Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқығы бар Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, баспана іздеген адамдардың айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың тізбесін және медициналық көмектің көлемін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қазандағы № ҚР ДСМ-121/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 12 қазанда № 21407 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 83-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. 1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі алуға құқығы бар Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, баспана іздеген адамдардың айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі алуға құқығы бар Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, баспана іздеген адамдарға медициналық көмектің көлемі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 9 қазаны
№ ҚР ДСМ-121/2020 бұйрығына
1- қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқығы бар Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, баспана іздеген адамдардың айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың тізбесі
Реттік саны
Аурулардың атауы
Аурулардың халықаралық жіктелуі бойынша коды
1
Дифтерия
А 36
2
Қызылша
Б 05
3
Қызамық
Б 06
4
Көкжөтел
А 37
5
Скарлатина
А 38
6
Жел шешегі
Б 01
7
Эпидемиялық паротит
Б 26
8
А, В, С Паратифтері

Об утверждении перечня заболеваний, представляющих опасность для окружающих и объема медицинской помощи, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, лица, ищущие убежище, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2020 года № ҚР ДСМ-121/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 октября 2020 года № 21407
В соответствии с пунктом 2 статьи 83 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) перечень заболеваний, представляющий опасность для окружающих, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республику Казахстан, лица, ищущие убежище, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2) объем медицинской помощи, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, лица, ищущие убежище, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи согласно приложению 2 к настоящему приказу
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-121/2020
Перечень заболеваний, представляющих опасность для окружающих, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, лица, ищущие убежище, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
п/п
Наименование заболевания
Код по Международной классификации болезней
1.
Дифтерия
А 36
2.
Корь
Б 05
3.
Краснуха
Б 06
4.
Коклюш
А 37
5.
Скарлатина
А 38
6.
Ветряная оспа
Б 01
7.
Эпидемический паротит
Б 26
8.
Паратифы А, В, С

А 90-А99
18
Сары қызба
А 95
19
А, Е вирустық гепатиттері
В 15,16,17
20
Безгек
В 50-54
21
Вирустың жаңа субтипінен туындаған адам тұмауы
J10.0-J11.8
22
Ауыр жіті респираторлық синдром (АЖРС)
U04
23
Коронавирусная инфекция
U07.1
бұйрығына
2- қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген алуға құқығы бар Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, баспана іздеген адамдарға көрсетілетін медициналық көмектің көлемі
Реттік саны
Медициналық қызметтің
коды
Медициналық қызметтің атауы
Медициналық көмектің көлемі
Консультациялық қабылдау
1
A02.001.000
Терапевт
Жылына 2 рет
2
A02.002.000
Педиатр
Жылына 1 рет
4
A02.013.000
Хирург
Жылына 1 рет
5
A02.020.000
Инфекционист
Жылына 1 рет
6
A02.023.000
Офтальмолог
Жылына 1 рет
7
A02.012.000
Гастроэнтеролог
Жылына 1 рет
8
A02.014.000
Оториноларинголог
Жылына 1 рет
9
A02.016.000
Пульмонолог
6-айда 2 рет
10
A02.046.000
Психиатр
6-айда 2 рет
11
A02.074.000
Рентгенолог (2 рентгенограммны оқу)
6-айда 2 рет
Зертханалық диагностика
12
B03.401.003
Экспресс әдіспен қан құрамындағы жалпы холестеринді анықтау
Жылына 1 рет
13
B03.335.003
Экспресс әдіспен қан құрамындағы глюкозаны анықтау
Жылына 1 рет
14
B02.111.002
Жасаушылардың 3-сынабының дифференциалдық сыныбы бар талдаушыта қаның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
15
B01.077.001
Несепті қол әдісімен жалпы клиникалық зерттеу (несепті жалпы талдау)
Жылына 1 рет
16
B01.054.001
Қақырықты талдауышта бактериологиялық зерттеу БҚ қолмен жасау әдісімен
Жылына 1 рет
Ультрадыбыстық және Рентгенологиялық диагностика
17
C03.008.004
Кешенді ультрадыбыстық диагностика (бауыр,өт жолдары,ұйқы безі, көк бауыр, бауыр)
Жылына 1 рет
18
C03.019.005
Кеуде құысы ағзасының шолу Рентгенографиясы (1 проекциясы)
6-айда 2 рет
19
C02.020.000
Электроэнцефалография
Жылына 1 рет
бұйрығына
3- қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, оралмандар тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқылы болатын айналадағылар үшін қауіп төндіретін қатты аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 194 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11317 болып тіркелді, 2015 жылғы 23 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды).
2. "Босқындарға, сондай-ақ баспана іздеп жүрген адамдарға барынша дәлелденген тиімділігі бар профилактикалық, диагностикалық және емдік медициналық қызметтер көрсету қағидаларын мен көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 368 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11409 болып тіркелді, 2015 жылғы 2 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды).

А 90-А99
18.
Желтая лихорадка
А 95
19.
Вирусные гепатиты А, Е
В 15,16,17
20.
Малярия
В 50-54
21.
Человеческий грипп, вызванный новым подтипом вируса
J10.0-J11.8
22.
Тяжелый острый респираторный синдром (ТОРС)
U04
23.
Коронавирусная инфекция
U07.1
Приложение 2 к приказу
Объем медицинской помощи, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, лица, ищущие убежище, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
п/п №
Код медицинских уcлуг
Наименование медицинских услуг
Объем медицинской помощи
Консультативный прием
1
A02.001.000
Терапевт
2 раза в год
2
A02.002.000
Педиатр
1 раз в год
4
A02.013.000
Хирург
1 раз в год
5
A02.020.000
Инфекционист
1 раз в год
6
A02.023.000
Офтальмолог
1 раз в год
7
A02.012.000
Гастроэнтеролог
1 раз в год
8
A02.014.000
Оториноларинголог
1 раз в год
9
A02.016.000
Пульмонолог
1 раз в 6 месяцев
10
A02.046.000
Психиатр
1 раз в 6 месяцев
11
A02.074.000
Рентгенолог (2 читка рентгенограммы)
1 раз в 6 месяцев
Лабораторная диагностика
12
B03.401.003
Определение общего холестерина в сыворотке крови экспресс методом
1 раз в год
13
B03.335.003
Определение глюкозы в сыворотке крови экспресс методом
1 раз в год
14
B02.111.002
Общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 3 классов клеток
1 раз в год
15
B01.077.001
Исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи) ручным методом
1 раз в год
16
B01.054.001
Бактериоскопия мокроты на БК ручным методом
1 раз в год
Ультразвуковая и рентгенологическая диагностика
17
C03.008.004
Ультразвуковая диагностика комплексная (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка, почек)
1 раз в год
18
C03.019.005
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
1 раз в 6 месяцев
19
C02.020.000
Электроэнцефалография
1 раз в год
Приложение 3 к приказу
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 194 "Об утверждении перечня острых заболеваний, представляющих опасность для окружающих, при которых оралманы, иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11317, опубликован 23 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 368 "Об утверждении Правила и объем оказания беженцам, а также лицам, ищущим убежище, профилактических, диагностических и лечебных медицинских услуг, обладающих наибольшей доказанной эффективностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11409, опубликован 2 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").

3. "Қазақстан Республикасының аумағында жүрген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқылы болатын айналадағылар үшін қауіп төндіретін қатты аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 194 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15572 болып тіркелді, 2017 жылғы 28 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды).
4. "Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқылы болатын айналадағылар үшін қауіп төндіретін қатты аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 194 бұйрығындағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11317 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 23 маусымда жарияланған) 2-тармаққа сәйкес, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 4 мамырдағы № ҚР ДСМ-62 бұйрығы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілер электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 23 мамырдағы № 18637 болып тіркелді, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде жарияланды).
5. "Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, оралмандар тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқылы болатын айналадағылар үшін қауіп төндіретін қатты аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 194 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 наурыздағы № ҚР ДСМ-18/2020 бұйрығы. (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілер электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 20 наурызда № 20143 болып тіркелді Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде жарияланды).

3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 июля 2017 года № 562 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 194 "Об утверждении перечня острых заболеваний, представляющих опасность для окружающих, при которых иностранцы и лица без гражданства, находящиеся на территории Республики Казахстан, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15572, опубликован 14 сентября 2017 года в Эталонном контрольном банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
4. Пункт 2 перечня некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от и 4 мая 2019 года № ҚР ДСМ - 62 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18637, опубликован 23 мая 2019 года в Эталонном контрольном банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
5. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 марта 2020 года № ҚР ДСМ-18/2020 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 194 "Об утверждении перечня острых заболеваний, представляющих опасность для окружающих, при которых оралманы, иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20143, опубликован 20 марта 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).