Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 364/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 қазанда № 21361 болып тіркелді.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 100-1-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1225 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13058 болып тіркелген, 2016 жылғы 22 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 7 маусымдағы № 332 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кейбір бұйрықтары тізбеcінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15288 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде 2017 жылдың 30 маусымында жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Инновациялық экожүйе департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің

Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 364/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 октября 2020 года № 21361.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 100-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1225 "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13058, опубликован 22 июня 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 7 июня 2017 года № 332 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15288, опубликован 30 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Департаменту инновационной экосистемы Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа, представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан

2020 жылғы 1 қазаны № 364/НҚ
бұйрығымен бекітілген
Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 100-1-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 11.04.2022 № 115/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) грант алушы – осы Қағидаларға сәйкес инновациялық грант алған инновациялық жобаларды іске асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың және (немесе) жай серіктестіктердің тобы;
2) гранттық қаржыландыру жөніндегі кеңес (бұдан әрі – кеңес) – құрамына тәуелсіз (отандық және (немесе) шетелдік) сарапшылар, қоғамдық ұйымдардың және тиісті салалардың өкілдерінің (келісім бойынша) тақ саны кіретін, өтінімдердің сараптамаларын және осы Қағидаларда белгіленген инновациялық гранттарды беру кезінде қойылатын өлшемшарттарды ескере отырып, өтінім берушілердің жобалары бойынша шешімдер қабылдау үшін инновациялық даму саласындағы ұлттық институт шеңберінде құрылған алқалы орган;
3) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижесі – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті орындау барысында алынған және кез келген ақпараттық жеткізгіште тіркелген жаңа білім немесе шешімдер, ғылыми әзірлемелер мен технологияларды өндіріске енгізу, сондай-ақ жаңа бұйымдардың, материалдар мен заттардың модельдері, макеттері, үлгілері;
4) жобаны бағалау өлшемшарттары – баллдық жүйені пайдалана отырып, өтінім берушінің жобасын бағалау белгілері;
5) инновациялық грант – инновациялық қызмет субъектілеріне инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде олардың инновациялық жобаларын іске асыру үшін өтеусіз негізде берілетін бюджет қаражаты;
6) инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институты (бұдан әрі – ұлттық институт) – инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуға уәкілетті ұлттық даму институты;
7) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – инновациялық және технологиялық даму саласындағы басшылықты жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді және инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

от 1 октября 2020 года № 364/НҚ
Правила предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 100-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и определяют порядок предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 11.04.2022 № 115/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используется следующие основные понятия:
1) грантополучатель – группа физических и (или) юридических лиц и (или) простых товариществ, реализующих инновационные проекты, получивших инновационный грант в соответствии с настоящими Правилами;
2) совет по грантовому финансированию (далее – совет) – коллегиальный орган, в состав которого входит нечетное количество из представителей общественных организаций и соответствующих отраслей (по согласованию), независимые эксперты (отечественные и (или) зарубежные), созданный в рамках национального института в области инновационного развития, для принятия решений по проектам услугополучателей с учетом экспертиз заявок и критериев, предъявляемых при предоставлении инновационных грантов, установленных настоящими Правилами;
3) результат научной и (или) научно-технической деятельности – новые знания или решения, полученные в ходе выполнения научной и (или) научно-технической деятельности и зафиксированные на любом информационном носителе, внедрение научных разработок и технологий в производство, а также модели, макеты, образцы новых изделий, материалов и веществ;
4) критерии оценки проекта – признаки оценки проекта заявителя с использованием балльной системы;
5) инновационный грант – бюджетные средства, предоставляемые субъектам инновационной деятельности на безвозмездной основе для реализации их инновационных проектов в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов;
6) национальный институт развития в области инновационного развития (далее – национальный институт) – национальный институт развития, уполномоченный на реализацию мер государственной поддержки инновационной деятельности;
7) уполномоченный орган в области государственной поддержки инновационной деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере инновационного и технологического развития, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки инновационной деятельности;

8) кеңестің шешімі – кеңес мүшелері қабылдаған және хаттамамен ресімделген және инновациялық грант беру мәселесі бойынша дауыс беру қорытындылары туралы мәліметтерді қамтитын шешім;
9) консорциум (бұдан әрі – консорциум) – заңды тұлғалар қандай да бір ресурстарды біріктіретін және бизнестің нақты міндеттерін шешу үшін күш-жігерін үйлестіретін бірлескен шаруашылық қызмет туралы шарт негізінде уақытша ерікті тең құқықты одақ (бірлестік);
10) консорциялық келісім – бірлескен ғылыми және коммерциялық қызметті, мүшелер арасындағы өзара қатынастарды, бірлескен жобаны жүзеге асыруды, сондай-ақ консорциум мүшелері арасындағы құқықтар мен міндеттерді реттеу үшін екі немесе бірнеше заңды тұлғалар, консорциум мүшелері арасында жасалған келісім;
11) лицензиялық шарт – патент иеленуші (лицензиар) басқа тарапқа (лицензиатқа) тиісті өнеркәсіптік меншік объектісін белгілі бір түрде уақытша пайдалану құқығын беретін шарт;
12) озық технология – нарықта кішігірім практикалық қолданылуы және одан әрі тарату үшін жоғары әлеуеті бар технология;
13) өтінім – өтінім беруші жіберетін, өтінімдерді электронды қабылдау мен сүйемелдеудің автоматтандырылған жүйесі арқылы толтырылатын салаларды технологиялық дамыту үшін инновациялық грант алуға арналған өтініші;
14) өтінім беруші – аккредиттелген ғылыми ұйым мен жұмыс істеп тұрған кәсіпорын арасындағы консорциалдық келісімнен тұратын (салалық қауымдастықтарды тарту құпталады), оның ішінде осы Қағидаларға сәйкес инновациялық грант алуға өтінімді қарауға ұсынған жоғары технологиялық стартап-компанияларды тарта отырып, инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға – инновациялық жобаларды іске асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың және (немесе) жай серіктестіктердің тобы;
15) өтінімдерді электронды қабылдау және сүйемелдеудің автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – автоматтандырылған жүйе) – бұл инновациялық гранттарды алуға берілетін өтінімдерді қабылдау және сүйемелдеу жөніндегі автоматтандырылған жүйе;
16) салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант беру туралы шарт (бұдан әрі – шарт) – ұлттық институт пен грант алушы арасында инновациялық грант беруге жасалған шарт;
17) технология – белгілі бір өнімді өндіру мен шығаруды, оның ішінде тауарларды өндіру мен шығаруды қамтамасыз ететін әдістер мен құралдардың жиынтығы;

8) решение совета – решение принятое членами совета и оформленное протоколом и содержащее сведения об итогах голосования по вопросу предоставления инновационного гранта;
9) консорциум (далее – консорциум) – временный добровольный равноправный союз (объединение) на основе договора о совместной хозяйственной деятельности, в котором юридические лица объединяют те или иные ресурсы и координируют усилия для решения конкретных задач бизнеса;
10) консорциальное соглашение – соглашение, заключенное между двумя или несколькими юридическими лицами, членами консорциума, для регулирования совместной научной и коммерческой деятельности, взаимоотношений между членами, осуществления совместного проекта, а также прав и обязанностей между членами консорциума;
11) лицензионный договор – договор, по которому патентообладатель (лицензиар) предоставляет другой стороне (лицензиату) право временно использовать соответствующий объект промышленной собственности определенным образом
12) передовая технология – технология, имеющая небольшое практическое применение на рынке и высокий потенциал для дальнейшего распространения;
13) заявка – заявление на получение на получение инновационного гранта на технологическое развитие отраслей, направляемое заявителем, которая заполняется через автоматизированную систему электронного приема и сопровождения заявок;
14) заявитель – субъект инновационной деятельности – группа физических и (или) юридических лиц и (или) простых товариществ, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов, состоящий в консорциальном соглашении между аккредитованной научной организацией и действующим предприятием (привлечение отраслевых ассоциаций приветствуется), в том числе с привлечением высокотехнологичных стартап-компаний, предоставивший на рас-смотрение заявку на получение инновационного гранта в соответствии с настоящими Правилами;
15) автоматизированная система электронного приема и сопровождения заявок (далее – автоматизированная система) – это автоматизированная система по приему и сопровождению заявок на получение инновационных грантов;
16) договор о предоставлении инновационного гранта на технологическое развитие отраслей (далее - договор) – договор, заключенный между национальным институтом и грантополучателем на предоставление инновационного гранта;
17) технология – совокупность методов и инструментов, обеспечивающих производство и выпуск той или иной продукции, в том числе производство и выпуск товаров;

18) технологиялар трансферті – Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған тәсілдермен алынған инновациялық қызмет, меншік, иелену және (немесе) пайдалану өнегесі субъектілерінің жаңа немесе жетілдірілген технологияларды енгізу процесі;
19) шетелдік технологиялық әріптес – тиісті құзыреттілікке ие, озық технологияның иесі және (немесе) тасымалдаушысы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 11.04.2022 № 115/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Салаларды технологиялық дамытуға арналған инновациялық гранттар өтініш берушілерге уәкілетті орган айқындаған басым бағыттар шеңберінде өндірісте ғылыми және/немесе ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін енгізу және пайдалану, сондай-ақ өнімдері және/немесе қызметтері салалардың технологиялық дамуына елеулі әсер ететін немесе жаңа жоғары технологиялық өндірістердің, инновациялық платформалардың немесе инновациялық экожүйенің қажетті элементтерінің пайда болуы үшін негіз болатын кәсіпорындарда шетелдік технологияларды сатып алу, бейімдеу және енгізу жолымен саланың технологиялық міндеттерін шешу үшін беріледі.
4. Инновациялық гранттар беруді ақпараттық қамтамасыз етуді ұлттық институт және уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Инновациялық гранттар беруді уәкілетті орган мен ұлттық институт арасында жасалған шарт негізінде инновациялық гранттар беруге көзделген қаражатты бөлу жолымен ұлттық даму институтын тарта отырып, уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 11.04.2022 № 115/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қаржы жылының соңында есептелетін ұлттық институттың ағымдағы шотындағы қаражат қалдықтары уәкілетті органға және тиісінше мемлекеттік бюджетке қайтаруға жатпайды, ал келесі қаржы жылында инновациялық гранттар беруге жұмсалады.
7. Ұлттық институттың инновациялық гранттар беру жөніндегі қызметтеріне уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
2-тарау. Салалардың технологиялық дамуына инновациялық гранттар беру тәртібі
8. Ұлттық институт инновациялық гранттарды алуға өтінімдерді қабылдау туралы автоматтандырылған жүйесінің мекенжайы мен өтінімдерді қабылдаудың кестесін көрсете отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында және ұлттық институттың ресми интернет-ресурсында хабарлайды. Өтінімдерді қабылдау кестесі ағымдағы жылдың бірінші жартыжылдығынан кешіктірілмей уәкілетті органмен келісіледі және кесте келісілгеннен кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ресми интернет-ресурста жарияланады.

18) трансферт технологий – процесс внедрения новых или усовершенствованных технологий субъектами инновационной деятельности, нрава собственности, владения и (или) пользования, которыми получены способами, не запрещенными законами Республики Казахстан;
19) зарубежный технологический партнер – обладатель и (или) носитель передовой технологии, обладающий соответствующей компетенцией.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 11.04.2022 № 115/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Инновационные гранты на технологическое развитие отраслей предоставляются заявителям для решения технологических задач отрасли путем внедрения и использования результатов научной и/или научно-технической деятельности в производстве, а также приобретения, адаптации и внедрения зарубежных технологий на предприятиях, продукция и/или услуги которых оказывают существенное влияние на технологическое развитие отраслей или создают основу для зарождения новых высокотехнологичных производств, инновационных платформ или необходимых элементов инновационной экосистемы, в рамках приоритетных направлений, определенных уполномоченным органом.
4. Информационное обеспечение предоставления инновационных грантов осуществляется национальным институтом и уполномоченным органом.
5. Предоставление инновационных грантов осуществляется уполномоченным органом с привлечением национального института путем выделения средств, предусмотренных на предоставление инновационных грантов, на основании договора, заключенного между уполномоченным органом и национальным институтом.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 11.04.2022 № 115/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Остатки средств на текущем счете национального института, числящиеся на конец финансового года, не подлежат возврату уполномоченному органу и, соответственно, в государственный бюджет, а расходуются на предоставление инновационных грантов в следующем финансовом году.
7. Услуги национального института по предоставлению инновационных грантов, оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.
Глава 2. Порядок предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей
8. Национальный институт объявляет о приеме заявок на получение инновационных грантов в средствах массовой информации и на официальном интернет-ресурсе национального института с указанием адреса автоматизированной системы и графика приема заявок. График приема заявок согласовывается с уполномоченным органом и публикуется на официальном интернет - ресурсе в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней до начала приема заявок.

9. Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру рәсімі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) ұлттық институттың осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген қоса берілген құжаттармен бірге берілген осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді (бұдан әрі – өтінім) қабылдауы, тіркеуі, олардың толықтығын алдын ала тексеруі өтінімді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Өтінімдерді алдын ала тексеру аяқталғаннан кейін ұлттық институт өтінімде көрсетілген өтініш берушінің электрондық поштасына анықталған ескертулер туралы хабарламаны (олар болған жағдайда) жібереді.
Өтінімді пысықтауға қайтару үшін оның осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі негіз болып табылады.
Өтініш беруші анықталған ескертулер туралы хабарлама алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде анықталған ескертулерді жояды.
Өтініш беруші ескертулерді көрсетілген мерзімде жоймаған жағдайда, ұлттық институт өтінімді одан әрі қараусыз қалдырады.
Өтінім беруші ескертулерді жойған кезеңде, өтінімді қарау мерзімі өтінім берушіге анықталған ескертулер туралы ресми хабарлама электрондық пошта арқылы жіберілген сәттен бастап тоқтатыла тұрады және олар жойылғаннан кейін қайтадан жаңартылады;
2) өтініш берушінің құжаттарын ұлттық институт алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайта тексеруді (анықталған ескертулер туралы өтініш берушіге хабарлама жіберілген жағдайда) жүзеге асыру.
Ұлттық институт ұлттық институттың акционерін, уәкілетті органды және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, инновациялық гранттар беру процесіне іске қосылмаған үшінші тұлғаларға өтінім туралы ақпаратты жарияламауды қамтамасыз етеді;
3) 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сараптама жүргізу рәсіміне қойылатын талаптарда көрсетілген жобаларды бағалау критерийлерінің негізінде балл бере отырып өтінімге сараптама жүргізуі;
4) сараптама қорытындысын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтінімге сараптама жүргізу нәтижелері бойынша кешенді қорытындыны қалыптастыру және Кеңестің қарауына жіберу;
5) Кеңесті ұйымдастыру және инновациялық грантты беру не бермеу туралы шешім қабылдау.
Өтінімдерді ашық және жан-жақты қарау және инновациялық грантты беру не бермеу туралы шешім қабылдау мақсатында ұлттық институтта Кеңес құрылады. Кеңестің қызметін ұйымдастыру, оның мүшелерінің еңбегіне ақы төлеу және құрамы ұлттық институттың актісімен реттеледі.
Кеңес өтінімдердің сараптамаларын және өтінім берушінің жобалары бойынша жиналған балдарды, сондай-ақ осы Қағидалардың шарттарын ескере отырып, инновациялық гранттар беру туралы шешім қабылдайды.

9. Процедура предоставления инновационного гранта на технологическое развитие отраслей включает в себя следующие этапы:
1) прием, регистрация и предварительная проверка национальным институтом заявки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявка) с приложенными документами, указанными в пункте 18 настоящих Правил на их полноту, осуществляется в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения заявки.
После окончания предварительной проверки заявки национальный институт направляет на адрес электронной почты заявителя, указанный в заявке, уведомление о выявленных замечаниях (в случае их наличия).
Основанием для возврата заявки на доработку является несоответствие ее условиям настоящих Правил.
Заявитель устраняет указанные в уведомлении замечания в течение 10 (десять) рабочих дней с момента их получения.
В случае не устранения заявителем замечаний в указанный срок, национальный институт оставляет заявку без дальнейшего рассмотрения.
В период устранения заявителем замечаний срок рассмотрения заявки приостанавливается с момента отправки по электронной почте заявителю официального уведомления о выявленных замечаниях и возобновляется вновь после их устранения;
2) осуществление повторной проверки документов заявителя течение 3 (три) рабочих дней со дня получения (в случае направления уведомления заявителю о выявленных замечаниях).
Национальный институт обеспечивает неразглашение информации о заявке третьим лицам, незадействованным в процессе предоставления инновационных грантов, за исключением акционера национального института, уполномоченного органа и случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
3) проведение экспертизы заявки национальным институтом в течение 20 (двадцать) рабочих дней с присуждением баллов на основании критериев оценки проектов, указанных в Требованиях к процедуре проведения экспертизы согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) формирование и направление комплексного заключения по результатам проведения экспертиз заявки на рассмотрение Совету в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения заключений экспертиз;
5) организация деятельности Совета и принятие решения о предоставлении либо не предоставлении инновационного гранта;
В целях прозрачного и всестороннего рассмотрения заявок и принятия решения о предоставлении инновационного гранта в национальном институте создается Совет. Организация деятельности Совета, оплата труда его членов и состав регулируется актом национального института.
Совет принимает решение о предоставлении инновационных грантов с учетом экспертиз заявок и набранных баллов по проектам заявителя, а также условий настоящих Правил.

Осы Қағидалардың 9-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген рәсімдердің жалпы мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды;
6) ұлттық институт салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант беруден мынадай жағдайларда бас тартады:
өтініш беруші инновациялық грант алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
өтініш берушінің және (немесе) инновациялық грант беру үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің сәйкес келмеуі;
егер мәлімделген жоба бұрын ұлттық институт берген инновациялық грант есебінен немесе өтеусіз берілетін бюджет қаражатының басқа да көздері есебінен қаржыландырылса;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлеу мерзімі ұзартылған жағдайларды қоспағанда, салық берешегінің және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің болуы;
негіздемелерді қоса бере отырып, инновациялық грант беруден бас тарту туралы Кеңестің дәлелді шешімі;
7) шартқа қол қою немесе өтінім берушіге инновациялық грантты беруден дәлелді бас тартуды жіберу.
Кеңес шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұлттық институт өтініш берушіні шартқа қол қою қажеттілігі туралы хабардар етеді немесе инновациялық грант беруден негізделген бас тартуды жібереді.
Осы Қағидалардың 9-тармағы 7) тармақшасының бірінші бөлігінде көрсетілген рәсімнің жалпы мерзімі Кеңес шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген рәсімдердің жалпы мерзімі 63 (алпыс үш) жұмыс күнінен аспайды.
Шартқа грант алушы не шарт жасасуға уәкілетті грант алушының өкілі және ұлттық институт орналасқан жердегі ұлттық институт қол қояды. Шарт ұлттық институттың актісімен бекітілетін нысан бойынша тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден екі данада жасалады.
Егер тиісті қаржы жылына инновациялық гранттар алуға мәлімделген соманың жалпы мөлшері уәкілетті орган тиісті қаржы жылына бөлген сомадан асып кеткен жағдайда, грант алушылардың тізімін қалыптастыру берілген баллдардың ең көп саны қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
10. Жобаның іске асырылуын бақылау мақсатында ұлттық институт егжей-тегжейлі бизнес-жоспарға сәйкес жобаның іске асырылуына және грант алушының ұлттық институт инновациялық компанияларды құруға және (немесе) инновациялық технологияларды енгізуге және жасалған шарт талаптарына сәйкес өткізілген инновациялық өнім көлемін ұлғайтуға бағытталған қабылданған қарсы міндеттемелер жобасын аяқтау туралы шешім қабылдаған сәттен бастап 3 (үш) жыл ішінде орындауына тұрақты мониторинг жүргізеді.
Шартта грант алушының жобаның кепілдіктен кейінгі мониторингі мақсатында жобаны аяқтау туралы ұлттық институт шешім қабылдаған сәттен бастап 3 (үш) жыл ішінде жоба туралы ақпаратты ұлттық институтқа беруі көзделеді.

Общий срок процедур, указанных в подпункте 5) пункта 9 настоящих Правил, составляет 20 (двадцать) рабочих дней;
6) национальный институт отказывает в предоставлении инновационного гранта на технологическое развитие отраслей в следующих случаях:
установления недостоверности документов, представленных заявителем для получения инновационного гранта, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для предоставления инновационного гранта;
если заявляемый проект ранее был профинансирован за счет инновационного гранта, предоставленного национальным институтом, либо за счет других источников бюджетных средств, предоставляемых безвозмездно;
наличие налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
мотивированного решения Совета об отказе в предоставлении инновационного гранта.
7) подписание договора или направление заявителю обоснованного отказа в предоставлении инновационного гранта.
В течении 3 (три) рабочих дней с даты принятия решения Советом, национальный институт уведомляет заявителя о необходимости подписания договора или направляет обоснованный отказ в предоставлении инновационного гранта.
Общий срок процедуры, указанной в части первой подпункта 7) пункта 9 настоящих Правил, составляет 10 (десять) рабочих дней со дня принятия решения Советом.
Общий срок процедур, указанных в пункте 9 настоящих Правил, составляет не более 63 (шестьдесят три) рабочих дня.
Договор подписывается грантополучателем либо уполномоченным на заключение договора представителем грантополучателя и национальным институтом по месту нахождения национального института. Договор заключается в двух экземплярах по одному для каждой из сторон по форме, который утверждается актом национального института.
В случае, если на соответствующий финансовый год общий размер сумм, заявленных на получение инновационных грантов, будет превышать сумму, выделенную уполномоченным органом на соответствующий финансовый год, формирование списка грантополучателей осуществляется по принципу наибольшего количества присвоенных баллов.
10. В целях контроля реализации проекта национальный институт проводит постоянный мониторинг реализации проекта в соответствии с детальным бизнес-планом и исполнения грантополучателем в течение 3 (три) лет с момента принятия решения национальным институтом о завершении проекта принятых встречных обязательств, направленных на создание инновационных компаний и (или) внедрение инновационных технологий, и увеличение объема реализованной инновационной продукции, согласно условиям заключенного договора.
Договором предусматривается предоставление грантополучателем информации о проекте в национальный институт в течение 3 (три) лет с момента принятия решения национальным институтом о завершении проекта в целях постгрантового мониторинга проекта.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 11.04.2022 № 115/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жасалған шарттар бойынша жобалардың мониторингі уәкілетті органның және ұлттық институттың интернет-ресурсында орналастырылатын ұлттық институттың актісімен реттеледі.
Жобаның мониторингі процесінде инновациялық грант қаражатын мақсатсыз пайдалану анықталған жағдайда ұлттық институт шартты бұзу және инновациялық грант қаражатын ұлттық институттың шотына қайтару туралы мәселені Кеңестің қарауына шығарады.
Жобаның мониторингі процесінде инновациялық грант қаражатын мақсатсыз пайдалану анықталған жағдайда ұлттық институт шартты бұзу және инновациялық грант қаражатын ұлттық институттың шотына қайтару туралы мәселені Кеңестің қарауына шығарады.
3-тарау. Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант ұсыну кезінде қойылатын өлшемшарттар
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 11.04.2022 № 115/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Салаларды технологиялық дамытуға арналған инновациялық грант өтініш берушілерге мынадай өлшемдерге сәйкес беріледі:
1) коммерциялық қызметті жүзеге асыратын және мәлімделген және (немесе) сабақтас салаларда технологиялық бизнесті жүргізу, бизнесте жаңа ғылыми және техникалық білімді қолдану тәжірибесі бар кемінде 3 (үш) жыл және өтінім беру күніне соңғы 3 (үш) жылда салық бойынша аударымдарының үдемелi қорытындысы бар;
2) жобаны табысты іске асыру үшін қажетті біліктілік деңгейі бар инженерлік-техникалық персонал (бір жобалау менеджерін қоса алғанда), сондай-ақ ғылыми-зерттеу институтының жоғары тартылуы болуы тиіс. Бұл ретте, жобаны іске асыруға персоналдың (жоба командасының) қатысуы жұмыс уақытының кемінде 100% - ын құрауы тиіс;
3) өтініш берушінің жылдық айналымы 600 000 000 (алты жүз миллион) теңгеден кем болмауы тиіс;
4) консорциалды келісімі бар, бұл ретте консорциумға қатысушылар әзірленетін технология бойынша артықшылықтар алуы (консорциалды келісімде көрсетіледі), алынған білімді сала кәсіпорындарына семинарлар, тренингтер және басқалар арқылы өтеусіз негізде таратуы тиіс. Сонымен қатар, бір консорциум шеңберінде салалық проблемаларды шешетін бірнеше бағыттарды дамытуға жол беріледі;
5) енгізілген технологияны (ниет шарты, меморандум, келісім хаты және басқалар) сатып алуда және/немесе пайдалануда бизнес-әріптес - мүдделі тұлғаның болуы.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 11.04.2022 № 115/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Мониторинг проектов по заключенным договорам регулируется актом национального института, который размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа и национального института.
При выявлении в процессе мониторинга проекта нецелевого использования средств инновационного гранта, национальный институт выносит на рассмотрение Совету вопрос о расторжении договора и возврате средств инновационного гранта на счет национального института.
Глава 3. Критерии предъявляемые при предоставлении инновационного гранта на технологическое развитие отраслей
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 11.04.2022 № 115/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Инновационный грант на технологическое развитие отраслей предоставляется заявителям соответствующим следующим критериям:
1) осуществляющие коммерческую деятельность и имеющие опыт ведения технологического бизнеса, применения новых научных и технических знаний в бизнесе в заявленной и (или) смежных отраслях не менее 3 (три) лет и имеющие отчисления по налогам за 3 (три) года на дату подачи заявки с нарастающим итогом.
2) инженерно-технический персонал с уровнем квалификации необходимым для успешной реализации проекта (включая одного проектного менеджера), также иметь высокую вовлеченность научно-исследовательского института. При этом, вовлеченность персонала (команды проекта) в реализации проекта должно составлять не менее 100% от рабочего времени;
3) годовой оборот заявителя должен составлять не менее 600 000 000 (шестьсот миллионов) тенге;
4) имеющие консорциальное соглашение, при этом участники Консорциума должны получать преимущества по разрабатываемой технологии (указывается в консорциальном соглашении), распространить полученные знания на безвозмездной основе предприятиям отрасли посредством семинаров, тренингов и другие. Вместе с тем, допускается развитие нескольких направлений которые решают отраслевые проблемы в рамках одного Консорциума;
5) наличие бизнес-партнера - заинтересованного лица в приобретении и/или в использовании внедряемой технологии (договор намерения, меморандум, письмо согласия и другие) при наличии.

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 16.02.2024 № 74/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Салаларды технологиялық дамытуға арналған инновациялық грант мынадай шарттарға сәйкес келген жағдайда беріледі:
1) Қазақстан Республикасында қаралатын технологияны өнеркәсіптік енгізудің болмауы;
2) жобаның салалық бағыты (технологиялық міндетті шешу);
3) отандық технологиялық құзыреттілікті дамыту бойынша әлеуеттің болуы;
4) жобаның әлеуметтік-экономикалық әсері және экспортқа бағдарланған.
14. Салаларды технологиялық дамытуға арналған инновациялық грант шеңберінде жобаны қаржыландырудың жалпы сомасы 80% - ға дейін құрайды, бірақ 800 000 000 (сегіз жүз миллион) теңгеден аспайды және шығындардың мынадай түрлерін жабады:
1) жоба командасының жалақысы (салықтар, алымдар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер);
2) жабдықтарды сатып алу (техникалық құжаттама, жеткізу, кедендік шығыстар, сақтау, монтаждау, пайдалануға беру және қызмет көрсету);
3) жоба командасының іссапар шығындары;
4) жоба командаларын оқыту және семинарлар өткізу;
5) зертханалық және шығыс материалдары;
6) зияткерлік меншікті қорғау және жариялау (мемлекеттік баж салығы);
7) үстеме шығыстар (пошталық қызметтер, байланыс қызметтері, аударма қызметтері);
8) стандарттау және сертификаттау;
9) офистік және/немесе өндірістік үй-жайларды жалға алу;
10) бөгде ұйымдар мен тұлғалардың басқа/өзге де қызметтері (грант сомасынан 20% - дан артық емес).
Технология иесінің немесе өтінім берушімен технология бойынша құқықтарды беруді жүзеге асыратын тұлғаның аффилиирленуіне жол берілмейді.
15. Жобаны іске асыруға қаражат аудару үшін кеңестің оң қорытындысын алған өтініш беруші жобаны іске асыруға байланысты емес шығыс операцияларын жасау құқығынсыз депозитке салу шартымен жобаны іске асыру үшін қаражатты нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мақсатында Қазақстан Республикасының резиденті – екінші деңгейдегі банкте эскроу режимінде жеке ағымдағы шот ашады.
Эскроу-шот режимінде ағымдағы шот ашу туралы шартқа өтініш беруші, ұлттық институт және Қазақстан Республикасының резиденті – екінші деңгейдегі банк арасында қол қойылады.
Шартқа қол қойылғаннан кейін грант алушы 10 (он) жұмыс күні ішінде күнтізбелік жоспарға сәйкес мөлшерде жобаны қоса қаржыландыру үшін эскроу-шот режиміндегі ағымдағы шотқа қаражат аударады.
Ұлттық институт грант алушыдан ақшалай қаражат түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде күнтізбелік жоспарға сәйкес сомада эскроу-шот режиміндегі ағымдағы шотқа инновациялық грантты аударуды қамтамасыз етеді.
Екінші траншты (бөлігін) жобаның орындалу барысына жүргізілген мониторинг нәтижелері бойынша ұлттық институт аударады 7 (жеті) жұмыс күні ішінде грант алушы қаражатты эскроу-шот режиміндегі ағымдағы шотқа есептеген сәттен бастап.
Инновациялық грантты ұлттық институт кемінде екі траншпен (бөлігімен) аударады.
Бұл ретте әрбір транштың (бөліктің) сомасы инновациялық гранттың мақұлданған мөлшерінің елу пайызынан аспауы тиіс.

Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 16.02.2024 № 74/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Инновационный грант на технологическое развитие отраслей предоставляется в случае соответствия следующим условиям:
1) отсутствие промышленного внедрения рассматриваемой технологии в Республике Казахстан;
2) отраслевая направленность проекта (решение технологической задачи);
3) наличие потенциала по развитию отечественных технологических компетенций;
4) проект имеет социально-экономическое воздействие и экспорто-ориентированный.
14. Общая сумма финансирования проекта в рамках инновационного гранта на технологическое развитие отраслей составляет до 80%, но не более 800 000 000 (восемьсот миллионов) тенге и покрывает следующие виды затрат:
1) заработная плата команды проекта (налоги, сборы и другие обязательные платежи в бюджет);
2) приобретение оборудования (техническая документация, доставка, таможенные расходы, хранение, монтаж, ввод в эксплуатацию и обслуживание);
3) командировочные расходы команды проекта;
4) обучение и семинары команды проекта;
5) лабораторные и расходные материалы;
6) защита интеллектуальной собственности и публикации (государственные пошлины);
7) накладные расходы (почтовые услуги, услуги связи, услуги перевода);
8) стандартизация и сертификация;
9) аренда офисных и/или производственных помещений;
10) другие/иные услуги сторонних организации и лиц (не более 20% от суммы гранта).
Не допускается аффилированность собственника технологии или лица, осуществляющего уступку прав по технологии с заявителем.
15. Для перечисления средств на реализацию проекта заявители, получившие положительное заключение Совета, открывают отдельный текущий счет в режиме эскроу-счет в банке второго уровня – резиденте Республики Казахстан с целью использования по целевому назначению средств для реализации проекта, с условием их депонирования без права совершения грантополучателем расходных операций, не связанных с реализацией проекта.
Договор об открытии текущего счета в режиме эскроу-счет подписывается между заявителем, национальным институтом и банком второго уровня - резидентом Республики Казахстан.
После подписания договора грантополучатель в течение 10 (десять) рабочих дней перечисляет средства на отдельный текущий счет в режиме эскроу-счет для софинансирования проекта в размерах согласно календарному плану. Национальный институт в течение 5 (пять) рабочих дней с момента поступления средств от грантополучателя обеспечивает перечисление средств на текущий счет в режиме эскроу-счет в размерах согласно календарному плану.
Второй транш (часть) перечисляется национальным институтом по результатам проведенного мониторинга хода исполнения проекта в течение 7 (семь) рабочих дней, с момента зачисления грантополучателем средств на текущий счет в режиме эскроу-счет.
Инновационный грант перечисляется национальным институтом не менее чем двумя траншами (частями).
При этом сумма каждого транша (части) составляет не более пятидесяти процентов от одобренного размера инновационного гранта.

16. Салаларды технологиялық дамытуға арналған инновациялық грант өтініш берушілерге күнтізбелік жоспарға сәйкес кезең-кезеңмен қоса қаржыландыру шартымен беріледі. Бұл ретте өтініш беруші тек бір жобаға қатысуға өтінім береді және өтінімді қарау және жобаны іске асыру сәтінде мәлімделген жоба бойынша өзге инновациялық гранттар алуға үміткер бола алмайды.
17. Грантты игеру мерзімі 36 (отыз алты) айдан, 2 (екі) кезеңдердің ең көп саны (өндірісті жолға қою және нарыққа шығу) аспауы тиіс.
4-тарау. Салалардың технологиялық дамуына инновациялық грант алу үшін құжаттар тізбесі
18. Өтініш беруші ұлттық институтқа мынадай құжаттарды қамтитын өтінімдерді автоматтандырылған жүйе арқылы өтінімді ұсынады:
1) консорциалдық келісім (нотариалды куәландырылған көшірмесі);
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның бизнес-жоспары (сондай-ақ ағылшын тілінде, электрондық тасымалдағышта, MicrosoftWord форматында ұсынылады);
3) үлестес тұлғалардың тізімі;
4) өтініш берушінің құрылтай құжаттарының көшірмелері;
5) өтініш берушінің заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуін (қайта тіркелуін), өтініш берушінің филиалын (өкілдігін) есептік тіркеуді (қайта тіркеуді) растайтын құжат;
6) өтініш берушінің бірінші басшысын тағайындау туралы шешім, сондай-ақ жоба басшысына және өтінімге және (немесе) өтінімге қоса берілетін құжаттарға қол қоюға құқығы бар өзге де тұлғаларға сенімхат.
19. Өтінім материалдарына лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, сертификаттардың (бар болса), дипломдардың және жобаға қатысушылардың біліктілігін растайтын басқа да құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
20. Инновациялық грантты алуға өтінім өтінімдерді автоматтандырылған жүйе арқылы мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде (қажет болған жағдайда ағылшын тілінде) ұсынылады.
21. Инновациялық грант беру туралы шарт жасалған өтінім материалдары жобаны іске асырудың барлық кезеңі ішінде жарамды және өтініш берушіге қайтарылмайды.
22. Ұсынудың, тіркеудің және қаралудың соңғы мерзімі өткеннен кейін ұсынылған өтінім қарауға жатпайды.
23. Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді. Өтініш беруші ұсынған ақпаратта есептерде пайдаланылған деректер көздері және есепті жүргізу күні көрсетіледі.
Салаларды технологиялық
дамытуға инновациялық
гранттар беру қағидаларына
1-қосымша
нысан
Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант алуға өтініш

16. Инновационный грант на технологическое развитие отраслей предоставляется заявителям на условиях софинансирования поэтапно согласно календарному плану. При этом заявитель подает заявку на участие только в одном проекте и не может претендовать на получение иных инновационных грантов по заявленному проекту на момент рассмотрения заявки и реализации проекта.
17. Срок освоения гранта не должен превышать 36 (тридцать шесть) месяцев, максимальное количество этапов 2 (два) (налаживание производства и выход на рынок).
Глава 4. Перечень документов для получения инновационного гранта на технологическое развитие отраслей
18. Заявитель представляет в национальный институт заявку посредством автоматизированной системы, включающую следующие документы:
1) консорциальное соглашение (нотариально заверенная копия);
2) бизнес-план проекта по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (также предоставляется на английском языке, на электронном носителе, в формате MicrosoftWord);
3) список аффилированных лиц;
4) копии учредительных документов заявителя;
5) документ, подтверждающий государственную регистрацию (перерегистрацию) заявителя в качестве юридического лица, учетную регистрацию (перерегистрацию) филиала (представительства) заявителя;
6) решение о назначении первого руководителя заявителя, а также доверенности на руководителя проекта и иных лиц, имеющих право на подписание заявки и (или) прилагаемых к заявке документов.
19. К материалам заявки прилагаются копии лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов (при наличии), дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию участников проекта.
20. Заявка на получение инновационного гранта представляется посредством автоматизированной системы на государственном и (или) русском языках (при необходимости на английском языке).
21. Материалы заявки, по которым заключен договор о предоставлении инновационного гранта, действительны в течение всего периода реализации проекта и не возвращаются заявителю.
22. Заявка, представленная после истечения окончательного срока представления, регистрации и рассмотрению не подлежит.
23. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований. В представленной информации заявителем указываются источники данных, использованных в расчетах, и дата проведения расчета.
Приложение 1 к Правилам
предоставления инновационных грантов
на технологическое развитие отраслей
форма
Заявление на получение инновационного гранта на технологическое развитие отраслей

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 16.02.2024 № 74/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Заңды тұлғаның атауы
Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант алу үшін қажетті материалдар пакетімен осы өтінішті жолдайды
Жобаның атауы:
Жоба инновациялық гранттар алу үшін ұсынудың басым бағытына жатады (бір ғана басым бағытты көрсету):
Экономика салаларында және қоғамның тіршілік әрекетінде қолданылатын жоғары өнімді технологиялар жоғары өнімді технологиялар:
Индустрия 4.0 элементтерін қоса алғанда, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Жаңа материалдар, аддитивті технологиялар, нанотехнологиялар
Биотехнологиялар, медицина мен денсаулық сақтаудағы жаңа технологиялар
Өңдеу өнеркәсібіндегі жаңа технологиялар
Космостық технологиялар
Экологиялық таза технологиялар, энергия үнемдеу және баламалы энергетика
Жаңа қаржы технологиялар
Электрондық өнеркәсіп
Робототехника
Әлеуметтік инновациялар.
Инновациялық гранттың теңгемен сұралатын сомасы (санмен және жазбаша):
Жобаның толық құны теңгемен (санмен және жазбаша):
Өтініш беруші туралы ақпарат
Ұйымның атауы:
Консорциальді келісімнің № және мерзімі
Консорциумның мүшелері
Өтініш берушінің тіркеу мәліметтері
Өтініш берушінің пошталық мекенжайы:
Банктік деректемелер, есеп айырысу шоты, валюталық шот, банктік жеке код:
Алынған және өтелмеген теңгелік және валюталық кредиттер:
Телефон
Жұмыс
Ұялы
Электрондық пошта
Ресми сайт
Шағын (100-ге дейін қызметкер және ӘГҚ 300 мың АЕК-тен жоғары емес)
Өтініш беруші кәсіпорнының мөлшері
Шағын (100-ге дейін қызметкер және ӘГҚ 300 мың АЕК-тен жоғары емес)
Орташа (100-ден 250-ге дейін қызметкер және ӘГҚ 300 мыңнан 3 млн. АЕК-ке дейін)
Ірі (250-ден астам қызметкер және (немесе) жылдық жиынтық табыс 3 миллион АЕК-тен жоғары)
Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес қызмет түрі (4 таңбалы): ___________
Жұмыс істейтіндердің нақты саны, оның ішінде:
инженерлік-техникалық қызметкерлер
әкімшілік-басқару персоналы
Басқа
Өтініш берушінің құрылтайшылары (қатысу үлесін (бар болса) көрсете отырып):
Жоба жетекшісі туралы ақпарат:
Т.А.Ә.
Білімі/ғылыми дәрежесі/ берілген жылы
Электрондық пошта адресі
Жұмыс
Ұялы
Байланыс мекен-жайы
Байланысатын тұлға:
Байланысатын тұлға:
Т.А.Ә.
Телефон
Жұмыс
Ұялы
Электрондық пошта адресі
Байланыс мекен-жайы
Жоба туралы қысқаша ақпарат
Жобаның мақсаты:
Жобаның міндеттері:
Жобаны іске асыру орны
Жобаны іске асыру мерзімі
Осы жоба басқа көздерден қаржыландырылды ма:
Ия
Жоқ
Егер "иә" болса, онда қандай көлемде, бағдарламаның атауын, жобаны және алынған қаржыландыру сомасын көрсету қажет)
Инновациялық гранттар туралы қандай көздерден білдіңіз?
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновация және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің сайты
ұлттық институттың сайты
ұлттық институтты тарату
ұлттық институттың семинарлары, конференциялары
әлеуметтік желілер
басқа
Осымен осы өтінім бойынша құжаттарды, материалдарды және ақпаратты, оның ішінде құпия мәліметтерді қамтитын мәліметтерді пайдалануға, ұлттық институт сараптамалық бағалау жүргізген кезде, оның ішінде бөгде тұлғаларды тарта отырып, сондай-ақ заңды тұлға туралы, барлық көздерде кредиторлық берешектің болуы (болмауы) туралы деректерді жинауға өз келісімін беремін.
Осымен ұсынылған материалдар мен ақпараттың, оның ішінде бастапқы деректердің, есептеулердің, негіздемелердің және жалған деректерді ұсыну фактілері анықталған жағдайда өтінім қараудан бас тартылатыны ескертілді.
Осымен осы өтінімге қоса берілетін материалдардың, ақпараттың, техникалық-технологиялық шешімдер мен ілеспе құжаттаманың қолданылуы мен таратуға қандай да бір шектеулері жоқ, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын мәліметтер жоқ екенін растаймын.
Сондай-ақ ұлттық институтқа өтінім беру кезінде банкроттық сатысындағы не мүлкіне тыйым салынған дәрменсіздік нәтижесінде таратылған заңды тұлғалардың меншік иелері және (немесе) басшылары болып табылатын немесе меншік иесі және бірінші басшысы заңды тұлға, меншік иесі және бірінші басшы болып табылмайтынын растаймыз.
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновация және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің бұйрығы бойынша бекітілген Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру туралы 20 жылғы " " № қағидаларымен таныстым.
Осымен инновациялық гранттар беру шарттарымен және ұлттық институттың ішкі рәсімдерімен өз келісімін растаймын.
Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларының талаптарына сәйкес талап етілетін материалдар және (немесе) құжаттар парақта қоса беріледі.
Осы өтінім мәселелері бойынша хат-хабар жүргізуге арналған электрондық пошта мекенжайы:
Ескерту: заңды тұлғалар үшін ұйымның бланкісінде жасалады. Өтінішке бірінші басшы немесе өзге де уәкілетті тұлға қол қояды. Басшы ауысқан және байланыс деректері өзгерген кезде (пошталық мекен-жайы, электрондық мекен-жайы және телефоны) ұлттық институтты хабардар ету қажет.
Өтініш берушінің атынан қол қою үшін өкілеттіктері бар адамның лауазымы
_____________________
(Т.А.Ә.)
_____________________
(қолы)
Материалдарды және (немесе) құжаттарды алғаны туралы белгі (ұлттық институт толтырады)
Алынған күні:
20 жылғы " "
Өтінімнің тіркеу номері
Тіркеуші
_____________________
(Т.А.Ә.)
_____________________
(қолы)
Салаларды технологиялық
дамытуға инновациялық
гранттар беру қағидаларына
2-қосымша
Сараптама жүргізу рәсіміне қойылатын талаптар

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 16.02.2024 № 74/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование юридического лица
направляет настоящее заявление с пакетом необходимых материалов для получения инновационного гранта на технологическое развитие отраслей
Наименование проекта:
Проект относится к приоритетному направлению предоставления инновационных грантов (указать только одно приоритетное направление):
Высокопроизводительные технологии, применяемые в отраслях экономики и жизнедеятельности общества:
Информационно-коммуникационные технологии, включая элементы Индустрии 4.0
Новые материалы, аддитивные технологии, нанотехнологии
Биотехнологии, новые технологии в медицине и здравоохранении
Новые технологии в обрабатывающей промышленности
Космические технологии
Экологически чистые технологии, энергоэффективность, энергосбережение и альтернативная энергетика
Новые финансовые технологии
Электронная промышленность
Робототехника
Социальные инновации.
Запрашиваемая сумма инновационного гранта в тенге (в цифрах и прописью):
Полная стоимость проекта в тенге
(в цифрах и прописью):
Информация о заявителе
Наименование организации:
№ и дата консорциального соглашения
Члены консорциума
Регистрационные данные заявителя:
Почтовый адрес заявителя:
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет, банковский индивидуальный код:
Полученные и не погашенные тенговые и валютные кредиты:
Телефон
Рабочий
Мобильный
Электронная почта
Официальный сайт
Размер предприятия заявителя
Малое (до 100 работников и СГД не выше 300 тысяч МРП)
Среднее (от 100 до 250 работников и СГД от 300 тысяч до 3 млн. МРП)
Крупное (более 250 работников и (или) совокупный годовой доход выше 3 миллион МРП)
Вид деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности
(4 значный): _____________
Фактическая численность работающих, в том числе:
инженерно-технические работники
административно-управленческий персонал
Другие
Учредители заявителя
(с указанием доли участия (при наличии):
Информация о руководителе проекта:
Фамилия имя отчество
(при наличии)
Образование/ученая степень/ год присуждения
Телефон
Рабочий
Мобильный
Адрес электронной почты
Контактный адрес
Контактное лицо:
Фамилия имя отчество (при наличии)
Телефон
Рабочий
Мобильный
Адрес электронной почты
Контактный адрес
Краткая информация о проекте
Цель проекта:
Задачи проекта:
Место реализации проекта
Срок реализации проекта
Финансировался ли данный проект из других источников:
Да
Нет
Если "да", то необходимо указать в каком объеме, наименование программы, проект и сумму полученного финансирования)
Из каких источников Вы узнали об инновационных грантах?
сайт Министерства цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
сайт национального института
рассылка национального института
семинары, конференции национального института
социальные сети
другое
Настоящим даю свое согласие на использование документов, материалов и информации по данной заявке, в том числе содержащих конфиденциальные сведения, при проведении национальным институтом экспертной оценки с привлечением, в том числе, сторонних лиц, а также на сбор данных о юридическом лице, о наличии (отсутствии) кредиторской задолженности во всех источниках.
Настоящим подтверждаю достоверность представленных материалов и информации, в том числе исходных данных, расчетов, обоснований, и предупрежден, что в случае выявления фактов предоставления недостоверных данных, заявка будет отклонена от рассмотрения.
Настоящим подтверждаю, что прилагаемые к данной заявке материалы, информация, технико-технологические решения и сопутствующая документация не имеют каких-либо ограничений на применение и распространение, а также не содержат сведений, составляющих государственную тайну Республики Казахстан.
Также подтверждаем, что на момент подачи заявки в национальный институт не являемся юридическим лицом, собственником и первым руководителем, которые являются или были собственниками и (или) руководителями юридических лиц, находящихся на стадии банкротства, либо ликвидированных в результате несостоятельности, на имущество которых наложен арест.
С Правилами о предоставлении инновационных грантов на технологическое развитие отраслей, утвержденными приказом Министра цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от " " 20 года № ознакомлен.
Настоящим подтверждаю свое согласие с условиями предоставления инновационных грантов и внутренними процедурами национального института.
Требуемые материалы и (или) документы в соответствии с требованиями Правил предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей прилагаются на листах
Адрес электронной почты для ведения корреспонденции по вопросам настоящей заявки:
Примечание: Для юридических лиц составляется на бланке организации. Заявление подписывается первым руководителем или иным уполномоченным лицом. При смене руководителя и изменений контактных данных (почтового адреса, электронного адреса и телефона) необходимо уведомлять Национальный институт.
Должность лица, имеющего полномочия для подписания документов от имени заявителя
_________________________
(Ф.И.О.)
_________________________
(подпись)
Отметка о получении материалов и (или) документов (заполняется национальным институтом)
Дата получения:
" " 20 года
Регистрационный номер заявки
Регистратор
______________________
(Ф.И.О.)
_____________________
(подпись)
Приложение 2 к Правилам
предоставления инновационных грантов
на технологическое развитие отраслей
Требования к процедуре проведения экспертиз

1. Жобаларға сараптама жүргізуді ұлттық институт жүзеге асырады, қажет болған жағдайда сараптама жүргізу үшін отандық және (немесе) шетелдік жеке және (немесе) заңды тұлғалар тартылады.
2. Жобаларды бағалау критерийлері былайша құрылған:
1) бірлесіп қаржыландыру деңгейі (10 - 20 балл):
грант сомасынан 5% мөлшеріндегі қоса қаржыландыру 1 (бір) баллға тең;
2) ғылыми, техникалық артықшылықтар (0-25 балл):
жүйелік проблемаларға жүгіну дәрежесі: технологияны пайдаланатын компаниялар саны, ауқымдылығы, әлеуетті қолдану үшін нарық көлемі;
технологияның дайындық деңгейі;
инновациялық және бәсекеге қабілеттілік;
зияткерлік меншік;
тапсырыс берушілер мен инвесторлардың болуы.
3) экономикалық қайтарым (0-25 балл):
әлеуетті экономикалық нәтиже (бизнес-жоспар негізінде).
4) Консорциумның мүмкіндіктері, ресурстары және материалдық базасы (0-15 балл):
персоналдың біліктілігі мен басқару қабілеті; елеулі зерттеу жұмыстары; зияткерлік меншік (патенттер, авторлық құқықтар және басқалары), сериялық өндіріске енгізілген технологиялар, әзірленген өнеркәсіптік процестер мен өнімдер, табиғатқа, мақсаттар мен көлемге ұқсас жобаларды басқару тәжірибесі;
инновациялық-ғылыми серіктестіктердің саны: өнеркәсіп қаржыландыратын жобалардың саны мен ақшалай құны, мемлекеттік қаржыландырумен салыстырғанда ғылыми зерттеулер мен тәжірибелік – конструкторлық әзірлемелерді жеке қаржыландыру үлесі;
ресурстар және материалдық база;
халықаралық серіктестер, ресурстар және кәсіпорындар.
5) Кеңес жобаға береді (0-15 балл):
жобаны коммерцияландыру әлеуеті (сату көлемі, жобаның рентабельділігі және тиімділігі).
Сарапшылар келесі бағыттар бойынша жобаға сараптама жүргізеді:
1) технологиялық сараптама аналогтармен салыстырғанда, жобаның техникалық іске асырылуы мен технологиялық орындылығын белгілеу мақсатында жүргізіледі;
2) қаржы-экономикалық сараптама нарықты, жобаның экономикалық орындылығын, бәсекеге қабілеттілік критерийлерін, маркетингтік стратегияны, жұмыстарды мәлімделген мерзімдерге, көлемі мен мазмұнына және қаржыландырудың сұратылып отырған сомасына бөлу мақсатында жүргізіледі.;
3) құқықтық сараптама ұсынылған құжаттардың мазмұнын қолданыстағы заңнамаға сәйкестігі тұрғысынан жан-жақты құқықтық талдау мақсатында жүргізіледі.
Технологиялық, қаржылық-экономикалық және құқықтық сараптамалар жобалар бойынша бір мезгілде жүргізіледі.
3. Ұлттық институт сыртқы отандық және шетелдік сарапшылар мен сараптамалық ұйымдардың тізбесін, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының, салалық қауымдастықтардың ұсынымдары негізінде қалыптастырады.

1. Проведение экспертиз проектов осуществляется национальным институтом, в случае необходимости привлекаются отечественные и (или) зарубежные физические и (или) юридические лица.
2. Критерии оценки проектов выстроены следующим образом:
1) уровень софинансирования (10 - 20 баллов):
софинансирование в размере 5% от суммы гранта равен 1 (один) баллу.
2) научные, технические преимущества (0-25 баллов):
степень обращения к системным проблемам: количество компаний, использующих технологию, масштабируемость, размер рынка для потенциального применения;
уровень готовности технологии;
инновационность и конкурентоспособность;
интеллектуальная собственность;
наличие заказчиков и инвесторов.
3) экономическая отдача (0-25 баллов):
потенциальный экономический результат (на основании бизнес-плана).
4) возможности, ресурсы и материальная база Консорциума (0-15 баллов):
квалификация и управленческие способности персонала; значительные исследовательские работы; интеллектуальная собственность (патенты, авторские права и другие), технологии, запущенные в серийное производство, разработанные промышленные процессы и продукты, опыт управления проектами, аналогичными по природе, цели и объему;
ресурсы и материальная база;
международные партнёры, ресурсы и предприятия.
5) Совет присуждает проекту (0-15 баллов):
потенциал коммерциализации проекта (объем продаж, рентабельность и эффективность проекта).
Эксперты проводят экспертизу проекта по следующим направлениям:
1) технологическая экспертиза проводится с целью установления преимуществ по сравнению с аналогами, технической реализуемости и технологической целесообразности проекта;
2) финансово-экономическая экспертиза проводится с целью оценки рынка, экономической целесообразности проекта, критериев конкурентоспособности, маркетинговой стратегии, распределения работ заявленным срокам, объему и содержанию работ, и запрашиваемой сумме финансирования;
3) правовая экспертиза проводится с целью всестороннего правового анализа содержания представленных документов на предмет соответствия действующему законодательству.
Технологическая, финансово-экономическая и правовая экспертизы проводятся по проектам одновременно.
3. Национальный институт формирует перечень внешних отечественных и зарубежных экспертов и экспертных организаций, в том числе на основании рекомендаций Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", отраслевых ассоциаций.

4. Өтінімдерге сараптама жүргізу үшін сарапшыларды тарту кезінде әрбір сарапшымен ұлттық институт сараптамалық қызметтер көрсетуге шарт жасасады, оның нысаны ұлттық даму институтының актілерімен реттеледі.
5. Сараптама жүргізу тәртібі және бағалау парағының нысаны АКТ саласындағы ұлттық институт пен ұлттық институттың актілерімен регламенттеледі.
6. Өтінімді дайындауға тікелей қатысқан, сондай-ақ өтінім берушімен үлестес болып табылатын сарапшының өтінімді бағалауды жүргізуіне жол берілмейді.
Салаларды технологиялық
дамытуға инновациялық
гранттар беру қағидаларына
3-қосымша
Жобаның құрылым бойынша бизнес-жоспары
1. Өтініш берушінің қысқаша сипаттамасы;
1) Өтініш берушінің атауы;
2) Ұйымдық-құқықтық нысаны, мемлекеттік тіркеу күні (заңды тұлғалар үшін қайта тіркеу);
3) Ұйым басшысы;
4) Мекен-жайы, телефоны, факс, электрондық поштасы;
5) Қызметтің негізгі бағыттарының қысқаша сипаттамасы;
6) Саладағы жұмыс тәжірибесі;
7) Ағымдағы ұйымдастыру жағдайы;
8) Соңғы есепті кезеңдегі қаржы-шаруашылық қызмет туралы қысқаша есеп.
2. Жобаның қысқаша сипаттамасы
1) Жобаның атауы;
2) Жобаның мәні;
3) Жобаны бастамашылық ету үшін алғышарттар;
4) Жоба командасы;
5) Жобаны іске асыру орны (облыс, аудан);
6) Шығаруға болжанатын өнім;
7) Жобаның тиімділігі (жобаның өмірлік циклі үшін таза дисконтталған кіріс (NPV) жобаның өмірлік циклі үшін кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), инвестициялардың өтелімділігінің дисконтталған мерзім (DPP), инвестициялар тиімділігінің көрсеткіші (PI);
8) Өнімнің даму сатысын қоса алғанда, жобаның ағымдағы мәртебесі (растайтын құжаттарды қоса бере отырып);
9) жоба бойынша іске асырудың және шектеудің ерекше шарттары: лицензиялардың (егер қызмет түрі лицензияланатын болса), патенттердің, рұқсаттардың болуы, экспорттық және импорттық квоталардың болуы, өткізу және шикізат нарықтары, су, энергиямен жабдықтау, көлік, байланыс бойынша шектеулер мен ұсынымдардың болуы, Қалдықтарды кәдеге жарату мүмкіндіктері, шетелдік жұмыс күшіне қажеттілік, технологиялық процестердің және басқа да технологиялық процестердің экологиялық тазалығына қойылатын талаптардың болуы.;
10) Жобаны іске асыру құны, қаржыландыру көздері:
өз қаражаты;
инновациялық грант;
қарыз қаражаты (несиелер немесе шаруашылық жүргізуші субъектілердің тартылған қаражаты).
11) жобаны іске асыру мерзімі - инновациялық грант беру туралы шартқа қол қойылған сәттен бастап _ ай;
12) шығыстар сметасы:
Жұмыстарды орындауға арналған шығындар
Шығындар сомасы (теңге)
Жұмыс кезеңдері
Баға белгілеу бойынша түсіндірме
Қаржыландыру көзі
Есептеулерде пайдаланылатын деректер көзі
Шығындар-Барлығы:
оның ішінде баптар бойынша
Анықтама: басқа қаржыландыру көздері есебінен шығындар-
Барлығы:
оның ішінде:
Меншікті қаражат
Өзгелер (қандай екенін көрсету)
Ескертпе: шығын баптарының әрқайсысы бойынша өтініш беруші есептерде пайдаланылған деректер көздерін, баға белгілеудің мағынасын ашып көрсетеді.

4. При привлечении экспертов для проведения экспертизы заявок с каждым экспертом национальный институт заключает договор на оказание экспертных услуг, форма которого регулируется актами национального института.
5. Порядок проведения экспертизы и форма оценочного листа регламентируются актами национального института.
6. Не допускается проведение оценки заявки экспертом, принимавшим непосредственное участие в ее подготовке, а также являющимся аффилированным с заявителем.
Приложение 3 к Правилам
предоставления инновационных грантов
на технологическое развитие отраслей
форма
Бизнес-план проекта по структуре
1. Краткая характеристика заявителя;
1) Название заявителя;
2) Организационно-правовая форма, дата государственной регистрации (перерегистрации для юридических лиц);
3) Руководитель организации;
4) Адрес, телефон, факс, электронная почта;
5) Краткое описание основных направлений деятельности;
6) Опыт работы в отрасли;
7) Текущее организационное состояние;
8) Краткий отчет о финансово-хозяйственной деятельности за последний отчетный период.
2. Краткая характеристика проекта
1) Название проекта;
2) Суть проекта;
3) Предпосылки для инициации проекта;
4) Команда проекта;
5) Место реализации проекта (область, район);
6) Предполагаемая к выпуску продукция;
7) Эффективность проекта (чистый дисконтированный доход за жизненный цикл проекта (NPV), внутренняя норма доходности за жизненный цикл проекта (IRR), дисконтированный срок окупаемости инвестиций (DPP), показатель эффективности инвестиций (PI);
8) Текущий статус проекта, включая стадию развития продукта (с приложением подтверждающих документов);
9) Особые условия реализации и ограничения по проекту: наличие лицензий (если вид деятельности относится к лицензируемым), патентов, разрешений, наличие экспортных и импортных квот, ограничения и рекомендации по рынкам сбыта и сырья, водо-, энергоснабжению, транспорту, связи, возможности утилизации отходов, потребности в иностранной рабочей силе, требования к экологической чистоте технологических процессов и других;
10) Стоимость реализации проекта, источники финансирования:
собственные средства;
инновационный грант;
заемные средства (кредиты или привлеченные средства хозяйствующих субъектов);
11) Сроки реализации проекта - месяцев с момента подписания договора о предоставлении инновационного гранта;
12) Смета расходов:
Затраты на выполнение работ
Сумма затрат (тенге)
Этапы работ
Пояснение по ценообразованию
Источник финансирования
Источник данных используемый в расчетах
Затраты – Всего:
в том числе по статьям
Справочно: затраты за счет других источников финансирования - Всего:
из них:
Собственные средства
Прочие (указать какие)
Примечание: По каждой из статей затрат заявитель указывает источники данных, использованных в расчетах, расшифровку ценообразования.

1-2) функционалдық мақсаты және қолданылу саласы;
1-3) өнімнің негізгі техникалық, эстетикалық және басқа да сипаттамалары;
1-4) өнімнің технологиялық көрсеткіштері (пайдалану және басқа сапалар);
1-5) мемлекеттік стандарттар мен нормативтерге сәйкестігі;
1-6) құндық сипаттама (өнімнің бірлігіне-өзіндік құн, көтерме баға, бөлшек баға);
1-7) патенттік-лицензиялық қорғау, авторлық құқықтар, сауда белгілері және басқа да зияткерлік меншік объектілері туралы мәліметтер.
2. Өткізу нарықтарының сипаттамасы (экспорттық және ішкі):
2-1) нарықтың осы сегментінде жұмыс істейтін негізгі компаниялардың сипаттамасы;
2-2) бәсекелес компаниялар ұсынатын өнімнің сипаттамасы;
2-3) нарықтың сипатты белгілері, оның егжей-тегжейлі сегменттеуі (аумақтық, демографиялық және басқалар), нарықтық тауашаның бөлінуі;
2-4) нарықтың сандық сипаттамалары (заттай және ақшалай көріністегі жылдық көлемдер, сұраныстың өсуіне/құлдырауына беталыстар);
2-5) компанияның өнімін алуға қабілетті нарықтың әлеуетті үлесін негіздеу (Tam (Total Addressable Market) – мақсатты нарықтың жалпы көлемі; SOM (Serviceable & Obtainable Market) – нарықтың нақты қол жетімді көлемі; SAM (Served/Serviceable Available Market) – нарықтың қол жетімді көлемі.);
2-6) екінші дәрежелі нарықтар (негізгі рынокпен аумақтық, маусымдық және басқа да белгілер бойынша байланысты));
2-7) зерттелетін нарықтардағы негізгі үрдістер, күтілетін өзгерістер;
2-8) әлеуетті өнім тұтынушылармен келісімдердің болуы және өнімді сатып алуға дайындығын растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, алдын ала жеткізу шарттары, жеткізу шарттары;
2-9) нормативтік-құқықтық өріс, нормативтік құжаттардың, ерекше талаптардың болуы, осыған байланысты шығындар мен уақытша шығындар оларды қанағаттандыру тәсілдері. Осы нарықты нормативтік-құқықтық реттеудің өзгеру болжамы;
2-10) осы нарықта өнімді табысты өткізуге елеулі әсерін қамтамасыз ететін факторлардың болуы (баға саясаты, өнімнің техникалық сипаттамалары бойынша басымдылығы, нарықтағы беделі, контрагенттермен қарым-қатынасы, еңбек ұжымы, ядролық емес қасиеттері.
3) тәуекелдерді талдау:
3-1) тәуекелдерді бағалаудың қолданылатын әдіснамасының сипаттамасы;
3-2) мыналар бөлінісінде тәуекелдерді сәйкестендіру: жоба өмірінің жоспарланатын кезеңдері; тәуекел түрлері (қаржылық, техникалық, заңдық, коммерциялық, өндірістік, ұйымдастырушылық); салдардың сипаты (жол берілетін, сыни, апатты); есепке алу сипаты бойынша (ішкі, сыртқы).
3-3) әсер ету дәрежесі және басталу ықтималдығы бойынша тәуекелдерді саралау және тәуекелдер картасын қалыптастыру ("сезімталдықты талдау" әдісін қолдана отырып);

1-2) функциональное назначение и область применения;
1-3) основные технические, эстетические и другие характеристики продукции;
1-4) показатели технологичности продукции (эксплуатационные и другие качества);
1-5) соответствие государственным стандартам и нормативам;
1-6) стоимостная характеристика (на единицу продукции - себестоимость, оптовая цена, розничная цена);
1-7) сведения о патентно-лицензионной защите, авторских правах, торговых знаках и других объектах интеллектуальной собственности.
2. Описание рынков сбыта (экспортный и внутренний):
2-1) описание основных компаний, работающих в данном сегменте рынка;
2-2) описание продукции, предлагаемой компаниями-конкурентами;
2-3) характерные признаки рынка, его подробная сегментация (территориальная, демографическая и другие), выделение рыночной ниши;
2-4) количественные характеристики рынка (годовые объемы в натуральном и денежном выражении, тенденции к росту/падению спроса);
2-5) обоснование потенциальной доли рынка, которую способна занять продукция компании (TAM (Total Addressable Market) – общий объем целевого рынка; SOM (Serviceable & Obtainable Market) – реально достижимый объем рынка; SAM (Served/Serviceable Available Market) – доступный объем рынка);
2-6) второстепенные рынки (связанные с основным рынком по территориальному, сезонному и другим признакам);
2-7) основные тенденции на исследуемых рынках, ожидаемые изменения;
2-8) наличие договоренностей с потенциальными потребителями продукции и документы, подтверждающие готовность приобретать продукцию (протоколы намерений, предварительные договоры поставки, договоры поставки;
2-9) нормативно-правовое поле, наличие нормативных документов, особых требований, способы их удовлетворения, связанные с этим издержки и временные затраты. Прогноз изменения нормативно-правового регулирования данного рынка;
2-10) наличие факторов, обеспечивающих существенное влияние на успешную реализацию продукции на данном рынке (ценовая политика, превосходство продукции по техническим характеристикам, репутация на рынке, отношения с контрагентами, трудовой коллектив, нерядовые качества.
3) Анализ рисков:
3-1) описание применяемой методологии оценки рисков;
3-2) идентификация рисков, в разрезе: планируемых этапов жизни проекта; виды риска (финансовый, технический, юридический, коммерческий, производственный, организационный); характер последствий (допустимый, критический, катастрофический); по характеру учета (внутренний, внешний).
3-3) ранжирование рисков по степени влияния и вероятности наступления, и формирование карты рисков (с применением метода "анализ чувствительности);

3-4) тәуекелдердің алдын алу шаралары (оларды іске асыру құнын көрсете отырып).
4. Техникалық бөлім
1. Жоба технологиясының қысқаша сипаттамасы;
2. Технологиялық шешімді таңдау негіздемесі;
3. Ілеспе инфрақұрылым және көлік мүмкіндіктері;
4. Жоба бойынша тауарлар (қызметтер) өндірісінің көлемін айқындайтын факторлар;
5. Техникалық және құндық сипаттамалар бойынша балама шешімдерді салыстырмалы талдау (аналогтармен салыстыруда тауарларды, көрсетілетін қызметтерді өндіру үшін ұсынылатын техникалық деңгей және құны, ақпарат көзіне сілтеме):
Көрсеткіштер атауы
Көрсеткіштердің мәні
Ұсынылатын үлгі
№1 балама
№2 балама
6. Ресурстармен қамтамасыз ету:
1) Шикізат пен материалдар: қолданылатын шикізат пен материалдар түрлерінің тізбесі.
2) Жабдықтар мен жинақтаушылар: қажетті жабдықтар мен жинақтаушылардың тізбесі және олардың негізгі техникалық сипаттамалары; жабдықтар мен технологиялардың жаңалығы; көлік шығыстарын, салық міндеттемелерін, кедендік баждарды, монтаждау және іске қосу-баптау жұмыстарын ескере отырып, жабдықтар мен жинақтаушылардың құны; жабдықтар мен жинақтауыштарды жеткізушіні таңдау қажеттілігінің негіздемесі.
3) үстеме шығыстар: үстеме шығыстар тізбесі; үстеме шығыстар құны; жеткізушілердің қажеттілігі мен таңдауының негіздемесі.
4) өндірістік персонал: қажетті біліктілігі бар кадрлардың болуы; талап етілетін біліктілігі бар мамандар нарығын талдау; талап етілетін біліктілігі бар персоналмен қамтамасыз ету көздері мен құнының сипаттамасы.
5. Қаржылық бөлім
Жобаны қаржыландыру мөлшері мен құрылымы:
1) көздер мен компоненттер бойынша қаржыландыру құрылымы: өз қаражаты; инновациялық грант; қарыз қаражаты.
2) жобаның қаржылық моделі: өндірістік бағдарлама; ақшалай мәндегі іске асыру көлемінің болжамы; өнімнің өзіндік құны мен іске асыруға арналған шығындардың есебі; кірістер мен шығыстар туралы болжамды есеп; ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп; Жобаның шығынсыздық нүктесінің болжамы.
3) Қаржы-экономикалық көрсеткіштер: жобаның өмірлік циклі үшін таза дисконтталған табыс (NPV); жобаның өмірлік циклі үшін кірістіліктің ішкі нормасы (IRR); жобаның өтелу мерзімі (жай және дисконтталған); жоба өмірінің әрбір жылына пайданың қарапайым нормасы (рентабельділік); түрлері бойынша бюджетке төленетін салықтар, кедендік баждар мен төлемдер.
6. Экологиялық бөлім
Жоба технологиясының қоршаған ортаға әсері бойынша стандарттар мен нормативтерге сәйкестігі.
7. Әлеуметтік-экономикалық бөлім
1) жобаның ел экономикасының қажеттіліктеріне (мемлекеттік бағдарламаларға және басқа да құжаттарға) сәйкестігі);

3-4) меры профилактики рисков (с отражением стоимости их реализации).
4. Технический раздел
1. Краткое описание технологии проекта;
2. Обоснование выбора технологического решения;
3. Сопутствующая инфраструктура и транспортные возможности;
4. Факторы, определяющие объем производства товаров (услуг) по проекту;
5. Сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам (технический уровень и стоимость предлагаемых для производства товаров, услуг в сопоставлении с аналогами, ссылки на источник информации):
Наименование показателей
Значение показателей
Предлагаемый образец
Аналог №1
Аналог №2
6. Обеспечение ресурсами:
1) Сырье и материалы: перечень видов используемого сырья и материалов.
2) Оборудование и комплектующие: перечень необходимого оборудования и комплектующих, и основные технические характеристики к ним; новизна оборудования и технологии; стоимость оборудования и комплектующих с учетом транспортных расходов, налоговых обязательств, таможенных пошлин, монтажных и пусконаладочных работ; обоснование необходимости выбора поставщика оборудования и комплектующих.
3) Накладные расходы: перечень накладных расходов; стоимость накладных расходов; обоснование необходимости и выбора поставщиков.
4) Производственный персонал: наличие кадров с необходимой квалификацией; анализ рынка специалистов, требуемой квалификации; описание источников и стоимости обеспечения персоналом, требуемой квалификации.
5. Финансовый раздел
Размер и структура финансирования проекта:
1) Структура финансирования по источникам и компонентам: собственные средства; инновационный грант; заемные средства.
2) Финансовая модель проекта: производственная программа; прогноз объемов реализации в денежном выражении; расчет себестоимости продукции и затрат на реализацию; прогнозный отчет о доходах и расходах; прогнозный отчет о движении денежных средств; прогноз точки безубыточности проекта.
3) Финансово-экономические показатели: чистый дисконтированный доход (NPV) за жизненный цикл проекта; внутренняя норма доходности (IRR) за жизненный цикл проекта; срок окупаемости проекта (простой и дисконтированный); простая норма прибыли (рентабельность) на каждый года жизни проекта; уплачиваемые налоги, таможенные пошлины и платежи в бюджет по видам.
6. Экологический раздел
Соответствие технологии проекта стандартам и нормативам по воздействию на окружающую среду.
7. Социально-экономический раздел
1) Соответствие проекта потребностям экономики страны (государственным программам и другим документам);

2) Азық-түлік тауарларын және халық тұтынатын азық-түлік емес тауарларды шығаруды ұлғайту;
3) импортты алмастыру (орны ауыстырылатын импорттың көлемі мен құны);
4) экспортты ұлғайту (экспорт көлемі мен құны);
5) жаңа жұмыс орындарын құру.
Ұйым басшысы_______________             ___________________________
(қолы)                         (Т.А.Ә.)
Мөр орны
(бар болған жағдайда)

2) Увеличение выпуска продовольственных товаров и непродовольственных товаров народного потребления;
3) Импортозамещение (объем и стоимость замещаемого импорта);
4) Увеличение экспорта (объем и стоимость экспорта);
5) Создание новых рабочих мест.
Руководитель организации
_______________ ________________________________________________________
(подпись)                              (Ф.И.О.)
Место печати (при наличии)