"Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына бекітіп берілетін мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының және "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 29 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 343/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 қыркүйекте № 21310 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына бекітіп берілетін мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 29 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16331 болып тіркелген, 2018 жылғы 20 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына бекітіп берілетін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына бекітіп берілетін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына бекітіп берілетін мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесін қалыптастыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

О внесении изменений в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 29 "Об утверждении Правил формирования перечня интернет-ресурсов государственных органов и объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 сентября 2020 года № 343/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2020 года № 21310
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 29 "Об утверждении Правил формирования перечня интернет-ресурсов государственных органов и объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16331, опубликован 20 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования перечня объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила формирования перечня объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".";
Правила формирования перечня интернет-ресурсов государственных органов и объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркісібі
Министрінің
2020 жылғы 22 қыркүйегі
№ 343/НҚ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
Министрінің
2018 жылғы 29 қаңтардағы
№ 29 бұйрығымен
бекітілген
"Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына бекітіп берілетін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесін қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына бекітіп берілетін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына бекітіп берілетін мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастыру тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидалар "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына кіретін және жергілікті (Интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ өзге де ақпараттандыру субъектілерінің ведомстволық және корпоративтік телекоммуникация желілерін қамтамасыз етуге арналғанға телекоммуникациялар желісіне таралмайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ақпараттандыру және "электрондық үкімет" саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
Приложение к приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 22 сентября 2020 года № 343/НҚ
Утверждены приказом
Министра информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 29 января 2018 года № 29
Правила формирования перечня объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования перечня объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон) и определяют порядок формирования перечня объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – Перечень).
2. Настоящие Правила не распространяются на сеть телекоммуникаций, входящую в информационно-коммуникационную инфраструктуру "электронного правительства" и предназначенную для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов информатизации.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";

2) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
3) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілері – ақпараттық жүйелер, технологиялық платформалар, аппараттық-бағдарламалық кешендер, серверлік үй-жайлар (деректерді өңдеу орталықтары), телекоммуникациялар желілері, сондай-ақ техникалық құралдардың ақпараттық қауіпсіздігін және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүйелері;
4) аппараттық-бағдарламалық кешен (бұдан әрі – АБК) – белгілі бір типтегі міндеттерді шешу үшін бірлесіп қолданылатын бағдарламалық қамтылым мен техникалық құралдар жиынтығы;
5) мемлекеттік органның архитектурасы – мемлекеттік органның міндеттерін, функцияларын, ұйымдық құрылымын, электрондық ақпараттық ресурстарын, ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын және олардың өзара байланысын қоса алғанда, оның ағымдағы және жоспарланатын жай-күйінің сипаттамасы;
6) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) – өзіне бекітіп берілген "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
7) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталы – сыныптауышқа сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алуды, сақтауды және жүйелендіруді жүзеге асыруға және ақпараттандыру саласында мониторингтеу, талдау және жоспарлау үшін мемлекеттік органдардың одан әрі пайдалануына арналған ақпараттық жүйе болып табылады;
8) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы – "электрондық үкіметтің" архитектурасын және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын дамытуды әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі функциялар, сондай-ақ осы Заңда көзделген өзге де функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға.
2-тарау. Операторға бекітіп берілетін мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесін қалыптастыру тәртібі
4. Мемлекеттік орган "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісін (бұдан әрі – Объект) Тізбеге енгізу үшін төмендегі құжаттарды ұсынумен осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Өтінішті уәкілетті органға жібереді:

2) информационная система – организационно упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры – информационные системы, технологические платформы, аппаратно-программные комплексы, серверные помещения (центры обработки данных), сети телекоммуникаций, а также системы обеспечения информационной безопасности и бесперебойного функционирования технических средств;
4) аппаратно-программный комплекс (далее – АПК) – совокупность программного обеспечения и технических средств, совместно применяемых для решения задач определенного типа;
5) архитектура государственного органа – описание текущего и планируемого состояния государственного органа, включая его задачи, функции, организационную структуру, электронные информационные ресурсы, информационно-коммуникационную инфраструктуру и их взаимосвязь;
6) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
7) архитектурный портал "электронного правительства" – информационная система, предназначенная для осуществления учета, хранения и систематизации сведений об объектах информатизации "электронного правительства" в соответствии с классификатором и дальнейшего использования государственными органами для мониторинга, анализа и планирования в сфере информатизации;
8) сервисный интегратор "электронного правительства" (далее – сервисный интегратор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата", а также иные функции, предусмотренные Законом.
Глава 2. Порядок формирования перечня объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором
4. Государственный орган для включения объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – объект) в Перечень, направляет в уполномоченный орган заявление, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с представлением следующих документов:

1) ақпараттық жүйені енгізу кезінде:
ақпараттық жүйенің сипаттамасы;
техникалық құжаттаманың көшірмесі;
өнеркәсіптік пайдалануға беру туралы құжат;
ақпараттық жүйеде тіркелген пайдаланушылар саны туралы мәлімет;
осы ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер тізбесі, не мемлекеттік органдардың осы ақпараттық жүйе арқылы автоматтандырылатын функциялар тізбесі;
ақпараттық жүйені пайдаланылатын мемлекеттік органдар саны және ақпараттық жүйе енгізілген объектілер (мемлекеттік органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдар, аумақтық бөлімшелер) саны;
ақпараттық жүйенің ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі аттестатының көшірмесі (ақпараттық жүйе даму сатысында болған жағдайда мерзімі өтіп кеткен аттестат);
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына бекітіп берілетін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесін қалыптастыру кезінде ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерін таңдау өлшемшарттарына (бұдан әрі – Өлшемшарттар) ақпараттық жүйенің сәйкестігі туралы ақпарат;
2) АБК-ны енгізу кезінде:
АБК суреттемесі;
АБК техникалық сипаттамасы;
АБК тіркелген пайдаланушылар саны туралы мәлімет;
мемлекеттік органның пайдаланушылары АБК арқылы өзара іс-қимылда болатын ақпараттық жүйелердің тізбесі;
әрбір бөлімше (мемлекеттік органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдар, аумақтық бөлімшелер) бойынша АБК пайдаланушыларының түпкілікті санын көрсетумен АБК-ны пайдаланатын мемлекеттік органның, оның ішінде аумақтық құрылымдық бөлімшелерінің тізімі;
мемлекеттік органда пайдалануға рұқсат берілген бағдарламалық қамтылымның тізімі;
АБК-ның Өлшемшарттарға сәйкестігі туралы ақпарат.
5. Уәкілетті орган мемлекеттік орган ұсынған құжаттарды өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тексереді және оларды объектінің мемлекеттік органның бекітілген архитектурасына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы ұсынысты беру, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында орналасқан объектілер туралы мәліметті ұсыну үшін сервистік интеграторға жібереді.
6. Сервистік интегратор өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде объектінің мемлекеттік органның бекітілген архитектурасына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы ұсынысты, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында орналасқан объектілер туралы мәліметті уәкілетті органға береді.

1) при включении информационной системы:
описание информационной системы;
копия технической документации;
документ о сдаче в промышленную эксплуатацию;
сведения о количестве зарегистрированных пользователей информационной системы;
перечень государственных услуг, оказываемых в электронной форме, с помощью данной информационной системы, либо перечень функций государственных органов, автоматизируемых с помощью данной информационной системы;
количество государственных органов, использующих информационную систему и количество объектов, на которых внедрена информационная система (государственные органы, подведомственные организации, территориальные подразделения);
копию акта по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности (акт испытаний, срок которого истек, в случае если информационная система находится на стадии развития);
информацию о соответствии информационной системы критериям отбора объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры при формировании перечня объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Критерии);
2) при включении АПК:
описание АПК;
технические характеристики АПК;
сведения о количестве зарегистрированных пользователей АПК;
перечень информационных систем, с которыми взаимодействуют пользователи государственного органа посредством АПК;
список структурных подразделений государственного органа, в том числе территориальных подразделений использующих АПК, с указанием конечного числа пользователей АПК по каждому подразделению (государственные органы, подведомственные организации, территориальные подразделения);
список разрешенного к использованию программного обеспечения в государственном органе;
информацию о соответствии АПК Критериям.
5. Уполномоченный орган проверяет представленные государственным органом документы и направляет их сервисному интегратору в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления для предоставления рекомендации о соответствии или несоответствии объекта утвержденной архитектуре государственного органа, а также сведений об объектах, размещенных на архитектурном портале "электронного правительства".
6. Сервисный интегратор в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления предоставляет уполномоченному органу рекомендации о соответствии или несоответствии объекта, утвержденной архитектуре государственного органа, а также сведений об объектах, размещенных на архитектурном портале "электронного правительства".

7. Уәкілетті орган объектіні мынадай негіздер бойынша енгізуден бас тартады:
1) егер объект Өлшемшарттарға сәйкес іріктеу қорытындысы бойынша үш және одан астам балл алмаса. Бұл ретте, әрбір өлшемшартта минимум бір балл алу қажет;
2) объектінің мемлекеттік органның бекітілген архитектурасына сәйкес болмауы. Бұл ретте, мемлекеттік органда архитектураның болмауы объектіні Тізбеге енгізуден бас тартуға негіз болып табылмайды.
8. Уәкілетті орган бес жұмыс күнінен кешіктірмей шешім қабылдайды және өз шешімі туралы мемлекеттік органға хабарлайды:
1) объектінің Тізбеге енгізілуі туралы;
2) бас тарту себептерін көрсетумен объектіні Тізбеге енгізуден бас тарту туралы.
9. Объектіні Тізбеге енгізу туралы шешім қабылдаған жағдайда уәкілетті орган осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесін ұсынумен қабылданған шешім туралы операторға хабарлайды.
10. Уәкілетті орган объектіні Тізбеге енгізу туралы шешім негізінде тиісті бұйрық әзірлеу мен қабылдау жөніндегі рәсімді жүзеге асырады.
11. Тізбеге енгізілген объектіні пайдалану тоқтатылған жағдайда мемлекеттік орган осы объектіні Тізбеден алып тастау үшін уәкілетті органға хабарлайды.
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттық-коммуникациялық
инфрақұрылымының
операторына бекітіп берілетін
"электрондық үкіметтің"
ақпараттық-коммуникациялық
инфрақұрылымы объектілерінің
тізбесін қалыптастыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кімге_______________________
(ақпараттандыру саласындағы
уәкілетті органның атауы)
Операторға бекітіп берілетін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесіне енгізуге ӨТІНІШ
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық
инфрақұрылымы объектісінің атауы) сұрайды.
____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), қолы, күні)
Мөр орны
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттық-коммуникациялық
инфрақұрылымының
операторына бекітіп берілетін
"электрондық үкіметтің"
ақпараттық-коммуникациялық
инфрақұрылымы объектілерінің
тізбесін қалыптастыру
қағидаларына
2-қосымша
Операторға бекітіп берілетін "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерінің тізбесін қалыптастыру кезінде ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін іріктеу өлшемшарттары
р/с
Өлшемшарт атауы
Нұсқалар
1.
Ақпараттық жүйенің ауқымы және (немесе) аппарат-бағдарламалық кешен (бұдан әрі - АБК)
1.1.
Бірден астам орталық мемлекеттік органның (бұдан әрі - ОМО) қызметкерлері ақпараттық жүйенің және (немесе) АБК тіркелген пайдаланушылары болып табылады
1
0
1.2.
Бір ОМО-ның барлық ведомстволық бағынысты ұйымдарының және аумақтық бөлімшелерінің (бар болған жағдайда) қызметкерлері ақпараттық жүйенің және (немесе) АБК тіркелген пайдаланушылары болып табылады
1
0
1.3.
Бірден астам ОМО ақпараттық жүйесі деректер алу үшін осы ақпараттық жүйемен интеграцияланған және деректерді тұрақты негізде қолданады
1
0
1.4.
Бір ОМО–ның ведомстволық бағынысты ұйымдарының және 16 аумақтық бөлімшенің (бар болған жағдайда) ақпараттық жүйесі деректер алу үшін осы ақпараттық жүйемен интеграцияланған және оларды тұрақты негізде қолданады
1
0
2.
Ақпараттық жүйенің және (немесе) АБК санаты
2.1.
Ақпараттық жүйе және (немесе) АБК азаматтар және олардың мүлкі туралы деректердің жекелеген санаттары үшін эталондық сақтау орны не сақтау құралы болып табылады
1
0
2.2.
Ақпараттық жүйе және (немесе) АБК мемлекеттік қызметті алу кезінде азаматтардан талап етілетін басқа да бастапқы деректерді эталондық сақтау орны не сақтау құралы болып табылады
1
0
2.3.
Ақпараттық жүйе және (немесе) АБК үштен астам электрондық мемлекеттік қызметті көрсету үшін жұмыс істейді немесе ол үшін жағдай жасайды
1
0
2.4.
Ақпараттық жүйе және (немесе) АБК мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбаларының жабық кілттерімен ақпарат тасушыларды пайдаланумен мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылын және оларды санкциясыз қол жеткізуден қорғауды қамтамасыз етеді
1
0
2.5.
Ақпараттық жүйе және (немесе) АБК Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Бірыңғай көлік ортасында жұмыс істейді
1
0
3.
Ақпараттық жүйе және (немесе) АБК пайдаланушыларының саны
3.1.
Ақпараттық жүйеде 1000-нан астам тіркелген белсенді пайдаланушы бар
1
0
3.2.

7. Уполномоченный орган отказывает во включении объекта по следующим основаниям:
1) в случае если объект, по итогам отбора согласно Критериям не набирает три и более балла. При этом в каждом из критериев необходимо набрать минимум один балл;
2) несоответствие объекта, утвержденной архитектуре государственного органа. При этом отсутствие архитектуры у государственного органа не является основанием для отказа во включении объекта в Перечень.
8. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней принимает решение и уведомляет о своем решении государственный орган:
1) о включении объекта в Перечень;
2) об отказе во включении объекта в Перечень, с указанием причин отказа.
9. В случае принятия решения о включении объекта в Перечень уполномоченный орган уведомляет оператора о принятом решении, с предоставлением перечня документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил.
10. Уполномоченный орган на основании решения о включении объекта в Перечень осуществляет процедуру по разработке и принятию соответствующего приказа.
11. Государственный орган, в случае прекращении эксплуатации объекта, включенного в Перечень, уведомляет уполномоченный орган для исключения данного объекта из Перечня.
Приложение 1 к Правилам
формирования перечня объектов
информационно-коммуникационной
инфраструктуры "электронного
правительства", закрепляемых
за оператором информационно-
коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства"
Форма
Кому_______________________
(наименование уполномоченного
органа в сфере информатизации)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на включение в Перечень объектов информационно-коммуникационной
инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
просит _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры
"электронного правительства")
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата)
Место для печати
Приложение 2 к Правилам
формирования перечня объектов
информационно-коммуникационной
инфраструктуры "электронного
правительства", закрепляемых
за оператором информационно-
коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства"
Критерии отбора объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры при формировании перечня объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепляемых за оператором
Наименование критерия
Варианты
1
Масштабы информационной системы и (или) аппаратно-программный комплекс (далее – АПК)
1.1.
Зарегистрированными пользователями информационной системы и (или) АПК являются сотрудники более 1 центрального государственного органа (далее - ЦГО).
1
0
1.2.
Зарегистрированными пользователями информационной системы и (или) АПК являются сотрудники всех подведомственных организаций и территориальных подразделений одного ЦГО (в случае наличия).
1
0
1.3.
Информационная система более 1 ЦГО интегрированы с данной информационной системой для получения данных и используют данные на регулярной основе
1
0
1.4.
Информационная система всех подведомственных организаций и 16 территориальных подразделений одного ЦГО (в случае наличия) интегрированы с данной информационной системой для получения данных и используют их на регулярной основе
1
0
2
Категория информационной системы и (или) АПК
2.1.
Информационная система и (или) АПК является эталонным хранилищем, либо средством хранения для отдельных категорий, данных о гражданах или их имуществе.
1
0
2.2.
Информационная система и (или) АПК является эталонным хранилищем, либо средством хранения других первичных данных, которые требуются от граждан при получении государственных услуг.
1
0
2.3.
Информационная система и (или) АПК задействован или создает условия для предоставления более 3 электронных государственных услуг.
1
0
2.4.
Информационная система и (или) АПК обеспечивает взаимодействие государственных органов с использованием носителей информации с закрытыми ключами электронно-цифровой подписи удостоверяющего центра государственных органов и их защиту от несанкционированного доступа.
1
0
2.5.
Информационная система и (или) АПК функционирует в Единой транспортной среде государственных органов Республики Казахстан.
1
0
3
Количество пользователей информационной системы и (или) АПК
3.1.
Информационная система имеет более 1000 активных зарегистрированных пользователей
1
0
3.2.