Донорларды медициналық куәландыруға, медициналық қолдану үшін қан өнімдерін өндіру кезіндегі қауіпсіздік пен сапаға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-111/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 қыркүйекте № 21293 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 205-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Донорларды медициналық куәландыруға, медициналық қолдану үшін қан өнімдерін өндіру кезіндегі қауіпсіздік пен сапаға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. "Донорларды медициналық куәландыруға және медициналық қолдану үшін қан өнімдерін өндіру кезіндегі қауіпсіздікке және сапаға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 15 сәуірдегі № ҚР ДСМ-34 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18524 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіде 2019 жылғы 22 сәуірде электрондық түрде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А.Ғиниятқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 25 қыркүйегі
№ ҚР ДСМ-111/2020 бұйрығына
1 - қосымша/
Қан мен оның компоненттерін донациялауды өтеулі негізде орындайтын донорларға төленетін төлемдердің қағидалары, өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қан мен оның компоненттерін донациялауды өтеулі негізде орындайтын донорларға төленетін төлемдердің қағидалары, өлшемшарттары "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі № 360-VІ ҚРЗ Кодексі 208-бабының 7 және 9-тармақтарына сәйкес әзірленді және қан мен оның компоненттерін донациялауды өтеулі негізде орындайтын донорларға төленетін төлемдердің тәртібін, өлшемшарттарын белгілейді.

Об утверждении правил, критериев и размера выплат донорам, выполняющим донацию крови и ее компонентов на возмездной основе, а также размера денежного эквивалента бесплатного питания донору, осуществившему донацию крови и(или) его компонентов на безвозмездной основе
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-111/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2020 года № 21293.
В соответствии с пунктами 7 и 9 статьи 208 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) правила, критерии выплат донорам, выполняющим донацию крови и ее компонентов на возмездной основе согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) размеры выплат донорам, выполняющим донацию крови и ее компонентов на возмездной основе согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) размер денежного эквивалента бесплатного питания донору, осуществившему донацию крови и(или) его компонентов на безвозмездной основе согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 374 "Об утверждении правил осуществления и размеров выплат донорам крови и ее компонентов, осуществляющим донорскую функцию на безвозмездной и платной основе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11424, опубликован 23 июля 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет");
2) пункт 4 перечня некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 4 мая 2019 года № ҚР ДСМ-62 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18637, опубликован 23 мая 2019 в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Гиният А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 сентября 2020 года
№ ҚР ДСМ-111/2020
Правила, критерии выплат донорам, выполняющим донацию крови и ее компонентов на возмездной основе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила, критерии выплат донорам, выполняющим донацию крови и ее компонентов на возмездной основе, разработаны в соответствии с пунктами 7 и 9 статьи 208 Кодекса Республики Казахстан 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок, критерии выплат донорам, выполняющим донацию крови и ее компонентов на возмездной основе.

2-тарау. Қан мен оның компоненттерін донациялауды өтеулі негізде орындайтын донорларға төленетін төлемдердің қағидалары, өлшемшарттары
2. Қан қызметі ұйымы мен оның компоненттерін донациялауды өтеулі негізде жүзеге асырған донорға төленетін төлемді, сондай-ақ қанды және (немесе) оның компоненттерін донациялауды өтеусіз негізде жүзеге асырған донорға берілетін тегін тамақтың ақшалай баламасының мөлшерін төлеуді жүргізеді.
3. Төлем екі әдіспен: қолма-қол және қолма-қол қаражатсыз жүзеге асырылады.
Қолма-қол қаражатпен есеп айырысу қан және оның компоненттерін донациялау күні, қолма-қол қаражатсыз - қан және оның компоненттерінің донациялау күнінен бастап екі банктік күннің ішінде жүзеге асырылады.
Қолма-қол қаражатсыз төлем кезінде донор екінші деңгейдегі банкілердің карталық базасында ағымдағы шот ашуды растайтын құжатты ұсынылады.
4. Өтеулі донордың плазмасында плазманы донациялау кезінде центрифугалау әдісімен қанның формалық элементтерінен бөлгеннен кейін көзбен хилез (ылайлау, опалесцирлеуші, ақшыл түстен ақ түске дейін) анықталған кезде төлем жүзеге асырылмайды.
5. Қан қызметі ұйымдарының қажеттілігі бойынша донорларды мынадай өлшемшарттар кезінде қан және оның компоненттерінің донациясына шақырады:
1) қанда құжатпен расталған белглі антигендік сипаттамалардың бар болуы (АВО жүйесі бойынша әмбебап қан тобы, резус-теріс тиістілік немесе қан компоненттері дайындалатын әлеуетті реципиентпен қан антигендері бойынша ұқсастық);
2) қанның қажетті антигендік сипаттамаларын ескере отырып, әлеуетті донорларды жқмыстан тыс уақытта (түнгі сағаттар, демалыс және мереке күндері) шұғыл түрде шақырған жағдайда;
3) белгілі бір топтағы және резус-тиістілігі бойынша қан компоненттеріне ұзақ мерзімді және жоғары қажеттілік туындаған жағдайда.
бұйрығына
2 - қосымша/
Қан мен оның компоненттерін донациялауды өтеулі негізде орындайтын донорларға төленетін төлемдердің мөлшері
Қан мен оның компоненттерін донациялауды өтеулі негізде жүзеге асыратын донорларға төленетін төлемдердің мөлшері (тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген айлық есептік көрсеткіштер):
1) бір реттік қан донациясы үшін (450 миллилитр ± 10 %) - 2 айлық есептік көрсеткіш;
2) екі реттік плазмаферез кезінде бір реттік плазма донациясы үшін (550 ± 50 миллилитр плазма) - 4 айлық есептік көрсеткіш;
3) екі реттік плазмаферез кезінде бір реттік иммундық плазма донациясы үшін (550 ± 50 миллилитр иммундық плазма) - 7 айлық есептік көрсеткіш;
4) екі реттік плазмаферез кезінде 1: 64-тен төмен емес резус антиденелер титрімен изоиммундық плазманың бір реттік донациясы үшін (550 ± 50 миллилитр изоиммундық плазма) - 8 айлық есептік көрсеткіш;

Глава 2. Правила, критерии выплат донорам, выполняющим донацию крови и ее компонентов на возмездной основе
2. Организация службы крови производит выплату донору, осуществившему донацию крови и ее компонентов на возмездной основе, а также размер денежного эквивалента бесплатного питания донору, осуществившему донацию крови и(или) его компонентов на безвозмездной основе.
3. Выплата осуществляется двумя способами: наличными и безналичными.
Расчеты наличными средствами осуществляются в день донации крови и ее компонентов, при безналичном расчете – в течение двух банковских дней со дня донации крови и ее компонентов.
При безналичном расчете донором предоставляется документ, подтверждающий открытие текущего счета в карточной базе банков второго уровня.
4. При визуальном выявлении хилеза (мутная, опалесцирующая, от беловатого до молочного цвета) в плазме у возмездного донора после отделения ее от форменных элементов крови методом центрифугирования во время донации плазмы, выплата не осуществляется.
5. С учетом потребности организации службы крови, доноров приглашают на донацию крови и ее компонентов на возмездной основе, при следующих критериях:
1) наличие подтвержденных документально определенных антигенных характеристик крови (универсальная группа крови по системе АВО, резус-отрицательная принадлежность или идентичность по антигенам крови с потенциальным реципиентом, для которого заготавливаются компоненты крови);
2) в случае экстренного вызова потенциальных доноров во внеурочное время (ночные часы, выходные и праздничные дни), с учетом необходимых антигенных характеристик крови;
3) в случае длительной и высокой потребности в компонентах крови определенной групповой и резус-принадлежности.
Приложение 2 к приказу/
Размер выплат донорам, выполняющим донацию крови и ее компонентов на возмездной основе
Размер выплат донорам, выполняющим донацию крови и ее компонентов на возмездной основе (месячных расчетных показателях, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год):
1) за разовую донацию крови (450 миллилитров ± 10%) - 2 месячных расчетных показателя;
2) за разовую донацию плазмы при двукратном плазмаферезе (550 ± 50 миллилитров плазмы) - 4 месячных расчетных показателя;
3) за разовую донацию иммунной плазмы при двукратном плазмаферезе (550 ± 50 миллилитров иммунной плазмы) - 7 месячных расчетных показателей;
4) за разовую донацию изоиммунной плазмы с титром резус антител не ниже 1: 64 при двукратном плазмаферезе (550 ± 50 миллилитров изоиммунной плазмы) - 8 месячных расчетных показателей;

5) аппараттық цитаферез кезінде тромбоциттердің бір дозасының бір реттік (дозадағы тромбоциттердің саны кемінде 200 х 109) донациясы үшін - 1 айлық есептік көрсеткіш;
6) аппараттық цитаферез кезінде эритроциттердің бір дозасының бір реттік (дозада кемінде 45 грамм гемоглобин) донациясы үшін - 2 айлық есептік көрсеткіш.
7) осы тармақтың 1), 2), 3), 4) тармақшаларында белгіленген көлемнен аз көлемдегі донациялау кезінде төлем осы тармақтың 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген мөлшерге барабар жүзеге асырылады.
бұйрығына
3 - қосымша/
Қанды және (немесе) оның компоненттерін донациялауды өтеусіз негізде жүзеге асырған донорға берілетін тегін тамақтың ақшалай баламасының мөлшері
Қанды және (немесе) оның компоненттерін донациялауды өтеусіз негізде жүзеге асырған донорға берілетін тегін тамақтың ақшалай баламасы не тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 0,25 мөлшерін құрайды.

5) за разовую донацию одной дозы тромбоцитов (количество тромбоцитов в дозе не менее 200 х 109) при аппаратном цитаферезе - 1 месячный расчетный показатель;
6) за разовую донацию одной дозы эритроцитов (в дозе не менее 45 грамм гемоглобина) при аппаратном цитаферезе - 2 месячных расчетных показателя.
7) при донации объема, меньше установленного в подпунктах 1), 2), 3), 4) настоящего пункта, выплата осуществляется пропорционально размеру, указанному в подпунктах 1), 2), 3), 4) настоящего пункта.
Приложение 3 к приказу/
Размер денежного эквивалента бесплатного питания донору, осуществившему донацию крови и(или) его компонентов на безвозмездной основе
Размер денежного эквивалента бесплатного питания донору, осуществившему донацию крови и(или) его компонентов на безвозмездной основе составляет 0,25 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.