точка(-и) присоединения указывается(-ются) в технических заданиях на подключение к электрическим сетям и располагается(-ются) на расстоянии _________ метров от границы участка Потребителя, на котором располагаются (будут располагаться) присоединяемые объекты Потребителя.
6. Срок выполнения мероприятий по технологическому присоединению составляет _____________ со дня заключения настоящего договора и не должен превышать сроки, указанные в Правилах.
Поставщик обеспечивает технологическое присоединение объекта Потребителя, согласно выданным техническим заданиям, в том числе проектирование, строительство или реконструкция, подключение электрических установок Потребителя, урегулирование отношений с подрядными организациями в порядке и на условиях настоящего договора и Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (далее – Кодекс) и Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и Правил пользования электрической энергией, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 143 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10403).

2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
7. Жеткізуші:
1) осы шартқа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік ______ күн ішінде электр желілерін және техникалық тапсырмаларды орындау үшін қажетті объектілерді салуға арналған жобалау құжаттамасын әзірлеуге, келісуге және бекітуге;
2) осы шарт бойынша, оның ішінде мердігер ұйымдармен қатынастарды реттеуді қоса отырып, техникалық тапсырмаларда көрсетілген Тұтынушының қосылатын электр қондырғылары орналасқан учаскенің шекарасына дейін технологиялық қосу жөніндегі өзіне жүктелген іс-шараларды орындау жөніндегі міндеттемелерді тиісті түрде орындауға;
3) Тұтынушының электр қондырғыларын өзінің электр желілеріне нақты қосуды, кернеу мен қуатты нақты беруді жүзеге асыруға;
4) Тұтынушының қатысуымен Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 210 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10899 болып тіркелген) бекітілген Электр желілік қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электр желілерінің теңгерімдік тиесілігі мен тараптардың пайдалану жауапкершілігінің аражігін ажырату актісін жасауға;
5) электр желілерін және техникалық тапсырмаларды орындау үшін қажетті объектілерді салу жобасы бекітілген күннен бастап күнтізбелік ______ күн ішінде электр желілерін және объектілерді салу жөніндегі жұмыстарды орындауға;
6) Тұтынушының электрмен жабдықтау шартын жасау үшін қажетті құжаттарын тиісті энергиямен жабдықтаушы ұйымға жіберуге;
7) Тұтынушыға электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін пломбалау актісін еркін нысанда беруге міндеттенеді.
8. Жеткізушінің:
1) Тұтынушыға электр желілерін және техникалық тапсырмаларды орындау үшін қажетті объектілерді салудың барлық мәселелері бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) осы шарт бойынша жұмыстарды орындауға мердігер ұйымдармен шарттар жасасуға;
3) осы шартты жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сотқа жүгінуге құқығы бар.
9. Тұтынушы:
1) Тараптар шартқа қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 7-4) тармақшасына сәйкес бекітілген Кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосуға арналған шығындарды айқындау қағидаларына (бұдан әрі – Технологиялық қосуға арналған шығындарды айқындау қағидалары) сәйкес айқындалған электр қондырғыларын технологиялық қосуға негізделген шығындардың ұсынылған қорытындысына сәйкес төлем жүргізуге;

Глава 2. Права и обязанности Сторон
7. Поставщик обязуется:
1) в течение _____ календарных дней с даты подписания настоящего договора разработать, согласовать и утвердить проектную документацию на строительство электрических сетей и объектов, необходимых для исполнения технических заданий;
2) надлежащим образом исполнять обязательства по настоящему договору, в том числе по выполнению возложенных на себя мероприятий по технологическому присоединению до границ участка, на котором расположены присоединяемые электрические установки Потребителя, указанные в технических заданиях, включая урегулирование отношений с подрядными организациями;
3) осуществлять фактическое присоединение электрических установок Потребителя к своим электрическим сетям, фактическую подачу напряжения и мощности;
4) составлять при участии Потребителя акт разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон по форме, согласно приложению 4 к Электросетевым правилам, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 210 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10899);
5) в течение _____ календарных дней с даты утверждение проекта строительства электрических сетей и объектов выполнить работы по строительству электрических сетей и объектов, необходимых для исполнения технических заданий;
6) направить документы Потребителя, необходимые для заключения договора электроснабжения в соответствующую энергоснабжающую организацию;
7) выдать Потребителю в произвольной форме акт пломбирования системы коммерческого учета электрической энергии.
8. Поставщик имеет право:
1) вносить Потребителю предложения по всем вопросам строительства электрических сетей и объектов, необходимых для исполнения технических заданий;
2) заключать договоры с подрядными организациями на выполнение работ по настоящему договору;
3) обращаться в суд для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением настоящего договора.
9. Потребитель обязуется:
1) в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подписания договора Сторонами, произвести оплату согласно представленному заключению обоснованных затрат на технологическое присоединение электрических установок, определенных в соответствии с Правилами определения затрат на технологическое присоединение электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающих организаций, утвержденными согласно подпункту 7-4) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Правила определения затрат на технологическое присоединение);

2) Қағидаларымен көзделген құжаттарды Жеткізушіге беруге;
3) энергия беруші ұйым Тұтынушының электр қондырғыларын электр желілеріне нақты қосуды, кернеу мен қуатты нақты қабылдауды (беруді) жүзеге асырғаннан кейін теңгерімдік тиесілілікті шектеу және пайдалану жауапкершілігін шектеу актісіне, электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін пломбалау актісіне қол қоюға не көрсетілген актілерді энергия беруші ұйымнан алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қол қоюдан дәлелді бас тартуды ұсынуға міндетті.
10. Тұтынушының:
1) құрылыс барысына және орындалған құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасына, олардың орындалу мерзімдерінің сақталуына мониторингті жүзеге асыруға;
2) мониторинг жүргізу үшін құрылыстың жұмыс аумағына еркін кіруге;
3) осы шартты жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сотқа жүгінуге құқығы бар.
3-тарау. Технологиялық қосу және оны есептеу үшін төлем
11. Жеткізуші технологиялық қосу төлемінің мөлшерін Технологиялық қосуға арналған шығындарды айқындау қағидаларына сәйкес айқындау электр қондырғыларына технологиялық қосуға негізделген шығындардың қорытындысында ұсынады және ҚҚС есебімен _________ теңге _________ тиынды құрайды.
12. Технологиялық қосу үшін төлем енгізуді Тұтынушы мынадай түрде жүзеге асырады: _____________
______________________________________________________________.
(технологиялық қосу үшін төлемді енгізу тәсілі көрсетіледі)
13. Осы Шарттың 9-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Жеткізуші міндеттемелерді орындауды бастау күні болып технологиялық қосу үшін төлем бойынша ақша қаражатын Жеткізушінің кассасына немесе есеп айырысу шотына енгізген күн саналады.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі және бой бермейтін күш мән-жайлары
14. Шарт бойынша міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда тараптар келтірілген нақты залалды ерікті түрде не уағдаластыққа қол жеткізілмеген жағдайда – сот шешімі бойынша өтейді.
15. Тараптар бой бермейтін күш мән-жайлары, яғни төтенше және тойтаруға болмайтын мән-жайлар (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, төтенше жағдай және т.б.) туындаған кезде шартты орындамағаны үшін материалдық жауаптылықта болмайды.
16. Осы шарттың талаптарын орындауға байланысты бой бермейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде мәселені шешу үшін Тараптар хабарлама жібереді.

2) предоставлять Поставщику документы, предусмотренные Правилами;
3) после осуществления энергопередающей организацией фактического присоединения электрических установок Потребителя к электрическим сетям, фактического приема (подачи) напряжения и мощности подписать акт разграничения балансовой принадлежности и разграничения эксплуатационной ответственности, акт опломбирования системы коммерческого учета электрической энергии, либо представить мотивированный отказ от подписания в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения указанных актов от энергопередающей организации.
10. Потребитель имеет право:
1) осуществлять мониторинг за ходом строительства и качеством выполненных строительно-монтажных работ, соблюдением сроков их выполнения;
2) для проведения мониторинга иметь свободный доступ на рабочую территорию строительства;
3) обращаться в суд для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением настоящего договора.
Глава 3. Плата за технологическое присоединение и ее расчет
11. Размер платы за технологическое присоединение представляется Поставщиком в заключении обоснованных затрат на технологическое присоединение электрических установок, определенных в соответствии с Правилами определения затрат на технологическое присоединение, и составляет _________ тенге ________ тиын, с учетом НДС.
12. Внесение платы за технологическое присоединение осуществляется Потребителем следующим образом: _____________________________________
______________________________________________________________.
(указывается способ внесения платы за технологическое присоединение)
13. Датой начала исполнения обязательств Поставщиком считается дата внесения денежных средств по оплате за технологическое присоединение в кассу или на расчетный счет Поставщика в соответствии с подпунктом 1) пункта 9 настоящего договора.
Глава 4. Ответственность сторон и обстоятельства непреодолимой силы
14. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору, стороны возмещают причиненный реальный ущерб в добровольном порядке либо в случае не достижения договоренности – по решению суда.
15. Стороны не несут материальной ответственности за неисполнение договора, при возникновении обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение).
16. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силой, связанных с исполнением условий настоящего договора, в течение 3 (трех) рабочих дней Сторонами направляется уведомление для решения вопроса.

17. Шартқа Тараптардың бірінің бастамасы бойынша бой бермейтін күш мән-жайлар жағдайында шартты орындау мерзімін ұзарту бөлігінде өзгерістер енгізілуі мүмкін.
5-тарау. Қорытынды ережелер
18. Тараптар қол қойған күннен бастап шарт жасалды деп есептеледі.
19. Осы шартқа Тараптар әрбір Тарап үшін бір-бірден екі данада қол қояды.
6-тарау. Тараптардың деректемелері
Жеткізуші
Тұтынушы
____________________________
____________________________________
____________________________
____________________________________
____________________________
____________________________________

17. В договор могут быть внесены изменения по инициативе одной из Сторон в части продления срока исполнения договора при обстоятельствах непреодолимой силы.
Глава 5. Заключительные положения
18. Договор считается заключенным со дня подписания Сторонами.
19. Настоящий договор подписывается Сторонами в двух экземплярах по одному для каждой из Сторон.
Глава 6. Реквизиты сторон
Поставщик
Потребитель
____________________________
____________________________________
____________________________
____________________________________
____________________________
____________________________________